Політика > Сусіди

grominfo.eu

Російський агент: чому угорський премʼєр Орбан підтримує лінію Путіна та заважає Україні

Четвер, 08 червня 2023 09:01
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии Політичне керівництво сусідньої Угорщини систематично влаштовує провокації щодо України, закликаючи до миру з Росією та блокуючи санкції щодо неї.

Також паралельно зізнається у прихильності до російської влади, виконуючи контракти з російськими державними підприємствами, купуючи дешевий газ та нафту. Фокус дізнавався, у чому причина такої поведінки Віктора Орбана та чи має Кремль на нього компромат.

На днях на YouTube-каналі угорського уряду з’явилось відео "Настав час для миру". "Десятки тисяч дітей залишилися сиротами, багато сотень тисяч будинків зруйновані, більше десяти мільйонів осіб змушені покинути батьківщину. Досить війни!" — Йдеться в описі до нього. У ролику звучить заклик до перемовин, ілюструючи слова знімком столу, на якому стоять прапори США, РФ та України, та демонструючи карту України без окупованого Криму.

"Коли трапляються подібні ситуації, угорський уряд звик залишати їх без пояснень. Нині ми бачимо, що відео на сайті змінили — Крим на карті з’явився, але без коментарів, — говорить Фокусу експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма" Михайло Драпак. — В угорському експертному середовищі існує думка, що сталась помилка. Але я так не думаю, бо відео не випускали у прямий ефір, його готували заздалегідь і важко було б не помітити такої помилки, якщо навіть хтось користується російськими джерелами".

Аналітик пояснює, що в Угорщини, насправді, можуть припускати: частина України — спірні території.

"Угорський уряд говорить про війну в Україні те, що говорить. Багато людей у країні починають думати про неї прагматичними категоріями: триває війна, йде боротьба за території, — продовжує він. — Тому немає проблем показати якісь з них як спірні, або як частину іншої держави. Я не виправдовую угорців, а намагаюсь пояснити, чому це могло сприйматися як норма тими, хто готував ролик. Тобто така ситуація може бути наслідком неправильно розробленого наративу угорським урядом".

А говорить угорський прем’єр-міністр Віктор Орбан, насправді, багато. Напередодні інциденту з картою той намагався залякати Україну тяжкими втратами під час контрнаступу та закликав почати переговори з Москвою. Також Орбан поскаржився, що йому важко бути єдиним прем'єр-міністром у ЄС, який "виступає за мир" і це нині непопулярно.

"Заяви про мир притаманні Орбану, — пояснює Михайло Драпак. — Після перемоги на виборах минулого року Орбан сказав, що мир має бути понад усе, треба саджати сторони за стіл перемовин, не конкретизуючи, яких умов треба дотримуватися напередодні. І ця його заява, що український контрнаступ принесе ще більше жертв — це частина великого наративу".

А він про те, що треба піти на поступки Москві. І Угорщина, мовляв, готова стати посередником у перемовинах. Про це говорить міністр закордонних справ та зовнішньоекономічних зв'язків Угорщини Петер Сіярто: кілька тижнів тому в кулуарах другого економічного форуму "Європейський союз — Центральна Азія" той заявив, що Угорщина готова надати майданчик для переговорів Москви та Києва. Таку пропозицію, з його слів, він надав главі МЗС РФ Сергію Лаврову та голові офісу президента України Андрію Єрмаку ще одразу після вторгнення. "Пропозиція досі чинна", — додав Сіярто.

Раніше з’являлась інформацію, що Орбан поговорив з Путіним по телефону та готовий виступити посередником між сторонами.

"Він уже в черзі таких "миротворців", — продовжує Драпак. — Угорські урядовці найвищого рівня дуже люблять кидати якісь заяви, які можна по-різному розуміти, це їх стиль ведення комунікації. Орбан сам колись говорив, мовляв, не дивіться, що я говорю, а що я роблю. Він досить часто не слідкує за своїми словами або навмисно говорить, аби перевірити реакцію аудиторії. Зараз я не бачу якогось миротворчого плану. Попри гучні заяви Орбана Угорщина інтегрована у західну політичну та безпекову систему. На подібні дії, як, наприклад, бути майданчиком для перемовин, Угорщина самостійно піти не може".

