Надзвичайні події > ООС

grominfo.eu

Непросто перестати стріляти. Чи буде перемир'я на Донбасі

Субота, 25 липня 2020 10:01
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии На Донбасі з 27 липня вводиться режим припинення вогню. Подібних перемир'їв за шість з гаком років війни було вже багато, і кожен раз вони порушувалися майже відразу ж. Але цього разу українська влада підкреслює серйозність свого підходу до справи.

Чи дійсно на Донбасі незабаром перестануть стріляти і які ризики несе перемир'я в нинішньому форматі – у колонці РБК-Україна.

На останньому засіданні Тристоронньої контактної групи (ТКГ) сторони домовилися про повне припинення бойових дій з понеділка, 27 липня. Про необхідність нарешті домогтися реального перемир'я, а не просто в черговий раз його задекларувати, в українській владі говорили протягом останніх тижнів. Адже без цього навряд чи можна досягнути істотного прориву в переговорах щодо Донбасу, зокрема у підготовці саміту "нормандської четвірки" в Берліні.

"Режим дотримання повного і всеосяжного припинення вогню у випадку, якщо він буде дотриманий іншою стороною, є базовою передумовою реалізації Мінських домовленостей і відкриває шлях до виконання інших положень цих домовленостей", – йдеться у заяві Офісу президента від 22 липня.

Перший крок

Про те, як саме хочуть забезпечити припинення вогню на практиці, розповіла спецпредставник ОБСЄ на переговорах у Мінську Хайді Грау. Так, керівництво ЗСУ і бойовиків повинні будуть оприлюднити накази про припинення бойових дій. При цьому в досягнутій угоді спробували передбачити всі види бойової активності: заборона накладається на будь-які види вогню, зокрема снайперський, роботу диверсійно-розвідувальних груп, використання дронів.

Також сторони повинні створити якийсь "координаційний механізм реагування на порушення режиму припинення вогню", за сприяння Спільного центру з контролю і координації (СЦКК) "у чинному складі". Що під цим мається на увазі, поки незрозуміло.

Російські офіцери в повному складі вийшли з СЦКК ще в кінці 2017 року, і з тих пір не повернулися, незважаючи на багаторазові заклики, зокрема й від Євросоюзу. Зате членами СЦКК оголосили себе представники так званих "ДНР" і "ЛНР" і навіть завели для своїх "представництв" окремі сторінки в інтернеті. Про офіційне визнання їх "повноважень" у СЦКК з боку Києва нічого не відомо.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


У будь-якому разі право на вогонь у відповідь у разі наступу супротивника сторони отримують тільки після того, як "координаційний механізм" не дасть результатів. Як він може працювати на практиці, в реальній бойовій обстановці, також невідомо. У прес-службах Міністерства оборони і ООС РБК-Україна це прокоментувати не змогли.

Президент Володимир Зеленський і міністр оборони Андрій Таран також не особливо прояснили ситуацію на брифінгу 23 липня біля КПВВ "Станиця Луганська". Зокрема, відкритим залишається питання дисциплінарних заходів проти бойовиків, які порушують перемир'я. Як і хто може це проконтролювати – незрозуміло, адже в української влади доступу на непідконтрольну територію немає в принципі, а спостерігачі з СММ ОБСЄ також скаржаться на постійні утиски з боку бойовиків.

Зеленський запевнив, що для регулювання цієї процедури буде створений окремий документ. А Таран, в свою чергу, підкреслив, що права на захист від нападів бойовиків в української армії ніхто не забирає.

При цьому досягнуту домовленість у владі називають "проривом", як, до речі, і лідери бойовиків. Причина для оптимізму – таким чином на перше місце в порядку денному переговорів по Донбасу знову вийшли питання безпеки, а не політичний блок, на чому наполягають бойовики. А саме безпеку і українська влада, і західні партнери по "нормандської четвірці" ставлять в основу. На словах ймовірному припиненню вогню радіють і в ОРДЛО.

Але на цьому підходи до безпеки у сторін повністю розходяться. У трактуванні Києва, припинення вогню – це лише перший, базовий крок. За ним мають настати виведення російських військ, роззброєння незаконних формувань, загальна нормалізація обстановки на окупованих територіях з приходом туди законної української влади. І лише після цього мова може йти про проведення виборів.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


Тоді як Росія продовжує наполягати на пріоритетності політичних питань, в першу чергу – щодо особливого статусу ОРДЛО. Тим часом, в цьому напрямі жодних проривів немає, і, схоже, не намічається.

