Надзвичайні події > ООС

grominfo.eu

Якщо бойовики не відведуть війська, нам потрібно наступати, розбити ворога і зайняти його позиції - генерал Думанський

Понеділок, 21 жовтня 2019 12:41
E-mail Друк PDF
 Новини та події в Україні та за кордоном. Політика, економіка, суспільство, культура, спорт, наука, освіта, технології Розведення військ в районі населених пунктів Петровське і Золоте, яке було анонсоване ще на початку жовтня, не відбулось і до цього часу, адже бойовики так і не витримали необхідних 7 днів без обстрілів позицій ЗСУ.

Натомість, ця тема збурила суспільство, та народила дуже багато питань: що буде, якщо Росія тільки імітує відвід військ, хто повинен контролювати цей процес, чи матиме вплив на бойовиків ОБСЄ, чи не займуть терористи обладнані позиції ЗСУ?

На ці, та багато інших питань в інтерв’ю "Апострофу" дав відповідь колишній заступник начальника Генштабу ЗСУ, генерал-лейтенант ЮРІЙ ДУМАНСЬКИЙ, який, до речі, в 2014 році вже займався розведенням сил на лінії зіткнення.

- Юрію Анатолійовичу, топ-тема зараз – розведення військ на Донбасі. Вона розділила українців на два табори: хтось каже, що це капітуляція перед Росією, а інші стверджують, що краще робити хоч якісь кроки для припинення конфлікту, ніж не робити взагалі нічого. На вашу думку, розведення військ все ж таки потрібно?

- Щоб відповісти на це питання, я хочу повернутись до початку переговорного процесу, який відбувався в 2014 році, активізувавшись після іловайської трагедії. Тоді суспільство вимагало якихось рішень: чи ми вирішуємо військовим шляхом, чи мирним? А передвиборча кампанія Петра Порошенка на той час була побудована на тому, що він принесе мир в Україну. Йому повірили українці і в нього була підтримка США та Європи. Саме в таких умовах народились кроки щодо мирного врегулювання конфлікту.

В Мінську-1 всі пункти були сформовані вірно. Там не було жодного політичного питання. Там були практичні питання: зупинитись, створити буферну зону 30 кілометрів (ми повинні були відійти на 15 кілометрів і та сторона повинна була відійти на 15 кілометрів). Після створення буферної зони припиняються активні бойові дії і здійснюється роззброєння незаконних збройних формувань. Ми мали їх роззброїти і передати під контроль ОБСЄ. Після цих заходів ми мали брати під контроль державний кордон, здійснити демілітаризацію району проведення бойових дій.

Але не виконавши умов Мінська-1, ми не повинні були підписувати Мінськ-2. А чому виник Мінськ-2? Старий склад ВР голосує за особливий статус Донбасу в першому читанні, потім формується новий склад ВР, який говорить, що нам не потрібен особливий статус. Після цього розривається переговорний процес. Ми розірвали переговорний процес по Мінську-1. До нового року ми повинні були взяти під контроль державний кордон, здійснити демілітаризацію району, роззброїти незаконні збройні формування і створити відповідні умови для подальших вже політичних дій.

- Росію і бойовиків це влаштовувало? Вони були готові роззброюватись та передавати нам кордон?

- Влаштовувало. З вересня по грудень 2014 ми здійснювали вивід техніки і озброєння згідно з графіком та передавали її під контроль ОБСЄ. Ми навіть взяли дві ділянки державного кордону під контроль в Луганській області, почали здійснювати розмінування буферної зони, створювати місця пропуску і налагоджувати життя. Йшов процес згідно з підписаним документом про лінію зіткнення. Від України цей документ підписував я. Від Росії підписував генерал-полковник Олександр Лєнцов, від ДНР Захарченко, від ЛНР Плотницький. Також ОБСЄ підписувала цей документ. Але потім в листопаді мене змусили відкликати свій підпис. Після цього ми отримали оточення в Дебальцево. Це налякало ВР і в другому читанні вона прийняла особливий статус Донбасу. Ви розумієте, через які дії змушували тоді прийняти цей статус. Якщо ми вирішили йти одним шляхом, то треба було йти. Якщо військовим, то треба було розширювати плацдарм, створювати угрупування для активних дій, мати додаткові резерви. Але військового рішення ми не побачили.

