Політика > Влада

grominfo.eu

Тест на стійкість: як коронавірус вплине на рейтинг Володимира Зеленського

Четвер, 26 березня 2020 18:15
E-mail Друк PDF
 Новини та події в Україні та за кордоном. Політика, економіка, суспільство, культура, спорт, наука, освіта, технології Майже місяць тому в Україні зафіксували перший випадок зараження коронавірусом. Для боротьби з поширенням хвороби влада вирішила запровадити загальнонаціональний карантин, а також закрила кордон і призупинила міжміське сполучення.

Після спалаху COVID-19 в деяких містах закрили всі громадські заклади, крім аптек і продуктових магазинів, і обмежили роботу наземного транспорту.

Загроза епідемії розкрила безліч проблем медичної галузі. До того ж не всі українці задоволені карантинними заходами, до яких вдається влада. Як це може вплинути на рейтинг президента Володимира Зеленського та влади в цілому – в матеріалі РБК-Україна.

Кількість випадків зараження коронавірусом по всьому світу щодня зростає десятками тисяч. Керівництво країн, охоплених пандемією, йде на жорсткі обмежувальні заходи, щоб припинити поширення хвороби. На це накладається глобальна економічна криза, в яку занурюється світ.

Загроза COVID-19 випала на закінчення першого року президентства Володимира Зеленського. Соцопитування, проведені в лютому, до введення в Україні карантину, показали, що рейтинг і довіра до глави держави залишалися високими.

Але будь-яка криза, якою б не була її природа, створює для влади ефект шторму. Або ти втримаєшся на плаву і догребеш до берега, або підеш під воду, втопивши в ній і свій рейтинг.

Спірні заходи

Дослідження Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) в лютому показало: якщо вибори відбудуться в той же місяць, то Володимир Зеленський отримає 44% голосів виборців. Це на 14% більше, ніж його результат у першому турі президентських перегонів.

На думку генерального директора КМІС Володимира Паніотто, ситуація з коронавірусом і супутні обмеження навряд чи негативно позначаться як на рейтингу президента, так і на рівні довіри до нього.

"Рейтинги інших політичних сил зараз зрости не можуть, адже кількість політики дуже зменшилася в засобах масової інформації. За таких умов партії практично не можуть якось себе проявляти", – вважає Паніотто.

Що стосується обмежень, гендиректор КМІС навів цифри з останнього дослідження інституту. Тут відразу варто зазначити, що опитування було проведено онлайн з вибіркою 402 людини і його похибка становить цілих 5%. Тобто дані фактично відображають настрої міського населення, яке користується інтернетом.

З цього опитування випливає, що 33,4% опитаних підтримують карантинні заходи. А 40,1% вважають, що вони мають бути більш жорсткими. Тобто сукупно карантин підтримують 73,5 відсотків.

Що обмеження надмірні відповіло 21,9% респондентів. Ще півтора відсотка сказали, що вони взагалі не потрібні. Це співвідношення схоже на те, яке було у другому турі президентських виборів, звернув увагу Паніотто.

"Можливо, люди, які не голосували під час виборів за нинішню владу, не підтримують її дії й зараз. А ті, хто голосував за неї – підтримують і зараз. Це, звичайно, може бути випадкове співпадіння цифр. Але, на мою думку, поки ситуація з коронавірусом на довіру до влади суттєво не вплинула", – уточнив експерт.

Заходи, які зараз впроваджує влада, виглядають досить рішучими, хоч і ризиковані для розвитку економіки, додав гендиректор КМІС. У лідера, який діє рішуче, найімовірніше, підтримка буде вищою.

"Тому рейтинги й довіра можуть зрости або залишитися такими ж, але, як мені здається, не впадуть. Хоча все залежить від того, якою буде динаміка поширення коронавірусу. Якщо в нас буде така ситуація, як в Італії, то це вплине дуже негативно. Якщо, наприклад, як у Японії чи Південній Кореї – тоді, мабуть, залишиться на тому рівні, який є", – припустив Паніотто.

