Політика > Навколо Світу

grominfo.eu

Підіграти США та позлити Китай: навіщо прем'єр Індії Нарендра Моді їде в Україну

П'ятниця, 23 серпня 2024 08:07
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии Індія від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну зайняла нейтральну позицію щодо цієї війни. Вона не змінилася навіть після двосторонньої зустрічі прем'єра Моді з Володимиром Путіним.

Поїздкою до Києва Індія намагається налагодити зв'язки зі США та посилити свої позиції у протистоянні з Китаєм. Експерти погоджуються, що істотних зрушень в українсько-індійських відносинах не станеться.

У п'ятницю, 23 серпня, Україну вперше в історії двосторонніх відносин планує відвідати прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді. Сам візит, як очікується, з міркувань безпеки триватиме лише кілька годин. Фокус зібрав інформацію про те, навіщо індійський лідер вирішив відвідати Київ, чи змінить Індія свій нейтралітет у питанні російсько-української війни та на що може розраховувати Володимир Зеленський під час зустрічі з Моді.

Індія та Україна

Як зазначили в Офісі президента України, візит Нарендри Моді до України у День державного прапора — це "перший в історії двосторонніх відносин візит глави індійського уряду до нашої держави".

Після початку повномасштабного вторгнення російських військ на територію України Індія зайняла нейтральну позицію: вона уникає прямої критики дій РФ, проте відкрито не підтримує російську агресію. Індія відмовляється долучатися до західних санкцій проти Росії, але водночас закликає до негайного припинення бойових дій і дипломатії.

Загалом в Українському інституті майбутнього (УІМ) виділяють чотири ключові позиції Індії, яких вона дотримується щодо російсько-української війни:

завершення війни між РФ та Україною потрібно досягати дипломатичним шляхом і на перемовинах, зокрема прямих переговорах президентів РФ та України;

повага до територіальної цілісності й суверенітету всіх країн-членів ООН, а також до міжнародного права;

зміна регіонального або глобального балансу сил зброєю неприпустима, порядок, заснований на правилах, має утриматися;

нейтралітет — це суверенне право будь-якої країни.

До речі, саме нейтралітетом, як суверенним правом будь-якої держави, на думку експертів, Індія виправдовує свої голосування в ООН, коли утримується від ключових резолюцій із засудженням російської агресії.

Тут також можна пригадати те, що Індія входила до числа тих країн, які на червневому Саміті миру у Швейцарії не підписали остаточну заяву, оскільки в ній засуджувалась агресія РФ.

Однією з причин такої позиції Індії експерти УІМ називають "нечіткий та незрозумілий" образ України для індійського суспільства та усталений імідж України як "відверто проамериканської держави", яку використовують у "проксі-війні" проти РФ.

Моді та Путін

В українському медіапросторі багато галасу наробив візит Нарендри Моді до Москви, де він зустрівся з президентом РФ Володимиром Путіним.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


Окрім звичайного побоювання, що індійський лідер може із нейтрального перейти у статус прихильників російського вторгнення в Україну, обурення викликало те, що сам візит відбувся у день російської атаки на дитячу лікарню "Охматдит".

"Величезне розчарування та нищівний удар по мирних зусиллях — бачити, як лідер найбільшої демократії світу обіймається з найкривавішим злочинцем у світі у Москві в такий день", — зазначив тоді Зеленський.

Проте зміни парадигми у ставленні до російсько-української війни з боку Індії, принаймні у публічному вимірі, не сталося.

"Як ваш друг, я завжди наголошував на тому, що конфлікти не можна вирішити на полі бою гарматами, бомбами й ракетами, ми робимо акцент на діалог і дипломатію", — сказав Моді під час зустрічі з Путіним.

Це прем'єр-міністр Індії повторив і 22 серпня під час офіційного візиту до Польщі. Там Моді сказав групі індійців, які проживають у польській столиці, що "це не епоха війни". За його словами, Індія є "прихильником постійного миру в цьому регіоні" і вірить у діалог і дипломатію для вирішення конфліктів.

Як зазначили журналісти видання Bloomberg, необхідність підтримувати хороші відносини з РФ спричинена залежністю Індії від дешевої російської нафти та зброї.

Крім того, за словами експертів Українського інституту майбутнього, у масовій свідомості індійців закріпилось усталене сприйняття Росії як "старого друга" із ностальгічно-позитивними згадками індійсько-радянської дружби та партнерства.

Нейтралітет Індії щодо російсько-української війни також пояснюється негативним сприйняттям західної політики та загалом антизахідних настроїв серед значної частини суспільства Індії. Натомість РФ не асоціюється у індійців з втручанням у внутрішні справи, імперіалізмом чи критикою за порушення прав людини.

