Экономика > Мнения

grominfo.eu

Спочатку підкоряйся, а потім оскаржуй: чим небезпечний новий законопроект "слуг" щодо ЖКГ

Суббота, 20.06.2020 15:34
E-mail Печать PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии У Верховній Раді днями був зареєстрований законопроект, який, якщо стане законом, істотно ускладнить життя боржникам за житлово-комунальні послуги.

Нардепи від монобільшості пропонують зрівняти боржників ЖКГ зі злісними неплатниками аліментів і обмежити їх в правах до тих пір, поки борги не будуть погашені.

Що придумали

У пояснювальній записці до законопроекту №3613, яким і пропонується "наїхати" на неплатників житлово-комунального господарства, стверджується, що станом на 1 травня борг населення за комунальні послуги становить понад 63 мільярди гривень. Із них найбільше українці заборгували за газ - 25,6 мільярдів. Ще 20,5 мільярдів гривень українці винні за опалення і гарячу воду. І з цим потрібно щось робити.

Врятувати ситуацію "слуги" пропонують радикально: застосовувати до боржників такі самі санкції, які зараз застосовуються до неплатників аліментів.

Отже, якщо сума боргу перевищує сукупний розмір платежів за 4 місяці, українцям можуть заборонити тимчасово виїжджати за кордон, керувати транспортними засобами, користуватися вогнепальною мисливською зброєю і, відповідно, полювати. Але якщо борги погасити в повному обсязі, то подорожувати, водити, стріляти і полювати без обмежень знову стане можливим.

Але це ще не всі "бонуси" від законодавців. Нардепи придумали гнучку систему штрафів для громадян України. Наприклад, якщо сума боргу перевищує сукупний розмір платежів за 1 рік, то виконавча служба має право накласти штраф - 20% від суми боргу. Якщо за два роки - 30%, а якщо українець примудрився назбирати борги за три роки, сума штрафу зросте до 50% від суми неплатежу.

І "найсмачніше": згідно з текстом законопроекту, виконавці отримають право утримувати частину суми боргу за житлово-комунальне господарство з доходів українців - 50% з доходів щомісячно. А якщо сума боргу перевищить сукупний розмір платежів за 3 місяці, то стягнення може бути і за рахунок майна боржника.

Як це допоможе?

Борги населення за комунальні послуги дійсно серйозна проблема для країни. І, на думку експертів, якщо законопроект №3613 перетвориться на повноцінний закон, то система жорстких штрафів і обмежень виконає своє завдання, і сума боргу скоротиться.

"Звичайно, жорсткі санкції в деяких випадках підвищать платіжну дисципліну", - говорить експерт із питань ЖКГ Сергій Дяченко.

"Це допоможе. Коли з'явиться інструмент правового впливу у вигляді відчуження майна, то, звичайно ж, люди стануть більше боятися і стануть відмовляти собі в інших витратах або утиснуть себе до мінімуму в споживанні житлово-комунальних послуг", - додає керівник Асоціації професійних управителів нерухомістю України Андрій Никончук.

Утім, практикувати єдиний санкційний підхід до всіх боржників, на думку експертів, не зовсім правильно. Справа в тому, що неплатників умовно можна розділити на дві групи. Перша група - ті, хто хоче, але не може платити за послуги. Банально немає грошей.

"Багато людей не платять не тому, що платити не хочуть, а тому, що нинішні ціни за послуги ЖКГ створюють реальні проблеми для економіки сімей, - підкреслює Сергій Дяченко. - Тому спершу держава мусила б попрацювати над системою більш збалансованих цін, а вже потім вимагати від людей оплати. Наприклад, зараз скандал, пов'язаний із приведенням завищених цін на тепло до цін на газ, який тягнеться ще з минулого опалювального сезону. Спочатку б ці проблеми вирішити".

З тими, хто хоче, але не може, все більш-менш зрозуміло: їм повинні допомагати субсидії. Друга ж група неплатників - ті, хто може заплатити, але просто не хоче цього робити.

