Економіка > Думки

grominfo.eu

Втечуть, як таргани від дихлофосу: чи будуть українці працювати за 6-8 тисяч

Вівторок, 05 травня 2020 19:16
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии Найближчим часом в Україні з'являться нові робочі місця, які уряд створить для того, щоб поліпшити ситуацію з працевлаштуванням громадян, що втратили доходи через епідемію коронавірусу. На пропонованих роботах платитимуть не надто багато, але достатньо, щоб протриматися кілька місяців, поки карантинні обмеження не будуть достатньою мірою ослаблені - заявляють в уряді.

"Апостроф" з'ясовував, чи готові українці працювати за 6-8 тисяч гривень, які їм пропонує влада, і чи багато серед таких громадян тих, хто повернувся із заробітків у Європі.

Уряд продовжує роботу над програмою зі створення нових робочих місць, які можуть отримати люди, що залишилися без доходів через карантинні обмеження.

"Вони (ці робочі місця) дадуть можливість людині місяць-два-три протриматися в умовах існуючих обмежень. Тобто заробляти, а не чекати, що держава виплатить якісь мізерні кошти. Працювати у соціальній сфері, комунальній сфері, бюджетній, або у сферах з невеликою заробітною платою, але протриматися", - заявив в одному з недавніх інтерв'ю на цю тему прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

"Апостроф" раніше писав, що якщо введений в зв'язку з поширенням коронавірусу карантин затягнеться на кілька місяців, то без роботи і / або доходів можуть залишитися мільйони українців. І далеко не факт, що вони працевлаштуються одразу після зняття обмежень - адже країна занурюється в рецесію, а цілі галузі економіки, такі, наприклад, як пасажирські перевезення, туризм, будуть дуже довго виходити з кризи.

А це означає, що мільйонам громадян, а також членам їхніх сімей потрібна допомога - причому вже зараз. І хоч півмільйона робочих місць проблему не вирішать, але вони можуть її дещо полегшити.

Великих зарплат уряд не обіцяє - мова йде про 6-8 тисяч гривень у місяць. На руки буде менше - приблизно 4,8 - 6,5 тисяч гривень.

Дороги без дурнів

Створення робочих місць - це питання бюджету. Потрібно внести відповідні зміни до держбюджету ну і, звичайно ж, знайти ці кошти не на папері, а "вживу", що в умовах гострого бюджетного дефіциту досить складно.

Втім, якщо взяти верхній поріг пропонованої зарплати у 8 тисяч гривень, то зарплатний фонд для цих робочих місць складе 4 мільярди гривень. Сума не така вже й велика. Це навіть менше, ніж забрали у Міністерства освіти при "перекроюванні" держбюджету з метою боротьби з коронавірусом, зазначив в розмові з "Апострофом" економічний експерт Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД) Єгор Киян.

Крім того, потрібно зрозуміти, чи будуть задіяні у цій програмі вже існуючі підприємства і / або створюватися нові? Чи буде залучатися приватний бізнес?

Президент Володимир Зеленський, а згодом і прем'єр Денис Шмигаль заявляли, що більша частина таких робочих місць буде створена в сфері будівництва - приблизно 170 тисяч. У Кабміні заявляють, що державна програма "Велике будівництво" охопить будівництво доріг, мостів, шкіл, дитячих садів, стадіонів, а також реконструкцію більше 200 прийомних відділень у лікарнях.

Робочі місця в інфраструктурних проектах - це завжди непогано. Питання тільки в тому, в які терміни вони будуть створені. Влада заявляє, що на це буде потрібно місяць-півтора. Також поки незрозуміло, протягом якого часу існуватимуть ці робочі місця - чи стануть вони більш-менш постійними або протримаються два-три місяці, щоб хоч чимось зайняти людей, що залишилися без роботи і грошей.

Вибору немає

Але чи готові українці працювати за такі, скажімо прямо, невеликі гроші (те, що такої зарплати повинно вистачити лише на виживання, не приховують і в Кабміні)?

За словами незалежного експерта ринку праці Тетяни Пашкіної, якщо говорити про зарплати, які пропонують у центрах зайнятості, то вони - якраз у згаданому діапазоні.

"Але, якщо ми говоримо про середню зарплату, то тоді це коридор 9-11 тисяч гривень", - сказала Тетяна Пашкіна в коментарі "Апострофу".

Чи працюватимуть українці за запропоновані урядом гроші?

"Якщо людині 45+ років, коли інших варіантів немає, то - так. Це хоч якась копійка. Якщо ми говоримо про людей, які будували дороги в Польщі і Чехії за зовсім інші гроші, то, звичайно, вони на таку роботу не підуть", - вважає Тетяна Пашкіна.

