Економіка > Фінанси

grominfo.eu

Програма МВФ для України: місія не виконана

Вівторок, 22 вересня 2020 12:03
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии У фонду все більше питань до української влади

Співпраця України з Міжнародним валютним фондом вчергове поставлена на паузу. Причина цьому - загроза незалежності антикорупційних органів країни. "Апостроф" розбирався, чому влада провалила роботу по взаємодії з МВФ, чи потрібні насправді Україні гроші фонду, і що буде, якщо нові транші в найближчій перспективі до нас не надійдуть.

Міжнародний валютний фонд (МВФ), по суті, припиняє співпрацю з Україною за програмою фінансування stand-by, в рамках якої наша країна раніше отримала 2,1 мільярда доларів. Такий сигнал був посланий фондом 10 вересня - офіційний представник МВФ Джеррі Райс прямим текстом заявив, що продовження програми буде залежати від того, чи збережуть свою незалежність антикорупційні органи України - Національне антикорупційне бюро (НАБУ), Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) і Вищий антикорупційний суд (ВАКС).

Міністр фінансів Сергій Марченко, в свою чергу, говорить про "нормальний процес діалогу" з МВФ, але при цьому визнає, що у фонду є питання, в тому числі, політичного характеру.

Він також розповів, що приїзд місії МВФ (яка повинна оцінити перспективи виділення нового траншу - "Апостроф") планувався на липень, однак потім був відкладений на невизначений час.

Заява про незалежність зазначених структур має цілком конкретну причину - в кінці серпня Конституційний суд України визнав неконституційним президентський указ (указ тодішнього глави держави Петра Порошенка від 16 квітня 2015 №218 / 2015) про призначення директором НАБУ Артема Ситника.

До речі, 16 вересня КС України визнав невідповідними Конституції низку положень закону про НАБУ, в тому числі, наділення президента повноваженнями по створенню самого антикорупційного Нацагентства. Навряд чи це рішення сприятиме відновленню співпраці з МВФ. Як, втім, і відставка глави САП Назара Холодницького, що відбулася в серпні.

Крім того, як раніше відзначали співрозмовники видання, у фонді прекрасно розуміють, що ніякої реальної боротьби з корупцією в Україні не ведеться, всі схеми як діяли, так і діють, а останні атаки на антикорупційні органи лише посилюють загальну ситуацію.

Непрозорість і неефективність

Раніше повідомлялося, що однією з причин, за якими МВФ може "заморозити" співпрацю з Україною в рамках поточної програми, є можлива відставка уряду в розпал роботи над проектом держбюджету на 2021 рік - фонд перед тим, як видавати країні новий транш, крім іншого, уважно вивчає державний бюджет на предмет його реалістичності.

Утім, відставки Кабміну поки не відбулося, бюджет подано до Верховної Ради, а тому на цьому напрямі все начебто заспокоїлося.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


Однак МВФ, за даними джерел видання, був вкрай незадоволений тим, як уряд розпоряджається коштами фонду - адже гроші були надані на подолання наслідків поширення коронавірусу.

Як відомо, Кабінет міністрів створив спеціальний фонд для боротьби з епідемією коронавируса в розмірі 66 мільярдів гривень, однак наразі є питання до того, як витрачаються ці кошти.

Так, в травні прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що 20 мільярдів гривень з цього фонду були спрямовані на... пенсійну реформу.

У липні міністр фінансів Сергій Марченко розповів, що фонд практично вичерпаний, але на початку вересня він же заявив, що його витратили лише на 29% (в обсязі 19,1 мільярда гривень).

"Основна проблема тут - відсутність прозорості: незрозуміло, скільки і на що було витрачено, що знаходиться в процесі тощо, - сказав в коментарі "Апострофу" експерт Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД) Єгор Киян. - Нам надають якісь цифри, і перевірити, на що ці 29% були спрямовані, ми не можемо. Не кажучи про те, чи вже витрачені ці гроші, або це тільки проектні витрати".

При цьому, за словами Кіяна, законодавство, що стосується використання коштів фонду, є досить розпливчастим, що чисто юридично дозволяє направляти з нього гроші на не пов'язані безпосередньо з коронавірусом цілі. "Але з точки зору логіки, особливо з огляду на заяви з боку Кабміну, зокрема, про те, що 35 мільярдів гривень були спрямовані на дороги, показує лише те, що цей фонд є, скоріше, фондом дерибану, а не боротьби з коронавірусом", - заявив експерт.

