Політика > Думки

grominfo.eu

Біля ніг Путіна: чому Тбілісі відвертається від Заходу

Четвер, 16 травня 2024 12:03
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии Партія проросійського олігарха Іванішвілі прискорено штовхає Грузію до лап Москви

У вівторок, 14 травня, парламент Грузії ухвалив законопроект про "іноземних агентів", який викликав масові протести і критику з боку опозиції, яка звинувачує правлячу партію в просуванні інтересів Москви. Закон вимагає від некомерційних організацій та ЗМІ, які отримують фінансування з-за кордону, реєструватися та щорічно подавати фінансові декларації. Нещодавні протести у Тбілісі показали масштабне невдоволення серед громадян. Західні уряди посилили тиск на грузинську владу, висловлюючи занепокоєння щодо впливу закону на євроінтеграцію, аж до можливості розглянути варіант перегляду безвізового режиму для Грузії.

У Держдепартаменту США зазначили, що "закон про іноагентів" загрожує Тбілісі фінансовими санкціями, а у штаб-квартирі НАТО попередили, що такі дії уряду країни не мають нічого спільного з перспективами членства в Альянсі. Чому незважаючи на це влада Грузії демонстративно продавила ухвалення зазначеного закону, читайте у матеріалі "Апострофа".

Грузії загрожують фінансові санкції через ухвалений парламентом закон про "іноземних агентів".

Помічник державного секретаря США з питань Європи та Євразії Джим О'Брайєн, перебуваючи у Тбілісі 14 травня, заявив після зустрічі з грузинськими чиновниками, що Сполучені Штати надали Грузії 390 мільйонів доларів допомоги. Ці кошти спрямовані на військову оборону, розвиток економіки, будівництво інститутів та посилення громадянського суспільства.

"Надання цієї допомоги може опинитися під питанням, якщо зміниться стратегічне партнерство і США сприйматимуться як противник, а не союзник", - додав О'Брайєн, натякаючи на ворожі заяви з боку деяких грузинських чиновників.

Саме того дня, коли американський чиновник перебував у Тбілісі, парламент країни ухвалив у фінальному читанні законопроект "Про прозорість іноземного впливу" (відомий також як закон про "іноземних агентів"), який підтримали 84 із 116 зареєстрованих депутатів. Лише 30 парламентарів проголосували проти.

Згідно із законопроектом, некомерційні юридичні особи та засоби масової інформації, які отримують понад 20% фінансування з-за кордону, зобов'язані реєструватися як "організації, які здійснюють інтереси іноземної сили". У момент реєстрації необхідно вказати отримане фінансування.

Організації, які підпадають під цей закон, мають щороку заповнювати фінансову декларацію. Законопроект наділяє Міністерство юстиції повноваженнями виявляти такі організації.

За ухилення від реєстрації або незаповнення декларації передбачено штрафи.

Президент Грузії Саломе Зурабішвілі заявила, що накладе вето на законопроект, а прем'єр Іраклій Кобахідзе зазначив, що у разі надходження конкретних юридичних зауважень розпочнуться дискусії, і правляча команда готова до обговорення у рамках права вето.

Насправді все це виглядає як політична спекуляція влади, яка вранці 13 травня в "турборежимі" затверджувала законопроект про "іноземних агентів" перед фінальним третім читанням. Правляча партія країни "Грузинська мрія" заснована найбагатшим бізнесменом країни Бідзіною Іванішвілі, який через пов'язаних із ним політиків де-факто контролює уряд. Вважається, що, незважаючи на формальне декларування проєвропейських устремлінь, Іванішвілі робить дії, спрямовані на повернення Грузії у сферу геополітичного впливу Кремля.

"Судячи з того, як Іванішвілі та його люди демонстративно проштовхують зазначений закон, у США та Заходу в цілому залишається мало інструментів протидії. Якщо раніше Путін та Іванішвілі грали в якусь "нейтральну" Грузію, то тепер, мабуть, із Кремля прийшла установка, що з усім цим "лібералізмом" пора закінчувати. Як би у подяку за це, Москва може дозволити Тбілісі "об'єднатися" з Абхазією та Південною Осетією, що, до речі, може бути черговим етапом остаточного затягування Грузії в "русскій мір", - каже "Апострофу". політичний експерт Петро Олещук.

Двома днями раніше у Тбілісі пройшов найбільший мітинг проти ухвалення цього закону, який зібрав десятки тисяч людей.

