Економіка > Думки

grominfo.eu

Інвестиції в газовидобуток і «няньки» з автоматами

Неділя, 02 серпня 2020 16:03
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии НАБУ паралізувало роботу великого українського платника податків, розшукуючи документи по угоді часів президентства Порошенка. Йдеться про прозору купівлю газодобувної компанії за ринковою ціною.

Але замість звернення за документами до продавця, або в центральний офіс компанії в Лондоні детективи НАБУ вдерлися з обшуками не за адресою - в представництва компанії в Києві і в селі під Полтавою.

Історія розпочалась у 2014 році, коли частково державна компанія "Укрнафта" (50% + 1 належить державі, а 42% акцій - структурам бізнесмена Ігоря Коломойського) втратила спеціальний дозвіл на розробку Свістунківсько-Червонолуцького газоконденсатного родовища. Це крупне родовище навіть за світовими мірками: підтверджені запаси вуглеводнів на ділянці становлять 4,9 млрд куб. м природного газу і 0,86 млн т газоконденсату. У 2017 році Державна служба геології та надр України без проведення аукціону передала дозвіл на розробку і експлуатацію родовища компанії "Аркона Газ-Енергія" терміном на 20 років. Згідно з повідомленнями ЗМІ, компанія була пов'язана з найближчим оточенням п'ятого президента України Петра Порошенка.

Продовження історія отримала у березні 2020 року, коли британська нафтогазова компанія Enwell Energy plc (колишня Regal Petroleum plc) придбала за $8,63 млн "Аркона Газ-Енергія". Але цього разу купівля була прозора та ринкова, а відповідне повідомлення про угоду було оприлюднено на сайті Лондонської фондової біржі, де торгуються акції Enwell Energy. Центральний офіс компанії знаходиться в Лондоні, вона входить до групи компаній Smart Energy групи "Смарт-Холдинг". У Києві та селі Яхники Полтавської області знаходяться представництва Enwell Energy.

І ось цього тижня - 30 липня 2020 року детективи Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) прийшли з обшуком в київський офіс компанії Smart Energy Ще один обшук проводили в селі Яхники Полтавської області. За інформацією «Апострофа», обшуки проводилися на підставі ухвали слідчого судді Антикорупційного суду в рамках досудового розслідування у кримінальному провадженні щодо законності видачі в 2017 році спеціального дозволу на видобуток вуглеводнів компанії "Аркона Газ-Енергія". Кримінальне провадження за корупційною складовою було відкрито НАБУ ще в березні 2018 року.

Не за адресою

Як розповів виданню генеральний директор Smart Energy Сергій Глазунов, детективи НАБУ шукали документи про угоду з купівлі "Аркона Газ-Енергія" компанією Enwell Energy.

"Як ми розуміємо, у НАБУ є якісь претензії до посадових осіб Госгеонадра і "Аркона Газ-Енергія". НАБУ розглядає законність отримання даною компанією ліцензії на видобуток вуглеводнів кілька років тому. Правоохоронцям потрібні були документи, що стосуються угоди, про що вони робили попередній запит. Не зовсім зрозумілий зв'язок між отриманням ліцензії, діями посадових осіб Госгеонадр, "Аркони" і недавньою угодою. Але ми завчасно попередили представників НАБУ, що всі документи, як і належить, знаходяться у володінні лондонській Enwell Energy. Куди правоохоронцям і варто звертатися. Компанії, які знаходяться в київському офісі і в Полтавській області, не є сторонами угоди", - розповів "Апострофу" Глазунов.

Тобто, НАБУ заздалегідь повідомили, що затребуваними документами компанія не володіє. Навіть підказали, де їх можна попросити. Важливо зазначити, що Кримінальний процесуальний кодекс України вказує, що підставою для проведення санкціонованого обшуку є неможливість отримати в добровільному порядку доступ до речей, документів або відомостей. Проте, НАБУ, володіючи цією інформацією, вдалося до крайнього заходу - обшуків, які на цілий день заблокували діяльність всієї групи компаній.

