Надзвичайні події > ООС

grominfo.eu

Бізнес на заручниках: як влаштовано "ринок" торгівлі полоненими в ОРДЛО

Середа, 29 січня 2020 19:01
E-mail Друк PDF
 Новини та події в Україні та за кордоном. Політика, економіка, суспільство, культура, спорт, наука, освіта, технології У кінці 2019 року між Україною і бойовиками Л/ДНР відбувся масштабний обмін полоненими. На вільну територію країни повернулися 76 осіб, серед них 12 військових і 64 цивільних в'язні.

Переговори про звільнення тривали кілька тижнів. Їхня головна складність полягала в узгодженні списків на обмін, адже далеко не кожного заручника окупанти були готові звільнити, посилаючись на те, що у них просто немає людей, яких вимагає Київ.

Пізніше, коли полонені українці були в безпеці і отримали можливість вільно говорити, з'ясувалося, що за потрапляння в списки на обмін бойовики вимагали грошей, та й взагалі, бізнес на полонених в ОРДЛО - звичайна справа.

Якщо з полоненими українськими військовими все зрозуміло - їх утримують у підвалах тільки за те, що вони воювали в ЗСУ, то з цивільними заручниками ситуація трохи інша. Потрібні докази "протиправної" діяльності. Утім, зі збором доказів ніхто особливо не заморочується: досить підкинути парочку патронів, а ще краще - гранат, і справа зшита.

"У якості "доказів" підробляли документи, фотографії, - розповідає екс-бранець ДНР Василь Савін, який вийшов на свободу в грудні минулого року. - А там вистачить і фотографії з українським прапором на тлі якоїсь військової техніки. До того ж у катівнях підпишеш все що хочеш і зізнаєшся у співпраці з СБУ".

Зі слів Савіна, з числа цивільних беруть в заручники в основному тих, з кого можна щось отримати.

"Це дуже поширена практика, при цьому спеціально заарештовували бізнесменів, вибивали з них свідчення. Цим займалося ростовське управління ФСБ, і була чітка такса: 30 тисяч доларів. Ну, могли взяти і менше, наприклад, із макіївських бізнесменів. І люди, звичайно ж, платили. Це величезний бізнес: людина могла взагалі ніяк не висловлювати свою позицію, ніякою політикою не займатися, але дивилися, що у нього є гроші й заарештовували, - додає Савін. - Правда, особисто щодо мене питання грошей ніколи не стояло, за мене не готові були щось віддавати, тому що мене збиралися тримати в підвалі довіку".

Правда, "порішати питання" окупанти намагаються швидше, до того, як інформація про полоненого стане публічною, адже вимагати гроші із заручників, складаючи списки в Мінську - ризикована справа.

"Наприклад, людину за щось затримують. Перші три доби її взагалі ніде не фіксують. Вона просто утримується в так званому МДБ. Звичайно, приходять рідні, і ось в ці перші три дні можуть виставити умову: несіть нам 10 тисяч доларів, і ми його відпускаємо, - каже волонтер, який займається питаннями звільнення полонених Олег Котенко. - На другому етапі людину можуть затримати вже на 30 діб. Про це вже знає більше людей, вище рангом, бо хтось же підписує ці документи про затримання. І в такому випадку сума може значно збільшуватися, але через місяць людину вже можуть відпустити".

Та й самі полонені в певних випадках намагаються уникати розголосу, адже в іншому випадку ціна відступних дійсно може різко зрости.

Новини та події в Україні та за кордоном. Політика, економіка, суспільство, культура, спорт, наука, освіта, технології
Українські солдати під час обміну полоненими біля міста Щастя. Фото: Getty images


"Багато хто не хоче ставати публічними, щоб за них відкрито боролися, тому що в такому випадку їхня "ціна" різко зростає, - пояснює релігієзнавець Ігор Козловський, який перебував у полоні бойовиків від січня 2016 по грудень 2017 року. - Навіть саме слово "обмін" передбачає економічні відносини, - це ж категорія не гуманітарна, а економічна, міняють як товар на товар. А якщо ти виступаєш як товар, то автоматично у тебе з'являється ціна, яку тобі доводиться платити".

