Суспільство > Медицина

grominfo.eu

Коронавірус почав еру нових хвороб - професорка Університету Джона Хопкінса

Середа, 01 липня 2020 18:04
E-mail Друк PDF
 Новини та події в Україні та за кордоном. Політика, економіка, суспільство, культура, спорт, наука, освіта, технології Кількість хворих на коронавірус COVID-19 у світі перевалила позначку 10 мільйонів осіб. В Україні захворіли більше 44 тисяч. А Євросоюз повноцінно ще не відкрив кордони для українців.

Однак схоже, що час хайпу закінчився, люди втомилися відчувати постійну загрозу і ставляться до хвороби, як до звичайної застуди. Свідченням цього є відмова від засобів індивідуального захисту і величезні натовпи у нічних клубах та на пляжах.

На думку австралійської професорки, декану медичного коледжу університету Джонса Гопкінса ПАТРІСІЇ ДЕВІДСОН, світ зараз знаходиться у стані, наче після двох світових воєн і масштабних військових переворотів ХХ сторіччя. Тож знову постає питання про глобальну відповідальність кожної людини і необхідність глобальної координації і співпраці під час пандемії.

Коронавірусу байдуже до політичних вподобань

Коронавірус COVID-19, виявлений у грудні 2019 року у китайському місті Ухань, несе досить серйозні загрози: відсутність до нього імунітету, відсутність вакцини, обмежені засоби лікування. Та й сам вірус виявив високу заразність. Попередній досвід із гострим респіраторним синдромом SARS та близькосхідним респіраторним синдромом MERS, які також були спричинені коронавірусами, допоміг системі охорони здоров'я підготуватися до COVID-19. Але його вірулентність (ступінь хвороботворності) лишила медиків багатьох країн беззахисними і нездатними протидіяти пандемії. Крім того, ми не звикли до перебування у стані ізоляції місяцями.

Про пандемію різні країни оголосили по-різному, зважаючи на те, як відрізнялася здатність контролювати поширення вірусу. Спочатку люди не розуміли, що загроза, яка йде з Китаю, реальна. Пересування людей не контролювалося, і ніхто не розумів, як вірус може мандрувати.

Наприклад, США перекрили сполучення з Китаєм. Але, як ми знаємо, найбільший спалах хвороби стався на півночі Штатів, куди зазвичай прилітають люди з ЄС. Найбільша кількість людей прибула туди саме з Європи, щойно Вашингтон оголосив про намір закрити кордони. Багато хто в паніці повертався додому, але їх ніхто не тестував належним чином.

Тож ми можемо зробити висновок, як важливо країнам співпрацювати одна з одною і з ВООЗ. Натомість, зараз багато країн виступають проти неї і ставляться до неї скептично. Кажуть, що ВООЗ виявилася надто політизованою. Особисто я вважаю, що вона просто зіткнулася з дуже потужним викликом. Крім того, зараз у світі багато націоналізму та популізму, а прагнення до глобального співробітництва падає. І рушіями цього є сектори економіки і бізнесу. Важко впливати на глобальний порядок денний, коли опозиція настільки сильна.

Разом з тим, коронавірус показав, що твій доступ до медичних послуг неповинен залежати від того, ти ліберал чи консерватор. Це знаєте, як у США, - якщо ти носиш маску, то ти ліберал, а якщо не носиш, то це демонстрація, що ти можеш робити все, що завгодно. Але треба розуміти, що засоби захисту - це не про мене і не про тебе. Це про всіх нас разом. Наприклад, Китай часто критикують з різних питань. Але люди там робили те, що їм сказали. Звісно, там був великий примус до цього, але все ж країна відбулася малими втратами, зважаючи на кількість населення. У США це не працює. Я сама австралійка і у нас уряд закликав людей дотримуватися карантину добровільно. Ті, хто прибуває у країну, мали відсидіти 14-денний карантин у готелі за кошт уряду. І зараз триває велика дискусія про те, що таке права людей і як вони корелюються із цінністю суспільства. Є й праве крило, яке вважає, що варто понести втрати, але підняти економіку.