Тобто можна з упевненістю говорити про те, що кошти фонду використовуються неефективно.

Окреме питання - як наповнювався цей фонд. "У нього направляли кошти, які знімалися з різних міністерств, і при цьому постраждали, наприклад, освіта, і, як не парадоксально, саме охорона здоров'я. Гроші на медицину брали у медицини!", - обурюється Єгор Киян.

При цьому неефективність Кабміну виходить далеко за рамки боротьби з COVID-19.

"Кабмін демонструє політику гасіння пожеж та ручного управління, короткострокові цілі превалюють над довгостроковими. Це стосується, в тому числі, і коронавірусу - проблему почнуть вирішувати, коли вже буде пізно", - резюмував експерт.

З цим згоден директор економічних і соціальних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин. "На жаль, сьогодні ми не бачимо конкретних планів держави щодо виходу з коронавірусної кризи. І те, яким чином будуть відновлюватися галузі (постраждалі в результаті коронакризи, - "Апостроф"), невідомо", - сказав він виданню.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


Небезпечний дефіцит

Українська влада продовжує робити вигляд, що все не так уже й погано, і висловлює сподівання на те, що в нинішньому році новий транш МВФ все ж буде.

Але чи так уже потрібні нашій країні гроші фонду?

Перш за все, потрібно пам'ятати, що кошти МВФ - це не подарунок, а кредит, зазначив Василь Юрчишин.

"На сьогодні Україна має резервні запаси, яких вистачить на 3,5-4 імпортних місяці (станом на 1 вересня, золотовалютні резерви України складали понад 29 мільярдів доларів - "Апостроф"). Ці показники є досить задовільними, тому турбуватися через відсутність траншу МВФ непотрібно", - сказав експерт.

Але нашій країні потрібно виплачувати мільярдні борги, а в бюджеті утворилася величезна діра.

"У короткостроковому періоді проблем з погашенням зовнішнього боргу не буде, але доступ до ринків запозичення ускладниться, оскільки програма МВФ - це те, на що орієнтуються інвестори, коли оцінюють ризики країни, - заявила в розмові з "Апострофом" заступник директора Центру економічної стратегії Марія Репко. - У зв'язку з цим Україні буде дорожче фінансувати величезний бюджетний дефіцит, закладений на 2020 і 2021 роки (7,5% і 6% відповідно - "Апостроф"). Якщо не відмовитися від частини витрат, доведеться позичати кошти під високий відсоток, що погано для макростійкості та фіскальної стабільності".

Президент інвестиційної групи "Універ" Тарас Козак також звертає увагу на величезний бюджетний дефіцит (в "живих" грошах у 2020 році він складе майже 300 мільярдів гривень, в 2021-му - 270 мільярдів гривень). На своїй сторінці в Facebook він написав, що "в умовах високої корупції і при відсутності реформ правоохоронної і судової систем ці кошти можуть бути просто розкрадені".

Крім того, за його словами, в бюджеті є і прихований дефіцит у вигляді державних гарантій: "Зокрема, тільки на будівництво доріг передбачено 71 млрд гарантій. Традиційно державні гарантії в Україні перетворюються в майбутні витрати бюджету".

У зв'язку з цим висновок експерта однозначний: без допомоги МВФ і інших міжнародних організацій бюджет-2021 виконати буде неможливо.
Tags:     МВФ      бюджет      транш      дефіцит      коронавірус      Covid-19

 • 22-10-20 -
  У керівництві ОП найбільше заробляє призначений ще Порошенком “фахівець з реформ”

 • 20-10-20 -
  Черкаський Ігор Борисович: Держфінмоніторинг виявив незаконні операції на 60 млрд грн

 • 19-10-20 -
  Сотні матеріалів до правоохоронних органів: Держфінмоніторинг представив результати роботи за 9 місяців

 • 17-10-20 -
  Міністр оцінив втрати України від війни на Донбасі

 • 12-10-20 -
  Коломойський оскаржує право "Ощадбанку" на 1,3 мільярда доларів російських активів