Останній привід для конфлікту – рішення Верховної ради проводити місцеві вибори 25 жовтня лише на підконтрольній території. Хоча дедалі очевидніше, що до жовтня створити нормальні умови для голосування в ОРДЛО не вийде, Москва і Донецьк з Луганськом звинуватили Київ в зриві Мінських домовленостей.

На що в українській владі відповіли, що умов для виборів на Донбасі, як і раніше немає, і не з вини України. Яким чином планується вихід з глухого кута у політичному компоненті переговорів, не вдаючись при цьому до невигідних поступок, українська влада не повідомляє, вимагаючи "розшифровки" кожного пункту Мінських угод.

Нова спроба

За останні роки на Донбасі багаторазово оголошувалися різні перемир'я. Деякі з них навіть отримали свої назви: "хлібне" (вводиться влітку для нормального збору врожаю), "шкільне" (на початку навчального року), "різдвяне" і "великоднє" (на період відповідних свят).

І кожне з них незмінно зривалося, іноді – в перший же день. Інтенсивність бойових дій після чергового "припинення вогню", як правило, ненадовго зменшувалася, але потім все знову поверталося на круги своя.

"Буває, що сутички починаються не за наказом, грає чисто людський фактор. З того боку фронту дисципліна та якість особового складу набагато нижчі, ніж у нас, їх контролювати і тримати в рамках набагато складніше", – сказав РБК-Україна голова правління Українського мілітарного центру Тарас Чмут.

Нинішня домовленість відрізняється від попередніх більшою деталізацією і "масштабністю". Як заявив Зеленський, її повинні підписати всі країни-учасниці "нормандської четвірки".

У той же час, рівно рік тому, 21 липня 2019 року, на Донбасі повинно було розпочатися чергове перемир'я. Домовленість про це також була опублікована на сайті ОБСЄ і також містила пункти про заборону на ведення будь-якого виду вогню, відмову від розвідувально-диверсійних операцій, дисциплінарні заходи проти порушників тощо.

Єдина помітна відмінність від нинішньої угоди – у тому тексті окремо не згадувалося "керівництво збройних формувань ОРДЛО", зобов'язання покладалися просто на неназвані "сторони". Така правка, звичайно, не на користь України – будь-яка згадка законної української влади через кому з "керівництвом" бойовиків (і без згадки Росії) суперечить послідовній дипломатичній позиції Києва і просто здоровому глузду.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


Торішнє перемир'я не протрималося і одного дня. Бойовики обстріляли українські позиції на луганському напрямку, а двоє українських бійців загинули, підірвавшись на встановленій противником міні. У владі досить довго не хотіли визнавати факт зриву перемир'я, незважаючи на подальші жертви серед українських солдатів і регулярне застосування бойовиками важкого озброєння. Але в листопаді минулого року Зеленський все ж заявив, що "хлібне перемир'я" знову виявилося "фейковим".

Задеклароване на паризькому саміті "нормандської четвірки" припинення вогню до кінця 2019 року де-факто і зовсім не вступило в силу.

Тим не менш інформація про нове припинення вогню з 27 липня викликала великий ажіотаж, зокрема у військово-волонтерських колах, де її трактували чи не як капітуляцію України. Навіть якщо відкинути певну політичну заангажованість, не можна сказати, що ці побоювання зовсім позбавлені підстав.

Довіра до російсько-окупаційних військ, природно, нульова. Особливо зараз, коли на слуху історія з убивством українського медика – в порушення попередніх домовленостей та правил війни.

Як реально проконтролювати, чи дотримуються бойовики своєї частини зобов'язань щодо перемир'я або просто будуть користуватися ситуацією – питання дуже спірне. І не факт, що в анонсованому Зеленським процедурному документі буде міститися відповідь.

У той же час, нинішнє перемир'я навряд чи призведе до таких вже й загрозливих наслідків для українських позицій.

"Те, що передбачено на папері, може серйозно відрізнятися від того, що відбувається насправді. Використовувати цю ситуацію для того, щоб досягти стратегічної переваги і піти у наступ – у супротивника однозначно не вийде. Всі наші війська залишаються на своїх позиціях, зі зброєю, готові до виконання завдань", – сказав Тарас Чмут.

Він підкреслив, що рішення про відкриття вогню у відповідь у будь-якому випадку приймаються конкретним командиром на місці, виходячи з ситуації на відповідній ділянці фронту. І в цілому, Чмут обережно прогнозує, що прийдешнє перемир'я може закінчитися так само, як і попередні.