Специфічні кризові комунікації Угорщини

Але такі заяви — це підігрування російській владі, з якою Орбан незважаючи ні на що продовжує підтримувати тісні контакти.

"Угорська сторона може по-різному пояснювати, чому вона підтримує контакти з РФ, але вони точно регулярні, росіяни ознайомлюють їх зі своєю перспективою", — констатує експерт.

Угорська зовнішня політика всіх років за часи Орбана при владі орієнтована на вигоди, інтереси, а не на цінності та правила, говорять аналітики. На їх думку, угорці ставляться до війни в Україні, як до змагання великих сил. Значна кількість угорців, зокрема, електорат Орбана, співпереживає Україні через агресію Росії, але визнають, що безсилі, бо "так влаштований світ — треба миритися, пропонувати миротворчі ініціативи".

При цьому аналітики сумніваються, що Орбан може діяти винятково за вказівкою або порадою Росії.

"Я не думаю, що Орбан отримає прямі вказівки з Кремля. Але він, дійсно, дуже залежить від РФ. Росія покриває й особисті потреби Орбана. Через це він опинився в ізоляції, — говорить у коментарі Фокусу президент Центру європейських та трансатлантичних студій Олексій Коломієць. — А такий досвідчений політик як Орбан, перебуваючи вже тривалий час у певній ізоляції, може робити певні кроки спонтанно, робити гучні заяви для привернення уваги. Але політична вага Угорщини мінімальна. На неї більшість країн не звертає увагу".

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


Прикладом таких гучних заяв угорців є анонсований кілька разів візит прем’єр-міністра Віктора Орбана в Україну. Від початку повномасштабного вторгнення він жодного разу не був в Україні тоді як більшість світових лідерів відвідували Київ. За повідомленнями Сіярто, візит готувався — Орбана запросив особисто Зеленський під час зустрічі з ним у лютому 2023 року в Брюсселі. Проте зауважив, що такий візит відбудеться "після виконання всіх передумов".

"Орбан робить лише ті кроки, які йому або його режиму політично вигідні, — пояснює Драпак. — Це не питання, що він виглядатиме недоречно. Наприклад, минулого року він їздив до Німеччини, де його принизили. Канцлер Олаф Шольц продемонстрував, що прийняв угорського прем’єра лише для того, аби покритикувати. Орбан мусив витримати це, бо його країна залежна від німецьких інвестицій. Що стосується України, коли буде відчувати можливість здобуття політичного капіталу від візиту, він це зробить. Але ще не час".

Україна-Угорщина: в чому складнощі відносин

Україна та Угорщина перебувають у стані протистояння як мінімум з 2017 року, коли Верховна Рада ухвалила закон про освіту, зазначивши у ньому про обов'язковість отримання освіти державною мовою. Його у Будапешті розцінили як наступ на права угорської нацменшини на Закарпатті та закликали змінити, почавши блокувати всі Українські європейські та євроатлантичні прагнення.

Після обрання президентом України Володимира Зеленського в Угорщині були сподівання на те, що новий голова держави буде більш поступливим. Проте цього не сталося. І навіть навпаки — Україна кілька разів забороняла в'їзд угорським політикам з різних причин, а Угорщина все частіше повторювала риторику Москви, домовляючись про постачання газу в обхід України.

Проте Україна все-таки намагалась докласти максимум зусиль, аби налагодити відносини з Угорщиною. Вже після вторгнення міністр іноземних справ Дмитро Кулеба говорив: "До 24 лютого у нас були дуже тісні стосунки і я дійсно намагався перезавантажити українсько-угорські відносини і глава МЗС Угорщини Петер Сіярто дійсно теж демонстрував готовність і в якихось речах ми рухалися вперед".