"Зазвичай ці люди, наприклад, діти прокурорів, які дуже добре розбираються в законодавстві і знають, що можуть не платити, тому що їм за це нічого не буде, - пояснює представник мережі "Опора", експерт із ЖКГ Тетяна Бойко. - Адже навіть якщо почати судовий розгляд, підприємство повинно заплатити чимало коштів судового збору та це все тривалий процес. І навіть якщо буде позитивне рішення, далі вже питання до виконавчої служби. Тому ті, хто добре знає свої права, нарощують свою заборгованість, а якщо і програють суд, то заплатять кілька тисяч, для них ця сума не критична. Тому більш справедливо було б застосовувати санкції саме до таких людей".

Правда, існує ще й третя категорія неплатників: тих, хто може платити, але не хоче цього робити через несправедливо виставлені рахунки, адже борги українців за послуги ЖКГ - категорія далеко не абсолютна. Управляюча компанія або постачальник послуг може нарахувати споживачеві борги з повітря.

"Наприклад, нам у Києві абсолютно неправомірно нараховували плату за прибудинкову територію. Ніхто не хоче мене як споживача від цього захистити?" - коментує ситуацію екс-міністр ЖКГ Олексій Кучеренко.

У теорії, споживачів послуг, в тому числі і послуг ЖКГ, повинна захищати Держпродспоживслужба, однак, за словами Андрія Никончука, у цієї служби немає абсолютно ніяких механізмів.

"У Держпродспоживслужби 95% всіх питань - сфера ЖКГ. Але вплинути і захистити споживача вони просто не можуть, вони беззубі, - зазначає Никончук. - По-перше, вони не володіють організаційним потенціалом, щоб задовольнити запит суспільства на перерахунок, на правильний розрахунок за послуги. Вони просто не вміють цього робити. А, по-друге, у них елементарно немає людей. Ось і виходить, що, з одного боку, у нас маленький споживач, якому в рахунках намалювали казки. А з іншого боку - монополіст-мільярдер із юридичними відділами та системою. І альтернативи немає".

А ось вирішувати проблеми споживачів, які хочуть платити за послуги, але платити справедливо, держава не поспішає.

"Особисто я разом із колегами кілька місяців тому писав звернення до Мін'юсту, щоб там розглянули можливість впровадження одного з підвидів судової експертизи, експертизу в сфері ЖКГ. Методику нарахування, прилади обліку і так далі. Мені прийшла відповідь, що це недоцільно", - констатує Никончук.

Але виходить так, що згідно з новим законопроектом, боржнику, якщо він захоче, наприклад, виїхати за кордон, спочатку доведеться погодитися з комунальною несправедливістю, сплативши рахунки, а вже потім домагатися правди у Феміди.

"У нашій країні споживачеві можна "намалювати" борги, а потім відправити в суд, якщо він із чимось не згоден. А судитися можна дуже довго. За цей час до тебе зможуть застосувати санкції, наприклад, не випустити з країни. Тобто логіка така: спочатку заплати, а потім вже доводь свою правоту", - каже Никончук.

Шанси в залі

Залишається питання: чи проголосують нардепи за такий, відверто спірний і соціально чутливий законопроект?

Велика ймовірність, що проголосують, адже, по-перше, його ініціювали представники провладної більшості, а, по-друге, серед авторів документа значаться прізвища чиновників Міністерства розвитку громад і територій. Відповідно, законопроект - спільне напрацювання уряду і парламенту. А якщо так, то шанси на його прийняття значно зростають. Але чи допоможе один єдиний закон одним махом вирішити проблему боргів населення за послуги ЖХГ?

"Є дуже складна проблема - величезні борги за енергоносії та послуги. Але цю проблему не вирішити, прийнявши один єдиний закон. Вона потребує комплексного вирішення, тому всі дії влади мають бути узгоджені. Але цей закон, із одного боку, подається народними депутатами, але серед його авторів - заступник міністра громад і територій, і держслужбовці цього міністерства. Так це ініціатива нардепів чи уряду? Чи це спільна робота? І чи буде щось, крім цього законопроекту? Ця невизначеність не дозволяє відповісти на питання - чи скоротяться борги. Одним простим законом не вирішити таку складну проблему", - резюмував директор спеціальних проектів науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев.

