Політика > Гострий кут

grominfo.eu

"Вагнерівці" - просто м'ясо": як затримані в Білорусі бойовики можуть послужити Україні

Субота, 01 серпня 2020 18:02
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии У ніч на 29 липня в Білорусі правоохоронці затримали 33 російських найманця, які, за інформацією КДБ республіки, - члени приватної військової компанії Вагнера.

Пізніше стало відомо, що деякі із затриманих мають українське громадянство і брали участь у бойових діях на Донбасі. Українська влада заявила, що вимагатиме від Білорусі екстрадиції найманців, котрі вчиняли злочини на окупованих територіях сходу. Чи є реальні шанси на таку екстрадицію і що можуть розповісти професійні бойовики, якщо опиняться в Україні, розбирався «Апостроф».

Гучне затримання

Інформацію про те, що серед затриманих в Білорусі є бойовики, які воювали на Донбасі, підтвердив росіянин Захар Прилепін, який займав пост політрука батальйону спецназу так званої армії "ДНР".

«Є там два або три бійці з мого батальйону. Власне, якщо не десятки, то сотні людей працюють в ПВК і беруть участь в бойових конфліктах», - сказав Прилепін.

Своєю заявою Прилепін, звісно, зіпсував карму «вагнерівцям», адже якщо бойовики «відзначилися» на Донбасі, та ще й мають українське громадянство, Україна просто зобов'язана ними зацікавитися.

Правда, російська сторона українське громадянство частини найманців заперечує.

«Ми не визнаємо їх українського громадянства. Вони - громадяни Росії», - заявив прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков.

Але це і зрозуміло, адже, за словами опитаних «Апострофом» експертів, якщо «вагнерівці» потраплять в Україну, то можуть стати унікальними свідками.

Що розкажуть бойовики

«Вони можуть розповісти масу цікавих подробиць: хто, де і як командував на Донбасі. Які радники приїжджали з РФ, де розташовувалися, їх позивні, контакти. Також вони можуть розповісти про операції в Сирії, Судані і скрізь, де вони воювали. Можуть і здати своїх спільників», - пояснює «Апострофу» екс-співробітник СБУ Іван Ступак.

Колишній голова служби зовнішньої розвідки Микола Маломуж запевняє, що свідчення «вагнерівців» можуть стати реальними доказами російської агресії в Криму і на Донбасі.

«Це дуже небезпечно для РФ, так як це конкретні свідки, які можуть дати свідчення щодо тих, хто їх готував, з якою метою, які були підготовчі операції. Вони можуть розблокувати весь закритий пакет, який звучав з нашого боку, але прямих свідчень, а, тим паче, про прямих виконавців і організаторів цих операцій практично не було відомо. У суді ніхто не давав таких свідчень», - коментує «Апострофу» Маломуж.

Але з чого б вагнерівцям давати такі свідчення? Наприклад, коли в Україні йшов судовий процес стосовно затриманих на Донбасі розвідників ГРУ Євгена Єрофєєва і Олександра Александрова, ніяких сенсаційних даних росіяни не повідомили українському слідству. Однак, за словами Івана Ступака, співробітники спецслужб і солдати удачі, якими є «вагнерівці», - дві великі різниці.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


«Вагнерівці» - просто м'ясо. Це люди, які готові за 2-5 тисяч доларів взяти в руки автомат і їхати в будь-яку точку земної кулі, розуміючи, що це може бути їхня остання поїздка. А якщо не остання, то вони непогано зароблять. Вони просто вміють стріляти, але вони - не співробітники спецслужб, вони просто солдати удачі: пощастило вижити, отримав гроші, - ось і добре. Вони не володіють спеціальними здібностями, навичками і вміннями. Але можуть розповісти про операції на Донбасі», - наголосив Ступак.

Зрештою, бойовики ПВК Вагнера - відмінне поповнення обмінного фонду.

«Процес повернення наших бранців не завершений. І «вагнерівці» - ті люди, кого росіяни мінятимуть, адже навіть рядові бійці брали участь або в бойових діях, або в охороні об'єктів, що входять в сферу російських інтересів далеко за межами Росії», - запевняє «Апостроф» аналітик Українського інституту майбутнього Ігар Тишкевич.

Відповідно, екстрадиція «вагнерівців» в Україну - вкрай небажаний сценарій для Кремля.