Новини та події в Україні та за кордоном. Політика, економіка, суспільство, культура, спорт, наука, освіта, технології
Дезінфекція школи, Мельбурн, Австралія. Фото: Getty images


Виклик для медиків

COVID-19 став перевіркою для всіх членів суспільства, але особливо – для працівників галузі охорони здоров'я, які постійно зустрічаються з ризиком заразитися ним, а також відчувають моральну напругу, бачачи страждання і перебуваючи в постійному стресі. Поширення COVID-19 стало безпрецедентним, і медики усіх уражених країн боролися, аби дати йому відповідь. Кордони по всьому світу закрилися, а соціальна дистанція була запроваджена, аби зменшити поширення. Це мало також катастрофічний ефект на економіку по всьому світу, зростали безробіття, стрес та тривожність.

Серед медиків наростала гостра психологічна напруга через непевність у лікуванні, завантаженість, брак засобів захисту, загрози життю пацієнтів і швидке скороченню ресурсів на фоні високої ймовірності зараження самих лікарів. Емоції лікарів можна зрозуміти. Але зусилля їх варто направити на міжнародну співпрацю, спільний консенсус і спільні методи управління.

Весь світ зараз знаходиться у гонитві за вакциною. ВООЗ заявила про ініціативу ACT-Accelerator, яка має на меті прискорення виробництва ефективних ліків, засобів діагностики і вакцин від коронавірусу. Але поки це недоступно, нам лишається дотримуватися стратегій збереження громадського здоров'я – мити руки, дотримуватися соціальної дистанції і носити маски. До слова, багато з цього медсестри й лікарі практикували десятиліттями.

Разом з тим, нестача засобів індивідуального захисту продовжує турбувати медичних працівників по всьому світу. Це стосується багатьох країн з високим рівнем доходів. Скажімо, відсутність координації на міжнародному рівні призвела до проблем з поставками на самому початку пандемії. Як результат, США – найбагатша країна світу – не мали де взяти маски. Потім ми побачили, як хвороба перекинулася на Бразилію і почала її спустошувати. Тепер світ спостерігає і чекає, як пандемія вплине на країни з низьким і середнім рівнем доходу. Тобто пандемія навчила нас тому, що ми певним чином пов'язані один із одним, а закрити кордон - не означає остаточно зупинити хворобу.

Зараз доступні два типи тестів – один із них визначає наявність вірусу, а інший – антитіл до нього. Часто вони дозволяють виявити вірус ще до настання його симптомів. Але, на жаль, багато країн не здатні запровадити широке тестування і відстеження контактів передачі хвороби. А у багатьох країнах дані щодо тестування не повні чи взагалі недоступні. Країни, що розвиваються, відчувають брак апаратів для штучної вентиляції легень та найнеобхіднішого медичного обладнання. Наприклад, в Африці кількість людей, які опинилися на грані катастрофічного ризику, була оцінена в 1,2 млрд.

Тут знову постає питання того, що для нас важливіше – власні інтереси чи глобальне благополуччя. В США могли б розробити ПЦР-тест-скринінг для тампонів із назофарингеальними мазками для Китаю. Але оскільки між Сполученими Штатами та Китаєм існують політичні суперечки, доступ Пекіна до таких технологій ускладнений.

Новини та події в Україні та за кордоном. Політика, економіка, суспільство, культура, спорт, наука, освіта, технології
Чоловік проводить тест на Covid-19, Мельбурн, Австралія. Фото: Getty images


Ера хвороб, подібних до COVID-19

Оскільки COVID-19 – це нова хвороба, ми вивчаємо все нову інформацію про фактори ризику і її поширення. З того, що відомо зараз із результатів клінічних експертиз - люди похилого віку і будь-хто із серйозними супутніми хворобами знаходиться у групі високого ризику жорсткого перебігу COVID-19. Йдеться про людей з хворобами серця, печінки, нирок та діабетами різних типів. Люди зі слабким імунітетом, ВІЛ та СНІД, які не отримують лікування, вживають кортикостероїди та інші засоби імунотерапії – у групі підвищеного ризику. Поява нових даних свідчить про диспропорцію поширення хвороби і смертності в різних етнічних групах. Коронавірус показав, який важливий вплив чинить на здоров'я соціальне середовище і спосіб життя.

