Політика > Сусіди

grominfo.eu

Є 200 тисяч. Скільки ще Путін може мобілізувати для війни в Україні

Вівторок, 16 травня 2023 12:05
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии Російська армія зазнає найбільших втрат в живій силі від моменту закінчення Другої світової війни. Всього пʼять місяців знадобилося українським захисникам, щоб подвоїти кількість втрат ворога.

Фокус дізнавався, скільки ще може мобілізувати РФ для війни в Україні.

Сьогодні кількість втрат російської армії в Україні наблизилась до позначки в 200 тис. чоловік — 199 980. Попередню крупну цифру було зафіксовано наприкінці грудня 2022 року, тоді велика війна в Україні тривала десятий місяць, а кількість втрат сягнула 100 тис. чоловік. Щоб подвоїти її, Силам оборони знадобилось всього пʼять місяців.

Після початку повномасштабного вторгнення та втрати кадрових армій, президент Російської Федерації Володимир Путін вже встиг оголосити часткову мобілізацію. Відповідний указ було підписано 21 вересня 2022 року, а до армії мобілізовано 320 тис. чоловік. Примітно, що на той момент, тобто початок листопада, число втрат особового складу становило близько 75 тис. чоловік. За пів року кількість втрат зросла в півтора раза. Що може бути підтвердженням поганої підготовки та забезпечення військових, а також так званої "тактики мʼясних атак".

Про ще одну мобілізацію оточення Путіна заявляє не вперше. 10 травня колишній керівник Роскосмосу, а нині, як він сам себе називає, "керівник групи військових радників" Дмитро Рогозін закликав до другої хвилі мобілізації в РФ.

"Треба мати на увазі, що ворог сильніший за нас. Ми не можемо тут діяти таким чином, що кожен сам за себе. Тому потрібна мобілізація. Вона мала пройти не тільки одна на початку осені, мала пройти ще одна. У нас є проблеми з особовим складом, тому що хлопці поранені, наших бійців убивають", — сказав Рогозін.

Натомість 10 травня Путін підписав указ про призов росіян, які перебувають у запасі, на військові збори. Кількість чоловікiв, яких викликають на військові збори не вказується та зашифровано за відміткою "для службового користування".

Разом з тим, депутати Держдуми вже знайшли вирішення проблеми, як покращити підготовку мобілізованих. Член комітету з оборони генерал-лейтенант Віктор Соболєв запропонував громадян, які вийшли з призовного віку, але залишаються в мобілізаційному резерві, призивати на навчання. На його думку, на зборах для тих, хто служив, "їм робити нічого", а ось на окремих зборах — можна буде отримати військово-облікову спеціальність.

Який мобілізаційний потенціал РФ

25 серпня 2022 року Путін підписав указ про збільшення чисельності збройних сил РФ до 2 039 758 осіб, у тому числі 1 150 628 військовослужбовців, решта адміністративний та обслуговуючий персонал. Тут мова йде про професійну армію та військовослужбовців за призовом, кількість осіб, які становлять так званий мобілізаційний потенціал, є військовою таємницею. Внаслідок значних втрат, понесених під час вторгнення в Україну, майже всі російські військові формування є кадровими, тобто такими, що потребують укомплектування.

За інформацією видання The Military Balance 2023, що випускається Міжнародним інститутом стратегічних досліджень, станом на початок року чисельність російської армії становила 1 млн 190 тис. чоловік. Сюди варто додати 1,5 млн осіб, що знаходились в резерві, та ще стільки ж — з досвідом військової служби. Окремо варто виділити 559 тис. кадрових службовців парамілітарних підрозділів, таких як Росгвардія, прикордонна служба ФСБ.

Скільки росіян призвуть на війну

На рівні пропагандистських заяв російські політики та журналісти запевняють, що за необхідності РФ може мобілізувати 30 млн чоловік або й більше, якщо виникне така необхідність. В цьому є частина правди, адже з таким людським потенціалом, що є у РФ, мобілізація необхідної кількості залежить лише від організаційних питань та часу. Інша справа — це можливість країни забезпечити армію таких розмірів.

