Суспільство > Медицина

grominfo.eu

IQOS і вейпи. Реальна небезпека чи лякалка

Субота, 07 вересня 2019 13:02
E-mail Друк PDF
 Новини та події в Україні та за кордоном. Політика, економіка, суспільство, культура, спорт, наука, освіта, технології Інтерес до електронних пристроїв досяг піку.

Відповідаємо на найбільш заперечливі запитання щодо цього. Що таке загадкова хвороба вейперів? Чи виділяє IQOS формальдегід? Чому вибухають вейпи?

Про це пише Корреспондент.

Що таке "загадкова хвороба вейперів"?

Останнім часом можна почути новину про "загадкову хворобу вейперів". Сама назва вже викликає сумніви в її правдивості. У сучасній медицині навіть погано вивчене захворювання вчені не стануть називати "загадковою хворобою". Розберемося, що це за історія і звідки вона береться.

У США за серпень було зафіксовано 94 звернення до медичних установ із симптомами респіраторних захворювань, які лікарі не змогли співвіднести з найпоширенішми синдромами. Серед симптомів часто зустрічалися кашель, задишка, переривчастий подих, слабкість. Деякі з пацієнтів також скаржилися на діарею, втрату ваги та нудоту.

У 25 з 94 зареєстрованих випадків медики підтвердили, що симптоми збігаються між собою. У всіх підтверджених випадках пацієнти стверджували, що використовували вейпи (електронні пристрої, що випаровують рідину), а також у різній формі вживали продукти, що містять тетрагідроканабінол – канабіноїд, що міститься в листях конопель (канабісу) та використовується в медичних цілях.

За заявою центру з контролю та профілактики захворювань в США, ці симптоми можуть бути пов'язані з використанням вейпа. Однак так само вони можуть бути пов'язані зі вживанням канабісу чи з комбінацією обох факторів. Або взагалі з іншими, поки що невиявленими, причинами.

До речі, до систем нагрівання тютюну, таких як IQOS і glo, ці симптоми відношення не мають. Жоден із тих, хто звертався по медичну допомогу, не використовував IQOS.

Чому "вибухають" вейпи? Чи буває таке з IQOS?

У новинах пишуть про страшні інциденти, пов'язані з вибухом вейпів та електронних сигарет. Та спочатку розберемося, як часто це трапляється та яка ймовірність того, що вейп вибухне.

З 2009 до 2016 ріку в США було зафіксовано 195 випадків загоряння вейпів та електронних сигарет. При цьому в тих же Сполучених Штатах, за даними досліджень, зареєстровано 10,8 мільйонів користувачів електронних сигарет. Отже, вейп може спалахнути лише у 0,0018 % користувачів, тобто тільки 1,8 випадків загоряння на 100 000 користувачів.

Для порівняння, ймовірність потрапити в ДТП в Україні становить 0,017 % (за даними Департаменту патрульної поліції, 135 тис. зареєстрованих інцидентів на 8 млн автомобілів). Тобто ризик потрапити в аварію рівно в тисячу разів вищий, аніж ризик загоряння або вибуху електронної сигарети.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


Чому це взагалі відбувається?

Справа не в самих вейпах, а в їхніх літій-іонних акумуляторах. Таких само, як у смартфонах. Так, телефони теж іноді спалахують або вибухають.

У кожному акумуляторі є вбудований контролер, що захищає батарею від перевищення напруги під час зарядки і відключає її при перегріванні. Саме поломка контролера – найчастіша причина загоряння дешевих або застарілих акумуляторів. У сучасних батареях це рідкість і, скоріше, виняток. Наприклад, якщо йдеться про серійний заводський брак, як це було з Samsung Galaxy Note 7. Другою причиною є механічні пошкодження та порушення цілісності оболонки батареї. Це може статися в результаті падіння або через людське втручання, як от при спробі полагодити щось самостійно.

Останнє найчастіше стає причиною загоряння вейпів. Кастомізація гаджета – це частина вейперської субкультури, та саме це виявляється головною небезпекою. У гонитві за такими індивідуальними налаштуваннями в вейпи часто встановлюють неякісні акумуляторні батареї, змінюють опір струму в механічних модах, перегрівають пристрій.

