Надзвичайні події > В Україні

grominfo.eu

Гаманець або життя: що чекає пацієнтів та лікарів в українських лікарнях

Вівторок, 28 квітня 2020 10:39
E-mail Друк PDF
 Новини та події в Україні та за кордоном. Політика, економіка, суспільство, культура, спорт, наука, освіта, технології Фінансування майже тисячі українських медустанов у 2020 році буде істотно знижене. Про це нещодавно заявив міністр охорони здоров'я Максим Степанов.

Адже 1 квітня в країні стартував другий етап медреформи, основний принцип якого - гроші ходять за пацієнтом. А якщо пацієнтів немає, то немає і грошей. З одного боку, така логіка зрозуміла, але з іншого, на тлі пандемії коронавірусу, українська медицина може отримати нищівного удару.

Економіка медицини

Нагадаємо, що згідно з другим етапом реформи, в медустановах змінюється система фінансування. Якщо раніше держава фінансувала лікарні за кількістю ліжко-місць, то тепер медики отримуватимуть гроші за кожен пролікований випадок.

Працює це в такий спосіб: всі медичні послуги розділені на 27 напрямків або пакетів. Це психіатрична допомога, екстрена допомога, лікування онкологічних захворювань, допомога у зв'язку з вагітністю та пологами, хірургія, тощо. Лікарня визначає, який перелік послуг вона здатна надати пацієнтам: або за всіма 27 напрямками відразу, або тільки за 10 напрямами, або взагалі може взятися за 2-3 пакети. Після цього, медзаклад укладає контракт з Національною службою здоров'я - НСЗУ (саме вона є розпорядником медичних засобів) та отримує фінансування за надані послуги.

Внаслідок цього, деякі медустанови тільки виграють, адже, якщо раніше медики працювали на ставці, то тепер, чим більше послуг надаватимуть, тим більше зароблятимуть. Але виграють лише великі лікарні, які не відчувають нестачі в пацієнтах. А ті медустанови, де пацієнтів мало, а спектр послуг невеликий, позбудуться значної частини фінансування. Теоретично це справедливо, бо якщо продавець мало продає, то мало й заробляє. Але медицина - це не базар.

"Оптимізована система, це коли ліжок вистачає всім, але коли пацієнт виписується, на його, ще тепле місце, відразу ж лягає інший, - пояснює заступник голови Всеукраїнського лікарського товариства Костянтин Надутий. - Радянські нормативи передбачали, що ліжко загальної мережі має бути зайняте протягом 340 діб на рік, а 25 днів пустувати, а інфекційне ліжко слід заповнювати протягом 300 діб на рік, отже протягом 65 діб воно має бути порожнім. Ми утримували цю мережу, яка до певної міри була надлишковою, але ми її утримували, розуміючи, що таке інфекційні ризики. Тому потрібно вибирати: або економити гроші, або рятувати життя".

Крім того, за словами Костянтина Надутого, економіка ліжко-місць в Європі і в Україні істотно відрізняється.

"У нас на 10 тисяч населення раніше було 100 ліжко-місць. В процесі оптимізації, яка відбувалася всі попередні роки, цей показник становив близько 70-80 ліжко-місць на 10 тисяч населення. У Західній Європі - найбільш оптимізована система - 55 ліжко-місць на 10 тисяч населення, а в Східній Європі - 65. Але, по-перше, технологічні можливості наших лікарень слабші, тому ліжко-місць нам потрібно більше, - підкреслює експерт. - А по-друге, в Європі приблизно 46 з 55 - це ліжко-місця інтенсивної терапії, а решта - це хоспісні та паліативні місця. У нас цих паліативних місць практично немає. Крім того, в Європі існує мережа медико-соціальних установ. Вони утримуються при церквах, місцевих громадах. А де це у нас? Таких ліжко-місць у нас теж катастрофічно не вистачає ".

Як поінформував керівник МОЗ Максим Степанов, контракти з НСЗУ уклали понад 1600 медичних установ. З них прогнозовано скоротяться доходи у 984 лікарень, тобто, більше, ніж у половини медустанов країни. "Таке зменшення становить від 10% до 50%", - пояснив Степанов.