Опозиція впевнена, що закон про "іноземних агентів" є інструментом реалізації експансіоністських інтересів Москви. У Грузії також фіксувалися дзвінки із погрозами на адресу учасників протестів проти закону та кілька серйозних нападів на опозиційних політиків та активістів.

"Грузинська влада спеціально провокує в країні протести, щоб потім їх придушити. Можливо, навіть за участю росіян, подібно до того, як це було в Білорусі влітку 2020 року, що означатиме повний розворот Тбілісі у бік Москви. Враховуючи слухняність Іванішвілі, а також рівень божевілля у Кремлі, події можуть розвиватися за найнегативнішим сценарієм", - додав Петро Олещук.

У зв'язку з підготовкою до ухвалення законопроекту про "іноземних агентів" грузинська влада зіткнулася з посиленим тиском з боку західних урядів. Посли ЄС обговорювали, як ухвалення скандального законопроекту може вплинути на євроінтеграцію Грузії. Неофіційно повідомлялося, що в ЄС розглядають можливість перегляду безвізового режиму для Грузії у разі його ухвалення.

"Такі заяви можуть бути аргументом для грузинської молоді та проєвропейських налаштованих громадян, але є й інший чималий сегмент грузинського суспільства та бізнесу, який цілком залежить від аграрного експорту, російських туристів і взагалі економічних зв'язків із РФ. Саме ця частина суспільства і зробила у 2020 році "Грузинську мрію" партією влади. Тепер влада країни робить так, щоб суспільство на довгий період було поляризовано на тих, хто за європейські цінності та тих, кому потрібно робити бізнес з росіянами", - каже "Апострофу" політолог-міжнародник Володимир Воля.

Понад 30 депутатів Європарламенту закликали призупинити для Грузії статус кандидата на вступ до ЄС, а 12 міністрів країн ЄС попросили Єврокомісію терміново пояснити наслідки ухвалення законопроекту для європейської інтеграції Грузії. Міністри Франції, Німеччини, Нідерландів, Польщі, Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Швеції, Фінляндії, Данії та Ірландії звернулися до високого представника ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозепа Борреля та єврокомісара з питань сусідства та розширення Олівера Вархеї.

Вони попросили невідкладно надати інформацію про те, як ухвалення закону "Про прозорість іноземного впливу" в Грузії позначиться на виконанні дев'яти рекомендацій, необхідних для наступного етапу євроінтеграції.

Міністри наголосили, що дії грузинської влади ставлять під сумнів європейське майбутнє країни та що закон є новим свідченням погіршення ситуації з демократією та правами людини в Грузії.

"Звичайно, всі ці заклики не були почуті, тому що Іванішвілі та його люди в уряді та парламенті країни демонстративно відмовляються навіть спілкуватися із західними політиками та дипломатами, а уряди США та ЄС Іванішвілі публічно називає "глобальною партією війни". Судячи з стилістики їхніх заяв, відповідні методички для "Грузинської мрії" та її керівництва писалися в Москві", - додав Володимир Воля.

Уже після ухвалення скандального закону аналогічні побоювання озвучили у штаб-квартирі НАТО. Прес-секретар Альянсу Фара Дахлалла від імені всього блоку повідомила, що ухвалення закону "Про прозорість іноземного впливу" несумісне з євроатлантичним курсом країни і безпосередньо з перспективами членства в НАТО.

Кращого подарунка для Кремля, насправді, не придумати: влада Грузії робить усе, щоб колективний Захід буцімто сам відмовився від інтеграції Тбілісі до ЄС та НАТО.
Tags:     США      НАТО      скандал      Росія      протести      Грузія      закон про іноагенти      чиновник

  • 08-10-24 -
    Михайло Подоляк: В чому фундаментальна проблема дивних "мирних планів"

  • 07-10-24 -
    Олег Сенцов: Все рідше чути слово "Перемога" і все частіше "Перемовини"

  • 06-10-24 -
    ISW: Путін не бажає миритися зі зниженням інтенсивності російських бойових дій в Україні

  • 04-10-24 -
    Зеленський: Те, що допомагає обороні Ізраїлю, може працювати і в Україні

  • 03-10-24 -
    У The Telegraph спрогнозували, як Путін може спровокувати тотальну війну з НАТО

  • 02-10-24 -
    Скільки часу Ірану потрібно на створення "ядерки" і що його зупиняє: думка аналітика

