Політика > Сусіди

grominfo.eu

Румунський "Трамп": як проросійський політик перемагає на виборах президента

Середа, 27 листопада 2024 13:08
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии Лідером першого туру президентських виборів у Румунії виявився той, кого ще місяць тому вважали абсолютним аутсайдером, — ультраправий проросійський політик Келін Джорджеску.

Наскільки ймовірною є його перемога у другому турі та що вона означатиме для України і Європи загалом, з’ясовував Фокус.

У сусідній Румунії після підрахунку 100% голосів у першому турі президентських виборів визначилися кандидати, які зійдуться 8 грудня у фінальному двобої. Отже, за результатами румунської ЦВК на першому місці з 22,94% підтримки неочікувано опинився незалежний кандидат — ультраправий проросійський політик Келін Джорджеску, який не представляє жодної партії і не має власної політсили. Зауважимо, що 62-річний Джорджеску виборчу кампанію проводив здебільшого у соцмережах, за що дістав прізвисько TikTok-кандидат. За поглядами він — типовий правий популіст, такий собі румунський Трамп. З огляду на те, що жодні соцопитування навіть близько не прогнозували його лідерські позиції, які дозволили б прорватися до другого туру, результат став, без перебільшення, сенсацією.

На другому місці з 19,18% голосів опинилася представниця опозиційного "Союзу порятунку Румунії" проєвропейська та проукраїнська кандидатка, 52-річна Єлена Ласконі. Вона лише на 2 742 голоси випередила чинного прем’єр-міністра Марчела Чолаку, який обійняв третю виборчу сходинку і до останнього вважався майже беззаперечним фаворитом перегонів. Ну, і нарешті, той, кому впевнено пророкували друге місце і вихід у другий тур, лідер "Альянсу за об’єднання румунів" (AUR) Джордже Сіміон фінішував четвертим із приблизно 14% голосів.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


62-річний Джорджеску у своїх інтерв’ю трирічної давності називав щит протиракетної оборони НАТО в румунському місті Девеселу "ганьбою дипломатії", заявляючи, що Північноатлантичний альянс не захищатиме жодного зі своїх членів у разі нападу Росії. Він також критикував військову допомогу Україні з боку США та прилюдно висловлював захоплення Угорщиною і її прем’єром Орбаном за вміння вести міжнародні переговори та відстоювати національні інтереси.

Крім того, Келін Джорджеску говорив про те, що йому надзвичайно близька російська культура, хвалив Путіна як людину, яка "надзвичайно любить свою країну". Власне, не дивно, що на такому тлі в Румунії знайшлися ті, хто побачив сумнозвісний "російський слід" в історії електорального успіху Джорджеску. "Виходячи з позиції Джорджеску щодо України та розбіжності між опитуваннями громадської думки та фактичними результатами, ми не можемо цього (російського втручання. — Ред.) виключати", — зазначив у коментарі The Guardian професор політології в університеті Бабеш-Бойяї Серджіу Міскою. Своєю чергою експерти, з якими поспілкувався Фокус, оцінюють проблему в куди більш глобальному контексті.

Чому Румунія є надзвичайно важливою для Путіна

Зокрема політолог Віктор Небоженко у розмові з Фокусом зауважує: "Мабуть, уже не залишилося людини, яка б не чула за останні два роки про ядерний шантаж та погрози Росії щодо ядерного удару по Україні чи то пак Заходу. Насправді ж, на самісінькому верху в РФ давно ухвалено рішення зробити ядерне питання елементом блефу. Натомість Путін наказав спецслужбістам, фінансистам та усім дотичним відкрити нову, неоголошену Холодну війну проти Європи, де матимуть місце різні сценарії: від диверсій до значних скандалів задля участі РФ у формуванні свого пулу європейських лідерів. Точно так було в 80-ті роки, коли КПРС та Москва допомагали палестинцям, організовували антиамериканські рухи тощо. Ось за цією калькою зараз формуватиметься потужний тиск РФ на ЄС, зокрема ті держави, які дружать з Україною".

У цьому контексті, зауважує експерт, особлива увага приділяється так званому східноєвропейському блоку — Болгарії, Румунії, Словаччині, Польщі.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


"В цьому блоці особливо важливими для Путіна є Польща, а також Румунія, зокрема й тому, що це велетенська територія, через яку в Україну відбувається постачання західної зброї. Путін максимально прагне змінити в цих країнах політичне керівництво, яке займає проукраїнські позиції. Ось тому зараз фокус на Румунії, де незабаром відбудеться другий тур. До речі, те, що в РФ не вийшло у Молдові протягти проросійського кандидата, пов’язано виключно з тим, що вибори там відбулися раніше, ніж у Румунії. Якби було навпаки, то Європа не втримала б Молдову — і ми зараз мали б одразу дві сусідні країни, які вороже налаштовані щодо України — Угорщину та Молдову", — наголошує політолог.