У розмові з "Апостроф" кілька людей, які зараз не мають роботи або в силу відомих обставин перебувають у неоплачуваній відпустці, заявили, що підуть працювати і за 6-8 тисяч гривень. Серед них були і ті, хто в недалекому минулому працював за межами України. При цьому потрібно врахувати, що мова йде про людей передпенсійного віку, які проживають в невеликих населених пунктах.

Але і ці люди не готові братися за все підряд. "Дорогу будувати я не піду - просто сил не вистачить", - зізнається 58-річна співрозмовниця видання.

Єгор Киян звертає увагу ще на один момент: через карантин роботу здебільшого втратили (або тимчасово не мають доходи) люди, зайняті в сфері послуг. І тому вкрай сумнівно, що вони підуть працювати на будівництво. Також є тут і гендерний аспект: "Навряд чи жінки ремонтуватимуть дорогу". Це ж побічно підтвердила і співрозмовниця видання.

І, звичайно ж, у Києві та інших великих містах ситуація зовсім інша.

"За 7 тисяч гривень і навіть більше можна піти касиром в супермаркеті, і тебе ще будуть поїти, годувати, одягати, допоможуть зняти житло, тоді як, судячи з усього, ті вакансії, які пропонує уряд, відповідний соцпакет не передбачають. А, якщо потрібно буде постійно кудись їздити і ще десь харчуватися, то можна і в мінус піти. Простіше встати на облік у центрі зайнятості. Ще й субсидію отримати і не морочити собі голову", - розповіла Тетяна Пашкіна.

Закордон нам допоможе

Відомо, що спочатку програма створення 500 тисяч робочих місць планувалася під масове повернення в Україну трудових мігрантів. Але повернулося не так багато, та й більшість з них як раз і не підуть працювати на запропоновану зарплату.

"Вони ж і стали заробітчанами, тому що їх не влаштовували українські зарплати", - резонно зауважує Єгор Киян.

Зараз державні кордони - як України, так і більшості інших країн - закриті. Але настане день, коли вони відкриються, або принаймні привідкриються.

За словами президента Всеукраїнської асоціації компаній міжнародного працевлаштування Василя Воскобойника, якщо кордони не відкриються в найближчі три-шість місяців, у людей просто не буде іншого виходу, як погодитися працювати за невеликі гроші, запропоновані владою.

"Однак якщо до кінця травня, як це зараз прогнозується, кордони Євросоюзу для трудових мігрантів почнуть відкриватися, то 200 доларів (те, що буде "чистим" прибутком від 6000 гривень, - "Апостроф") людей не втримають, тому що за кордоном вони зможуть заробити навіть в умовах простої фізичної праці 800-1000 євро", - сказав він "Апострофу".

Але європейські країни вже зараз готові приймати українських заробітчан - за умови дотримання певних профілактичних вимог, звичайно ж.

Недавній приклад - чартерні рейси до Фінляндії, де, як розповів Василь Воскобойник, чекають до 14 тисяч українських трудових мігрантів. Влада України заборонила співвітчизникам виїжджати за межі країни, керуючись міркуваннями захисту їхнього здоров'я. Однак Василь Воскобойник зазначає, що в Фінляндії, як, втім, і в будь-якій іншій європейській країні, наші громадяни пройшли б через всі необхідні процедури, і боятися за їхнє здоров'я особливо не варто.

Зараз зі скрипом заробітчан почали випускати - влада заявляє, що готова вести переговори з іншими країнами, де чекають наших працівників.

Варто задуматися

Є небезпідставні підозри, що з відкриттям кордонів на Україну чекає нова хвиля трудової еміграції.

"Як тільки кордони відкриються, люди як таргани від дихлофосу метнуться хоч куди грошей заробити. І я дуже боюся, що люди, які на карантині проїдають свої накопичення, вимушено стануть трудовими мігрантами, коли кордони стануть прозорішими, тому що з таким підходом до виходу з карантину люди просто не знають, чого очікувати (від влади)", - сказала Тетяна Пашкіна.

Спеціаліст уточнила, що мова йде не лише про тих, хто вже працював за кордоном, але і про громадян, для яких це буде вперше.

У Василя Воскобойника схожа позиція: "Я твердо переконаний, що однією з базових причин нової хвилі трудової міграції буде вже не тільки лише заробити грошей, але й знайти нову батьківщину. Тому що порушення конституційних прав українців нічого крім ненависті і соціального вибуху не викличе".

