Перехрестя > Різне

grominfo.eu

Законно їздити на автогазі стало майже в 10 разів дорожче: що сталося

Неділя, 01 березня 2020 13:06
E-mail Друк PDF
 Новини та події в Україні та за кордоном. Політика, економіка, суспільство, культура, спорт, наука, освіта, технології Українським водіям знову залазять в кишеню - ціна питання до 4000 гривень

В Україні набирає обертів скандал, пов'язаний з подорожчанням вартості реєстрації автомобілів з газобалонним обладнанням (ГБО): у порівнянні з 2019 роком вона зросла майже в 10 разів.

У грошах це тепер від 3000 до 3800 гривень. На думку експертів, вартість сертифікації далеко не відповідає реальним витратам на її проведення. При цьому на LPG через його дешевизну переходить все більше українців – в минулому році автогазу вперше використали більше, ніж бензину.

Сайт "Сьогодні" з'ясував, у чому причина подорожчання, наскільки воно обґрунтоване і як бути власникам автомобілів з ГБО, які не бажають платити такі великі гроші за реєстрацію.

Чому подорожчало

Як роз'яснили в Мінінфраструктури, установка ГБО вважається переобладнанням транспортного засобу і, згідно з постановою Кабміну №607 від 21 липня 2010 року, підлягає обов'язковій сертифікації в цілях безпеки. Сертифікат підтверджує, що ГБО змонтовано з сертифікованих вузлів і деталей, без порушення технічних вимог і не небезпечне для людей, що знаходяться в автомобілі (наприклад, отруєння газом) і оточуючих (загоряння, вибух газу).

Для отримання сертифікату потрібно надати автомобіль і перелік документів, виданих монтажником ГБО (див. нижче) в акредитовану лабораторію. Там проведуть експертизу і, якщо все в порядку, на наступний день видадуть сертифікат відповідності. Ціна питання 2500-3300 гривень.

Якщо ГБО змонтовано з порушеннями, то видадуть лише акт технічної експертизи, в якій зазначено, що саме не відповідає стандартам. Після цього власнику треба обладнання або доопрацювати, або демонтувати, або не експлуатувати.

Отримавши сертифікат, власник може їхати в будь-який сервісний центр МВС і реєструвати автомобіль, якщо він новий, або перереєструвати, якщо він вже зареєстрований. У сервісному центрі техпаспорт замінять на новий з позначкою "встановлено газобалонне обладнання". За заміну техпаспорта доведеться заплатити ще 400-500 грн в залежності від автомобіля (на іномарки коштує дорожче). Для тих, хто живе в глибинці, працюють мобільні сервісні центри МВС.

Як було раніше

ГБО на автомобілі встановлюють близько 20 років, і порядок сертифікації змінювався неодноразово. Як розповів нам старший майстер однієї з сертифікованих СТО по установці "газового" обладнання Сергій Черняк, до 2017 року вони видавали власникам машин два документи: Свідоцтво про погодження конструкції транспортного засобу (ТЗ) на такий вид переобладнання та Акт технічної експертизи про відповідність конструкції та технічного стану переобладнаного ТЗ вимогам безпеки дорожнього руху.

"На видачу Акту СТО купувала ліцензію терміном дії на два роки. Видавали ми документи безкоштовно, ціна ліцензії опосередковано входила в собівартість робіт з установки ГБО, – розповів Черняк. – З 2018 року, коли була скасована сертифікація УкрСЕПРО (Українська сертифікація продукції), ми не маємо права сертифікації. Тому тепер також безкоштовно видаємо Акт прийому-передачі автомобіля і Свідоцтво про узгодження конструкції. Цих документів достатньо для отримання сертифіката в акредитованій лабораторії".

Експерти: Ціна сертифіката – 600 гривень

Як роз'яснив нам глава Української газомоторної асоціації (УГА) Степан Ашрафьян, з початку 2018 і до кінця 2019 року акредитовані лабораторії (по Україні їх кілька сотень) самі видавали сертифікати на автомобілі з ГБО. Але потім їм акредитацію не продовжили.