На його переконання, Європі відомо про план РФ щодо "де українізації" ЄС: "Але річ у тім, що європейські еліти досі не вірять у можливість повернення до часів Холодної війни, страшних свинцевих 70-80 рр., коли вбивали прем’єр-міністрів, зокрема Альдо Моро (колишній очільник Радміну Італії. — Ред.). Зараз же непогано потренувалися на ізраїльсько-палестинському конфлікті, де дуже чітко у світі проглядалися метастази антиізраїльського лобі, тож ця тенденція продовжуватиметься. Європа до цього, на превеликий жаль, не готова. Так само, як і ми виявилися неготовими до війни", — підсумовує Віктор Небоженко.

Чи справді голосування в Румунії мало протестний характер

Своєю чергою політолог Володимир Фесенко у розмові з Фокусом акцентує: "По-перше, на моє переконання, з високою імовірністю у другому турі президентських виборів у Румунії переможцем буде не Келін Джорджеску, який є кричуще маргінальним. Думаю, що більшість громадян Румунії все ж таки зберігають проєвропейські симпатії, бажання залишитися в західному світі, а не кидатися в геть інший бік. По-друге, кандидат, який переміг у першому турі, є не так проросійським, як антизахідним і надзвичайно радикальним. Ну, про що говорити, якщо людина є відкритим симпатиком румунських фашистів і демонструє крайні маргінальні та популістські погляди?!".

Назвавши перший тур протестним голосуванням, політолог констатував: "І якщо у нас на президентських виборах у 2019 році було позитивне президентське голосування, бо голосували за в усіх сенсах позитивну альтернативну фігуру, то в Румунії мало місце негативне протестне голосування. З огляду на це, я вважаю, що малоймовірною видається остаточна перемога фаворита першого туру. Тим не менш, ця історія є вельми показовою, оскільки наочно демонструє настрої незадоволення, як власними елітами, так і політикою Європейського Союзу (ЄС). Це невдоволення наразі проявляється в багатьох країнах і стосується аграрних питань, так званих зелених пріоритетів тощо. Плюс, чимало людей бояться ризику війни, тому реагують на такі начебто антивоєнні за формою заклики".

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


Перший тур президентських виборів у Румунії, переконаний Володимир Фесенко, є ще одним проявом посилення праворадикальних популістських сил в Європі, особливо в Центральній та Східній її частинах: "Тут можна говорити не лише про Румунію. Бачимо перемогу Фіцо в Словаччині, домінування Орбана в Угорщині. Та що вже говорити про Румунію, якщо праворадикали перемагають в Австрії! Тому, на жаль, має місце така тенденція. Поки що ці сили, за винятком деяких країн, не є визначальними, але ставитися до цього слід серйозно. Приміром, у нас акцентують увагу на тому, що той же Джорджеску є проросійським, але насправді ключова проблема полягає в тому, що він антизахідний. І ця проблема виходить далеко за межі Румунії".

А щоб не було таких результатів голосувань, як у Румунії під час першого туру президентських виборів, резюмує політолог, провладні еліти мають частіше прислухатися до тих людей, "про яких вони забувають чи не на наступний день після виборів". "Загалом, європейським елітам давно час замислитися над тим, як вирішувати проблему політичного популізму, адже наслідки цієї проблеми будуть дуже і дуже негативними. І цей руйнівний популізм є діагнозом, який стосується не тільки Румунії і її лідерів", — констатує Володимир Фесенко.

Якщо ж говорити саме про Румунію і її лідерів, то принагідно зауважимо, що в цій країні президент, який обирається на п’ятирічний термін, має досить широкі повноваження насамперед у питаннях зовнішньої політики і безпеки та представляє країну за кордоном. Втім, президент Румунії Клаус Йоганніс, який незабаром завершить свій другий термін, попри нещодавнє прагнення стати новим генсеком НАТО, прославився тим, що був абсолютно пасивним на глобальній політичній сцені.
Tags:     вибори      східна європа      румунія

  • 16-01-25 -
    "Обмін територіями", без НАТО і без армії: Путін озвучив ультиматум для завершення війни, деталі

  • 03-01-25 -
    \Фіцо погрожує обмежити допомогу українцям у Словаччині через зупинку транзиту