 • 11-10-20 -
  Кабмін змінив умови доступних кредитів

 • 10-10-20 -
  Кошти "ковідного" фонду течуть повз сферу охорони здоров'я – дані Мінфін

 • 08-10-20 -
  "Мінус" 75 мільярдів: результатами аудиту "Нафтогазу" зайнялась Служба безпеки України

 • 04-10-20 -
  Запит на розкіш і податок на бідність

 • 02-10-20 -
  Жодного апарату ШВЛ: як гроші з COVID-фонду "перекочували" на дороги й безробіття в Україні

 • 02-10-20 -
  НБУ покарав у вересні два великих банки за порушення у сфері фінмоніторингу

 • 29-09-20 -
  В Україні зменшилася середня зарплата

 • 26-09-20 -
  Опубліковано календарний план підвищення пенсій у 2021

 • 25-09-20 -
  Нацбанк не планує штучно стримувати зміцнення гривні

 • 24-09-20 -
  Кабмін вирішив докапіталізувати Укрексімбанк на 6,8 млрд грн

 • 22-09-20 -
  Україна і МВФ працюють над можливістю візиту місії Фонду восени, - заступниця голови ОП Ковалів

 • 22-09-20 -
  Суд зобов'язав НБУ виплатити 129 млн грн власнику банку, якого пов'язують з "сім'єю Януковича"

 • 21-09-20 -
  Досьє FinCEN: світові банки роками допомагали клієнтам відмивати гроші і уникати санкцій

 • 21-09-20 -
  Відмивання грошей: у звіт потрапили українці

 • 21-09-20 -
  Голова Мінфіну пояснив збільшення видатків на Офіс Зеленського і ДБР

 • 18-09-20 -
  Ліміт перевищено. Чи варто Кабміну Шмигаля ще більше набирати боргів

 • 17-09-20 -
  Рада підтримала перехід громад на прямі міжбюджетні відносини з державою

 • 17-09-20 -
  Шмигаль пояснив діру у держбюджеті-2021

 • 16-09-20 -
  Мільярди проти вірусу: як влада витрачає гроші на боротьбу з пандемією

 • 14-09-20 -
  Кабмін презентував проект держбюджету-2021: основні показники

 • 12-09-20 -
  Кіт у мішку, або Державна програма "Доступні кредити 5-7-9%"

 • 11-09-20 -
  Кількість "єдинників" потрібно урізати, а за зарплати в конвертах жорстко штрафувати: як вивести економіку України з тіні

 • 10-09-20 -
  У Мінфіні розповіли, що бюджет 2021 буде соціальним

 • 10-09-20 -
  Кабмін збільшить доплати лікарям на 3 тисячі гривень, - Шмигаль

 • 09-09-20 -
  ​Верховний Суд зупинив виконання ухвали про виплату Суркісам $350 млн

 • 07-09-20 -
  Член наглядової ради Поліграфкомбінат Україна Андрій Трохимович Ковальчук розповів правду про створених НБУ проблемах банку Аркада

 • 07-09-20 -
  Коломойський увійшов до топ-100 ізраїльських мільярдерів

 • 04-09-20 -
  В ОП відреагували на рішення суду щодо ПриватБанку

 • 01-09-20 -
  Підвищення пенсій з 1 вересня: кому усміхнеться удача, все залежить від стажу

 • 01-09-20 -
  Мінімальна зарплата з 1 вересня зросла до 5000 гривень

 • 31-08-20 -
  У Європі відзначили успіхи України у боротьбі з відмиванням коштів

 • 31-08-20 -
  В Україні з 1 вересня підвищать частину пенсій: кому і скільки додадуть

 • 31-08-20 -
  Держава продала активи збанкрутілого Дельта Банку на 20 мільярдів із знижкою більше 99%

 • 30-08-20 -
  Арахамія пояснив, чому гроші з COVID-фонду витратили на дороги

 • 29-08-20 -
  Суд зняв обмеження зарплат чиновників

 • 28-08-20 -
  Клієнти ПриватБанку масово скаржаться на проблеми при оплаті комуналки: "Підсунули ліві платежі.."

