Політика > Думки

grominfo.eu

"Слуги" не розуміють власного народу, тому їх селекція буде неминучою і масштабною - Володимир Фесенко

Вівторок, 18 лютого 2020 11:41
E-mail Друк PDF
 Новини та події в Україні та за кордоном. Політика, економіка, суспільство, культура, спорт, наука, освіта, технології На сьогодні в Україні де-факто склалася президентська система. У руках Володимира Зеленського сконцентрована дуже велика влада, навіть Янукович і Кучма свого часу не мали стільки важелів впливу.

Однак відсутність досвіду і знань, достатньої політичної компетенції, проблеми з кадровими рішеннями сприяють тому, що розчарування суспільства зростає і виникає феномен антиЗе.

Про це та багато іншого в інтерв’ю "Апостроф TV" розповів політолог, глава Центру прикладних політичних досліджень "Пента" ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО.

- Богдан пішов – Єрмак прийшов. Наскільки для вас очікуваною була ця кадрова ротація в Офісі президента?

- Це достатньо очікувана новина. Хоча, думаю, не менше місяця Зеленський вагався. І, можливо, сам Богдан теж мав певні надії залишитися. Він майже місяць, за різними офіційними і неофіційними даними, був відсутній в Офісі президента. Протистояння з Єрмаком тривало, за деякими даними, з жовтня 2019 року. Воно загострилося в грудні і особливо - в січні. І Богдан на декілька тижнів просто зник.

- А чим ви це пояснюєте? Тим паче, що Богдан був дуже близьким до президента і не боявся робити гучні заяви.

- Головна проблема Богдана була в тому, що він втратив монополію на Зеленського. Перші місяці президентства Володимира Зеленського Богдан контролював і доступ до президента, і був найбільш наближеною людиною до нього. Всі ми пам’ятаємо ці фото, коли він щось шепотів на вушко президенту. Наближеність для нього була дуже важливою. Саме наближеність до президента, зокрема і в поїздках, і в експертних спілкуваннях, стала трампліном для Олексія Гончарука. Тоді було декілька кандидатур, але Зеленський обрав людину, близьку до Богдана, яку добре сприймав. І тут ще один важливий момент: як організатор і керівник ОПУ, Богдан не тільки контролював доступ до президента, а й мав найбільший вплив на нього, він ще й забезпечив результат. А Зеленський цінує людей, які забезпечують результат.

У перші місяці президентства Зеленського саме Андрій Богдан забезпечував результат. Кажуть, це так Богдан надихнув Зеленського на боротьбу за президентство. Він був ідеологом дочасних парламентських виборів, розпуску Верховної Ради. Швидка перемога у цьому протистоянні, а потім уже на дочасних парламентських виборах, виявила стиль Богдана як переможний та результативний.

Але восени результат почав демонструвати Андрій Єрмак. Обмін полоненими у вересні з Росією, потім активні переговори і з росіянами, і з західними партнерами у "нормандському форматі", вихід на паризьку зустріч "нормандського формату". Далі – другий обмін наприкінці року вже щодо ОРДЛО, активна робота над домовленостями із транзиту російського газу. Всі ці результативні кейси дуже посилили вплив Єрмака. А це вже, на мій погляд, викликало ревнощі і протидію з боку Богдана.

Наведу не дуже відомий приклад. У грудні, ще до Парижа, пішли чутки, що можуть замінити Пристайка на Єрмака. І вже Єрмака називали неофіційним міністром закордонних справ. Думаю, це була комбінація, яку вигадав саме Богдан, щоб віддалити Єрмака від Зеленського, але не вийшло. Я так розумію, що і Єрмак на це не погодився.

- А часто груба поведінка Андрія Богдана якось вплинула на таке рішення Зеленського?

- Не останню роль зіграв і характер Богдана. Відомо, що він достатньо конфліктний, неполіткоректний, може когось послати з використанням нецензурної лексики. Подейкують, що у нього не склалися і навіть загострилися стосунки з багатьма "кварталівцями". Навіть Зеленський про це згадував. Було протистояння з головою СБУ Іваном Бакановим. Пам'ятаєте, там були чутки, що...

- …ледь не побилися і не повибивали зуби.

- Так, вони потім жартували з цього. Але, думаю, диму без вогню не буває. От і тут щось подібне було. Зокрема, пліткували, що саме "кварталівці" попросили Зеленського про звільнення Богдана. Але Зеленський тоді ніби був проти, бо він, якщо людям довіряє і цінує, просто так не відпускає. Однак все ж протиріччя між Богданом і Єрмаком, Богданом і "кварталівцями" стали такими гострими, що вже утримати було неможливо.

