Економіка > Різне

grominfo.eu

Закупівля газу, банк "Укрпошти" та реформа митниці: про що Україна домовилася з МВФ

П'ятниця, 05 липня 2024 09:04
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии МВФ провів четвертий перегляд програми EFF, що дозволило Україні отримати п'ятий транш кредиту.

Вперше в історії співпраці з фондом українська влада зайшла так далеко. Які умови для України в новій редакції меморандуму про співпрацю з МВФ – з'ясовував спецкор РБК-Україна Юрій Дощатов.

Україна успішно пройшла четвертий перегляд кредитної програми EFF, що дало їй можливість отримати п'ятий транш фінансової підтримки від МВФ на 2,2 млрд доларів. Кошти вже надійшли в Україну та будуть направлені на фінансування держбюджету.

З квітня 2023 року, коли стартувала 4-річна програма EFF на 15,6 млрд доларів, Україна отримала у загальній сумі 4,6 млрд трьома траншами у 2023 році та 3,1 млрд – двома, поточного року. До кінця 2024 року очікується ще два транші по 1,1 млрд доларів. Вони мають надійти після переглядів програми у вересні та грудні, якщо, звісно, Україна продовжить виконувати всі умови. Кошти кредиту МВФ, відповідно до меморандуму, спрямовувалися і спрямовуватимуться на потреби держбюджету.

МВФ додав дві нові умови отримання грошей

Україна вже фактично другий рік демонструє виконання всіх умов програми попри військову ситуацію. У МВФ зазначили, що виконано всі кількісні критерії ефективності та структурні маяки. Українська економіка залишається стабільною, але перспективи визначити досить складно.

Саме з огляду на таку невизначеність перелік умов для продовження програми формується на відносно коротку перспективу. Наприклад, зараз умови визначено лише до кінця 2024 року.

Порівняно з березневою редакцією меморандуму про співпрацю, перелік структурних маяків збільшився на два пункти. До кінця жовтня Україні треба буде ухвалити зміни до Митного кодексу, а саме – встановити нові правила відбору голови Держмитслужби та передбачити переатестацію персоналу. І також до кінця жовтня – скасувати так звані "правки Лозового", які дозволяють закривати кримінальні справи за корупційні злочини після закінчення терміну досудового розслідування.

Загалом до кінця року для планового фінансування Україні потрібно виконати 14 умов, серед яких: провести аналіз фінансового стану компаній централізованого теплопостачання; ухвалити поправки до Митного кодексу для адаптації його до умов ЄС; розробити методику оцінки ефективності податкових пільг та інші.

Не лише "маяки": що нового у меморандумі

У новій редакції меморандуму фактично підтверджується, що ситуація з енергозабезпеченням узимку може бути складною. На встановлення додаткової генерації за рахунок газових турбін потрібно до 12-15 місяців, і це розглядається як середньострокове вирішення проблеми. Також у середньостроковій перспективі заплановано збільшення генерації за рахунок біопалива, сонячної чи вітрової енергії.

При цьому наголошується, що сховища газу залишаються безпечними, хоча наземні об'єкти можуть бути атаковані. Але якщо НАК "Нафтогаз України" таки доведеться імпортувати газ, то це можна буде робити за рахунок кредиту ЄБРР на 200 млн доларів. Якщо цих коштів не вистачить, доведеться виділяти компанії бюджетні кошти для закупівлі газу.

"Якщо "Нафтогаз" зіткнеться з дефіцитом ліквідності, ми оцінимо розмір компенсації ПСО у 2024 році на основі фактичних документально підтверджених витрат "Нафтогазу", - йдеться у меморандумі.

Також у меморандумі пом'якшено умови надання банківських послуг населенню. Якщо березнева версія меморандуму фактично забороняла створення нового банку для "Укрпошти", то зараз до вирішення проблем уразливих категорій споживачів фінансових послуг домовилися підходити інклюзивно.

"Ми будемо заохочувати фінансові установи робити більше для задоволення потреб уразливих клієнтів та реінтеграції деокупованих територій. НБУ підготує до кінця липня 2024 року законопроект про спеціалізовану та обмежену банківську ліцензію, яка спрямована на швидке вирішення зростаючих проблем фінансової доступності шляхом використання існуючої інфраструктури", - йдеться у меморандумі.

Декілька джерел видання у банківській сфері підтвердили, що йдеться саме про "Укрпошту", якій буде надано обмежену банківську ліцензію. "Очікується, що можливість надавати певний перелік банківських послуг отримає "Укрпошта", - сказав один із співрозмовників видання.

