Політика > Думки

grominfo.eu

Геополітичне падіння: як змінюється фактор Кремля в американо-китайському протистоянні

Середа, 02 серпня 2023 11:01
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии Росія остаточно перетворилася на китайський сателіт нарівні з КНДР

У недавньому звіті, складеному Офісом директора національної розвідки США, йдеться про те, що Китай постачає Росії технології та обладнання, які відіграють дедалі важливішу роль у військових зусиллях Москви проти України. Документ не секретний, і спирається в основному на дані з відкритих джерел, а також на повідомлення західної преси. Водночас документ також включає оцінку розвідувальної спільноти США, згідно з якою Китай "стає все більш важливою опорою для Росії у її військових зусиллях".

Чому ні про яке "партнерство" Пекіна та Москви, насправді не йдеться, пише глава Центру дослідження проблем громадянського суспільства Віталій Кулик, в колонці для "Апострофа".

З матеріалів Комітету з розвідки Палати представників випливає, що станом на березень Китай поставив у РФ безпілотники та їх компоненти на суму понад 12 мільйонів доларів. Такі дані були отримані зі "стороннього аналізу" інформації, наданої російською митницею.

Китайські державні оборонні компанії також постачали російським державним оборонним компаніям, які перебувають під санкціями, іншу техніку подвійного призначення, яку російські військові використовують у своїх операціях проти України, йдеться у доповіді, у тому числі "навігаційне обладнання, техніку постановки перешкод та реактивні частини для винищувачів".

Ключовий момент - саме масштаби китайської "допомоги", а також наскільки офіційний Пекін залучений до процесу. Поки що інформація в різних джерелах, у тому числі в західній пресі, на яку посилається американська розвідка, відрізняється.

У матеріалах видання Politico повідомляється, що Пекін за 17 місяців війни постачав росіянам, у тому числі, бронежилети, тепловізійні оптичні приціли та БПЛА. У поточному році, як з'ясували журналісти, РФ завезла з КНР дронів на суму понад 100 млн доларів. Серед компаній, помічених у постачанні амуніції, було помічено фірму Shanghai H Win, керівництво якої не змогло пояснити журналістам, як їхні товари опинилися у росіян.

До останнього моменту, як тільки ставало відомо, що якісь кампанії постачають до РФ комплектуючі (наприклад, для бронежилетів), то відвантаження припинялися, щоб зайвий раз не переходити певних "червоних ліній" у відносинах з Вашингтоном. Якщо постачання мали місце, то в такому разі в Пекіні вирішили ці лінії трохи посунути. Чому?

Відповідь на це питання можна знайти в наступному пункті звіту американської розвідки, в якому йдеться про те, що експорт напівпровідників з Китаю до Росії значно зріс із 2021 року. Незважаючи на жорсткі західні санкції та експортний контроль, напівпровідники американського виробництва чи під американськими брендами на сотні мільйонів доларів поставляються до Росії.

І цей пункт слід розглядати крізь призму геополітичного протистояння Вашингтона та Пекіна. США та Піднебесна схлюпнулися у технологічному протистоянні за цифрове майбутнє планети. Впровадження систем штучного інтелекту, створення та розвиток нової технологічної економіки (New Tech Economy) неможливе без інновацій у сфері розробки комп'ютерних чіпів та мікропроцесорної техніки загалом. Днями стало відомо, що президент Джо Байден підпише указ, який обмежуватиме американські інвестиції в технології в Китаї.

Документ щодо сфер розробки комп'ютерних процесорів, штучного інтелекту та квантових обчислень набуде чинності на початку наступного року. Причому це далеко не перше рішення Білого дому такого роду. Саме кремлівська агресія проти України показала, що у XXI столітті технологічна міць є одним із стовпів геополітичної могутності, а не просто розміри території та чисельність армії. Сталінське питання "а скільки дивізій у Папи Римського?" вже не таке актуальне. Йде американсько-китайська гонка технологій, у якій російський чинник – лише тло для протистояння.