  • 30-09-24 -
    Трамп хоче, щоб Україна мала більше важелів у переговорах з РФ, - сенатор США

  • 24-09-24 -
    РФ отримує 60% компонентів для зброї з Китаю - ОП

  • 20-09-24 -
    ISW оцінив ймовірність мобілізації в РФ

  • 19-09-24 -
    Ключове значення для Путіна: Польща запропонувала передати Крим ООН для проведення референдуму

  • 18-09-24 -
    ISW: Росія використовує соцмережі, щоб втручатись у вибори і дестабілізувати

  • 18-09-24 -
    Atlantic Council: "червоні лінії" Путіна — це лише блеф

  • 17-09-24 -
    Недостатність західної допомоги не дає Україні створювати ефективні бойові підрозділи, - ISW

  • 16-09-24 -
    У Кремлі відреагували на запрошення Україною МКЧХ і ООН у Курську область

  • 10-09-24 -
    Лісовий відреагував на карту України без Криму

  • 01-09-24 -
    У Кремлі підвели підсумки президентства Байдена

  • 29-08-24 -
    Сирський назвав переговори з Росією смертельно небезпечними

  • 25-08-24 -
    The Washington Post: Україна знову перетинає "червоні лінії" Путіна, а він – моргає

  • 23-08-24 -
    The New York Times про фактор Курської операції: розчарування у Путіні серед росіян зростає

  • 13-08-24 -
    Мобілізаційний вік має бути від 20 до 50 років – нардеп-полковник СБУ

  • 31-07-24 -
    Свої “вагнерівці”: чи потрібні Україні приватні військові компанії

  • 30-07-24 -
    У 2025 році війна триватиме, від Заходу потрібно додатково 12-15 млрд доларів, - Марченко

  • 30-07-24 -
    Ігор Луценко: законопроект про так звані міжнародні оборонні компанії — це бомба, сенсація, ядерний вибух!

  • 09-07-24 -
    Удар по «Охматдиту» — запрошення до тотальної війни

  • 04-07-24 -
    Кулеба назвав два ключові рішення, які можуть змінити ситуацію у війні

  • 01-07-24 -
    "Брудний секрет НАТО": Україна може захиститися від агресії РФ за прикладом Швеції, — ЗМІ

  • 27-06-24 -
    Молдовський Додон заявив, що не знає, чи є Херсон та низка інших регіонів територією України

  • 26-06-24 -
    Пентагон вважає, що війська КНДР в Україні стануть гарматним м’ясом

  • 24-06-24 -
    Що чекає НАТО при Трампі та новому генсеку: прогнози політологів

  • 22-06-24 -
    В ISW пояснили, чому два дні підряд Путін говорить про ядерну зброю

  • 19-06-24 -
    "Чоловіки розсипаються": комбат 3-ї ОШБр пояснив, чому треба знизити мобілізаційний вік

  • 16-06-24 -
    Путін своїми заявами напередодні Саміту миру хотів підірвати підтримку України Заходом – ISW

  • 15-06-24 -
    Імітує, щоб знищити: в ISW пояснили, чому Путін незацікавлений у перемовинах з Україною

  • 14-06-24 -
    В ОП оцінили нові пропозиції Путіна: "Стандартний набір агресора"

  • 05-06-24 -
    "Вивільнить чоловіків для служби": Верещук запропонувала посилити набір жінок в ТЦК

  • 04-06-24 -
    НАТО має 2-3 роки на підготовку до війни з Росією, - головнокомандувач військ Норвегії

  • 01-06-24 -
    Україна може бити по Білорусі, якщо РФ розмістить там військові об'єкти, — МЗС Литви

  • 24-05-24 -
    "Не може впоратися навіть з Україною": Орбан сумнівається, що РФ нападе на Європу

  • 24-05-24 -
    ISW: Звинувачення в корупції це формальна причина для звільнень керівництва Міноборони РФ

  • 22-05-24 -
    У Раді пропонують бронь від мобілізації за 20 тис.

