Політика > Навколо Світу

grominfo.eu

У позі посередника: що робитиме Ердоган після перемоги на виборах

Вівторок, 30 травня 2023 11:04
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии Підсумки президентських виборів у Туреччині виявилися цілком очікуваними

У неділю, 28 травня, у Туреччині відбувся другий тур президентських виборів, на яких, як і прогнозували експерти, перемогу здобув чинний президент Реджеп Ердоган. Він набрав 52% голосів, а його суперник, представник об'єднаної опозиції Кемаль Киличдароглу, отримав майже 48%. Таким чином, Ердоган, який уже двадцять років у тій чи іншій формі керує Туреччиною, ще на 5 років продовжив своє перебування на найвищій державній посаді.

Якими будуть результати виборів для турецького суспільства та про те, чого чекати від нового-старого правління Ердогана, читайте у матеріалі "Апострофа".

Розкол та падіння

Головний підсумок турецьких виборів – розкол у суспільстві. Як і в першому турі, у другому різниця у голосах між кандидатами невелика.

"Турецьке суспільство залишається поляризованим і розколотим на два табори. Ці вибори не стали винятком. Знову результат майже 50 на 50, - зазначив, підбиваючи підсумки виборів, експерт з міжнародної політики Українського інституту майбутнього Ілія Куса, - точно таке ж ми спостерігали у 2017 та 2018 роках, коли влада була підтримана 51%-52% населення".

Що цікаво, після новин про перемогу Ердогана одразу ж обвалився курс турецької ліри.

"Така реакція сталася тому, що іноземні інвестори не вірять, що економічна політика Ердогана зміниться", - каже в коментарі "Апострофу" директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.

При цьому аналітики вважають, що ліра ослабне ще більше, якщо новий-старий глава держави й надалі проводитиме політику, спрямовану на утримання низьких відсоткових ставок.

Як відомо, ліра падала кілька останніх років, і в країні спостерігалася висока інфляція. Однак це не завадило Ердогану перемогти.

"Економіка мало вплинула на мотивацію турецького виборця. Він голосує за ознакою "свій-чужий". Обидва табори проголошували популістські програми, які ведуть країну до аргентинського сценарію: постійні кризи та збільшення соціальних видатків", - зазначив журналіст Осман Пашаєв

"У своїй виборчій кампанії Ердоган жодного слова не говорив про економіку, оскільки йому це було невигідно, - каже Ігор Семиволос, - Він наголошував в основному на традиційних цінностях, до яких тяжіє турецьке суспільство".

Допомогли націоналісти

Ердогану допомогли перемогти націоналісти, хоча їхніми голосами скористався і Кемаль Киличдароглу.

"Прихильники націоналіста Девлета Бахчелі (турецький правий політик, очолив Генасамблею нового парламенту - "Апостроф") принесли 10% Ердогану, а прихильники націоналістки Мераль Акшенер (колишній міністр внутрішніх справ Туреччини - "Апостроф") додали 9% Киличдароглу, - пояснює Осман Пашаєв - Крім того, треті націоналісти висунули кандидатом Сініна Огана, який набрав у першому турі понад 5%, і у результаті підтримав Ердогана".

На думку експерта, питання перетікання голосів від Огана (а переговори з цього приводу все одно велися) для опозиції стало слабким місцем, тому що 10% голосів Киличдароглу прийшли від курдів, проти яких традиційно виступають ультра-праві.

"У націоналістичному змаганні він не міг собі дозволити більше, ніж Ердоган, тому що втрачав на лівому курдському фланзі. Це і сталося в другому турі. Домовившись про підтримку з боку партій, що висунули Огана, він знизив показники на сході країни. Явка в курдських провінціях впала на 5-8% порівняно з першим туром", – резюмував Пашаєв.

Доля опозиції

За результатами виборів, об'єднана турецька опозиція зазнала поразки.

"Вони вклали в цю кампанію безпрецедентні ресурси та енергію, багато хто - свій особистий політичний капітал. Ймовірно, в опозиції відбудуться серйозні кадрові перестановки, можливо, навіть вони розійдуться, а потім перезберуться вже на новій переосмисленій платформі", - вважає Ілія Куса.

