Політика > Сусіди

grominfo.eu

Є 200 тисяч. Скільки ще Путін може мобілізувати для війни в Україні

Вівторок, 16 травня 2023 12:05
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии Російська армія зазнає найбільших втрат в живій силі від моменту закінчення Другої світової війни. Всього пʼять місяців знадобилося українським захисникам, щоб подвоїти кількість втрат ворога.

Фокус дізнавався, скільки ще може мобілізувати РФ для війни в Україні.

Сьогодні кількість втрат російської армії в Україні наблизилась до позначки в 200 тис. чоловік — 199 980. Попередню крупну цифру було зафіксовано наприкінці грудня 2022 року, тоді велика війна в Україні тривала десятий місяць, а кількість втрат сягнула 100 тис. чоловік. Щоб подвоїти її, Силам оборони знадобилось всього пʼять місяців.

Після початку повномасштабного вторгнення та втрати кадрових армій, президент Російської Федерації Володимир Путін вже встиг оголосити часткову мобілізацію. Відповідний указ було підписано 21 вересня 2022 року, а до армії мобілізовано 320 тис. чоловік. Примітно, що на той момент, тобто початок листопада, число втрат особового складу становило близько 75 тис. чоловік. За пів року кількість втрат зросла в півтора раза. Що може бути підтвердженням поганої підготовки та забезпечення військових, а також так званої "тактики мʼясних атак".

Про ще одну мобілізацію оточення Путіна заявляє не вперше. 10 травня колишній керівник Роскосмосу, а нині, як він сам себе називає, "керівник групи військових радників" Дмитро Рогозін закликав до другої хвилі мобілізації в РФ.

"Треба мати на увазі, що ворог сильніший за нас. Ми не можемо тут діяти таким чином, що кожен сам за себе. Тому потрібна мобілізація. Вона мала пройти не тільки одна на початку осені, мала пройти ще одна. У нас є проблеми з особовим складом, тому що хлопці поранені, наших бійців убивають", — сказав Рогозін.

Натомість 10 травня Путін підписав указ про призов росіян, які перебувають у запасі, на військові збори. Кількість чоловікiв, яких викликають на військові збори не вказується та зашифровано за відміткою "для службового користування".

Разом з тим, депутати Держдуми вже знайшли вирішення проблеми, як покращити підготовку мобілізованих. Член комітету з оборони генерал-лейтенант Віктор Соболєв запропонував громадян, які вийшли з призовного віку, але залишаються в мобілізаційному резерві, призивати на навчання. На його думку, на зборах для тих, хто служив, "їм робити нічого", а ось на окремих зборах — можна буде отримати військово-облікову спеціальність.

Який мобілізаційний потенціал РФ

25 серпня 2022 року Путін підписав указ про збільшення чисельності збройних сил РФ до 2 039 758 осіб, у тому числі 1 150 628 військовослужбовців, решта адміністративний та обслуговуючий персонал. Тут мова йде про професійну армію та військовослужбовців за призовом, кількість осіб, які становлять так званий мобілізаційний потенціал, є військовою таємницею. Внаслідок значних втрат, понесених під час вторгнення в Україну, майже всі російські військові формування є кадровими, тобто такими, що потребують укомплектування.

За інформацією видання The Military Balance 2023, що випускається Міжнародним інститутом стратегічних досліджень, станом на початок року чисельність російської армії становила 1 млн 190 тис. чоловік. Сюди варто додати 1,5 млн осіб, що знаходились в резерві, та ще стільки ж — з досвідом військової служби. Окремо варто виділити 559 тис. кадрових службовців парамілітарних підрозділів, таких як Росгвардія, прикордонна служба ФСБ.

Скільки росіян призвуть на війну

На рівні пропагандистських заяв російські політики та журналісти запевняють, що за необхідності РФ може мобілізувати 30 млн чоловік або й більше, якщо виникне така необхідність. В цьому є частина правди, адже з таким людським потенціалом, що є у РФ, мобілізація необхідної кількості залежить лише від організаційних питань та часу. Інша справа — це можливість країни забезпечити армію таких розмірів.