Артур Гор, "Апостроф"
Tags:     газ      штраф      ЖКГ      борги      опалення      комуналка      борги за комуналку      чиновник

 • 05-05-21 -
  Украинцам советуют не торопиться с продажей земли – цена будет расти

 • 29-04-21 -
  Убить "священную корову" Вашингтона: почему Коболева вынесли из "Нафтогаза"

 • 29-04-21 -
  Нафтогаз отреагировал на увольнение Коболева

 • 08-04-21 -
  На промышленность и сельское хозяйство локдаун существенно не влияет – Нацбанк

 • 08-04-21 -
  Транзит российского газа создает для Украины подушку безопасности в военном плане, - Коболев

 • 01-04-21 -
  НБУ прокомментировал проигрыш Ощадбанка России

 • 01-04-21 -
  Украина может расширить перечень запрещенных к импорту товаров из РФ, - торгпред

 • 30-03-21 -
  Министр назвала альтернативы накопительной пенсии

 • 25-03-21 -
  Дети не дождутся обещаний Зеленского, или Куда утекают миллиарды "Нафтогаза"

 • 20-03-21 -
  Газовая атака: почему СНБО ударил по Фуксу

 • 15-03-21 -
  Украина попросит Вашингтон компенсировать ей потери $ 3,6 млрд за экспроприацию у китайцев завода "Мотор Сич", - Пилипенко

 • 12-03-21 -
  Если мы хотим большие пенсии, надо выполнять свои обязанности - нардеп "Слуги народа"

 • 03-03-21 -
  Крадущийся Ахметов, прячущийся Коломойский

 • 02-03-21 -
  Коболев заявил о готовности Украины к ситуации, при которой "Северный поток – 2" будет достроен

 • 01-03-21 -
  Распродажа имущества университетов?

 • 27-02-21 -
  Подводные течения проекта «Северный поток-2»

 • 26-02-21 -
  Назад в прокрустово ложе

 • 25-02-21 -
  Бег на месте. Что мешает переговорам с МВФ и есть ли у власти план "Б"

 • 25-02-21 -
  Внутренний рынок не покроет потребность в валюте для выплат долгов, - аналитик

 • 23-02-21 -
  Без сюрпризов?

 • 23-02-21 -
  Игры на трубе. Достроят ли "Северный поток-2" и чем это угрожает Украине

 • 22-02-21 -
  Зеленский заявил, что COVID-фонда не существовало

 • 22-02-21 -
  Зеленский объяснил отказ МВФ дать Украине транш кредита на 700 млн долларов

 • 17-02-21 -
  В НАБУ прокомментировали дело по вакцинам

 • 16-02-21 -
  Украинцы покупают дорогой газ по одной причине - глава Союза потребителей коммунальных услуг

 • 16-02-21 -
  Экономический эксперт: если министры не начнут работать, то в восстановлении Минагрополитики нет смысла

 • 11-02-21 -
  Украина на грани потери сельской местности: эксперт рассказал, как остановить разрушение

 • 11-02-21 -
  Марченко отказался назвать сроки выделения очередного транша МВФ

 • 10-02-21 -
  Украинский газ с доставкой из Нидерландов

 • 31-01-21 -
  Бумажки и букашки

 • 29-01-21 -
  Спасут ли законодатели украинцев от коллекторов: мнение эксперта

 • 19-01-21 -
  Жилищно-коммунальное рабство

 • 16-01-21 -
  Госрегулирование тарифов: что предлагает правительство и кто от этого выиграет

 • 16-01-21 -
  Реформа углепрома

 • 13-01-21 -
  Как сэкономить на газе

 • 11-01-21 -
  Непрозрачное ProZorro

 • 10-01-21 -
  Реформаторы в «лесотень» не ходят

 • 21-12-20 -
  За сутки – месячную зарплату: как Польша "охотится" на украинских врачей, для которых Кабмин не нашел денег

 • 21-12-20 -
  Индивидуальный перерасчет пенсий в Украине. Какие категории пенсионеров могут претендовать

 • 18-12-20 -
  Программа 20/20 была разработана как основание для повышения цен на газ, - эксперт

 • 14-12-20 -
  Продажа земель в «хорошие руки»?

