Економіка > Думки

grominfo.eu

Україна і так могла б отримати транш від МВФ, але тихцем кредитори зажадали ринок землі й відмову від реструктуризації держборгу

Четвер, 02 квітня 2020 20:22
E-mail Друк PDF
 Новини та події в Україні та за кордоном. Політика, економіка, суспільство, культура, спорт, наука, освіта, технології Виступ Олексія Куща в ефірі телеканалу "112 Україна"

В Україні, крім коронавірусу, була своя рукотворна криза, яку попередній уряд створив ще у 2019 році, коли жодного впливу пандемії коронавірусу на економіку ще не було. У нас, починаючи з другого півріччя 2019 року, розпочалася промислова рецесія, і бюджетну кризу було активовано ще в грудні минулого року.

У січні нинішнього року ми вже отримали падіння ВВП на 0,5%. Для цього були свої внутрішні причини, вони перебували саме в площині державної політики і тих грубих економічних, фінансових помилок, які було допущено у 2019 році. Тому ми в цьому плані своєрідний чемпіон з криз, тобто напередодні глобальної світової кризи у нас вже була своя криза, і ми її почали на кілька місяців раніше, ніж всі інші країни.

Якщо говорити про динаміку бюджетних показників, у січні-лютому бюджетна криза почала входити в нову, ще гострішу фазу. Ми бачили, що показники недобору бюджету порівняно з планом вже були катастрофічні - 20-30%. Якщо подивитися з основних наповнювачів бюджету, недобір у порівнянні з плановими показниками державного бюджету – це вже повноцінна глибока бюджетна криза. Тут є певні відмінності.

Ми всі чудово розуміли, що бюджет 2020 року було зверстано на помилковій макроекономічній базі, на помилкових прогнозах. Він значною мірою ані з доходів, ані з видатків не був правдивим, але подивимося, як різні державні інституції реагували на кризові явища.Якщо ми поглянемо на структуру надходжень, практично всі вони недобирали порівняно з планом, але, наприклад, Податкова служба Верланова в цей момент наростила надходження порівняно з тим самим періодом 2019 року. Тобто там теж були відхилення від планових показників, але порівняно із січнем-лютим 2019 року було певне зростання. Митна служба Нефьодова провалила не тільки планові показники, а й примудрилася зібрати в січні-лютому 2020 року менше, ніж у січні-лютому 2019 року. Це взагалі абсолютна кризова ситуація на митниці. Я нагадаю, що податок на додану вартість нараховується на імпортні товари та імпортні мита, це бюджетоутворювальні надходження, які формують дохідну частину нашого бюджету. Тобто митний провал мав колосальні наслідки.

Я думаю, що це, швидше за все, цілий комплекс чинників. У цьому випадку в єдиному екстазі злилися інтереси і внутрішніх груп впливу на владу у вигляді великих аграрних компаній, це з одного боку. А з іншого боку, вимога зовнішніх кредиторів та інтереси транснаціональних корпорацій, які хочуть заробити на відкритті ринку землі.

На сьогодні Україна могла отримати так звану антикоронавірусну позику від МВФ без виконання будь-яких умов. Ми зараз бачимо, що приблизно 80 країн намагаються накинутися на ті 50 млрд дол., які МВФ виділяє для ліквідації наслідків пандемії коронавірусу та економічної кризи.

У нас взяли й з'єднали дві програми співпраці з МВФ, які з'єднувати було не можна. Ту саму антикоронавірусну позику, що надається практично всім постраждалим країнам на пільгових умовах, надається без виконання будь-яких жорстких вимог, а наші чиновники взяли й додали до неї, як додатковий вагон до потяга, стандартну програму розширеного фінансування, яку ми повинні були отримати від МВФ внаслідок підписання детального меморандуму і виконання всіх тих умов, які МВФ висував до України, зокрема й щодо ринку землі.