Індія та Китай

За словами блогера Юрія Богданова, для Індії життєво важливо, щоб Росія залишалася нейтральною у протистоянні Індії та Китаю, чим також пояснюється нейтралітет Індії у російсько-українському протистоянні.

Річ у тому, що вже багато років Китай та Індія сперечаються за долину Галван у регіоні Ладакх у високогір’ї Гімалаїв, що розташована на індійсько-китайському кордоні. У 2020 році там спалахнуло чергове загострення, внаслідок якого загинули щонайменше 20 індійських військових.

У грудні 2022 року у мережі з'явилося відео жорстокого зіткнення між індійськими та китайськими військовими на їхньому спірному гімалайському кордоні.



У липні 2024 року міністри закордонних справ Індії та Китаю Субрахманьям Джайшанкар і Ван Ї домовилися "подвоїти зусилля", щоб розв'язати проблеми на спірних ділянках індійсько-китайського кордону.

"Обговорили якнайшвидше розв'язання проблем, що залишаються у прикордонних районах. Погодилися подвоїти зусилля з цією метою через дипломатичні та військові канали", — зазначив тоді Джайшанкар.

Проте протистояння між обома державами триває. На думку політолога Віктора Небоженка, Індія активізувалась на тлі невдалої спроби Китаю нав'язати Україні мирні перемовини з РФ.

"В українському питанні Китай зараз перебуває в дуже складному становищі. У них спільно з Бразилією був свій план, під який вони зібрали ледь не сотню країн і який, серед іншого, передбачав мир в обмін на території і зупинку вогню на лінії зіткнення. Але тут Україна заходить у Курську область і так лінія зіткнення виходить в районі Курська, а це руйнує весь китайський проєкт. І ось наразі Китай притих, а Індія натомість проявляє ініціативу", — пояснив Небоженко Фокусу.

Чого очікувати Зеленському від візиту Моді

Журналісти Bloomberg переконані, що поїздкою до Києва Моді намагається "налагодити" зв’язки зі США, які висловили розчарування та стурбованість візитом прем'єр-міністра Індії до РФ.

Водночас перетворюватися на посередника між державами, що воюють, Індія не буде, стверджує політолог Віктор Небоженко.

"Основний підтекст візиту Моді до України – це антикитайська гра, оскільки Пекін зараз має дуже і дуже непристойний вигляд зі своїми "мирними" пропозиціями. Виходить так, що Китай і Бразилію підставив зі своїм планом, і інших гравців. Тому Моді їде в Київ не через велику любов до України чи, навпаки, до Путіна. Він їде, тримаючи у кишенях антикитайські "цукерки", — зазначив Небоженко.

За його словами, Моді залишиться "листоношею" між Путіним та Зеленським і продовжуватиме триматися дуже дистанційно.

"Індія не є посередником, миротворцем і гарантом, а просто везе якісь документи. Це, відверто кажучи, трішки бентежить, оскільки свідчить про те, що у світі дуже мало країн, які готові бути повноцінними гарантами наших переговорів із Росією", — сказав Небоженко, коментуючи для Фокуса майбутній візит прем'єр-міністра Індії до Києва.

Крім того, сам зміст повідомлення, яке Моді має передати Зеленському від Путіна, навряд чи стане відомий суспільству.

"Вчинивши так, Моді не вигадає нічого нового — така практика діє в дипломатії десятиліттями. Такі повідомлення залишаються приватними та секретними, їх рідко оприлюднюють", — наголосив науковий співробітник Інституту досліджень Південної Азії в Національному університеті Сингапуру Аміт Ранджан.

Про те, що зустріч Зеленського з Моді навряд чи призведе до серйозних зрушень, говорять і журналісти Bloomberg.

"Моді навряд чи призведе до якихось важливих оголошень, хоча кілька угод, зокрема в галузі сільського господарства та оборони, перебувають у стадії розробки", — йдеться у матеріалі видання.

В Офісі президента вже анонсували підписання низки двосторонніх угод під час візиту прем'єра Індії.

"Під час візиту, зокрема, відбудуться переговори з президентом України Володимиром Зеленським, на яких вони обговорять питання двосторонньої та багатосторонньої співпраці. Також очікується підписання низки документів між Україною та Індією", — наголосили в ОП.

Ймовірно, що йдеться про українське державне підприємство "Зоря-Машпроєкт", яке веде переговори з приватними індійськими компаніями про спільне виробництво газових турбін, які використовуються на військових кораблях.

З індійського боку візит прокоментувала високопоставлена чиновниця Міністерства закордонних справ цієї держави Танмая Лал.

"Зустріч дасть можливість переглянути весь спектр відносин, включно з сільським господарством, економікою, обороною, фармацевтикою і зв'язками між людьми. Оборона є одним з головних стовпів багатогранних відносин між Індією та Україною", — сказав Лал.

