Економіка > Фінанси

grominfo.eu

Українці раптово розбагатіли? Звідки взялися дивовижні цифри Світового банку

П'ятниця, 05 липня 2024 11:09
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии Виявляється, на кожного українця припадає по 5070 доларів річного доходу

Україна, згідно з класифікацією Світового банку, у 2024 році перемістилася з категорії країн з доходами, нижчими за середні, до групи країн з доходами, вищими за середні. За оцінкою СБ, на кожного українця припадає понад 5000 доларів річного національного доходу, що не дуже в'яжеться з даними про реальний рівень життя наших громадян.

"Апостроф" розбирався, звідки Світовий банк взяв вказану цифру, і чи справді українці стали багатшими, незважаючи на війну.

Світовий банк з 2024 року вважає Україну державою з доходами вищими за середні. До цього Україна визначалася СБ як країна з доходами, нижчими за середні.

Згідно з повідомленням на сайті Світового банку, зараз доходи України становлять 5070 доларів на душу населення. Раніше вони були на рівні 4270 доларів.

5070 доларів – це приблизно 205 тисяч гривень. За місяць виходить трохи більше 17 тисяч гривень. У зв'язку із цим виникає закономірне питання: звідки взялися такі цифри?

Світовий банк порахував українців

Світовий банк у своїх оцінках спирається на показник валового національного доходу (ВНД) на душу населення за попередній календарний рік.

Для більшості країн світу ВНД фактично дорівнює ВВП – валовому внутрішньому продукту. При цьому індекс ВНД на душу населення є одним із базових у міжнародній статистиці, за яким оцінюється рівень добробуту в державі.

"Зміна рейтингу України відбулася в результаті відновлення економічного зростання в 2023 році (реальний ВВП зріс на 5,3% після падіння на 28,8% в 2022 році) поряд зі зниженням чисельності населення, що продовжується, яке скоротилося більш ніж на 15% після вторгнення РФ", - йдеться у повідомленні Світового банку.

При цьому ані показник ВНД (так само як і ВВП), ані чисельність населення України, ані ВНД на душу населення СБ у своєму релізі не вказує.

"Ця цифра (5070 доларів) дуже дивна, - зазначає у розмові з виданням засновник інвестиційної групи "Універ" Тарас Козак. - Якщо ВВП (або ВНД, що, фактично, одне й те саме – "Апостроф") ми можемо оцінити, то оцінити населення в Україні ми ніяк не можемо".

Номінальний ВВП України у 2023 році становив понад 6,5 трильйона гривень. Щодо чисельності населення, то найбільш реалістичною цифрою виглядає 31 мільйон осіб. І, схоже, Світовий банк у своїх розрахунках виходив саме з неї (якщо 6,5 трильйона гривень ВВП поділити на 205 тисяч гривень доходу на душу населення, отримаємо 31,7 мільйона осіб).

Доходи не для всіх

Таким чином, ми стали ближчими до розуміння того, як Світовий банк рахував доходи українців. Але доходи є далеко не у всіх.

"Якщо перераховувати на середню зарплату (у першому кварталі 2024 року вона становила 18,9 тисячі гривень на місяць і близька до показника СБ середньомісячного доходу на душу населення в 17 тисяч гривень - "Апостроф"), то ми повинні розуміти, що це стосується лише тих, хто отримує зарплату", - каже Тарас Козак.

В Україні близько 10 мільйонів пенсіонерів (принаймні за офіційною статистикою), при цьому середня пенсія на сьогодні – трохи більше 5000 гривень на місяць. Приблизно стільки ж у нашій країні дітей. Таким чином, якщо виходити із загальної чисельності населення у понад 30 мільйонів, залишається також близько 10 мільйонів осіб, які й отримують у середньому близько 20 тисяч гривень (усі наведені цифри є досить умовними).

Якщо зважити на всі ці категорії населення, то вийде, що середній місячний дохід українця становить трохи більше 8 тисяч гривень або близько 100 тисяч гривень на рік. Тобто вдвічі менше, ніж нарахували у Світовому банку.

Можна порахувати по-іншому. Якщо, згідно з оцінкою СБ, дохід на одну особу в Україні становить 17 тисяч гривень, то, в такому разі, для сім'ї із чотирьох осіб він має бути на рівні 68 тисяч гривень. Якщо в сім'ї двоє дітей, при цьому батьки працюють і отримують середню зарплату, їй, сім'ї, навіть близько не бачити такого доходу. Це, не кажучи про більш типові сім'ї, в яких зарплати, як правило, нижчі за середню.