Для прикладу керівник МОЗ розповів про ситуацію в Центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф в Запоріжжі, де дефіцит бюджету складає близько 67 мільйонів гривень в порівнянні з 2019 роком. Така діра в фінансуванні, за словами міністра, означатиме, що кількість бригад швидких доведеться скоротити зі 154 до 110, а також доведеться звільнити частину співробітників.

"Про цей дефіцит було відомо, ще у вересні минулого року, коли бюджет ще був у проекті. Він був запланований, - каже лікар екстреної медицини із Запоріжжя Сергій Бараник. - Дефіцит в 67 мільйонів це велика діра, але я думаю, що міністр озвучив цю інформацію для створення резонансу та перерозподілу коштів. Принаймні, хочеться в це вірити, оскільки на тлі коронавірусу це взагалі не лізе ні в які ворота".

Медустанови, які надають тривалу допомогу пацієнтам - психіатричні лікарні та тубдиспансери опинилися в найбільш складній ситуації. Зазвичай, пацієнтів там вистачає, отже теоретично медики не повинні нічого втратити в грошах, але на практиці все виглядає інакше.

"Під час карантину заборонили планову госпіталізацію і хворі зараз не можуть приїжджати до нас. Тобто, вже місяць ми не маємо можливості приймати ту кількість пацієнтів, яку ми приймаємо зазвичай", - говорить директор Львівського обласного клінічного психоневрологічного диспансеру Тереза Тропова.

Але навіть тих пацієнтів, які вже проходять лікування в диспансері, медики не можуть тримати довго - за них просто немає кому платити.

"Психіатрія має свою специфіку. Якщо в гастроентерології, наприклад, пацієнт може пролікуватися протягом двох тижнів та піти додому, то в психіатрії хворі лікуються місяць і більше. Все індивідуально. Навіть сучасні ліки в психіатрії починають діяти тільки через 10-12 днів, - пояснює Тереза Тропова. - Отже, якщо НСЗУ платитиме гроші за кожен пролікований випадок, але тільки місяць, то через 2-3 тижні ми повинні вже виписувати пацієнтів. За кордоном лікують саме в такий спосіб - виписують через 2 тижні, але при цьому віддають під опіку соціальних служб".

Крім того, тариф на лікування психіатричних хворих,який складає трохи більше 7 тисяч гривень, медики називають просто мізерним. У НСЗУ відзначали, що суму, яку не покриватиме тариф, доведеться компенсувати або місцевій владі або пацієнтам із власної кишені. Але проблема в тому, що у пацієнтів психіатричних лікарень кишені, як правило, порожні, а розраховувати на місцеві бюджети вже не доводиться, оскільки ще в лютому в Міністерстві охорони здоров'я та НСЗУ визнавали, що в результаті реформи деякі лікарні справді отримають менше грошей з держбюджету.

"Але ми ж розуміємо, що всі лікарні дофінансовувались з місцевих бюджетів. Держбюджет ніколи не покривав 100% витрат лікарень", - заявляв екс-заступник міністра охорони здоров'я Дмитро Луфер.

Логіка чиновників така: тим лікарням, які стануть заробляти більше, дофінансування з місцевих бюджетів не знадобиться, а тому "зайві" гроші можна буде спрямувати на лікарні, які зіткнутися з дефіцитом бюджету. Але от біда: вирішивши підтримати бізнес в період карантину, влада скасувала податки на землю та майно, а грошові надходження з цих податків йшли саме до місцевих бюджетів. За оцінками мера Києва Віталія Кличка, місцеві бюджети втратять мінімум 12,4 мільярда гривень, а якщо карантин затягнеться, то й більше. Ось і виходить, що місцева влада, на яку так сподівалися в МОЗ, просто не потягне дофінансування лікарень із дефіцитом бюджету. То що ж робити?

Згорнути реформу?

Загальний тон нового міністра саме такий. Звісно, прямо заявляти про різкий розворот на 180 градусів ніхто не буде, але вже зараз Максим Степанов говорить, що в міністерстві проведуть аудит, яким чином медреформа впливатиме на II іта III рівні надання медичної допомоги. За результатами цього аудиту в Міністерстві охорони здоров'я обіцяють переглянути підходи до реформи.

"Ми будемо повноцінно розуміти ситуацію та вносити зміни, щоб скорочення медичних працівників не відбувалося", - відзначав Степанов.