"Думаю, що в Туреччині пройде процес фрагментації опозиції, - каже Ігор Семиволос, - Ердоган при владі останній термін, а тому молодим опозиційним політикам потрібно переосмислити те, що сталося, і запропонувати суспільству новий порядок денний".

Також експерт вважає, що Ердоган політику закручування гайок щодо опозиції не проводитиме, а ось тиск на президента опозиціонери ймовірно чинитимуть.

"Вже очевидно, що ці вибори стали найскладнішими для Ердогана, і його правління так чи інакше добігає кінця. А це означає, що і в проурядовому, і в опозиційному таборах, на тлі цих виборів, вибухне внутрішня боротьба за те, хто стане політичним "спадкоємцем" і представлятиме його на наступних виборах", - наголошує Ілія Куса.

І нашим, і вашим

Усі експерти стверджують, що політика Ердогана ні щодо України, ні щодо Росії не зміниться.

"Позиція Реджепа Тайіпа Ердогана щодо України, Росії та Європи нам добре відома, а тому в цьому плані нічого не зміниться", - каже "Апострофу" Ігор Семиволос.

"У російсько-українській війні Ердоган продовжить балансувати і постарається зберегти відносини з обома країнами. Анкара не визнаватиме офіційно окупованих територій російськими, але не буде в авангарді їх звільнення. Туреччина не тільки не приєднається до антиросійських санкцій, але може поглибити економічні відносини з Москвою", - прогнозує Осман Пашаєв.

"Я роблю ставку на те, що фундаментально позиція Анкари навряд чи зміниться по Україні. Вони й надалі продаватимуть нам зброю, зберігатимуть торгівлю з РФ, сидітимуть на позиції посередника у переговорах та гаранта зернової угоди, маневруватимуть між Заходом та не-Заходом, залучаючи інвестиції для стабілізації економіки", - зазначив Ілія Куса.

Думки експертів підтвердили і слова привітання Ердогану від Зеленського та Путіна.

"Розраховуємо на подальше зміцнення стратегічного партнерства на благо наших країн, а також посилення взаємодії для безпеки та стабільності Європи", – написав президент України.

"Високо цінуємо Ваш особистий внесок у зміцнення дружніх російсько-турецьких відносин, взаємовигідного співробітництва на різних напрямках. Хотів би підтвердити готовність до продовження нашого конструктивного діалогу з актуальних питань двостороннього, регіонального та міжнародного порядку денного", - зазначив глава держави-агресора. І останнє. Усі міжнародні спостерігачі стверджують, що незважаючи на авторитарні нахили Ердогана, вибори в Туреччині пройшли демократично і серйозних порушень зафіксовано не було. Що дає Ердогану шанс, незважаючи на поляризацію в суспільстві, протягом найближчих 5 років успішно балансувати як у внутрішніх, так і зовнішньополітичних питаннях. Втім, затяжні складнощі в турецькій економіці залишаються ахіллесовою п'ятою у нинішнього керівництва країни.
Tags:     вибори      Україна      Росія      економіка      Туреччина      Ердоган

  • 26-09-23 -
    Урядовий "шатдаун" в США може вплинути на військову допомогу Україні, - Держдеп

  • 26-09-23 -
    З Білого дому розіслали листа із реформами, які має зробити Україна для отримання допомоги

  • 25-09-23 -
    Росія влаштовує голод в Україні: Путіна чекає новий вирок у Гаазі, — ЗМІ

  • 22-09-23 -
    США виділили новий пакет допомоги Україні: спрямований на захист неба напередодні зими

  • 14-09-23 -
    Через ордер на арешт Путіна. У Бразилії допустили вихід із Міжнародного кримінального суду

  • 14-09-23 -
    Європарламент визнав Лукашенка співучасником злочинів Росії

  • 11-09-23 -
    Байден пояснив, чому країни G20 не назвали Росію агресором у декларації

  • 11-09-23 -
    Ім’я Навального звучить у розмовах про обмін в’язнями між РФ і США – WSJ