"Російський мобілізаційний потенціал складає 1,5 млн підготовлених, та близько 30 млн загальної чисельності. На жаль ці цифри не оптимістичні для нас. Але треба зауважити, що РФ не зможе забезпечити їх всіх, там величезні проблеми з матеріально-технічним забезпеченням. Для прикладу, в елітних повітряно-десантних військах немає елементарних персональних засобів захисту, бійцям не вистачає бронежилетів та аптечок", — говорить Фокусу військовий експерт Дмитро Снєгірьов.

В свою чергу військовий експерт Михайло Жирохов відзначає, що втрати в розмірі 200 тис. чоловік в російської окупаційної армії не настільки оптимістичні, як здається на перший погляд. Він нагадує, що мова йде не лише про безповоротні втрати, тобто вбитих, а й інші категорії.

"Я не вважаю, що 200 тис. чоловік близькі до дійсності. Свого часу Генштаб ЗСУ давав пояснення, що сюди крім вбитих включаються й санітарні втрати, а також ті, хто пропав безвісти чи перебуває в полоні. За моїми оцінками, число вбитих десь на рівні 20-25 тис. Все це грає їм на руку, адже дійсно, свій мобілізаційний потенціал вони ще навіть не задіяли. В РФ можуть мобілізувати кілька мільйонів, єдине питання в тому, чи зможуть їх забезпечити – нагодувати, озброїти, платити", — пояснює Фокусу Жирохов.

Він нагадує, що при населенні РФ в 140 млн проти 30-32 млн в Україні перевага у мобілізаційному потенціалі очевидна.

Опитані Фокусом експерти зауважують, що спроби порахувати можливості РФ мобілізувати необхідну кількість солдат наразі неактуальні, тому що вони корелюють з можливістю їхнього забезпечення. Адже мобілізований масив людей ще не є армією без хоча б мінімальної підготовки, речового забезпечення, озброєння та бойового злагодження. З цим РФ має великі проблеми через тотальну корупцію, через те, що на складах відсутнє відповідне спорядження, військова техніка законсервована "на папері", а насправді розкрадена та розпродана. Стратегічні запаси, які накопичувалися за часів СРСР, за своєю якістю залишилися в тій же епосі. При цьому така ситуація не лише в питаннях мобілізацій, а й у регулярній армії, що зараз намагається воювати в Україні.

Саме відсутністю відповідного матеріально-технічного забезпечення Снєгірьов пояснює нинішній стан російської армії в Україні.

"Відсутність технологій та забезпечення в Кремлі намагаються компенсувати чисельністю військ, влаштовуючи так звані "мʼясні штурми". Саме тому підрозділи спеціального призначення використовують для піхотних задач, а десант та морську піхоту – як штурмовиків. Варто говорити, що указ Путіна про збори резервістів, це не більше як політична заява, щоб викликати зміну настроїв в Україні та Європі. Насправді це обернеться ефектом бумеранга проти самих же росіян", — говорить експерт.

Зі слів Снєгірьова, за різними оцінками, сьогодні в Україні близько 400 тис. окупаційної армії, але якщо з них набереться хоча б 50 тис. боєздатних, то вже буде якийсь показник. Зараз російська армія деморалізована, погано забезпечена та не мотивована.

 • 08-06-23 -
  Російський агент: чому угорський премʼєр Орбан підтримує лінію Путіна та заважає Україні

 • 30-05-23 -
  Польща закриває кордон для російських і білоруських фур із 1 червня

 • 29-05-23 -
  ISW: Пригожин підриває режим Путіна через образу, що не отримав нагороду "за Бахмут"

 • 25-05-23 -
  РФ "звільнятиме" Білорусь: у Кремлі пригрозили протестувальникам проти Лукашенка

 • 28-04-23 -
  Путін дозволив депортувати з окупованих територій українців без паспортів РФ

 • 28-04-23 -
  Кремль хоче мобілізувати ще 400 тисяч росіян - WP

 • 26-04-23 -
  Путін не вдається до серйозних репресій, бо боїться втратити владу, - ISW

 • 18-04-23 -
  "Не чужі люди": Лукашенко пообіцяв допомогу "владі ДНР"