Таким чином, "перестати стріляти" на Донбасі, як і раніше непросто.
Tags:     ОБСЄ      Донбас      мінські угоди      перемир'я

 • 19-09-20 -
  Фокін висловився про "загальну амністію" заради миру на Донбасі

 • 19-09-20 -
  В Офісі президента озвучили умови проведення виборів в ОРДЛО

 • 17-09-20 -
  Зеленський про війну на Донбасі: це загроза для безпеки усіх країн Європи та світу

 • 07-09-20 -
  ООС: Формування Росії на Донбасі відкрили прицільний вогонь. Один військовий загинув, один поранений

 • 06-09-20 -
  Україна терміново скликає ТКГ

 • 29-07-20 -
  Зеленський розглядає Кравчука і Резнікова на заміну Кучмі в ТКГ

 • 27-07-20 -
  "Повний і всеосяжний режим припинення вогню": що відбувається на Донбасі

 • 24-07-20 -
  Пєсков про "Мінськ-2": Що там можна розшифровувати

 • 24-07-20 -
  Зеленський хоче із Путіним підписати угоду про припинення вогню

 • 23-07-20 -
  Заборона на застосування вогню, снайперів, дронов: про що домовилася ТКГ в Мінську

 • 11-07-20 -
  РФ чекає від Києва роз'яснень із заявою в Мінську

 • 10-07-20 -
  Вибори в ОРДЛО будуть позачерговими і відбудуться за спеціальним законом, термін залежить від вирішення питань безпеки, - Резніков

 • 10-07-20 -
  Мінські угоди потрібно переглянути, а Україні варто подумати про нових союзників – Резніков

 • 09-07-20 -
  СБУ має аудіо про те, як вербувальник Шайтанова керував бойовиками на Донбасі

 • 28-05-20 -
  Умовою припинення вогню на Донбасі Росія назвала зняття санкцій, - спікер місії України в ООН

 • 26-05-20 -
  Перший бій кіборгів: як захищали Донецький аеропорт

 • 24-05-20 -
  За даними розвідки, війська України знищили 4 російських окупантів, щонайменше сімох поранили — ООС

 • 21-05-20 -
  На Луганщині загинув командир батальйону "Луганськ-1"

 • 20-05-20 -
  Зеленський заявив про готовність до прямих переговорів з Путіним

 • 20-05-20 -
  Зеленський готовий до зустрічі в нормандському форматі, але Росія не виконує домовленостей, - Резніков

 • 16-05-20 -
  Україні відомо, що запрошені в ТКГ бойовики мають російське громадянство – ЗМІ

 • 15-05-20 -
  Україна запропонувала в ТКГ перевірити своє майно на Донбасі і повернути податки

 • 14-05-20 -
  Без присутності України: росіяни у Берліні "конструктивно" обговорили Донбас

 • 25-04-20 -
  Шмигаль оприлюднив "нові стандарти життя"

 • 16-04-20 -
  Україна і так звана "ДНР" завершили процедуру обміну утримуваними особами - Россмо

 • 02-04-20 -
  Представники ЛНР і ДНР назвали імена людей, яких готові віддати на обмін

 • 20-03-20 -
  Санітарна блокада: як непідконтрольний Донбас закривають на карантин

 • 19-02-20 -
  Арахамія заявив, що потрібно розбиратись, хто почав наступ на Донбасі

 • 19-02-20 -
  Кримська "Баня": навіщо бойовики влаштували військову провокацію на Донбасі

 • 18-02-20 -
  Гриценко про наступ бойовиків: "Україна вимушено має призупинити підготовку нормандської зустрічі"

 • 18-02-20 -
  Аваков розповів про "спільні перехідні поліцейські сили" на Донбасі

 • 14-02-20 -
  У Мюнхені створили план завершення війни на Донбасі

 • 11-02-20 -
  Голова Міноборони пояснив, навіщо Україна погоджується на розведення сил на Донбасі

 • 10-02-20 -
  Загороднюк заявив, що для розведення сил на Донбасі готуються 3 нові точки

 • 07-02-20 -
  Україна готує новий обмін полоненими з РФ. Хто може допомогти?

