Оборонна тактика ЗСУ обернеться подальшими втратами територій. Зміна фронтової ситуації передбачає перехід у контрнаступ, переконані опитані Фокусом військові експерти.
Російські війська просуваються на сході України: 24 липня стало відомо про захоплення села Піщане на Харківщині та наближення до річки Оскіл. До найближчого села Колесниківка — понад шість кілометрів, а до самого Оскола — близько восьми. Ціла низка просувань у ЗС РФ є і на Покровському напрямку: у районі села Вовче, де розвивається наступ після захоплення Прогресу, і в Новоселівці Першій, повідомляє моніторинговий паблік Deep State.
На північ від Прогресу окупанти намагаються оточити частину угруповання ЗСУ під селищем Лозуватським і пробитися до Іванівського в Донецькій області. До ранку 25 липня стало відомо про просування ворога в районі Тимофіївки.
Наказу відходити ніхто не дає, розповіли Deep State бійці 31-ї бригади, які практично потрапили в оточення. Південніше Лозуватського ворог утворив горловину, через яку доводиться утримувати низку позицій на захід від висоти 236.9.
"Бригадне керівництво хоче, щоб бійці й далі сиділи в оточенні, до останнього солдата. Управління рот фактично відсутнє, адже їхні командири поранені або загинули", — повідомив ресурс.
Оперативно-тактична обстановка стала критичною на вихідних через хаотичний відхід однієї з піхотних бригад. На допомогу прийшла 47-та окрема механізована бригада, але не стримала противника, який переважав числом, підкреслює паблік.
Чи продовжаться територіальні втрати на сході України?
Заступник командира Третьої штурмової бригади Максим Жорін 16 липня говорив про неприємну і складну, але контрольовану ситуацію на Куп'янському напрямку. Російські окупанти давно намагаються просуватися в напрямку Куп'янська та Борової Харківської області й тривалий час перекидали туди резерви. Напружені бої тривають.
"У них [російських військових] справді є задум просуватися в бік Куп'янська і Борової. Вони вже два місяці перекидають туди резерви, щоб просуватися. Частково їм це вдається", — розповідав Жорін.
ЗСУ змушені проводити бойові дії оборонного типу через низку чинників, включно з повільним постачанням західної допомоги. Територіальні втрати на сході України через це триватимуть щонайменше до кінця 2024 року. Щоб ситуація змінилася, треба переходити в контрнаступ, каже Фокусу координатор групи "Інформаційний спротив", військовий експерт Олександр Коваленко.
"Піщане для росіян — це крайнє село по лінії "Табаївка — Крохмальне — Берестове" перед кидком через поля на лівий берег Оскола. Подальше просування полями доволі проблематичне, ці рубежі зміцнювалися з моменту звільнення Харківської області 2022 року", — каже експерт Фокусу.
У будь-якому разі вести бойові дії в польових умовах складніше, ніж у міських. Коваленко вважає, що ЗС РФ не вдасться вийти швидко до лівого берега Оскола. Хоча з урахуванням окупації Піщаного вийшов "витягнутий" рукав: тепер ворог займеться створенням флангів на півночі і півдні з метою вирівнювання лінії зіткнення.
Іванівське під Часовим Яром практично окуповане, деякі околиці селища перебувають у сірій зоні. Слід розуміти, що для окупантів важливо створити безпечну зону для продовження успішного наступу на південь від траси 0504. Логічним виглядає і спроба формування зони безпеки на півдні Лозуватського після захоплення Прогресу та охоплення прапорів у районі Воздвиженки, додав він.
"Весь південний фланг фактично по каналу окупанти хочуть контролювати. Лінія "Іванівське — Кліщіївка — Андріївка", виходячи з їхніх планів, має бути захоплена", — вказує Коваленко.
Наступ Росії — у вирішальній фазі
Відомий польський військовий аналітик, полковник Пьотр Левандовський припускає, що літній наступ Росії в Україні вступив у вирішальну фазу. Отримавши підкріплення, агресор спробує повернути ініціативу на північ від Харкова і прорвати оборону на ділянці "Куп'янськ — Сватове — Кремінна".
ЗС РФ наступають у напрямку Сіверська, Часова Яру і хочуть скористатися тактичним успіхом на ділянці "Нью-Йорк — Торецьк". Наразі їхні розвідувальні підрозділи виходять до дороги, що з'єднує Покровськ і Часів Яр, що суттєво ускладнить постачання тих, хто обороняється.
На ділянці біля Піщаного у ЗСУ ще є близько десятка бригад, що дозволяє зберігати стабільність оборони. Бої за Глибоке і Вовчанськ мають динамічний характер і часто переходять у зустрічні битви. Але погіршення ситуації на Донбасі може змусити провести ротацію сил, а росіяни можуть цим скористатися.
Нинішній рівень втрат територій на сході України не критичний, адже російська армія платить за прориви високу ціну, розповідає Фокусу виконавчий директор Українського центру безпеки та співробітництва Дмитро Жмайло.
Загибель окупантів і колосальні втрати військової техніки супроводжує всю літню кампанію, але командуванню РФ потрібно показати бойові успіхи суспільству.
"З цієї причини вони промацують сили ЗСУ по всій лінії фронту. Покровський напрямок — найпріоритетніший, там зосереджена третина зусиль. Але ми пам'ятаємо, що понад 500 000 військових РФ залишаються на окупованих територіях України. Перевага в артилерії та керованими авіабомбами також відчутна", — підкреслює аналітик.
Часів Яр і Торецьк у росіян швидко окупувати не вийшло і зараз головне завдання — вийти на трасу "Покровськ — Костянтинівка". Очевидно, просування будуть, але прориви фронту неможливі, додав він.
Проте натиск російських військ не лякає головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського, який каже, що не стане копіювати стиль ворога. Досягнення цілей за будь-яку ціну і відправлення українських солдатів у марні "м'ясні штурми" неприйнятне. Іноді доводиться відходити на більш вигідні позиції, визнав воєначальник в інтерв'ю газеті The Guardian.
"Для нас дуже важливо зберегти життя наших солдатів. Ми не захищаємо руїни", — сказав Сирський.
Незважаючи на нещодавні територіальні втрати на Донбасі, головком всерйоз вважає реальним повернути Крим під контроль України.
"Чи було це дійсно здійсненно? Це реалістично. Звичайно, це велика військова таємниця. Ми зробимо все можливе, щоб досягти міжнародно визнаних кордонів 1991 року. Ми повинні перемогти, щоб звільнити наших громадян, які перебувають в окупації і страждають", — підсумував він.
Нагадаємо, вранці, 24 липня армія Росії завдала ракетного удару по Немишлянському району Харкова і селу Лісове. Через атаку постраждав ландшафтний парк "Фельдман Екопарк" і офіс швейцарського фонду FSD, що займається гуманітарним розмінуванням.
За даними оперативно-стратегічного угруповання військ "Хортиця", найактивніші бої на Харківському напрямку тривають біля села Глибоке та міста Вовчанськ. ЗС РФ ведуть перегрупування, щоб розпочати нові штурмові дії.