Поїздкою до Києва Індія намагається налагодити зв'язки зі США та посилити свої позиції у протистоянні з Китаєм. Експерти погоджуються, що істотних зрушень в українсько-індійських відносинах не станеться.
У п'ятницю, 23 серпня, Україну вперше в історії двосторонніх відносин планує відвідати прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді. Сам візит, як очікується, з міркувань безпеки триватиме лише кілька годин. Фокус зібрав інформацію про те, навіщо індійський лідер вирішив відвідати Київ, чи змінить Індія свій нейтралітет у питанні російсько-української війни та на що може розраховувати Володимир Зеленський під час зустрічі з Моді.
Індія та Україна
Як зазначили в Офісі президента України, візит Нарендри Моді до України у День державного прапора — це "перший в історії двосторонніх відносин візит глави індійського уряду до нашої держави".
Після початку повномасштабного вторгнення російських військ на територію України Індія зайняла нейтральну позицію: вона уникає прямої критики дій РФ, проте відкрито не підтримує російську агресію. Індія відмовляється долучатися до західних санкцій проти Росії, але водночас закликає до негайного припинення бойових дій і дипломатії.
Загалом в Українському інституті майбутнього (УІМ) виділяють чотири ключові позиції Індії, яких вона дотримується щодо російсько-української війни:
завершення війни між РФ та Україною потрібно досягати дипломатичним шляхом і на перемовинах, зокрема прямих переговорах президентів РФ та України;
повага до територіальної цілісності й суверенітету всіх країн-членів ООН, а також до міжнародного права;
зміна регіонального або глобального балансу сил зброєю неприпустима, порядок, заснований на правилах, має утриматися;
нейтралітет — це суверенне право будь-якої країни.
До речі, саме нейтралітетом, як суверенним правом будь-якої держави, на думку експертів, Індія виправдовує свої голосування в ООН, коли утримується від ключових резолюцій із засудженням російської агресії.
Тут також можна пригадати те, що Індія входила до числа тих країн, які на червневому Саміті миру у Швейцарії не підписали остаточну заяву, оскільки в ній засуджувалась агресія РФ.
Однією з причин такої позиції Індії експерти УІМ називають "нечіткий та незрозумілий" образ України для індійського суспільства та усталений імідж України як "відверто проамериканської держави", яку використовують у "проксі-війні" проти РФ.
Моді та Путін
В українському медіапросторі багато галасу наробив візит Нарендри Моді до Москви, де він зустрівся з президентом РФ Володимиром Путіним.
Окрім звичайного побоювання, що індійський лідер може із нейтрального перейти у статус прихильників російського вторгнення в Україну, обурення викликало те, що сам візит відбувся у день російської атаки на дитячу лікарню "Охматдит".
"Величезне розчарування та нищівний удар по мирних зусиллях — бачити, як лідер найбільшої демократії світу обіймається з найкривавішим злочинцем у світі у Москві в такий день", — зазначив тоді Зеленський.
Проте зміни парадигми у ставленні до російсько-української війни з боку Індії, принаймні у публічному вимірі, не сталося.
"Як ваш друг, я завжди наголошував на тому, що конфлікти не можна вирішити на полі бою гарматами, бомбами й ракетами, ми робимо акцент на діалог і дипломатію", — сказав Моді під час зустрічі з Путіним.
Це прем'єр-міністр Індії повторив і 22 серпня під час офіційного візиту до Польщі. Там Моді сказав групі індійців, які проживають у польській столиці, що "це не епоха війни". За його словами, Індія є "прихильником постійного миру в цьому регіоні" і вірить у діалог і дипломатію для вирішення конфліктів.
Як зазначили журналісти видання Bloomberg, необхідність підтримувати хороші відносини з РФ спричинена залежністю Індії від дешевої російської нафти та зброї.
Крім того, за словами експертів Українського інституту майбутнього, у масовій свідомості індійців закріпилось усталене сприйняття Росії як "старого друга" із ностальгічно-позитивними згадками індійсько-радянської дружби та партнерства.
Нейтралітет Індії щодо російсько-української війни також пояснюється негативним сприйняттям західної політики та загалом антизахідних настроїв серед значної частини суспільства Індії. Натомість РФ не асоціюється у індійців з втручанням у внутрішні справи, імперіалізмом чи критикою за порушення прав людини.
Індія та Китай
За словами блогера Юрія Богданова, для Індії життєво важливо, щоб Росія залишалася нейтральною у протистоянні Індії та Китаю, чим також пояснюється нейтралітет Індії у російсько-українському протистоянні.
Річ у тому, що вже багато років Китай та Індія сперечаються за долину Галван у регіоні Ладакх у високогір’ї Гімалаїв, що розташована на індійсько-китайському кордоні. У 2020 році там спалахнуло чергове загострення, внаслідок якого загинули щонайменше 20 індійських військових.