"Коли когось беруть там у полон чи заарештовують, в першу добу до нас багато родичів звертаються. А потім із цими людьми просто немає зв'язку. Коли ми їм дзвонимо, щоб дізнатися, чи перебуває ще людина в ув'язненні, часто говорять, що все вже "порішали", принесли гроші", - каже Котенко.

Утім, за словами екс-полонених, виплата викупу ще не гарантія того, що заручник вийде на свободу.

"Бувало, що платили і даремно: людину все одно не випускали", - говорить Савін.

"Часто - це просто викинуті гроші на вітер, але у людей остання надія, і вони припускають, що таким чином можна вирішити питання", - згадує Ігор Козловський.

Якщо ж бранець затримався в підвалах ОРДЛО і справа доходить до списків на обмін і переговорів в Мінську, то підключається фейковий омбудсмен ДНР Дар'я Морозова.

"Я знаю випадки, коли для того, щоб внести когось у списки, ходили до Дар'ї Морозової. Але деякі, навпаки, не хочуть, щоб їх вносили в списки, сподіваючись, що їх швидше викуплять, - каже Козловський. - Від мене прямо не вимагали грошей, ну, просто грошей немає, звідки їх взяти? Але натякали, що у вас же є квартира, якесь майно. Але далі натяків справа не пішла, тому що моя історія стала надто публічною, і вони вже не ризикували".

Більш того, Дар’ї Морозовій могли платити і свої ж "захисники".

"Один із так званих ополченців у 2017 році говорив, що вони платили Морозовій 6 тисяч доларів, щоб та включила в обмін зі сторони ДНР людей з їхнього батальйону, які потрапили до нас у полон", - розповів екс-полонений Станіслав Асєєв.

Новини та події в Україні та за кордоном. Політика, економіка, суспільство, культура, спорт, наука, освіта, технології
Станіслав Асєєв: "Один із так званих ополченців у 2017 році говорив, що вони платили Морозовій 6 тисяч доларів, щоб та включила їх в обмін зі сторони ДНР". Фото: Getty images


Але практикують окупанти і інші схеми "віджиму" грошей і майна.

"Якщо потрібна статистика, то просто садять і забирають гроші. Ймовірно, зараз це все загострилося, адже робочого бізнесу стає все менше і менше, а заробляти хочеться все більше і більше, - каже екс-бранець Ігор Кононенко. - Наприклад, приходить в квартиру з обшуком опергрупа і знаходить у квартирі мільйон. Одразу тисяч на 200 вони урізають для себе, кажуть, що знайшли не мільйон, а 800 тисяч. Вже заробили. Решта 800 тисяч лежать в МДБ, а лежать вони там чи ні - ніхто не знає. Але я не знаю випадків, щоб комусь повернули гроші. Хоча у них там суди приймають рішення, що потрібно повернути машини, гроші, але, по суті, нічого не повертають, а порушують ще одну кримінальну справу. Ось як у випадку зі мною: у моїй справі було рішення повернути майно без конфіскації, але тут же було порушено нову кримінальну справу, але вже не за шпигунство, а нібито я на когось навів, постраждала людина, і до мене вже фінансові вимоги виставляє ця нібито постраждала людина. І вона мені виставила на мільйон рублів претензій".

Зараз у полоні бойовиків ОРДЛО, за даними представниці України в гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи Валерії Лутковської залишається ще близько 300 осіб: 100 осіб, щодо яких є підтвердження, що вони в полоні (документи, заяви родичів) і ще близько 200 в'язнів, за якими підтвердження немає. Днями президент Володимир Зеленський заявив, що триває підготовка до нового раунду переговорів із РФ і обмін полоненими за формулою "всіх на всіх". Але навіть якщо Київ і зможе домовитися з Москвою про черговий обмін, очевидно, що бізнес на заручниках триватиме, поки триває конфлікт на Донбассі. Адже "товар" для "торгівлі" отримати так просто: пара підкинутих гранат, фейкові докази - справа готова і можна знову торгуватися.