Вважаю, життя не повернеться до норми, поки ми не розробимо вакцину. Експерти кажуть, що це може зайняти ще 11-17 місяців. Зараз же найбільший виклик для нас - примусити людей мити руки. Але є країни у світі, де, наприклад, немає проточної води. Тож ми повинні повернутися до найелементарніших процедур епідеміологічного контролю і збільшити нашу співпрацю.

Ми знаємо, що багато хвороб мають зоонічний характер – передаються від тварин до людей. Найбільш ймовірно, що вірус поширився до людини від кажана. Зважаючи на розвиток сучасного світу, ви знаєте, що неможливо, щоб щось лишалося в ізоляції. Особливістю розвитку сучасного світу є те, що в Ухані співіснують ринок, де можна купити живу тварину для їжі, найкращі медичні університети, найкраща система охорони здоров'я й аеропорт. Тож цілком можливо, що хтось побував на ринку, потім сів у літак – і так воно все й почалося.

Нам треба розуміти, що зараз ми входимо в еру таких захворювань, як COVID-19. Були SARS, MERS, але ми провалили екзамен з того, чому вони нас вчили. Лише деякі країни, такі як Південна Корея чи Сінгапур, впоралися ефективно. Парадоксально, але африканські країни зі слабкою медициною такі як Руанда чи Ефіопія швидше зорієнтувалися і змогли налагодити скринінг, ніж США. У мене є друзі, які поверталися з ЄС через Руанду і розповідали, що там була ефективна система скринінгу в аеропортах, людям міряли температуру, перевіряли симптоми. Тому що місцеві уже звикли мати справу з інфекційними хворобами. Натомість, багато розвинутих країн виявилися не готовими.

Кожен із нас повинен зробити внесок у більш здоровий світ. Так випадково сталося, що COVID-19 зменшив викиди парникових газів. Разом з тим, на фоні пандемії зріс попит на рослинні замінники м'яса й продуктів тваринного походження. Я думаю, багато хто в цьому світі погодиться, що стане лише краще для нашого тіла, якщо ми зменшимо споживання м'яса, і стане краще для екології, якщо ми зменшимо викиди метану із тваринних ферм. Це краще для нашого здоров'я і краще для світу. Але це знову ж – питання на стику індивідуальної і колективної відповідальності. Хтось скаже – я просто хочу заробляти гроші, їсти, що хочу і йти, куди хочу.

Вважаю, ми опинилися зараз у такій ситуації, як колись були наші батьки і дідусі з бабусями після усіх війн і революцій ХХ століття. Вони прийняли рішення, що такого не повинно повторитися. Ми зараз, натомість, зіткнулися із вірусами, здатними викосити величезну популяцію. У США – найбагатшій країні світу – зафіксовано понад 100 тисяч смертей лише за три місяці.

А те, що COVID-19 називають "вуханським коронавірусом" - тут відчувається відтінок расизму. Адже спалах міг статися де завгодно, тож треба відійти від таких висловлювань. Нам треба зрозуміти, що усе глобальне співтовариство може бути ефективнішим лише при обміні даними і кожен несе відповідальність перед світом.