- А що зміниться з новим призначенням?

- Кардинальних змін не відбудеться. Специфічний стиль Богдана був помітний усім, а от які якості в Єрмака - ще важко сказати. Ми не знаємо, як він буде організовувати роботу Офісу президента, чи не відбудеться внаслідок цієї заміни певних змін у частині апарату та керівництві. І особливо – як зміниться вплив на Верховну Раду. Одним із головних "батьків" того самого турборежиму парламенту був Богдан. Він ініціював швидкий розгляд і шалений темп, коли депутати просто не встигали читати законопроекти.

Темперамент Єрмака - менш експресивний, більш зважений. Він не схильний до емоційних та неполіткоректних реакцій. Він виважений у стосунках з людьми, але, кажуть, достатньо жорсткий. Хоча, мені здається, що за темпераментом Богдан був ближче Зеленському - з точки зору швидкості роботи, схильності до бліцкригів.

- Чому ж тоді Зеленський вибрав Єрмака?

- Одна з головних причин, чому Єрмак став керівником Офісу президента – демонстрував результат. Зеленський це дуже цінує. По-друге, він показав абсолютну лояльність і готовність бути виконавцем усього, що скаже президент. У висловах Єрмака, в його інтерв’ю, публічних заявах видно культ Зеленського. Ще у жовтні він сказав, що Зеленський – один із видатних міжнародних діячів, хоча зарано було про таке казати. І я був свідком: він озвучив це без іронії та штучного пафосу.

Зеленський цінує ефективних, результативних виконавців. Як Зеленський сказав про Гончарука: він – машина, яка не виробила свій ресурс.

- Як на цьому тлі оцінювати шанси стабільності Кабміну і прем’єра? Чи може Зеленський подивитися на Гончарука і сказати: "Знаєш, Олексію, не сталося".

- Таке може статися, але, думаю, у Гончарука трохи більше шансів, ніж у Богдана. На відмінну від Богдана і Єрмака, Гончарук ще не продемонстрував вагомих результатів. Він показав, як і Єрмак, що надійний і абсолютно лояльний виконавець. Гончарук демонструє, що він командна людина, тому, думаю, у нього є шанси працювати принаймні до кінця літа. А з точки зору юридичних обставин, Верховна Рада його не може відправити у відставку до вересня.

Ще одну обставину зазначу, якщо говорити про кадрові зміни в уряді. Зараз є ще одна проблема, я б сказав, процедурна пастка, в якій, скоріше, випадково і через відсутність досвіду, опинилися й Офіс президента, і Верховна Рада, і Кабмін. У нас розпочався розгляд земельної реформи – законопроекту про ринок землі. Але там 4000 правок. Розглянули трохи більше 200. І вже самі депутати кажуть, що якщо включать турборежим, тоді кілька тижнів знадобиться на розгляд. Інакше, можуть працювати до середини чи кінця квітня. І поки вони не закінчать розгляд цього законопроекту, жодне інше питання, зокрема, кадрове, розглядати не можуть.

- Питання із землею вирішене, як ви гадаєте?

- Якщо оцінювати за різними інтересами, ресурсами та цілями, я б дав шансів 65 на 45 на користь ухвалення земельної реформи. Бо це установка президента. І є дуже наполегливі побажання зі сторони наших іноземних партнерів. А це також важливо.

- Я хотів би звести до купи питання МВФ, ПриватБанку, "антиколомойського закону" і загалом Ігоря Валерійовича в політичній сфері.

- Ігор Валерійович через Дубінського та з допомогою інших інструментів хоче зірвати розгляд земельної реформи і не тільки. Бо, чим гірші стосунки з МВФ, тим краще для нього. МВФ, у першу чергу, але певною мірою і Брюссель, вимагають, щоб жодних змін із Приватбанком не відбулося. Є політична домовленість про нову програму. Але для того, щоб юридично все було узгоджено, треба ухвалити земельну реформу і треба ухвалити той самий закон, що заборонить повертати виведені з ринку банки екс-власникам.

Люди з інвестиційного сектору кажуть: для МВФ важливе саме ухвалення законів. Поки вони не будуть ухвалені - та сама процедурна пастка - буде пауза. А гроші МВФ потрібні нам для фінансової стабільності. Вони не критичні, але, враховуючи, що нам треба розраховуватися із зовнішніми боргами, ця проблема залишається актуальною. Я думаю, поки що, обираючи між МВФ і Коломойським, враховуючи певні образи, недовіру, Зеленський більше схиляється до МВФ.

- Якби було найкраще шоу про нашу політику, як би ви його назвали?