Обшуки на активі одного з найбільших платників податків України викликали резонанс в ЗМІ. Але в НАБУ так і не завдали собі клопоту офіційно пояснити, чим були викликані слідчі дії. До слова, за перше півріччя 2020 року компанії групи Smart Energy перерахували в бюджет 519,4 млн гривень податків. Прості підрахунки вказують, що формально день простою обійшовся майбутнім платежах до бюджету в понад два мільйони гривень. Для порівняння, в державному бюджеті на потреби НАБУ виділено 1,04 млрд гривень.

Хто оплатить?

Виникає питання про адекватність діяльності антикорупційних органів. Детективи НАБУ звертаються в Антикорупційний суд, який погоджує клопотання на обшук з елементарних речей. Якщо на офіційний запит повідомляють, що розшукуваного документа у компанії немає, і підказують, де його можна запитати. Очевидно, що вартість міжнародної кур'єрської доставки буде в рази дешевшою, ніж блокування роботи великого підприємства, оплата роботи співробітників НАБУ, транспортні витрати на виїзд в полтавське село. Можна було попросити зробити це представників Smart Energy. Угода з купівлі "Аркона Газ-Енергія" компанією Enwell Energy проходила публічно, значить копія договору повинна бути у представників продавця. Їх прізвища також відомі - Ігор Мичко, Олександр Нещотний, Дмитро Волонець і Олег Ольховий.

Також існує механізм звернення про надання міжнародної правоохоронної допомоги. Україна ще в 2001 році ратифікувала Європейську конвенцію про взаємну допомогу у кримінальних справах. Але, для запиту британським колегам необхідно обґрунтувати доказове значення такої дії. З урахуванням того, що в НАБУ не змогли написати запит в лондонський офіс Enwell Energy, є сумніви, що це зможуть зробити.

Якщо скласти все вищеперелічене, виникає запитання - а скільки інвестору вартує подібна "няня" в особі правоохоронних органів? Наскільки керівництво НАБУ і Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ефективно витрачає державні кошти, виділені на їх діяльність? Чи готові вони відшкодувати кошти в бюджет в разі неефективного використання?

Примітно, що 1 липня Окружний адміністративний суд Києва визнав недійсним дозвіл, виданий "Аркона Газ-Енергія" на розробку Свістунківсько-Червонолуцького родовища. 6 липня Enwell Energy офіційно заявила, що оскаржить рішення Окружного адмінсуду. Справа перебувала на розгляді суду з жовтня 2019 року, а позови були подані юристами Коломойського. Одіозний бізнесмен не може змиритися з тим, що газове родовище було відібрано і передано структурам, близьким до Порошенка. Можна припустити, що судове рішення і наступні обшуки якось пов'язані між собою. Правоохоронні органи відмінно навчилися проводити атаку на бізнес. Яскравий приклад - обшуки в компанії "Еконія" (дитяче харчування), які називають рейдерством .
Tags:     НАБУ      Укрнафта      Петро Порошенко

 • 24-09-20 -
  На українців чекає новий тарифний удар: що буде з цінами на електроенергію

 • 20-09-20 -
  Міністр фінансів виключає можливість дефолту в Україні

 • 18-09-20 -
  Бюджет друкарського верстата: що чекає Україну в наступному році

 • 08-09-20 -
  Зеленський: Ми "знищили" 90% тендерних "тролів", які заробляли мільйони на будівництві доріг

 • 04-09-20 -
  350 мільйонів доларів для Суркісів: чи повинен "ПриватБанк" платити гроші українців

 • 07-08-20 -
  Мін’юст США звинуватив Коломойського у відмиванні мільярдів доларів з ПриватБанку

 • 03-08-20 -
  Ми його втрачаємо: що відбувається з доларом, і чи потрібно турбуватися українцям

 • 22-07-20 -
  Міністр економіки Ігор Петрашко: Курс гривні використовувався для маніпуляцій