Новини та події в Україні та за кордоном. Політика, економіка, суспільство, культура, спорт, наука, освіта, технології
Юрій Думанський: "У листопаді мене змусили відкликати свій підпис. Після цього ми отримали оточення в Дебальцеве". Фото: Getty Images


- Та все ж таки, зараз ситуація дещо інша…

- Зараз маємо уповільнений конфлікт, проте кожен день хтось гине, кожен день ми втрачаємо території… В дипломатичному просторі також все йде на спад. В Європі від нас потроху втомлюються, щодо США така ж картина. Ви розумієте, до чого призвели неправильні рішення, які тоді приймались. А тепер потрібно активізувати переговорний процес через практичні дії. Я підтримую риторику діючого президента, а він говорить про те, що потрібно розмовляти. Кажуть, що якщо Зеленський сяде за стіл переговорів з президентом РФ, то він одразу ж капітулює. Чому? Якщо ми розмовляємо, то що - одразу здаємо свої позиції?

- Але справедливий аргумент проти таких переговорів полягає в тому, що про що б ми не домовились з президентом РФ, він все одно цього не виконає і не буде дотримуватись домовленостей.

- Ну звідки взявся такий аргумент?

- Як звідки? Так було вже неодноразово.

- Ми повинні розуміти, що Росія виходить зі своїх власних інтересів. Вона не виходить з інтересів України. Її інтерес – стати світовим лідером. Через які процеси? Через процеси тиску, війни, втручання в політичні процеси різних країн. Але ж ми також повинні вчитись грати. Давайте цьому вчитись. Та все ж таки хотілося б почути від президента і його команди концепцію дій. Не треба розкривати весь план, але концепцію дій повинні суспільству показати. Тоді б, можливо, суспільство і підтримувало розведення. Хоча багато хто, зокрема і експерти, підтримують.

- А якщо бойовики насправді нікуди не відійдуть? Відведуть війська лише ЗСУ, а Росія лише зробить імітацію відведення? Це ж один з основних острахів українців, які виходять на мітинги під лозунгами "ні капітуляції".

- Погоджуюсь, але дуже важливо, яким чином реалізовувати цей план. Що було зроблено в 2014 році і чого не роблять зараз. Тоді була створена спільна група контролю за виконанням Мінську-1. Ця група складалася з військових та працювала безпосередньо в зоні конфлікту. Очолював цю групу я, як заступник начальника антитерористичної операції на той час. До групи входили представники РФ, адже на основі Мінська-1 Росія взяла на себе відповідальність з врегулювання конфлікту. Вона надіслала 75 своїх офіцерів під керівництвом генерал-полковника Лєнцова. Ми створили спільний робочий штаб. До цього штабу зайшла група ОБСЄ і ми розробили детальну дорожню карту виконання Мінську-1.

В чому вона полягала? Ми розділили територію ДНР, ЛНР на 48 робочих районів. В цих районах знаходились незаконні збройні формування. Ми заводимо в ці райони спільні групи та беремо під контроль незаконні збройні формування.

- Яким чином?

- Військовим. Наприклад, є штаб якогось незаконного збройного формування Козіцина (один з колишніх ватажків бойовиків ЛНР) чи Бєзлера (один з колишніх ватажків бойовиків ДНР). Ми завели туди наші групи офіцерів, і визначили, що в такому то районі є таке то незаконне збройне формування, в ньому стільки то особового складу, така то кількість озброєння, знаємо тактичні і оперативні завдання, які стоять перед цим незаконним збройним формуванням. А далі розпочинаємо згідно з графіку відводити техніку. Наприклад, 10 жовтня відводимо калібр 155. Ми вже знали, що в цьому батальйоні є три таких САУ. Ми їх забираємо, тобто наша група контролює, а вони відводять в визначений район. Такі райони для відводу техніки та озброєння на той час були створені і ОБСЄ їх контролювала. Коли техніку відвели, доповідали нам в центральний штаб. Ми збирали данні, а потім виїжджали разом з ОБСЄ та перевіряли, хто що зробив. Якщо був опір бойовиків, Росія починала тиснути, ми починали тиснути і таким чином процес рухався. Тобто ми виконували умови. А зараз ми не знаємо: відведуть озброєння чи ні. Ми віримо тим, хто з нами воює. Взагалі невідпрацьований механізм реалізації.