Я думаю, це було зроблено спеціально, щоб максимально спустити проблематику, максимально налякати населення можливим дефолтом, девальвацією курсу національної валюти для того, щоб створити кризову атмосферу, мало не екзистенціального краху економіки, подолати яку могла лише та відома ніч у масках в парламенті, яку ми всі спостерігали і яка закінчилась ухваленням абсолютно токсичних, негативних для країни законопроектів.

Ми побачили класичну трансформацію нашого парламенту у звичайну політично-економічну біржу, ту біржу, у форматі якої він існував останні кілька десятків років, тому що у нас не парламент, а звичайна біржа, де продаються і купуються політичні та економічні лоти, преференції. Ця біржа не працювала буквально кілька місяців, коли у форматі турборежиму пакетом ухвалювалися абсолютно безглузді закони, але зараз ми побачили внутрішній розпад монокоаліції, розкладання, і в такий спосіб парламент повернувся до колишнього біржового формату.

На жаль, ніхто з депутатів так і не запитав в уряду, чому Україна, яка мала найбільше часу для підготовки до цієї кризи, порівняно з іншими країнами, і яка могла б давно стати першою в черзі на отримання цих грошей з боку МВФ, цієї антикоронавірусної позики, чому нічого не було зроблено і було доведено до такої крайньої точки кипіння. Тут ніхто і не хотів питати. Ми побачили реінкарнацію в парламенті своєрідної китайської тріади з трьох фракцій, які проголосували за згадані закони. Відповідно кожна з цих тріад отримає те, що хотіла. Якщо ми говоримо про фракцію "Голос", вони отримали захист зовнішніх кредиторів, тепер вже ніхто не говорить про реструктуризацію боргу, а реструктуризацію якраз треба було б зараз проводити, але влада зняла це з порядку денного.

Наша зовнішня політика давно вже втратила суб'єктність, вона формується відповідно до темників, які вони отримують з-за кордону. В будь-якій країні, яка ефективно долає кризу, є досить чітка кореляція між економікою і зовнішньою політикою. І зовнішня політика насправді працює на економіку. Політика в ефективних країнах – це квінтесенція економічних інтересів, і політика підпорядковується економічним інтересам. Один відомий економіст сказав, що остання ефективна політична система починається з усвідомлення того факту, що економіка – це результат теж політичних рішень. У нас, на жаль, ця підсвідомість у наших так званих елітах так і не відбулося. Тут можна навести приклад не тільки Білорусі, наприклад, можна навести приклад Китаю. Часто лунають заяви наших чиновників, міністрів про те, що Китай нам допоможе, що це та країна, на яку зараз потрібно звернути увагу, потрібно розвернутися на схід, подивитися на китайський ринок, на співпрацю з Китаєм у частині інвестицій. Про це говорить наш нинішній міністр і віце-прем'єри, але вони в цьому контексті виглядають як наївні діти. Тому що у нас є закон про декомунізацію, і, умовно кажучи, Китай – це країна, де комуністична ідеологія є домінувальною, а країною керує Комуністична партія Китаю. Звертатися зараз до Китаю - означає прийти до них і сказати, що ми вважаємо вас всіх злочинцями, дайте, умовно кажучи, 100 доларів до авансу. В цьому і проявляється дитяча політична хвороба наших політичних еліт, які думають, що можна формувати абсолютно безглузді політичні кроки, а потім очікувати, що вони жодним чином не позначаться на економічних результатах.

Олексій Кущ

 • 28-05-20 -
  Лазебна виступає за введення накопичувальної пенсійної системи

 • 22-05-20 -
  Мільярди на "броню": як Україна купує "золоті" маски і спонсорує Китай

 • 20-05-20 -
  Рефінансу­вання банків під час карантину: добре це чи погано

 • 19-05-20 -
  Міністр економіки: Банківська система не працює

 • 17-05-20 -
  Глава Нацбанку впевнений у конституційності "антиколомойського" закону

