Надзвичайні події > Різне

grominfo.eu

Загибель нардепа, насильники в погонах і бійня під Житомиром: чому робота МВС викликає все більше запитань

Вівторок, 26 травня 2020 18:03
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии Криміногенна ситуація в Україні погіршується

На вихідних відразу кілька трагічних подій підірвали інформаційне поле країни. У п'ятницю, 22 травня, стало відомо про масовий розстріл в Житомирській області, в результаті якого загинули колишні учасники Операції об'єднаних сил, військовослужбовці Нацгвардії і волонтери.

У суботу, 23 травня, в туалеті у власному офісі був застрелений 47-річний народні депутат Валерій Давиденко, і хоча поліція заявляє про ймовірний суїцид, багато експертів і колеги покійного парламентаря сумніваються в цій версії. Про те, як в Україні змінюється криміногенна обстановка, а також про дії правоохоронної системи в даній ситуації, розбирався "Апостроф".

Занадто мало фактажу

Нещодавні події, кажучи професійним жаргоном правоохоронців - це "битовуха", вважає відомий український оперативник, засновник кримінальної розвідки Управління по боротьбі з організованою злочинністю (УБОЗ) Валерій Кур. І додає - резонанс цих двох подій пов'язаний тільки з їхнім контекстом - смерть депутата і вбивство колишніх учасників АТО і правоохоронців,

За словами Кура, через карантин на вулицях стало менше людей, що призвело до зменшення кількості грабежів та розбійних нападів. Однак різко зросли показники серед домашнього насильства.

"Проблема в тому, що профілактика злочинів серед населення сьогодні не проводиться. З 2014-го до правоохоронних органів прийшли "тіньовики", їм було не до цього. Політичній верхівці це не потрібно. Професіонали тільки констатують те, що трапилося і намагаються розкривати злочини, але завантаження занадто велике. Крім того, ніхто не стежить за зброєю, якою володіє населення. При чому, велика кількість зброї - це нагородна, особливо у можновладців", - зазначив Кур в коментарі "Апострофу". Нібито саме з такого пістолета застрелився Давиденко.

"Нагородна зброя перетворилася на механізм зловживання. Це ще один з фактів недоліків цієї системи", - говорить "Апострофу" глава Асоціації власників зброї України Георгій Учайкін.

З приводу смерті Давиденка, деякі керівники поліції висунули три версії - самогубство, доведення до самогубства та вбивство. Валерій Кур не виключає можливість самогубства, проте поки не бачить мотиву для цього і чекає результатів експертизи. За його словами, в першу чергу, слід приділити увагу тому, який психологічний стан був у Давиденка останнім часом, і чи не вживав він спиртне в день смерті. Однак найбільш вірогідною колишній правоохоронець вважає смерть в результаті необережного поводження зі зброєю.

"Кілери так не діють. Вбити людину в закритому приміщенні без звукоізоляції, завівши його силоміць в туалет, є великою складністю.

Однак є й інша думка. "Мені здається, що тіло Давиденка знаходилося в трохи неприродньому як для самовбивці положенні. Але робити висновки ми з вами не маємо права, тому що це прерогатива слідства", - говорить Георгій Учайкін. Він та Валерій Кур сходяться на тому, що фактажу, озвученого публічно, занадто мало для достовірної оцінки того, що сталося.

Досвідчений криміналіст може легко все встановити. При цьому Кур окремо відзначив, що слід враховувати, що після скоєння самогубства, пістолет може знаходитися де завгодно та лежати, як завгодно.

Чому аполітичний бізнесмен розстріляв нацгвардійців

"Захарченко, який влаштував стрілянину на Житомирщині, як мені здається, пацифіст за своєю природою. Йому все одно, що діється в Україні, йому головне займатися своїм бізнесом. Саме ця його позиція, відмінність його мислення від мислення національних героїв - він не пішов на АТО і не відправив туди своїх дітей - і стала причиною конфлікту з колишніми учасниками АТО і ООС. Присутні випили. АТОвці були розслаблені і відчували силу. А Захарченко був один проти них. Як завжди в таких випадках, він розумів, що в разі чого - вони його вб'ють. Думаю, загиблі не очікували, що ця людина здатна застосувати зброю, і не боялися. Але Захарченко сам по собі людина запальна, як сказала дружина, а коли люди вживають алкоголь, протиріччя загострюються. Це чисто злочин на побутовому грунті", - міркує Валерій Кур.

Фахівці розповіли і деталі. "За всіма ознаками стріляв майже впритул. На такій відстані навіть дрібна дріб летить кулею. Мінімальний заряд - від 24 грамів і вище. Все одно що ломом людину пробити. Але ще гірше - заряд свинцю має зупиняючу дію т внутрішній гідроудар. Це не твердою кулею з "калаша" калібром 5.45 мм проткнути. Там від пострілу в живіт, наприклад, мало того, що кишки порве, так ще й низку інших внутрішніх органів. Порожнина немов зсередини вибухає", - розповів "Апострофу" експерт, який побажав залишитися анонімним.