Політолог Володимир Фесенко вважає, що ситуація з коронавірусом і карантинні заходи, навпаки, можуть мати негативний ефект на рейтинги влади. Але моделювати силу падіння поки складно і рано.

"Зниження рейтингів буде суттєвим і у президента, і в партії влади. Можливо, у Зеленського воно буде менше, ніж у його партії, внаслідок більш позитивного ставлення до нього та його особистих зусиль у нинішній кризовій ситуації", – уточнив експерт.

За його словами, у людей спрацює невдоволення і роздратування окремими обмеженнями, а також деякими управлінськими проблемами, зокрема – транспортними.

"Але найбільш негативний ефект буде не від карантину, а від значного погіршення соціально-економічної ситуації в країні. І не тільки у нас, а й у багатьох країнах світу, які найбільше зачепить пандемія і світова економічна криза", – сказав РБК-Україна Фесенко.

Сильна рука

Втім, Фесенко, як і Паніотто, вважає, що зниження рівня підтримки президента і його партії не призведе до стрибка рейтингу опозиційних сил. Криза, що насувається, може лише посилити недовіру українців до всіх нинішніх політичних еліт.

"Трохи в інших формах може повторитися системна криза довіри до політичних еліт, яка у нас проявилася перед президентськими виборами 2019 року і призвела до сенсаційних результатів. Ще одним наслідком нової кризи довіри може стати зростання попиту на "сильну руку", – зазначив Фесенко.

Про те, що реальний вплив пандемії та супутніх обмежень на підтримку влади проявиться в майбутньому, говорить і директор групи "Рейтинг" Олексій Антипович. На його думку, в період кризових ситуацій, карантину і паніки людям потрібно відчувати в комусь опору.

"Їм потрібен хтось, хто буде боротися з цим коронавірусом. Вони шукають когось, хто б вирішив цю проблему. І цей хтось – це влада. Зараз багато мерів міст майже уособили боротьбу з цим вірусом на місцях. Українці гуртуються навколо якогось лідера – міського голови, голови ОДА, президента, прем'єр-міністра, міністра внутрішніх справ, міністра охорони здоров'я", – розповів РБК-Україна Антипович.

Він згадав про приклад Дональда Трампа в США. На тлі боротьби з пандемією рейтинг схвалення його дій на президентському посту серед американців зріс до 49 відсотків. І це найвищий показник з тих пір, як він вступив на посаду.

"Чи буде так і з рейтингом Зеленського – поки я не готовий відповісти. Як соціолог я хотів би заміряти й дізнатися точку зору українців. І ми це обов'язково зробимо і покажемо", – зазначив Антипович.

Поки ж більшість громадян буде спостерігати, як влада справляється з епідемією. Деякі навіть поліпшать своє ставлення до неї, адже треба на когось спиратися, додав соціолог. Але якщо далі піде стрімке зростання кількості хворих, то рівень схвалення влади знизиться. Не в останню чергу – через схильність українців перекладати відповідальність на когось, пояснив керівник групи "Рейтинг".

Він вважає, що зараз більшість українців оцінює дії влади не за критерієм ефективності або неефективності боротьби з пандемією. А через призму обмеження власних можливостей – сходити в кафе, пересуватися по місту, заробляти гроші.

"За емоційними оцінками пандемії й карантинних заходів прийдуть раціональні оцінки, коли мова бути йти про зарплати, пенсії, ціни, курс гривні, закриття підприємств і бізнесу. І це, на мою думку, буде мати значно більший вплив на рейтинги влади, аніж навіть кількість смертей від коронавірусу", – сказав соціолог.

Заходи, які впроваджує команда президента і уряд в боротьбі з COVID-19, можуть мати більш нищівні наслідки, ніж сама пандемія. Як для рейтингів влади, так і для країни в цілому. У цій ситуації кожен крок повинен бути максимально вивірений, тому що кожна помилка буде коштувати людських життів.