"Російський мобілізаційний потенціал складає 1,5 млн підготовлених, та близько 30 млн загальної чисельності. На жаль ці цифри не оптимістичні для нас. Але треба зауважити, що РФ не зможе забезпечити їх всіх, там величезні проблеми з матеріально-технічним забезпеченням. Для прикладу, в елітних повітряно-десантних військах немає елементарних персональних засобів захисту, бійцям не вистачає бронежилетів та аптечок", — говорить Фокусу військовий експерт Дмитро Снєгірьов.

В свою чергу військовий експерт Михайло Жирохов відзначає, що втрати в розмірі 200 тис. чоловік в російської окупаційної армії не настільки оптимістичні, як здається на перший погляд. Він нагадує, що мова йде не лише про безповоротні втрати, тобто вбитих, а й інші категорії.

"Я не вважаю, що 200 тис. чоловік близькі до дійсності. Свого часу Генштаб ЗСУ давав пояснення, що сюди крім вбитих включаються й санітарні втрати, а також ті, хто пропав безвісти чи перебуває в полоні. За моїми оцінками, число вбитих десь на рівні 20-25 тис. Все це грає їм на руку, адже дійсно, свій мобілізаційний потенціал вони ще навіть не задіяли. В РФ можуть мобілізувати кілька мільйонів, єдине питання в тому, чи зможуть їх забезпечити – нагодувати, озброїти, платити", — пояснює Фокусу Жирохов.

Він нагадує, що при населенні РФ в 140 млн проти 30-32 млн в Україні перевага у мобілізаційному потенціалі очевидна.

Опитані Фокусом експерти зауважують, що спроби порахувати можливості РФ мобілізувати необхідну кількість солдат наразі неактуальні, тому що вони корелюють з можливістю їхнього забезпечення. Адже мобілізований масив людей ще не є армією без хоча б мінімальної підготовки, речового забезпечення, озброєння та бойового злагодження. З цим РФ має великі проблеми через тотальну корупцію, через те, що на складах відсутнє відповідне спорядження, військова техніка законсервована "на папері", а насправді розкрадена та розпродана. Стратегічні запаси, які накопичувалися за часів СРСР, за своєю якістю залишилися в тій же епосі. При цьому така ситуація не лише в питаннях мобілізацій, а й у регулярній армії, що зараз намагається воювати в Україні.

Саме відсутністю відповідного матеріально-технічного забезпечення Снєгірьов пояснює нинішній стан російської армії в Україні.

"Відсутність технологій та забезпечення в Кремлі намагаються компенсувати чисельністю військ, влаштовуючи так звані "мʼясні штурми". Саме тому підрозділи спеціального призначення використовують для піхотних задач, а десант та морську піхоту – як штурмовиків. Варто говорити, що указ Путіна про збори резервістів, це не більше як політична заява, щоб викликати зміну настроїв в Україні та Європі. Насправді це обернеться ефектом бумеранга проти самих же росіян", — говорить експерт.

Зі слів Снєгірьова, за різними оцінками, сьогодні в Україні близько 400 тис. окупаційної армії, але якщо з них набереться хоча б 50 тис. боєздатних, то вже буде якийсь показник. Зараз російська армія деморалізована, погано забезпечена та не мотивована.

 • 14-06-24 -
  Путін втрачає Кавказ: що означатиме вихід Вірменії з ОДКБ

 • 12-06-24 -
  Росії потрібні нові снаряди: навіщо Путін зібрався до Кім Чен Ина

 • 06-06-24 -
  Путін пригрозив, що може завдавати удари по країнах, які постачають Україні зброю

 • 05-06-24 -
  Диверсії або теракти: чим реально може загрожувати РФ у відповідь на атаки її РЛС

 • 28-05-24 -
  Кремль оцінив перспективи конференції в Саудівській Аравії

 • 28-05-24 -
  ISW: Росія може підписати з Суданом угоду про обмін зброєю

 • 23-05-24 -
  В ГУР заявили, що знають кількість та місцезнаходження бункерів Путіна

 • 19-05-24 -
  Кремль знову заговорив про "буферну зону" в Україні: ISW пояснив, навіщо це росіянам

