Економіка > Думки

grominfo.eu

Газ з Росії в обхід України: хто винен і що робити

Четвер, 07 жовтня 2021 16:08
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии Про загрози для українського транзиту було відомо давно

Ціни на газ в Європі продовжують зростати. Зараз вартість блакитного палива вже наблизилася до позначки 2000 доларів за 1 тисячу кубометрів, і фахівці попереджають, що це, скоріше за все, ще не останній рекорд.

На цьому тлі Україна втрачає свою значимість як головного транзитера російського газу в Європу, оскільки обхідний газогін "Північний потік -2" вже добудований, і початок постачання ним палива – лише питання часу. Але й без скандального газопроводу маршрути постачання вже оминають нашу країну. Так, Угорщина підписала з Росією контракт, за яким газ піде в обхід України, і з 1 жовтня транзит українським маршрутом до цієї держави вже припинився. Офіційний Київ звинувачує Будапешт у зраді, також дістається Німеччині за просування "Північного потоку-2" і, звичайно, Росії, яка зараз святкує перемогу. Але набагато важливіше те, що високопосадовці українського уряду та НАК "Нафтогаз України" аж нічого не зробили, щоб мінімізувати руйнівні наслідки дій Кремля. "Апостроф" розбирався, хто в цьому винен, і що насправді потрібно було робити.

Нормальні герої завжди йдуть в обхід

Об’єм транзиту газу через Україну знову знижуються. Причиною тому - новий довгостроковий контракт, підписаний між угорською енергокомпанією MVM Group і російським "Газпромом" про постачання газу в Угорщину. З наступного року ця країна почне отримувати газ з трубопроводів, прокладених в обхід України. Передбачається постачання щороку 4,5 мільярда кубометрів газу, з яких 3,5 мільярда кубів заходитиме до Угорщини з Сербії і ще 1 мільярд - з Австрії. Україну ці об’єми газу оминатимуть з півдня газогоном "Турецький потік", прокладеним по дну Чорного моря.

"Досить поглянути на карту, щоб зрозуміти, що маршрут доставки газу через Чорне море набагато довший, ніж через територію України, - говорить директор з аналітичних досліджень DiXi Group Роман Ніцович. - Очевидно для того, щоб схилити угорську сторону обрати саме такий маршрут, Кремль запропонував їй якісь "політичні" знижки. Питання в тому, які це матиме наслідки. Україна має багатий досвід щодо того, чим доводиться платити за отримані від Росії знижки".

Законтрактований даною угодою об’єм газу складає приблизно половину пального, яке постачається "Газпромом" до Угорщини, розповів "Апострофу" співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич. Проте слід бути готовими до того, що і та частка, що залишилася, в майбутньому буде скорочуватися.

До речі, як заявив Оператор ГТС України, з жовтня транзит до Угорщини вже припинився. Поки що невідомо, чи йдеться про остаточне припинення, чи тимчасове, але це є безумовним сигналом того, що нашу країну рішуче витісняють з ланцюга постачання газу.

Ба більше – це становить загрозу постачанню палива безпосередньо в Україну, адже воно потрапляє до нас завдяки схемі "віртуального реверсу", тобто не перетинає наш західний кордон. Тому, якщо немає транзиту, немає й газу для країни – і це підтвердив Оператор ГТС.

Не з тим боролися

При цьому проблема зменшення обсягів газового транзиту для України не нова. Якщо у 2011 році він складав понад 104 мільярди кубометрів, то в 2020 - уже лише 65 мільярдів. А в нинішньому році, скоріше за все, через територію України пройде не більше 40 мільярдів кубометрів - мінімально можливий об’єм, передбачений діючим нині контрактом (при цьому фізичний обсяг може виявитися ще меншим, оскільки "Газпром" зобов’язаний не постачати, а оплачувати не менш ніж 40 мільярдів кубів на рік).

