grominfo.eu

Українська оборонка в умовах війни. Що ховається за «державною таємницею»

Вторник, 31.01.2017 20:01
E-mail Печать PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии Війна не зробила обороноздатність пріоритетом для влади – Центр досліджень армії, конверсії та роззброєння.

Про це інформує Главком.

Війна Російської Федерації проти України, окупація українських територій і закріплення на них російських та змішаних (створених з найманців на базі російського ядра) угруповань створює стійку тенденцію воєнної загрози в Україні. Така ситуація вимагає істотного вдосконалення системи переозброєння Збройних сил. Ідеться передусім про регулювання закупівель озброєнь і військової техніки в межах державного оборонного замовлення, а також про питання регулювання експорту/імпорту озброєнь і військової техніки в Україні як форми отримання оборонними підприємствами валютних надходжень та технологій оборонного і подвійного призначення.

Існуюча в Україні система закупівель озброєнь і військової техніки для потреб Збройних сил України (ЗСУ) та інших збройних формувань є недосконалою, а потенціал приватних оборонних підприємств та можливості іноземних інвестицій, зокрема у створення нових видів військової техніки, використовуються не повністю. Такі висновки зробила недержавна аналітична організація «Центр досліджень армії, конверсії та роззброєння» після проведення відповідного дослідження.

Центр стверджує, що наявна система військово-технічної співпраці України з іноземними державами, особливо організація експорту/імпорту ОВТ, застаріла та стримує переозброєння ЗСУ та інших збройних формувань, гальмує розвиток ОПК та зменшує привабливість українського ринку для іноземних компаній. «Система експорту ОВТ потребує негайної трансформації і повної лібералізації та переходу від заборонної до повідомної формули збройного експорту, з відповідним виведенням зі структури «Укроборонпрому» спецекспортерів», – вважає директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак, під керівництвом якого здійснювалося дослідження.

Аналітики звертають увагу, що значна частина державного оборонного замовлення спрямовується до ДК «Укроборонпром». Однак останнім часом (особливо з початком війни Росії проти України) кількість приватних підприємств збільшилася втричі та вже перевищує кількість державних підприємств ОПК. За офіційними даними, якщо в 2015 році понад 60% державного замовлення припадало на «Укроборонпром», то у 2016-му – лише 38%.

В офіційно наданих цифрах – «Укроборонпром» освоїв у 2016 році 4,4 млрд грн з 13,5 млрд грн. При цьому варто зауважити, що в країні існує система прихованого лобізму, зокрема, певної кількості приватних підприємств, які або належать представникам влади, або «специфічно» нею контролюються. Крім того, існує ще не менше десятка приватних структур, які довели здатність виробляти конкурентоспроможну й рідкісну номенклатуру озброєння і техніки. Крім того, досить часто вартість тих самих робіт на державному підприємстві значно вища, ніж на приватному.

Зокрема, за неофіційною інформацією, вартість однакової модернізації танку в 2016 році державне підприємство оцінювало у 17 млн грн, тоді як приватне – лише у 7 млн грн.

Водночас ще однією особливістю українського ОПК є те, що він не здатен забезпечити левову частку потреб Збройних сил, причому в найважливішій номенклатурі послуг (у грошовому еквіваленті це не менше 60–70%).

Так, Україна ніколи не виробляла й не виробляє бойових літаків, комплексів протиповітряної оборони, корабельного озброєння, ударних і оперативно-стратегічних та оперативно-тактичних безпілотних авіаційних комплексів, бойових вертольотів, значної частини авіаційного керованого озброєння, переважної більшості боєприпасів, стрілецької зброї і ще багато чого.

І це означає, що вибір способу забезпечення сил оборони (ЗСУ та інших формувань) у цих потребах має вирішувати міжвідомчий орган з урахуванням виразно виведеного Генштабом ЗСУ переліку пріоритетів, аргументованих висновків інституту генеральних конструкторів і науково-технічної ради (остання може формуватися з директорів оборонних підприємств, економістів, провідних профільних учених).

До зазначеної проблеми слід додати вже згадуваний брак ресурсів та існування спецфонду, який частіше за все не працює. Наприклад, у середині 2016 року міністр оборони України Степан Полторак заявляв про можливе недофінансування потреб оборони в обсязі 6,5 млрд грн, у зв’язку з чим, за неофіційною інформацією, з державного оборонного замовлення на утримання особового складу ЗСУ було перекинуто близько 500 млн грн.

Досі Україна не позбулася старого принципу, коли на вершині трикутника були саме прибутки від експорту зброї, а не розвиток Збройних сил. Зокрема, фактично у воєнний час в Україні залишається ситуація, коли деякі сучасні озброєння і техніка у першу чергу спрямовуються на експорт, і лише потім – у ЗСУ.