Також виникло питання щодо скорострільності зброї вбивці. Як-не-як, вбити таку кількість людей, тим більше тих, що воювали та мали досвід - доволі проблематично. "Якщо це двостволка ІЖ-27 з ежектором, то протягом 8 секунд досвідчений стрілок цілком може зробити 6 пострілів. Це щодо швидкості стрільби. Щодо гільз - якщо стріляв картеччю (або великим дробом з близької відстані - до 10 метрів) потрібно всього лише по патрону на людину. Скільки убитих, стільки і гільз повинно бути", - розповіло джерело.

Причина того, що сталося - відсутність профілактики та контролю з боку поліції. Якби все було, як належить, то дільничний дізнався б про збори людей біля ставка і сказав би нацгвардійцям здати зброю в збройову кімнату на час відпочинку, каже Валерій Кур.

"Дехто з МВС вже на наступний день заявив про "довічне ув'язнення йому!" Яке ти право маєш тиснути на слідство і на суд?", - обурюється Валерій Кур.

"У першу чергу потрібно висловити співчуття родичам загиблих, які не винні в тому, що трапилося і будуть відчувати біль ще багато років. Діти залишилися сиротами. Це горе в будь-якому випадку", - говорить Учайкін.

Що чекає Україну після карантину

Зараз і політичні групи, і простий народ відчувають недовіру до політичного керівництва МВС, вважають Валерій Кур та Георгій Учайкін. Це ставлення переноситься і на рядових співробітників.

"Професіонали вміють все, але до них зараз буде негативне ставлення, якими би не були результати слідства і рішення суду", - говорить Валерій Кур.

В обох випадках за слідством повинен бути ретельний громадський контроль з боку журналістів.

"Більшість людей зараз відчувають себе в небезпеці, їм потрібні якісь механізми самозахисту. Люди гинуть, а чиновники на себе не беруть ніякої відповідальності. У поліції зараз надзвичайно низький рівень довіри. Псевдореформа себе дискредитувала. Наприклад, зараз люди в Київській області не можуть оформити собі дозвіл навіть на мисливську рушницю - відповідна служба оголосила, що до 22 червня не буде працювати. Отже людина піде на чорний ринок", - скаржиться колишній засновник кримінальної міліції.

"МВС перемогло злочинність після "лихих" 90-х і сама стала "драконом". Після 2014 року воно стало найпотужнішим, підгребло під себе всі активи. Зараз в прокуратурі та СБУ вдалося змінити ситуацію, а керівництво МВС гальмує зміни та кидає тінь на всю правоохоронну систему. З точки зору професіоналізму, українська поліція працює не набагато гірше, ніж поліція в Іспанії. Але наші розкривають за принципом - лише дай завдання, і посадять кого завгодно", - вважає Валерій Кур.

При цьому Кур зазначає, що не бачить зараз різкої деградації суспільства, "але відбувається поступове формування в свідомості суспільства, що правова держава не склалася". "Коли люди бачать, що такі резонансні справи, як вбивство Павла Шеремета, не розслідуються, то починає проявлятися правової нігілізм, байдужість до всього. Це найгірша форма демократичного правління. Вертикаль влади стає слабкішою у всіх виразах. У нас ведеться боротьба із зовнішнім ворогом, а якість віддачі силових органів, які одержують величезні гроші, стає все нижчою. Тому у всіх з'являється бажання помститися державі", - говорить Валерій Кур.

"Люди доволі жорстко сприймають обидва випадки, про які йде мова. Дуже багато людей негативно ставляться до постраждалих під час стрілянини в Житомирській області. Це свідчить про те, що суспільство дуже наелектрезовано. У суспільстві починає з'являтися лють. Це пов'язано з фінансовим станом країни та відсутністю якихось очевидних перспектив. Люди впадають в маргінальний стан, стають більш жорсткими", - говорить Учайкін.

Під прикриттям політики та створення опозиційних рухів злочинні структури намагатимуться вирішити свої питання з МВС і створити більше негативу, вважає Валерій Кур.

"Після карантину суспільство почне повертатися до нормального життя і відбудеться сплеск злочинності. В першу чергу заявлять про себе "голодні" кишенькові злодії, грабіжники, розбійники", - говорить Валерій Кур. На його думку, правоохоронці та влада в цілому на тлі загострення ситуації вимагатимуть якомога більше повноважень та озброєння. Може бути навіть проведена серія вибухів або використані інші методи з кремлівського арсеналу, додає він.