 • 18-07-20 -
  Баканов за спиною у Зеленського грає в гру Коломойського, - думка

 • 12-07-20 -
  Зроблено в СРСР: як довго Україна протримається без власних боєприпасів

 • 09-07-20 -
  СБУ попросило Гонтареву утриматися від "неоднозначних коментарів" щодо МВФ

 • 07-07-20 -
  Смолій назвав можливого організатора тиску на Нацбанк

 • 02-07-20 -
  Найєм назвав ключові причини для ліквідації «Укроборонпрому»

 • 30-06-20 -
  Більшість українців вважає, що Україні не потрібен МВФ

 • 26-06-20 -
  На дорогій голці: навіщо Україні робити ставку на "мертві" кредити Заходу

 • 20-06-20 -
  Спочатку підкоряйся, а потім оскаржуй: чим небезпечний новий законопроект "слуг" щодо ЖКГ

 • 16-06-20 -
  Грядет ли крах доллара. Почему в мире заговорили о грядущем падении американской валюты

 • 15-06-20 -
  Люди на экспорт. Как желание ЕС удерживать трудовых мигрантов скажется на Украине

 • 15-06-20 -
  Що перешкоджає розвитку газовидобутку в Україні

 • 15-06-20 -
  Кінець епохи лоукостів: авіаперевезення знову стануть привілеєм "вершків суспільства"

 • 15-06-20 -
  Будут забирать по ползарплаты и могут выселить из квартиры. Как в Украине будут выбивать долги по коммуналке

 • 28-05-20 -
  Лазебна виступає за введення накопичувальної пенсійної системи

 • 22-05-20 -
  Мільярди на "броню": як Україна купує "золоті" маски і спонсорує Китай

 • 20-05-20 -
  Рефінансу­вання банків під час карантину: добре це чи погано

 • 19-05-20 -
  Міністр економіки: Банківська система не працює

 • 17-05-20 -
  Глава Нацбанку впевнений у конституційності "антиколомойського" закону

 • 14-05-20 -
  Зеленський: Потрібно відкрити непродовольчі ринки

 • 12-05-20 -
  Незалежність НБУ від потреб суспільства

 • 05-05-20 -
  Втечуть, як таргани від дихлофосу: чи будуть українці працювати за 6-8 тисяч

 • 02-05-20 -
  Поправки в законопроект про банки не зірвуть співпрацю України з МВФ, - Зеленський

 • 02-05-20 -
  Пристайко: кілька тисяч українців зможуть виїхати на сезонні роботи за кордон

 • 30-04-20 -
  Як вивести соціалку з цугцвангу

 • 29-04-20 -
  Путін про ситуацію з нафтою: Такого ще не було

 • 28-04-20 -
  Монополія на антимонополію

 • 28-04-20 -
  ПФУ назвав категорію українців з найвищою пенсією

 • 25-04-20 -
  На порозі блекаута: чим Україні загрожує криза неплатежів

 • 24-04-20 -
  Баканов блокує ключову експертизу у справі ПриватБанку — Рябошапка

 • 23-04-20 -
  "Укроборонпром" має бути ліквідовано

 • 21-04-20 -
  За все заплатять прості українці

 • 20-04-20 -
  Зниження цін на газ: з чим пов'язано та в чому помилка «Нафтогазу»

 • 20-04-20 -
  Як домогтися перерахунку пенсії в Україні: названо головні кроки

 • 17-04-20 -
  70% українців побоюються віялових відключень електроенергії, - дослідження

 • 13-04-20 -
  У Кабміні розповіли, чи загрожує Україні дефіцит продуктів

 • 09-04-20 -
  СОТ прогнозує спад світової торгівлі до 32%

 • 08-04-20 -
  "Монетизація" землі

 • 08-04-20 -
  В Україні мають намір заборонити імпорт електроенергії з Росії

 • 08-04-20 -
  "Слуга народу" не може відмовитися від держфінансування на користь боротьби з COVID-19, - Bihus.Info

