Надзвичайні події > ООС

grominfo.eu

Війна в підпіллі: чому Україну продовжують захищати бійці без статусу і громадянства

Четвер, 22 серпня 2019 19:18
E-mail Друк PDF
 Новини та події в Україні та за кордоном. Політика, економіка, суспільство, культура, спорт, наука, освіта, технології Коли стало відомо, що військового параду на День незалежності не буде, частина суспільства обурювалася.

Коли гроші на проведення параду президент запропонував роздати в якості премій військовим, обурення залишилося, але гострі кути були згладжені. Адже, по-перше, підкреслити орієнтацію держави на громадянина, а не "показуху" - це по-європейськи, і жодного разу - не Совок.

А, по-друге, надати перевагу адресній турботі про людей, а не мільйонним розтратам на парад - не найгірше рішення. Втім, турбота влади про учасників бойових дій у багатьох аспектах їхнього життя так і залишається гарною декларацією.

Які проблеми залишаються в учасників АТО на п'ятому році війни, розбирався "Апостроф".

Українське підпілля

Дивно, але на п'ятому році війни в Україні досі залишається значна частина військових, які офіційно не визнані учасниками бойових дій, не мають такої можливості, а значить, не можуть користуватися соціальними гарантіями і пільгами, які дає такий статус. Ця категорія військових - добровольці, які пішли на фронт в "найгарячіші" роки російсько-української війни.

Справа тут ось у чому: відповідно до закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасниками бойових дій можуть визнаватися військові, які в складі добровольчих формувань брали участь в АТО, але тільки за умови, що такі формування в подальшому були включені до складу ЗСУ, МВС, Нацгвардії "та інших, утворених відповідно до законів України, військових формувань і правоохоронних органів".

Більшість добровольчих формувань скористалися такою опцією і влилися до складу ЗСУ, як, наприклад, батальйон "Донбас" або полк "Азов", що став структурною одиницею Нацгвардії. Однак ДУК "Правий сектор", батальйон "ОУН" так і не змогли перейти в підпорядкування ЗСУ.

У самих Збройних силах України запевняють, що їхні двері відкриті для всіх добровольців.

"Чимало військовослужбовців із цих підрозділів підписали контракт із ЗСУ, Нацгвардією, іншими підрозділами, склали присягу, виконують завдання щодо захисту України і відповідним чином мають соціальний захист, - каже "Апострофу" начальник Управління зі зв'язків із громадськістю ЗСУ Богдан Сеник. - Все закони відкриті: підписання контракту, положення про проходження військової служби, алгоритми роботи через військкомати, тому - було б бажання".

Самі добровольці запевняють, що бажання є, проте умови, які виставляють у ЗСУ - неприйнятні.

"З 2015 року ми пропонували величезну кількість варіантів, як "Правий сектор" може влитися в ЗСУ. Але звучало кожного разу одне й те ж речення: розпускайте добровольчий український корпус і записуйтеся через військкомати в ЗСУ, - пояснює "Апострофу" спікер ДУК "Правий сектор" Артем Скоропадський. - Але це цілковитий абсурд, адже добровольчий корпус воює п'ять років, у нас сформувалася абсолютно злагоджена структура: командири, підпорядкування, допоміжні служби, і все це потрібно розпустити, і кожному з добровольців записатися до військкомату за своїм місцем прописки".

"Не було такого, що ми категорично не хочемо вступати до ЗСУ. Ми хотіли, але у нас були умови, - додає "Апострофу" комбат батальйону ОУН Микола Коханівський. - Кілька разів ми з ЗСУ домовлялися про одне й те саме: вони роблять окрему зведену роту ОУН, наприклад, при 93-й бригаді, і командування погоджувався на це. Навіть домовлялися пройти в Покровську комісії. Але коли ми подали списки оформитися в Покровську у військкоматі, нас звідти послали назад, нібито там нічого не знають. І так було кілька разів. У 2015 році ми пробували вступити в 93-тю бригаду. Вони сказали, що нас розведуть в різні підрозділи, а потім зведуть в одну роту. Набрали людей 80, але розвели по різних підрозділах, а в одну роту не звели. Тому досі ми воюємо підпільно".