 • 16-05-24 -
  Сейм Польщі схвалив зміни правил допомоги українським біженцям

 • 16-05-24 -
  Бій на виснаження. Як Путін готується до затяжної війни та "мілітаризує" Росію

 • 15-05-24 -
  Путін хоче "гарантій безпеки" для Росії та відкритий до діалогу щодо України

 • 14-05-24 -
  Війна буде довгою. Що відомо про нового міністра оборони РФ Бєлоусова, котрим Путін замінив Шойгу

 • 08-05-24 -
  ISW: Росія в обхід санкцій закупила обладнання для літаків на $500 млн

 • 06-05-24 -
  "Ні з ким розмовляти": Лавров прокоментував можливі мирні переговори з Україною

 • 01-05-24 -
  Справа проти заступника Шойгу може торкнутися інших чиновників РФ, - розвідка Британії

 • 29-04-24 -
  "Доведеться виправдовуватися": Пєсков заявив, що долю Зеленського однозначно "вирішено"

 • 25-04-24 -
  Польща готова допомогти Україні повернути чоловіків призовного віку - Міноборони

 • 05-04-24 -
  ISW: Пєсков, Шойгу і Лавров активізували інформаційні операції

 • 01-04-24 -
  Країна-терорист вимагає від України видати "терористів", зокрема голову СБУ

 • 29-03-24 -
  "Не буде потрібно нічого визнавати": Лавров висловився про легітимність Зеленського після 20 травня

 • 26-03-24 -
  "СВО" закінчилася: яку "повноцінну" війну задумав Путін проти України

 • 22-03-24 -
  "Бракує 300 тис. рил". РосЗМІ повідомили, що міноборони РФ планує масовий набір в армію для повторного наступу на Харків

 • 19-03-24 -
  "Рекордна перемога" на виборах: Путін створив умови для тривалої окупації України, — ISW

 • 18-03-24 -
  Путін вперше згадав про смерть Навального і відзначився цинічною заявою

 • 18-03-24 -
  Путін після "перевиборів" лякає Третьою світовою в разі конфлікту РФ з НАТО

 • 15-03-24 -
  РДК у бороду, ЛСР у ребро: головні цілі Путіна на "виборах"

 • 13-03-24 -
  Путін натякнув, що готовий до ядерної війни проти Заходу

 • 11-03-24 -
  У Білорусі проводять масштабну перевірку бойової готовності військових: до чого готуються ЗС РБ

 • 10-03-24 -
  У Польщі зробили заяву щодо військ НАТО в Україні

 • 10-03-24 -
  Доки Путін при владі: Російські чиновники приготувалися до продовження війни в Україні до 2030 року

 • 05-03-24 -
  У Росії вирішили перевірити причетність західних спецслужб до смерті Сталіна

 • 04-03-24 -
  В Росії хочуть заблокувати Вікіпедію через пропаганду VPN

 • 02-03-24 -
  ISW: Росія випробувала ракету "Ярс", щоб вселити страх у західну аудиторію

 • 01-03-24 -
  Придністров­ський безлад: хто розхитує ситуацію в Молдові

 • 26-02-24 -
  Жодної заяви: в ISW розповіли, чому Путін мовчить про річницю вторгнення в Україну

 • 22-02-24 -
  Блокада кордону. У Польщі знайшли рішення, щоб зброя та гуманітарка йшли без затримок

 • 22-02-24 -
  Кремль відреагував на слова Байдена про Путіна

 • 15-02-24 -
  FT: Угорщина заблокувала 13-й пакет санкцій ЄС проти Росії

 • 15-02-24 -
  Путін про війну проти України: Шкодуємо, що не почали раніше

 • 12-02-24 -
  Орбан заявив, що Україна має бути "буферною зоною" поза ЄС і НАТО

 • 09-02-24 -
  "Бився з фашистами": Путін розповів про розмову із Зеленським і сплутав його батька з дідом

 • 02-02-24 -
  Путін приступає до реалізації довгострокових планів на окупованих територіях, — ISW

 • 01-02-24 -
  Хоче захопити нові регіони: Путін посилив територіальні претензії до України, — ISW

 • 30-01-24 -
  Кулеба розповів, як вирішуватимуть суперечку з Угорщиною щодо нацменшин

