Політика > Гострий кут

grominfo.eu

Шантаж на межі фолу: чого домагається Кремль своїми ІПСО на Заході

Понеділок, 08 квітня 2024 10:02
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии Путіну дуже потрібен перепочинок у війні

Кремль посилив інформаційний тиск на країни Заходу з метою підштовхнути Україну до переговорів на невигідних умовах та спровокувати самообмеження країн НАТО щодо допомоги нашій країні. Особливо активними є спроби Росії впливати на Францію та США. У хід йдуть інформаційні атаки та улюблений шантаж ядерною зброєю.

Чому Москва активізувалася саме зараз і яку мету переслідують у Кремлі, читайте у матеріалі "Апострофа".

Щоб здригнулися

Днями в американському Інституті вивчення війни (ISW) вказали на активізацію інформаційних операцій з боку представника Кремля Дмитра Пєскова, міністра оборони Росії Сергія Шойгу та міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова. Метою цих дій є спонукання України до переговорів на невигідних для неї умовах та стимулювання Заходу до самообмеження.

Аналітики ISW відзначають зусилля Шойгу щодо використання погроз на адресу Франції для обмеження її підтримки України та його вдавану зацікавленість у мирних переговорах, що є частиною більш масштабної російської інформаційної кампанії. Ця кампанія спрямована на переконання західних країн щодо необхідності тиску на Україну для вступу до нерівноправних переговорів.

Ключове завдання Москви – переконати керівництво США – ключового геополітичного гравця - у тому, щоб у Вашингтоні почали тиснути на Київ, щоб той зробив "перші кроки" до переговорного процесу. Також Кремль, реагуючи на заклики президента Франції Еммануеля Макрона збільшити допомогу Україні, спрямував інформаційні атаки на Францію. Пєсков заявив про "пряму конфронтацію" між НАТО та Росією, стверджуючи, що Альянс втягнуто в український конфлікт, а також звинувачуючи його у наближенні до кордонів Росії.

"Ми бачимо посилений пропагандистський тиск на Францію і особисто Макрона після його заяв щодо військ країн НАТО Україні. Кремль всіляко демонструє готовність до "відплати". Російська влада прагне показати, що у них є "інструменти впливу": влаштувати військову провокацію, організувати в одній зі столиць ЄС "Крокус Сіті", зірвати літні Олімпійські ігри в Парижі. Паралельно Москва намагається шантажувати навіть Пекін тим, що почне військову конфронтацію із Заходом. Все це робиться для того, щоб у Парижі та інших столицях здригнулися і перестали нам допомагати", - каже "Апострофу" голова Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко.

Блеф Путіна

Російські офіційні особи протягом довгого часу зображують НАТО та Захід як загрозу для Росії, виправдовуючи таким чином воєнні дії в Україні. Повторення Пісковим тверджень про "пряму конфронтацію" посилює цей наратив, можливо, як частину стратегії рефлексивного контролю, націленої на вплив на західні рішення щодо підтримки України.

Лавров також робить внесок в інформаційні операції, імітуючи інтерес до переговорів, використовуючи зустрічі з іноземними послами для засудження української "формули миру" та заявляючи про готовність Росії до діалогу на своїх умовах.

ISW також зазначає, що Росія готується до потенційного збройного конфлікту з силами НАТО, проводять військові реформи та відновлюють військові округи, звинувачуючи НАТО у створенні передумов для цих дій.

Питання, чому російські "балакучі голови" активізувалися саме зараз? З боку складається враження, що чим голосніше Кремль погрожує Заходу ескалацією, тим більше підстав підозрювати, що тимчасовий перепочинок зараз потрібен більше російському диктатору Путіну.

"Незважаючи на весь цей блеф Шойгу, Пєскова і Лаврова і постійного надування щік, росіяни зараз не можуть розпочати стратегічну наступальну операцію. Таким політичним шантажем вони намагаються налякати Захід, заблокувати подальшу допомогу нам і нав'язати "переговори" на умовах Кремля, які Путін потім може використовувати або для завершення своєї "спецоперації", або для формального "перемир'я", під час якого росіяни планують продовжувати блефувати і шантажувати, далі продавлюючи свої "хотєлки", але вже в рамках переговорного процесу", - каже "Апострофу" військовий експерт Іван Ступак.

А на Заході таки бояться

Для того, щоб провернути цю схему, росіянам потрібно постійно підвищувати градус напруги та погроз, включаючи і можливе застосування ядерної зброї. Войовничого алкоголіка Дмитра Медведєва, найімовірніше, продовжують тримати у Кремлі лише заради цього. На жаль, поки є підстави стверджувати, що на Заході оцінюють такі перспективи хоч і без тотального жаху, але з побоюванням.