  • 29-12-24 -
    РФ прагне виключити Талібан і ХТШ зі списку терористів, - ISW

  • 27-12-24 -
    Небезпечний блеф Кремля: які ризики несуть для України нові заяви Лаврова щодо війни

  • 27-12-24 -
    Путін відкинув пропозицію мирного плану, яку розробляє команда Трампа – ISW

  • 25-12-24 -
    РФ відкидає перегляд умов для переговорів з Україною, - ISW

  • 17-12-24 -
    Небензя: Росія готова йти на переговори з тими, хто готовий прийняти реальність

  • 14-12-24 -
    Роскомнадзор заблокував росіянам доступ до Viber

  • 13-12-24 -
    Молдова вводить режим надзвичайного стану

  • 12-12-24 -
    В уряді Польщі чекають швидкого перемир'я в Україні

  • 30-11-24 -
    Що дають Путіну погрози "Орешником" — висновки ISW

  • 29-11-24 -
    Ще одна Угорщина? Чи стане Румунія новим проблемним сусідом України після виборів

  • 22-11-24 -
    Путін посилює ядерні погрози, а бійці КНДР можуть нічого і не навчитися в боях проти України — висновки ISW

  • 06-11-24 -
    Путін поки не планує вітати Трампа з перемогою на виборах – Пєсков

  • 04-11-24 -
    Вибори в Молдові і перемога Маї Санду: результати голосування та заяви кандидатів

  • 01-11-24 -
    Росія проти ЄС/НАТО. Другий тур виборів президента Молдови зберігає інтригу

  • 25-10-24 -
    "Жодних перемовин": Путін заявив, що отримав від України секретну мирну пропозицію

  • 23-10-24 -
    На саммите БРИКС Россия попытается создать механизмы поддержки войны против Украины, - ISW

  • 22-10-24 -
    "Тепер Молдова може піти в бік Москви". Що означають результати виборів у сусіда України

  • 21-10-24 -
    Санду заявила про безпрецедентні фальсифікації і не поспішає визнавати результати голосування

  • 18-10-24 -
    Всі проти Санду. Чого очікувати від виборів у Молдові і чи буде російський реванш

  • 07-10-24 -
    Фіцо заявив Шмигалю про "холодне ставлення" щодо вступу України у НАТО, але не в ЄС

  • 30-09-24 -
    У Кремлі відповіли, чи варто чекати ядерного удару після масованих дронових атак на РФ

  • 29-09-24 -
    Польща перешкоджатиме вступу України до ЄС: чому поляки згадали Волинську трагедію та що робити Києву

  • 24-09-24 -
    Спроби блокувати вступ України в ЄС через Волинь вписуються в політику Путіна – Дуда

  • 24-09-24 -
    Кремль готовий до переговорів з Україною тільки на умовах її капітуляції, — ISW

  • 17-09-24 -
    Журналісти викрили агенцію-підрядника Кремля із дезінформації, що дискредитує Україну

  • 12-09-24 -
    Путін дав наказ: Forbes розповіло деталі контратак ЗС РФ в Курській області

  • 10-09-24 -
    ISW: Кремль намагається знайти посередників для переговорів з Україною

  • 06-09-24 -
    Лукашенка втягують у війну: для чого РФ запускає "Шахеди" в бік Білорусі

  • 03-09-24 -
    Медведєв пригрозив тим, хто спробує заарештувати Путіна за ордером з Гааги

  • 02-09-24 -
    Путін раптом знову передумав: каже, ніколи не відмовлявся від переговорів

  • 31-08-24 -
    Туск: Україна не буде членом ЄС, якщо не врегулює історичні проблемні питання з Польщею

  • 28-08-24 -
    "Плюнь на ту Росію": Лукашенко заявив про пропозицію Заходу про перехід на бік України

  • 27-08-24 -
    "Вказує на серйозну підготовку": в ISW оцінили можливе вторгнення Білорусі в Україну

  • 21-08-24 -
    "Все стало на свої місця": у РФ розповіли, коли погодяться на мирні переговори з Україною

  • 19-08-24 -
    "Зривати було нічого": Захарова відреагувала на таємні переговори України та РФ у Катарі

  • 15-08-24 -
    Буря у склянці. Навіщо Путін та Орбан влаштували політичну виставу через нафту та санкції

  • 13-08-24 -
    Блефує в угоду Путіну. Навіщо Лукашенко підтягує танки до кордону з Україною

  • 02-08-24 -
    "Немає ніякої панацеї": у Путіна пригрозили Україні знищенням літаків F-16

  • 30-07-24 -
    Угорщина спростила умови в’їзду для росіян і білорусів – ЗМІ

  • 24-07-24 -
    Ліміт (не)обмежений. Чому РФ не зможе воювати роками, або коли у Путіна закінчаться люди