На думку керівника спеціальних проектів науково-технічного центру "Психея" Геннадія Рябцева, причиною такого стрімкого скорочення транзиту є не лише ворожа політика Росії по відношенню до України, але й недалекоглядна позиція керівництва НАК "Нафтогаз України", яке не зуміло передбачити і активно протистояти загрозам з боку "Газпрому".

"Протягом багатьох років Росія розбудовувала маршрути транспортування газу в обхід України, - говорить Рябцев. - В першу чергу йдеться про південні маршрути - Турецький і Блакитний потоки через Чорне море, Балканський потік. "Нафтогаз" практично не звертав уваги на будівництво цих південних коридорів і не чинив йому значного опору. Навпаки, наша країна навіть підтримувала будівництво газопроводів ТАР-TANAP, якими азербайджанський газ потрапляє на територію Європи, що також сприяє зниженню транзиту через Україну".

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


Натомість практично всі зусилля і засоби "Нафтогазу" були спрямовані на протидію будівництву "Північного потоку-2". Значні державні кошти витрачаються на оплату численних консультантів і лобістів в США для того, щоб добитися впровадження санкцій проти цього газогону. Проте очевидно, що ефективність витрачання цих коштів дуже низька, вважає експерт: "труба" побудована, і незабаром нею піде газ.

"При цьому надто великої необхідності боротися проти "Північного потоку-2" немає, - вважає експерт. - Адже він, скоріше, є альтернативою транзиту газу через Польщу, ніж через Україну. Тоді як південні трубопроводи через Чорне море і Туреччину конкурують безпосередньо з українським транзитом. І ці газогони були збудовані без жодних перешкод з боку України. Європейські споживачі укладають контракти на закупівлю газу, що ними транспортується. І ось тільки тепер ми почули позицію "Нафтогазу" і держави про те, що це шкодить інтересам України".

Не буде транзиту, не буде газу

За словами Геннадія Рябцева, керівництво "Нафтогазу" також не вжило необхідних заходів для того, щоб мінімізувати шкоду від переходу транзиту на інші напрямки.

"Вже у 2016 році під час слухань у Верховній Раді практично всі експерти, як українські, так і зарубіжні, дійшли згоди в тому, що "Північний потік-2" неможливо спинити, - говорить він. - Тож замість витрачати мільйони доларів на оплату послуг американських консультантів і лобістів, керівництву "Нафтогазу" вже тоді потрібно було зосередитися на питаннях модернізації газотранспортної мережі відповідно до реалій неминучого скорочення транзиту".

Особливість української ГТС полягає в тому, що магістральні і розподільчі газогони об’єднані в одну мережу. Через це тиск газу у кінцевих споживачів в регіонах України залежить від тиску в магістральній трубі.

Тим часом об’єми транзиту постійно зменшуються, і цей процес триватиме і надалі. На думку Геннадія Рябцева, через три роки, після закінчення нинішнього контракту с РФ, транзит може скоротитися до 15-20 мільярдів кубів на рік. Це неминуче призведе до зниження тиску в магістральних трубах. І в результаті може скластися ситуація, при якій цілі регіони на півдні і сході України можуть залишитися без газу через недостатній тиск в системі.

Тож "Нафтогаз" повинен був організувати переобладнання розподільчих газогонів для того, щоб забезпечити безперебійне постачання газу споживачам на всій території держави. Проте на сьогоднішній день відповідні плани, хоча і обговорюються, але не реалізуються, що може в майбутньому обернутися значними проблемами при забезпечення газом українських споживачів.

Окрім цього, попри те, що "Апостроф" вже неодноразово писав про цю проблему, неможна не згадати про те, що "Нафтогаз" – при керівництві Андрія Коболєва і Юрія Вітренка - провалив програму збільшення видобутку газу, який, насправді, навіть скорочується останнім часом.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


Самозабезпечення України власним газом, що передбачала урядова програма, можливо не вирішило б всі проблеми енергобезпеки держави, але, безумовно, суттєво б зменшило їхню кількість.