 • 13-04-23 -
  Польща може стати центром обслуговування Abrams для інших країн Європи, - міністр оборони

 • 05-04-23 -
  Кремль знову вдався до ядерного шантажу – ISW

 • 04-04-23 -
  Шойгу відреагував погрозами на плани Фінляндії стати членом НАТО

 • 03-04-23 -
  Польща передала Україні декілька своїх винищувачів МіГ-29

 • 03-04-23 -
  У РФ заявили, що ядерну зброю в Білорусі розмістять біля кордону з Польщею

 • 24-03-23 -
  Росія не повернеться до Ради Європи - МЗС РФ

 • 23-03-23 -
  "Полетять ракети в Бундестаг": у Кремлі визнають арешт Путіна в Європі оголошенням війни РФ

 • 17-03-23 -
  Пригожин вигадав кремлівську змову проти себе, щоб підкреслити власну впливовість – ISW

 • 16-03-23 -
  Міністр оборони Польщі підтвердив розкриття шпигунської мережі РФ

 • 10-03-23 -
  Пригожин каже, що його відключили від спецзв'язку, щоб не просив боєприпаси

 • 09-03-23 -
  Польща відправила до України ще десять танків Leopard 2

 • 07-03-23 -
  Підрив А-50 у Білорусі. Лукашенко вигадав "неймовірну історію" про "українського диверсанта"

 • 27-02-23 -
  Путін дозволив Міноборони відновити контроль над всіма російськими силами в Україні – ISW

 • 21-02-23 -
  Путін загрожує Заходу "розширенням війни" у разі постачання далекобійної зброї Україні

 • 14-02-23 -
  Лукашенко заявив, що ОДКБ має "зайняти позицію" у війні з Україною

 • 30-01-23 -
  Росія не виключає проведення ще однієї хвилі мобілізації – британська розвідка

 • 24-01-23 -
  Польща має намір передати Україні Leopard незалежно від рішень інших країн, - МЗС

 • 17-01-23 -
  Кремль прирівняв Пригожина до ворога за спроби підірвати довіру до Шойгу, - ISW

 • 12-01-23 -
  Польща передасть Україні роту танків Leopard, але є нюанс

 • 11-01-23 -
  Кремль побачив "позитивну динаміку" у війні

 • 07-01-23 -
  Росія готується мобілізувати ще до 500 тисяч громадян після новорічних свят – ГУР

 • 03-01-23 -
  Моравецький має намір поговорити з Києвом про Бандеру

 • 30-12-22 -
  Росія заявляє, що в неї "не закінчаться ракети "Калібр", але не здатна захистити себе – ISW

 • 24-12-22 -
  Росіяни можуть готувати умови для відновлення вторгнення з Білорусі, - ISW

 • 21-12-22 -
  Пєсков після візиту Зеленського до Бахмуту заявив про поїздку Путіна до "зони СВО"

 • 18-12-22 -
  Путін не захотів зустрічатися із Зеленським і назвав його "пособником нацизму" – NYT

 • 17-12-22 -
  Путін їде до Лукашенка на фоні розмов про напад з Білорусі

 • 17-12-22 -
  Медведєв назвав "військові цілі" Росії в Україні: мости, дороги, енергетика і політики

 • 15-12-22 -
  Сейм Польщі ухвалив резолюцію про терористичний статус РФ

 • 12-12-22 -
  Кремль може втратити контроль над російськими неонацистами – ЗМІ

 • 09-12-22 -
  Кремль не відмовився від максималістських цілей у війні проти України – ISW

 • 04-12-22 -
  Лукашенко на зустрічі з Шойгу лякає війною до останнього "чи то українця, чи то поляка"

 • 24-11-22 -
  Лукашенко порозмірковував про розпад ОДКБ

 • 22-11-22 -
  Кремль заявив, що не проти Зеленського на посаді президента

 • 21-11-22 -
  Путін визнав, що Кремль і Міноборони РФ втратили довіру росіян до правдивості заяв щодо війни в Україні, - ISW

 • 14-11-22 -
  Росія відкинула умови до переговорів з Україною. МЗС нагадало Кремлю його місце

