Политика > Острый угол

grominfo.eu

Нові райони для угорців, румунів і болгар в Україні: "зрада" чи паніка

Среда, 17.06.2020 17:06
E-mail Печать PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии Нове районування, запропоноване Кабміном, викликало чимало зауважень та побоювань. Зокрема, відносно створення так званих етнічних районів.

Чи справді існує загроза?

Після оприлюднення оприлюднення Кабінетом міністрів перспективного плану районування областей український інфопростір накрила хвиля "зради".

Аналізуючи карту-план Закарпатської області і побачивши там великий Берегівський район, а також згадавши, що прямо перед оприлюдненням плану міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба їздив до Будапешта, активісти, журналісти та деякі "експерти" почали озвучувати тези в дусі "влада здає Закарпаття". Що характерно, найбільше крику здійняли проросійські ЗМІ, які до купи з Береговим знайшли у планах Кабміну "румунський" Сторожинецький район в Чернівецькій області і "болгарський" Болградський район у Одеській. Утім, при більш детальному аналізі ситуації виявилося, що подібна накачка негативом немає жодного зв’язку із реаліями планів перекроювання адміністративного устрою областей України. І для того, щоб переконатися в цьому, достатньо поглянути на карту розселення етнічних меншин в згадуваних областях.

Розпочати варто із найбільш "розкрученого" Закарпаття. Те, що Будапешт на максимально високому рівні, аж до заяв про блокування ініціатив по співпраці України та НАТО, захищає угорську меншину в Україні, зовсім не секрет. Але зовсім не зрозуміло, яким чином розширення Берегівського району за рахунок об’єднання із сусідами, грає на руку угорцям. Адже якщо в малому Берегівському районі вони дійсно становили більшість - понад 73%, то у великому об’єднаному районі їх буде менше 43%. "В цілому угорці становили більшість населення Берегівського району, хоча в самому місті Берегове трохи поступалися по чисельності. Із приєднанням сусідніх районів, того ж Виноградівського та інших, вони стануть меншістю. Тому ці крики про "загрозу угорського сепаратизму в Береговому" мені рішуче не зрозумілі. Якщо слідувати оприлюдненому плану, у великому об’єднаному Ужгородському районі етнічних угорців проживатиме в сумі не менше, ніж в Берегівському. І ні про яку загрозу в цьому районі ніхто не говорить", - пояснив колишній очільник Закарпатської ОДА Геннадій Москаль.

Абсолютно аналогічна ситуація і в Чернівецькій та Одеській областях. Великий Сторожинецький район об’єднає райони з румунським населенням та українським, і в цілому українці становитимуть більшість населення. А об’єднаний Болградський район вбере в себе території компактного проживання болгар, молдаван, гагаузів, при цьому зберігаючи більшість українського населення.

Більше того, сам процес, навколо якого роздули паніку - об’єднання районів, в плані перерозподілу повноважень — ніщо в порівнянні з процесом утворення об'єднанних територіальних громад (ОТГ), які на сьогодні мають дуже великий ступінь самостійності рішень і практично відсутню систему контролю. "Координація та контроль над ОТГ мав би бути покладений на префектів. Але через недолугі дії команди чинного президента не було внесено необхідні зміни до Конституції. Разом з цими рішеннями монобільшістю було закладено абсолютно неприйнятні пропозиції, і тому голосування було провалено", - розповів народний депутат, член Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Роман Лозинський.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


Утім, варто зауважити, що основні процеси почалися за Петра Порошенка. І компактно проживаючі етнічні меншини у Україні стали одними з першим, які взялися до формування ОТГ фактично за національним принципом. Наприклад, Берегове за рахунок об’єднання із оточуючими селами в ОТГ "вирівняло" співвідношення українців та угорців. На Буковині теж утворилася низка ОТГ, де українці опинилися в меншості.

Загалом, цей процес вже триває останні 4 роки за фактичної відсутності контролю "згори", і ніхто ні про яку "здачу" національних інтересів і "сепаратизм" і близько не чув.