У перші дні повномасштабного вторгнення прем’єр Віктор Орбан хоча і засудив напад Росії на Україну, але одразу сповістив, що Угорщина не надаватиме жодної військової допомоги Україні та не підтримуватиме енергетичні санкції проти Росії. "Угорщина не повинна бути втягнута у цей військовий конфлікт, тому що для нас пріоритетом номер один є безпека угорського народу. Тому ні про відправлення військовослужбовців, ні про відправку військової техніки в Україну не може бути й мови. Ми також не можемо приймати пропозиції від лівих, які поставили б під загрозу постачання енергії та газу в Угорщині, а також це поставило б під загрозу скорочення рахунків сімей за комунальні послуги", — пояснив він. Уряд Угорщини також не дозволив передачу повітряними чи сухопутними шляхами з угорської території до України військового обладнання та летальних озброєнь, а лише транзит з однієї країни НАТО до іншої. Як виняток — Будапешт пообіцяв надавати гуманітарну допомогу Україні та відкрив кордони для біженців.

Але надалі Угорщина повернулась до ретрансляції російських зауважень та сумнівів. Наприклад, Орбан на закритих заходах на початку квітня 2022 року висловлював сумніви щодо вбивства росіянами сотень цивільних під час окупації Бучі поблизу Києва. Спочатку президент Володимир Зеленський зауважив, що "один з лідерів ЄС вимагав доказів, що вбивства у Бучі не були інсценуванням", пізніше віцепрем’єр Польщі Ярослав Качинський уточнив: "Якщо прем'єр-міністр Орбан каже, що не зовсім розуміє, що сталося в Бучі, я б порадив йому звернутися до окуліста". Зрештою лише 9 квітня речник Орбана заявив, що угорський прем'єр підтримує розслідування подій в Бучі і засуджує вбивства цивільних.

Під час минулорічних виборів Угорщині Орбан використовував тему України. Він активно заявляв, що його опоненти хочуть залучити Угорщину до війни, а сам Орбан обіцяв, що Угорщина не стане учасником цієї війни.

Звісно, заяви Угорщини для України досить болісні. На всі треба реагувати своєчасно і у публічній площині.

"Поки не дійшло до якихось дій, то вони не становлять якоїсь небезпеки, — переконує Драпак. — Головне, аби ці ідеї щодо миру та замороження конфлікту, безумовного припинення вогню не знайшли прихильників у Європейському Союзі. Угорський уряд також робить подібні заяви, зважаючи на політичний ландшафт — за рік мають відбутися вибори до Європейського парламенту. Тож, можливо, Орбан активно формує альянс з різними популістами всередині Європи, таким чином хоче намацати якійсь електорат, або захистити себе напередодні цих виборів".

Нині експерти одностайні у тому, що важливо відділяти публічні популістські заяви Орбана від політичних кроків. Зовнішня політика Угорщини прагматична, тож і політика України щодо Угорщини має бути такою. Україна може і має співпрацювати у тих галузях, де їй вигідно, і не йти на їх провокації. І, звісно, варто посилено контролювати Закарпаття, де час від часу виникають суперечки на угорську тему. Деякі заяви угорських урядовців можуть нести небезпеку для громадян України через радикалізацію окремих груп, які не можна допускати, особливо у часи війни.

Незважаючи на всі запобіжники щодо Угорщини як країни ЄС та НАТО, ця країна — своєрідний Троянській кінь для України, зважаючи на систематичні заяви Будапешта, мовляв, Україна стає "все більш ворожою до Угорщини".
Tags:     УГОРЩИНА      ВОЛОДИМИР ПУТІН      ВІЙНА      КРЕМЛЬ      САНКЦІЇ      ВІКТОР ОРБАН      ПЕТЕР СІЯРТО      майдан      газ

 • 24-09-23 -
  Зерно розбрату. Що відбувається між Україною та Польщею

 • 22-09-23 -
  Глава МЗС Польщі: Віримо в перемогу України, але її політика шкідлива і образлива

 • 21-09-23 -
  На межі ескалації: чи зможуть Польща та Україна знову дружити

 • 20-09-23 -
  Суперечка із Польщею: Варшава припинить допомогу українським біженцям

 • 20-09-23 -
  Дуда про суперечку щодо зерна: Україна – мов потопельник, може затягнути на глибину

 • 13-09-23 -
  У РФ готуються до другої хвилі мобілізації: названі терміни

 • 19-08-23 -
  Перемога України поможе вирішити питання Придністров'я - Санду

 • 07-08-23 -
  У Кремлі заявили, що претендують лише на ту територію України, яку записали в конституцію

