Економіка > Думки

grominfo.eu

Клуб самогубців: як новий Кабмін буде рятувати українську економіку

Вівторок, 10 березня 2020 12:22
E-mail Друк PDF
 Новини та події в Україні та за кордоном. Політика, економіка, суспільство, культура, спорт, наука, освіта, технології В Україні перезавантажили уряд, проте перегляду потребує і економічна політика держави.

"Апостроф" з'ясовував, що буде з вітчизняною економікою при новому Кабінеті міністрів, чи варто від нього чекати проривів, і, якщо варто, то яких саме.

Україна отримала новий уряд, який вже на наступний день після затвердження у Верховній Раді 4 березня провів своє перше засідання.

Однак далеко не всі посади в новому Кабінеті міністрів заповнили. Наприклад, вакантним залишається пост міністра економічного розвитку - від пропозиції зайняти його відмовився Роман Жуковський, який раніше працював в адміністраціях Віктора Ющенка і Віктора Януковича. У новому Кабміні планували (і, ймовірно, все ще планують) створити Міністерство промислового розвитку і оборонного комплексу, очолити яке було запропоновано (укупі з посадою віце-прем'єра) Олегу Коростельова, директору конструкторського бюро "Луч", що є флагманом сучасних військових розробок, проте і він не виявив бажання змінити місце роботи. Крім цього, немає в новому уряді міністрів енергетики і сільського господарства, проте вони також мають безпосереднє відношення до економічної політики держави.

І ця політика потребує термінового перезавантаження.

Вдруге вже не смішно

У новому Кабміні ніби то розуміють важливість економічних змін. "Серед іншого, що терміново потрібно зробити, - посилити економічний блок", - заявив, виступаючи у Верховній Раді перед голосуванням за його кандидатуру на посаду прем'єра Денис Шмигаль.

Але чи впорається нова команда Кабміну (навіть якщо профільні міністри будуть оперативно призначені) з викликами економічного характеру?

Член ради Національного банку України (НБУ) Віталій Шапран, коментуючи очікування від діяльності нового уряду, був небагатослівним, але гранично конкретним: "Чекаю здорового прагматизму і більшої орієнтації на національні інтереси. Економіка повинна бути на першому місці".

Виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера, радник президента Олег Устенко також висловив стриманий оптимізм із приводу очікувань від роботи Кабміну Дениса Шмигаля. "Я б очікував агресивної роботи в плані того, що будь-якими способами треба намагатися прискорити темпи економічного зростання", - сказав він у коментарі виданню. За його словами, новий прем'єр-міністр вже встиг зробити важливі заяви, які, зокрема, стосуються того, що акцент в економічній політиці буде робитися на стимулюванні внутрішнього попиту, а також на введенні елементів помірного протекціонізму.

Однак, додав Устенко, якщо "успіхи" в економіці у нового Кабміну будуть такими ж, як і "папередніків", нинішня команда піде, так само, як і попередня.

А такі побоювання є. За словами інвестиційного банкіра і фінансового аналітика Сергія Фурси, він не чекає від нинішнього уряду ніяких проривів, "крім проривів теплотраси". Експерт зазначив, що є багато питань до міністра фінансів Ігоря Уманського, а що стосується прем'єра Шмигаля, то він, мабуть, є технічною фігурою. "Навряд чи у нього є свої ідеї, своє бачення, і він (під час виступу у Верховній Раді 4 березня) переказував промову (президента) Зеленського", - сказав Фурса виданню. Крім того, з його слів, є серйозні побоювання, що новий уряд може підірвати співробітництво з Міжнародним валютним фондом (МВФ). "Це призведе до дуже поганих наслідків в економіці", - резюмував він.

У експерта інституту GROWFORD Олексія Куща також немає оптимістичних очікувань від нового Кабміну. Він зазначив, що очікування повинні спиратися на чітко прогнозовані дії, а їх немає.