Що ж, владі дійсно варто багато про що задуматися. Карантин закінчиться. Закінчиться і економічна криза, яка загрожує ще більше підірвати фінансове становище країни. І коли ми знову вийдемо на зростання, може виявитися, що працювати в Україні буде нікому. Нас вже давно не 52 мільйони. Останні дані говорять, що вже і не 42 мільйони. З огляду на несприятливу демографічну ситуацію, як би не довелося боротися за те, щоб в Україні, а не в інших країнах, було хоча б 32 мільйони українців.

 • 28-05-20 -
  Лазебна виступає за введення накопичувальної пенсійної системи

 • 22-05-20 -
  Мільярди на "броню": як Україна купує "золоті" маски і спонсорує Китай

 • 20-05-20 -
  Рефінансу­вання банків під час карантину: добре це чи погано

 • 19-05-20 -
  Міністр економіки: Банківська система не працює

 • 17-05-20 -
  Глава Нацбанку впевнений у конституційності "антиколомойського" закону

 • 14-05-20 -
  Зеленський: Потрібно відкрити непродовольчі ринки

 • 12-05-20 -
  Незалежність НБУ від потреб суспільства

 • 02-05-20 -
  Поправки в законопроект про банки не зірвуть співпрацю України з МВФ, - Зеленський

 • 02-05-20 -
  Пристайко: кілька тисяч українців зможуть виїхати на сезонні роботи за кордон

 • 30-04-20 -
  Як вивести соціалку з цугцвангу

 • 29-04-20 -
  Путін про ситуацію з нафтою: Такого ще не було

 • 28-04-20 -
  Монополія на антимонополію

 • 28-04-20 -
  ПФУ назвав категорію українців з найвищою пенсією

 • 25-04-20 -
  На порозі блекаута: чим Україні загрожує криза неплатежів

 • 24-04-20 -
  Баканов блокує ключову експертизу у справі ПриватБанку — Рябошапка

 • 23-04-20 -
  "Укроборонпром" має бути ліквідовано

 • 21-04-20 -
  За все заплатять прості українці

 • 20-04-20 -
  Зниження цін на газ: з чим пов'язано та в чому помилка «Нафтогазу»

 • 20-04-20 -
  Як домогтися перерахунку пенсії в Україні: названо головні кроки

 • 17-04-20 -
  70% українців побоюються віялових відключень електроенергії, - дослідження

 • 13-04-20 -
  У Кабміні розповіли, чи загрожує Україні дефіцит продуктів

 • 09-04-20 -
  СОТ прогнозує спад світової торгівлі до 32%

 • 08-04-20 -
  "Монетизація" землі

 • 08-04-20 -
  В Україні мають намір заборонити імпорт електроенергії з Росії

 • 08-04-20 -
  "Слуга народу" не може відмовитися від держфінансування на користь боротьби з COVID-19, - Bihus.Info

 • 05-04-20 -
  У Раді назвали три сценарії розгляду правок до закону про банки

 • 02-04-20 -
  Україна і так могла б отримати транш від МВФ, але тихцем кредитори зажадали ринок землі й відмову від реструктуризації держборгу

 • 31-03-20 -
  Україна не може собі дозволити пів року не працювати. Після Великодня вирішуватимемо, який із двох сценаріїв запускати, - Шмигаль

 • 28-03-20 -
  Глава МВФ заявила про початок нової світової економічної кризи

 • 27-03-20 -
  Криза довіри: чим небезпечні для України дефолт і розрив з МВФ

 • 23-03-20 -
  Не все так просто. Пенсійний фонд пояснив, що потрібно для разової виплати пенсіонерам по 1 тис. грн

 • 16-03-20 -
  Економіка на карантині: скільки втратить Україна через коронавірус

 • 13-03-20 -
  В уряді розказали, які ризики несе коронавірус для торгівлі України

 • 12-03-20 -
  Нацбанк не розглядає варіант дефолту для України - Смолій

 • 10-03-20 -
  "Нас очікує перенесення виробництва на внутрішній ринок" – торгпред про наслідки коронавірусу

 • 10-03-20 -
  Клуб самогубців: як новий Кабмін буде рятувати українську економіку

 • 03-03-20 -
  Прості смертні в нас у країні давно смокчуть лапу і виють від безгрошів'я, а керівництво НБУ і Мінфіну цього не помічає

 • 01-03-20 -
  Маркарова розкритикувала бюджетні запити Мінекономіки

 • 27-02-20 -
  Українцям краще підготуватися до скорого сюрпризу від "Нафтогазу" - Валентин Землянський

