Общество > Медицина

grominfo.eu

Чому міністр Степанов не любить реформу і Національну службу здоров'я

Вторник, 02.06.2020 15:07
E-mail Печать PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии Сьогодні дуже важливий день для реформи охорони здоров’я. О 14.30 міністр Максим Степанов почне проводити співбесіди з кандидатами на голову НСЗУ.

У режимі Zoom-конференції. Кандидатів 17 (але участь у співбесідах наразі підтвердили 9), і на кожного з них міністр планує виділити півгодини. За результатами цієї розмови він призначить керівника служби, яка відповідає за реалізацію реформи охорони здоров’я і розподіляє 86 млрд грн бюджетних коштів. Конкурсу не буде нібито через карантин. Втім, схоже, що справа не лише в карантині. Про це - далі в тексті.

Ця історія почалася 4 травня, коли президент Володимир Зеленський заявив, що медреформа потребує покращення і “не може допустити” закриття лікарень. Наступного дня - 5 травня - міністр Степанов також розкритикував реформу і пообіцяв їй “покращення”. Голова комітету ВР з питань здоров’я нації Михайло Радуцький пояснив більш детально, що справа - в тарифах на медичні послуги, які закладені урядом в Програмі медичних гарантій. Що вони низькі і саме через це буде звільнено 50 тис. лікарів та будуть закриватися лікарні (до цього повернемося далі в тексті).

Наразі єдина озвучена претензія до медичної реформи - низькі тарифи. Принаймні, ніякі інші претензії не озвучувалися. Не було висловлено жодної критики щодо основних підходів та принципу “гроші ходять за пацієнтом”, який в Україні збиралися запровадити десять років, і от нарешті запровадили. Тобто, судячи з заяв представників влади, проблема не в реформі, проблема - виключно в кількості грошей.

Але при цьому Степанов так захопився викривальною риторикою, що, здається, забув, що він має очолити реформу, а не знищити її. “Той процес, який стартував з 1 квітня - важко назвати справжньою реформою, - заявив він. - Насправді це не передбачає нічого доброго, ані для медиків, ані для пацієнтів”. Дійшло до того, що очільник МОЗ почав вживати слово “псевдореформа”. Тобто, міністр цілеспрямовано займається дискредитацією всього процесу (і було б дуже цікаво дізнатися, чому).

На сайті МОЗ за останні два місяці ви не знайдете жодної позитивної згадки реформи. Хоча міністерство цілком могло б розділити ті здобутки, які вже є на сьогодні (наприклад, що за два місяці видано 757 тис. електронних направлень, з них 183 тис. пацієнти вже реалізували, і всі деталі можна подивитися на дашбордах). Проте Степанов вперто ставиться до реформи, як до падчерки, а до НСЗУ - як до ворога, якого б найбільше хотілося бачити втопленим в річці. Він навіть спробував повісити на Службу свою невдачу з виплатою 300%-их надбавок.

І, звісно, саме НСЗУ Степанов намагається зробити винною в “провалі” “псевдореформи”. Адже саме НСЗУ розраховувала тарифи, і міністр у всіх своїх виступах підкреслює, що “він не розуміє, як їх розраховували”. При цьому абсолютно ігнорується, що все це було затверджено урядом і парламентом. І не якимось лиходійними попередниками або Уляною Супрун, а “слугами” нашого стражденного народу з семидесятитрьохвідсотковим президентом на чолі. Розмір тарифів розраховувався відповідно до тієї суми, яка була виділена в державному бюджеті. І, до речі, поки що ніяких ініціатив з виділення додаткових коштів жодна з гілок влади не проявляла.

Причина нелюбові міністра до НСЗУ, думаю, досить проста. В.о. голови служби Оксана Мовчан не підтримала його, навпаки, вступила з ним в публічну полеміку. Вона захищає реформу і дає інтерв’ю, в якому розповідає про свою комунікацію з міністром. Результат - на наступний день після інтерв’ю її викликають до Степанова на співбесіду. Нагадаємо, що Оксана Мовчан ще в січні цього року посіла перше місце на конкурсі на голову НСЗУ. Друге та третє місце - у її колег по службі Наталії Рябцевої та Андрія Віленського.