 • 28-01-24 -
  Лідер угорської партії: Якщо Україна впаде, ми вимагатимемо Закарпаття

 • 26-01-24 -
  Воювати до кінця: Путін тепер не милує ув'язнених, яких відправляють в Україну, — BBC

 • 22-01-24 -
  Лавров по дорозі в Нью-Йорк облітав недружні країни – росЗМІ

 • 17-01-24 -
  У новій військовій доктрині Білорусі вперше пропишуть, як використовувати ядерну зброю

 • 21-12-23 -
  "Вибори" диктатора: чи стане Путін другим Лукашенком

 • 14-12-23 -
  Україна в межах Львівської області: РФ повернулася до риторики, яка була до вторгнення, — ISW

 • 01-12-23 -
  Напруженість у суспільстві зростає: дедалі більше росіян незадоволені вторгненням РФ в Україну, — ISW

 • 09-11-23 -
  Рейтинги зростають: Путін не робитиме акцент на війні в Україні під час виборів, — ISW

 • 09-11-23 -
  "Привнесе війну в блок". Угорщина злякалася членства України у Євросоюзі

 • 03-11-23 -
  Поляки нахабніють: між Києвом і Варшавою розгорається новий конфлікт

 • 03-11-23 -
  Війна "не зайшла в глухий кут": у Кремлі прокоментували статтю Залужного

 • 01-11-23 -
  Альянс шантажистів: чи зможуть Орбан і Фіцо нашкодити Україні

 • 28-10-23 -
  Новий прем'єр Словаччини Фіцо назвав Україну "найбільш корумпованою у світі"

 • 20-10-23 -
  Путін вночі заїхав у штаб у Ростові і передав "привіт" командирам

 • 16-10-23 -
  Між Туском та Качинським: який сценарій вигідний Україні

 • 10-10-23 -
  Росія рухається до виходу із договору про заборону ядерних випробувань, - ISW

 • 03-10-23 -
  Слідком РФ звинуватив Буданова, Олещука, Неїжпапу й Бурденюка в "тероризмі"

 • 02-10-23 -
  Переможець виборів у Словаччині про намір припинити допомогу Україні: У нас більші проблеми

 • 24-09-23 -
  Зерно розбрату. Що відбувається між Україною та Польщею

 • 22-09-23 -
  Глава МЗС Польщі: Віримо в перемогу України, але її політика шкідлива і образлива

 • 21-09-23 -
  На межі ескалації: чи зможуть Польща та Україна знову дружити

 • 20-09-23 -
  Суперечка із Польщею: Варшава припинить допомогу українським біженцям

 • 20-09-23 -
  Дуда про суперечку щодо зерна: Україна – мов потопельник, може затягнути на глибину

 • 13-09-23 -
  У РФ готуються до другої хвилі мобілізації: названі терміни

 • 19-08-23 -
  Перемога України поможе вирішити питання Придністров'я - Санду

 • 07-08-23 -
  У Кремлі заявили, що претендують лише на ту територію України, яку записали в конституцію

 • 05-08-23 -
  Кремль не демонструє бажання повернутися до "зернової угоди" – ISW

 • 04-08-23 -
  Диявол у деталях: як Україні і Польщі владнати кризове питання

 • 04-08-23 -
  Путін у 2023 році почав видавати рекордну кількість таємних указів

 • 03-08-23 -
  "Викличе паніку": у РФ намагаються обмежити висвітлення ударів по Криму, — ISW

 • 02-08-23 -
  Польща на тлі суперечки про недостатню вдячність Києва викликала посла України

 • 30-07-23 -
  ISW проаналізував, як у Росії спотворюють інформацію про український контрнаступ

 • 18-07-23 -
  Арешт Суровікіна: генерала "Армагеддона" позбавили повноважень, але його долю не вирішено, — ГУР

 • 17-07-23 -
  Ядерний шантаж Росії. Чому активність противника – ознака безсилля

 • 15-07-23 -
  Окремо від Пригожина: в ISW розповіли, чому Путін хоче зберегти ПВК "Вагнер"

 • 14-07-23 -
  "Бійка під килимом". У ЗСУ відреагували на чистки в армії РФ
 •