А поки статус УБД добровольці отримати не можуть. Єдині пільги, на які може розраховувати ця категорія військових - пільги від місцевої влади.

"Жоден боєць добровольчого українського корпусу не отримав УБД. Єдине, чого ми домагалися, щоб місцеві ради приймали рішення, що такий-то боєць, якщо він народився і прописаний, наприклад, у Волинській області, отримав пільги на території Волинської області. У нього безкоштовний проїзд, якісь компенсації, але це абсолютно абсурдна ситуація, адже виходить, що коли боєць сидить у себе вдома у Волинській області, то він - учасник війни, а якщо сяде в автобус і поїде, наприклад, до Львівської області, то там він вже не буде вважатися учасником війни", - каже Скоропадський.

Бійці без громадянства

Ще одна проблема захисників територіальної цілісності країни на Донбасі - отримання українського громадянства.

Відповідно до закону "Про громадянство України" іноземець, який бажає отримати українське громадянство, повинен надати в органи міграційної служби низку документів, які він може отримати тільки у своїй країні. Наприклад, довідку про припинення громадянства іншої країни або документ про те, що здобувач громадянства не здійснював тяжких злочинів у себе в країні.

Але росіянину чи білорусу, які воювали за Україну, повернутися у свою країну просто нереально, адже на кожного з них там давно заведено кримінальні справи.

"Проти мене давно порушено кримінальну справу, за якою мені в Росії "світить" до 12 років", - говорить Скоропадський.

Насправді, проблема ця давня, і піднімалася в ЗМІ і у вищих кабінетах влади ще з 2014 року. Результатом громадського резонансу став законопроект №3433, який ще в 2015 році потрапив до парламенту, і тільки в червні 2019 року був схвалений нардепами і підписаний президентом. Цей закон покликаний істотно спростити бюрократичну тяганину для легіонерів, які воюють за Україну, а набуває чинності нова норма якраз до Дня Незалежності - 25 серпня. "Перемога?" Ні. І ось чому: новий закон дозволяє легалізуватися в Україні тільки тим іноземцям, які воювали в складі підрозділів Збройних Сил України та МВС. Іноземні добровольці, які не ввійшли до складу цих підрозділів, знову залишаються за бортом.

"Проблеми з отриманням громадянства так і залишилися, - скаржиться "Апострофу" білоруський доброволець, який побажав залишитися невідомим. - Закон №3433 абсолютно марний для тих іноземців, які воювали в добробатах. Білецький та його оточення, яке придумало цей закон, тільки піарилися на ньому стільки років, просуваючи його. Хоча всі чудово знали, що учасники добробатів не отримають по ньому громадянство. Зеленський такий самий: демонстративно до виборів у ВР видав невелику кількість паспортів, щоб плюсів собі заробити на виборах, а потім всіх послав, мовляв, згідно із законом №3433 руліть, як хочете, і отримуйте громадянство. Це ким взагалі потрібно бути, щоб просувати цей закон із 2015 року, знаючи, що 95% іноземців воюють в добробатах, і прописати в ньому, що для отримання громадянства потрібні документи з Міноборони". Зі слів білоруського добровольця, цей закон був просто піаром як на початковій стадії для одних, так на кінцевій стадії - для інших, а на те, що в ньому написано, всім просто начхати.

Артур Гор
Tags:     пільги      ВСУ      Армія      громадянство      бійці      Правий Сектор      добробати      УБС      війна на Донбасі      ветерани АТО

 • 28-05-20 -
  Умовою припинення вогню на Донбасі Росія назвала зняття санкцій, - спікер місії України в ООН

 • 26-05-20 -
  Перший бій кіборгів: як захищали Донецький аеропорт

 • 24-05-20 -
  За даними розвідки, війська України знищили 4 російських окупантів, щонайменше сімох поранили — ООС

 • 21-05-20 -
  На Луганщині загинув командир батальйону "Луганськ-1"

 • 20-05-20 -
  Зеленський заявив про готовність до прямих переговорів з Путіним

 • 20-05-20 -
  Зеленський готовий до зустрічі в нормандському форматі, але Росія не виконує домовленостей, - Резніков