У грудні 2022 року у мережі з'явилося відео жорстокого зіткнення між індійськими та китайськими військовими на їхньому спірному гімалайському кордоні.
У липні 2024 року міністри закордонних справ Індії та Китаю Субрахманьям Джайшанкар і Ван Ї домовилися "подвоїти зусилля", щоб розв'язати проблеми на спірних ділянках індійсько-китайського кордону.
"Обговорили якнайшвидше розв'язання проблем, що залишаються у прикордонних районах. Погодилися подвоїти зусилля з цією метою через дипломатичні та військові канали", — зазначив тоді Джайшанкар.
Проте протистояння між обома державами триває. На думку політолога Віктора Небоженка, Індія активізувалась на тлі невдалої спроби Китаю нав'язати Україні мирні перемовини з РФ.
"В українському питанні Китай зараз перебуває в дуже складному становищі. У них спільно з Бразилією був свій план, під який вони зібрали ледь не сотню країн і який, серед іншого, передбачав мир в обмін на території і зупинку вогню на лінії зіткнення. Але тут Україна заходить у Курську область і так лінія зіткнення виходить в районі Курська, а це руйнує весь китайський проєкт. І ось наразі Китай притих, а Індія натомість проявляє ініціативу", — пояснив Небоженко Фокусу.
Чого очікувати Зеленському від візиту Моді
Журналісти Bloomberg переконані, що поїздкою до Києва Моді намагається "налагодити" зв’язки зі США, які висловили розчарування та стурбованість візитом прем'єр-міністра Індії до РФ.
Водночас перетворюватися на посередника між державами, що воюють, Індія не буде, стверджує політолог Віктор Небоженко.
"Основний підтекст візиту Моді до України – це антикитайська гра, оскільки Пекін зараз має дуже і дуже непристойний вигляд зі своїми "мирними" пропозиціями. Виходить так, що Китай і Бразилію підставив зі своїм планом, і інших гравців. Тому Моді їде в Київ не через велику любов до України чи, навпаки, до Путіна. Він їде, тримаючи у кишенях антикитайські "цукерки", — зазначив Небоженко.
За його словами, Моді залишиться "листоношею" між Путіним та Зеленським і продовжуватиме триматися дуже дистанційно.
"Індія не є посередником, миротворцем і гарантом, а просто везе якісь документи. Це, відверто кажучи, трішки бентежить, оскільки свідчить про те, що у світі дуже мало країн, які готові бути повноцінними гарантами наших переговорів із Росією", — сказав Небоженко, коментуючи для Фокуса майбутній візит прем'єр-міністра Індії до Києва.
Крім того, сам зміст повідомлення, яке Моді має передати Зеленському від Путіна, навряд чи стане відомий суспільству.
"Вчинивши так, Моді не вигадає нічого нового — така практика діє в дипломатії десятиліттями. Такі повідомлення залишаються приватними та секретними, їх рідко оприлюднюють", — наголосив науковий співробітник Інституту досліджень Південної Азії в Національному університеті Сингапуру Аміт Ранджан.
Про те, що зустріч Зеленського з Моді навряд чи призведе до серйозних зрушень, говорять і журналісти Bloomberg.
"Моді навряд чи призведе до якихось важливих оголошень, хоча кілька угод, зокрема в галузі сільського господарства та оборони, перебувають у стадії розробки", — йдеться у матеріалі видання.
В Офісі президента вже анонсували підписання низки двосторонніх угод під час візиту прем'єра Індії.
"Під час візиту, зокрема, відбудуться переговори з президентом України Володимиром Зеленським, на яких вони обговорять питання двосторонньої та багатосторонньої співпраці. Також очікується підписання низки документів між Україною та Індією", — наголосили в ОП.
Ймовірно, що йдеться про українське державне підприємство "Зоря-Машпроєкт", яке веде переговори з приватними індійськими компаніями про спільне виробництво газових турбін, які використовуються на військових кораблях.
З індійського боку візит прокоментувала високопоставлена чиновниця Міністерства закордонних справ цієї держави Танмая Лал.
"Зустріч дасть можливість переглянути весь спектр відносин, включно з сільським господарством, економікою, обороною, фармацевтикою і зв'язками між людьми. Оборона є одним з головних стовпів багатогранних відносин між Індією та Україною", — сказав Лал.
Отже, можна зробити висновок, що Індії здебільшого важливий міжнародний ефект від візиту Нарендри Моді до Києва, а підписання кількох угод у сільському господарстві та обороні є своєрідним "приводом" до поїздки.
Натомість для Зеленського важливо зустрітися з Моді, щоб обговорити роль Індії у відновленні миру та схилити цю державу на свій бік.