Економіка > Думки

grominfo.eu

Мільярди на "броню": як Україна купує "золоті" маски і спонсорує Китай

П'ятниця, 22 травня 2020 19:24
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии У МОЗ вирішили купувати все самостійно і не підпускати до бюджетних коштів нікого

Бюджетний комітет парламенту 19 травня схвалив виділення 2,3 мільярдів гривень на закупівлю засобів індивідуального захисту (ЗІЗ) від коронавірусу для українських лікарень. На ці гроші держава планує придбати маски, респіратори, захисні окуляри та костюми. Це, звичайно, позитив, однак якщо вникнути в цифри масштабної закупівлі, то можна побачити, що всі ЗІЗи влада збирається купувати за ціною, вище їх ринкової вартості.

Чому так відбувається, розбирався "Апостроф".

Ціна "броні"

Ще на початку травня Кабмін попросив додатково 2,9 мільярдів гривень із фонду боротьби з коронавірусом. Із них 650 мільйонів повинні бути спрямовані на розвиток і оплату праці співробітникам лабораторій МОЗ (саме там щодня досліджують тисячі проб на коронавірус), а решта грошей підуть на закупівлю антивірусної "броні" для медиків.

Витрати мав узгодити бюджетний комітет ВР, і 19 травня нардепи це зробили (правда, не одноголосно). Однак, якщо проаналізувати дані, які опублікував член комітету Олексій Гончаренко, в Міністерстві охорони здоров'я збираються купувати засоби захисту дорожче їхньої ринкової вартості.

Наприклад, в уряді збираються придбати 6,6 мільйонів медичних масок за орієнтовною ціною 10 гривень за штуку. У роздробі маски стільки й коштують, але якщо робити оптові закупівлі, то, очевидно, можна істотно заощадити.

"Якщо брати текстильні маски або ситцеві, які ми робимо, багаторазові, то подібні маски ми продаємо по 8-9 гривень, - розповідає "Апострофу" засновник групи компаній "Текстиль-Контакт" Олександр Соколовський. - Якщо брати штамповані тришарові маски, то ціни варіюються в районі 6-7 гривень".

Якщо звернутися до цифр угод на Prozorro, то можна побачити, що Золочівська райдержадміністрація закупила 1000 масок по 8,5 гривень за штуку, а департамент ЖКГ Івано-Франківської міськради взагалі зміг укласти договір на поставку 2000 масок по 5,6 гривень кожна.

Але варто зазначити, що маски все ж бувають різні. Після пандемії коронавірусу на ринок вийшли сотні ділків, які почали шити і продавати маски на будь-який смак, дизайн і гаманець. Але маски ці часто не мали нічого спільного з виробами медичного призначення, які дійсно забезпечують захист.

Стандарт медичної маски визначено ДСТУ EN 14683:2014 "Маски хірургічні. Вимоги та методи випробування". Згідно з цим стандартом правильна медична маска повинна бути виготовлена з нетканого гіпоалергенного матеріалу, не мати запаху, а внутрішня і зовнішня сторони маски повинні бути різного кольору.

Так, може, в Золочеві та Івано-Франківську, де примудрилися купити засоби захисту дешевше, просто купили "неправильні" маски? А в Міністерстві охорони здоров'я хочуть "правильний" захист, а він коштує мінімум 10 гривень за штуку? Не зовсім так.

Зважаючи надані по операціях на Prozorro, 24 квітня Новоукраїнська центральна районна лікарня закупила 2600 масок стандарту EN 14683 по 9,5 гривень. На перший погляд, економія невелика: всього 50 копійок на масці, але купуючи 6,6 мільйонів масок (як планує уряд), по 9,5 гривень за штуку бюджет зміг би заощадити 3,3 мільйони гривень.

Центр первинної медико-санітарної допомоги Баришівської райради знайшов маски по 6,1 гривні за штуку, а ось 13 травня комунальне підприємство Закарпатської облради закупило такі ж стандартизовані маски взагалі по 5,1 гривні за штуку. Тобто в такому разі економія могла б становити більш як 32 мільйони гривень.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


Утім, навіть 5 гривень за маску, порівняно з докоронавірусним періодом, - це не так і мало. Наприклад, у січні, коли до загрози COVID-19 в Україні ще ніхто не ставився серйозно, на Prozorro медичні маски розходилися по 0,7-1,5 гривень за штуку. У березні, через підвищений попит, стався різкий стрибок ціни: деякі постачальники примудрялися збувати державі маски навіть по 25 гривень.