Кущ з іронією згадав про програму дій попереднього уряду, зокрема, про плани домогтися економічного зростання 40% за п'ять років. За його словами, ніхто всерйоз і не думав про те, що Кабмін Олексія Гончарука буде працювати ці п'ять років. "Нинішній уряд вчинив розумніше: вони сказали, що будуть реалізовувати колишню програму, щоб фактор сміху не повторювався - вдруге сказаний жарт вже несмішний, - заявив експерт. - Але повторення одних і тих самих дій з очікуванням іншого результату - це ознака деменції".

На думку Олексія Куща, перезавантаження уряду потрібно було починати з перегляду економічної моделі, яку намагався реалізувати уряд Олексія Гончарука: "Прем'єр мав сказати, в чому полягали концептуальні помилки колишнього уряду, чому відбулося різке гальмування економіки, яке не можна пояснити лише впливом зовнішніх об'єктивних факторів, і вже після розбору польотів і винесення діагнозу потрібно було формувати нову програму. Він міг би в своєму виступі виділити п'ять-сім-десять тез як реперні точки економічного зростання. Замість цього був виступ ні про що - чергові фрази і не більше того".

Антикризовий Кабмін

Потрібно розуміти, що новий український уряд буде змушений працювати в новій "системі координат", яка обумовлена, в першу чергу, зовнішніми факторами. Неважко здогадатися, що мова йде про імовірну світову фінансову кризу, тригером якої може стати смертельний коронавірус.

"Є все більш зростаючі загрози, пов'язані з негативною кон'юнктурою, яка з'являється на зовнішніх ринках, і яка вдарить по всіх країнах, особливо по таких невеликих і відкритих економіках, як Україна. Це може бути і падіння попиту і зниження цін на товари нашого експорту, також може зменшитися приплив інвестицій. А це - два важливих джерела зростання, на які був розрахунок", - говорить Олег Устенко.

За словами директора економічних програм аналітичного центру "Український інститут майбутнього" Анатолія Амеліна, майже напевно Україну незабаром очікує рецесія в зв'язку із наближенням світової економічної кризи. "І, якщо у Кабінету міністрів не буде антикризового плану дій, то Україна може досить відчутно постраждати від світової рецесії. Якщо ж такий план буде, ми можемо пройти цю рецесію з плюсом для економіки, ми зможемо змінити структуру української економіки, структуру експорту та структуру внутрішнього споживання. Але тут важливе стратегічне бачення Кабінету міністрів, профільних міністрів, їхні узгоджені дії", - сказав він у коментарі виданню.

Немає ясності з тим, як буде проводитися податкова політика держави. "Податки виконують як фіскальну, так і стимулюючу функцію, а з новим міністром фінансів Уманським, судячи з його публічних заяв за останні кілька років, ми, швидше за все, не отримаємо стимулюючу функцію податків, а це означає, що кризу ми будемо проходити важче, тому що під час кризи стимулююча функція податків є одним із факторів стабілізації економіки і поліпшення бізнес-очікувань", - заявив Амелін.

При цьому, за його словами, не все в плані розвитку економіки і можливостей справлятися з кризовими явищами залежить від уряду, так як помітну роль в цьому також грає Національний банк. "Майбутнє економіки багато в чому залежить від взаємодії з центральним банком і від стратегічного розуміння того, як ми будемо виходити з рецесії", - резюмував експерт.

Віктор Авдєєнко

 • 07-07-20 -
  Смолій назвав можливого організатора тиску на Нацбанк

 • 02-07-20 -
  Найєм назвав ключові причини для ліквідації «Укроборонпрому»

 • 30-06-20 -
  Більшість українців вважає, що Україні не потрібен МВФ

 • 26-06-20 -
  На дорогій голці: навіщо Україні робити ставку на "мертві" кредити Заходу

 • 20-06-20 -
  Спочатку підкоряйся, а потім оскаржуй: чим небезпечний новий законопроект "слуг" щодо ЖКГ

 • 16-06-20 -
  Грядет ли крах доллара. Почему в мире заговорили о грядущем падении американской валюты