Уляна Безпалько, кореспондент РБК-Україна

 • 28-05-20 -
  У МЗС з'явився спецпредставник з санкцій проти Росії

 • 25-05-20 -
  Прем'єр: Мінекоенерго буде розділене

 • 21-05-20 -
  Сухий стілець під дощем: чим запам'ятався виступ Зеленського перед пресою

 • 21-05-20 -
  Депутати оскаржили в КСУ указ про призначення Ситника директором НАБУ

 • 20-05-20 -
  Одразу після COVID будуть рішучі кроки щодо голів ОДА – президент

 • 20-05-20 -
  У нас кадровий голод: Зеленський цікаво пояснив скандальні призначення "друзів"

 • 20-05-20 -
  Зеленський: Вирок Порошенку ще попереду

 • 20-05-20 -
  Зеленський заявив, що подумає про другий термін

 • 20-05-20 -
  Зеленський змінив начальника "Альфи" СБУ

 • 19-05-20 -
  В ОП підтвердили дату прес-конференції Зеленського

 • 19-05-20 -
  Рада відкрила шлях до підписання "антиколомойського" закону

 • 18-05-20 -
  Великий куш децентралізації

 • 18-05-20 -
  Зеленський призначив нових керівників райадміністрацій Києва

 • 14-05-20 -
  Україна врятована, Коломойський без "Привата": як Верховна Рада перемогла скандального олігарха

 • 13-05-20 -
  "Слузі народу" знову не вистачило голосів: як фракції голосували за "антиколомойський" закон

 • 13-05-20 -
  Рада остаточно прийняла "анти­коломойський" закон: що це означає

 • 12-05-20 -
  "Слуга народу" досі не має єдиної стратегії на місцеві вибори

 • 12-05-20 -
  У КВУ розповіли, як депутати піарилися на коронавирусі

 • 08-05-20 -
  Зеленський призначив Саакашвілі головою Виконкому реформ

 • 08-05-20 -
  У "Слузі народу" придумали новий механізм для звільнення міністрів

 • 07-05-20 -
  Без "партії мерів": на Банковій вирішили помиритися з регіонами

 • 07-05-20 -
  СБУ прийшла з обшуком до колишнього глави Податкової служби Верланова

 • 04-05-20 -
  Через рік реального президентства: за Зеленського готові проголосувати понад 40% виборців

 • 04-05-20 -
  Кабмін у понеділок збереться на позачергове засідання для прийняття рішення про пом'якшення карантину

 • 30-04-20 -
  Рада планує зменшити грошову заставу на виборах у дев'ять разів

 • 27-04-20 -
  У Мінфіні розповіли про порушення екс-голів митниці та податкової

 • 26-04-20 -
  Кабмін оголосив конкурс на главу податкової

 • 22-04-20 -
  Зеленський поскаржився на брак кадрів

 • 21-04-20 -
  У Зеленського готують кілька звільнень – джерела

 • 21-04-20 -
  Кабмін збільшив квоту на імміграцію іноземців у 2020 році

 • 16-04-20 -
  Весна прийшла: чому Зеленський не зміг виконати обіцянку щодо гучних посадок

 • 07-04-20 -
  Депутати вже 33 рази намагалися скасувати прийняті закони, – КВУ

 • 06-04-20 -
  Олександр Корнієнко: Ми переглянули політику "тільки нових облич"

 • 06-04-20 -
  Кабмін обрав нового главу Держагентства з управління зоною відчуження

 • 31-03-20 -
  Нові пільги і обмеження на час карантину: що узаконила Рада

 • 31-03-20 -
  Рада дозволила продавати землю

 • 30-03-20 -
  Рада призначила нових голів Мінфіну і МОЗ

 • 30-03-20 -
  Ємець звільнений з посади голови МОЗ

 • 28-03-20 -
  Зеленський зробив низку перестановок у керівництві армії, Наєв став командувачем Об'єднаних сил ЗСУ

 • 28-03-20 -
  Під очільниками МОЗ і Мінфіну "захиталися крісла" – джерела

 • 27-03-20 -
  Генпрокурор призначила собі заступників і прийняла скандальне рішення