Війна не зробила проблему посилення обороноздатності пріоритетним напрямом для влади. Щоправда, чітко визнати це самі представники влади не готові. Тому часто суспільство підгодовувалося прожектами і фейками.

Центр досліджень армії, конверсії та роззброєння пропонує низку конкретних напрацювань для вдосконалення умов регулювання закупівель, експорту/імпорту озброєнь і військової техніки в Україні. «Усі заходи мають на меті передусім створення ефективної системи належного переозброєння ЗСУ та інших збройних формувань», – зазначив Бадрак.

Директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння навів приклади, коли програми постачань броньованих машин до Збройних сил («Дозор») зривалися, або замовлення щодо постачань броньованих машин до спецпідрозділу Нацполіції не виконувалися вчасно («Варта»), однак «замість відповідальності за конкретні випадки недосконалі проекти і програми продовжуються, створюючи в умовах втаємничення державного оборонного замовлення безлад та безсистемність». «Якщо ми хочемо зробити армію справжнім інститутом стримування, слід покласти край безвідповідальності та відсутності системи у сфері її переозброєння», – наголосив експерт.

Серед найбільш важливих недоліків та істотних недопрацювань у цій сфері Бадрак назвав ручне управління оборонною промисловістю, відсутність у системі виконавчої влади вертикалі управління цим сектором, а також відсутність низки важливих законів та держпрограми розвитку ОПК. Крім того, зазначив експерт, ми не можемо погодитися з тим, що державне оборонне замовлення та держпрограма розвитку озброєнь і військової техніки виконуються в умовах таємності й відсутності парламентського і демократичного цивільного контролю.
Tags:     армія      війна      Держбюджет

 • 18-07-19 -
  Зеленский поручил разработать механизм предоставления второго гражданства этническим украинском

 • 17-07-19 -
  Зеленский просит собрать внеочередное заседание Рады для принятия трех законов, - Рябошапка

 • 17-07-19 -
  Правительство уволило главу ГФС

 • 17-07-19 -
  Зеленский внес изменения в положение о службе в ВСУ во время военного положения

 • 17-07-19 -
  Зеленский внес изменения в положение о военной службе на случай введения военного положения

 • 16-07-19 -
  В 2014 году Вакарчук предлагал отдать регионам право решать вопросы "языков, истории, героев"

 • 15-07-19 -
  УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №520/2019 Про зміни у складі Ради національної безпеки і оборони України

 • 15-07-19 -
  Парубий заявил, что в ближайшее время в Раде введут сенсорные кнопки для предотвращения кнопкодавства

 • 13-07-19 -
  Зеленский подал в ВР законопроект, которым предлагает расширить рамки люстрации

 • 13-07-19 -
  Зеленский предложил Минэкологии переехать в промышленный город

 • 12-07-19 -
  У Зеленского сомневаются, подписывать ли принятый Радой Избирательный кодекс

 • 11-07-19 -
  Рада приняла новый избирательный кодекс

 • 11-07-19 -
  Удар по Кличко: зачем Зеленскому менять власть в Киеве

 • 10-07-19 -
  Больше всего украинцы хотят видеть премьером Бойко или Тимошенко – опрос

 • 09-07-19 -
  Мобильный интернет в селах и на дорогах: Зеленский подписал указ

 • 09-07-19 -
  Опубликован текст законопроекта Зеленского по Антикоррупционному суду

 • 08-07-19 -
  Зеленский уволил первого замглавы АМКУ

 • 05-07-19 -
  Зеленский провел кадровую чистку в АМКУ

 • 05-07-19 -
  Зеленский назначил еще двух заместителей главы СБУ

 • 05-07-19 -
  Парубий "лишил" Зеленского права ветировать закон

 • 04-07-19 -
  У Зеленского уточнили, кого считают сепаратистами

 • 04-07-19 -
  ГПУ просить офіс президента пояснити слова його речниці щодо обстрілів на Донбасі

 • 04-07-19 -
  "Члены партии обеспокоены появлением у лидера признаков нарциссизма". В "Силе и чести" созрел бунт против Смешко

 • 02-07-19 -
  ЗЕЛЕНСКИЙ ТАЙНО ВЕТИРОВАЛ ЗАКОН О ВСК, КОТОРЫЙ ПОЗВОЛЯЕТ НАЧАТЬ ИМПИЧМЕНТ

 • 01-07-19 -
  Зеленский назначил нового замглавы СБУ и начальников в двух областях

 • 01-07-19 -
  Парубий ответил на слова Богдана о региональном статусе для русского языка на Донбассе

 • 01-07-19 -
  В партии Вакарчука рассказали, как отбирали людей в список

 • 28-06-19 -
  Зеленский дал гражданство иностранцам, воевавшим на Донбассе

 • 27-06-19 -
  Кабмин отстранил председателя Госрезерва Мосийчука от должности

 • 27-06-19 -
  Зеленский сменил членов конкурсной комиссии по отбору кандидатов на должность директора ГБР