- Я не експерт із шоу. Але, якщо проводити асоціації з шоу-бізнесом, з кіно і згадати те, з чого ми починали - Єрмак, Богдан, я б сказав: це наш блокбастер "Війни навколо престолу".

- Тобто крісло глави держави і навколо цього?

- Навколо нього боротьба. Завжди у владі йде боротьба. Або конкурентна боротьба між різними політичними силами. Але чому ось зараз саме навколо престолу? Тому що у нас зараз склалася фактично президентська система. Юридично, формально, ми живемо в парламентсько-президентській системі, а де-факто – в президентській. Хтось дивувався, хтось обурювався, чому Гончарук пішов із заявою до Зеленського. Да тому що президент вважається головним у цій державі.

Сьогодні президент контролює і парламент (не абсолютно, але контролює), повністю контролює уряд і впливає на більшість владних інституцій. І, думаю, він навіть певною мірою перевершує ситуацію, яка була у Януковича і в Кучми свого часу. Там була президентсько-парламентська система і сильна, потужна вертикаль.

Зеленський виявився сильнішим, ніж від нього очікували. Він у своїх руках сконцентрував велику владу, але йому не вистачає досвіду і знань, недостатньо політичної компетенції. І тому він змушений давати достатньо великий простір, велику свободу дій тому ж Гончаруку. Інша слабкість, яку ми бачимо неозброєним оком, – це кадрова політика. Деяких губернаторів звільнили, хоча минуло менше ніж півроку після їхнього призначення. Зараз обговорюється заміна міністрів. Деякі рішення робляться шляхом спроб і помилок, як об’єднання міністерств.

- Куди нас тоді ця історія заведе? Певна частина людей, які віддавали голос і за Володимира Зеленського, і за "Слугу народу", досі вірять йому, а частина вважають, що помилися.

- Я виходжу із соціологічної статистики - недовіра, критичні оцінки наростають. Набагато більше розчаровуються у Верховній Раді, в уряді - там рейтинги набагато нижчі. Але у Зеленського повільне зниження, оскільки навколо нього немає великих корупційних скандалів, саме особистісних, де претензії були би до нього. Ось у січні була критика щодо Оману, реакції на трагедію з нашим літаком в Ірані, дискусія з приводу новорічного звернення Зеленського. Згідно з опитуваннями ті, хто до нього ставиться нормально, не бачать нічого поганого у тих проблемних моментах, а критики продовжують критикувати.

Є поляризація: ті, хто був проти Зеленського, стали ще більше проти нього. І це цікава тенденція, я б сказав, феномен антиЗе. От для них він людина дисонансу, яка волею долі опинилася на політичному Олімпі, але абсолютно контрастує з їхніми уявленнями про владу. Людина антиелітна, яка ніяк не асоціюється з уявленнями про те, якою має бути влада і керівник держави. І оцей дисонанс створює дуже сильне потужне, емоційне неприйняття Зеленського. Це небезпечна тенденція і невідомо, чим вона закінчиться. Крім того, прем’єр-міністр ніколи не працював в системі виконавчої влади, більша частина уряду – те саме.

- Дехто залишився від старої влади.

- Так, але лише двоє. Влада оновилася так сильно, як вона не оновлювалася з 90-х років. І невідомо, чим закінчиться цей експеримент. Добре, що відбулося таке оновлення, і прийшли люди достатньо щирі, які хочуть змін, тих самих, які були започатковані у 2014-му році.

- Наївні?

- Так, наївність, відсутність досвіду, традиційні спокуси. Великі гроші завжди спокусливі. Якщо раніше це були, швидше, корупційні спокуси, зараз новий тренд – намагання все легалізувати. Так, я не можу брати хабарі і не хочу…

- Але ж надбавки, премії, 13-ті зарплати.

- Так. Але от що погано: і міністри, і навіть деякі депутати, як той, що сказав собаку продати за комуналку... ці люди не розуміють, що абсолютна більшість наших громадян існують на межі виживання. Пенсія – декілька тисяч гривень, зарплати – трохи більше. Зарплати на рівні 350 доларів, люди обурюються, бо у високопосадовців – у десятки, а іноді в сотню разів більше.

Я порівнюю нинішню ситуацію із тим, що було на початку 90-х років: як тоді, так і зараз, до влади прийшло багато випадкових людей. Мій прогноз, особливо для "Слуги народу", що не менше половини, можливо, і більше, залишиться в політиці. Були і є випадкові люди – так завжди. Але зараз відбувся антиелітний рух, фактично, відкидання старих еліт. Прийшли нові, але поспіхом набрані, яким не вистачає відчуття власної країни, її людей, звичайних українців. А якщо цього не вистачає, значить, ти програєш. Ти тут випадково опинився. Тому селекція буде неминучою і дуже масштабною.