Гра Лукашенка

Очевидно, що «Путін докладе всіх зусиль, щоб екстрадиції не було, і навіть якщо будуть якісь спроби з боку Білорусі, РФ не допустить екстрадиції», - запевняє Маломуж.

При цьому, формально для екстрадиції бойовиків немає жодних перешкод.

«Якщо там є громадяни України, а я не відкидаю, що такі є, ми вправі розраховувати, що така екстрадиція відбудеться, адже всі необхідні міждержавні документи у нас підписані і на етапі слідства, і на етапі судового розгляду, виконання покарань. Тут немає жодних проблем. Для цього потрібна лише політична воля», - говорить «Апострофу» екс-посол України в Білорусі Роман Безсмертний.

Чи буде у Білорусі політична воля «злити» бойовиків - питання поки відкрите. З одного боку, «Олександр Лукашенко сповідує певну політичну єдність, і він не може не орієнтуватися на позицію Москви», - запевняє Безсмертний.

«Білорусь буде реагувати, в першу чергу, на Росію, і буде йти від питань екстрадиції будь-якими способами, наприклад, затягувати слідство. Або домовляться з Путіним, що «вагнерівців» просто повернуть, адже з юридичної точки зору вони нічого реально не зробили, тому їх видворяють з країни», - додає Маломуж.

Але з іншого боку, гучне затримання бойовиків - акт відкритої конфронтації Мінська з Москвою.

«Все залежить від гри, яку веде Олександр Лукашенко. Він пішов на підвищення ставок - прямо звинуватив Росію. Але ж вони довгий час разом співпрацювали і РФ використовували Білорусь як транзитний пункт, ФСБ дуже тісно співпрацювало з КДБ. Вони працювали разом, а тут Лукашенко вирішив здати подільника », - констатував Іван Ступак.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


При цьому, Батька продовжує загострювати ситуацію. Так, за словами міністра закордонних справ Дмитра Кулеби, МЗС Білорусі передав українській стороні список затриманих громадян України. Всього сім людей.

Більше того, «МЗС Білорусі звернувся до нас з проханням передати зазначений документ компетентним органам України для перевірки на предмет скоєння цими особами злочинів в нашій державі та участі у військових діях», - зазначив Кулеба.

А якщо Білорусь сама просить Україну перевірити бойовиків, логічно припустити, що справи у них погані.

«Світити» імена вагнерівців - це було політичне рішення. Сказати, що це Росія, - це політичне рішення. Запросити посла України для розмови про подальшу долю вагнерівців - теж політичне рішення. Офіційний Мінськ дає пас офіційному Києву», - запевняє Ігар Тишкевич.

Що ж робить Київ? Поки не дуже багато.

«Ми матеріали (по «вагнерівцям» - «Апостроф») підготували і передамо в Генпрокуратуру, і процедурою вже будуть займатися вони», - пояснила виданню прес-секретар СБУ Олена Гітлянська.

Втім, активність Лукашенка цілком може виявитися блефом з метою шантажу Росії.

«При всіх зовні активних діях проти «вагнерівців», Лукашенко страхується від будь-яких дій, спрямованих на дестабілізацію, навіть з боку Росії, і робить на цьому піар. Росія хоче за допомогою такого механізму дезорієнтувати Лукашенка, залякати, впливати, щоб з одного боку він робив різкі рухи, а з іншого боку - домовлявся з РФ, як далі діяти. Це стратегія інформаційних і оперативних заходів, спрямована на стримування незалежності Білорусі і особисто Лукашенка», - резюмував Маломуж.
Tags:     Білорусь      Вагнер      бойовики      Україна      найманець

 • 23-09-20 -
  Зеленский: коммуникация с Путиным ограничена, но предметная

 • 23-09-20 -
  Макрон заявив про успіх нормандського формату

 • 22-09-20 -
  Представник окупантів Чегринець заявив, що на форумі ООН озвучив "основні тези" доповіді щодо Криму і "побачив підтримку з боку колег з інших країн"

 • 18-09-20 -
  У Зеленського закликали не політизувати ситуацію навколо САП

 • 11-09-20 -
  Деркач у відповідь на санкції США обіцяє показати "шокуючі факти викриття"

 • 20-08-20 -
  Поле для маневру: яку позицію займе Україна відносно білоруської кризи

 • 20-08-20 -
  «Я прям вашого дзвінка чекаю!» Ми розшифрували записи розмов «вагнерівців» з «агентом» СБУ. До них відразу ж є питання