На які послуги та території ця ліцензія поширюватиметься, поки що не відомо. Голова "Укрпошти" Ігор Смілянський та НБУ поки що утримуються від детальних коментарів. Виходячи з меморандуму, новий спецбанк братиме участь у системі страхування вкладів, але його обмежать в операціях із кредитування та фінансування.

Також у меморандумі названі держбанки, які планують приватизувати ."Ми також готуємо до продажу два системні державні банки – Сенс Банк та Укргазбанк. До кінця вересня 2024 року ми плануємо призначити міжнародно визнаного фінансового радника за прозорою процедурою та після консультацій з міжнародними фінансовими організаціями", - йдеться у документі.

Уряд України обіцяє МВФ, що питання реструктуризації зовнішнього комерційного боргу майже на 20 млрд доларів буде вирішено в найближчі місяці. "Нашою метою залишається досягнення домовленості про реструктуризацію боргу з міжнародними власниками наших облігацій та іншими комерційними кредиторами, які беруть участь у процесі, до того, як у серпні 2024 року завершиться нинішній режим припинення виплат за борговими зобов'язаннями", - йдеться у меморандумі. За словами міністра фінансів України Сергія Марченка, домовленість планується досягти до 1 серпня.

Негативний сценарій

Ризики негативного розвитку ситуації в Україні залишаються високими, зазначають у МВФ. І пов'язані вони з інтенсивністю та тривалістю військових дій. "Ризики безпеки можуть зберігатися довше, ніж очікується, що чинитиме тиск на нашу фіскальну позицію і призведе до виникнення додаткових бюджетних потреб", - зазначено в документі.

Більш тривала та інтенсивна війна негативно вплине на настрої компаній та домогосподарств, а також на курсові та інфляційні очікування, сповільнить темпи повернення мігрантів, збільшуючи диспропорції на ринку праці.

"Можуть суттєво перерватися експортні транзитні маршрути, можуть бути завдані подальші збитки енергетичній інфраструктурі або можуть повторитися перебої поставок (імпорт та блокування транзитних вантажів - ред.), що вплине на виробничі витрати та прибутковість підприємств", - зазначено в документі.

Якщо такі ризики реалізуються, то знову можуть виникнути затримки із зовнішнім фінансуванням від США та ЄС. І в результаті - виділених грошей може просто не вистачити. "Більш того, у разі матеріалізації таких ризиків може бути важко мобілізувати необхідні додаткові обсяги внутрішнього фінансування", - наголошується в меморандумі.

Негативний сценарій подій може призвести до падіння ВВП у поточному році до 4% проти очікуваного зростання на 3-4% у базовому варіанті. Фінансові потреби країни можуть збільшитись на 19 млрд доларів. Можливо, доведеться повернутися до фіксованого валютного курсу та збільшувати доходи від ПДФО, а також від податків на предмети розкоші чи акцизів.

Але поки що, вважає голова аналітичного департаменту ІК Concorde Capital Олександр Паращій, варто орієнтуватися на базовий сценарій. До того ж, за деякими показниками реальність виглядає навіть краще, ніж прогноз. Так, МВФ дещо погіршив очікування зростання економіки - якщо в березні прогноз зростання ВВП був 3,2%, то зараз він знижений до 2,5%. Але при цьому за перший квартал ВВП України зріс на 6,5%, тоді як МВФ прогнозував 3,8%.

"Я думаю, що погіршення прогнозу зростання української економіки не в останню чергу пов'язане з бажанням МВФ сприяти завершенню переговорів із кредиторами щодо реструктуризації зовнішнього комерційного боргу на умовах Мінфіну", - зазначив Паращий у коментарі виданню.

Якщо розвиток ситуації йтиме за базовим сценарієм, то особливих тривог щодо браку фінансування бюджету виникати не повинно. Умови МВФ до кінця року виглядають цілком здійсненними. А це фактично є гарантією надходження грошей від фонду.