Звіт американської розвідки також зазначає, що китайські фірми, ймовірно, допомагають Москві ухилятися від санкцій, але масштаби цієї допомоги важко визначити. Розвідувальна спільнота не може впевнено сказати, чи навмисно Пекін заважає проводити перевірки експортного контролювсередині Китаю. У документі йдеться про те, що Китай став ще важливішим економічним партнером для Росії після її вторгнення в Україну в лютому 2022 року.

Йдеться про офіційний документ американського уряду, тому в тексті фігурує слово "партнер", хоча насправді Москва – клієнт Пекіна, залежність від якого у росіян зростає з кожним місяцем. Сумнівно, що режим Кім Чен Ына наважився б прийняти Сергія Шойгу у Пхеньяні, куди він приїхав випрошувати боєприпаси. "Золота акція", яка контролює ключові рішення Пхеньяну, знаходиться в руках Пекіна. Візит Шойгу до КНДР показав, що РФ остаточно скотилася на рівень "пересічного" китайського сателіту, роль якого бути сировинним придатком та геостратегічною "торпедою".

Можливо, Пекін хоче отримати від Москви продовження "зернової угоди", розрив якої невигідний Піднебесній. Операція по зерну має значення для Пекіна, але вона не в центрі стратегічних інтересів Піднебесної, які повністю обертаються навколо конкуренції зі США.

Між рядками розвідувального звіту читалося, наскільки Піднебесна ефективно "юзає" свого клієнта, використовуючи РФ як один із факторів у пік США, паралельно вирішуючи власні економічні завдання. Як приклад, навесні стало відомо, що Владивосток перетворили на де-факто внутрішній порт Китаю, який поряд з іншими логістичними маршрутами вмонтований у торгово-транспортну систему Китаю.

На початку відкритого вторгнення росіян в Україну джерела CNN в американському уряді повідомляли, що Китай мав намір постачати росіянам озброєння для використання проти ЗСУ, але, бачачи, як "друга армія світу" провалила всі попередні плани, від такого рішення відмовилися. Зараз Китай декларує формальний нейтралітет, але й уникає публічної критики дій Москви. Піднебесній не потрібна перемога Кремля, але й швидка поразка росіян китайському керівництву не цікава, оскільки втрачається зручний клієнт. Володимир Путін, у квітні зустрічаючись з міністром оборони КНР Лі Шанфу, заявив про "безмежне" військове партнерство, а в результаті отримав обмежене військове "партнерство" з КНДР.
Tags:     США      Китай      КНДР      Україна      війна      зброя      Росія      протистояння

  • 08-10-24 -
    Михайло Подоляк: В чому фундаментальна проблема дивних "мирних планів"

  • 07-10-24 -
    Олег Сенцов: Все рідше чути слово "Перемога" і все частіше "Перемовини"

  • 06-10-24 -
    ISW: Путін не бажає миритися зі зниженням інтенсивності російських бойових дій в Україні

  • 04-10-24 -
    Зеленський: Те, що допомагає обороні Ізраїлю, може працювати і в Україні

  • 03-10-24 -
    У The Telegraph спрогнозували, як Путін може спровокувати тотальну війну з НАТО

  • 02-10-24 -
    Скільки часу Ірану потрібно на створення "ядерки" і що його зупиняє: думка аналітика

  • 30-09-24 -
    Трамп хоче, щоб Україна мала більше важелів у переговорах з РФ, - сенатор США

  • 24-09-24 -
    РФ отримує 60% компонентів для зброї з Китаю - ОП

  • 20-09-24 -
    ISW оцінив ймовірність мобілізації в РФ

  • 19-09-24 -
    Ключове значення для Путіна: Польща запропонувала передати Крим ООН для проведення референдуму

  • 18-09-24 -
    ISW: Росія використовує соцмережі, щоб втручатись у вибори і дестабілізувати

  • 18-09-24 -
    Atlantic Council: "червоні лінії" Путіна — це лише блеф

  • 17-09-24 -
    Недостатність західної допомоги не дає Україні створювати ефективні бойові підрозділи, - ISW