 • 26-06-19 -
  Зеленский согласовал порядок применения ВСУ

 • 26-06-19 -
  Зеленский внес в Кабмин 8 кандидатов на должности глав ОГА, - Розенко. СПИСОК

 • 24-06-19 -
  Уволены главы Житомирской, Ровенской и Черкасской областей

 • 24-06-19 -
  Зеленский утвердил новый состав Национального инвестсовета и назначил главным Арахамию

 • 24-06-19 -
  Три года реформ: как Кабмин Гройсмана менял страну, и что из этого вышло

 • 21-06-19 -
  Зеленский внес в Раду неотложный закон о "кнопкодавах"

 • 21-06-19 -
  Помощники и советники Зеленского: список

 • 21-06-19 -
  Зеленский выступил за легализацию игорного бизнеса и предложил отменить запрет на продажу земли

 • 20-06-19 -
  Конституционный суд признал законным указ Зеленского о роспуске Рады

 • 20-06-19 -
  Зеленский подписал указ о реорганизации Администрации президента

 • 20-06-19 -
  Зеленский переезжает с Банковой в Украинский дом

 • 20-06-19 -
  Европейские гастроли: что привез Зеленский для Украины из Парижа и Берлина

 • 19-06-19 -
  В Администрацию президента можно будет ходить в шортах

 • 18-06-19 -
  "Страна в смартфоне" уже работает, - Гройсман

 • 18-06-19 -
  Выбирать по-новому: примет ли Рада Избирательный кодекс с открытыми списками и что это изменит

 • 15-06-19 -
  Зеленский устроил в Facebook выборы председателя Львовской ОГА

 • 14-06-19 -
  В партии Зеленского назвали союзников и конкурентов

 • 14-06-19 -
  Разумков: "Слуга народа" против федерализации Украины

 • 14-06-19 -
  Партия Слуга народа представила структуру штаба

 • 13-06-19 -
  Партия Слуга народа обнародовала полный список кандидатов

 • 12-06-19 -
  Стефанчук: Мы ищем оптимальный вариант, как удешевить перепись населения и провести до конца этого года

 • 12-06-19 -
  Кабмин создал орган для наблюдения за этносами и совестью

 • 12-06-19 -
  В Кабмине анонсировали назначение губернаторов

 • 12-06-19 -
  У Зеленского не исключают введение двухпалатного парламента

 • 11-06-19 -
  Замена игроков. Все сегодняшние кадровые решения Зеленского

 • 11-06-19 -
  Зеленский уволил глав 15 обладминистраций

 • 11-06-19 -
  Зеленский отменил назначение Порошенко двух членов Высшего совета правосудия

 • 08-06-19 -
  Зеленский собрал журналистов на встречу в лесу

 • 07-06-19 -
  Геращенко рассказала, когда Рада примет законопроекты, предложенные Зеленским

 • 06-06-19 -
  Рада провалила отставку Климкина

 • 06-06-19 -
  Рада отложила проект Зеленского о конфискации незаконных активов

 • 06-06-19 -
  Кто поможет Кличко протянуть УДАР в парламент? Гройсман или Саакашвили?

 • 05-06-19 -
  Кабмин уволил 13 губернаторов

 • 04-06-19 -
  Зеленский прибыл в Брюссель с первым зарубежным визитом

 • 04-06-19 -
  Скандальный глава Черкасского апелляционного суда Бабенко ушел в отставку

 • 04-06-19 -
  Зеленский в спортзале на Банковой: Хоть гантели не украли

 • 04-06-19 -
  Зеленский внес в Раду законопроект о незаконном обогащении

 • 04-06-19 -
  У Зеленского хотят "впустить жизнь" в АП: думают над организацией экскурсий к президенту

 • 04-06-19 -
  Первый заместитель главы АП рассказал, как работается Зеленскому

 • 04-06-19 -
  Выборы: новый соцопрос показал, какие партии проходят в Раду

 • 03-06-19 -
  Зеленский о минских переговорах: Украинская сторона имеет конкретные предложения и новые решения

 • 03-06-19 -
  Зеленский назначил своего представителя в Конституционном суде

 • 02-06-19 -
  Депутат всегда прав! Что мешает политикам признать свои ошибки?

 • 01-06-19 -
  Луценко не пригласили на совещание СНБО — ГПУ

 • 31-05-19 -
  Зеленский назначил членов СНБО

 • 31-05-19 -
  Данилюк прогнозирует встречу в "нормандском формате" в середине июля

 • 30-05-19 -
  Комитет Рады поддержал отставку Климкина

 • 30-05-19 -
  Зеленский внес представление на увольнение Климкина, Полторака и Грицака

 • 30-05-19 -
  Рада отказалась отправить Гройсмана в отставку

 • 30-05-19 -
  Рада приняла законопроект о полном общем среднем образовании
 •