Крім того, успіх виконання програми з МВФ знижує побоювання інших донорів, серед яких США, Євросоюз та країни інших регіонів, які надають фінансову підтримку Україні на двосторонній основі.
Tags:     Укрпошта      МВФ      банк      газ

 • 16-07-24 -
  "Укренерго" назвало причину аварійних відключень світла в низці областей

 • 13-07-24 -
  Енергетики змінили графіки відключень світла: що відомо

 • 12-07-24 -
  Шмигаль закликав встановити альтернативні джерела енергії в усіх містах України

 • 09-07-24 -
  Кабмін купив 300 сувенірних наручних годинників на подарунки від Шмигаля

 • 03-07-24 -
  Держфінмоніторінг повідомив про підсумки червневого засідання FATF: зупинення членства рф у FATF продовжено

 • 03-07-24 -
  Україна отримає рекордний об'єм електрики від ЄС

 • 02-07-24 -
  Енергетики розповіли, коли українцям очікувати полегшення ситуації з обмеженнями світла

 • 21-06-24 -
  Боррель назвав п'ять сфер, на які націлений 14-й пакет санкцій ЄС проти Росії

 • 21-06-24 -
  Українцям варто готуватися до подорожчання продуктів через енергокризу - ЗМІ

 • 17-06-24 -
  Укренерго зменшило час більшого обсягу відключень

 • 16-06-24 -
  Керівник "Укренерго" Кудрицький прокоментував заяви про "відключення світла взимку на 20 годин"

 • 16-06-24 -
  Бренди пішли, товари залишились: чому продукція Nike і Lego досі доступна для росіян

 • 13-06-24 -
  Відключень світла побільшає. Енергоблок однієї з АЕС виведуть у ремонт

 • 12-06-24 -
  Ескалація торговельної війни: ЄС запровадить 38% мита на електромобілі з Китаю

 • 07-06-24 -
  Виробник САУ Caesar хоче відкрити філію в Україні, — Le Figaro

 • 07-06-24 -
  Із суботи в Україні запровадять нові графіки відключень світла в тестовому режимі

 • 07-06-24 -
  Укренерго: Днями в роботу вийде блок на АЕС, що тимчасово покращить ситуацію

 • 04-06-24 -
  Поляки заблокували пункт пропуску Рава-Руська

 • 30-05-24 -
  Підвищення тарифів на електроенергію: які зміни чекають українців

 • 28-05-24 -
  Тарифи, субсидії та пенсії в Україні: чи чекати на зміни з 1 червня

 • 21-05-24 -
  Рада ЄС дозволила забирати прибуток від активів РФ на користь України

 • 21-05-24 -
  Енергетики скасували графіки відключення світла до вечора: з котрої почнуть вимикати

 • 20-05-24 -
  Китай наклав санкції на США за поміч Тайваню

 • 20-05-24 -
  У понеділок увечері плануються відключення по всій Україні

 • 17-05-24 -
  В "Укренерго" розповіли, коли у п'ятницю діятимуть графіки погодинних відключень

 • 15-05-24 -
  США пригрозили санкціями банку Raiffeisen через зв'язки з Росією, - Reuters

 • 15-05-24 -
  По всій Україні аварійні відключення світла: скільки триватимуть

 • 10-05-24 -
  Міненерго про підвищення тарифів на світло: ми це обговорюємо

 • 09-05-24 -
  Імпорту електроенергії може не вистачити: українців попередили про планові відключення світла

 • 08-05-24 -
  По всій Україні сьогодні можуть запровадити графіки відключення світла: названо піковий час

 • 07-05-24 -
  Потрібен економічний шок: скільки ще Росія зможе фінансувати війну

 • 30-04-24 -
  Як працюватимуть банки на Великдень та травневі свята: графік НБУ

 • 29-04-24 -
  Ціни на комуналку зміняться: за що українці платитимуть більше

 • 26-04-24 -
  Великдень 2024: скільки коштують продукти до святкового столу

 • 25-04-24 -
  США навряд чи конфіскують російські активи без згоди G7 та ЄС, - AP

 • 24-04-24 -
  Мінфін та Держфінмоніторинг працюють з міжнародними партнерами, щоб внести росію до «чорних» списків FATF та ЄС, – Денис Улютін

 • 23-04-24 -
  В енергосистемі дефіцит: "Укренерго" другий день залучає аварійну допомогу майже цілодобово

 • 22-04-24 -
  Наступні санкції ЄС будуть націлені на тіньовий флот нафти РФ - Швеція

 • 20-04-24 -
  Зеленський підписав указ про обмеження роботи онлайн-казино: що відомо

 • 16-04-24 -
  Гектари за безцінь: чи збережуть українці землю від іноземних посягань

 • 15-04-24 -
  У "Дії" оновили важливу послугу, вона буде корисна для переселенців

 • 13-04-24 -
  Росія планує перезапустити ЗАЕС, - WSJ

 • 12-04-24 -
  Підвищення тарифів на електроенергію: коли і наскільки зросте вартість світла в Україні