Новини та події в Україні та за кордоном. Політика, економіка, суспільство, культура, спорт, наука, освіта, технології
Юрій Думанський: "Ми збирали дані, а потім виїжджали разом з ОБСЄ та перевіряли, хто що зробив". Фото: Getty Images


- У нас є Спільний центр з контролю та координації питань припинення вогню. Він, теоретично, може виконувати функцію контролю відведення сил? - Може, але не виконує. Коли ми звинуватили російських офіцерів центру, що вони займаються розвідкою, то вони його залишили. Ми мали хоча б якийсь, але інструмент. Однак ми його зламали, а нового не створили. Тому зараз ми лише констатуємо факти обстрілів і ні на що не впливаємо.

- Але ж зараз просто фантастично було б уявити що бойовики допускають до себе на позиції українських офіцерів для контролю. Нехай навіть спільно з офіцерами РФ.

- Ну раніше ж це було. Я особисто був на їх позиціях.

- Проте з 2014 року багато чого змінилося.

- Ну то й що? Є ж вертикаль керівництва в ДНР, ЛНР. Якщо ми кажемо, що РФ безпосередньо бере участь у війні, значить знову сідаємо і розмовляємо. Якщо нам цього не потрібно, ну гаразд, давайте обирати інший спосіб. Давайте тоді заморожувати цей конфлікт, відгородимося від Донбасу. Ми повинні самі обрати спосіб.

- Які зараз маємо гарантії того, що бойовики дійсно відведуть свої сили? Доступ до тієї сторони зараз є тільки у ОБСЄ, і доступ цей не до всіх районів. ОБСЄ можна вважати надійним гарантом розведення військ? Чи від міжнародних спостерігачів все ж є можливості приховати сили, озброєння, техніку?

- Звісно є така можливість. Є безліч територій і об’єктів, куди можливо завести і сховати, наприклад, техніку. Я ж кажу, що в 2014 році, коли ми взяли незаконні збройні формування під контроль, ми знали, яке в них озброєння. А зараз патрулі ОБСЄ - це невеликі групи і вони просто не в змозі охопити під контроль всю територію.

- Від Генштабу та МЗС лунали заяви про те, що коли щось піде не за планом, і бойовики не відведуть свої сили, або навпаки почнуть просуватись вперед, то українська армія за лічені години повернеться на свої старі позиції. Повернутись буде можливо?

- Цілком. Там залишиться відповідна система спостереження, система розвідки, створюється система вогню, інженерні системи, які не дають можливості противнику просто так парадним кроком пройти. Плюс створюється відповідний резерв – група, яка за сигналом по відповідним маршрутам висунеться і займе оборонні позиції там, де це буде потрібно. Ніхто не зайде на наші позиції, тому що в такому разі ворог буде під вогневим впливом. Все що кажуть інше – міф, який поширюють некомпетентні люди.

- Але ж і ми опинимось під вогневим впливом, якщо вирішимо повертатись на старі позиції.

- Опинимось. Тоді нам потрібно не займати свої рубежі, а здійснювати наступальну операцію, розбити ворога і зайняти його позиції. Якщо ми виконаємо умови розведення, а вони ні, тоді які питання – отримуйте відповідь. Ми ж кажемо, що армію вже побудували, що вона в нас готова до активних дій.

Новини та події в Україні та за кордоном. Політика, економіка, суспільство, культура, спорт, наука, освіта, технології
Юрій Думанський: "Якщо ми опинимося під вогневим впливом, нам потрібно не позичати свої рубежі, а здійснювати наступальну операцію, розбити ворога і зайняти його позиції". Фото: unian


- Після відводу військ розширюється територія, так званої, "сірої зони". В ній буде працювати Нацполіція, яку підсилить Нацгвардія. Щоб гарантувати безпеку в "сірій зоні", сил поліції та Нацгвардії достатньо?