У гаджетів, не призначених для самостійного апгрейду, наприклад у нерозбірних електронних сигарет або систем нагрівання тютюну, такі ризики мінімальні. Загальні рекомендації для того, щоб уникнути загоряння батареї в е-сигареті, такі ж, як і для смартфонів:

- не замінюйте батарею та тим більше не намагайтеся лагодити гаджет самостійно;

- не діставайте акумулятор за допомогою гострих предметів, не кидайте його, уникайте механічних пошкоджень;

- не допускайте перегрівання;

- заряджайте лише оригінальною зарядкою.

Скільки нікотину в вейпах і IQOS?

Чи є взагалі нікотин у вейпах? Запам'ятайте раз і назавжди: нікотин міститься в будь-яких товарах для курців – сигаретах, сигарилах, сигарах, стіках для систем нагрівання тютюну, рідинах для вейпів та електронних сигарет, у тютюні для кальянів, жувальному та снусі.

Нікотин у будь-яких кількостях викликає звикання і залежність. І хоча нікотин – не найнебезпечніша речовина при палінні (канцерогенні смоли набагато шкідливіші, саме вони викликають рак і численні захворювання дихальних шляхів), проте й користі здоров'ю не приносить. Слід уникати зловживання нікотиномісткими продуктами. Особливо обережними треба бути людям з індивідуальною підвищеною чутливістю до нікотину, з серцево-судинними захворюваннями, гастритом і виразкою.

Кинути палити за допомогою електронних сигарет або айкоса не вийде. Тому що, як уже казали, шкідливих смол там хоч і немає, але кількість нікотину така, як у звичайних сигаретах. І хоча колишні курці часто стверджують, що кинути їм допомогли саме е-сигарети або айкос, це, скоріше, психологічний ефект, ніж фізіологічний. І наукових підтверджень йому немає.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


Чи однакова кількість нікотину в усіх курильних гаджетах?

Ні, не однакова. Заправки для вейпів бувають різні, й концентрація нікотину в них, як то кажуть, "на любителів". Норми Євросоюзу вважають безпечною 2-відсоткову концентрацію нікотину в рідині. В Україні такі обмеження не діють. Тому, наприклад, у подах для Juul концентрація нікотину становить 5 %. Тобто в абсолютному вираженні один под, що є еквівалентом пачки сигарет, містить 59 мг нікотину. Хоча найпоширеніші сигарети "шістка" містять нікотину лише 12 мг в одній пачці. А пачка стіків Heets для IQOS – 10 мг.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


Тож будьте уважні, читайте склад витратних матеріалів, перш ніж купувати електронну заміну сигаретам. Уникайте підвищених концентрацій нікотину.

Чи є формальдегід у парі вейпів і аерозолі IQOS?

Поки ми вивчали, що таке формальдегід і звідки він береться, зрозуміли, що він є всюди. А й справді – у що не поткнися, все виділяє формальдегід. Меблі з ДСП, поліхлорвінілові шпалери, вікна, секс-іграшки, пластикові решітки в вентиляційних трубах, палаючий тютюн у сигареті…

Завдяки інтенсивному провітрюванню за два-три місяці рівень формальдегіду, який виділяють нові меблі з ДСП (а це майже всі кухонні гарнітури, книжкові полиці, каркаси диванів тощо), можна знизити з дуже небезпечного рівня до просто небезпечного. Люди, що живуть з новими меблями з ДСП, ще впродовж декількох років можуть страждати від безпричинного головного болю, слабкості, запаморочення, нападів нудоти.

При горінні тютюну в звичайній сигареті теж виділяється формальдегід. Аерозоль IQOS, за даними досліджень, містить на 66-91 % менше формальдегіду, ніж сигаретний дим. Але якась його частка в аерозолі все одно наявна. Проте при переході з сигарет на айкос курець все одно істотно знижує шкоду здоров'ю.

У більшості випадків сайти, де можна натрапити на заголовки "IQOS виділяє формальдегід", не порівнюють його концентрацію з сигаретним димом, а просто посилаються на дослідження Каліфорнійського університету.

Але саме щодо цього дослідження є багато запитань. Кілька місяців тому у FDA (американський орган із контролю якості) закінчили перевірку безпеки IQOS і дозволили його продаж у США. Для прийняття рішення адміністрація брала до уваги вже існуючі дослідження R&D центру Philip Morris і незалежних науково-дослідних лабораторій. Більш того, FDAініціювала ще кілька додаткових тестів. Загалом FDA спиралася на результати восьми незалежних досліджень, а ще два (і серед них та сама робота Каліфорнійського університету) визнала недостовірними й недобросовісними та відхилила.