"Під бажанням провести аудит, нібито визначити потребу та сенс в реформі, маскується реальне небажання продовжувати реформу або хоча б максимально її відкласти, - пояснює менеджер програми "Громадське здоров'я" Міжнародного фонду "Відродження" Олена Кучерук. - Реформи завжди невчасні. Після Майдану, коли почалася війна, нам теж говорили, що реформу проводити "не на часі", але саме криза говорить нам про те, що ми не можемо дозволити собі і далі безглуздо витрачати державні гроші на медицину. Тому що стара система - це просто розтрата грошей ".

Звичайно, глава МОЗ каже те, що від нього хочуть почути, адже скорочувати медиків, дуже болісно, тим більше, що в Україні з медичними кадрами і так великі проблеми.

"Якщо індекс співвідношення лікарів зі стажем до п'яти років роботи та лікарів передпенсійного та пенсійного віку менший за одиницю, то це означає, що сфера вимирає, - пояснює Костянтин Надутий. - У нас цей індекс не просто менше одиниці, він становить 0,3-0,5, максимум. А це дуже швидке вимирання сфери".

Але ж в тому-то й полягав сенс реформи - оптимізувати те, що працює неефективно. Тобто, платити медикам не просто за те, що вони існують, а за те, як та скільки вони працюють.

"Велика кількість погано керованих та бідних медичних установ, які не здатні надати медичну допомогу, не врятують українців в період пандемії. Нехай краще їх буде менше, але таких як потрібно", - запевняє Олена Кучерук.

Втім, ситуація з коронавірусом показала, що в критичній ситуації можуть стати в нагоді навіть "непотрібні" лікарні.

"З цих 984 лікарень, справді, багато не відповідають своєму призначенню. Це невеликі, технологічно відсталі установи. Але тут є нюанс, - зазначає Костянтин Надутий. - Наприклад, пацієнта з коронавірусом доставили в травмцентр будь-якої лікарні. Що потім робити з таким травмцентром? Закривати його на карантин, адже пацієнт був у приймальному відділенні, на рентгені, в лабораторії, контактував з великою кількістю персоналу. Тоді ця лікарня вибуває. І куди подіти пацієнта? Відразу згадуємо про сільські лікарні, які не мають обладнання, але там є лікар, медсестра та хоч якийсь догляд. Це все одно краще, ніж залишити пацієнта в приймальному відділенні, просто тому, що його немає куди відвезти".

Втім, філософією медреформи ніколи й не було тупе скорочення персоналу. Просто регіони виявилися не готові вибудовувати на місцях нові схеми надання медичних послуг, тому й панікують, що "нас усіх закриють", вважає медексперт "Реанімаційного пакету реформ" Світлана Бубенчікова.

"По суті, кожен госпітальний округ повинен зараз з керівниками лікарень та їхніми власниками (місцевими радами) сформувати сітку медустанов, яка б відповідала потребам населення в цьому регіоні. Але саме до цього процесу медустанови та їхні власники найбільше не готові, - коментує Світлана Бубенчікова. - Наприклад, є в місті дві лікарні однакового профілю. Раніше за субвенцією вони фінансувалися приблизно однаково, виходячи з кількості ліжко-місць, але в реальності в одну лікарню пацієнти йшли натовпом, а в іншу майже не йшли. З економічної точки зору, а також безпеки самого пацієнта, доцільно було б залишити одну лікарню, або об'єднати дві в одну і таким чином скоротити ресурси на їх утримання. Але щоб грамотно здійснити таку реструктуризацію, керівники та власники лікарень повинні запропонувати медикам альтернативу, наприклад, перекваліфікацію, а не просто тупо все скоротити. Це складно, бо регіони до цього не готові, але їх теж можна зрозуміти: вони були зайняті укладанням контрактів з НСЗУ. У них просто фізично не дійшли руки до цих змін ".

Лише час та практика покажуть, як українська медицина підлаштується під нові реалії медреформи. "Ще протягом квітня, травня та червня лікарні отримуватимуть бюджети по глобальному розрахунку, тому говорити про достатнє або недостатнє фінансування поки що рано. Щонайменше, має пройти місяць, щоб лікарні отримали свої перші гроші", - резюмувала Бубенчікова.

