Політика > Навколо Світу

grominfo.eu

"Ні дюйму на Схід". Чому Росія проти розширення НАТО

Субота, 06 липня 2024 10:09
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии НАТО досить довго намагалося побудувати партнерство з Росією, але сьогодні їхні відносини найгірші з часів Холодної війни. НАТО вважає РФ загрозою №1, а Москва - звинувачує Альянс в нібито порушенні давньої обіцянки.

Чи завжди Росія ворогувала з НАТО та чому Москва проти розширення блоку на Схід, - в матеріалі РБК-Україна.

Як Радянський союз просився в НАТО

У 1946 році прем’єр-міністр Британії Вінстон Черчилль заявив про загрозу нової війни для західних країн, яка виникає через Радянський союз та поширення комунізму. Тоді Черчилль закликав до твердої політики щодо СРСР та наполягав на створенні західного оборонного союзу, а вже 4 квітня 1949 року було створено Північноатлантичний альянс.

І хоча НАТО створювали, зокрема й для стримування радянського експансіонізму, сам Радянський союз декілька разів намагався приєднатися до блоку.

У 1954 році Москва запропонувала приєднати СРСР до НАТО (про бажання стати членами альянсу також заявили Українська та Білоруська РСР), але отримала відмову.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


Тодішній президент США Дуайт Ейзенхауер запитував секретаря ЦК КПРС Микиту Хрущова, який до цього погрожував знищити НАТО, а чи дійсно Радянський союз готовий стати частиною блоку. Але зрештою цьому завадила відмова з боку Британії та Франція. "Нереальна природа пропозиції не заслуговує на обговорення", - йшлося в їхній офіційній заяві.

У 1983-му в Європі ходили чутки, що про вступ в НАТО думав й тодішній генсек Союзу Юрій Андропов, але знищення радянським винищувачем пасажирського літака Південної Кореї над Сахаліном поставило крапку в цьому питанні.

Стосунки Росії з НАТО

Після розвалу Радянського союзу між Росією та НАТО доволі швидко встановилися відносини.

У 1994 році Москва приєдналася до програми Партнерство заради миру, а в 97-му між Росією та НАТО було укладено так званий основоположний акт, в якому сторони висловлювали рішуче бажання "спільно будувати тривалий та всеохоплюючий мир у євроатлантичному регіоні на принципах демократії і безпеки, яка ґрунтується на співпраці". Вже під час президентства Володимира Путіна у 2002-му було створено Раду Росія-НАТО (між Україною та Альянсом така рада утворилася лише минулого року).

У 2000 році, за словами тодішнього генсека НАТО Джорджа Робертсона, Путін навіть натякав на бажання приєднатися до Альянсу. "Коли ви запросите нас до НАТО?", - сказав одного разу Путін під час зустрічі з Робертсоном.

У відповідь той запропонував Росії подати заявку на вступ, як це повинні робити всі країни, адже НАТО нікого саме не запрошує. Але Путіна такий сценарій не влаштовував, бо РФ "не стоїть в одному ряду з багатьма країнами, які не мають значення", пригадував Робертсон в інтерв’ю The Guardian у 2021 році.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


Путін і сам розповідав, що просився в НАТО, але нібито отримав тоді від США "дуже стриману реакцію" у відповідь.

"Скажу зараз те, чого ніколи не говорив публічно. У 2000 році під час візиту в Москву президента Клінтона, я запитав його, а як Америка поставиться до того, щоб прийняти Росію в НАТО. Не розкриватиму всі подробиці тієї бесіди, але реакція на моє запитання зовні виглядала, скажімо так, дуже стриманою", - розповідав диктатор у лютому 2022 року.

Проте НАТО завжди намагалося підтримувати партнерство та дружбу з Росією, навіть попри її агресію проти Грузії чи окупацію українського Криму й частини Донбасу. Але стосунки між Альянсом та Москвою весь час погіршувалися, а Кремль перетворював НАТО в головного ворога Росії в очах росіян. І лише повномасштабне вторгнення в Україну змусило НАТО визнати Росію головною загрозою для Альянсу.

Чому Росія проти розширення НАТО

Незадовго до повномасштабного вторгнення в Україну та на тлі посилення євроатлантичних намагань Києва Путін виступив проти розширення НАТО на Схід, зокрема шляхом приєднання України, бо це нібито загрожуватиме безпеці Росії.