Депутати-мажоритарники за кулісами міжнародного скандалу

Наприкінці травня в деяких ЗМІ промайнув міжнародний "скандальчик". Парламент Болгарії ухвалив декларацію, в якій доручив власному уряду натиснути на Україну з метою зберегти цілісність болгарської общини в межах Болградського району Одеської області, побудувати дороги туди, відкрити в Одесі болгарську школу тощо. Але потенційно серйозна сварка з Софією затухла, не встигнувши толком початися. Адже проти збереження Болградського району в його нинішньому вигляді і за утворення ОТГ виступили самі одеські болгари. А пізніше стало відомо, що заява болгарського парламенту стала наслідком не прохання меншини про захист, а інтриг одіозного депутата-мажоритарника Антона Кіссе, чий виборчий округ знаходиться якраз в Болградському районі.

"Процес утворення ОТГ в Болградському районі дуже затягнувся через втручання нардепа-мажоритарника Антона Кіссе. Його план полягав в утворенні однієї ОТГ, яка об’єднала б увесь Болградський район, і де б він зберігав значний вплив. І саме він звернувся до болгарського уряду. Але самі голови сільських рад, етнічні болгари, виступили проти цієї ініціативи. Їх спільна заява в Києві поклала край конфлікту, а пропозиції щодо поділу району на ОТГ лягли в основу найновішого перспективного плану", - розповів про ситуацію Роман Лозинський.

Варто відзначити, що в ситуації із заявою парламенту Болгарії наслідки могли бути значно більш серйозними. Адже план "один район - одна ОТГ" Антон Кіссе почав просувати у Софії ще в грудні 2019 року. Вже у лютому залунали перші заяви з боку Болгарії. Але аж до того моменту, коли все вийшло на найвищий рівень і парламент Болгарії проголосував рішення щодо "тиску на Україну", наша влада ігнорувала проблему. І якби не ініціатива представників болгарських сіл, то далеко не факт, що історія закінчилася б безболісно для нашої держави.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии
Парламент Болгарії


Паніка штучна, але проблеми - реальні

В результаті, тепер Болградський район буде поділений на 5 окремих ОТГ. Але сам Болградський район, судячи з планів Кабміну, потрапить... у великий Болградський район, куди ще війде кілька інших сусідніх районів. І в новому районі етнічних болгарів буде меншість.

Такий процес відбувається не лише на Одещині, і не лише в ситуації з болгарами. Як переконує Геннадій Москаль, в Закарпатті з районуванням та врахуванням етнічних особливостей ситуація - аналогічна. "Районування області зумовлене етнічними чинниками й сформувалося історично ще з часів Австрійської Імперії. Навіть Радянський Союз його не чіпав. Є райони гуцульскі, є лемківські, є румунські. В кожної общини своя говірка, свої культурні особливості. Як вони мають співіснувати в межах великих районів — рішуче не зрозуміло. Люди, які складали в кабінетах ці плани, абсолютно проігнорували специфіку Закарпаття, і нічим хорошим це не закінчиться", - висловив переконання Геннадій Москаль.

Цілком очевидно, що такий масштабний процес, як перелаштування територіального устрою українських областей, породжує дуже багато запитань, протиріч і конфліктів. І якщо в центральних регіонах головна проблема — це місцеві “феодали”, з якими можна по-тихому розібратися, то в регіонах, де проживають етнічні меншини з адвокатами у вигляді держав-членів ЄС за спиною, ситуація потребує дуже виваженого підходу і якісної комунікації. А про те, що у нашої влади величезні проблеми з продуманою стратегією і готовністю йти на діалог, зазначало чимало експертів.

А тому є всі підстави вважати, що хоча сьогоднішня паніка навколо угорських, болгарських чи румунських районів є штучною, в майбутньому, якщо влада не змінить стиль управління і не почне оперативно реагувати на виклики, на нас чекає ще багато проблем...

В'ячеслав Масний, Апостроф

 • 20-11-20 -
  "Госпереворот" во время Майдана: ГБР вызывает политиков по заявлению нардепа ОПЗЖ

 • 06-11-20 -
  В КСУ озвучили свой план выхода из кризиса

 • 05-11-20 -
  Профильный комитет одобрил законопроект Зеленского о роспуске КСУ, - нардеп

 • 03-11-20 -
  В Раду внесли законопроект о восстановлении е-декларирования

 • 01-11-20 -
  Турецкий ятаган и украинский трезубец: долго ли продлится "медовый месяц" Киева и Анкары

 • 01-11-20 -
  Зеленский поручил МИД договориться с партнерами о "преодолении последствий" решения КСУ