Дмитро Малишко, Апостроф
Tags:     коронавірус      пандемія      Covid-19

 • 11-08-20 -
  Путін оголосив про створення вакцини від коронавірусу

 • 10-08-20 -
  У Львівській області почали розгортати лікарні другої хвилі

 • 04-08-20 -
  МОЗ назвало терміни нової хвилі коронавірусу

 • 03-08-20 -
  Які країни можуть першими отримати вакцину від коронавірусу - прогноз Bloomberg

 • 31-07-20 -
  Степанов представив план реформи екстреної медицини

 • 31-07-20 -
  20% населення України отримають вакцину від COVID-19, - Ляшко

 • 27-07-20 -
  Велика частка негативних ПЛР-тестів можуть бути хибними – МОЗ

 • 27-07-20 -
  МОЗ змінило протокол лікування коронавірусу

 • 20-07-20 -
  Масова вакцинація від COVID-19 може розпочатися в середині 2021 року, - ВООЗ

 • 17-07-20 -
  Нові правила карантину: Україну буде поділено на зони

 • 14-07-20 -
  В Україні планують продовжити карантин: що буде з навчанням в школах

 • 14-07-20 -
  У Києві прогнозують карантин в півтора року

 • 12-07-20 -
  У Росії заявили про завершення випробувань вакцини від коронавірусу

 • 03-07-20 -
  Єврокомісія дозволила продаж першого препарату для лікування коронавірусу

 • 02-07-20 -
  Закриття кафе після 22:00 не знижує ризик зараження, а басейни безпечніше маршрутки, – лікар Комаровський

 • 02-07-20 -
  У МОЗ назвали суми штрафів за перебування без маски у публічних місцях

 • 01-07-20 -
  У МОЗ назвали умову закриття українських курортів

 • 29-06-20 -
  Як і обіцяли, ми врятуємо наші медзаклади і дофінансуємо їх з 1 липня. Рішення вже ухвалено, - Степанов

 • 18-06-20 -
  Хто перший отримає вакцину від коронавірусу: ВООЗ назвала три категорії пацієнтів

 • 05-06-20 -
  Медицинское банкротство

 • 02-06-20 -
  Чому міністр Степанов не любить реформу і Національну службу здоров'я

 • 01-06-20 -
  Відверто про медичну реформу

 • 01-06-20 -
  Степанов заявив про тиск на МОЗ: звинувачує попередників

 • 28-05-20 -
  Пік коронавірусу в Україні пройдено - НАН

 • 28-05-20 -
  Кисень вкрали, ШВЛ вбиває, а ліки коштують сотні тисяч: як лікують хворих з СOVID-19 в Україні

 • 26-05-20 -
  Кабмін хоче створити тримісячний запас засобів індивідуального захисту в лікарнях

 • 24-05-20 -
  "Якщо взагалі не тестувати, то хворих не буде", — Степанов розкритикував ідею змінити вимоги до ослаблення карантину

 • 20-05-20 -
  Закон про масове тестування на коронавірус оприлюднено в "Голосі України"

 • 19-05-20 -
  ІФА-тести безкоштовно робитимуть у державних і комунальних медзакладах за направленням лікаря, - Ляшко

 • 18-05-20 -
  МОЗ озвучило вимоги до стоматологій

 • 16-05-20 -
  Керівники медзакладів не надають об'єктивну інформацію про медиків з Covid-19

 • 15-05-20 -
  ВООЗ готує Європу до другої хвилі коронавірусу восени

 • 14-05-20 -
  Лікарні у ринкових умовах: чи стане влада "згортати" медичну реформу

 • 14-05-20 -
  МОЗ озвучив критерії 4 етапів виходу з карантину – області можуть іти не в ногу

 • 13-05-20 -
  Названо дати послаблення карантину

 • 12-05-20 -
  Супрун запропонувала розв'язання проблеми неготових до реформи лікарень

 • 11-05-20 -
  Доплати отримали медики лише однієї області - МОЗ

 • 09-05-20 -
  За затримання виплат медикам звільнятимуть - МОЗ

 • 08-05-20 -
  Українців будуть масово тестувати на коронавірус: всі подробиці

 • 08-05-20 -
  Головний санлікар: ми не будемо тримати країну постійно в карантині

 • 08-05-20 -
  МОЗ змінить принцип фінансування інфекційних лікарень

 • 08-05-20 -
  Коронавірус у Франції не нащадок "уханського" - вчені

 • 07-05-20 -
  Рада проголосувала за законопроєкт про масове тестування українців на коронавірус