"Уявіть собі, що Україна стане членом НАТО. Підлітний час ракети від Харкова чи Дніпра до Москви зменшиться до 7-10 хвилин. Це для нас червона лінія чи ні?", - говорив він у червні 2021 року.

Того ж року Путін зажадав від Заходу гарантій того, що НАТО не буде розширюватися в бік Росії та не прийме до свого складу Україну. У грудні Москва відправила Вашингтону проект угоди про гарантії безпеки, який передбачав не тільки обіцянку не розширюватися на Схід, але й не розміщувати війська НАТО в країнах, які приєдналися до Альянсу після 1997-го. Зокрема, це країни Східної Європи та Балтії.

Таку вимогу російський диктатор пояснив тим, що НАТО ще в 90-х нібито пообіцяло Росії не розширюватися на Схід, але порушило обіцянку.

"Жодного дюйма на Схід, - сказали нам у 90-і роки. І що? Обдурили! Нахабно обманули. П'ять хвиль розширень НАТО! Не ми комусь загрожуємо. Хіба ми прийшли до кордонів США чи кордонів Британії? До нас прийшли", - скаржився Путін у грудні 2021 року.

Йдеться про розмову, яка нібито відбулася у лютому 1990 року між держсекретарем США Джеймсом Бейкером та останнім секретарем ЦК КПРС Михайлом Горбачовим, під час якої американець нібито запитав: "Як щодо того, аби ви віддали нам вашу частину Німеччини, а натомість Захід погоджується, що НАТО не просуватиметься ні на дюйм на Схід?".

Жодної офіційної угоди за підсумками цієї розмови укладено не було, та і таке запитання, якщо й дійсно мало місце, то було скоріше гіпотетичною пропозицією, а не обіцянкою (тим паче Східна Німеччина об’єдналася з Західною аж ні як не за добровільною згодою Москви). Але саме цю розмову Путін неодноразово використовував як доказ, що НАТО нібито порушило дану Москві обіцянку.

Але розширення НАТО почало Путіна насправді турбувати лише нещодавно (хоча Москва завжди була проти євроатлантичної інтеграції України). Як розповідав екс-генсек Робертсон в інтерв’ю австрійській газеті Die Presse, у нього було дев'ять зустрічей з Путіним і той жодного разу не згадував про розширення НАТО. Єдине, що його турбувало, за словами Робертсона, - коригування договору про звичайні збройні сили в Європі після приєднання до НАТО країн Балтії.

"Це було вирішено, і Путін сказав: "Мені цього достатньо". Всі сьогоднішні заяви Путіна - це лише привід для виправдання його агресивної поведінки. До речі, Путін також підписав Римську декларацію на саміті НАТО у 2002 році, яка закріплює територіальну цілісність усіх держав", - говорив колишній генсек.

Сьогодні ж Росія та НАТО є фактичними ворогами. Ьа більше, Москва веде активну гібридну агресію щодо країн-членів Альянсу, від дезінформації та кібератак до диверсій та провокацій. І з огляду на повномасштабну війну в Україні та все більш агресивні кроки Росії в бік НАТО, говорити про повернення до "добросусідських" відносин в найближчі роки, чи навіть десятиліття, не доводиться.

Під час підготовки матеріалу використовувались публікації західних та російських ЗМІ, а також заяви колишнього генсека НАТО Джорджа Робертсона та російського диктатора Володимира Путіна.
Tags:     Російська Федерація      НАТО      йке      газ

 • 17-07-24 -
  Байден назвав умову, за якої може знятися з виборів

 • 16-07-24 -
  Орбан запропонував ЄС відновити дипломатичні відносини з Росією − ЗМІ

 • 16-07-24 -
  Індії не сподобались слова Зеленського про зустріч Моді і Путіна, коли бомбили "Охматдит"

 • 16-07-24 -
  Трамп ще до інавгурації готовий стати мирним посередником між Україною та РФ, — Орбан

 • 16-07-24 -
  У Держдепі США висловилися щодо ініціативи України про участь РФ у другому саміті миру