У парі вейпів та електронних сигарет теж може міститися формальдегід. Тільки виділяється він через термічний розпад ароматизаторів, що містяться в заправці. Так, принаймні, стверджують учені з Інституту дослідження пустелі в Неваді (чому замість пустелі вони вивчали пар електронних сигарет –не знаємо).

Чи може розплавитися фільтр у стіках для IQOS?

Часто можна знайти cтвердження, що формальдегід виділяється в результаті того, що пластиковий фільтр у стіках плавиться. Кожна частина цього твердження є хибною.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


По-перше, фільтр стіків для IQOS вироблено не з пластику, а з біополімеру полілактиду. Полілактид є біорозкладним матеріалом, безпечним для людського організму. Його отримують з природних матеріалів – цукрової тростини, кукурудзяного крохмалю, молочної кислоти. З такого ж матеріалу роблять, наприклад, хірургічні нитки, які з часом розсмоктуються в організмі, тому не потребують видалення.

Одна з властивостей полілактиду – поглинати надлишок вологи й тепла з аерозолю. В цьому й полягає основна функція фільтра в стіках, оскільки ані продуктів горіння, ані смол, які потрібно відфільтровувати, там немає.

По-друге, теоретично полілактид, як і будь-який біополімер, може розплавитися. Але мінімальна температура, необхідна для плавлення полілактиду, – 250 ⁰С. У той час як температура аерозолю IQOS значно нижче, інакше його неможливо було б вдихати, не обпікшись при цьому.

Детально про склад стіків можна дізнатися на офіційному сайті виробника.

Що можемо порекомендувати?

1. Не паліть. Ані сигарети, ні кальяни, ні вейпи, ні жодні інші пристрої.

2. Якщо все-таки палите – обирайте не сигарети, а те, що завдає меншої шкоди вашому здоров'ю і здоров'ю навколишніх. Наприклад, електронні сигарети з невисоким рівнем вмісту нікотину (НЕ Juul) і низькою ароматизацією або системи нагрівання тютюну (на кшталт IQOS).

3. Не розбирайте й не ремонтуйте самостійно свої айкоси та вейпи, щоб не пошкодити акумулятор.

4. Перевіряєте все, що читаєте в пресі, перш ніж сліпо вірити журналістським "качкам".
Tags:     КУРІННЯ      ТЮТЮН      тютюнопаління

 • 15-10-19 -
  "Слуги народа" о законодательном спаме и работе над законопроектами

 • 02-10-19 -
  У США розробили новий аналіз крові, який визначає 20 типів раку

 • 01-10-19 -
  Монополії на виробництво "Корвалолу" немає, але права на ТМ належать "Фармаку", - Таранчук

 • 13-09-19 -
  Якщо буде епідемія дифтерії, то ліків вистачить лише на один день – Комаровський

 • 11-09-19 -
  Чим небезпечні електронні сигарети і вейп: лікарі в США зробили гучну заяву

 • 04-09-19 -
  У МОЗ назвали першочергові завдання

 • 03-09-19 -
  Зеленський дав два роки на запуск страхової медицини, - Радуцький

 • 25-08-19 -
  ВООЗ визнала мікропластик в питній воді безпечним

 • 21-08-19 -
  Правила здорового питания. Почему борщ — это суперфуд

 • 14-08-19 -
  Гриневич розповіла, чи прийматимуть дітей без щеплень до шкіл та садочків

 • 14-08-19 -
  Обговорювали реформу медицини. Супрун розповіла про зустріч із Зеленським

 • 13-08-19 -
  Нехай користь приносять. Медики тестують віруси для боротьби з бактеріями

 • 13-08-19 -
  Важливо, як зброя для ЗСУ: в Україні б'ють на сполох через "реакцію" Зеленського на серйозну проблему

 • 05-08-19 -
  Захворюваність на кір знову зростає, - МОЗ

 • 04-08-19 -
  Чим годувати дитину: топ-5 порад лікаря Комаровського

 • 02-08-19 -
  Нова епідемія може вбити кожного десятого хворого українця. Про що йдеться?

 • 29-07-19 -
  Міністри для МОН і МОЗ: що буде з реформами

 • 25-07-19 -
  Українці зможуть контролювати оригінальність ліків зі смартфонів, - МОЗ

 • 22-07-19 -
  Дихайте — не дихайте. Чому ВООЗ назвала повітря загрозою людству

 • 05-07-19 -
  Вузький фахівець відмовляє в прийомі за направленням. Це можливо? Що в цьому випадку робити?