 • 14-05-20 -
  Зеленський: Потрібно відкрити непродовольчі ринки

 • 12-05-20 -
  Незалежність НБУ від потреб суспільства

 • 05-05-20 -
  Втечуть, як таргани від дихлофосу: чи будуть українці працювати за 6-8 тисяч

 • 02-05-20 -
  Поправки в законопроект про банки не зірвуть співпрацю України з МВФ, - Зеленський

 • 02-05-20 -
  Пристайко: кілька тисяч українців зможуть виїхати на сезонні роботи за кордон

 • 30-04-20 -
  Як вивести соціалку з цугцвангу

 • 29-04-20 -
  Путін про ситуацію з нафтою: Такого ще не було

 • 28-04-20 -
  Монополія на антимонополію

 • 28-04-20 -
  ПФУ назвав категорію українців з найвищою пенсією

 • 25-04-20 -
  На порозі блекаута: чим Україні загрожує криза неплатежів

 • 24-04-20 -
  Баканов блокує ключову експертизу у справі ПриватБанку — Рябошапка

 • 23-04-20 -
  "Укроборонпром" має бути ліквідовано

 • 21-04-20 -
  За все заплатять прості українці

 • 20-04-20 -
  Зниження цін на газ: з чим пов'язано та в чому помилка «Нафтогазу»

 • 20-04-20 -
  Як домогтися перерахунку пенсії в Україні: названо головні кроки

 • 17-04-20 -
  70% українців побоюються віялових відключень електроенергії, - дослідження

 • 13-04-20 -
  У Кабміні розповіли, чи загрожує Україні дефіцит продуктів

 • 09-04-20 -
  СОТ прогнозує спад світової торгівлі до 32%

 • 08-04-20 -
  "Монетизація" землі

 • 08-04-20 -
  В Україні мають намір заборонити імпорт електроенергії з Росії

 • 08-04-20 -
  "Слуга народу" не може відмовитися від держфінансування на користь боротьби з COVID-19, - Bihus.Info

 • 05-04-20 -
  У Раді назвали три сценарії розгляду правок до закону про банки

 • 31-03-20 -
  Україна не може собі дозволити пів року не працювати. Після Великодня вирішуватимемо, який із двох сценаріїв запускати, - Шмигаль

 • 28-03-20 -
  Глава МВФ заявила про початок нової світової економічної кризи

 • 27-03-20 -
  Криза довіри: чим небезпечні для України дефолт і розрив з МВФ

 • 23-03-20 -
  Не все так просто. Пенсійний фонд пояснив, що потрібно для разової виплати пенсіонерам по 1 тис. грн

 • 16-03-20 -
  Економіка на карантині: скільки втратить Україна через коронавірус

 • 13-03-20 -
  В уряді розказали, які ризики несе коронавірус для торгівлі України

 • 12-03-20 -
  Нацбанк не розглядає варіант дефолту для України - Смолій

 • 10-03-20 -
  "Нас очікує перенесення виробництва на внутрішній ринок" – торгпред про наслідки коронавірусу

 • 10-03-20 -
  Клуб самогубців: як новий Кабмін буде рятувати українську економіку

 • 03-03-20 -
  Прості смертні в нас у країні давно смокчуть лапу і виють від безгрошів'я, а керівництво НБУ і Мінфіну цього не помічає

 • 01-03-20 -
  Маркарова розкритикувала бюджетні запити Мінекономіки

 • 27-02-20 -
  Українцям краще підготуватися до скорого сюрпризу від "Нафтогазу" - Валентин Землянський

 • 23-02-20 -
  Коронавірус може викликати величезний економічний спад - експерти

 • 19-02-20 -
  Коли і на скільки планують підвищити пенсійний вік в Україні: детальне роз'яснення

 • 17-02-20 -
  Підвищення пенсійного віку викличе збільшення безробіття – експерти

 • 16-02-20 -
  Росія не зможе самостійно завершити будівництво "Північного потоку-2", - міністр енергетики США

 • 15-02-20 -
  Плата за тепло: Ковалів порадила українцям "не відкривати вікна"