 • 15-07-24 -
  У НАТО ПРОКОМЕНТУВАЛИ МОЖЛИВІСТЬ ЗБИТТЯ ПОЛЬЩЕЮ РОСІЙСЬКИХ РАКЕТ НАД УКРАЇНОЮ

 • 15-07-24 -
  Байден: Політика не може бути "буквальним полем битви"

 • 13-07-24 -
  Маск пожертвував гроші у фонд, який підтримує Трампа

 • 13-07-24 -
  Постійно на зв'язку з Росією. Чому союзники не запросили Україну до НАТО

 • 13-07-24 -
  Демократи стежать, Трамп радіє. Чи позначаться обмовки Байдена на участі у виборах у США

 • 12-07-24 -
  Європа "закручує гайки": які зміни очікують на українських біженців цього літа

 • 12-07-24 -
  "Цього не станеться": Велика Британія насправді не дозволила бити Storm Shadow по РФ, — ЗМІ

 • 12-07-24 -
  Орбан поговорив з Трампом про мир: Він вирішить цю проблему

 • 12-07-24 -
  Генасамблея ООН схвалила резолюцію щодо ядерної безпеки і ЗАЕС. Зеленський зробив заяву

 • 11-07-24 -
  Україна має право бити вглиб Росії - Столтенберг

 • 11-07-24 -
  Підтримка, незворотність членства і не тільки. Що ухвалив саміт НАТО щодо України

 • 09-07-24 -
  США виділили Польщі $2 млрд на закупівлю винищувачів F-35, ЗРК Patriot і танків Abrams

 • 09-07-24 -
  У Білому домі пообіцяли "сильний набір сигналів і повідомлень пану Путіну"

 • 08-07-24 -
  Вибори у Франції: як зміниться склад парламенту

 • 08-07-24 -
  Орбан вже зустрівся з Сі Цзіньпіном та обговорив війну РФ проти України

 • 08-07-24 -
  Ультраправі програли. Чим завершились парламентські вибори у Франції

 • 08-07-24 -
  «Ключова сила»: «миротворець» Орбан прибув у Китай та зробив заяву

 • 08-07-24 -
  Як провальні дебати вплинули на рейтинги Байдена на виборах президента США

 • 06-07-24 -
  Ле Пен обіцяє скасувати дозвіл Україні бити французькою зброєю по РФ

 • 06-07-24 -
  В Ірані обрали президента – другий тур пройшов з історично низькою явкою

 • 05-07-24 -
  Байден попросив не планувати заходів після 20.00, бо йому потрібно більше спати – ЗМІ

 • 05-07-24 -
  Вибори у Британії офіційно виграли лейбористи, Сунак визнав поразку

 • 04-07-24 -
  Байден заспокоїв демократів і передвиборчий штаб: Я балотуюсь

 • 03-07-24 -
  Україні відмовлять у членстві в НАТО через надмірну корупцію, — Telegraph

 • 03-07-24 -
  Politico: Трамп розмірковує про те, скільки української території може собі залишити Росія

 • 03-07-24 -
  Блінкен пояснив, що значить для США "успішна Україна"

 • 02-07-24 -
  Байден назвав рішення Верховного суду щодо імунітету Трампа "небезпечним прецедентом"

 • 27-06-24 -
  ПАРЄ ухвалила резолюцію про підтримку українських біженців

 • 27-06-24 -
  Ле Пен заявила, що не дозволить відправити французькі війська в Україну

 • 27-06-24 -
  Байден та Трамп проведуть перші дебати

 • 26-06-24 -
  Повернення "Стамбульських угод": про що домовлятимуться Ердоган та Путін

 • 25-06-24 -
  ЄСПЛ визнав Росію винною у порушенні прав людини у Криму

 • 25-06-24 -
  Рада ЄС продовжила тимчасовий захист для українців

 • 24-06-24 -
  У Німеччині судитимуть політика за використання гасла нацистів

 • 22-06-24 -
  США таки встановили обмеження на удари ЗСУ по території РФ, - WP

 • 21-06-24 -
  РФ не зможе перемогти Україну, якщо Захід мобілізує свої ресурси для опору, — ISW

 • 21-06-24 -
  У діях Путіна побачили відкриття фронту з країнами Балтії

 • 20-06-24 -
  Між США та Британією спостерігається ворожнеча через вступ України до НАТО, — ЗМІ