Артур Гор, Апостроф
Tags:     ВСУ      бойовики      заручники      ОРДЛО      обмін полоненими

  • 21-02-22 -
    Місто Щастя залишилося без електрики через обстріли, Луганську ТЕС відключено

  • 21-02-22 -
    У РНБО спростували обстріл прикордонного пункту в Ростовській області

  • 20-02-22 -
    В ОДКБ заговорили про введення військ на Донбас під виглядом "миротворців"

  • 19-02-22 -
    Можливий підрив будинків. На Донбасі "вагнерівці" готують серію терактів, - ОТУ "Схід"

  • 23-12-21 -
    Переговорники домовилися про різдвяне перемир'я на Донбасі: подробиці

  • 22-11-21 -
    ЗСУ вперше застосували Javelin на Донбасі - ЗМІ

  • 10-11-21 -
    Ярош закликав побратимів бути напоготові

  • 30-09-21 -
    Новий головком ЗСУ прийняв важливе рішення: бити по окупантам можна з усієї доступної зброї

  • 24-09-21 -
    Розблокувати питання обміну в ТКГ можна за лічені години, але за однієї умови – Арестович

  • 20-09-21 -
    В ООС побоюються ескалації без спостерігачів ОБСЄ

  • 11-08-21 -
    В штабі ООС повідомили подробиці обстрілу цивільних у Новоселівці, відкрита кримінальна справа

  • 09-08-21 -
    Україна відкрила всі КПВВ на Донбасі. Як працюють пункти пропуску

  • 05-08-21 -
    Матеріали справи Іловайської трагедії розсекретять, - Венедіктова

  • 23-07-21 -
    Озвучені втрати ЗСУ за рік перемир'я на Донбасі

  • 27-04-21 -
    СБУ завадила хакерській атаці спецслужб РФ на держоргани України

  • 19-04-21 -
    СБУ заблокувала втручання в радіочастоти підрозділів ООС на Донбасі

  • 02-04-21 -
    Росія стягує війська до кордону з Україною: що відомо

  • 16-03-21 -
    Україна готова запобігти військовим провокаціям Росії з будь-яких напрямків - Міноборони

  • 10-03-21 -
    «Північний вітер»: чи втрутиться Росія у конфлікт на Донбасі

  • 03-03-21 -
    Окупаційна влада "ДНР" заявила про вихід з перемир'я і дозволила найманцям РФ відкривати "попереджувальний вогонь"

  • 01-03-21 -
    Силовий сценарій: як і навіщо ЗСУ готують до наступу в місті

  • 02-02-21 -
    Ми зараз опустилися до рівня 2015 року, - волонтери про стан ЗСУ

  • 28-01-21 -
    Підрахували втрати українських військових на Донбасі за 2020 рік

  • 20-01-21 -
    Названо число загиблих бійців в аеропорту Донецька

  • 11-01-21 -
    Бойова Феміда. Чому в Україні досі не повернули військові трибунали

  • 12-11-20 -
    Мінський капкан: як Банкова намагається виправити помилки Порошенка

  • 05-11-20 -
    Україна представила п'ять головних пунктів "плану дій по Донбасу"

  • 03-11-20 -
    Кравчук розповів про "план дій" щодо Донбасу

  • 28-10-20 -
    Кремль проти нових зовнішніх ініціатив щодо Донбасу

  • 06-10-20 -
    У ТКГ створять "раду людей з Донбасу"

  • 30-09-20 -
    Понад 60% українців вважають, що війну на Донбасі розв’язала Росія, - опитування

  • 23-09-20 -
    За минулу добу окупанти не порушували режим тиші на Донбасі, - штаб ООС

  • 22-09-20 -
    Фокін пропонує створити в ОРДЛО "тимчасовий уряд" під егідою ООН

  • 20-09-20 -
    Кравчук підтримує перенесення переговорів ТКГ з Мінська до Австрії

  • 19-09-20 -
    Фокін висловився про "загальну амністію" заради миру на Донбасі

  • 19-09-20 -
    В Офісі президента озвучили умови проведення виборів в ОРДЛО

  • 17-09-20 -
    Зеленський про війну на Донбасі: це загроза для безпеки усіх країн Європи та світу

  • 07-09-20 -
    ООС: Формування Росії на Донбасі відкрили прицільний вогонь. Один військовий загинув, один поранений