  • 09-09-23 -
    КНДР готова укласти угоду з Росією про постачання зброї – FT

  • 05-09-23 -
    Кім Чен Ин скоро поїде до Путіна, щоб обговорити поставки зброї в РФ – NYT

  • 25-08-23 -
    "Гарантії безпеки": Словенія долучилась до декларації G7

  • 25-08-23 -
    Шольц виступив проти заборони російської культури

  • 25-08-23 -
    Звертаються менше. Скільки українців отримали посвідки на проживання у Польщі

  • 22-08-23 -
    Китай перехоплює ініціативу: в ПАР розпочинається саміт БРІКС

  • 22-08-23 -
    Маск особисто розмовляв із Путіним і відключив Starlink для ЗСУ, — ЗМІ

  • 19-08-23 -
    Байден: РФ вже програла, вона не може досягти в Україні своєї початкової мети

  • 18-08-23 -
    Хочуть послухати Путіна. Чому саміт G20 відбудеться без України та як це вплине на хід війни

  • 18-08-23 -
    США схвалили передачу Україні F-16 з Данії і Нідерландів – ЗМІ

  • 15-08-23 -
    Путіна запросили: Україну вирішили не включати до списку гостей на саміт G20

  • 12-08-23 -
    Єрмак обговорив "формулу миру" з представниками 58 країн: подробиці

  • 11-08-23 -
    Німеччина дасть Україні ракети Taurus, якщо їх запрограмують не бити по Росії – ЗМІ

  • 10-08-23 -
    Україна матиме гарантії безпеки незалежно від того, хто буде главою Білого дому, — Держдеп

  • 08-08-23 -
    Після виявлення помилки Пентагону. США оголосять про новий пакет допомоги Україні

  • 07-08-23 -
    Основні домовленості у Джидді: що кажуть в ОПУ

  • 07-08-23 -
    Союзники України вважають конструктивною участь Китаю у зустрічі в Джидді – FT

  • 05-08-23 -
    "Усі елементи розроблені": лідери Західної Африки готуються до військового втручання в Нігер

  • 03-08-23 -
    Зеленський і Путін не готові: президент Бразилії поскаржився, що його "мирний план" ігнорують

  • 30-07-23 -
    До Саудівської Аравії на зустріч щодо України запросили представників 30 країн – WSJ

  • 29-07-23 -
    Президент ПАР закликав Путіна відновити "зернову угоду"

  • 28-07-23 -
    Альянс жебраків та ізгоїв: навіщо Шойгу полетів до Північної Кореї

  • 28-07-23 -
    Чиновники Міноборони Британії помилково надіслали секретні документи союзнику Путіна, — Times

  • 26-07-23 -
    У Держдепі спрогнозували реакцію країн у разі атаки РФ на їхні кораблі у Чорному морі

  • 25-07-23 -
    "Це війна, яку почала Росія": у Байдена відреагували на удари дронами по Москві

  • 25-07-23 -
    Дрони, ракети, БТР і не тільки. США готують новий пакет військової допомоги Україні, - AP

  • 20-07-23 -
    Перевищує показники деяких країн-членів. Скільки стандартів НАТО запроваджено в Україні

  • 19-07-23 -
    Підсилення оборони України: головні підсумки чергової зустрічі "Рамштайн"

  • 17-07-23 -
    Трамп пояснив, як хоче змусити Зеленського й Путіна укласти мирну угоду

  • 17-07-23 -
    Байден схвалив навчання українців на F-16

  • 15-07-23 -
    ПАР має вчинити "правильно", якщо Путін прибуде на саміт БРІКС – прокурор МКС

  • 14-07-23 -
    Байден дозволив відправити в Європу до 3000 резервістів для стримування РФ, — ЗМІ

  • 13-07-23 -
    Запрошення після війни. Чим закінчився для України саміт НАТО у Вільнюсі

  • 12-07-23 -
    Зеленський пояснив, за яких умов Україна має отримати запрошення до НАТО

  • 12-07-23 -
    Критика Зеленського у бік НАТО розлютила США - ЗМІ

  • 11-07-23 -
    До чого доводить шантаж: як Ердоган відважив ляпаса Путіну

  • 11-07-23 -
    Вперше з часів Холодної війни у НАТО узгодили відповідь на можливу атаку Росії, – ЗМІ