Артур Гор, Апостроф
Tags:     МОЗ      фінансування      лікарні      медреформа      коронавірус      чиновник

 • 05-07-20 -
  В Україні коронавірус підтвердили у ще 823 чоловік

 • 05-07-20 -
  Помер головуючий у Всеукраїнській раді церков і релігійних організацій

 • 03-07-20 -
  В Україні різкий стрибок смертності від COVID-19

 • 01-07-20 -
  Тест замість двотижневої ізоляції: тепер іноземцям з «червоних зон» потрапити в Україну ще простіше

 • 01-07-20 -
  Кабмін схвалив штраф за перебування без масок у громадських місцях

 • 01-07-20 -
  Паводок на заході України: підтопленими залишаються 12 населених пунктів, зруйновано 202 км доріг, - ДСНС

 • 30-06-20 -
  Повернення до жорсткого карантину: Кабмін назвав головну умову

 • 30-06-20 -
  В Україні підтвердили ще 706 випадків захворювання на коронавірус

 • 29-06-20 -
  На заході України підтоплені 70 населених пунктів

 • 28-06-20 -
  За добу в Україні коронавірус діагностували у 917 осіб

 • 27-06-20 -
  COVID: в Україні приріст смертей, у світі - спад

 • 26-06-20 -
  В Україні прогнозують тисячі смертей від COVID-19

 • 26-06-20 -
  Псевдорадника президента і "генерала СБУ" затримали за вимагання 1,1 мільйона

 • 26-06-20 -
  На столичному ринку Троєщина спалах коронавірусу

 • 26-06-20 -
  COVID-19: за добу захворіло понад тисячу українців

 • 25-06-20 -
  COVID-19: в Україні майже тисяча нових хворих

 • 24-06-20 -
  Буковина і Прикарпаття тонуть, люди втрачають все: страшні фото і відео розгулу стихії

 • 24-06-20 -
  Київ перестав бути містом, де можна послаблювати карантин - МОЗ

 • 24-06-20 -
  COVID-19: Украина обновила суточный рекорд

 • 23-06-20 -
  Был глухой, но очень мощный взрыв - жители дома на Позняках давно чувствовали запах газа

 • 22-06-20 -
  В Украине более 37 тысяч больных COVID-19 плюс 681 за сутки

 • 21-06-20 -
  Статистика коронавируса в Украине на 20 июня: более тысячи человек скончалось от Covid-19

 • 20-06-20 -
  Статистика коронавируса в Украине на 20 июня: количество новых случаев немного снизилось

 • 18-06-20 -
  В Украине два дня подряд антирекорд COVID-19

 • 17-06-20 -
  Кабмин решил продлить адаптивный карантин до 31 июля

 • 17-06-20 -
  Сбившая насмерть 6 человек Зайцева загорает на солнышке "за решеткой". Фото, эксклюзив

 • 16-06-20 -
  Коронавирус у первой леди. Елену Зеленскую госпитализировали с пневмонией

 • 14-06-20 -
  В Украине спад новых случаев COVID-19

 • 13-06-20 -
  В Украине усилят проверки магазинов, рынков и транспорта из-за рекордной статистики по коронавирусу

 • 12-06-20 -
  В Украине второй день число новых случаев коронавируса составляет почти 700

 • 11-06-20 -
  В Украине зарегистрировали антирекорд заболеваемости COVID-19 - 689 случаев за сутки

 • 10-06-20 -
  В Украине за сутки зафиксировали 525 новых случаев COVID-19

 • 09-06-20 -
  В Україні від COVID-19 одужали понад 12 тисяч людей, 810 – померли

 • 08-06-20 -
  В Україні виявили 463 нових випадки коронавірусу, 9 людей померли

 • 06-06-20 -
  В Україні знову більше півтисячі нових хворих на COVID-19

 • 05-06-20 -
  В Украине за сутки более полутысячи случаев COVID

 • 04-06-20 -
  В Украине за сутки подтвердили 588 новых случаев заболевания коронавирусом

 • 03-06-20 -
  В Україні майже пів тисячі нових хворих на COVID-19

 • 03-06-20 -
  "Віха" або "Журавель": Аваков розказав про 13 нових затриманих через стрілянину в Броварах