 • 01-07-19 -
  країнська медицина – найбідніша в Європі

 • 27-06-19 -
  Вигорання на роботі. Як врятуватися від нової хвороби

 • 23-06-19 -
  Легалізацію медичної марихуани підтримують більше 50% українців

 • 07-06-19 -
  МОЗ затвердило новий клінічний протокол лікування і профілактики ВІЛ-інфекції

 • 06-06-19 -
  МОЗ затвердило нові стандарти екстреної медичної допомоги

 • 02-06-19 -
  Наступний рік буде трохи шоковим, - Супрун про продовження медичної реформи

 • 30-05-19 -
  Верховний суд вирішив, що дитина без щеплень не може ходити до дитсадка

 • 26-05-19 -
  В Ірпені скасували 10000 декларацій з лікарями. НСЗУ проведе перерахунок виплачених коштів

 • 15-05-19 -
  За три роки сотні тисяч українців стали жертвами реформи охорони здоров'я - Тодуров

 • 06-05-19 -
  У Німеччині за відмову вакцинувати дітей від кору хочуть штрафувати на 2500 євро

 • 24-04-19 -
  У приватних клініках і пологових будинках України будуть робити щеплення безкоштовно

 • 21-04-19 -
  Бути міністром не планую, залишаюся дитячим лікарем, - член команди Зеленського Комаровський

 • 20-04-19 -
  Соціальне потрясіння спровокує епідемію дифтерії в Україні — медик

 • 19-04-19 -
  За два роки витрати українців на ліки зросли на 40%

 • 13-04-19 -
  Як пережити стрес через вибори. Поради лікарів

 • 19-03-19 -
  МОЗ встановить граничні ціни на найпопулярніші лікарські засоби

 • 15-03-19 -
  Українців прирікають на хвороби і смерть: у чому небезпека нової ініциативи МОЗ

 • 15-03-19 -
  Чому звичайний лікар не може допомогти особливій дитині

 • 15-03-19 -
  В Україні пояснили, хто розганяє істерію навколо вакцинації і в чому помиляються антивакцинники

 • 09-03-19 -
  Facebook та Instagram боротимуться проти дезінформації щодо вакцинації

 • 06-03-19 -
  Епідемія кору в Україні: що пропустив МОЗ

 • 04-03-19 -
  Поряд з Філіппінами: Україна очолила рейтинг країн, де захворюваність на кір зросла найбільше

 • 21-02-19 -
  Офіційно: в Україні з’явилася нова професія

 • 18-02-19 -
  Ціни на ліки в Києві підскочили майже на 9%: мінімальний кошик подорожчав до 422 гривень

 • 18-02-19 -
  3 тис. хворих за тиждень. У Києві перша смерть від кору

 • 18-02-19 -
  Дитина може відвідувати школу із нежиттю та кашлем, - Супрун

 • 08-02-19 -
  Україна серед лідерів по захворюваності на кір у Європі

 • 06-02-19 -
  Хворіти собі дорожче: чому в Україні зростають ціни на ліки і як вони зміняться у цьому році

 • 01-02-19 -
  Супрун: Якщо лікар відмовляє вам у вакцинації, необхідно звернутися до головного лікаря і в департамент охорони здоров'я

 • 31-01-19 -
  Укол для імунітету: як Моз має намір боротися зі спалахом кору в Україні

 • 28-01-19 -
  Закон про ліцензування лікарів має набути чинності до кінця року, - Супрун. ВIДЕО

 • 24-01-19 -
  к відрізнити кір, вітрянку і краснуху

 • 24-01-19 -
  У столичній поліції спалах кору

 • 23-01-19 -
  В Україні вирівняють умови для державних і приватних лікарень

 • 23-01-19 -
  В Україні можуть оголосити епідемію кору – Супрун

 • 20-01-19 -
  "Швидкій" заборонили виїжджати до хворих додому через високу температуру

 • 20-01-19 -
  Сімейний лікар у приватній клініці: за що доведеться доплачувати?

 • 19-01-19 -
  Бути багатим, але хворим

 • 14-01-19 -
  МОЗ назвало області, де почнеться впровадження телемедицини

 • 06-01-19 -
  54 медичні послуги в 2019 році стануть безкоштовними, - Моз. СПИСОК
 •