 • 13-11-22 -
  У РФ планують забирати паспорти за правду про війну

 • 06-11-22 -
  "Мобілізація Шредінгера": як Путін остаточно вганяє себе в залежність від власних маріонеток

 • 28-10-22 -
  Мало України та активна критика Заходу: про що говорив Путін у виступі на Валдайському форумі

 • 27-10-22 -
  В РФ пригрозили збивати комерційні західні супутники, які використовують для допомоги Україні

 • 14-10-22 -
  Бояться окупації: у Білорусі пояснили, навіщо ввели режим контртерористичної операції

 • 10-10-22 -
  У Росії все більше сумніваються у перемозі і безпосередньо критикують Путіна, - ISW

 • 09-10-22 -
  Білорусь звинуватила Україну в підготовці удару. МЗС виступило із спростуванням

 • 06-10-22 -
  Путін критикує і готується зняти Шойгу, заручившись підтримкою силовиків,- ISW

 • 03-10-22 -
  Кадиров і Пригожин підірвали авторитет Путіна через провал у Лимані, — ISW

 • 02-10-22 -
  Путін відмовляється від оборони на Луганщині і готує перестановки в генералітеті, - ISW

 • 30-09-22 -
  Пєсков зробив низку заяв щодо України

 • 28-09-22 -
  Від 87 до 99%: росіяни оприлюднили підсумки "референдумів" на окупованих частинах України

 • 27-09-22 -
  Створять "Кримський округ" і поставлять Рогозіна: ЗМІ дізналися про плани РФ на анексію

 • 24-09-22 -
  Шойгу отримав нового заступника. Ним став "улюбленець Путіна"

 • 24-09-22 -
  У ISW оцінили хід мобілізації у РФ

 • 23-09-22 -
  Деспотичний підхід Кремля до мобілізації збільшить гнів по всій Росії - ISW

 • 21-09-22 -
  Кремль засекретив пункт указу про мобілізацію, який стосується кількості призовників

 • 21-09-22 -
  Не хочуть помирати: майже 80 тисяч людей підписали петицію проти часткової мобілізації в РФ

 • 21-09-22 -
  Путін пригрозив Заходу ядерною зброєю: "Це не блеф"

 • 20-09-22 -
  У Путіна зізналися, що є справжньою метою проведення "референдумів" на Донбасі

 • 15-09-22 -
  Кінець ОДКБ: як розвалюється військовий блок Путіна

 • 14-09-22 -
  Козак запевняв Путіна, що досяг угоди з Україною, але той почав вторгнення – Reuters

 • 09-08-22 -
  Російські ЗМІ показали опитування, згідно з яким 65% росіян хочуть мирного договору з Україною

 • 27-07-22 -
  Перед анексією РФ хоче захопити більше територій України, але навряд чи зможе – ISW

 • 25-07-22 -
  У Росії хочуть створити свій "трибунал" над Україною з Іраном і Сирією

 • 22-07-22 -
  Система більш жорстка. Лукашенко визнав наявність авторитаризму в Білорусі

 • 20-07-22 -
  Лавров відповів, чи готова Росія розв'язати ядерну війну

 • 19-07-22 -
  Паспортная оккупация. Зачем Путин хочет массово раздавать украинцам гражданство РФ

 • 07-07-22 -
  Росія намагається запровадити економічні заходи для підтримки війни проти України – розвідка Британії

 • 01-07-22 -
  З 1 липня запрацював візовий режим з росіянами

 • 28-06-22 -
  Пєсков: Усе може закінчитися до кінця доби

 • 28-06-22 -
  Медведєв заявив, що будь-яку спробу "посягнути" на Крим РФ розцінить як оголошення війни

 • 27-06-22 -
  Білорусь втягують у війну, в Кремлі вже все вирішили – Зеленський

 • 24-06-22 -
  Лавров назвав кандидатство України підготовкою ЄС і НАТО до війни з Росією

 • 21-06-22 -
  Міноборони назвало чисельність військ Білорусі на кордоні з Україною

 • 20-06-22 -
  Польща перебуває "під прицілом РФ" - спецслужби
 •