Крім того, можна відмовитись від ВЛК, але у такому випадку буде штраф або навіть кримінальне покарання.
Територіальні центри комплектування (ТЦК) виписують направлення на військово-лікарську комісію (ВЛК) ледь не усім військовозобов'язаним, які з'являються у військкомати для оновлення даних чи для інших потреб. На огляд ідуть чоловіки до 25 років, громадяни, які прийшли для оформлення військових документів, медичні працівники тощо. Після ВЛК вони отримують висновок про придатність чи непридатність для військової служби. Юристи пояснили Фокусу, у яких випадках можна оскаржити результати медкомісії та як це зробити.
Які підстави для оскарження висновку ВЛК
Анна Даніель, адвокатка, керуюча "Адвокатського бюро Анни Даніель", описала, як має відбуватись ВЛК:
має бути рішення глави ТЦК про направлення на медогляд;
заводиться картка обстеження та медогляду;
тривалість медогляду (основних та додаткових лікарів) — до 14 днів;
огляд обов'язкових лікарів (хірург, терапевт, невропатолог, психіатр, офтальмолог, оториноларинголог, стоматолог, дерматолог) та інших, якщо є медичні покази;
проведення лабораторних досліджень та взятті аналізів — крові (загальний та серологічний, група, резус-фактор), сечі, рентген грудної клітини, кардіограма. Для чоловіків віком від 40 років — внутрішньоочний тиск та визначення рівня цукру;
Лікарі, які проводять медогляд, мають доступ до медичної системи з інформацією про стан здоров'я військовозобов'язаного, пояснили юристи. Якщо громадянин вважає, що якийсь його діагноз зігнорували, чи є порушення процедури огляду чи норм законодавства, то висновок щодо придатності можна оскаржити.
Підстави для оскарження ВЛК:
висновок щодо захворювання зробив лікар не тієї спеціалізації;
не врахували залежність між двома та більше хворобами;
лікар не вірно класифікував стан здоров'я відповідно до Розкладу хвороб, станів і фізичних вад;
у висновку про придатність не вказали, які саме військові обов'язки громадянин може чи не може виконувати в армії.
Є й інші підстави для оскарження, наголосила адвокатка. До нього можна додати, які мінімум, ще два пункти:
формальне проходження ВЛК ("на папері");
надшвидке проходження медкомісії — протягом 20 хвилин.
"Цей перелік не є вичерпним, тому підставою для оскарження можуть бути й інші обставини", — сказала інша співрозмовниця Фокусу, адвокатка Наталія Павловська.
Яка процедура оскарження ВЛК
Що потрібно знати військовозобов'язаному, а також військовому, резервісту, призовнику, якщо є незгода з результатом медогляду:
висновок районної чи міської ВЛК слід оскаржувати у обласному ТЦК або в суді;
термін судового розгляду — від трьох до шести місяців;
розмір судового збору — 1211,20 грн (40% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб).
Також юристи пояснили, що громадянин може відмовитись від проходження медкомісії. У такому випадку терцентр комплектування складає акт про відмову. Крім того, громадянина можуть покарати за порушення правил військового обліку та мобілізації. Покарання — або адміністративне (за ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення), або кримінальне (ст. 336, 337 Кримінального кодексу).
Зазначимо, 12 серпня юристка Марина Бекало пояснила, як часто громадяни повинні проходити медкомісію у ТЦК. Згідно з нормами законодавства, під час воєнного стану це слід робити раз на рік. З іншого боку, стежити за цим повинні працівники військкоматів, а не пересічні українці. Це означає, що терцентр повинен викликати на ВЛК, коли сплив термін попереднього висновку.
Нагадуємо, у червні з'явилось судове рішення у справі чоловіка, який не погодився з висновком ВЛК про придатність, хоч у минулому він мав відшарування сітківки. У іншому судовому розгляді пішли назустріч громадянину, який надіслав документи на відстрочку поштою, а в ТЦК це зігнорували.