- Достатньо. Приведу приклад: в 2014 році, коли ми розмістили наш командний пункт в Дебальцевому, місцеве населення було налаштовано дуже негативно до наших збройних сил. Постійні обстріли, активні дії не давали можливості спокійно існувати місцевим мешканцям - потрібно було вирішувати їхні проблеми. І ми вирішували. Ми подали воду, відновили газифікацію, розмінували ЛЕПи, здійснили медичне і продуктове забезпечення. Потім, звісно, люди приходили і дякували. Тобто люди повинні побачити якісь кроки повернення до мирного життя. А якщо вони цього не будуть бачити, то, звісно, будуть негативно ставитись і до держави в цілому і до тих, хто її представляє безпосередньо на місці.

- Але ж сил поліції і Нацгвардії замало, щоб протистояти силам бойовиків.

- Під ті завдання, які стоять - а це підтримання правопорядку - сил достатньо. Ми ж не передбачаємо, що там будуть активні бойові дії.

- Якщо відведення військ в Петровському та Золотому пройде успішно, наступний крок – розведення сил по всій лінії зіткнення. Для цього бойовики будуть вимушені звільнити, наприклад, частину міста Донецьк. Важко уявити, що та сторона це робитиме.

- Подивіться документи Мінська-1. Лінія зіткнення та буферна зона визначена чіткими координатами та зафіксована. Наприклад, Дебальцеве повинне бути нашим, але неправильна політика як внутрішня, так і зовнішня, призвела до того, що ми його втратили.

- Протести під гаслом "ні капітуляції" це, на вашу думку, політичні ігри, або щире занепокоєння українців?

- Це політична акція тієї політичної сили, що раніше була при владі, а тепер програла. Є і ті, хто радикально налаштований, ну давайте тоді воювати до останнього українця, який залишиться на тих територіях. Я підтримую слова президента, що спочатку люди. Ми за людей повинні думати.

- Росія може скористатись цими протестами?

- Для чого?

- Щоб збурити суспільство в Україні.

- Ну для чого їй це?

- Щоб наша країна була слабшою, влада була слабшою і нічого не контролювала.

- Ну а далі? Всі дії, які робить інша держава, робляться виключно в її інтересах.

- Слабка Україна це не інтерес Росії?

- А ми такі сильні? Куди нас далі вже ослабляти? Що потім робити з цим слабким організмом? Потім його потрібно буде лікувати.

- Слабкий "організм" ніхто не візьме ні в НАТО, ні в ЄС. Це не інтерес Росії?

- Моя особиста позиція - нам і не потрібне НАТО. Я вважаю, що Україна повинна бути в нейтральному статусі. Це те, що ми повинні обов’язково використати. Так, ми повинні розвиватися, розвивати свою систему безпеки, систему оборони, брати найкращі світові зразки, знаходити друзів: американців, європейців, але наш нейтральний статус дасть нам дуже багато можливостей в рішенні проблем, які є зараз. Бояться політики про це говорити, навіть деякі експерти, але це те, що може повернути Україну до статусу справжнього гравця на світовій арені. Ніхто не каже, що не потрібно рухатися до стандартів НАТО, але вони полягають в системі управління, озброєння, техніці.

Артур Гор

 • 28-05-20 -
  Умовою припинення вогню на Донбасі Росія назвала зняття санкцій, - спікер місії України в ООН

 • 26-05-20 -
  Перший бій кіборгів: як захищали Донецький аеропорт

 • 24-05-20 -
  За даними розвідки, війська України знищили 4 російських окупантів, щонайменше сімох поранили — ООС

 • 21-05-20 -
  На Луганщині загинув командир батальйону "Луганськ-1"

 • 20-05-20 -
  Зеленський заявив про готовність до прямих переговорів з Путіним

 • 20-05-20 -
  Зеленський готовий до зустрічі в нормандському форматі, але Росія не виконує домовленостей, - Резніков