  • 16-09-24 -
    У Кремлі відреагували на запрошення Україною МКЧХ і ООН у Курську область

  • 10-09-24 -
    Лісовий відреагував на карту України без Криму

  • 01-09-24 -
    У Кремлі підвели підсумки президентства Байдена

  • 29-08-24 -
    Сирський назвав переговори з Росією смертельно небезпечними

  • 25-08-24 -
    The Washington Post: Україна знову перетинає "червоні лінії" Путіна, а він – моргає

  • 23-08-24 -
    The New York Times про фактор Курської операції: розчарування у Путіні серед росіян зростає

  • 13-08-24 -
    Мобілізаційний вік має бути від 20 до 50 років – нардеп-полковник СБУ

  • 31-07-24 -
    Свої “вагнерівці”: чи потрібні Україні приватні військові компанії

  • 30-07-24 -
    У 2025 році війна триватиме, від Заходу потрібно додатково 12-15 млрд доларів, - Марченко

  • 30-07-24 -
    Ігор Луценко: законопроект про так звані міжнародні оборонні компанії — це бомба, сенсація, ядерний вибух!

  • 09-07-24 -
    Удар по «Охматдиту» — запрошення до тотальної війни

  • 04-07-24 -
    Кулеба назвав два ключові рішення, які можуть змінити ситуацію у війні

  • 01-07-24 -
    "Брудний секрет НАТО": Україна може захиститися від агресії РФ за прикладом Швеції, — ЗМІ

  • 27-06-24 -
    Молдовський Додон заявив, що не знає, чи є Херсон та низка інших регіонів територією України

  • 26-06-24 -
    Пентагон вважає, що війська КНДР в Україні стануть гарматним м’ясом

  • 24-06-24 -
    Що чекає НАТО при Трампі та новому генсеку: прогнози політологів

  • 22-06-24 -
    В ISW пояснили, чому два дні підряд Путін говорить про ядерну зброю

  • 19-06-24 -
    "Чоловіки розсипаються": комбат 3-ї ОШБр пояснив, чому треба знизити мобілізаційний вік

  • 16-06-24 -
    Путін своїми заявами напередодні Саміту миру хотів підірвати підтримку України Заходом – ISW

  • 15-06-24 -
    Імітує, щоб знищити: в ISW пояснили, чому Путін незацікавлений у перемовинах з Україною

  • 14-06-24 -
    В ОП оцінили нові пропозиції Путіна: "Стандартний набір агресора"

  • 05-06-24 -
    "Вивільнить чоловіків для служби": Верещук запропонувала посилити набір жінок в ТЦК

  • 04-06-24 -
    НАТО має 2-3 роки на підготовку до війни з Росією, - головнокомандувач військ Норвегії

  • 01-06-24 -
    Україна може бити по Білорусі, якщо РФ розмістить там військові об'єкти, — МЗС Литви

  • 24-05-24 -
    "Не може впоратися навіть з Україною": Орбан сумнівається, що РФ нападе на Європу

  • 24-05-24 -
    ISW: Звинувачення в корупції це формальна причина для звільнень керівництва Міноборони РФ

  • 22-05-24 -
    У Раді пропонують бронь від мобілізації за 20 тис.

  • 20-05-24 -
    Як загибель президента вплине на Іран і чи можлива "тріщина" у стосунках з РФ: думка експерта

  • 18-05-24 -
    У Білому домі прокоментували обійми Сі і Путіна

  • 17-05-24 -
    Захід боїться програшу Росії - Зеленський

  • 16-05-24 -
    Біля ніг Путіна: чому Тбілісі відвертається від Заходу

  • 13-05-24 -
    Зміна міністра оборони РФ - підготовка Кремля до затяжної війни в Україні, - ISW

  • 30-04-24 -
    Україна з НАТО чи ні? Навіщо Столтенберг приїхав до Києва

  • 30-04-24 -
    Чого чекає Путін: чи справді війна закінчиться після виборів у США

  • 25-04-24 -
    "Виживе тільки одна сторона": Кулеба висловився про плани щодо завершення війни