 • 23-02-20 -
  Коронавірус може викликати величезний економічний спад - експерти

 • 19-02-20 -
  Коли і на скільки планують підвищити пенсійний вік в Україні: детальне роз'яснення

 • 17-02-20 -
  Підвищення пенсійного віку викличе збільшення безробіття – експерти

 • 16-02-20 -
  Росія не зможе самостійно завершити будівництво "Північного потоку-2", - міністр енергетики США

 • 15-02-20 -
  Плата за тепло: Ковалів порадила українцям "не відкривати вікна"

 • 13-02-20 -
  Впровадження мита на імпорт дизпалива походженням з РФ загрожує Україні втратою близько 13 млрд, - СПО роботодавців

 • 12-02-20 -
  Епідемія коронавірусу може бути "чорним лебедем" в економіці, - експерт

 • 10-02-20 -
  Якщо ринок землі запрацює, то всі міфи, якими лякають суспільство, розвіються, - Гончарук

 • 08-02-20 -
  Плюс 20% до тарифу. Скільки заплатимо за холодну воду і чи виправдане подорожчання

 • 07-02-20 -
  "Ми просимо заблокувати електроенергію з Росії" – Оржель

 • 06-02-20 -
  Накопичувальна пенсійна система: Як вона повинна працювати, і які зміни чекають на українців

 • 05-02-20 -
  Окей, гугл: що буде, якщо Україна введе податок на Facebook

 • 04-02-20 -
  Хороший, поганий і жахливий сценарій вірусоманії

 • 03-02-20 -
  Українці вважають несправедливими захмарні зарплати держслужбовців

 • 03-02-20 -
  Пинчук продает газовый бизнес: что произошло и почему это нехорошо для отрасли

 • 03-02-20 -
  Що потрібно Україні для залучення інвесторів: озвучено чітку відповідь

 • 31-01-20 -
  Максимальні зиски від підняття прожиткового мінімуму

 • 31-01-20 -
  Фінансова допомога ЄС: чому зашморг на шиї України затягується все сильніше

 • 29-01-20 -
  Більше 70% українців хочуть від держави максимум безкоштовних послуг

 • 29-01-20 -
  Україна і ЄС погодилися з важливістю незворотності націоналізації "Приватбанку", - спільна заява

 • 28-01-20 -
  Пандемія нового коронавірусу становить для України ризики розширення торговельного дефіциту і подорожчання зовнішніх запозичень

 • 27-01-20 -
  Пенсії переходять на другий рівень: державі - добре, бізнесу - погано

 • 24-01-20 -
  Не продаж: Гончарук пояснив співпрацю "Укрзалізниці" з Deutsche Bahn

 • 22-01-20 -
  Прем'єр-міністр назвав три стратегії для поліпшення інвестклімату України

 • 22-01-20 -
  Агресивна податкова модель

 • 20-01-20 -
  Минулі контракти з "Газпромом" позбавили Україну економічного зростання, - "Нафтогаз"

 • 17-01-20 -
  Пристайко вважає зарплату чиновників в 16 тисяч гривень "приниженням"

 • 16-01-20 -
  Гроші в окупації: як Україна буде платити пенсії на Донбасі і в Криму

 • 15-01-20 -
  Гончарук пояснив високі зарплати міністрів необхідністю подолати корупцію

 • 13-01-20 -
  Субсидії на оплату комунальних послуг: як стати злочинцем

 • 12-01-20 -
  Кадастровий голод

 • 11-01-20 -
  Частка держсектора в економіці України скоротилася

 • 09-01-20 -
  Уряд не має рецептів поліпшення економічної ситуації, – Льовочкін

 • 09-01-20 -
  Мінекономіки назвало основні норми нового Трудового кодексу

 • 06-01-20 -
  Медведчук: В Україні спостерігається "вибухове" зростання заборгованості населення за оплату послуг ЖКГ

 • 02-01-20 -
  Віцепрем'єр: я за мораторій на "тупняк", а не ліс-кругляк

 • 02-01-20 -
  Україна не готова до повернення прямих поставок газу з Росії, - Кулеба

 • 02-01-20 -
  Кулеба не бачить можливостей для виплати пенсій на окупованому Донбасі

 • 30-12-19 -
  До Зеленського звернулися з проханням не закривати секонд-хенди

 • 29-12-19 -
  Коболєв про переговори з "Газпромом": Є певний прогрес, але узгоджених текстів угод немає

 • 26-12-19 -
  Економіка України проходить етап створюючого руйнування – Ніколайчук
 •