 • 05-08-23 -
  Кремль не демонструє бажання повернутися до "зернової угоди" – ISW

 • 04-08-23 -
  Диявол у деталях: як Україні і Польщі владнати кризове питання

 • 04-08-23 -
  Путін у 2023 році почав видавати рекордну кількість таємних указів

 • 03-08-23 -
  "Викличе паніку": у РФ намагаються обмежити висвітлення ударів по Криму, — ISW

 • 02-08-23 -
  Польща на тлі суперечки про недостатню вдячність Києва викликала посла України

 • 30-07-23 -
  ISW проаналізував, як у Росії спотворюють інформацію про український контрнаступ

 • 18-07-23 -
  Арешт Суровікіна: генерала "Армагеддона" позбавили повноважень, але його долю не вирішено, — ГУР

 • 17-07-23 -
  Ядерний шантаж Росії. Чому активність противника – ознака безсилля

 • 15-07-23 -
  Окремо від Пригожина: в ISW розповіли, чому Путін хоче зберегти ПВК "Вагнер"

 • 14-07-23 -
  "Бійка під килимом". У ЗСУ відреагували на чистки в армії РФ

 • 14-07-23 -
  Путін проти армії. Кремль почав зачистку генералів, які втратили довіру

 • 12-07-23 -
  Сейм Польщі схвалив резолюцію про Волинську трагедію: Примирення має включати визнання провини

 • 09-07-23 -
  "Хороший лідер" і "правильна політика": більшість росіян підтримають Путіна на виборах – соціологія

 • 05-07-23 -
  Після бунту Пригожина два російські генерали зникли з поля зору, - британська розвідка

 • 30-06-23 -
  Путін проти "Хижака": бункерний старець зазнав психологічної поразки

 • 29-06-23 -
  Заколот "Вагнера" вже впливає на командування ЗС РФ, а з Пригожиним ще не домовилися, — ISW

 • 28-06-23 -
  Після заколоту Пригожина Путін не зупинить війну з Україною, але репресії в РФ посиляться, — WP

 • 27-06-23 -
  У Росії закрили кримінальну справу про заколот Пригожина. Його ПВК хочуть роззброїти

 • 17-06-23 -
  Заявами про передачу ядерної зброї Путін закріплює військовий контроль РФ над Білоруссю – ISW

 • 14-06-23 -
  "По кордонах Львова": Медведєв заявив про плани РФ створити санітарну зону в Україні

 • 30-05-23 -
  Польща закриває кордон для російських і білоруських фур із 1 червня

 • 29-05-23 -
  ISW: Пригожин підриває режим Путіна через образу, що не отримав нагороду "за Бахмут"

 • 25-05-23 -
  РФ "звільнятиме" Білорусь: у Кремлі пригрозили протестувальникам проти Лукашенка

 • 16-05-23 -
  Є 200 тисяч. Скільки ще Путін може мобілізувати для війни в Україні

 • 28-04-23 -
  Путін дозволив депортувати з окупованих територій українців без паспортів РФ

 • 28-04-23 -
  Кремль хоче мобілізувати ще 400 тисяч росіян - WP

 • 26-04-23 -
  Путін не вдається до серйозних репресій, бо боїться втратити владу, - ISW

 • 18-04-23 -
  "Не чужі люди": Лукашенко пообіцяв допомогу "владі ДНР"

 • 13-04-23 -
  Польща може стати центром обслуговування Abrams для інших країн Європи, - міністр оборони

 • 05-04-23 -
  Кремль знову вдався до ядерного шантажу – ISW

 • 04-04-23 -
  Шойгу відреагував погрозами на плани Фінляндії стати членом НАТО

 • 03-04-23 -
  Польща передала Україні декілька своїх винищувачів МіГ-29

 • 03-04-23 -
  У РФ заявили, що ядерну зброю в Білорусі розмістять біля кордону з Польщею

 • 24-03-23 -
  Росія не повернеться до Ради Європи - МЗС РФ

 • 23-03-23 -
  "Полетять ракети в Бундестаг": у Кремлі визнають арешт Путіна в Європі оголошенням війни РФ

 • 17-03-23 -
  Пригожин вигадав кремлівську змову проти себе, щоб підкреслити власну впливовість – ISW