 • 27-08-20 -
  "Нафтогаз" на 45% підняв ціну на газ для населення за місячним тарифом і на 10% - за річним

 • 26-08-20 -
  Верховна Рада підвищила мінімальну зарплату до 5000 гривень: чи стануть українці багатшими

 • 21-08-20 -
  Липневий прибуток банків впав на 19%

 • 20-08-20 -
  Дорослі схеми на дитячій допомозі: хто може заробити на бебі-боксах

 • 18-08-20 -
  Бюджетна алхімія: як перерозподілили кошти з утворенням антикоронавірусного фонду

 • 13-08-20 -
  Держдача, на яку переїхав Зеленський, обходиться бюджету в 3,5 млн грн. — Офіс Президента

 • 12-08-20 -
  ФБР vs Коломойський і Боголюбов

 • 12-08-20 -
  Мінфін заявив про скорочення прибутку держбанків

 • 11-08-20 -
  В Україні проведуть чергову індексацію пенсій: кому чекати доплат

 • 06-08-20 -
  Кабмін виділив 5,6 мільйона на придбання житла для переселенців

 • 05-08-20 -
  В Мінсоцполітики пояснили, як слідкуватимуть за витратою коштів, які тепер видають замість «бебі-боксів»

 • 05-08-20 -
  Ціна на золото вперше в історії зросла вище від $2000 за унцію

 • 05-08-20 -
  Продаж валюти повернувся до "докарантинного" рівня

 • 04-08-20 -
  Залишок коштів у казні уряду в липні скоротився майже на третину

 • 03-08-20 -
  Поліція охорони коштуватиме "Укрзалізниці" 250 млн грн щорічно, - член наглядової ради УЗ Лещенко

 • 30-07-20 -
  Уряд дозволив батькам новонароджених отримувати гроші замість бейбі-боксів

 • 28-07-20 -
  Українцям зібралися істотно наростити прожитковий мінімум. Але є "зрада"

 • 27-07-20 -
  "ПриватБанк" звинуватив Коломойського у відмиванні 100 млн доларів через російську компанію

 • 26-07-20 -
  Золотовалютний резерв України близький до максимуму, який був у 2012 році, - радник президента Устенко

 • 24-07-20 -
  Менше за прожитковий мінімум: скільки українських пенсіонерів знаходяться за межею бідності

 • 24-07-20 -
  Чотири блоки вимог: Шмигаль назвав умови отримання траншу від ЄС

 • 23-07-20 -
  НБУ зберіг ставку на рівні 6% річних

 • 22-07-20 -
  СБУ викрила масштабне розкрадання в "Укрзалізниці": контрабанда з РФ, виведення 50 мільйонів

 • 21-07-20 -
  Боротьба з відмиванням грошей в Україні: скільки завели справ за пів року 2020-го

 • 18-07-20 -
  Гривня увійшла в п'ятірку найбільш недооцінених валют

 • 16-07-20 -
  Ілон Маск вперше потрапив до десятки найбагатших бізнесменів за версією Forbes

 • 16-07-20 -
  МОЗ озвучило розміри надбавки до зарплат медиків

 • 14-07-20 -
  США виділили Україні ще $1,8 млн на боротьбу з COVID-19

 • 08-07-20 -
  Українцям підвищать мінімальну зарплату: які тут підводні камені

 • 03-07-20 -
  СБУ блокувала податкову схему, яка завдавала збитків державі на 2 мпрд грн щомісяця

 • 03-07-20 -
  Нацбанк продав 200 мільйонів доларів, щоб заспокоїти паніку на ринку

 • 02-07-20 -
  У першому півріччі дефіцит держбюджету склав майже 28 млрд грн - дані Мінфіну

 • 01-07-20 -
  "Газпром" виплатив Польщі 1,5 мільярда доларів за рішенням Стокгольмського арбітражу

 • 01-07-20 -
  В Україні подорожчала доставка газу

 • 01-07-20 -
  В Україні зріс прожитковий мінімум

 • 30-06-20 -
  В Україні збільшать прожитковий мінімум: кому 1 липня підвищать пенсії

 • 28-06-20 -
  Кабмін зібрався за рік підняти мінімалку на 40%

 • 27-06-20 -
  Світовий банк виділив Україні $350 млн на економічне відновлення

 • 25-06-20 -
  Коломойський вступає в бій: проти Порошенка можуть відкрити справу через націоналізацію "ПриватБанку"
 •