 • 13-02-20 -
  Впровадження мита на імпорт дизпалива походженням з РФ загрожує Україні втратою близько 13 млрд, - СПО роботодавців

 • 12-02-20 -
  Епідемія коронавірусу може бути "чорним лебедем" в економіці, - експерт

 • 10-02-20 -
  Якщо ринок землі запрацює, то всі міфи, якими лякають суспільство, розвіються, - Гончарук

 • 08-02-20 -
  Плюс 20% до тарифу. Скільки заплатимо за холодну воду і чи виправдане подорожчання

 • 07-02-20 -
  "Ми просимо заблокувати електроенергію з Росії" – Оржель

 • 06-02-20 -
  Накопичувальна пенсійна система: Як вона повинна працювати, і які зміни чекають на українців

 • 05-02-20 -
  Окей, гугл: що буде, якщо Україна введе податок на Facebook

 • 04-02-20 -
  Хороший, поганий і жахливий сценарій вірусоманії

 • 03-02-20 -
  Українці вважають несправедливими захмарні зарплати держслужбовців

 • 03-02-20 -
  Пинчук продает газовый бизнес: что произошло и почему это нехорошо для отрасли

 • 03-02-20 -
  Що потрібно Україні для залучення інвесторів: озвучено чітку відповідь

 • 31-01-20 -
  Максимальні зиски від підняття прожиткового мінімуму

 • 31-01-20 -
  Фінансова допомога ЄС: чому зашморг на шиї України затягується все сильніше

 • 29-01-20 -
  Більше 70% українців хочуть від держави максимум безкоштовних послуг

 • 29-01-20 -
  Україна і ЄС погодилися з важливістю незворотності націоналізації "Приватбанку", - спільна заява

 • 28-01-20 -
  Пандемія нового коронавірусу становить для України ризики розширення торговельного дефіциту і подорожчання зовнішніх запозичень

 • 27-01-20 -
  Пенсії переходять на другий рівень: державі - добре, бізнесу - погано

 • 24-01-20 -
  Не продаж: Гончарук пояснив співпрацю "Укрзалізниці" з Deutsche Bahn

 • 22-01-20 -
  Прем'єр-міністр назвав три стратегії для поліпшення інвестклімату України

 • 22-01-20 -
  Агресивна податкова модель

 • 20-01-20 -
  Минулі контракти з "Газпромом" позбавили Україну економічного зростання, - "Нафтогаз"

 • 17-01-20 -
  Пристайко вважає зарплату чиновників в 16 тисяч гривень "приниженням"

 • 16-01-20 -
  Гроші в окупації: як Україна буде платити пенсії на Донбасі і в Криму

 • 15-01-20 -
  Гончарук пояснив високі зарплати міністрів необхідністю подолати корупцію

 • 13-01-20 -
  Субсидії на оплату комунальних послуг: як стати злочинцем

 • 12-01-20 -
  Кадастровий голод

 • 11-01-20 -
  Частка держсектора в економіці України скоротилася

 • 09-01-20 -
  Уряд не має рецептів поліпшення економічної ситуації, – Льовочкін

 • 09-01-20 -
  Мінекономіки назвало основні норми нового Трудового кодексу

 • 06-01-20 -
  Медведчук: В Україні спостерігається "вибухове" зростання заборгованості населення за оплату послуг ЖКГ

 • 02-01-20 -
  Віцепрем'єр: я за мораторій на "тупняк", а не ліс-кругляк

 • 02-01-20 -
  Україна не готова до повернення прямих поставок газу з Росії, - Кулеба

 • 02-01-20 -
  Кулеба не бачить можливостей для виплати пенсій на окупованому Донбасі

 • 30-12-19 -
  До Зеленського звернулися з проханням не закривати секонд-хенди

 • 29-12-19 -
  Коболєв про переговори з "Газпромом": Є певний прогрес, але узгоджених текстів угод немає

 • 26-12-19 -
  Економіка України проходить етап створюючого руйнування – Ніколайчук
 •