Показово, що першими здригнулися в Білому домі. Член Палати представників США та голова Комітету із закордонних справ від Республіканської партії, Майкл Маккоул розповів про те, що радник із національної безпеки Джейк Салліван виявляє побоювання "надто допомагати" Україні через переконання в тому, що Росія може зважитися на ядерний удар.

Під час бесіди з журналістами видання Puck Маккоул описав держсекретаря Ентоні Блінкена як прихильника рішучих дій. Він поділився спогадами про те, як перебував поруч з Блінкеном відразу після початку вторгнення і підкреслив його підтримку у питанні передачі МіГів, вказуючи при цьому на Джейка Саллівана та Білий дім як на справжні джерела коливань з приводу ухвалення рішень.

"Мені подобається доктрина Коліна Пауелла. Ви або рішуче беретеся за справу, або повністю залишаєтеся осторонь, але не робите "напівкроків". Знаєте, ми даємо Путіну саме те, чого він хоче. Це ситуація без зрушень. Війна на виснаження. І у нього більше людей, яких можна кидати у бій", – зазначив Майкл Маккоул.

Конгресмен входить до групи республіканців, які активно виступають за надання допомоги нашій країні.

У відповідь на зауваження інтерв'юера про відмінності між Блінкеном і Салліваном, Маккоул наголосив на крайній обережності та нерішучості Саллівана, пояснюючи її побоюваннями наслідків надмірної підтримки України, яка могла б спровокувати Росію на тактичний ядерний напад. Він згадав, що більшість розвідданих, з якими він стикався, не підтверджують такий поворот подій, натякаючи на нераціональність таких побоювань Саллівана.

Маккоул повторив свою оцінку Саллівана як "надмірно нерішучого та обережного" і висловив розчарування з приводу того, що заходи, які в результаті були вжиті, виявилися недостатніми і запізнілими, незважаючи на всі побоювання, які висловлював Салліван.

Росіяни постійно загрожують застосувати тактичну ядерну зброю, але, враховуючи конфігурацію фронту та систему управління ЗСУ, такий варіант не призведе до обвалу фронту та капітуляції України, але кардинально змінитиме правила гри у цій сфері, змусивши ще більше країн задуматися про власний ядерний арсенал. І Україна може виявитися серед перших, оскільки фахівці та можливості у нас для цього є, каже "Апострофу" голова Центру дослідження проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

"Республіканці та демократи в рамках передвиборної кампанії один на одного показують пальцем. Допомогу нам блокують саме трампісти, але помірні республіканці, які готові нам допомагати, опинилися в непростій ситуації – їм потрібно вести діалог з правими консерваторами, критикуючи при цьому Білий дім. Мовляв, проблема в тому, що "боягузливі" Байден та Салліван побоюються російської ядерної зброї", - каже "Апострофу" голова Центру дослідження проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

Свобода преси чи допомога росіянам?

Наступним російським інструментом, який також добре відомий, є кремлівське паразитування на західній свободі слова та демократичних інститутах.

Український посол у Німеччині Олексій Макєєв висловив невдоволення щодо способу висвітлення війни Росії проти України в газеті Berliner Zeitung. Він зазначив, що видання систематично спотворює інформацію про війну, представляючи її безвідносно до дійсності. Макєєв також висловив невдоволення тим, що Berliner Zeitung надає платформу для колишніх співробітників російських державних медіа.

Редакція у відповідь закликала посла "поважати свободу слова у європейській демократії". "Ми розглядаємо абсолютно необґрунтовані нападки на названих журналістів та авторів як спробу залякування і, отже, як зазіхання на свободу преси", - додали в Berliner Zeitung.

Хоча прямих доказів роботи Berliner Zeitung на інтереси Кремля немає, враховуючи виявлення російських агентурних мереж у Євросоюзі після початку вторгнення до України, пропаганда антиукраїнських наративів у Європі могла б відповідати інтересам Росії. Це особливо актуально в контексті безлічі виборів, які чекають на Західну півкулю в 2024 році.

У Німеччини на горизонті чотири значні виборчі кампанії, включаючи вибори до Європарламенту та до парламентів трьох східних федеральних земель: Саксонії, Тюрингії та Бранденбурга. При цьому країна стикається з падінням довіри до правлячої коаліції Олафа Шольца та зростанням популярності правопопулістської партії "Альтернатива для Німеччини" поруч із фермерськими протестами та напруженою міжнародною обстановкою. У цьому контексті європейські аналітики розглядають можливість серйозних змін у політичному ландшафті Німеччини, найбільшої демократії Європи.

"Кремль весь час забуває, як саме працює західна демократія. Праві та ліві можуть зайти до парламентів країн та Європарламенту, але вони не зможуть там сформувати більшість. Їм у будь-якому випадку доведеться домовлятися з помірними партіями та групами. Останній приклад – перемога партії Герта Вілдерса у Нідерландах. Після виборів йому довелося помітно пом'якшити риторику та вимоги, але його політсила досі не може сформувати коаліцію", - каже "Апострофу" політтехнолог Олексій Голобуцький.