 • 15-06-20 -
  Люди на экспорт. Как желание ЕС удерживать трудовых мигрантов скажется на Украине

 • 15-06-20 -
  Що перешкоджає розвитку газовидобутку в Україні

 • 15-06-20 -
  Кінець епохи лоукостів: авіаперевезення знову стануть привілеєм "вершків суспільства"

 • 15-06-20 -
  Будут забирать по ползарплаты и могут выселить из квартиры. Как в Украине будут выбивать долги по коммуналке

 • 28-05-20 -
  Лазебна виступає за введення накопичувальної пенсійної системи

 • 22-05-20 -
  Мільярди на "броню": як Україна купує "золоті" маски і спонсорує Китай

 • 20-05-20 -
  Рефінансу­вання банків під час карантину: добре це чи погано

 • 19-05-20 -
  Міністр економіки: Банківська система не працює

 • 17-05-20 -
  Глава Нацбанку впевнений у конституційності "антиколомойського" закону

 • 14-05-20 -
  Зеленський: Потрібно відкрити непродовольчі ринки

 • 12-05-20 -
  Незалежність НБУ від потреб суспільства

 • 05-05-20 -
  Втечуть, як таргани від дихлофосу: чи будуть українці працювати за 6-8 тисяч

 • 02-05-20 -
  Поправки в законопроект про банки не зірвуть співпрацю України з МВФ, - Зеленський

 • 02-05-20 -
  Пристайко: кілька тисяч українців зможуть виїхати на сезонні роботи за кордон

 • 30-04-20 -
  Як вивести соціалку з цугцвангу

 • 29-04-20 -
  Путін про ситуацію з нафтою: Такого ще не було

 • 28-04-20 -
  Монополія на антимонополію

 • 28-04-20 -
  ПФУ назвав категорію українців з найвищою пенсією

 • 25-04-20 -
  На порозі блекаута: чим Україні загрожує криза неплатежів

 • 24-04-20 -
  Баканов блокує ключову експертизу у справі ПриватБанку — Рябошапка

 • 23-04-20 -
  "Укроборонпром" має бути ліквідовано

 • 21-04-20 -
  За все заплатять прості українці

 • 20-04-20 -
  Зниження цін на газ: з чим пов'язано та в чому помилка «Нафтогазу»

 • 20-04-20 -
  Як домогтися перерахунку пенсії в Україні: названо головні кроки

 • 17-04-20 -
  70% українців побоюються віялових відключень електроенергії, - дослідження

 • 13-04-20 -
  У Кабміні розповіли, чи загрожує Україні дефіцит продуктів

 • 09-04-20 -
  СОТ прогнозує спад світової торгівлі до 32%

 • 08-04-20 -
  "Монетизація" землі

 • 08-04-20 -
  В Україні мають намір заборонити імпорт електроенергії з Росії

 • 08-04-20 -
  "Слуга народу" не може відмовитися від держфінансування на користь боротьби з COVID-19, - Bihus.Info

 • 05-04-20 -
  У Раді назвали три сценарії розгляду правок до закону про банки

 • 02-04-20 -
  Україна і так могла б отримати транш від МВФ, але тихцем кредитори зажадали ринок землі й відмову від реструктуризації держборгу

 • 31-03-20 -
  Україна не може собі дозволити пів року не працювати. Після Великодня вирішуватимемо, який із двох сценаріїв запускати, - Шмигаль

 • 28-03-20 -
  Глава МВФ заявила про початок нової світової економічної кризи

 • 27-03-20 -
  Криза довіри: чим небезпечні для України дефолт і розрив з МВФ

 • 23-03-20 -
  Не все так просто. Пенсійний фонд пояснив, що потрібно для разової виплати пенсіонерам по 1 тис. грн

 • 16-03-20 -
  Економіка на карантині: скільки втратить Україна через коронавірус

 • 13-03-20 -
  В уряді розказали, які ризики несе коронавірус для торгівлі України