 • 02-06-20 -
  "Карпаты" ушли на карантин, в клубе 25 зараженных коронавирусом

 • 02-06-20 -
  В Украине подтвердили еще 328 новых случаев заболевания коронавирусом

 • 01-06-20 -
  В Україні за добу зафіксовано 340 нових випадків COVID-19

 • 31-05-20 -
  В Україні виявили майже півтисячі нових заражених коронавірусом

 • 30-05-20 -
  У ФК "Карпати" спалах коронавірусу, матч УПЛ скасували

 • 30-05-20 -
  Поліція визначила замовників стрілянини в Броварах – МВС

 • 30-05-20 -
  За добу в Україні виявили 393 випадки коронавірусу

 • 30-05-20 -
  Операція "Перевізник": хто винен у масштабних заворушень в Броварах

 • 29-05-20 -
  Після масштабної перестрілки в Броварах полетіли голови у вінницькій поліції

 • 29-05-20 -
  В Україні виявили ще 429 випадків захворювання на COVID-19

 • 29-05-20 -
  Полицейских из Кагарлыка ждет неизбежное наказание, как и милиционеров из Врадиевки, - Геращенко

 • 28-05-20 -
  За добу в Україні зафіксовано 477 нових випадків COVID-19

 • 26-05-20 -
  За добу в Україні зафіксовано 339 нових випадків COVID-19

 • 25-05-20 -
  САМОГУБСТВО ЧИ ВБИВСТВО НА ЗАМОВЛЕННЯ: ХТО ТАКИЙ БУВ НАРДЕП ДАВИДЕНКО І В ЯКИХ СКАНДАЛАХ ВІН ФІГУРУВАВ

 • 25-05-20 -
  На чартері з українськими заробітчанами виявили хворого на коронавірус

 • 25-05-20 -
  За неділю в Україні було менше і нових випадків COVID-19, і одужань

 • 25-05-20 -
  У харківській лікарні зафіксували спалах коронавірусу серед медиків

 • 24-05-20 -
  У Тернопільському гарнізоні зафіксували спалах коронавірусу

 • 24-05-20 -
  У Києві знайшли застреленим нардепа Давиденка

 • 24-05-20 -
  В Україні виявили 406 нових заражених коронавірусом, загинули ще 12 хворих

 • 23-05-20 -
  Бійня під Житомиром: фото і подробиці про трьох з семи убитих

 • 23-05-20 -
  Коронавірус в Україні: 432 випадки за добу

 • 22-05-20 -
  У Житомирській області орендар озера застрелив сімох осіб із рушниці

 • 22-05-20 -
  Число заражених перевалило за 20 тисяч: свіжі дані по коронавірусу в Україні

 • 22-05-20 -
  Випадок малярії виявили в Харкові: захворів студент

 • 22-05-20 -
  Начальниця відділення банку вивела з рахунків клієнтів 1 мільйон гривень – прокуратура

 • 21-05-20 -
  Коронавірус: на Буковину їдуть три міністри

 • 21-05-20 -
  В Україні за добу коронавірус підтвердили у 476 осіб

 • 20-05-20 -
  Коронавірус у Мейдича: фракція "Батьківщина" пішла на самоізоляцію

 • 20-05-20 -
  Кількість хворих на COVID-19 в Україні перевищила 19 тисяч, за добу 16 смертей

 • 19-05-20 -
  Половина українців не знають, як заразилися COVID

 • 19-05-20 -
  За добу в Україні підтвердили 260 нових випадків захворювання на коронавірус

 • 18-05-20 -
  COVID-19: в Україні 325 нових випадків за добу

 • 17-05-20 -
  За добу в Україні виявили значно менше хворих на Covid

 • 16-05-20 -
  В Украине снова подскочило суточное количество больных COVID

 • 15-05-20 -
  Кличко заявив про новий спалах коронавірусу в Києві

 • 15-05-20 -
  В Україні знову збільшився приріст COVID-19

 • 14-05-20 -
  Коронавірус: В Україні вперше кількість одужань більша за кількість хворих за добу

 • 14-05-20 -
  ДБР вирішило перевірити причетність МВС до зливу персональних даних у Telegram

 • 13-05-20 -
  COVID-19: рекорд одужань в Україні, але нових хворих усе одно більше

 • 12-05-20 -
  За добу COVID-19 діагностували у 375 осіб: карта розповсюдження
 •