 • 20-06-24 -
  Столтенберг відреагував на пакт КНДР і Росії

 • 20-06-24 -
  Білий дім про візит Путіна до КНДР: Росія хоче зібрати коаліцію

 • 19-06-24 -
  Для виробництва зброї: РФ скуповує у Китаю західні високотехнологічні верстати, — FT

 • 19-06-24 -
  F-16 від США будуть розміщені на території України, - Білий дім

 • 18-06-24 -
  У Євросоюзі поки що відклали погодження кандидатів на ключові керівні посади

 • 18-06-24 -
  Кірбі сказав, коли Україна вступить до НАТО

 • 18-06-24 -
  "У приватних розмовах": Трамп підтримує Україну і може виступити за удари по РФ, — сенатор

 • 17-06-24 -
  Лідери ЄС зустрінуться ввечері, щоб затвердити керівництво Євросоюзу на 5 років

 • 17-06-24 -
  НАТО обговорює розгортання більшої кількості ядерної зброї через загрозу з боку РФ і Китаю

 • 17-06-24 -
  Швейцарія хоче обговорити підсумки Саміту миру з Росією й Китаєм

 • 16-06-24 -
  Готували роками: США занепокоєні ймовірною війною Ізраїля проти Лівану, – CBS News

 • 16-06-24 -
  Саміт миру у Швейцарії: що відбулось у перший день зустрічі

 • 15-06-24 -
  Вплив Саміту миру буде обмеженим без підтримки союзників росії – Reuters

 • 15-06-24 -
  Прорив Ле Пен у Франції та гра Макрона: чи варто боятися Україні

 • 15-06-24 -
  У Швейцарії стартує дводенний Саміт миру

 • 14-06-24 -
  HIMARS, IRIS-T та бронетехніка. Німеччина виділила новий пакет допомоги Україні

 • 14-06-24 -
  Байден заявив про підготовку "плану перемоги" України

 • 14-06-24 -
  Офіс президента опублікував повний текст безпекової угоди України з США

 • 13-06-24 -
  Байден підпише угоду про безпеку з Україною під час саміту G7

 • 13-06-24 -
  Передача Україні активів РФ та "попередження" Китаю. Чого чекати від саміту G7 в Італії

 • 12-06-24 -
  Орбан домовився з НАТО: Угорщина не буде підтримувати Україну й не блокуватиме рішень Альянсу щодо неї

 • 12-06-24 -
  США надішлють Україні ще одну систему Patriot, - Associated Press

 • 11-06-24 -
  Мирний саміт щодо України: у підсумковому документі не буде пункту про виведення військ РФ, — ЗМІ

 • 11-06-24 -
  Шольц анонсував постачання Україні Patriot, IRIS-T та ракет у найближчі "тижні та місяці"

 • 11-06-24 -
  В США зняли 10-річну заборону на передачу зброї "азовцям"

 • 10-06-24 -
  В уряді Німеччини кажуть, що не будуть підштовхувати українців до повернення додому

 • 10-06-24 -
  Гостра інтрига. Які шанси у Байдена та Трампа виграти президентські вибори у США

 • 10-06-24 -
  Вибори до Європарламенту: головні підсумки

 • 09-06-24 -
  Почався головний день виборів до Європарламенту

 • 09-06-24 -
  Патріотичне мілітарі Зеленського та діловий костюм Байдена - стилiстка розiбрала образи зустрічі двох президентів

 • 07-06-24 -
  Байден вибачився перед Зеленським за затримку з постачанням Україні зброї

 • 07-06-24 -
  Шольц пояснив дозвіл Україні використовувати німецьку зброю для ударів по РФ

 • 06-06-24 -
  Висадці в Нормандії — 80 років. Чи відкриє Захід другий фронт проти Росії та чого боїться

 • 05-06-24 -
  США анонсували нові постачання озброєння Україні найближчими тижнями

 • 05-06-24 -
  ЗМІ: Саміт миру може домовитись про подальше "залучення представників РФ"

 • 04-06-24 -
  Бельгія пропонує позбавити Угорщину права голосу в Євросоюзі – ЗМІ

 • 04-06-24 -
  Шольц: Удари німецькою зброєю по цілях в РФ не загрожують ескалацією
 •