 • 16-03-23 -
  Міністр оборони Польщі підтвердив розкриття шпигунської мережі РФ

 • 10-03-23 -
  Пригожин каже, що його відключили від спецзв'язку, щоб не просив боєприпаси

 • 09-03-23 -
  Польща відправила до України ще десять танків Leopard 2

 • 07-03-23 -
  Підрив А-50 у Білорусі. Лукашенко вигадав "неймовірну історію" про "українського диверсанта"

 • 27-02-23 -
  Путін дозволив Міноборони відновити контроль над всіма російськими силами в Україні – ISW

 • 21-02-23 -
  Путін загрожує Заходу "розширенням війни" у разі постачання далекобійної зброї Україні

 • 14-02-23 -
  Лукашенко заявив, що ОДКБ має "зайняти позицію" у війні з Україною

 • 30-01-23 -
  Росія не виключає проведення ще однієї хвилі мобілізації – британська розвідка

 • 24-01-23 -
  Польща має намір передати Україні Leopard незалежно від рішень інших країн, - МЗС

 • 17-01-23 -
  Кремль прирівняв Пригожина до ворога за спроби підірвати довіру до Шойгу, - ISW

 • 12-01-23 -
  Польща передасть Україні роту танків Leopard, але є нюанс

 • 11-01-23 -
  Кремль побачив "позитивну динаміку" у війні

 • 07-01-23 -
  Росія готується мобілізувати ще до 500 тисяч громадян після новорічних свят – ГУР

 • 03-01-23 -
  Моравецький має намір поговорити з Києвом про Бандеру

 • 30-12-22 -
  Росія заявляє, що в неї "не закінчаться ракети "Калібр", але не здатна захистити себе – ISW

 • 24-12-22 -
  Росіяни можуть готувати умови для відновлення вторгнення з Білорусі, - ISW

 • 21-12-22 -
  Пєсков після візиту Зеленського до Бахмуту заявив про поїздку Путіна до "зони СВО"

 • 18-12-22 -
  Путін не захотів зустрічатися із Зеленським і назвав його "пособником нацизму" – NYT

 • 17-12-22 -
  Путін їде до Лукашенка на фоні розмов про напад з Білорусі

 • 17-12-22 -
  Медведєв назвав "військові цілі" Росії в Україні: мости, дороги, енергетика і політики

 • 15-12-22 -
  Сейм Польщі ухвалив резолюцію про терористичний статус РФ

 • 12-12-22 -
  Кремль може втратити контроль над російськими неонацистами – ЗМІ

 • 09-12-22 -
  Кремль не відмовився від максималістських цілей у війні проти України – ISW

 • 04-12-22 -
  Лукашенко на зустрічі з Шойгу лякає війною до останнього "чи то українця, чи то поляка"

 • 24-11-22 -
  Лукашенко порозмірковував про розпад ОДКБ

 • 22-11-22 -
  Кремль заявив, що не проти Зеленського на посаді президента

 • 21-11-22 -
  Путін визнав, що Кремль і Міноборони РФ втратили довіру росіян до правдивості заяв щодо війни в Україні, - ISW

 • 14-11-22 -
  Росія відкинула умови до переговорів з Україною. МЗС нагадало Кремлю його місце

 • 13-11-22 -
  У РФ планують забирати паспорти за правду про війну

 • 06-11-22 -
  "Мобілізація Шредінгера": як Путін остаточно вганяє себе в залежність від власних маріонеток

 • 28-10-22 -
  Мало України та активна критика Заходу: про що говорив Путін у виступі на Валдайському форумі

 • 27-10-22 -
  В РФ пригрозили збивати комерційні західні супутники, які використовують для допомоги Україні

 • 14-10-22 -
  Бояться окупації: у Білорусі пояснили, навіщо ввели режим контртерористичної операції

 • 10-10-22 -
  У Росії все більше сумніваються у перемозі і безпосередньо критикують Путіна, - ISW

 • 09-10-22 -
  Білорусь звинуватила Україну в підготовці удару. МЗС виступило із спростуванням

 • 06-10-22 -
  Путін критикує і готується зняти Шойгу, заручившись підтримкою силовиків,- ISW
 •