Інавгураційні промови зазвичай орієнтовані на внутрішні країни.
І це стосувалося промови президента США Дональда Трампа, хоча й за винятком: його зосередженість на Західній півкулі. У поєднанні з тим фактом, що кілька високопосадовців цієї нової адміністрації мають значний досвід роботи в Латинській Америці, така зосередженість відображає пріоритетність регіону з боку президента. Не дивно, що в інавгураційній промові Трампа в 2025 році кордон був так само помітний, як і в 2017 році, коли він стверджував, що «ми захищали кордони інших країн, але відмовлялися захищати свої».
І оголошення Трампа про надзвичайний стан на південному кордоні — крок, про який він оголосив у своїй інавгураційній промові та формалізований указом через кілька годин — віддзеркалює багато аспектів його заяви від лютого 2019 року .
Але промова Трампа в 2025 році відрізнялася від його звернення в 2017 році з наголосом президента на Панамі.
Трамп присвятив Панамі майже два повних абзаци, сказавши, що «панамська обіцянка нам була порушена» і що «Китай керує Панамським каналом. І ми не віддали це Китаю, ми віддали це Панамі, і ми забираємо це назад».
Занепокоєння Трампа щодо Договору про Панамський канал матеріалізувалося не за останні кілька тижнів. У 2003 році, коли в Панамі проходив конкурс «Міс Всесвіт» Трамп вперше познайомився з цією країною. Згідно з повідомленнями, Трамп вже тоді висловив думку, що США були обкрадені цими угодами. Взаємини з Панамою досягли апогею у 2018 році, коли виникла юридична суперечка між Trump Organization та інвестором готелю в Майамі, який намагався розірвати зв'язки з бізнесом Трампа. Ситуація переросла у протистояння з панамською владою, і врешті-решт ім'я Трампа було знято з готелю, який опинився в центрі суперечки.
Який стан каналу?
Канал управляється Управлінням Панамського каналу, автономною державною установою, яка відповідає за експлуатацію, технічне обслуговування та модернізацію каналу та встановлює плату за проходження. Згідно з договором, ці збори мають бути «справедливими, розумними, справедливими та відповідати міжнародному праву». Останніми роками збори зросли , і хоча вони в основному відповідають Суецькому каналу, аукціони на доступ до каналу можуть значно збільшити загальну плату за транзит. Занепокоєння Трампа, а також сенатора США Джона Кертіса (R-UT), який запитав держсекретаря Марко Рубіо про канал на слуханнях щодо підтвердження минулого тижня, пов’язані з ступенем китайського впливу на канал разом із вищими витратами.
Ще в 1997 році консорціум із Гонконгу виграв тендер на управління портами на кожному кінці каналу. Відтоді зростаючий інтерес Китаю до каналу та до Панами загалом викликав занепокоєння. Примітно, що у 2017 році Панама розірвала зв’язки з Тайванем, започаткувавши нову еру китайських інвестицій. У березні 2024 року тодішній командувач Південного командування США Лора Річардсон під час Атлантичної ради висловила занепокоєння щодо зростання впливу Китаю в каналі.
Що може зробити Трамп, щоб «повернути» канал?
Одним із варіантів є збільшення американських інвестицій у канал і в численні підприємства, які прямо чи опосередковано підтримують роботу каналу. Сполученим Штатам потрібно дійсно ввійти в гру, щоб виграти гру. І ці американські інвестиції будуть вітатися панамцями.
Новий панамський уряд більш проамериканський, ніж його попередники. Муліно, який обійняв посаду в липні 2024 року, доклав великих зусиль, щоб тісніше узгодити політику Панами з позиціями США, і є готовим партнером для прискорення інвестицій США в Панамі. Нещодавно в Панамі я бачив і чув занепокоєння з приводу непропорційного зростання китайських інвестицій і прагнення більше американських компаній інвестувати в Панаму, від її технологічного сектора до її морської галузі.
Згідно з баченням Трампа, його президентство може стати можливістю для подальшого використання інструментів уряду США для прискорення таких інвестицій, щоб витіснити китайські інтереси на користь Сполучених Штатів і Панами.