  • 10-07-23 -
    "Немає одностайності": Байден відповів, за яких умов Україну приймуть у НАТО

  • 08-07-23 -
    Ердоган чекає в себе Путіна у серпні

  • 08-07-23 -
    Ердоган має намір продовжити "зернову угоду" на два роки

  • 07-07-23 -
    Байден схвалив передачу Україні касетних боєприпасів, - WP

  • 07-07-23 -
    Палата представників Нідерландів визнала Голодомор геноцидом народу України

  • 07-07-23 -
    Грузія не "консультуватиметься" з послом, якого Київ попросив поїхати через Саакашвілі

  • 05-07-23 -
    ЗМІ: Китай застеріг Путіна від ядерного удару

  • 05-07-23 -
    Парламентська асамблея ОБСЄ назвала РФ державою-спонсором тероризму

  • 05-07-23 -
    Байден вважає Урсулу фон дер Ляєн найкращим кандидатом на пост генсека НАТО, - ЗМІ

  • 03-07-23 -
    Країни Європи готуються порушити ядерну угоду з Іраном – The Guardian

  • 01-07-23 -
    Голова ЦРУ таємно відвідав Україну, йому розкрили плани звільнення територій – WP

  • 28-06-23 -
    НАТО готове захищатися від Білорусі та РФ, - Столтенберг

  • 27-06-23 -
    Прийняти не можна кинути: що чекає на Україну на майбутньому саміті НАТО

  • 27-06-23 -
    Боррель про висновки Євросоюзу після бунту Пригожина: потрібно збільшити допомогу Україні

  • 22-06-23 -
    Глава МЗС Німеччини: Україна має покінчити з кумівством і корупцією для вступу в ЄС

  • 21-06-23 -
    Байден назвав Сі Цзіньпіна "диктатором"

  • 20-06-23 -
    Сутичка "орла" та "дракона": Піднебесна робить крок назустріч

  • 20-06-23 -
    Макрон повідомив про розгортання в Україні системи SAMP/T

  • 16-06-23 -
    Президент ПАР прибув в Україну, щоб запропонувати мир за відмову від арешту Путіна

  • 16-06-23 -
    Новий формат відносин України з НАТО може запрацювати з Вільнюса – Резніков

  • 13-06-23 -
    Пентагон поставить Україні нову бронетехніку замість пошкодженої під час контрнаступу

  • 13-06-23 -
    Франція активізує постачання зброї Україні, щоб допомогти контрнаступу – Макрон

  • 12-06-23 -
    Кім Чен Ин прагне зміцнення стратегічної співпраці з Росією

  • 09-06-23 -
    Трампу висунули звинувачення за семи епізодами у справі про секретні документи

  • 08-06-23 -
    Ексгенсек НАТО: Деякі члени Альянсу можуть погодитись ввести війська в Україну

  • 05-06-23 -
    Чи готова Україна прийняти Китай як посередника у закінченні війни: відповідь Резнікова

  • 31-05-23 -
    У Британії визнали право України бити по РФ

  • 29-05-23 -
    ОБСЄ загрожує розпад через Росію і Білорусь – МЗС Фінляндії

  • 29-05-23 -
    З відривом у 4%: Ердоган переміг на виборах президента Туреччини

  • 26-05-23 -
    Остін озвучив домовленість "Рамштайну" про навчання українських пілотів на F-16

  • 25-05-23 -
    Буде більше зброї для України: як світ відреагував на події у Бєлгородській області РФ

  • 24-05-23 -
    На наступному "Рамштайні" обговорять передачу Україні F-16, - Пентагон

  • 23-05-23 -
    "Україна прогресує": Боррель порадив прискорити реформи та готуватися до членства в ЄС

  • 19-05-23 -
    Білий дім дозволить партнерам передавати Україні F-16 – CNN

  • 19-05-23 -
    Світові лідери прибули до Хіросіми на саміт G7. Кісіда назвав ключові пункти порядку денного
  •