Отже, можна зробити висновок, що Індії здебільшого важливий міжнародний ефект від візиту Нарендри Моді до Києва, а підписання кількох угод у сільському господарстві та обороні є своєрідним "приводом" до поїздки.

Натомість для Зеленського важливо зустрітися з Моді, щоб обговорити роль Індії у відновленні миру та схилити цю державу на свій бік.

  • 12-10-24 -
    Спикер Джонсон: Не имею желания дальше финансировать Украину

  • 11-10-24 -
    В Ірані заявили, що можуть змінити ядерну доктрину

  • 11-10-24 -
    ЄС відклав запровадження системи біометричного контролю на кордонах

  • 10-10-24 -
    Трамп відмовився від дебатів з Гарріс у жовтні

  • 09-10-24 -
    У Пентагоні обговорюють можливість переносу "Рамштайну" у Німеччині

  • 08-10-24 -
    Сигнал Заходу для Путіна: чи є реальною формула "території в обмін на членство України в НАТО"

  • 08-10-24 -
    Росія зацікавлена в перемозі Трампа на виборах, Іран – в Гарріс – розвідка США

  • 08-10-24 -
    Франція передасть Україні винищувачі Mirage 2000 у першій половині 2025 року

  • 08-10-24 -
    Гарріс заявила, що не зустрічалась би з Путіним без України

  • 08-10-24 -
    Питання України стане "великою частиною" участі Байдена в "Рамштайні", - Білий дім

  • 07-10-24 -
    Ізраїль чи Палестина? Як війна на Близькому Сході впливає на вибори в США

  • 06-10-24 -
    Країни НАТО на "Рамштайн" запропонують конкретні кроки щодо вступу України до альянсу, - WP

  • 05-10-24 -
    Захід вже не боїться ядерних погроз Путіна, - Time

  • 03-10-24 -
    У Держдепі США дали оцінку плану перемоги України

  • 01-10-24 -
    Орбан погрожує Брюсселю через мігрантів

  • 01-10-24 -
    Держдеп США відповів, як Україна може бити вглиб Росії

  • 30-09-24 -
    ЄС готує новий вид санкцій проти Росії

  • 30-09-24 -
    Гельсінська комісія США закликає кардинально змінити стратегію щодо Росії

  • 29-09-24 -
    Байден про ліквідацію лідера "Хезболли": Акт справедливості для його жертв

  • 27-09-24 -
    Обережний скепсис. Як у США сприйняли план перемоги Зеленського і чи буде "зелене світло"

  • 27-09-24 -
    Як Україна опинилася в епіцентрі виборів у США і чому Трамп вирішив зустрітися із Зеленським

  • 27-09-24 -
    Трамп підтвердив зустріч із Зеленським

  • 26-09-24 -
    У Конгресі розслідують "зловживання" Байдена у співпраці з Зеленським, із натяком на імпічмент

  • 26-09-24 -
    30 країн і ЄС ухвалили Декларацію про підтримку відновлення України

  • 26-09-24 -
    Майк Джонсон не зустрінеться з Зеленським, бо "дуже зайнятий"

  • 25-09-24 -
    У Трампа заявили про погрози Ірану вбити його

  • 24-09-24 -
    Відбитки пальців та фото: ЄС змінює процедуру перетину кордону, у тому числі й для українців

  • 24-09-24 -
    Трамп назвав Зеленського "найкращим продавцем в історії"

  • 20-09-24 -
    Bloomberg: Секретна служба США перевіряє Маска після "жарту" про замахи на Байдена та Гарріс

  • 19-09-24 -
    Німеччина готує екстрену військову допомогу Україні через погіршення на фронті, - Reuters

  • 19-09-24 -
    Bloomberg: Гарріс планує зустрітися з Зеленським наступного тижня у Вашингтоні

  • 18-09-24 -
    Війна не закінчиться і в 2025 році: чи витримають партнери подальшу підтримку України у війні з РФ

  • 17-09-24 -
    Маск оскандалився дописом про замах на Трампа

  • 17-09-24 -
    Британія не дозволить Україні бити по цілях у Росії без згоди Штатів – ЗМІ

  • 16-09-24 -
    Як дебати вплинули на рейтинги Гарріс і Трампа

  • 13-09-24 -
    У Washington Post розкрили роль Гарріс в історії з війною РФ проти України

  • 13-09-24 -
    Трамп оголосив, що не буде брати участь у повторних дебатах з Гарріс

  • 13-09-24 -
    США і Британія обговорюють використання Україною британських ракет з навігацією США, - Bloomberg