Потім була заборона на експорт товарів медичного призначення, який дозволив збити ціни, але зараз у Мінекономрозвитку припускають, що з 1 червня цю заборону можна скасовувати. Нібито українські виробники змогли наситити ринок внутрішній (принаймні, масками), а значить, вже пора виходити на ринок зовнішній. Тобто ціни на "броню" від коронавірусу знову можуть злетіти, адже на Заході продавати нашу продукцію куди вигідніше.

"Західні замовники, на відміну від нашої держави, готові давати серйозні замовлення і готові за них платити", - запевняє Олександр Соколовський.

Де будемо шопитися

Поки невідомо, у кого саме Україна буде купувати засоби захисту: у вітчизняного виробника чи в Китаї.

За словами Соколовського, вітчизняні виробники здатні задовольнити потреби держави в засобах захисту на 100%.

"В Україні цілком достатньо виробничих потужностей, щоб організувати випуск засобів захисту. Є підприємства, які можуть виробляти по 200-500 тисяч масок на день. Але для того, щоб виробник був до цього готовий, потрібно озвучити бюджет, номенклатуру в межах бюджету, скільки потрібно зробити засобів захисту з розбивкою по місяцях. Виробництво по кнопці вкл/викл не працює", - підкреслив Соколовський.

У межах місячної потреби на суму в 2,3 мільярди уряд планує закупити 6,6 мільйонів масок, 4,3 мільйони захисних костюмів, 1,2 мільйони респіраторів. Це досить багато, тому вже зараз вітчизняному виробникові непогано було б знати - збирається влада до нього звертатися чи ні.

"Якщо це щомісячна потреба, то вже потрібно починати працювати, і торги повинні бути вже оголошені. Але поки ми не бачили ніяких оголошень про закупівлю, і до нас ніхто не звертався, тому питання для нас залишається відкритим", - резюмував Олександр Соколовський.

Але вже зараз зрозуміло, що захисні костюми Україні доведеться імпортувати.

"Стосовно захисних костюмів введено такий стандарт, який ніхто в Україні виконати не може, тому вони в будь-якому випадку будуть імпортними", - пояснив "Апострофу" член парламентського комітету з питань бюджету Олексій Гончаренко.

А на захисні костюми піде якраз таки левова частка з виділених 2,3 мільярдів гривень на засоби захисту - 2,1 мільярди гривень.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


Стандарт захисних костюмів, про який говорить Гончаренко, - це ДСТУ EN 14126. МОЗ уже встиг потрапити в скандал з цим стандартом, коли в березні під виграний тендер "Текстиль-Контакт" почав відшивати костюми, а в МОЗ їх передумали купувати, пославшись на відсутність сертифіката у виробника. У підсумку, ці костюми прилетіли до нас з Китаю.

Правда, якої саме якості товар потрапив в Україну з Піднебесної, сказати складно.

"У нас, як виявилося, немає лабораторій, які можуть перевіряти продукцію на відповідність стандарту EN 14126. Ну, а в Китаї, як пощастить: є виробники, у яких сертифікат стандарту відповідає реальності, а є і продукція неналежної якості (так, до Польщі поставлялися маски з Китаю за підробленими сертифікатами, - "Апостроф")", - зазначив Олександр Соколовський.

Більш того, і це найголовніше - ДЕ уряд буде купувати засоби захисту, не знають навіть на держпідприємстві "Медичні закупівлі України", яке і повинно займатися централізованими медичними закупівлями в країні.

Підприємство створили ще в 2018 році для забезпечення "прозорих і якісних" закупівель, в тому числі, і через міжнародні організації. Однак на ДП розповіли "Апострофу", що ніяких завдань від МОЗ не отримували.

"Щоб почати такі закупівлі, нам потрібно отримати відповідне розпорядження від МОЗ, де вони нам вкажуть, яка кількість і що саме їм потрібно. На сьогодні ніякої інформації з приводу того, відбуватимуться ці закупівлі через нас чи ні, ми не отримували", - пояснили нам у прес-службі підприємства.

Але, схоже, в Міністерстві охорони здоров'я взагалі вирішили не підпускати до бюджетних коштів нікого.