Степанов викликає всіх їх, проводить розмову і… заявляє, що жоден з трьох кандидатів на цю посаду не підходить. Причин не пояснює. Нагадаю, йдеться про переможців повноцінного конкурсу, проведеного за всіма правилами.

Але натомість оголошується вакансія з терміном подачі документів спочатку два робочих дні, а потім - чотири. Zoom, тридцять хвилин бесіди, рішення приймає одноосібно міністр. Схоже, в цьому епічному змаганні переможе хтось, хто не стане сперечатися зі Степановим. В такому разі реформа охорони здоров’я буде повністю залежати від міністра, який її відверто знецінює, та підконтрольної йому служби. Далі є кілька варіантів розвитку подій.

Перший - реформа буде повністю призупинена під приводом “почекаємо, коли буде більше грошей”. Фінанси розподілять “взад”, тобто, розмажуть по всіх медичних закладах, незалежно від кількості наданих послуг. Хоча технічно повернути все як було - дуже непросто (про це можна більше почитати в інтерв’ю з Мовчан). І це означає повну відмову від принципу “гроші ходять за пацієнтом”. Цей варіант буде логічним з оглядом на висловлювання міністра. Тоді буде зрозуміло, що реформа дискредитувалася для того, аби її можна було повністю знищити.

Другий варіант - нам скажуть, що міністр всіх врятував, але при цьому все лишиться плюс-мінус так, як зараз. Варіант в найкращих традиціях нинішньої влади і, до того ж, найпростіший в реалізації. Міністр "привласнює" реформу, а також НСЗУ, і не має більше причин для ревнощів.

Третій - гроші спробують перекинути в межах програми медичних гарантій, щоб, знову ж таки, розділити їх між всіма закладами більш-менш рівномірно. Цей варіант не сильно відрізняється від першого, бо також означає фактично зупинку трансформації системи. Але офіційно реформа нібито триватиме, всі молодці, міністр винайшов "серединний шлях", президент всіх врятував. Ласий варіант з огляду на наближення місцевих виборів.

Позитивних сценаріїв наразі не передбачається.

Наостанок, про “50 тисяч лікарів”, яких нібито звільнять через реформу. Президент і міністр з заступниками стільки разів повторили цю фразу, що тепер зв’язка “медреформа-звільнять-закриють” вже намертво засіла в головах у людей.

Проте звідки взялася ця цифра - досі незрозуміло. Міністр Степанов запевняв, що був проведений аудит системи охорони здоров’я, але на запит профільного комітету ВР його так і не надав. Очільниця директорату медичних послуг Оксана Сухорукова пише, що ніякого аудиту насправді МОЗ не проводив.

Схоже, що цифра в 50 тис. - це сильно округлена похідна від якоїсь іншої цифри. Наприклад, це персонал всіх лікарень, які отримали менше фінансування, ніж в попередньому році. Але, по-перше, не всі ці лікарні закриються, по-друге, медичного персоналу в закладах зазвичай менше, ніж технічного.

Треба сказати, що загалом медиків в Україні 186 тис. (дані за 2018 рік). Тобто, щоб звільнити більше, ніж чверть, треба закрити більше, ніж чверть, закладів, чого аж ніяк не передбачається. За оцінками НСЗУ, скорочення може торкнутися приблизно 6 тис. медиків. Причому їх не обов'язково звільняти - тих, хто бажає працювати далі, можна перепрофілювати. Дефіцит медичних кадрів тільки в державній системі охорони здоров'я складає близько 25 тис. вакансій.