 • 20-08-20 -
  РНБО виявила ознаки підготовки масштабної кібератаки російських спецслужб напередодні Дня Незалежності

 • 11-08-20 -
  Амністія не для всіх: яким буде перехідне правосуддя на Донбасі і у Криму

 • 10-08-20 -
  Вибори до районних рад можуть не відбутися: ЦВК заявила про неможливість їх оголосити

 • 31-07-20 -
  Один з компромісів для Донбасу - вільна економічна зона: Кравчук про вирішення конфлікту

 • 17-06-20 -
  Нові райони для угорців, румунів і болгар в Україні: "зрада" чи паніка

 • 11-06-20 -
  Еврокомиссия приняла заявление о дезинформации со стороны России и Китая о ситуации с COVID-19

 • 05-06-20 -
  Зеленский и поиск мира: старая-новая формула решения конфликта на Донбассе

 • 04-06-20 -
  Зеленский и аннексиро­ванный Крым: какие возможности еще остались у Киева?

 • 03-06-20 -
  50 депутатов Рады обжаловали в КСУ закон об амнистии майдановцев

 • 02-06-20 -
  Коломойский написал заявление Венедиктовой из-за "пленок Деркача": просит наказать Порошенко

 • 01-06-20 -
  Суд зобов'язав Офіс генпрокурора розслідувати поїздку Медведчука, Кузьміна і Рабіновича у Росію як держзраду

 • 28-05-20 -
  Депутати оскаржили в КСУ особливу процедуру, згідно з якою ухвалили "антиколомойський закон"

 • 23-05-20 -
  Відібрати Києво-Печерську лавру у Московського патріархату: Зеленський відповів на петицію

 • 21-05-20 -
  "Радіо Свобода" відповіло Зеленському на закиди: Продовжимо доносити до українців факти, зокрема й незручні

 • 20-05-20 -
  У справі проти Стерненка не було обіцяного відводу Венедіктової – Офіс генпрокурора

 • 20-05-20 -
  У Раді ініціюють створення ТСК за записами Деркача про розмови Байдена і Порошенка

 • 19-05-20 -
  Нардеп Деркач передав Венедіктовій записи нібито про корупцію Порошенка і Байдена

 • 08-05-20 -
  Головного редактора "Слідство.інфо" викликали на допит через запит Дубінському

 • 06-05-20 -
  Єрмак запропонував Німеччині, Франції і Росії перезавантажити переговори в Мінську

 • 04-05-20 -
  48 нардепів просять КС визнати закон про землю неконституційним

 • 04-05-20 -
  Парасюк визнав, що його група вела вогонь по міліціонерам на Майдані 20 лютого 2014 року

 • 24-04-20 -
  Грузія пригрозила відкликати посла з України в разі призначення Саакашвілі

 • 23-04-20 -
  Трамп: військові США відкриють вогонь по катерам Ірану, якщо ті підуть на зближення з американськими кораблями

 • 06-04-20 -
  Корнієнко розповів, як Зеленський пояснив фракції скандал з "плівками Єрмака"

 • 02-04-20 -
  В ДБР кажуть, що скасування закону про амністію майданівцям хоче ООН

 • 29-03-20 -
  Єрмак вирішив звернутися в СБУ і ДБР через публікацію нардепом Леросом відео з нібито його братом

 • 03-03-20 -
  Нардепи отримали особливі "вказівки" напередодні позачергового засідання Ради: скандальні деталі

 • 02-03-20 -
  Депутат від партії Макрона звинуватила нардепа від ОПЗЖ у брехні

 • 24-02-20 -
  "Хто все це фінансував?". Комаровський звернувся до Зеленського після інциденту в Нових Санжарах

 • 20-02-20 -
  В Офісі президента намічаються серйозні "чистки": джерела розкрили деталі

 • 18-02-20 -
  Зеленський не отримував результатів розслідування прослушки Гончарука

 • 12-02-20 -
  Спецслужби США і Німеччини понад 50 років стежили за секретними листуваннями сотні країн — розслідування

 • 12-02-20 -
  Конфлікт з Коломойським і "битва" за країну: головні тези гучного інтерв'ю Зеленського

 • 07-02-20 -
  Зеленський: Записи Гончарука заливали з техніки "Грошей"