 • 07-05-20 -
  Степанов описав майбутню медреформу на прикладі

 • 07-05-20 -
  МОЗ розповіло про випробування ліків від COVID-19

 • 06-05-20 -
  В Україні можуть з'явитися "паспорти здоров'я"

 • 05-05-20 -
  Чи можна заразитися коронавірусом повторно

 • 05-05-20 -
  Степанов анонсував запровадження нової системи фінансування лікарень

 • 05-05-20 -
  Україні не вистачає обладнання для проведення ПЛР-тестування на коронавірус

 • 05-05-20 -
  ВООЗ відреагувала на заяви США про походження коронавірусу

 • 04-05-20 -
  Вчені спрогнозували пандемію в Україні до кінця року

 • 04-05-20 -
  Кабмін дозволив проведення планових операцій і госпіталізацію до закінчення карантину

 • 03-05-20 -
  В Україні немає серйозних спалахів коронавірусу - МОЗ

 • 01-05-20 -
  Учені з США заявили, що пандемія коронавірусу може розтягнутися ще на два роки

 • 29-04-20 -
  МОЗ підготувало механізм зміни медреформи

 • 29-04-20 -
  Нацслужба здоров'я зобов'язала лікарні забезпечити безкоштовне харчування пацієнтів

 • 27-04-20 -
  Шанс, який ми… проморгали

 • 27-04-20 -
  Зменшення кількості хворих на COVID-19 за добу не ознака проходження піку захворюваності – епідеміолог

 • 27-04-20 -
  МОЗ перевірить якість закуповуваних засобів індивідуального захисту у регіонах

 • 24-04-20 -
  Епідеміолог: Друга хвиля коронавірусної інфекції в будь-якому випадку прийде

 • 24-04-20 -
  Вчені пояснили, чому гіпертоніки в групі ризику при COVID-19

 • 24-04-20 -
  МОЗ пропонує призов до армії провести на нових умовах

 • 23-04-20 -
  Селфі та геолокація: Кабмін визначив механізм електронного контролю за карантином

 • 22-04-20 -
  Медреформа: заробіток частини медиків впаде

 • 22-04-20 -
  984 лікарні будуть недофінансовані в 2020 році, - Степанов

 • 22-04-20 -
  Звільнення медпрацівників через другий етап медреформи не буде — міністр

 • 21-04-20 -
  У Києві назвали розмір доплат медикам

 • 21-04-20 -
  На зовнішній стороні маски — не менше тижня. Вчені уточнили, скільки коронавірус живе на різних поверхнях

 • 21-04-20 -
  Медикам не виплатили обіцяні 300% надбавок за боротьбу з коронавірусом

 • 17-04-20 -
  Країни G7 вимагають реформувати ВООЗ

 • 17-04-20 -
  В Україні на COVID-19 будуть тестувати всіх медиків – Степанов

 • 17-04-20 -
  Україна розробила тест-системи виявлення коронавірусу на ранній стадії зараження

 • 16-04-20 -
  В Україні є проблеми зі здаванням донорської крові в умовах карантину – МОЗ

 • 13-04-20 -
  Вчені знайшли антитіла, що нейтралізують коронавірус

 • 13-04-20 -
  Японські медики тестують препарат, який блокує розмноження коронавірусу

 • 09-04-20 -
  Ляшко не знайшов порушень на Миколаївщині в діагностиці COVID

 • 09-04-20 -
  МОЗ: звичайним людям, особливо бородатим, респіратори не потрібні

 • 09-04-20 -
  Комаровський: Якби я був президентом, у мене були б усі підстави перед совістю закрити цю ганебну Академію медичних наук України

 • 07-04-20 -
  Зеленський доручив викласти у відкритий доступ звіти всіх лікарень щодо їх забезпечення засобами захисту й обладнанням

 • 07-04-20 -
  МОЗ дало поради, як правильно ходити в магазин
 •