 • 05-04-20 -
  У Раді назвали три сценарії розгляду правок до закону про банки

 • 02-04-20 -
  Україна і так могла б отримати транш від МВФ, але тихцем кредитори зажадали ринок землі й відмову від реструктуризації держборгу

 • 31-03-20 -
  Україна не може собі дозволити пів року не працювати. Після Великодня вирішуватимемо, який із двох сценаріїв запускати, - Шмигаль

 • 28-03-20 -
  Глава МВФ заявила про початок нової світової економічної кризи

 • 27-03-20 -
  Криза довіри: чим небезпечні для України дефолт і розрив з МВФ

 • 23-03-20 -
  Не все так просто. Пенсійний фонд пояснив, що потрібно для разової виплати пенсіонерам по 1 тис. грн

 • 16-03-20 -
  Економіка на карантині: скільки втратить Україна через коронавірус

 • 13-03-20 -
  В уряді розказали, які ризики несе коронавірус для торгівлі України

 • 12-03-20 -
  Нацбанк не розглядає варіант дефолту для України - Смолій

 • 10-03-20 -
  "Нас очікує перенесення виробництва на внутрішній ринок" – торгпред про наслідки коронавірусу

 • 10-03-20 -
  Клуб самогубців: як новий Кабмін буде рятувати українську економіку

 • 03-03-20 -
  Прості смертні в нас у країні давно смокчуть лапу і виють від безгрошів'я, а керівництво НБУ і Мінфіну цього не помічає

 • 01-03-20 -
  Маркарова розкритикувала бюджетні запити Мінекономіки

 • 27-02-20 -
  Українцям краще підготуватися до скорого сюрпризу від "Нафтогазу" - Валентин Землянський

 • 23-02-20 -
  Коронавірус може викликати величезний економічний спад - експерти

 • 19-02-20 -
  Коли і на скільки планують підвищити пенсійний вік в Україні: детальне роз'яснення

 • 17-02-20 -
  Підвищення пенсійного віку викличе збільшення безробіття – експерти

 • 16-02-20 -
  Росія не зможе самостійно завершити будівництво "Північного потоку-2", - міністр енергетики США

 • 15-02-20 -
  Плата за тепло: Ковалів порадила українцям "не відкривати вікна"

 • 13-02-20 -
  Впровадження мита на імпорт дизпалива походженням з РФ загрожує Україні втратою близько 13 млрд, - СПО роботодавців

 • 12-02-20 -
  Епідемія коронавірусу може бути "чорним лебедем" в економіці, - експерт

 • 10-02-20 -
  Якщо ринок землі запрацює, то всі міфи, якими лякають суспільство, розвіються, - Гончарук

 • 08-02-20 -
  Плюс 20% до тарифу. Скільки заплатимо за холодну воду і чи виправдане подорожчання

 • 07-02-20 -
  "Ми просимо заблокувати електроенергію з Росії" – Оржель

 • 06-02-20 -
  Накопичувальна пенсійна система: Як вона повинна працювати, і які зміни чекають на українців

 • 05-02-20 -
  Окей, гугл: що буде, якщо Україна введе податок на Facebook

 • 04-02-20 -
  Хороший, поганий і жахливий сценарій вірусоманії

 • 03-02-20 -
  Українці вважають несправедливими захмарні зарплати держслужбовців

 • 03-02-20 -
  Пинчук продает газовый бизнес: что произошло и почему это нехорошо для отрасли

 • 03-02-20 -
  Що потрібно Україні для залучення інвесторів: озвучено чітку відповідь

 • 31-01-20 -
  Максимальні зиски від підняття прожиткового мінімуму

 • 31-01-20 -
  Фінансова допомога ЄС: чому зашморг на шиї України затягується все сильніше

 • 29-01-20 -
  Більше 70% українців хочуть від держави максимум безкоштовних послуг
 •