 • 05-02-20 -
  Боротися за українську землю: Тимошенко звернулась до противників земельної реформи

 • 28-01-20 -
  Зеленський зачепив Росію словами про відповідальність СРСР за Другу світову війну

 • 21-01-20 -
  "Чіткої відповіді немає", - Україна вважає недостатньою заяву Великої Британії про тризуб у Посібнику з протидії екстремізму

 • 16-01-20 -
  ​В "Слузі народу" зробили несподівану заяву щодо скандальних "плівок Гончарука"

 • 05-01-20 -
  Посольство Польщі розкритикувало слова речниці МЗС про діячів ОУН: "важко повірити"

 • 03-01-20 -
  Опубліковано повні версії документів щодо надання військової допомоги Україні від США

 • 24-12-19 -
  Сорос стояв за призначенням чотирьох послів США в Україні, - Джуліані

 • 11-12-19 -
  Засекречено судові рішення у справі АТОвців, які фігурують у розслідуванні вбивства Шеремета – ЗМІ

 • 10-12-19 -
  Відповідальність за порушення українського закону про мову потрібно скасувати: головне з інтерв'ю віце-президента Венеціанської комісії

 • 09-12-19 -
  Нормандські переговори чотирьох закінчилися. Зеленський говорить з Путіним

 • 09-12-19 -
  Сполучені Штати масово відмовляють українцям у в'їзді

 • 08-12-19 -
  Червоні Лінії для Зе: "євросолідарності", "Батьківщина" і "Голос" кличуть українців на Майдан

 • 05-12-19 -
  Сійярто: Угорщина продовжить блокувати зближення України з НАТО

 • 05-12-19 -
  Казахстан заявив, що анексії Криму не було, Україна готує демарші у відповідь

 • 04-12-19 -
  Російським дипломатам відмовили у візах США

 • 28-11-19 -
  Угорщина продовжить блокувати Раду Україна-НАТО, - посол

 • 27-11-19 -
  Рік по тому: які секрети зберігають повернуті Україні кораблі

 • 22-11-19 -
  Закревська оголосила голодування до відновлення розслідувань у справах Майдану

 • 22-11-19 -
  "Андрей, я все сделаю". Труба отчитывался перед Богданом о делах против Порошенко? Главное о прослушке директора ГБР

 • 21-11-19 -
  КСУ визнав неконституційним закон Зеленського про уповноважених Ради

 • 21-11-19 -
  "Вони хочуть навести у цьому місті нормальний порядок" — Арахамія про плівки з Юзіком

 • 21-11-19 -
  Під виглядом збереження лісів Рада спростила вирубку Карпат – екологи

 • 20-11-19 -
  Удар Трубою: "Касетний скандал" президента Зеленського

 • 19-11-19 -
  Тимошенко нагадала Зеленському про долю Януковича

 • 19-11-19 -
  НАТО визнає космос сферою військової діяльності, - Столтенберг

 • 19-11-19 -
  "Нічого не дають". У КНДР заявили, що більше не зацікавлені в переговорах із Трампом

 • 17-11-19 -
  У законопроект про ДБР вносять "незаконні" правки — експерт

 • 17-11-19 -
  Радник Зеленського підтвердив інформацію про швидке повернення РФ захоплених українських кораблів

 • 09-11-19 -
  ЗМІ дізналися про пропозицію Джуліані Порошенку

 • 08-11-19 -
  Суд ООН став на бік України в спорі з Росією

 • 08-11-19 -
  Танки Зеленського: які питання викликав візит президента до Харкова

 • 06-11-19 -
  Волкер попереджав українських чиновників не допомагати Трампу — Washington Post

 • 06-11-19 -
  Сондленд особисто заявляв українським чиновникам, що військова допомога Україні залежить від "справи Байдена"

 • 03-11-19 -
  У Японії застерегли США від розміщення ракет проти Китаю на півдні країни

 • 01-11-19 -
  Міністр розвитку економіки заявив про погрози його заступникам

 • 30-10-19 -
  Свідок розмови Трампа і Зеленського: зі стенограми вирізали кілька частин

 • 30-10-19 -
  Ізраїль закрив дипмісію в Україні

 • 24-10-19 -
  Від 8 до 12 років з конфіскацією: у "Слузі народу" розгорається гучний скандал

 • 24-10-19 -
  Держдеп США протягом місяця має оприлюднити документи по Україні
 •