 • 16-05-20 -
  Україні відомо, що запрошені в ТКГ бойовики мають російське громадянство – ЗМІ

 • 15-05-20 -
  Україна запропонувала в ТКГ перевірити своє майно на Донбасі і повернути податки

 • 14-05-20 -
  Без присутності України: росіяни у Берліні "конструктивно" обговорили Донбас

 • 25-04-20 -
  Шмигаль оприлюднив "нові стандарти життя"

 • 16-04-20 -
  Україна і так звана "ДНР" завершили процедуру обміну утримуваними особами - Россмо

 • 02-04-20 -
  Представники ЛНР і ДНР назвали імена людей, яких готові віддати на обмін

 • 20-03-20 -
  Санітарна блокада: як непідконтрольний Донбас закривають на карантин

 • 19-02-20 -
  Арахамія заявив, що потрібно розбиратись, хто почав наступ на Донбасі

 • 19-02-20 -
  Кримська "Баня": навіщо бойовики влаштували військову провокацію на Донбасі

 • 18-02-20 -
  Гриценко про наступ бойовиків: "Україна вимушено має призупинити підготовку нормандської зустрічі"

 • 18-02-20 -
  Аваков розповів про "спільні перехідні поліцейські сили" на Донбасі

 • 14-02-20 -
  У Мюнхені створили план завершення війни на Донбасі

 • 11-02-20 -
  Голова Міноборони пояснив, навіщо Україна погоджується на розведення сил на Донбасі

 • 10-02-20 -
  Загороднюк заявив, що для розведення сил на Донбасі готуються 3 нові точки

 • 07-02-20 -
  Україна готує новий обмін полоненими з РФ. Хто може допомогти?

 • 03-02-20 -
  "ДНР" виключає можливість обміну полоненими "всіх на всіх"

 • 29-01-20 -
  Бізнес на заручниках: як влаштовано "ринок" торгівлі полоненими в ОРДЛО

 • 22-01-20 -
  Міністр оборони: Україна проти розведення сил по всій лінії розмежування

 • 09-01-20 -
  Всі зусилля незаконних формувань спрямовані на підвищення бойової готовності - розвідка

 • 09-01-20 -
  Опубліковано імена ще 15 осіб, яких Україна віддала в межах обміну, - ЗМІ. СПИСОК+ВІДЕО

 • 26-12-19 -
  ЗМІ назвали дату обміну полоненими

 • 19-12-19 -
  "Обміну не буде": в "ЛНР" заявили, що сторони в Мінську не дійшли згоди

 • 14-12-19 -
  Пристайко заявив, що українська сторона може повернутися до ідеї введення миротворців на Донбас

 • 13-12-19 -
  "Шукаємо компроміс": Аваков пояснив, яким може бути варіант спільних патрулів в ОРДЛО у перехідний період

 • 13-12-19 -
  ООН оприлюднила число загиблих мирних жителів на Донбасі

 • 07-12-19 -
  Бойовики через тиждень віддали тіло українського полковника

 • 29-11-19 -
  У «ДНР» ухвалили «закон» про держкордон

 • 28-11-19 -
  Вступил в силу новый порядок пересечения линии разграничения в Донбассе

 • 27-11-19 -
  СБУ підозрює заступника мера Слов'янська в організації "референдуму" в 2014 році

 • 25-11-19 -
  Колишній "мер" окупованої Горлівки виявився українським розвідником

 • 21-11-19 -
  Зеленський розраховує на "серйозне перемир'я" після нормандського саміту

 • 18-11-19 -
  Пристайко назвав альтернативу мінським угодам

 • 15-11-19 -
  Путін закликав розвести війська по всій лінії зіткнення на Донбасі

 • 11-11-19 -
  Для 58,6% жителів ОРДЛО українські загальнонаціональні телеканали недоступні — опитування

 • 09-11-19 -
  Понад 57% мешканців ОРДЛО вважають себе громадянами України

 • 05-11-19 -
  Кремль називає зустріч нормандської четвірки до кінця року "передчасною"