Вся справа у методології

У такому разі незрозуміло, навіщо потрібні такі дослідження, дані яких, м'яко кажучи, не відповідають реаліям?

Насправді вся справа в методології, пояснює керівник аналітичного напряму мережі "АНТС" Ілля Несходовський.

"Правильно формулювати таким чином, що на одну людину припадає 5000 доларів валового національного доходу. У цьому якраз і полягає певне нерозуміння, - сказав експерт у коментарі "Апострофу". - Валовий національний дохід – це не лише заробітна плата. Це і сплачені податки, і прибуток, отриманий компаніями" .

Він також вказав на те, що зараз Україна отримує значну фінансову допомогу від закордонних партнерів, яка лише минулого року становила понад 56 мільярдів доларів, з яких 42 мільярди доларів пішли безпосередньо до бюджету. А це сприяє утриманню курсу гривні, який за відсутності такої допомоги був би набагато нижчим, і, відповідно, доходи на душу населення у доларовому еквіваленті також були б суттєво меншими за 5070 доларів.

"Крім того, значна частина цієї фінансової допомоги йде на виплату заробітної плати бюджетникам, які, отримуючи її, йдуть у магазин та купують продукти і цим також збільшують обсяги валового національного доходу", - додав Несходовський.

Ну і, нарешті, треба розуміти, що навіть у мирний час ВНД/ВВП – це далеко не лише реальні доходи громадян, оскільки є кошти, які витрачаються на соціальну інфраструктуру, адміністративний апарат тощо. Нині ж, під час війни, фактично половина бюджету спрямовується на оборонні потреби.

"Значна частина коштів йде на армію, тому ми не відчуваємо, що у нас по 5000 доларів на людину - через війну", - пояснив експерт.

Об'єктивність під питанням

Однак це не означає, що дані Світового банку є об'єктивними.

"Це спотворений показник, який говорить про те, що такий підхід однозначно некоректний для країн, які перебувають у стані війни, - каже Ілля Несходовський. - Його можна використовувати, наприклад, для країн Європейського Союзу, тому що вони мають приблизно однакові умови, а тому можна об'єктивно оцінювати, наскільки та чи інша країна багата" .

Він нагадав, що раніше Світовий банк щорічно публікував рейтинги країн світу за рівнем легкості ведення бізнесу (Doing Business), проте через недосконалість методології, що застосовувалась в цьому рейтингу, кілька років тому відмовився від цього проєкту.

Таким чином, опубліковані дані Світового банку слід, як то кажуть, "взяти до відома".

Втім, повністю відмахуватись від них теж не варто.

"Цей показник є формальним. Але важлива динаміка цього показника. І, мабуть, саме про динаміку і говорить Світовий банк, , - пояснює Тарас Козак. - Чи потрібно нам пишатися тим, що ми тепер серед країн з доходами вищими за середні? Тут особливо пишатися нема чим. Є і неприємне порівняння з країною-агресоркою (СБ перевів Росію в категорію країн з високим рівнем доходів - "Апостроф"). Тому ми якнайшвидше маємо переходити до категорії країн з високими доходами. Але вже те, що ми перейшли з категорії "нижчі за середні" до "вищі за середні", особливо в умовах російської агресії, - це приємний факт. Я б не робив з цього великих висновків, але це - факт, що Україна розвивається, незважаючи ні на що".
Tags:     війна      доходи      Світовий банк      ВНД      газ

 • 17-07-24 -
  Курси долара і євро знову зросли

 • 12-07-24 -
  Офіційний курс долара вперше в історії перевищив 41 гривню

 • 12-07-24 -
  В Україні відключатимуть одночасно 70% споживачів

 • 09-07-24 -
  Заморозка до мінімуму? Що буде з пенсіями та іншими виплатами українців

 • 03-07-24 -
  Україна отримала транш МВФ

 • 01-07-24 -
  Україна отримала гроші для виплати пенсій

 • 27-06-24 -
  Литва виділить 0,25% ВВП на військову допомогу Україні

 • 25-06-24 -
  Інформаційне агентство AML Intelligence опублікувало статтю Голови Держфінмоніторингу Ігоря Черкаського

 • 24-06-24 -
  Українцям загрожує подвійний удар по гаманцю: за що здеруть шалені штрафи

 • 22-06-24 -
  Внести росію до “чорного” списку : Держфінмоніторинг забезпечує підготовку до чергового засідання FATF