 • 12-03-20 -
  Нацбанк не розглядає варіант дефолту для України - Смолій

 • 10-03-20 -
  "Нас очікує перенесення виробництва на внутрішній ринок" – торгпред про наслідки коронавірусу

 • 03-03-20 -
  Прості смертні в нас у країні давно смокчуть лапу і виють від безгрошів'я, а керівництво НБУ і Мінфіну цього не помічає

 • 01-03-20 -
  Маркарова розкритикувала бюджетні запити Мінекономіки

 • 27-02-20 -
  Українцям краще підготуватися до скорого сюрпризу від "Нафтогазу" - Валентин Землянський

 • 23-02-20 -
  Коронавірус може викликати величезний економічний спад - експерти

 • 19-02-20 -
  Коли і на скільки планують підвищити пенсійний вік в Україні: детальне роз'яснення

 • 17-02-20 -
  Підвищення пенсійного віку викличе збільшення безробіття – експерти

 • 16-02-20 -
  Росія не зможе самостійно завершити будівництво "Північного потоку-2", - міністр енергетики США

 • 15-02-20 -
  Плата за тепло: Ковалів порадила українцям "не відкривати вікна"

 • 13-02-20 -
  Впровадження мита на імпорт дизпалива походженням з РФ загрожує Україні втратою близько 13 млрд, - СПО роботодавців

 • 12-02-20 -
  Епідемія коронавірусу може бути "чорним лебедем" в економіці, - експерт

 • 10-02-20 -
  Якщо ринок землі запрацює, то всі міфи, якими лякають суспільство, розвіються, - Гончарук

 • 08-02-20 -
  Плюс 20% до тарифу. Скільки заплатимо за холодну воду і чи виправдане подорожчання

 • 07-02-20 -
  "Ми просимо заблокувати електроенергію з Росії" – Оржель

 • 06-02-20 -
  Накопичувальна пенсійна система: Як вона повинна працювати, і які зміни чекають на українців

 • 05-02-20 -
  Окей, гугл: що буде, якщо Україна введе податок на Facebook

 • 04-02-20 -
  Хороший, поганий і жахливий сценарій вірусоманії

 • 03-02-20 -
  Українці вважають несправедливими захмарні зарплати держслужбовців

 • 03-02-20 -
  Пинчук продает газовый бизнес: что произошло и почему это нехорошо для отрасли

 • 03-02-20 -
  Що потрібно Україні для залучення інвесторів: озвучено чітку відповідь

 • 31-01-20 -
  Максимальні зиски від підняття прожиткового мінімуму

 • 31-01-20 -
  Фінансова допомога ЄС: чому зашморг на шиї України затягується все сильніше

 • 29-01-20 -
  Більше 70% українців хочуть від держави максимум безкоштовних послуг

 • 29-01-20 -
  Україна і ЄС погодилися з важливістю незворотності націоналізації "Приватбанку", - спільна заява

 • 28-01-20 -
  Пандемія нового коронавірусу становить для України ризики розширення торговельного дефіциту і подорожчання зовнішніх запозичень

 • 27-01-20 -
  Пенсії переходять на другий рівень: державі - добре, бізнесу - погано

 • 24-01-20 -
  Не продаж: Гончарук пояснив співпрацю "Укрзалізниці" з Deutsche Bahn

 • 22-01-20 -
  Прем'єр-міністр назвав три стратегії для поліпшення інвестклімату України

 • 22-01-20 -
  Агресивна податкова модель

 • 20-01-20 -
  Минулі контракти з "Газпромом" позбавили Україну економічного зростання, - "Нафтогаз"

 • 17-01-20 -
  Пристайко вважає зарплату чиновників в 16 тисяч гривень "приниженням"

 • 16-01-20 -
  Гроші в окупації: як Україна буде платити пенсії на Донбасі і в Криму

 • 15-01-20 -
  Гончарук пояснив високі зарплати міністрів необхідністю подолати корупцію

 • 13-01-20 -
  Субсидії на оплату комунальних послуг: як стати злочинцем

 • 12-01-20 -
  Кадастровий голод
 •