 • 04-11-19 -
  Названо нову дату розведення сил у Петрівському: подробиці і карта

 • 03-11-19 -
  У районі розведення сил у Золотому почався процес розмінування

 • 03-11-19 -
  ООН озвучила кількість цивільних, які стали жертвами війни в Донбасі

 • 01-11-19 -
  Розведення сил в Золотому завершилося, а в Петрівському його знову відкладуть

 • 31-10-19 -
  Зеленський повідомив нову дату початку розведення військ

 • 31-10-19 -
  Добровольці в Золотому розповіли, куди поділи зброю

 • 30-10-19 -
  Командування ООС ввело на Донбасі "жовтий режим" і роз'яснило, що це означає

 • 30-10-19 -
  ЗСУ вивели з Золотого незважаючи на обстріли: у штабі ООС назвали непорозумінням суперечливі повідомлення

 • 29-10-19 -
  Штаб ООС підтвердив розведення військ в Золотому

 • 29-10-19 -
  Ще чотири ділянки: на Донбасі готують нове розведення сил

 • 27-10-19 -
  Штаб ООС оголосив поза законом добровольців, які воюють у Золотому

 • 24-10-19 -
  Зеленський: Капітуляції не буде. Ніхто не хоче, щоб у нас було Придністров'я

 • 17-10-19 -
  Цугцванг Зеленського: чому ситуація на Донбасі знову зайшла в глухий кут

 • 16-10-19 -
  Зеленський про розведення військ: Чекаємо сім діб

 • 15-10-19 -
  Куплені Javelin тепер зможуть використовувати на Донбасі, - Чалий

 • 08-10-19 -
  Вони будуть відводити свої війська, - генерал розповів, як відновити контроль над кордоном на Донбасі

 • 08-10-19 -
  Названо нову дату розведення на Донбасі

 • 07-10-19 -
  Україна має план "Б" на випадок невдачі формули Штайнмайєра

 • 07-10-19 -
  Зеленський доручив спростити переміщення через лінію розмежування на Донбасі

 • 07-10-19 -
  Верифікувати виведення військ РФ з Донбасу буде ОБСЄ, – Яременко

 • 03-10-19 -
  У Міноборони назвали головну умову розведення військ на Донбасі

 • 02-10-19 -
  Ми приїхали вбивати: доброволець "Правого сектора" розповів про свою війну на Донбасі

 • 01-10-19 -
  У Мінську домовилися про розведення сил у Донбасі - Зеленський

 • 30-09-19 -
  Боєць "Айдару" Анастасія Вітовська загинула від осколкових поранень під Горлівкою

 • 23-09-19 -
  Стало відомо, скільки терористів на Донбасі здались СБУ

 • 12-09-19 -
  Більше не потрібні: подробиці тривожного рішення про роззброєння бійців на Донбасі

 • 07-09-19 -
  Кількість зниклих безвісти українських військових налічує 70 осіб

 • 28-08-19 -
  «На невизначений термін». Адвокат заявив про перенесення обміну ув’язненими між Україною і РФ

 • 22-08-19 -
  Війна в підпіллі: чому Україну продовжують захищати бійці без статусу і громадянства

 • 21-08-19 -
  Полторак призначив нового командувача Десантно-штурмовими військами

 • 13-08-19 -
  Хомчак представив на Донбасі нового командувача штабу ООС

 • 09-08-19 -
  Готуються до боїв: у мережі показали "указ" ватажка ЛНР про Станицю Луганську

 • 05-08-19 -
  Зеленський призначив нового командувача ООС

 • 05-08-19 -
  Разумков: Проблема Донбасу не вирішується законами

 • 04-08-19 -
  Розмінування моста у Станиці Луганській не можуть почати через відсутність гарантій безпеки з боку окупантів

 • 01-08-19 -
  Прилеглу до мосту територію Станиці Луганської почали розміновувати

 • 24-07-19 -
  Україні передали 64 в'язня з ОРЛО— Денісова

 • 21-07-19 -
  На Донбасі розпочалось "хлібне перемир’я"
 •