 • 21-06-24 -
  Нацбанк забороняє використовувати кредитні кошти для участі в азартних іграх

 • 20-06-24 -
  Деяким українцям підвищили пенсії на 4 тисячі: хто отримує найбільші виплати

 • 19-06-24 -
  Прогноз дефіциту бюджету США зріс до майже 2 трильйонів доларів - Bloomberg

 • 15-06-24 -
  США під час Саміту миру оголосили про виділення понад $1,5 млрд для енергетичного сектору України

 • 11-06-24 -
  Голова Держфінмоніторингу підписав важливі угоди із трьома країнами: ефективність фінансових розслідувань підвищиться

 • 10-06-24 -
  Знайдено підозрілі фінансові операції на 193 млрд гривень: Держфінмоніторинг бореться з рф на економічному фронті

 • 06-06-24 -
  Навіщо Нацбанк обмежує перекази з картки на картку і чи вдарить це по волонетрах

 • 05-06-24 -
  НБУ пояснив, чому попит на валюту підскочив на 40%

 • 31-05-24 -
  Долар і євро подорожчали наприкінці тижня

 • 24-05-24 -
  Держфінмоніторинг розповів про боротьбу з рф за 27 місяців війни: знайдено підозрілі фінансові операції на суму майже 190 млрд гривень

 • 23-05-24 -
  Бюджету бракує грошей на оборону: уряд працює над підвищенням податків

 • 14-05-24 -
  Рада ЄС затвердила план за програмою Ukraine Facility: до бюджету надійде 1,9 млрд євро

 • 13-05-24 -
  Держфінмоніторинг продовжує викривати колаборантів: заблоковано 17.6 млрд гривень

 • 06-05-24 -
  Найбільше отримав держсекретар: Кабмін оприлюднив зарплати топ-чиновників

 • 02-05-24 -
  Дефіцит поточного рахунку платіжного балансу у березні склав $1,6 млрд

 • 02-05-24 -
  Ціни на нафту зросли на очікуваннях збільшення попиту в США

 • 26-04-24 -
  Маск знову став багатшим за Цукерберга

 • 22-04-24 -
  Держфінмоніторинг розповів про боротьбу проти рф на економічному фронті: заблоковано рахунки майже 3 тисяч колаборантів

 • 19-04-24 -
  Європейський центробанк планує змусити UniCredit вийти з ринку РФ - Reuters

 • 18-04-24 -
  Держфінмоніторинг продовжує боротьбу проти рф: знайдено підозрілі фінансові операції на суму 180 млрд гривень

 • 17-04-24 -
  За що українцям банки масово блокують картки: як не залишитися без грошей

 • 17-04-24 -
  Данія виділила новий пакет військової допомоги Україні

 • 17-04-24 -
  Україна не отримає одразу всю суму у разі конфіскації заморожених активів РФ, — Мінфін США

 • 16-04-24 -
  Долар прискорив зростання в обмінниках

 • 16-04-24 -
  Джонсон представив окремі законопроєкти щодо допомоги Україні та Ізраїлю

 • 15-04-24 -
  Шмигаль заявив, що "недоцільно" перенаправляти гроші для телемарафону на ЗСУ

 • 14-04-24 -
  Експерти пояснили, чи мають право студенти-ВПО на продовження виплат

 • 13-04-24 -
  У Німеччині обмежать виплату готівки біженцям: для чого та як надаватимуть допомогу

 • 05-04-24 -
  Картки українців блокують після переказів: адвокат розповів, що перевіряють банки та як уникнути проблем

 • 03-04-24 -
  Україна нарощує держборг: скільки тепер винен кожен українець

 • 30-03-24 -
  Україна відмовляється від долара: як це вплине на нас

 • 28-03-24 -
  Україна винна світу понад 100 мільярдів - як українцям не влізти у ще більші борги

 • 26-03-24 -
  У Мінфіні розповіли, скільки грошей йде на оборону

 • 24-03-24 -
  В Україні обмежать підозрілі платежі з картки на картку: Меморандум з МВФ

 • 20-03-24 -
  Єврокомісія виплатила перший транш Києву з пакета допомоги у 50 млрд євро, - Боррель

 • 20-03-24 -
  Єврокомісія сьогодні запропонує використати російські активи для України, - Bloomberg

 • 19-03-24 -
  Заморожені активи РФ: Боррель пропонує віддати 90% доходів на закупівлю зброї для України