 • 16-05-20 -
  Україні відомо, що запрошені в ТКГ бойовики мають російське громадянство – ЗМІ

 • 15-05-20 -
  Україна запропонувала в ТКГ перевірити своє майно на Донбасі і повернути податки

 • 14-05-20 -
  Без присутності України: росіяни у Берліні "конструктивно" обговорили Донбас

 • 25-04-20 -
  Шмигаль оприлюднив "нові стандарти життя"

 • 16-04-20 -
  Україна і так звана "ДНР" завершили процедуру обміну утримуваними особами - Россмо

 • 02-04-20 -
  Представники ЛНР і ДНР назвали імена людей, яких готові віддати на обмін

 • 20-03-20 -
  Санітарна блокада: як непідконтрольний Донбас закривають на карантин

 • 19-02-20 -
  Арахамія заявив, що потрібно розбиратись, хто почав наступ на Донбасі

 • 19-02-20 -
  Кримська "Баня": навіщо бойовики влаштували військову провокацію на Донбасі

 • 18-02-20 -
  Гриценко про наступ бойовиків: "Україна вимушено має призупинити підготовку нормандської зустрічі"

 • 18-02-20 -
  Аваков розповів про "спільні перехідні поліцейські сили" на Донбасі

 • 14-02-20 -
  У Мюнхені створили план завершення війни на Донбасі

 • 11-02-20 -
  Голова Міноборони пояснив, навіщо Україна погоджується на розведення сил на Донбасі

 • 10-02-20 -
  Загороднюк заявив, що для розведення сил на Донбасі готуються 3 нові точки

 • 07-02-20 -
  Україна готує новий обмін полоненими з РФ. Хто може допомогти?

 • 03-02-20 -
  "ДНР" виключає можливість обміну полоненими "всіх на всіх"

 • 29-01-20 -
  Бізнес на заручниках: як влаштовано "ринок" торгівлі полоненими в ОРДЛО

 • 22-01-20 -
  Міністр оборони: Україна проти розведення сил по всій лінії розмежування

 • 09-01-20 -
  Всі зусилля незаконних формувань спрямовані на підвищення бойової готовності - розвідка

 • 09-01-20 -
  Опубліковано імена ще 15 осіб, яких Україна віддала в межах обміну, - ЗМІ. СПИСОК+ВІДЕО

 • 26-12-19 -
  ЗМІ назвали дату обміну полоненими

 • 19-12-19 -
  "Обміну не буде": в "ЛНР" заявили, що сторони в Мінську не дійшли згоди

 • 14-12-19 -
  Пристайко заявив, що українська сторона може повернутися до ідеї введення миротворців на Донбас

 • 13-12-19 -
  "Шукаємо компроміс": Аваков пояснив, яким може бути варіант спільних патрулів в ОРДЛО у перехідний період

 • 13-12-19 -
  ООН оприлюднила число загиблих мирних жителів на Донбасі

 • 07-12-19 -
  Бойовики через тиждень віддали тіло українського полковника

 • 29-11-19 -
  У «ДНР» ухвалили «закон» про держкордон

 • 28-11-19 -
  Вступил в силу новый порядок пересечения линии разграничения в Донбассе

 • 27-11-19 -
  СБУ підозрює заступника мера Слов'янська в організації "референдуму" в 2014 році

 • 25-11-19 -
  Колишній "мер" окупованої Горлівки виявився українським розвідником

 • 21-11-19 -
  Зеленський розраховує на "серйозне перемир'я" після нормандського саміту

 • 18-11-19 -
  Пристайко назвав альтернативу мінським угодам

 • 15-11-19 -
  Путін закликав розвести війська по всій лінії зіткнення на Донбасі

 • 11-11-19 -
  Для 58,6% жителів ОРДЛО українські загальнонаціональні телеканали недоступні — опитування

 • 09-11-19 -
  Понад 57% мешканців ОРДЛО вважають себе громадянами України

 • 05-11-19 -
  Кремль називає зустріч нормандської четвірки до кінця року "передчасною"