На цьому тлі події, які відбулися днями в Кагарлику, де поліцейські катували і ґвалтували затриману, викликають додаткові питання до керівництва МВС. По-перше, чи потрібно справді розширювати повноваження поліції, яка дозволяє собі подібні речі? Адже, як показує практика, поліцейських практично ніколи не карають за свої злочини. Яскравий приклад - минулорічне вбивство 5-річного хлопчика в Переяславі, коли незважаючи на величезну кількість доказів поліцейські не понесли жодної відповідальності.

По-друге, виникають сумніви в тому, чи правильно проведена реформа в поліції, або ж ми маємо справу з черговою бутафорією. У зв'язку з цим виникає закономірне питання - хто понесе за відповідальність за те, що відбувається в правоохоронній системі? І чи понесе взагалі...

 • 21-06-20 -
  "На продаже собак зарабатывают огромные деньги, но экономят на перевозках". Почему погибли щенки на борту МАУ

 • 19-06-20 -
  Спали по очереди, ели не свежий рис: украинские моряки возвращаются домой из ливийского плена

 • 11-06-20 -
  В Кривом Роге сгорел прицеп грузовика "Новой почты" с посылками. Фото

 • 24-05-20 -
  Адвокат підозрюваної у вбивстві Шеремета: в суді справа розвалиться

 • 22-05-20 -
  Поліція завершує розслідування справи Шеремета – ЗМІ

 • 11-05-20 -
  У Роттердамі знайдено мертвою українку - члена екіпажу круїзного судна Regal Princess

 • 09-05-20 -
  СБУ проти Податкової. Справа з конвертцентрами

 • 30-04-20 -
  У ОРДЛО лікарні переповнені зараженими на COVID-19 – командувач ООС

 • 27-03-20 -
  МЗС просить українців за кордоном не купувати квитки на літаки після 27 березня: "Розгляньте можливість продовжити своє перебування за кордоном"

 • 13-03-20 -
  Катастрофа МАУ: Тегеран не передаватиме Києву «чорні скриньки» через спалах коронавірусу

 • 12-03-20 -
  Іран погодився передати Україні чорні скриньки збитого літака МАУ – посол

 • 06-03-20 -
  У Москві загинув шахіст з Одеси, який зіграв у складі збірної РФ проти України – ЗМІ

 • 05-03-20 -
  Українка, що залишилася через собаку в Ухані, не зможе ввезти тварину в Україну через новий закон

 • 23-02-20 -
  Смерть в домі ексглави МЗС перекваліфікували на умисне вбивство

 • 16-02-20 -
  Стали відомі імена затриманих ФСБ українських рибалок. Вони зізналися у браконьєрстві

 • 03-02-20 -
  Іран: Більше Києву матеріалів не передаватимемо

 • 03-02-20 -
  Міносвіти рекомендуватиме дистанційне навчання для китайських студентів

 • 28-01-20 -
  До кінця тижня в Україні з’являться тест-системи для прискореного діагностування коронавірусу – МОЗ

 • 22-01-20 -
  General Electric приєднається до розслідування збитого Іраном літака МАУ

 • 10-12-19 -
  Путін назвав убитого в Берліні чеченця організатором вибухів у метро Москви

 • 28-11-19 -
  В США оказались невиновными трое отсидевших 36 лет за убийство

 • 28-11-19 -
  Спецпризначенці затримали ОЗУ, яке підозрюється в серії розбійних нападів у Дніпрі, - Нацполіція. ФОТОрепортаж

 • 28-11-19 -
  Полиция разоблачила синдикат наркоторговцев, изъяв наркотиков на 25 млн грн

 • 17-11-19 -
  СБУ назвала причину затримання глави "Укрексімбанка"

 • 12-09-19 -
  Обшуки у ПриватБанку: у поліції пояснили, чому спецназ увірвався у відділення

 • 31-08-19 -
  Гонтареву в Лондоні збив автомобіль

 • 28-07-19 -
  Знайдено застреленим чоловіка, який заважав Пашинському перемогти на виборах

 • 17-07-19 -
  Домашнє насильство: чому українки страждають більше, ніж американки і іспанки?

 • 05-07-19 -
  Проект "Стіна": загублена флешка з секретною інформацією про облаштування кордону з Росією

 • 20-06-19 -
  Україна вітає висновки слідчої групи по МН17, - Зеленський

 • 10-03-19 -
  У США прокоментували міну в багажі у дипломата

 • 03-02-19 -
  Українські території і великі міста можуть піти під воду — експерт

 • 29-01-19 -
  Правоохоронці виявили українських хакерів, які створили платформу з продажу даних зі зламаних серверів

 • 10-01-19 -
  Зловмисник фатально схибив, намагаючись пограбувати дівчину-бійця UFC
 •