 • 19-03-24 -
  Долар продовжує дорожчати: скільки коштує валюта в обмінниках

 • 18-03-24 -
  Держфінмоніторинг розповів про заходи проти рф: заблоковано рахунки майже 3 тисяч колаборантів

 • 13-03-24 -
  Забирати гроші — небезпечний прецедент. Чому країни Заходу бояться конфіскувати активи РФ

 • 10-03-24 -
  Держфінмоніторинг продовжує боротьбу з агресором на економічному фронті: заблоковано понад 14 млрд гривень

 • 07-03-24 -
  Євросоюз пообіцяв Україні 50 млрд євро. Гроші дають під реформи із жорстким контролем

 • 07-03-24 -
  Нові тарифи вступили в силу: для кого платіжки стануть ще більшим тягарем

 • 06-03-24 -
  Кемерон готовий дати Україні позику на суму заморожених у Британії російських активів

 • 04-03-24 -
  Палата представників США може проголосувати за допомогу Україні наприкінці березня-квітні, - CNN

 • 29-02-24 -
  1900 FPV-дронів чи оренда житла для депутатів? Які витрати бюджету можна скоротити на користь армії

 • 23-02-24 -
  Група з розробки фінансових заходів боротьби з відмивання грошей (FATF) продовжила зупинку членства рф в організації через потенційні ризики для міжнародної фінансової системи

 • 23-02-24 -
  У США намагаються конфіскувати активи російських олігархів на $700 млн

 • 22-02-24 -
  НБУ хоче надати доступ до номерів банківських карт українців: що зміниться

 • 21-02-24 -
  Дослідник: Війна РФ проти України вже коштувала Німеччині понад 200 мільярдів євро

 • 20-02-24 -
  Новий транш та план "Б" для держбюджету. Чого чекати Україні від переговорів із МВФ

 • 19-02-24 -
  НБУ продав максимум валюти за місяць

 • 16-02-24 -
  НОВЕ ЗАСІДАННЯ FATF: ДЕРЖФІНМОНІТОРИНГ ПІДГОТУВАВ АНАЛІЗ ЩОДО ЗЛОВЖИВАНЬ РОСІЇ

 • 16-02-24 -
  Буде лише гірше: що готує Нацбанк для власників карткових рахунків

 • 15-02-24 -
  Посли ЄС погодили пакет допомоги Україні на 50 млрд євро, - FT

 • 12-02-24 -
  Боротьба з рф на економічному фронті: за матеріалами Держфінмоніторингу заблоковано 13,8 млрд. гривень

 • 08-02-24 -
  КНДР могла вкрасти 3 млрд доларів за допомогою хакерів для фінансування ядерної програми, - ЗМІ

 • 06-02-24 -
  Майже 11 млн за 2 дні: Нацвідбір на Євробачення обійшовся у солідну суму

 • 06-02-24 -
  Глава Єврокомісії назвала дату першого траншу Україні за програмою на 50 млрд євро

 • 06-02-24 -
  Гроші є, але ви тримайтеся: чи проголосують у Конгресі США за допомогу Україні

 • 05-02-24 -
  Нацбанк продав мінімум валюти за 10 місяців

 • 04-02-24 -
  Лютневі гойдалки. Чи буде дорожчати долар протягом місяця і яким буде готівковий курс

 • 02-02-24 -
  Сенат США може схвалити 61 млрд доларів допомоги Україні наступного тижня, — Politico

 • 01-02-24 -
  Виплати переселенцям. Хто може залишитися без фіндопомоги та від чого залежать платежі

 • 30-01-24 -
  Зеленський рве соцпакети: чи допоможуть бюджету гроші українських біженців

 • 28-01-24 -
  Тарифи, пенсії та субсидії: чи чекати на зміни в лютому

 • 26-01-24 -
  Понад 158 мільярдів гривень підозрілих операцій: Держфінмоніторинг продовжує економічну боротьбу з агресором

 • 26-01-24 -
  В уряді пояснили скасування виплат переселенцям крім деяких категорій

 • 26-01-24 -
  Репарації під заставу. Як Захід може фінансувати Україну за рахунок грошей Росії

 • 23-01-24 -
  ДЕРЖФІНМОНІТОРИНГ ВИЯВИВ СУМНІВНІ ФІНАНСОВІ ОПЕРАЦІЇ НА ПОНАД 100 МІЛЬЯРДІВ ГРИВЕНЬ
 •