 • 27-03-20 -
  Політична підгрупа в ТКГ обговорила окремі питання щодо надання ОРДЛО особливого статусу

 • 25-03-20 -
  Став відомий склад комісії з техногенно-екологічної безпеки та НС

 • 24-03-20 -
  "Батьківщина" призупиняє опозиційність до чинної влади, - Тимошенко

 • 18-03-20 -
  Іноземці зможуть урегулювати перебування в Україні після карантину, - Аваков

 • 17-03-20 -
  Рада планує працювати дистанційно

 • 16-03-20 -
  Зеленський створив координаційну раду щодо коронавірусу

 • 16-03-20 -
  «Слуга народу» проведе засідання в онлайн-режимі

 • 14-03-20 -
  Опубліковані зміни Зеленського в закон про нацбезпеку

 • 14-03-20 -
  Опублікований закон Зеленського про допуск іноземних військових на навчання в Україну

 • 13-03-20 -
  Зеленський: Ми ліквідуємо ДАБІ

 • 13-03-20 -
  У Раду внесли заяву про спроби відновлення постачання води в Крим

 • 12-03-20 -
  Кабмін поділив Минветеранов і Міністерство окупованих територій

 • 11-03-20 -
  ВР розгляне зміни до мовного закону – Разумков

 • 11-03-20 -
  Зеленський пропонує Раді змінити два кодекси через нову редакцію закону про СБУ

 • 11-03-20 -
  Кабмін призначив в.о. міністра енергетики

 • 10-03-20 -
  Місцеві вибори з "безпековою проблемою" на лінії розмежування можуть відтермінувати, - "слуга народу" Корнієнко

 • 10-03-20 -
  Разумков розповів про перспективи розгляду законів про народовладдя

 • 07-03-20 -
  Зеленський порівняв реальне президентство з серіалом: Проблем більше, вони як прищі

 • 06-03-20 -
  З міністрами розібралися, далі розбиратимемося з наглядовими радами та іншими чиновниками, - Зеленський

 • 06-03-20 -
  Шмигаль про воду в Крим: треба подавати, бо там живуть українці

 • 05-03-20 -
  Новий закон "Про СБУ" допоможе зробити спецслужбу більш сучасною та ефективною, - Баканов

 • 04-03-20 -
  Зеленський доручив Кабміну затвердити структуру плану оборони України

 • 04-03-20 -
  У Раду внесено постанову про відставку Гончарука

 • 04-03-20 -
  Весняний заклик: навіщо Зеленський почав перезавантаження влади

 • 03-03-20 -
  У "Слузі народу" назвали головного кандидата на заміну Гончаруку

 • 03-03-20 -
  Аваков може отримати посаду віцепрем'єра – ЗМІ

 • 02-03-20 -
  Четвертий тур: як партія Зеленського готується до місцевих виборів

 • 29-02-20 -
  Арахамія пояснив, навіщо потрібні кадрові зміни в Кабміні

 • 28-02-20 -
  Нова Рада прийняла в "турборежимі" менше законів, ніж попередня за півроку

 • 28-02-20 -
  Зеленський ветував скасування закону про стройовий статут ЗСУ

 • 26-02-20 -
  «Не подобається – звільняйся»: Зеленський висунув ультиматум Разумкову

 • 26-02-20 -
  У Раді хочуть виступати російською – законопроєкт

 • 24-02-20 -
  Люди, які приходять у формі СС зі свастикою на заходи, мають бути затримані, - глава УІНП Дробович

 • 22-02-20 -
  Пристайко обговорив у США мирний план щодо Донбасу

 • 22-02-20 -
  Рябошапка відкрив справу проти депутата-кнопкодава

 • 21-02-20 -
  Рада розглянула більше третини правок закону землі

 • 21-02-20 -
  У "Слузі народу" порадили владі задуматися над діяльністю сформованих за 5 років агресивних угруповань

 • 21-02-20 -
  Пристайко: Україна працює над новою редакцією Мінських угод

 • 19-02-20 -
  Кабмін затвердив програму забезпечення житлом військових та переселенців
 •