 • 11-12-20 -
  Кабмин должен объяснить украинцам важность рыночных тарифов на свет, – Каленков

 • 10-12-20 -
  Необосно­ванные расходы: действия Минфина привели к бюджетному кризису в Украине

 • 09-12-20 -
  Рынок земли местного значения

 • 08-12-20 -
  Скупой платит дважды

 • 05-12-20 -
  Договор с коррупцией. Решение Рады по декларациям

 • 04-12-20 -
  Без опыта и с зависимостью: сможет ли новый глава "Укроборон­прома" провести реформу

 • 04-12-20 -
  Шмыгаль объяснил, что до конца года Украина может разместить облигации на 1 млрд долларов

 • 02-12-20 -
  Агрессивная политика налоговых органов налогообложении НДС в условиях кризиса станет причиной сотен банкротств – эксперт

 • 30-11-20 -
  Мировой экономический кризис набирает обороты. Что же делать?

 • 24-11-20 -
  Экономист о накопительной пенсионной системе: законопроект заведет зарплаты в тень

 • 18-11-20 -
  Как-то пропетляем, но будет плохо: эксперты, о том как прожить Украине без МВФ

 • 16-11-20 -
  В Минздраве посоветовали предпринимателям идти работать в больницы

 • 13-11-20 -
  ООН: Украине грозит худшая за десятилетие рецессия из-за пандемии

 • 06-11-20 -
  Украине грозит уничтожение всех антикоррупционных органов - НАБУ

 • 06-11-20 -
  О деньгах, которых у нас нет, и расходах, которые у нас есть

 • 03-11-20 -
  Украинских бюджетников, военных пенсионеров и переселенцев должны обслуживать не только госбанки, - вывод АМКУ

 • 02-11-20 -
  Риски налоговой полуреформы

 • 21-10-20 -
  Денег нет, но вы копите: что будет с пенсиями украинцев через 15 лет

 • 17-10-20 -
  В НБУ назвали главных инвесторов в Украину

 • 15-10-20 -
  "Укроборон­пром" должен быть разрушен: когда и как разделят токсичный концерн

 • 24-09-20 -
  Украинцев ждет новый тарифный удар: что будет с ценами на электроэнергию

 • 20-09-20 -
  Министр финансов исключает возможность дефолта в Украине

 • 18-09-20 -
  Бюджет печатного станка: что ждет Украину в следующем году

 • 08-09-20 -
  Зеленский: Мы "уничтожили" 90% тендерных "троллей", зарабатывавших миллионы на строительстве дорог

 • 04-09-20 -
  350 миллионов долларов для Суркисов: должен ли "ПриватБанк" платить деньги украинцев

 • 07-08-20 -
  Минюст США обвинил Коломойского в отмывании миллиардов долларов из ПриватБанка

 • 03-08-20 -
  Мы его теряем: что происходит с долларом, и нужно ли беспокоиться украинцам

 • 02-08-20 -
  Инвестиции в газодобычу и «няни» с автоматами

 • 22-07-20 -
  Министр экономики Игорь Петрашко: Курс гривны использовался для манипуляций

 • 18-07-20 -
  Баканов за спиной у Зеленского играет в игру Коломойского, - мнение

 • 12-07-20 -
  Сделано в СССР: как долго Украина продержится без собственных боеприпасов

 • 09-07-20 -
  СБУ попросила Гонтареву воздержаться от "неоднозначных комментариев" по поводу МВФ

 • 07-07-20 -
  Смолий назвал возможного организатора давления на Нацбанк

 • 02-07-20 -
  Найем назвал ключевые причины для ликвидации «Укроборонпрома»

 • 30-06-20 -
  Большинство украинцев считает, что Украине не нужен МВФ

 • 26-06-20 -
  На дорогой игле: зачем Украине делать ставку на "мертвые" кредиты Запада

 • 16-06-20 -
  Грядет ли крах доллара. Почему в мире заговорили о грядущем падении американской валюты

 • 15-06-20 -
  Люди на экспорт. Как желание ЕС удерживать трудовых мигрантов скажется на Украине

 • 15-06-20 -
  Що перешкоджає розвитку газовидобутку в Україні
 •