Поки що все виглядає так, що Кремль хоче дотягнути до президентських виборів у США, а потім уже відкрито викотити новій адміністрації свої вимоги щодо "переговорів". Проте підготовка до "дипломатичних рішень" з боку Москви триває вже зараз.
Tags:     США      Україна      Росія      Франція      переговори      інформаційна війна      ІПСО      газ

  • 20-11-24 -
    Чи потрібна Україні ядерна бомба

  • 11-11-24 -
    МЗС заявило, що Україна не знала про розмову Трампа і Путіна – ЗМІ

  • 05-11-24 -
    ISW: Росія у Молдові розпочала кампанію дискредитації перемоги Санду

  • 26-10-24 -
    В Україні відновили бронювання від мобілізації, але з умовою: що вирішив Кабмін

  • 21-10-24 -
    Мобілізація в Україні: яке покарання загрожує за ігнорування повістки

  • 17-10-24 -
    Другий Саміт миру під питанням: чому масштабну зустріч перенесли і чи відбудеться вона взагалі

  • 27-09-24 -
    Ситуація для Путіна ускладниться: Британія назвала терміни, коли дозволять ЗСУ бити по РФ

  • 25-09-24 -
    Україна відреагувала на заяву президента Чехії

  • 27-08-24 -
    Чи буде влада в Україні блокувати Telegram і що може змінити арешт Дурова

  • 20-08-24 -
    Рада заборонила РПЦ. Що буде з Московським патріархатом

  • 15-08-24 -
    WSJ: Зеленський схвалив план підриву "Північних потоків", але спробував скасувати його після втручання ЦРУ

  • 14-08-24 -
    Китай програв в Україні. Як хитрий план Сі Цзіньпіна був похований у Курській області

  • 06-08-24 -
    Буданов планував напасти на "вагнерівців" у Малі ще з 2023 року, — The Times

  • 04-08-24 -
    Готовністю передати зброю хуситам Путін хоче відвернути підтримку України Заходом – ISW

  • 01-08-24 -
    ТЦК виписують українцям штрафи попри оновлення даних у "Резерв+": подробиці

  • 29-07-24 -
    "Завжди можете вийти з ЄС": у Польщі відреагували на заяви Орбана про Путіна та Україну

  • 02-07-24 -
    РФ використовуватиме головування в Раді безпеки ООН для демонстрації сили, — ISW

  • 27-06-24 -
    В Орбана вимагають визнати усе Закарпаття "традиційно угорським"

  • 22-06-24 -
    Мобілізація у липні: чи призвуть до ЗСУ чоловіків, які не проходили строкову службу

  • 19-06-24 -
    Чи правда без військово-облікового документа в Україні відмовляють в адмінпослугах

  • 12-06-24 -
    Економічне бронювання від мобілізації: як в Раді пропонують вирішити питання і чи реально це

  • 12-06-24 -
    В оборонному комітеті Ради розповіли, коли чекати на закон про демобілізацію

  • 26-05-24 -
    Перейти чергову "червону лінію" вдасться? Коли США дозволять пускати свої ракети по Росії

  • 23-05-24 -
    Енергетиків та айтішників – без обмежень. Як Кабмін змінив умови бронювання від мобілізації

  • 23-05-24 -
    Наступ на Балтику: чи вдасться Путіну залякати НАТО

  • 20-05-24 -
    Мобілізація водіїв: чи чекає на Україну паливна криза

  • 18-05-24 -
    Закон про мобілізацію в дії: чи впораються з навантаженням ТЦК, ЦНАП та е-кабінети

  • 29-04-24 -
    Україна повідомила Єврораду про тимчасовий відступ від конвенції з прав людини: деталі

  • 28-04-24 -
    Заборона ТікТок: чи закриють в Україні популярну мережу

  • 25-04-24 -
    Чи з'являться ТЦК за кордоном та чи будуть вони вручати повістки: відповідь Міноборони

  • 24-04-24 -
    Держдеп США додав телемарафон у звіт щодо порушень прав людини

  • 24-04-24 -
    Марш додому! Як спрацює скасування консульських послуг за кордоном

  • 23-04-24 -
    Допомога США в обмін на російські НПЗ? Чи піде Київ на такий компроміс

  • 22-04-24 -
    Кінець Московському патріархату? Що готує Верховна Рада

  • 12-04-24 -
    "Это делала только одна страна". Как Генштаб убеждал Раду отложить демобилизацию

  • 11-04-24 -
    Верховна Рада проголосувала за зміни до закону про мобілізацію

  • 10-04-24 -
    Демобілізацію прибрали із законопроекту про мобілізацію: що це означає

  • 10-04-24 -
    Законопроєкт про мобілізацію нарешті готовий до розгляду - основні положення