Ганна Нітченко

 • 28-05-20 -
  Майже, як у Тарантіно: чому у Зеленського насправді не хочуть посадити Порошенка

 • 28-05-20 -
  Як Україна може повернути собі контроль над Азовським морем: озвучено цікавий прогноз

 • 26-05-20 -
  МВС не бачить підстав для відставки Авакова через події в Кагарлику

 • 26-05-20 -
  Офіс Венедіктової зобов’язали відкрити справу про держзраду Медведчука і Ко

 • 25-05-20 -
  Посол пояснив, навіщо пропонував Шредеру парі щодо Криму

 • 21-05-20 -
  Зізнання у держзраді та диверсіях: правоохоронці визначили, що цінного в інтерв’ю Поклонської та Гіркіна

 • 20-05-20 -
  Куди Зеленський веде Україну на міжнародній арені

 • 20-05-20 -
  "COVID-19 показав, що не вийшло" - президент про другий етап медреформи

 • 15-05-20 -
  Рік втрачених можливостей: дипломат охарактеризував відносини України зі США за Зеленського

 • 14-05-20 -
  Рябошапка: всі кримінальні провадження проти Порошенка безперспективні

 • 12-05-20 -
  Заступник Саакашвілі розповів, чим займатиметься Нацрада реформ

 • 12-05-20 -
  Порошенко: требую от Зеленского продлить запрет российских соцсетей и каналов в Украине

 • 10-05-20 -
  Українське суспільство незабаром побачить, кого призначили насправді в особі Саакашвілі, - спікер парламенту Грузії Талаквадзе

 • 07-05-20 -
  Україна збереже представників влади в ТКГ незважаючи на позицію РФ – Єрмак

 • 05-05-20 -
  Не реформа, а диверсія! Зеленський розкритикував медреформу і анонсував її перегляд

 • 04-05-20 -
  Помпео заявив про докази походження коронавірусу з лабораторії в Ухані

 • 04-05-20 -
  Посол України запропонував ексканцлеру Німеччини парі через Крим

 • 02-05-20 -
  Рябошапка: підозра Порошенкові у "справі моряків" послабить позиції України в арбітражі

 • 29-04-20 -
  Президентка Грузії вважає неприпустимим призначення Саакашвілі віцепрем'єром України

 • 29-04-20 -
  Люстрацію не підтримую. Під неї потрапило багато людей, які були ефективні й "не були замазані в якихось гучних скандалах", - Разумков

 • 21-04-20 -
  Вибори в США: "Україні буде трішки боляче"

 • 17-04-20 -
  Заступник міністра розвитку громад і територій не бачить трагедії в тому, що децентралізація перейшла в ручний режим

 • 13-04-20 -
  Дипломатія vs "диплоєрмакія"

 • 06-04-20 -
  Зеленський заявив, що карантин дає результати

 • 31-03-20 -
  Ринок землі: хто що виграє і програє, та чому процвітатиме корупція

 • 30-03-20 -
  Клімкін заявив, що звільнення Сивохо з РНБО не означає кінця ідеї "платформи примирення"

 • 27-03-20 -
  Кінець чи пауза: що буде з Євросоюзом після коронавірусу

 • 25-03-20 -
  Рябошапка назвав підозру Порошенку "юридичним трешем"

 • 17-03-20 -
  Арахамія заявив, що "слугам" детально пояснили стратегію Єрмака по ОРДЛО

 • 16-03-20 -
  Майже 20 "слуг народу" вимагають звільнення Сивохо: нардепи звернулися до Данілова

 • 16-03-20 -
  «Путін пішов нам назустріч, а ми — нічого». ЗМІ розповіли про стратегію Зеленського щодо РФ

 • 14-03-20 -
  Резніков: Мінські угоди необхідно модернізувати

 • 13-03-20 -
  Юрій Бойко: Влада зобов'язана надати соціальний захист людям на період карантину

 • 13-03-20 -
  Україна відреагувала на заяви Росії про "неонацистів" в ЗСУ та Нацгвардії

 • 12-03-20 -
  Данілов про зрив презентації «платформи примирення» Сивохо: Він не уповноважений представляти позицію РНБО

 • 11-03-20 -
  Адаптація ЗСУ до стандартів НАТО є недосяжною метою найближчим часом, - міністр оборони

 • 11-03-20 -
  Путін: США хочуть, щоб Україна жила на гроші РФ

 • 11-03-20 -
  "Українське питання" дасть Трампу точку опори на президентських виборах - Грант Ріхер