  • 20-05-24 -
    Як загибель президента вплине на Іран і чи можлива "тріщина" у стосунках з РФ: думка експерта

  • 18-05-24 -
    У Білому домі прокоментували обійми Сі і Путіна

  • 17-05-24 -
    Захід боїться програшу Росії - Зеленський

  • 13-05-24 -
    Зміна міністра оборони РФ - підготовка Кремля до затяжної війни в Україні, - ISW

  • 30-04-24 -
    Україна з НАТО чи ні? Навіщо Столтенберг приїхав до Києва

  • 30-04-24 -
    Чого чекає Путін: чи справді війна закінчиться після виборів у США

  • 25-04-24 -
    "Виживе тільки одна сторона": Кулеба висловився про плани щодо завершення війни

  • 16-04-24 -
    Безпека 1 млрд людей перебуває під загрозою через Росію: у НАТО розкрили подробиці

  • 29-03-24 -
    Сирський про відставку Залужного: були вагомі причини

  • 28-03-24 -
    Росія посилить риторику про "терористичні загрози" для підтримки війни в Україні – ISW

  • 27-03-24 -
    ISW проаналізував заяви Путіна і Лукашенка про атаку на "Крокус" у Підмосков’ї

  • 25-03-24 -
    Плани Москви створити дві нові армії зіткнуться з проблемами, - британська розвідка

  • 21-03-24 -
    ISW: Росія грунтовно готується до широкомасштабного конфлікту з НАТО

  • 13-03-24 -
    Ердоган: Мирні плани без Росії не дадуть результату

  • 10-03-24 -
    Глава МЗС про ідею Макрона щодо західних військ в Україні: це заощадить час Європі

  • 07-03-24 -
    У США прокоментували удар РФ по Одесі під час візиту Зеленського

  • 04-03-24 -
    Мирні переговори з Україною: в ISW пояснили, як РФ використовує Ердогана та Цзіньпіна

  • 03-03-24 -
    Такер Карлсон назвав заяви Путіна про Україну "найбільшою дурістю", яку він колись чув

  • 29-02-24 -
    ISW прогнозує варіанти дій Кремля у відповідь на заклики невизнаного Придністров’я

  • 29-02-24 -
    Буданов прокоментував відставку Залужного

  • 25-02-24 -
    "У Путіна не було виходу": прем'єр Словаччини звинуватив українців у вторгненні ЗС РФ

  • 21-02-24 -
    ЛИШЕ КОЖЕН ДЕСЯТИЙ ЄВРОПЕЄЦЬ ВІРИТЬ, ЩО УКРАЇНА ВСЕ ЩЕ МОЖЕ ПЕРЕМОГТИ РОСІЮ

  • 19-02-24 -
    Українські чиновники відреагували на блокаду автобусів з пасажирами на польському кордоні

  • 15-02-24 -
    ISW: Кремль створює умови для початку гібридної операції в Молдові найближчим часом

  • 13-02-24 -
    «Ні за що на світі». Маск заявив, що Путін «не може програти» в Україні та виступив проти законопроєкту Сенату про допомогу

  • 13-02-24 -
    Дрім-тім Сирського? Чого чекати від нових призначень у ЗСУ

  • 10-02-24 -
    ISW проаналізував скандальне інтерв'ю Путіна: хотів створити істерику на Заході і не відмовився від цілей

  • 09-02-24 -
    The Economist назвав звільнення Залужного новим етапом війни і припустив, що Зеленський помилився

  • 07-02-24 -
    Лубінець: Законопроєкт про мобілізацію містить антиконституційні норми

  • 06-02-24 -
    ISW: Кремль посилює риторику поділу України для західної аудиторії

  • 01-02-24 -
    Дорого і юридично "слизько": в чому ключові проблеми множинного громадянства

  • 29-01-24 -
    Те, що відбувається із законом про мобілізацію – повний бардак – екс-суддя Конституційного суду Віктор Шишкін

  • 29-01-24 -
    Мирні переговори між Україною та Росією можливі у 2024 році, — ексголовком НАТО

  • 09-01-24 -
    Забута музика "Вагнера": чи треба Україні відправляти зеків на фронт

  • 27-12-23 -
    "Це наша капітуляція": Путін не готовий до мирних переговорів з Україною, — Данілов

  • 24-12-23 -
    Сигнали Путіна про готовність зупинити війну надсилають, щоб перешкодити військовій допомозі – ISW

  • 23-11-23 -
    Війна ввійшла у критичну фазу, – голова Служби зовнішньої розвідки України

  • 21-11-23 -
    Три сценарії війни в Україні: що буде далі

  • 21-11-23 -
    Україна перебуває у центрі глобальних ризиків Третьої світової війни, - Зеленський

  • 21-11-23 -
    Зеленський заявив, що Росія хоче усунути його від влади до кінця року
  •