Втрачені можливості

Але головне, це те, що проблеми із завантаженням української газотранспортної системи беруть свій початок з далеких часів.

"Ще у 2014 році, дослідивши ситуацію на газовому ринку, МЦПД оприлюднив висновок про необхідність здійснення анбандлінгу - виділення ГТС зі складу "Нафтогазу", - сказав "Апострофу" український дипломат, старший радник Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД) Василь Філіпчук. - Після цього необхідно було одразу розпочати переговори з європейськими інституціями, зокрема з Європейським банком реконструкції і розвитку (ЄБРР), про створення міжнародного консорціуму з управління газотранспортною системою".

Пояснимо: такий консорціум, виступаючи від імені всієї європейської спільноти, мав можливість домовитися з Росією про закупівлю газу європейськими споживачами на східному кордоні України. Тоді замовником зберігання його в українських газосховищах та транспортування до Європи були б європейські енергетичні компанії, а не "Газпром".

Сьогодні про перенесення точок передання газу для європейських покупців із західного на східний кордон України говорять українські очільники, зокрема глава НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко. Але зараз це, виявляється, вже запізно.

Дуже сумно, що тоді, коли була можливість змінити ситуацію на користь України, зберігши значні обсяги транзиту і не ставлячи під загрозу постачання газу до нашої країни, що може призвести до повноцінної енергетичної кризи вже найближчої зими, нічого не було зроблено.

І тут постає питання: хто в цьому винен, хто має нести за це відповідальність?

Понад сім років "Нафтогазом" керував Андрій Коболєв, а нинішній глава компанії Юрій Вітренко певний час був в ній топ-менеджером, відповідаючи за цілу низку ключових напрямків НАК. Мільйонні зарплати та премії обох, до речі, неодноразово викликали обурення та ставали приводом для розглядів.

В результаті першого просто звільнили, а другий навіть пішов на підвищення. Чи не надмірною виявилася нагорода за їхні руйнівні дії?
Tags:     газ      транзит      Нафтогаз      Росія      Угорщина      видобуток      Коболєв      Вітренко      консорціум      банк

  • 02-12-24 -
    Збільшення витрат РФ на оборону не дорівнює зростанню військового потенціалу Росії, - ISW

  • 17-10-24 -
    Припинення транзиту через Україну призведе до підвищення тарифу на газ, — експерт

  • 30-09-24 -
    "Військових не переконаєте": Марченко озвучив складні питання про економічне бронювання

  • 12-08-24 -
    The Economist порахував, скільки Путін ще зможе фінансово підтримувати війну — результат тривожний

  • 15-06-24 -
    Нові санкції США спричинили в Росії паніку

  • 13-06-24 -
    НБУ оцінив нові фінансові санкції США проти Росії

  • 18-04-24 -
    Звільняти будуть частіше, ніж наймати: у яких сферах плануються масштабні скорочення

  • 07-03-24 -
    РФ може воювати з Україною з нинішньою інтенсивністю щонайменше два роки, - розвідка Литви

  • 21-02-24 -
    В уряді Польщі занепокоєні, що через українське зерно вони втрачають німецький ринок

  • 08-02-24 -
    Мирний атом по-українські: чи потрібні нашій країні нові ядерні реактори

  • 18-12-23 -
    Глава МВФ попередила про проблеми для економіки України у разі затримки допомоги Заходу

  • 24-11-23 -
    Страйк на кордонах: скільки втратить економіка України і що обіцяють заблокованим водіям

  • 05-09-23 -
    Зернова ініціатива: Ердоган закликав Україну "пом'якшити підхід" для поновлення угоди

  • 17-08-23 -
    Британська розвідка оцінила здатність України пройти опалювальний сезон під обстрілами