 • 11-03-20 -
  Перезавантаження уряду України очима західної преси

 • 10-03-20 -
  У разі нападу на РФ ми повторимо, - Путін нагадав про Другу світову війну

 • 10-03-20 -
  Зеленський про Путіна: Я не відчуваю його як партнера

 • 08-03-20 -
  Зеленський розповів про відносини з Макроном та Меркель

 • 07-03-20 -
  Зеленський розповів, чому змінив Кабмін і чого очікує від Нацбанку

 • 06-03-20 -
  Кулеба вважає повернення послів і відновлення авіасполучення з Росією предметом переговорів заради деокупації

 • 06-03-20 -
  Влада не збирається розпродавати землю - Шмигаль

 • 02-03-20 -
  Тимошенко: маємо всі підстави вже зараз проводити референдум по земреформі

 • 28-02-20 -
  Прозріння Феміди: чим загрожує "незаконна" ліквідація Верховного суду України

 • 28-02-20 -
  НАТО не варто втручатися в ситуацію в сирійському Ідлібі, - глава МЗС Люксембургу Ассельборн

 • 28-02-20 -
  Хорватський сценарій для Донбасу. Що це означає

 • 27-02-20 -
  "Голос" представив стратегію "холодної деокупації" Донбасу та Криму

 • 27-02-20 -
  Україна зможе вступити до НАТО навіть з окупованими територіями, вважає віце-прем'єр Кулеба

 • 27-02-20 -
  США ніколи не визнають Крим російським, - Помпео

 • 27-02-20 -
  Україні підходять мінські угоди - глава Міноборони

 • 26-02-20 -
  Чи перетравить Україна Донбас?

 • 26-02-20 -
  Партнерство дедалі вужчих можливостей

 • 26-02-20 -
  Крим не стане ціною для миру на Донбасі, - президент

 • 25-02-20 -
  Голова партії "Слуга народу" назвав три речі, необхідні для завершення реформи децентралізації

 • 25-02-20 -
  Парубій про можливий перегляд мовного закону: Не сійте московський вітер – пожнете українську бурю

 • 24-02-20 -
  Назар Холодницький: Зеленський не може ставити нам ніяких завдань

 • 24-02-20 -
  ОП виявляє цілковиту байдужість до долі звільнених з полону українців: вони досі не отримали обіцяні 100 тис., багатьом ніде жити, - Бутусов

 • 23-02-20 -
  Аваков розповів, кому вигідно сіяти паніку у Нових Санжарах

 • 21-02-20 -
  Лише 6% українців повністю підтримують діяльність уряду – опитування

 • 21-02-20 -
  Гончарук розповів у Раді про ціни на газ і бюджет

 • 21-02-20 -
  Путін закликає поважати національну самосвідомість українців

 • 21-02-20 -
  Рябошапка пояснив, чому не були розслідувані справи Майдану

 • 21-02-20 -
  Пристайко розказав, скількох громадян Україна планує повернути під час наступного обміну

 • 19-02-20 -
  Бойко пропонує роздати людям землю з держвласності перед тим як розглядати відкриття ринку землі

 • 18-02-20 -
  Засуджений за держзраду Янукович згадав про Майдані та дав поради Зеленському

 • 18-02-20 -
  Очікують важкі часи: Пристайко не відкидає нападу Росії на Білорусь

 • 18-02-20 -
  Необхідно прийняти закон про колаборантів, - Аваков

 • 18-02-20 -
  Дай Боже, щоб ми їх відпустили: РФ про ситуацію із затриманими українськими рибалками

 • 16-02-20 -
  Нардеп Гончаренко закликав мешканців Кубані згадати про свою незалежність

 • 14-02-20 -
  Сектор безпеки-2020: усе тріщить по швах

 • 13-02-20 -
  Донбас в обмін на воду для Криму: чи можливий компроміс

 • 13-02-20 -
  Блумберг порівняв захоплення Росією Криму з анексією Штатами Каліфорнії і Техасу

 • 13-02-20 -
  Необхідно для миру між конфесіями: Новинський висловився про важливість рішення КСУ щодо "антицерковного закону"

 • 13-02-20 -
  У Москві заявили, що "наслідки русофобської політики в Україні будуть відчуватися ще довго"

 • 13-02-20 -
  У Слузі народу заявили, що виступають проти внесення «особливого статусу» для ОРДЛО до Конституції

 • 12-02-20 -
  В Кремле отреагировали на заявление Арахамия о воде для аннексированного Крыма

 • 12-02-20 -
  "За один раз не повернути". Зеленський заявив, що обмінів утримуваними особами буде кілька
 •