 • 03-07-20 -
  Еврокомиссия разрешила продажу первого препарата для лечения коронавируса

 • 02-07-20 -
  Закрытие кафе после 22:00 не снижает риск заражения, а бассейны безопаснее маршрутки, – доктор Комаровский

 • 02-07-20 -
  В Минздраве назвали суммы штрафов за пребывание без маски в общественных местах

 • 01-07-20 -
  Коронавирус начал эру новых болезней - профессор Университета Джона Хопкинса

 • 01-07-20 -
  В Минздраве назвали условие закрытия украинских курортов

 • 29-06-20 -
  Как и обещали, мы спасем наши медучреждения и дофинансируем их с 1 июля. Решение уже принято, - Степанов

 • 18-06-20 -
  Хто перший отримає вакцину від коронавірусу: ВООЗ назвала три категорії пацієнтів

 • 05-06-20 -
  Медицинское банкротство

 • 01-06-20 -
  Откровенно о медицинской реформе

 • 01-06-20 -
  Степанов заявил о давлении на Минздрав: обвиняет предшественников

 • 28-05-20 -
  Пик коронавируса в Украине пройден - НАН

 • 28-05-20 -
  Кислород украли, ИВЛ убивает, а лекарства стоят сотни тысяч: как лечат больных с СOVID-19 в Украине

 • 26-05-20 -
  Кабмин хочет создать трехмесячный запас средств индивидуальной защиты в больницах

 • 24-05-20 -
  "Если вообще не тестировать, то заболевших не будет", — Степанов раскритиковал идею изменить требования к ослаблению карантина

 • 20-05-20 -
  Закон про массовое тестирование на коронавирус опубликован в "Голосе Украины"

 • 19-05-20 -
  ИФА-тесты бесплатно будут делать в государственных и коммунальных медучреждениях по направлению врача, - Ляшко

 • 18-05-20 -
  Минздрав озвучил требования к стоматологиям

 • 16-05-20 -
  Руководители медучреждений не дают объективную информацию о медиках с Covid-19

 • 15-05-20 -
  ВОЗ готовит Европу к второй волне коронавируса осенью

 • 14-05-20 -
  Больницы в рыночных условиях: станут ли власти "сворачивать" медреформу

 • 14-05-20 -
  МОЗ озвучил критерии 4 этапов выхода из карантина – области могут идти не в ногу

 • 13-05-20 -
  Названы даты ослабления карантина

 • 12-05-20 -
  Супрун предложила решение проблемы не готовых к реформе больниц

 • 11-05-20 -
  Доплаты получили медики лишь одной области - МОЗ

 • 09-05-20 -
  За задержку выплат медикам будут увольнять - МОЗ

 • 08-05-20 -
  Украинцев будут массово тестировать на коронавирус: все подробности

 • 08-05-20 -
  Главный санврач: мы не будем держать страну все время в карантине

 • 08-05-20 -
  Минздрав изменит принцип финансирования инфекционных больниц

 • 08-05-20 -
  Коронавирус во Франции не потомок "уханьского" - ученые

 • 07-05-20 -
  Рада проголосовала за законопроект о массовом тестировании украинцев на коронавирус

 • 07-05-20 -
  Степанов описал будущую медреформу на примере

 • 07-05-20 -
  МОЗ рассказало об испытаниях лекарств от COVID-19

 • 06-05-20 -
  В Украине могут появиться "паспорта здоровья"

 • 05-05-20 -
  Можно ли заразиться коронавирусом повторно

 • 05-05-20 -
  Степанов анонсировал введение новой системы финансирования больниц

 • 05-05-20 -
  Украине не хватает оборудования для проведения ПЦР-тестирования на коронавирус

 • 05-05-20 -
  ВОЗ отреагировала на заявления США о происхождении коронавируса

 • 04-05-20 -
  Ученые спрогнозировали пандемию в Украине до конца года

 • 04-05-20 -
  Кабмин разрешил проведение плановых операций и госпитализацию до окончания карантина

 • 03-05-20 -
  В Украине нет серьезных вспышек коронавируса – МОЗ

 • 01-05-20 -
  Ученые из США заявили, что пандемия коронавируса может растянуться еще на два года

 • 29-04-20 -
  Минздрав подготовил механизм изменения медреформы

 • 29-04-20 -
  Нацслужба здоровья обязала больницы обеспечить бесплатное питание пациентов