  • 25-07-23 -
    Ціни на алкоголь різко зростуть: чому влада йде на такий крок

  • 09-06-23 -
    Ігор Черкаський про необхідність внесення рф до “чорного списку” FATF: "Це захистить глобальну фінансову безпеку"

  • 22-01-23 -
    Чим ризикує Європа під час розширення санкцій проти російської нафти

  • 06-01-23 -
    Нафта дорожчає другий день поспіль: що вплинуло на світові ціни

  • 27-12-22 -
    Росія може нашкодити: міністр енергетики розповів, чи будуть українці зі світлом у Новий рік

  • 22-12-22 -
    Газ Путіна. Навіщо Європі та Україні стеля цін на російський газ

  • 31-10-22 -
    У Раді назвали втрати економіки від масштабних повітряних тривог по всій Україні

  • 23-10-22 -
    Ігор Черкаський: Настав час накласти санкції на росію як на терористичну державу, якою вона стала

  • 24-09-22 -
    Що буде з цінами на бензин після повернення акцизів: прогноз Мінекономіки

  • 20-09-22 -
    Дефіцит не загрожує? Чи вистачить українцям пшениці у 2023 році

  • 06-09-22 -
    Ердоган вважає, що в енергетичній кризі винна сама Європа

  • 23-08-22 -
    В ОП назвали суму екстреної допомоги Україні на відновлення зруйнованих об'єктів

  • 14-07-22 -
    Трюдо прокоментував передачу турбіни для ПП-1

  • 09-07-22 -
    Підвищення тарифів на залізничні вантажні перевезення знищує аграріїв, - УЗА

  • 09-07-22 -
    Війна Росії проти України - це шок для світової економіки, - глава МЗС Франції

  • 05-07-22 -
    Ціни на нафту відновили зростання: що стало причиною

  • 04-07-22 -
    Лондон виступає за передачу Україні конфіскованих активів РФ - ЗМІ

  • 22-06-22 -
    РФ може припинити постачання газу ЄС взимку - МЕА

  • 04-06-22 -
    Війна РФ проти України спричинила тривимірну глобальну кризу – Генсек ООН

  • 26-04-22 -
    S&P: Економіка Росії повернеться до рівнів 2021 року за 10 років, України – за 5 років

  • 18-04-22 -
    Зеленський вимагає нових санкцій за "рубльову окупацію" півдня України

  • 16-04-22 -
    "Путінфляція". Посол України назвав зростання цін у Європі платою за свободу

  • 16-04-22 -
    МВФ: Війна в Україні позначиться майже на 150 країнах

  • 05-04-22 -
    Перехід на розрахунки в рублях викине російських експортерів зі світових ринків

  • 04-04-22 -
    Чому закон про конфіскацію майна росіян в Україні може виявитись нелегітимним: відповідь експерта

  • 18-02-22 -
    Україна має всі підстави клопотати про списання зовнішнього боргу - Юлія Тимошенко

  • 15-02-22 -
    Бережіть нерви. Що стоїть за панікою на фінансових ринках і коли вона закінчиться

  • 09-02-22 -
    Об’єднаний податок на працю зі ставкою 20%: перспективи, можливості, наслідки

  • 04-02-22 -
    Угода про ЗВТ із Туреччиною: що в результаті отримає економіка України

  • 27-01-22 -
    Примус до фіскалізації. Навіщо влада заганяє ФОПів у кут

  • 25-01-22 -
    Через цілеспрямовані дії проти великих іноземних інвесторів Україна перестає бути інвестиційно привабливою – економіст

  • 25-01-22 -
    Є план "Б". Шмигаль сказав, чи зможе Україна закупити газ у випадку припинення транзиту

  • 17-01-22 -
    Головний "імпорт": чому зростають ціни на продукти в Україні

  • 15-01-22 -
    В Україні раптово можуть подешевшати важливі продукти: що відбувається