"Після ситуації з костюмами біологічного захисту, коли МОЗ вперше за 6 років купив їх самостійно через свій тендерний комітет, нас виключили з казначейських рахунків на отримання коштів із резервного фонду по COVID-19. Тому зараз ми нічого не можемо закуповувати за цим напрямом", - резюмували в прес-службі.
Tags:     МОЗ      коронавірус      Covid-19      захисні маски      держзакупівля

 • 28-05-20 -
  Лазебна виступає за введення накопичувальної пенсійної системи

 • 20-05-20 -
  Рефінансу­вання банків під час карантину: добре це чи погано

 • 19-05-20 -
  Міністр економіки: Банківська система не працює

 • 17-05-20 -
  Глава Нацбанку впевнений у конституційності "антиколомойського" закону

 • 14-05-20 -
  Зеленський: Потрібно відкрити непродовольчі ринки

 • 12-05-20 -
  Незалежність НБУ від потреб суспільства

 • 05-05-20 -
  Втечуть, як таргани від дихлофосу: чи будуть українці працювати за 6-8 тисяч

 • 02-05-20 -
  Поправки в законопроект про банки не зірвуть співпрацю України з МВФ, - Зеленський

 • 02-05-20 -
  Пристайко: кілька тисяч українців зможуть виїхати на сезонні роботи за кордон

 • 30-04-20 -
  Як вивести соціалку з цугцвангу

 • 29-04-20 -
  Путін про ситуацію з нафтою: Такого ще не було

 • 28-04-20 -
  Монополія на антимонополію

 • 28-04-20 -
  ПФУ назвав категорію українців з найвищою пенсією

 • 25-04-20 -
  На порозі блекаута: чим Україні загрожує криза неплатежів

 • 24-04-20 -
  Баканов блокує ключову експертизу у справі ПриватБанку — Рябошапка

 • 23-04-20 -
  "Укроборонпром" має бути ліквідовано

 • 21-04-20 -
  За все заплатять прості українці

 • 20-04-20 -
  Зниження цін на газ: з чим пов'язано та в чому помилка «Нафтогазу»

 • 20-04-20 -
  Як домогтися перерахунку пенсії в Україні: названо головні кроки

 • 17-04-20 -
  70% українців побоюються віялових відключень електроенергії, - дослідження

 • 13-04-20 -
  У Кабміні розповіли, чи загрожує Україні дефіцит продуктів

 • 09-04-20 -
  СОТ прогнозує спад світової торгівлі до 32%

 • 08-04-20 -
  "Монетизація" землі

 • 08-04-20 -
  В Україні мають намір заборонити імпорт електроенергії з Росії

 • 08-04-20 -
  "Слуга народу" не може відмовитися від держфінансування на користь боротьби з COVID-19, - Bihus.Info

 • 05-04-20 -
  У Раді назвали три сценарії розгляду правок до закону про банки

 • 02-04-20 -
  Україна і так могла б отримати транш від МВФ, але тихцем кредитори зажадали ринок землі й відмову від реструктуризації держборгу

 • 31-03-20 -
  Україна не може собі дозволити пів року не працювати. Після Великодня вирішуватимемо, який із двох сценаріїв запускати, - Шмигаль

 • 28-03-20 -
  Глава МВФ заявила про початок нової світової економічної кризи

 • 27-03-20 -
  Криза довіри: чим небезпечні для України дефолт і розрив з МВФ

 • 23-03-20 -
  Не все так просто. Пенсійний фонд пояснив, що потрібно для разової виплати пенсіонерам по 1 тис. грн

 • 16-03-20 -
  Економіка на карантині: скільки втратить Україна через коронавірус

 • 13-03-20 -
  В уряді розказали, які ризики несе коронавірус для торгівлі України

 • 12-03-20 -
  Нацбанк не розглядає варіант дефолту для України - Смолій

 • 10-03-20 -
  "Нас очікує перенесення виробництва на внутрішній ринок" – торгпред про наслідки коронавірусу

 • 10-03-20 -
  Клуб самогубців: як новий Кабмін буде рятувати українську економіку

 • 03-03-20 -
  Прості смертні в нас у країні давно смокчуть лапу і виють від безгрошів'я, а керівництво НБУ і Мінфіну цього не помічає

 • 01-03-20 -
  Маркарова розкритикувала бюджетні запити Мінекономіки

 • 27-02-20 -
  Українцям краще підготуватися до скорого сюрпризу від "Нафтогазу" - Валентин Землянський

 • 23-02-20 -
  Коронавірус може викликати величезний економічний спад - експерти

 • 19-02-20 -
  Коли і на скільки планують підвищити пенсійний вік в Україні: детальне роз'яснення