"Все в лабораторіях залишилося як раніше, але права видавати сертифікати їх позбавили, – каже Ашрафьян. – Тепер їх видачею займаються вісім структур на всю Україну, перелік яких затверджений наказом Мінінфраструктури. Тобто з'явилася триступенева схема замість двоступеневої. Її наявність в міністерстві пояснюють турботою про безпеку на дорогах. Але за фактом вісім організацій, три з яких знаходяться в Києві, не можуть перевірити роботу кількох сотень лабораторій, розкиданих по всій країні, та ще й протягом одного-двох днів. Тобто вони просто "штампують" сертифікати і беруть за це великі гроші. Ні про який контроль за безпекою мова не йде. І про відповідальність цих структур не йдеться теж, оскільки тестування ГБО проводять лабораторії, і вони дають висновок".

За словами Степана Ашрафьяна, вартість сертифікації в лабораторіях була близько 600 гривень, зараз клієнт змушений платити 2300-3300 гривень в залежності від "апетитів" сертифікаторів. Альтернативи немає. Плюс оплата заміни техпаспорта, яка теж подорожчала майже вдвічі. Як нам пояснили в Головному сервіс-центрі МВС, нові розцінки за їхні послуги введені постановою Кабміну близько двох років тому, раніше заміна техпаспорта коштувала 250-300 гривень.

Директор однієї з СТО на умовах анонімності оцінив, скільки насправді може коштувати видача сертифіката.

"За фактом роботу експертів можна порівняти з проведенням планового технічного обслуговування ГБО, – каже наш експерт. – Хоча в лабораторії не проводять заміну фільтрів, що відпрацювали своє, трубок і так далі, як це роблять на СТО. Тобто витрат на комплектуючі і матеріали у них немає, тільки зовнішній огляд і тестування роботи ГБО візуально і за допомогою комп'ютера. Середня ринкова вартість техобслуговування близько 600 грн, тому будемо вважати це коректною ціною за послуги експертів лабораторії. А 2300-3300 гривень – занадто дорого".

ГБО ставлять, але не всі реєструють

За статистикою УГА, з 20 грудня 2019 року, коли закінчився термін акредитації лабораторій, і до 31 січня 2020 року в сервіс-центрах МВС зареєстровано всього 4351 транспортний засіб. Це вполовину менше, ніж тільки за січень 2019 року. При цьому, за словами Сергія Черняка, клієнтів у них набагато менше не стало.

"Деякі дізнавшись, що доведеться платити додатково ще близько 3000 гривень за сертифікацію і реєстрацію, відмовляються від установки ГБО, – визнав Черняк. – Більшість просто не реєструють переобладнання – поставили і їздять".

Але експлуатація незареєстрованого ГБО (навіть якщо воно цілком безпечне) на перший раз загрожує штрафом у 340 грн, а якщо патрульна поліція зловить повторно, то водія можуть позбавити прав на 3-6 місяців.

Народ почав боротьбу за свої права

Автовласники теж не сидять склавши руки. Адже ГБО у нас ставлять якраз небагаті водії, для яких бензин дуже дорогий. Газ коштує вдвічі дешевше, тому витрати на ГБО швидко окупаються. Але встановлені державою тарифи здорожують ГБО на 40-50% залежно від типу обладнання.

Українська газомоторна асоціація спільно з Українською асоціацією скрапленого газу направили звернення до президента Володимира Зеленського, прем'єра Олексія Гончарука і бізнес-омбудсмена Марчина Свєнчицького з проханням звернути увагу на спробу монополізації ринку установки ГБО і вжити заходів з її припинення.

 • 01-07-20 -
  В Україні набула чинності кримінальна відповідальність за водіння в нетверезому стані

 • 19-06-20 -
  Суд арестовал подозреваемого в причастности к убийству Гандзюк Мангера без права на залог

 • 18-06-20 -
  Іран назвав умови передачі Україні "чорних скриньок"

 • 28-05-20 -
  В Україні запускають відеофіксацію порушень ПДР: що потрібно знати водіям

 • 27-05-20 -
  "Укрзалізниця" відкрила продаж квитків із Києва до Харкова, Одеси, Костянтинівки та Кривого Рогу