  • 06-09-20 -
    Україна терміново скликає ТКГ

  • 29-07-20 -
    Зеленський розглядає Кравчука і Резнікова на заміну Кучмі в ТКГ

  • 27-07-20 -
    "Повний і всеосяжний режим припинення вогню": що відбувається на Донбасі

  • 25-07-20 -
    Непросто перестати стріляти. Чи буде перемир'я на Донбасі

  • 24-07-20 -
    Пєсков про "Мінськ-2": Що там можна розшифровувати

  • 24-07-20 -
    Зеленський хоче із Путіним підписати угоду про припинення вогню

  • 23-07-20 -
    Заборона на застосування вогню, снайперів, дронов: про що домовилася ТКГ в Мінську

  • 11-07-20 -
    РФ чекає від Києва роз'яснень із заявою в Мінську

  • 10-07-20 -
    Вибори в ОРДЛО будуть позачерговими і відбудуться за спеціальним законом, термін залежить від вирішення питань безпеки, - Резніков

  • 10-07-20 -
    Мінські угоди потрібно переглянути, а Україні варто подумати про нових союзників – Резніков

  • 09-07-20 -
    СБУ має аудіо про те, як вербувальник Шайтанова керував бойовиками на Донбасі

  • 28-05-20 -
    Умовою припинення вогню на Донбасі Росія назвала зняття санкцій, - спікер місії України в ООН

  • 26-05-20 -
    Перший бій кіборгів: як захищали Донецький аеропорт

  • 24-05-20 -
    За даними розвідки, війська України знищили 4 російських окупантів, щонайменше сімох поранили — ООС

  • 21-05-20 -
    На Луганщині загинув командир батальйону "Луганськ-1"

  • 20-05-20 -
    Зеленський заявив про готовність до прямих переговорів з Путіним

  • 20-05-20 -
    Зеленський готовий до зустрічі в нормандському форматі, але Росія не виконує домовленостей, - Резніков

  • 16-05-20 -
    Україні відомо, що запрошені в ТКГ бойовики мають російське громадянство – ЗМІ

  • 15-05-20 -
    Україна запропонувала в ТКГ перевірити своє майно на Донбасі і повернути податки

  • 14-05-20 -
    Без присутності України: росіяни у Берліні "конструктивно" обговорили Донбас

  • 25-04-20 -
    Шмигаль оприлюднив "нові стандарти життя"

  • 16-04-20 -
    Україна і так звана "ДНР" завершили процедуру обміну утримуваними особами - Россмо

  • 02-04-20 -
    Представники ЛНР і ДНР назвали імена людей, яких готові віддати на обмін

  • 20-03-20 -
    Санітарна блокада: як непідконтрольний Донбас закривають на карантин

  • 19-02-20 -
    Арахамія заявив, що потрібно розбиратись, хто почав наступ на Донбасі

  • 19-02-20 -
    Кримська "Баня": навіщо бойовики влаштували військову провокацію на Донбасі

  • 18-02-20 -
    Гриценко про наступ бойовиків: "Україна вимушено має призупинити підготовку нормандської зустрічі"

  • 18-02-20 -
    Аваков розповів про "спільні перехідні поліцейські сили" на Донбасі

  • 14-02-20 -
    У Мюнхені створили план завершення війни на Донбасі

  • 11-02-20 -
    Голова Міноборони пояснив, навіщо Україна погоджується на розведення сил на Донбасі

  • 10-02-20 -
    Загороднюк заявив, що для розведення сил на Донбасі готуються 3 нові точки

  • 07-02-20 -
    Україна готує новий обмін полоненими з РФ. Хто може допомогти?

  • 03-02-20 -
    "ДНР" виключає можливість обміну полоненими "всіх на всіх"

  • 22-01-20 -
    Міністр оборони: Україна проти розведення сил по всій лінії розмежування

  • 09-01-20 -
    Всі зусилля незаконних формувань спрямовані на підвищення бойової готовності - розвідка

  • 09-01-20 -
    Опубліковано імена ще 15 осіб, яких Україна віддала в межах обміну, - ЗМІ. СПИСОК+ВІДЕО
  •