  • 11-09-24 -
    Україна змушена задуматися про план "Б" у війні з Росією, — WSJ

  • 11-09-24 -
    ISW: Росія і Китай розвивають військово-технічну співпрацю

  • 11-09-24 -
    Трамп та Гарріс провели перші дебати: головні заяви

  • 10-09-24 -
    США і Китай обговорили напругу в Південно-Китайському морі на рівні командувачів

  • 09-09-24 -
    Юрій Ванетик розповів про майбутні дебати Харріс з Трампом і про Україну після виборів у США

  • 09-09-24 -
    Трамп заявив, що "дуже образився" на Путіна

  • 09-09-24 -
    Шольц виступив за те, щоб запросити Росію на другий Саміт миру

  • 09-09-24 -
    У Палаті представників підготували звіт з критикою Байдена за хаотичний вихід з Афганістану

  • 07-09-24 -
    З допомогою для Курського напрямку. Підсумки "Рамштайн-24" та яку зброю отримає Україна

  • 06-09-24 -
    Білий дім про "підтримку" Путіним Гарріс: він повинен припинити говорити про вибори – крапка

  • 06-09-24 -
    Прокурор МКС дав прогноз щодо арешту Путіна

  • 06-09-24 -
    "Рамштайн-24" у Німеччині. Що на порядку денному зустрічі союзників України

  • 05-09-24 -
    У США відповіли на "червоні лінії" Лаврова

  • 05-09-24 -
    У намаганні уникнути західних санкцій Росія покладається на кілька країн, - ISW

  • 05-09-24 -
    США оголосили санкції проти Симоньян та російських хакерів за втручання у президентські вибори

  • 03-09-24 -
    Вашингтон шукає нові виправдання: заборона США на удари по Росії сильно шкодить Україні, — ЗМІ

  • 02-09-24 -
    Китай відреагував на ядерні погрози Росії

  • 02-09-24 -
    Нетаньяху звернувся до Росії за допомогою в звільненні заручників з Гази

  • 31-08-24 -
    Операція України у Курській області є законною, хоч Київ і не попереджав НАТО, - Столтенберг

  • 29-08-24 -
    Боррель призвал не ограничивать Украину в использовании оружия для ударов по России

  • 28-08-24 -
    Британія не проти ударів ракетами Storm Shadow вглиб РФ: Telegraph назвав один нюанс

  • 26-08-24 -
    Авантюрний крок: США чекають розвитку операції ЗСУ в Курській області, — WSJ

  • 26-08-24 -
    Суд продовжив арешт засновнику Telegram Дурову

  • 25-08-24 -
    Засновника Telegram Дурова затримали у Франції, - ЗМІ

  • 23-08-24 -
    США мають намір створити мережу дрібних баз у Тихому океані на випадок війни з Китаєм

  • 20-08-24 -
    Трамп заявив, що готовий дати роботу Маску у своїй адміністрації

  • 20-08-24 -
    Небезпечне гальмування: Чому Зеленський закликає союзників активізувати постачання зброї

  • 20-08-24 -
    Ніколи не схилиться перед Путіним: Байден закликав голосувати за Гарріс та розкритикував Трампа

  • 19-08-24 -
    Іран може оголосити себе ядерною державою до кінця року, - голова Комітету з розвідки США

  • 16-08-24 -
    США заборонили Україні застосовувати ATACMS по Курській області: союзники назвали іншу ціль

  • 15-08-24 -
    Трамп, Байден та Гарріс стали мішенями іранської фішингової атаки – Google

  • 14-08-24 -
    Байден уперше прокоментував операцію ЗСУ в Курській області

  • 13-08-24 -
    Небезпечно не тільки для України: Кірбі пояснив ризики військової співпраці Росії та КНДР

  • 13-08-24 -
    Британія не дозволила Україні бити Storm Shadow під час наступу на Курщині – Telegraph

  • 13-08-24 -
    Маск може отримати посаду в Білому домі в разі перемоги Трампа

  • 13-08-24 -
    "Історично, блискуче, красиво" – сенатори США прокоментували операцію ЗСУ у Курській області

  • 13-08-24 -
    Трамп в інтерв'ю Маску пригадав, як радив Путіну не вторгатися в Україну

  • 12-08-24 -
    Козир для Гарріс. Чому дискусії про аборти стали топ-темою на виборах у США

  • 12-08-24 -
    Козырь для Харрис. Почему дискуссии об абортах стали топ-темой на выборах в США

  • 12-08-24 -
    Путін нічого не контролює – глава оборонного комітету Бундестагу про події під Курськом

  • 11-08-24 -
    Кампанія Трампа заявила, що хакери зламали її внутрішню комунікацію

  • 10-08-24 -
    Не чинять тиску на Україну: наступ Києва отримує "зелене світло" з боку союзників, — Politico
  •