 • 03-02-20 -
  "ДНР" виключає можливість обміну полоненими "всіх на всіх"

 • 29-01-20 -
  Бізнес на заручниках: як влаштовано "ринок" торгівлі полоненими в ОРДЛО

 • 22-01-20 -
  Міністр оборони: Україна проти розведення сил по всій лінії розмежування

 • 09-01-20 -
  Всі зусилля незаконних формувань спрямовані на підвищення бойової готовності - розвідка

 • 09-01-20 -
  Опубліковано імена ще 15 осіб, яких Україна віддала в межах обміну, - ЗМІ. СПИСОК+ВІДЕО

 • 26-12-19 -
  ЗМІ назвали дату обміну полоненими

 • 19-12-19 -
  "Обміну не буде": в "ЛНР" заявили, що сторони в Мінську не дійшли згоди

 • 14-12-19 -
  Пристайко заявив, що українська сторона може повернутися до ідеї введення миротворців на Донбас

 • 13-12-19 -
  "Шукаємо компроміс": Аваков пояснив, яким може бути варіант спільних патрулів в ОРДЛО у перехідний період

 • 13-12-19 -
  ООН оприлюднила число загиблих мирних жителів на Донбасі

 • 07-12-19 -
  Бойовики через тиждень віддали тіло українського полковника

 • 29-11-19 -
  У «ДНР» ухвалили «закон» про держкордон

 • 28-11-19 -
  Вступил в силу новый порядок пересечения линии разграничения в Донбассе

 • 27-11-19 -
  СБУ підозрює заступника мера Слов'янська в організації "референдуму" в 2014 році

 • 25-11-19 -
  Колишній "мер" окупованої Горлівки виявився українським розвідником

 • 21-11-19 -
  Зеленський розраховує на "серйозне перемир'я" після нормандського саміту

 • 18-11-19 -
  Пристайко назвав альтернативу мінським угодам

 • 15-11-19 -
  Путін закликав розвести війська по всій лінії зіткнення на Донбасі

 • 11-11-19 -
  Для 58,6% жителів ОРДЛО українські загальнонаціональні телеканали недоступні — опитування

 • 09-11-19 -
  Понад 57% мешканців ОРДЛО вважають себе громадянами України

 • 05-11-19 -
  Кремль називає зустріч нормандської четвірки до кінця року "передчасною"

 • 04-11-19 -
  Названо нову дату розведення сил у Петрівському: подробиці і карта

 • 03-11-19 -
  У районі розведення сил у Золотому почався процес розмінування

 • 03-11-19 -
  ООН озвучила кількість цивільних, які стали жертвами війни в Донбасі

 • 01-11-19 -
  Розведення сил в Золотому завершилося, а в Петрівському його знову відкладуть

 • 31-10-19 -
  Зеленський повідомив нову дату початку розведення військ

 • 31-10-19 -
  Добровольці в Золотому розповіли, куди поділи зброю

 • 30-10-19 -
  Командування ООС ввело на Донбасі "жовтий режим" і роз'яснило, що це означає

 • 30-10-19 -
  ЗСУ вивели з Золотого незважаючи на обстріли: у штабі ООС назвали непорозумінням суперечливі повідомлення

 • 29-10-19 -
  Штаб ООС підтвердив розведення військ в Золотому

 • 29-10-19 -
  Ще чотири ділянки: на Донбасі готують нове розведення сил

 • 27-10-19 -
  Штаб ООС оголосив поза законом добровольців, які воюють у Золотому

 • 24-10-19 -
  Зеленський: Капітуляції не буде. Ніхто не хоче, щоб у нас було Придністров'я

 • 21-10-19 -
  Якщо бойовики не відведуть війська, нам потрібно наступати, розбити ворога і зайняти його позиції - генерал Думанський

 • 17-10-19 -
  Цугцванг Зеленського: чому ситуація на Донбасі знову зайшла в глухий кут

 • 16-10-19 -
  Зеленський про розведення військ: Чекаємо сім діб

 • 15-10-19 -
  Куплені Javelin тепер зможуть використовувати на Донбасі, - Чалий

 • 08-10-19 -
  Вони будуть відводити свої війська, - генерал розповів, як відновити контроль над кордоном на Донбасі

 • 08-10-19 -
  Названо нову дату розведення на Донбасі

 • 07-10-19 -
  Україна має план "Б" на випадок невдачі формули Штайнмайєра

 • 07-10-19 -
  Зеленський доручив спростити переміщення через лінію розмежування на Донбасі

 • 07-10-19 -
  Верифікувати виведення військ РФ з Донбасу буде ОБСЄ, – Яременко

 • 03-10-19 -
  У Міноборони назвали головну умову розведення військ на Донбасі

 • 02-10-19 -
  Ми приїхали вбивати: доброволець "Правого сектора" розповів про свою війну на Донбасі

 • 01-10-19 -
  У Мінську домовилися про розведення сил у Донбасі - Зеленський
 •