 • 30-10-20 -
  Грузия не пустила депутатов из Украины наблюдателями на выборы - нардеп

 • 29-10-20 -
  В ЕС считают решение КС основанием для приостановления безвиза

 • 24-10-20 -
  Резников про воду для Крыма: никаких поставок до деоккупации

 • 21-10-20 -
  В Раде пытаются отменить админреформу

 • 23-09-20 -
  Зеленский: коммуникация с Путиным ограничена, но предметная

 • 23-09-20 -
  Макрон заявил об успехе нормандского формата

 • 22-09-20 -
  Представитель оккупантов Чегринец заявил, что на форуме ООН озвучил "основные тезисы" доклада по Крыму и "увидел поддержку со стороны коллег из других стран"

 • 18-09-20 -
  У Зеленского призвали не политизировать ситуацию вокруг САП

 • 11-09-20 -
  Деркач в ответ на санкции США обещает показать "шокирующие факты разоблачения"

 • 20-08-20 -
  Поле для маневра: какую позицию займет Украина в отношении белорусского кризиса

 • 20-08-20 -
  «Я прям вашего звонка жду!» Мы расшифровали записи разговоров «вагнеровцев» с «агентом» СБУ. К ним сразу же есть вопросы

 • 20-08-20 -
  СНБО обнаружил признаки подготовки масштабной кибератаки российских спецслужб накануне Дня Независимости

 • 11-08-20 -
  Амнистия не для всех: каким будет переходное правосудие на Донбассе и в Крыму

 • 10-08-20 -
  Выборы в районные советы могут не состояться: ЦИК заявила о невозможности их объявить

 • 01-08-20 -
  "Вагнеровцы" - просто мясо": как задержанные в Беларуси боевики могут послужить Украине

 • 31-07-20 -
  Один из компромиссов для Донбасса - свободная экономическая зона: Кравчук о решении конфликта

 • 11-06-20 -
  Еврокомиссия приняла заявление о дезинформации со стороны России и Китая о ситуации с COVID-19

 • 05-06-20 -
  Зеленский и поиск мира: старая-новая формула решения конфликта на Донбассе

 • 04-06-20 -
  Зеленский и аннексиро­ванный Крым: какие возможности еще остались у Киева?

 • 03-06-20 -
  50 депутатов Рады обжаловали в КСУ закон об амнистии майдановцев

 • 02-06-20 -
  Коломойский написал заявление Венедиктовой из-за "пленок Деркача": просит наказать Порошенко

 • 01-06-20 -
  Суд обязал Офис генпрокурора расследовать поездку Медведчука, Кузьмина и Рабиновича в Россию как госизмену

 • 28-05-20 -
  Депутаты обжаловали в КСУ особую процедуру, по которой приняли "антиколомойский закон"

 • 23-05-20 -
  Отобрать Киево-Печерскую лавру у Московского патриархата: Зеленский ответил на петицию

 • 21-05-20 -
  "Радио Свобода" ответило Зеленскому на упреки: Продолжим доносить до украинцев факты, включая неудобные

 • 20-05-20 -
  В деле против Стерненко не было обещанного отвода Венедиктовой – Офис генпрокурора

 • 20-05-20 -
  В Раде инициируют создание ВСК по записям Деркача о разговорах Байдена и Порошенко

 • 19-05-20 -
  Нардеп Деркач передал Венедиктовой записи о якобы о коррупции Порошенко и Байдена

 • 08-05-20 -
  Главреда "Слідство.інфо" вызвали на допрос из-за запроса Дубинскому

 • 06-05-20 -
  Ермак предложил Германии, Франции и России перезагрузить переговоры в Минске

 • 04-05-20 -
  48 нардепов просят КС признать закон о земле неконституционным

 • 04-05-20 -
  Парасюк признал, что его группа вела огонь по милиционерам на Майдане 20 февраля 2014 года

 • 24-04-20 -
  Грузия пригрозила отозвать посла из Украины в случае назначения Саакашвили

 • 23-04-20 -
  Трамп: военные США откроют огонь по катерам Ирана, если те пойдут на сближение с американскими кораблями

 • 06-04-20 -
  Корниенко рассказал, как Зеленский объяснил фракции скандал с "пленками Ермака"

 • 02-04-20 -
  В ГБР говорят, что отмены закона об амнистии майдановцам хочет ООН