 • 27-05-20 -
  Названі юридичні адреси лабораторій, де можуть зберігатися небезпечні інфекції і патогени

 • 23-05-20 -
  Усім спасибі, усі вільні: курортний сезон у Криму закінчився, не розпочавшись

 • 22-05-20 -
  У Держводагентстві розповіли, як долатимуть влітку проблему маловоддя

 • 22-05-20 -
  Названі регіони, де запустили громадський транспорт

 • 22-05-20 -
  НАБУ проводить обшуки у члена правління "Укрзалізниці"

 • 16-05-20 -
  Митна служба звільнила керівників половини митниць

 • 14-05-20 -
  Таксистам дозволили їздити по смузі для автобусів і тролейбусів

 • 12-05-20 -
  ЗМІ дізналися, як поновлять пасажирське сполучення

 • 12-05-20 -
  Прикордонники розповіли, за яких умов відкриють КПВВ на Донбасі

 • 10-05-20 -
  Європейські авіакомпанії відновлять рейси з України у травні-червні

 • 08-05-20 -
  СБУ про лабораторії США в Україні: "Це фейки, поширені з подачі деяких політичних партій"

 • 29-04-20 -
  Це злиття провадження – Рябошапка про завершення справи Гандзюк

 • 28-04-20 -
  Доказів провини Мангера і Левіна по справі Гандзюк досить, - Венедіктова

 • 28-04-20 -
  Переносити військовий призов на рік, з погляду епідеміології, не варто, - ЗСУ

 • 27-04-20 -
  Рада скасувала штрафні бали: Як тепер стягуватимуть штрафи

 • 27-04-20 -
  Націоналіста Волкова, який нападав на Сивохо, суду відпустили на поруки нардепа від "Євросолідарності"

 • 24-04-20 -
  "Москітний флот": болючий укус для ворога

 • 24-04-20 -
  Фігуранти "плівок Єрмака" відмовилися писати заяви - ЗМІ

 • 24-04-20 -
  Верховна Рада скасувала адмінстягнення за порушення ПДР у вигляді штрафних балів

 • 23-04-20 -
  Селфі за 15 хвилин: уряд визначив, як діятиме електронний контроль за карантином

 • 18-04-20 -
  Сноуден попросив владу РФ продовжити йому дозвіл на проживання

 • 18-04-20 -
  У СБУ спростували слова Геращенко про підготовку замаху на Авакова

 • 10-04-20 -
  Генштаб переніс військові навчання через пандемію

 • 08-04-20 -
  Карантин не вплине на звільнення строковиків у запас – Міноборони

 • 07-04-20 -
  Підозра Стерненку буде у будь-якому разі, - новий генпрокурор

 • 06-04-20 -
  Як можна перетнути кордон України під час жорсткого карантину: роз'яснення та карта

 • 03-04-20 -
  Уманський: Нефьодов розповідає про реформу на митниці, а насправді там ситуація – за Януковича просто відпочивали

 • 01-04-20 -
  Брат Єрмака прокоментував скандальні плівки

 • 30-03-20 -
  Вбивство Гандзюк: Левіна залишили за ґратами ще на 2 місяці

 • 30-03-20 -
  В Україну повернулися понад 144 тисяч осіб - МЗС

 • 28-03-20 -
  В країні відбувається щось невидиме: чому в останніх гучних убивствах не все так просто

 • 25-03-20 -
  З України намагалися вивезти маски на мільйон гривень: чи покарають когось

 • 25-03-20 -
  Замість експрес-тестів для України через офіс Джека Ма закупимо тести ПЛР, - Ярославський

 • 23-03-20 -
  У Чорне море на патрулювання увійшли три фрегати НАТО

 • 23-03-20 -
  САП відкрила справу через зволікання із забороною на експорт масок

 • 22-03-20 -
  Заступник генпрокурора називає головні виклики для реформи прокуратури

 • 18-03-20 -
  Військкомати призупинили призов в армію

 • 18-03-20 -
  Сьогодні з 12:00 зупиняється приміське залізничне сполучення

 • 16-03-20 -
  "Популярніші, ніж цигарки". Нефьодов заявив, що в Україні маски стали найбільш контрабандним товаром