  • 16-04-24 -
    Безпека 1 млрд людей перебуває під загрозою через Росію: у НАТО розкрили подробиці

  • 29-03-24 -
    Сирський про відставку Залужного: були вагомі причини

  • 28-03-24 -
    Росія посилить риторику про "терористичні загрози" для підтримки війни в Україні – ISW

  • 27-03-24 -
    ISW проаналізував заяви Путіна і Лукашенка про атаку на "Крокус" у Підмосков’ї

  • 25-03-24 -
    Плани Москви створити дві нові армії зіткнуться з проблемами, - британська розвідка

  • 21-03-24 -
    ISW: Росія грунтовно готується до широкомасштабного конфлікту з НАТО

  • 13-03-24 -
    Ердоган: Мирні плани без Росії не дадуть результату

  • 10-03-24 -
    Глава МЗС про ідею Макрона щодо західних військ в Україні: це заощадить час Європі

  • 07-03-24 -
    У США прокоментували удар РФ по Одесі під час візиту Зеленського

  • 04-03-24 -
    Мирні переговори з Україною: в ISW пояснили, як РФ використовує Ердогана та Цзіньпіна

  • 03-03-24 -
    Такер Карлсон назвав заяви Путіна про Україну "найбільшою дурістю", яку він колись чув

  • 29-02-24 -
    ISW прогнозує варіанти дій Кремля у відповідь на заклики невизнаного Придністров’я

  • 29-02-24 -
    Буданов прокоментував відставку Залужного

  • 25-02-24 -
    "У Путіна не було виходу": прем'єр Словаччини звинуватив українців у вторгненні ЗС РФ

  • 21-02-24 -
    ЛИШЕ КОЖЕН ДЕСЯТИЙ ЄВРОПЕЄЦЬ ВІРИТЬ, ЩО УКРАЇНА ВСЕ ЩЕ МОЖЕ ПЕРЕМОГТИ РОСІЮ

  • 19-02-24 -
    Українські чиновники відреагували на блокаду автобусів з пасажирами на польському кордоні

  • 15-02-24 -
    ISW: Кремль створює умови для початку гібридної операції в Молдові найближчим часом

  • 13-02-24 -
    «Ні за що на світі». Маск заявив, що Путін «не може програти» в Україні та виступив проти законопроєкту Сенату про допомогу

  • 13-02-24 -
    Дрім-тім Сирського? Чого чекати від нових призначень у ЗСУ

  • 10-02-24 -
    ISW проаналізував скандальне інтерв'ю Путіна: хотів створити істерику на Заході і не відмовився від цілей

  • 09-02-24 -
    The Economist назвав звільнення Залужного новим етапом війни і припустив, що Зеленський помилився

  • 07-02-24 -
    Лубінець: Законопроєкт про мобілізацію містить антиконституційні норми

  • 06-02-24 -
    ISW: Кремль посилює риторику поділу України для західної аудиторії

  • 01-02-24 -
    Дорого і юридично "слизько": в чому ключові проблеми множинного громадянства

  • 29-01-24 -
    Те, що відбувається із законом про мобілізацію – повний бардак – екс-суддя Конституційного суду Віктор Шишкін

  • 29-01-24 -
    Мирні переговори між Україною та Росією можливі у 2024 році, — ексголовком НАТО

  • 09-01-24 -
    Забута музика "Вагнера": чи треба Україні відправляти зеків на фронт

  • 27-12-23 -
    "Це наша капітуляція": Путін не готовий до мирних переговорів з Україною, — Данілов

  • 24-12-23 -
    Сигнали Путіна про готовність зупинити війну надсилають, щоб перешкодити військовій допомозі – ISW

  • 23-11-23 -
    Війна ввійшла у критичну фазу, – голова Служби зовнішньої розвідки України

  • 21-11-23 -
    Три сценарії війни в Україні: що буде далі

  • 21-11-23 -
    Україна перебуває у центрі глобальних ризиків Третьої світової війни, - Зеленський
  •