  • 24-07-24 -
    Міністр оборони Польщі: Україна не вступить до ЄС без вирішення "Волинського питання"

  • 22-07-24 -
    У РФ вигадали новий спосіб залучення "контрактників" без мобілізації, — ISW

  • 19-07-24 -
    Росія розширює географію учасників "євразійській системі безпеки", — ISW

  • 18-07-24 -
    ISW: Російські ЗМІ готують громадськість до тривалої війни

  • 13-07-24 -
    Білорусь готує операції під чужим прапором на кордоні з Україною, щоб показати китайцям свою силу, – ЦНС

  • 06-07-24 -
    Путін використав Орбана, щоб відмовитись від припинення вогню шляхом переговорів, — ISW

  • 02-07-24 -
    Угорське питання. У чому суть претензій до України та що відомо про "ультиматум" Орбана

  • 18-06-24 -
    ISW: Путін намагається готувати наступників режиму з числа своїх родичів і дітей чиновників

  • 14-06-24 -
    Путін втрачає Кавказ: що означатиме вихід Вірменії з ОДКБ

  • 12-06-24 -
    Росії потрібні нові снаряди: навіщо Путін зібрався до Кім Чен Ина

  • 06-06-24 -
    Путін пригрозив, що може завдавати удари по країнах, які постачають Україні зброю

  • 05-06-24 -
    Диверсії або теракти: чим реально може загрожувати РФ у відповідь на атаки її РЛС

  • 28-05-24 -
    Кремль оцінив перспективи конференції в Саудівській Аравії

  • 28-05-24 -
    ISW: Росія може підписати з Суданом угоду про обмін зброєю

  • 23-05-24 -
    В ГУР заявили, що знають кількість та місцезнаходження бункерів Путіна

  • 19-05-24 -
    Кремль знову заговорив про "буферну зону" в Україні: ISW пояснив, навіщо це росіянам

  • 16-05-24 -
    Сейм Польщі схвалив зміни правил допомоги українським біженцям

  • 16-05-24 -
    Бій на виснаження. Як Путін готується до затяжної війни та "мілітаризує" Росію

  • 15-05-24 -
    Путін хоче "гарантій безпеки" для Росії та відкритий до діалогу щодо України

  • 14-05-24 -
    Війна буде довгою. Що відомо про нового міністра оборони РФ Бєлоусова, котрим Путін замінив Шойгу

  • 08-05-24 -
    ISW: Росія в обхід санкцій закупила обладнання для літаків на $500 млн

  • 06-05-24 -
    "Ні з ким розмовляти": Лавров прокоментував можливі мирні переговори з Україною

  • 01-05-24 -
    Справа проти заступника Шойгу може торкнутися інших чиновників РФ, - розвідка Британії

  • 29-04-24 -
    "Доведеться виправдовуватися": Пєсков заявив, що долю Зеленського однозначно "вирішено"

  • 25-04-24 -
    Польща готова допомогти Україні повернути чоловіків призовного віку - Міноборони

  • 05-04-24 -
    ISW: Пєсков, Шойгу і Лавров активізували інформаційні операції

  • 01-04-24 -
    Країна-терорист вимагає від України видати "терористів", зокрема голову СБУ

  • 29-03-24 -
    "Не буде потрібно нічого визнавати": Лавров висловився про легітимність Зеленського після 20 травня

  • 26-03-24 -
    "СВО" закінчилася: яку "повноцінну" війну задумав Путін проти України

  • 22-03-24 -
    "Бракує 300 тис. рил". РосЗМІ повідомили, що міноборони РФ планує масовий набір в армію для повторного наступу на Харків

  • 19-03-24 -
    "Рекордна перемога" на виборах: Путін створив умови для тривалої окупації України, — ISW

  • 18-03-24 -
    Путін вперше згадав про смерть Навального і відзначився цинічною заявою

  • 18-03-24 -
    Путін після "перевиборів" лякає Третьою світовою в разі конфлікту РФ з НАТО

  • 15-03-24 -
    РДК у бороду, ЛСР у ребро: головні цілі Путіна на "виборах"

  • 13-03-24 -
    Путін натякнув, що готовий до ядерної війни проти Заходу

  • 11-03-24 -
    У Білорусі проводять масштабну перевірку бойової готовності військових: до чого готуються ЗС РБ

  • 10-03-24 -
    У Польщі зробили заяву щодо військ НАТО в Україні

  • 10-03-24 -
    Доки Путін при владі: Російські чиновники приготувалися до продовження війни в Україні до 2030 року
  •