 • 11-04-24 -
  ТЦК зможе забирати автомобілі в українців: кому не пощастить

 • 10-04-24 -
  Врятувати енергетику. Коли та чиїм коштом відбудуться ремонти пошкоджених Росією ТЕС

 • 10-04-24 -
  Авен і Фрідман виграли суд проти ЄС щодо санкцій, але залишаються під ними

 • 08-04-24 -
  РФ змінила тактику атак по енергетиці України - FT

 • 04-04-24 -
  Скільки коштуватиме комуналка: рішення щодо тарифів на газ та світло мають ухвалити вже у квітні

 • 04-04-24 -
  На межі блекауту. На ЗАЕС через обстріли РФ відключилася зовнішня повітряна лінія

 • 02-04-24 -
  Зруйнована енергетика: на скільки українцям вистачить світла

 • 01-04-24 -
  Поляки можуть заблокувати ще один пункт пропуску на кордоні з Україною

 • 30-03-24 -
  Бензин в Україні злетить у ціні: в чому причина

 • 28-03-24 -
  У Кабміні розповіли, чи підвищуватимуть тарифи на світло після масованих ударів РФ

 • 28-03-24 -
  Зарплати, податки, виплати ВПО. Що зміниться з 1 квітня в Україні

 • 27-03-24 -
  Міненерго повідомило про аварійні відключення

 • 26-03-24 -
  Глобальна проблема. Starlink продається на чорних ринках у всьому світі, - Bloomberg

 • 25-03-24 -
  Готуємось до відключень: які наслідки обстрілів ЗС РФ енергетики

 • 25-03-24 -
  Курс на вільне плавання: що робитиме Кремль з рублем

 • 24-03-24 -
  Озвучені збитки енергосистеми України від атак РФ

 • 21-03-24 -
  В Україні дорожчають бензин та дизель, чого чекати від цін далі

 • 19-03-24 -
  Опалення українцям відключать цього року раніше, – голова "Нафтогазу"

 • 19-03-24 -
  Транзит під час війни. Чи продовжить Україна постачання газу з РФ до ЄС без контракту з "Газпромом"

 • 17-03-24 -
  Переселенцям обіцяють субсидію на оренду житла

 • 14-03-24 -
  Через блокаду польських фермерів є черги і на кордоні ще з трьома країнами ЄС

 • 12-03-24 -
  Китай надає Росії економічну допомогу і нарощує торгівлю з нею – розвідка США

 • 04-03-24 -
  2024 року в рамках програми "єОселя" планується видати 12 тис. пільгових іпотечних кредитів, - Шмигаль

 • 28-02-24 -
  Росія встановила рекорд з експорту нафти, - Bloomberg

 • 27-02-24 -
  Привіт, В'єтнам: як Росія тікає від санкцій Заходу

 • 26-02-24 -
  Південна Корея посилить експортний контроль для РФ і Білорусі: яких товарів торкнеться

 • 24-02-24 -
  РОСІЯНИ СТАВЛЯТЬ НА ПОТІК ВИРОБНИЦТВО ГІПЕРЗВУКОВОЇ РАКЕТИ, ЧИЮ «ПРЕМ’ЄРУ» ДАЛИ У КИЄВІ ЦЬОГОРІЧ У ЛЮТОМУ – ISW

 • 21-02-24 -
  Допомога боржникам за комуналку: чи можна отримати субсидію з несплаченими рахунками

 • 21-02-24 -
  ДТЕК ПОСИЛЮЄ СПІВПРАЦЮ З ЯПОНІЄЮ, ЩОБ ЗБІЛЬШИТИ ПІДТРИМКУ ЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ

 • 20-02-24 -
  Дорожче за Київ. Скільки коштує орендувати квартиру у Львові

 • 18-02-24 -
  Запаси вичерпаються: Україні загрожує дефіцит ракет для ППО, — ISW

 • 16-02-24 -
  Від 500 євро. У яких країнах Європи найбільші виплати для українців

 • 12-02-24 -
  Топ-чиновник Міноборони Жумаділов зачищає ринок їжі для ЗСУ під "коло обраних", – Береза

 • 08-02-24 -
  Британія продовжила безмитну торгівлю з Україною

 • 05-02-24 -
  13-й пакет санкцій ЄС проти Росії не матиме нових заборон на імпорт – Reuters

 • 05-02-24 -
  Ердоган обговорить із Путіним новий механізм експорту українського зерна – МЗС Туреччини

 • 03-02-24 -
  Вони повертаються: як зупинити нову блокадну хвилю на кордоні України та Польщі
 •