  • 12-01-22 -
    Шокові ціни "з'їдають" доходи: чому в Україні злетіла вартість продуктів і що з цим робити

  • 08-01-22 -
    Експерти розповіли, які професії будуть популярними у 2022 році

  • 04-01-22 -
    В урядовому агропрогнозі не врахували ключові чинники впливу на українське господарство — Мартинюк

  • 03-01-22 -
    У "Нафтогазу" немає грошей на купівлю імпортного газу, необхідного для проходження першого кварталу 2022 року – Коболєв

  • 23-12-21 -
    Електрику від початку опалювального сезону відключали кожному четвертому українцю, - опитування

  • 20-12-21 -
    В Україні через ціни на газ можуть серйозно подорожчати багато товарів – експерт

  • 17-12-21 -
    Федоров про продаж "Дії": Рано чи пізно ми прийдемо до етапу, коли наш підхід до побудови цифрової держави перейматимуть інші Більше читайте тут: https://gordonua.com/ukr/news/society/fedorov-pro-prodazh-diji-rano-chi-pizno-mi-prijdemo-do-etapu-koli-

  • 08-11-21 -
    Коболєв: Скасування санкцій щодо "Північного потоку-2" з боку США пов'язано з "обнуленням" корпоративної реформи "Нафтогазу"

  • 04-11-21 -
    Кому я винен - ​​всім прощаю: чи загрожує Україні дефолт

  • 28-10-21 -
    Доведеться чекати кілька років: коли в Україні може запрацювати система накопичувальної пенсії

  • 18-10-21 -
    Зеленський: В Україні достатньо газу для споживачів за нормальними цінами

  • 05-10-21 -
    Міністр фінансів неприємно вражений конфліктом держбанку зі "Схемами"

  • 04-10-21 -
    Піар депутатів на субвенціях дискредитує реформу децентралізації – аналітик

  • 01-10-21 -
    Ми в боргах, як у шовках, але дуже горді, щоб домовлятися - Геннадій Друзенко

  • 29-09-21 -
    Війна регуляторів: чому Україна втратила баланс між захистом ринку та споживача

  • 22-09-21 -
    НБУ назвав чинники зростання української економіки

  • 21-09-21 -
    На стежці війни. Як команда Зеленського хоче боротися з олігархами

  • 15-09-21 -
    Не потрібно вигадувати нові велосипеди: як Зеленському уникнути тарифних бунтів

  • 13-08-21 -
    Платити за сусіда: як комунальники на рівному місці "доять" українців

  • 04-08-21 -
    Міністр: Зарплати зростають удвічі швидше, ніж ціни

  • 29-07-21 -
    Передчуття "енергетичної війни": чи збереже Україна транзит російського газу

  • 27-07-21 -
    Подорожчання електроенергії в Україні: якою може бути ціна для тих, хто витрачає багато

  • 26-07-21 -
    Економіка має бути ризиковою: які рецепти розвитку пропонує віце-прем’єр Любченко

  • 25-07-21 -
    Вітренко проти невигідних закупівель газу з РФ, "Газпром" пояснив слова Міллера

  • 23-07-21 -
    Відверта халтура великого дорожнього будівництва

  • 21-07-21 -
    Дитячі ігри на дорослі теми: чому уряд України обманює про переговори з МВФ

  • 17-07-21 -
    Вітренко: Меркель вдалося переконати в загрозі від ПП-2

  • 13-07-21 -
    Держфінанси після кризи: розвиток чи стагнація?

  • 12-07-21 -
    "Північний потік-2": позиція Німеччини залишається незмінною

  • 12-07-21 -
    Коболєв пояснив премії керівництва "Нафтогазу" в 2020 році

  • 10-07-21 -
    "Поки це виглядає як рейдерське захоплення держвласності", - глава Держаудитслужби Пліс про позицію наглядової ради Нафтогазу

  • 07-07-21 -
    Польща вимиває робочу силу з України: чим це загрожує
  •