Командир батальйону "Свобода" бригади наступу "Рубіж" Національної гвардії України Петро Кузик попередив, що при демобілізації може обвалитись фронт.
При цьому військовий наголосив, що вказану проблему слід розв'язувати комплексно, з врахуванням поганих темпів мобілізації, випадків самовільного залишення частини та нестачі техніки й грошей. Крім того, подібні питання повинні обговорювати військові з військовими, а чиновникам краще мовчати, сказав Кузик в ефірі "Радіо Свобода".
Заява комбата Петра Кузика щодо закону про демобілізацію, який четвертий рік поспіль не приймає Верховна Рада, пролунала під час розмови на YouTube-каналі медіа.
Військовий критично висловився щодо "смурфиків в галстуку", тобто про чиновників, які говорять про те, що демобілізація не можлива. На думку комбата, ця тема стосується лише військових. Зокрема, командири самі спілкуються на цю тему з побратимами, які порушують питання про завершення служби. Кузик пояснив, що їм, наприклад, можуть нагадати, що вони — досвідчені бійці, які єдині можуть тримати ділянку.
"На цю тему мають говорити військові з військовими своєю мовою. Отакі болючі теми не мають виходити від чиновників, особливо від тих чиновників, які працюють як рецептори. Ну, як там запекло, вони відреагують", — пояснив Кузик.
Командир батальйону "Свобода" перелічив основні проблеми, які він бачить щодо демобілізації.
- Проблема з демобілізацією дійсно стосується "втоми від служби", СЗЧ та відсутності чітких строків служби. Водночас, основна проблема — це важкі умови, в яких воює піхота. Кузик наголосив, що потрібно збільшувати "виживання піхоти".
- У війську зараз перебувають досвідчені бійці, які "на вагу золота". При цьому "відповідні служби не забезпечили набір, підготовку, а досвідчені підрозділи, які могли б замінювати втомлені, виснажені".
- Бійці готові прийняти чіткі терміни ротації — три-чотири місяці. У такому випадку військові точно знатимуть, що матимуть час на відновлення.
- Якщо буде відтік досвідчених кадрів, то з'явиться проблема з виживанням новачків, які прийдуть на зміну, та з втриманням лінії фронту.
"Іншого виходу немає: не можна зараз масово демобілізувати всіх бійців, хоча вони втомлені, хоча і це дуже несправедливо стосовно них. Бо просто може [сипанутись] лінія. Але треба було розробляти [раніше] підходи", — підсумував Кузик, згадавши про збільшення грошового забезпечення, насичення піхоти засобами РЕБ, артилерією, засобами розмінування тощо.