 • 04-11-19 -
  Названо нову дату розведення сил у Петрівському: подробиці і карта

 • 03-11-19 -
  У районі розведення сил у Золотому почався процес розмінування

 • 03-11-19 -
  ООН озвучила кількість цивільних, які стали жертвами війни в Донбасі

 • 01-11-19 -
  Розведення сил в Золотому завершилося, а в Петрівському його знову відкладуть

 • 31-10-19 -
  Зеленський повідомив нову дату початку розведення військ

 • 31-10-19 -
  Добровольці в Золотому розповіли, куди поділи зброю

 • 30-10-19 -
  Командування ООС ввело на Донбасі "жовтий режим" і роз'яснило, що це означає

 • 30-10-19 -
  ЗСУ вивели з Золотого незважаючи на обстріли: у штабі ООС назвали непорозумінням суперечливі повідомлення

 • 29-10-19 -
  Штаб ООС підтвердив розведення військ в Золотому

 • 29-10-19 -
  Ще чотири ділянки: на Донбасі готують нове розведення сил

 • 27-10-19 -
  Штаб ООС оголосив поза законом добровольців, які воюють у Золотому

 • 24-10-19 -
  Зеленський: Капітуляції не буде. Ніхто не хоче, щоб у нас було Придністров'я

 • 21-10-19 -
  Якщо бойовики не відведуть війська, нам потрібно наступати, розбити ворога і зайняти його позиції - генерал Думанський

 • 17-10-19 -
  Цугцванг Зеленського: чому ситуація на Донбасі знову зайшла в глухий кут

 • 16-10-19 -
  Зеленський про розведення військ: Чекаємо сім діб

 • 15-10-19 -
  Куплені Javelin тепер зможуть використовувати на Донбасі, - Чалий

 • 08-10-19 -
  Вони будуть відводити свої війська, - генерал розповів, як відновити контроль над кордоном на Донбасі

 • 08-10-19 -
  Названо нову дату розведення на Донбасі

 • 07-10-19 -
  Україна має план "Б" на випадок невдачі формули Штайнмайєра

 • 07-10-19 -
  Зеленський доручив спростити переміщення через лінію розмежування на Донбасі

 • 07-10-19 -
  Верифікувати виведення військ РФ з Донбасу буде ОБСЄ, – Яременко

 • 03-10-19 -
  У Міноборони назвали головну умову розведення військ на Донбасі

 • 02-10-19 -
  Ми приїхали вбивати: доброволець "Правого сектора" розповів про свою війну на Донбасі

 • 01-10-19 -
  У Мінську домовилися про розведення сил у Донбасі - Зеленський

 • 30-09-19 -
  Боєць "Айдару" Анастасія Вітовська загинула від осколкових поранень під Горлівкою

 • 23-09-19 -
  Стало відомо, скільки терористів на Донбасі здались СБУ

 • 12-09-19 -
  Більше не потрібні: подробиці тривожного рішення про роззброєння бійців на Донбасі

 • 07-09-19 -
  Кількість зниклих безвісти українських військових налічує 70 осіб

 • 28-08-19 -
  «На невизначений термін». Адвокат заявив про перенесення обміну ув’язненими між Україною і РФ

 • 21-08-19 -
  Полторак призначив нового командувача Десантно-штурмовими військами

 • 13-08-19 -
  Хомчак представив на Донбасі нового командувача штабу ООС

 • 09-08-19 -
  Готуються до боїв: у мережі показали "указ" ватажка ЛНР про Станицю Луганську

 • 05-08-19 -
  Зеленський призначив нового командувача ООС

 • 05-08-19 -
  Разумков: Проблема Донбасу не вирішується законами

 • 04-08-19 -
  Розмінування моста у Станиці Луганській не можуть почати через відсутність гарантій безпеки з боку окупантів

 • 01-08-19 -
  Прилеглу до мосту територію Станиці Луганської почали розміновувати

 • 24-07-19 -
  Україні передали 64 в'язня з ОРЛО— Денісова

 • 21-07-19 -
  На Донбасі розпочалось "хлібне перемир’я"
 •