 • 29-03-20 -
  Ермак решил обратиться в СБУ и ГБР из-за публикации нардепом Леросом видео с его братом

 • 03-03-20 -
  Нардепы получили особые "указания" накануне внеочередного заседания Рады: скандальные детали

 • 02-03-20 -
  Депутат от партии Макрона обвинила нардепа от ОПЗЖ во лжи

 • 24-02-20 -
  "Кто все это финансировал?". Комаровский обратился к Зеленскому после инцидента в Новых Санжарах

 • 20-02-20 -
  В Офисе президента намечаются серьезные "чистки": источники раскрыли детали

 • 18-02-20 -
  Зеленский не получал результатов расследования прослушки Гончарука

 • 12-02-20 -
  Спецслужбы США и Германии более 50 лет следили за секретными переписками сотни стран — расследование

 • 12-02-20 -
  Конфликт с Коломойским и "битва" за страну: главные тезисы громкого интервью Зеленского

 • 07-02-20 -
  Зеленский: Записи Гончарука заливали с техники "Грошей"

 • 05-02-20 -
  Бороться за украинскую землю: Тимошенко обратилась к противникам земельной реформы

 • 28-01-20 -
  Зеленский задел Россию словами об ответственности СССР за Вторую мировую войну

 • 21-01-20 -
  "Четкого ответа нет", - Украина считает недостаточным заявление Великобритании о трезубце в Руководстве по противодействию экстремизму

 • 16-01-20 -
  В "Слуге народа" сделали неожиданное заявление по скандальным "пленкам Гончарука"

 • 05-01-20 -
  Посольство Польши раскритиковало слова спикера МИД о деятелях ОУН: "трудно поверить"

 • 03-01-20 -
  Опубликованы полные версии документов о предоставлении военной помощи Украине от США

 • 24-12-19 -
  Сорос стоял за назначением четырех послов США в Украине, - Джулиани

 • 11-12-19 -
  Засекречены судебные решения по делу АТОшников, фигурирующих в расследовании убийства Шеремета – СМИ

 • 10-12-19 -
  Ответственность за нарушение украинского закона о языке нужно отменить: главное из интервью вице-президента Венецианской комиссии

 • 09-12-19 -
  Нормандские переговоры четырех закончились. Зеленский говорит с Путиным

 • 09-12-19 -
  Соединенные Штаты массово отказывают украинцам во въезде

 • 08-12-19 -
  Червоні лінії для Зе: "Евросолидарность", "Батькивщина" и "Голос" зовут украинцев на Майдан

 • 05-12-19 -
  Сийярто: Венгрия продолжит блокировать сближение Украины с НАТО

 • 05-12-19 -
  Казахстан заявил, что аннексии Крыма не было, Украина готовит демарши в ответ

 • 04-12-19 -
  Российским дипломатам отказали в визах США

 • 28-11-19 -
  Венгрия продолжит блокировать Совет Украина-НАТО, - посол

 • 27-11-19 -
  Год спустя: какие секреты хранятся на возвращенных Украине кораблях

 • 22-11-19 -
  Закревская объявила голодовку до возобновления расследований по делам Майдана

 • 22-11-19 -
  "Андрей, я все сделаю". Труба отчитывался перед Богданом о делах против Порошенко? Главное о прослушке директора ГБР

 • 21-11-19 -
  КСУ признал неконституционным закон Зеленского об уполномоченных Рады

 • 21-11-19 -
  "Они хотят навести в этом городе нормальный порядок" — Арахамия о пленках с Юзиком

 • 21-11-19 -
  Под видом сохранения лесов Рада упростила вырубку Карпат – экологи

 • 20-11-19 -
  Удар Трубой: "Кассетный скандал" президента Зеленского

 • 19-11-19 -
  Тимошенко напомнила Зеленскому о судьбе Януковича

 • 19-11-19 -
  НАТО признает космос сферой военной деятельности, - Столтенберг

 • 19-11-19 -
  "Ничего не приносят". В КНДР заявили, что больше не заинтересованы в переговорах с Трампом

 • 17-11-19 -
  В законопроект о ГБР вносят "незаконные" правки — эксперт

 • 17-11-19 -
  Советник Зеленского подтвердил информацию о скором возвращении РФ захваченных украинских кораблей

 • 09-11-19 -
  СМИ узнали о предложении Джулиани Порошенко
 •