 • 15-03-20 -
  Українцям дозволили безкоштовно дзвонити в роумінгу на гарячі лінії держустанов

 • 14-03-20 -
  Державна архітектурно-будівельна інспекція буде ліквідована – президент

 • 13-03-20 -
  Греція планує робити антисептики з конфіскованого алкоголю

 • 13-03-20 -
  Суд заарештував другого підозрюваного у викраденні активістів Євромайдану Вербицького та Луценка

 • 11-03-20 -
  Медична контрабанда: на українсько-польському кордоні виявили понад 10 тисяч медичних масок

 • 10-03-20 -
  В анексії Криму брав участь російський крейсер Москва

 • 08-03-20 -
  Водіїв будуть виховувати новими штрафами: що з цього вийде

 • 06-03-20 -
  СБУ відреагувала на інформацію про ліквідацію "Гіві"

 • 06-03-20 -
  Євросоюз зняв санкції з Азарова та Ставицького

 • 05-03-20 -
  В ближайшее время полицию можно будет вызвать через мобильное приложение My Pol, - Аваков

 • 05-03-20 -
  В Україні готують перший жіночий підрозділ з охорони VIP-осіб, - Міноборони

 • 05-03-20 -
  СБУ відкрила 106 кримінальних проваджень у сфері протидії тероризму і попередила кілька терактів

 • 05-03-20 -
  Кількість туристів до Чорнобиля виросла в два рази

 • 04-03-20 -
  Аваков анонсував запуск відеофіксації порушень правил дорожнього руху по всій країні

 • 04-03-20 -
  Поліція почала супроводжувати пасажирські поїзди "Укрзалізниці"

 • 03-03-20 -
  Офіс Генпрокурора закрив справу про замах на Шокіна – Лещенко

 • 03-03-20 -
  Офіцерів запасу цьогоріч призиватимуть на строкову службу: Що потрібно знати

 • 02-03-20 -
  Операція НАТО в Афганістані: Пристайко зробив заяву про участь українців

 • 29-02-20 -
  В Україні лікування коронавірусу буде безоплатним – Скалецька

 • 29-02-20 -
  Чотирьох рибалок, затриманих Росією в Азовському морі, притягнули до адмінвідповідальності

 • 28-02-20 -
  Міненерго хоче за день висадити 5 мільйонів дерев

 • 27-02-20 -
  Обвинуваченому у справі Гандзюк вручили нову підозру

 • 27-02-20 -
  ДБР відкрило справу про тиск Байдена на екс-генпрокурора Шокіна

 • 26-02-20 -
  Україна продовжує узгодження процедур повернення "чорних ящиків" і компенсацій від Ірану

 • 25-02-20 -
  Виробники більше не зможуть обманювати споживача маркуванням "Без антибіотиків"

 • 25-02-20 -
  ДБР повідомило про підозру екс-нардепу за перешкоджання роботі журналіста

 • 25-02-20 -
  Армію переведуть на нову систему харчування з 1 березня - Міноборони

 • 25-02-20 -
  Поліція почала відбирати водійські посвідчення у неплатників аліментів

 • 24-02-20 -
  Ахметов дав свідчення в НАБУ у справі Онищенка — ЗМІ

 • 22-02-20 -
  «Укравтодор» запустив весняні дорожні роботи в 14 областях

 • 21-02-20 -
  Безкоштовний сир і мишоловка: влада придумала нову пільгу для переселенців

 • 20-02-20 -
  Суд залишив під вартою фігуранта в справі вбивства Окуєвої

 • 20-02-20 -
  З’явився текст рішення КСУ про неконституційність ліквідації Верховного Суду України

 • 17-02-20 -
  В Україні кожна двадцята автівка перебуває під арештом або в заставі

 • 14-02-20 -
  64 ШТРАФИ ЗА КІЛЬКА ГОДИН. ПАТРУЛЬНІ ПЕРЕВІРЯЮТЬ, ЧИ ПРОПУСКАЮТЬ ВОДІЇ ШВИДКУ ДОПОМОГУ

 • 13-02-20 -
  Лукашенко доручив вивчити можливість проведення спільної з Україною Олімпіади – ЗМІ
 •