 • 17-02-20 -
  Підвищення пенсійного віку викличе збільшення безробіття – експерти

 • 16-02-20 -
  Росія не зможе самостійно завершити будівництво "Північного потоку-2", - міністр енергетики США

 • 15-02-20 -
  Плата за тепло: Ковалів порадила українцям "не відкривати вікна"

 • 13-02-20 -
  Впровадження мита на імпорт дизпалива походженням з РФ загрожує Україні втратою близько 13 млрд, - СПО роботодавців

 • 12-02-20 -
  Епідемія коронавірусу може бути "чорним лебедем" в економіці, - експерт

 • 10-02-20 -
  Якщо ринок землі запрацює, то всі міфи, якими лякають суспільство, розвіються, - Гончарук

 • 08-02-20 -
  Плюс 20% до тарифу. Скільки заплатимо за холодну воду і чи виправдане подорожчання

 • 07-02-20 -
  "Ми просимо заблокувати електроенергію з Росії" – Оржель

 • 06-02-20 -
  Накопичувальна пенсійна система: Як вона повинна працювати, і які зміни чекають на українців

 • 05-02-20 -
  Окей, гугл: що буде, якщо Україна введе податок на Facebook

 • 04-02-20 -
  Хороший, поганий і жахливий сценарій вірусоманії

 • 03-02-20 -
  Українці вважають несправедливими захмарні зарплати держслужбовців

 • 03-02-20 -
  Пинчук продает газовый бизнес: что произошло и почему это нехорошо для отрасли

 • 03-02-20 -
  Що потрібно Україні для залучення інвесторів: озвучено чітку відповідь

 • 31-01-20 -
  Максимальні зиски від підняття прожиткового мінімуму

 • 31-01-20 -
  Фінансова допомога ЄС: чому зашморг на шиї України затягується все сильніше

 • 29-01-20 -
  Більше 70% українців хочуть від держави максимум безкоштовних послуг

 • 29-01-20 -
  Україна і ЄС погодилися з важливістю незворотності націоналізації "Приватбанку", - спільна заява

 • 28-01-20 -
  Пандемія нового коронавірусу становить для України ризики розширення торговельного дефіциту і подорожчання зовнішніх запозичень

 • 27-01-20 -
  Пенсії переходять на другий рівень: державі - добре, бізнесу - погано

 • 24-01-20 -
  Не продаж: Гончарук пояснив співпрацю "Укрзалізниці" з Deutsche Bahn

 • 22-01-20 -
  Прем'єр-міністр назвав три стратегії для поліпшення інвестклімату України

 • 22-01-20 -
  Агресивна податкова модель

 • 20-01-20 -
  Минулі контракти з "Газпромом" позбавили Україну економічного зростання, - "Нафтогаз"

 • 17-01-20 -
  Пристайко вважає зарплату чиновників в 16 тисяч гривень "приниженням"

 • 16-01-20 -
  Гроші в окупації: як Україна буде платити пенсії на Донбасі і в Криму

 • 15-01-20 -
  Гончарук пояснив високі зарплати міністрів необхідністю подолати корупцію

 • 13-01-20 -
  Субсидії на оплату комунальних послуг: як стати злочинцем

 • 12-01-20 -
  Кадастровий голод

 • 11-01-20 -
  Частка держсектора в економіці України скоротилася

 • 09-01-20 -
  Уряд не має рецептів поліпшення економічної ситуації, – Льовочкін

 • 09-01-20 -
  Мінекономіки назвало основні норми нового Трудового кодексу

 • 06-01-20 -
  Медведчук: В Україні спостерігається "вибухове" зростання заборгованості населення за оплату послуг ЖКГ

 • 02-01-20 -
  Віцепрем'єр: я за мораторій на "тупняк", а не ліс-кругляк

 • 02-01-20 -
  Україна не готова до повернення прямих поставок газу з Росії, - Кулеба

 • 02-01-20 -
  Кулеба не бачить можливостей для виплати пенсій на окупованому Донбасі

 • 30-12-19 -
  До Зеленського звернулися з проханням не закривати секонд-хенди

 • 29-12-19 -
  Коболєв про переговори з "Газпромом": Є певний прогрес, але узгоджених текстів угод немає

 • 26-12-19 -
  Економіка України проходить етап створюючого руйнування – Ніколайчук
 •