  • 07-04-24 -
    Посилення мобілізації: у законопроєкт повернули обмеження для ухилянтів, — Фріз

  • 11-03-24 -
    "Капітуляція означає смерть". Українське духовенство відповіло на заяву Папи Римського

  • 09-03-24 -
    Ердоган захотів провести мирний саміт з Росією. Зеленський відповів, що там не місце Москві

  • 06-03-24 -
    Битва за Молдову: здавалося б, до чого тут Україна

  • 05-03-24 -
    Telegram отримав від української влади перелік "потенційно проблемних" каналів, – ЗМІ

  • 02-03-24 -
    РФ злила запис переговорів Бундесверу про знищення Кримського мосту ракетами Taurus – ЗМІ

  • 24-02-24 -
    США уникають серйозних санкцій проти Росії. Bloomberg дізналося причину

  • 22-02-24 -
    Понад 4000 правок: мобілізаційний закон занурюється у весну

  • 21-02-24 -
    Естонія не планує закривати кордон з РФ на час виборів Путіна

  • 19-02-24 -
    Снаряди замість слів. Що Україна чекає від Заходу і як війна змінює політику Європи

  • 17-02-24 -
    А що мені за це буде? Навіщо Путін убив Навального

  • 16-02-24 -
    Зеленський: Ситуація на кордоні з Польщею – це порушення принципів солідарності

  • 12-02-24 -
    Штати на паузі. Чи вистачить Україні зброї та грошей без американської допомоги

  • 09-02-24 -
    В Україні спростували фейкові заяви Путіна

  • 06-02-24 -
    Стеження СБУ за Bihus.Info прокоментував міністр юстиції: Сором за "роботу" спецслужби

  • 05-02-24 -
    Примус та обмеження. Чому законопроєкт про мобілізацію не вирішує проблем з нею

  • 03-02-24 -
    Україна попередила США про намір звільнити Залужного, — WP

  • 01-02-24 -
    Між двома вогнями. Чи звільнить Зеленський Залужного і що стоїть за їхнім конфліктом

  • 31-01-24 -
    Звільнити не можна лишити: чим завершиться істерія навколо Залужного

  • 30-01-24 -
    Українська медіаспільнота поскаржилася послам G7 на тиск і дискредитацію

  • 10-01-24 -
    Україна таки запускає план "Б"? Чи варто чекати на допомогу від США

  • 10-01-24 -
    Змусити чи мотивувати. Чому у владі не можуть домовитися про правила мобілізації

  • 06-01-24 -
    Влада Польщі домовиться з фермерами про припинення блокади кордону з Україною – ЗМІ

  • 05-01-24 -
    Мобілізація в Україні: які штрафи пропонують затвердити для ухилянтів

  • 27-12-23 -
    Залужний прокоментував "мобілізацію 500 тисяч осіб"

  • 26-12-23 -
    Покарання для ухилянтів та повістки на роботі: до Ради внесли законопроєкти про мобілізацію

  • 22-12-23 -
    Страшний сон бригади "Монако": чи реально мобілізувати українців за кордоном

  • 28-11-23 -
    The Guardian: Український уряд вже цього тижня змінить підхід до мобілізації

  • 23-11-23 -
    Україна не робитиме виключень для угорської меншини, щоб відкрити шлях до ЄС – Стефанішина

  • 20-11-23 -
    Чому зросла політична напруга через війну і що буде з допомогою Заходу для України

  • 10-11-23 -
    "Формальні підписання з Путіним": дипломат назвав види переговорів із РФ під час війни

  • 05-11-23 -
    Візит Зеленського до Ізраїля під загрозою: в ЗМІ пояснили причину

  • 28-10-23 -
    Заборона УПЦ МП: все вирішиться до Різдва

  • 14-10-23 -
    Гарантії безпеки для України: чому ізраїльський формат для нас не спрацює

  • 22-07-23 -
    ISW проаналізував, для чого Кремль маніпулює "зерновою угодою"

  • 19-07-23 -
    Росія дала зрозуміти, що арешт Путіна буде "оголошенням війни" – президент ПАР

  • 07-07-23 -
    "Ми не підтримували": у Байдена відреагували на таємні переговори США і РФ щодо України

  • 04-07-23 -
    Кулеба розповів про проблеми з навчанням на F-16

  • 28-05-23 -
    "Не так вони й хочуть миру": Папа Римський відзначився скандальною заявою на адресу України

  • 26-05-23 -
    Невмілий ядерний блеф: як Росія та Білорусь знову шантажують Україну та НАТО

  • 17-03-23 -
    "Підкреслить абсурд": чим загрожує Україні головування РФ в Радбезі ООН, — експерт

  • 11-03-23 -
    Україна відкладає зміни до закону про олігархів, що були вимогою ЄС
  •