 • 27-04-20 -
  Шанс, который мы… проморгали

 • 27-04-20 -
  Уменьшение количества больных COVID-19 за сутки не признак прохождения пика заболеваемости - эпидемиолог

 • 27-04-20 -
  Минздрав проверит качество закупаемых средств индивидуальной защиты в регионах

 • 24-04-20 -
  Эпидемиолог: Вторая волна коронавирусной инфекции в любом случае придет

 • 24-04-20 -
  Ученые объяснили, почему гипертоники в группе риска при COVID-19

 • 24-04-20 -
  МОЗ предлагает призыв в армию провести на новых условиях

 • 23-04-20 -
  Селфи и геолокация: Кабмин определил механизм электронного контроля за карантином

 • 22-04-20 -
  Медреформа: заработок части медиков упадет

 • 22-04-20 -
  984 больницы будут недофинансированы в 2020 году, - Степанов

 • 22-04-20 -
  Увольнения медработников из-за второго этапа медреформы не будет — министр

 • 21-04-20 -
  В Киеве назвали размер доплат медикам

 • 21-04-20 -
  На внешней стороне маски — не менее недели. Ученые уточнили, сколько коронавирус живет на разных поверхностях

 • 21-04-20 -
  Медикам не выплатили обещанные 300% надбавок за борьбу с коронавирусом

 • 17-04-20 -
  Страны G7 требуют реформировать ВОЗ

 • 17-04-20 -
  В Украине на COVID-19 будут тестировать всех медиков – Степанов

 • 17-04-20 -
  Украина разработала тест-системы обнаружения коронавируса на ранней стадии заражения

 • 16-04-20 -
  В Украине наблюдаются проблемы со сдачей донорской крови в условиях карантина – Минздрав

 • 13-04-20 -
  Ученые нашли антитела, нейтрализующие коронавирус

 • 13-04-20 -
  Японские медики тестируют препарат, который блокирует размножение коронавируса

 • 09-04-20 -
  Ляшко не нашел нарушений на Николаевщине в диагностике COVID

 • 09-04-20 -
  Минздрав: обычным людям, особенно бородатым, респираторы не нужны

 • 09-04-20 -
  Комаровский: Если бы я был президентом, у меня были бы все основания перед совестью закрыть эту позорную Академию медицинских наук Украины

 • 07-04-20 -
  Зеленский поручил выложить в открытый доступ отчеты всех больниц по их обеспечению средствами защиты и оборудованием

 • 07-04-20 -
  МОЗ дало советы, как правильно ходить в магазин

 • 06-04-20 -
  Глава Минздрава пообещал расширить протокол лечения COVID-19 новыми лекарствами

 • 03-04-20 -
  Украина получила гидроксихлорохин для лечения больных COVID-19

 • 01-04-20 -
  Винницкая область первой в Украине утвердила в Минздраве протокол лечения больных COVID-19

 • 01-04-20 -
  Медицина станет бесплатной в Киеве с 1 апреля, - кто может оставить кошелек дома, отправляясь к врачу

 • 30-03-20 -
  Рада дала "добро" на использование лекарств без регистрации в Украине против коронавируса

 • 29-03-20 -
  "Легких" больных COVID-19 больше не будут госпитализировать

 • 28-03-20 -
  Регионы ожидают от Минздрава протокол лечения больных коронавирусом

 • 28-03-20 -
  Как относятся к многократным защитным маскам и респираторам в мире, - исследование

 • 27-03-20 -
  В райбольницах создадут бригады, которые будут брать анализы на COVID-19 у пациентов дома – Ляшко

 • 27-03-20 -
  За сокрытие случаев COVID-19 у медучреждений будут забирать лицензии, - главный санврач Ляшко

 • 26-03-20 -
  Кабмин выделил более 650 млн грн на обеспечение инсулином диабетиков

 • 24-03-20 -
  Государство плюет на всех медиков, мы находимся на грани - эпидемиолог

 • 24-03-20 -
  Украина поставит на серийное производство тест-системы на коронавирус - Ляшко
 •