Надзвичайні події > В світі

grominfo.eu

Історична помилка. Як Берлін захищав "Північний потік-2" та що із справою про підриви

Понеділок, 03 червня 2024 08:11
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии Нещодавно розсекречені документи пролили світло на роль уряду Німеччини у просуванні проекту "Північний потік-2". І на відміну від офіційних заяв, вони показують тісну причетність влади до будівництва газопроводу з Росії.

Докладніше про це та про те, на якому етапі знаходиться розслідування справи про підриви у вересні 2022 року, - у матеріалі РБК-Україна.

Як у Німеччині просували проект: "хроніка історичної помилки"

"Північний потік-2" - це газопровід із Росії до Німеччини через Балтійське море завдовжки понад 1200 км. Його будівництво завершилося в 2021 році, він є розширенням "Північного потоку-1" (діяв з 2011-го). На відміну від попередника, не був запущений через повномасштабне вторгнення РФ в Україну.

Уряд Ангели Меркель послідовно захищав "Північний потік-2" як звичайний бізнес-проект. Через це Німеччина здобула репутацію країни "сліпої до російської агресії". Нещодавно виявлені документи підтверджують ці звинувачення, а газета Süddeutsche Zeitung опублікувала матеріал із заголовком "Хроніка історичної помилки".

Німецьке видання отримало доступ до документів міністерства економіки, засекречених через розслідування справи про підриви. Вони показують, як Меркель, її міністри, а потім канцлер Олаф Шольц підтримували проект, свідомо поставивши країну в залежність від російського газу.

"Ні спротив країн Східної Європи, Брюсселя чи Вашингтона, ні підлі дії путінського режиму нічого не могли змінити", - наголошує Süddeutsche Zeitung.

Про плани Росії на новий газопровід тодішній віце-канцлер та міністр економіки Зігмар Габріель дізнався у червні 2015 року. Проти проекту виступив словацький прем'єр Роберт Фіцо. За рік офіційні особи порадили Габріелю звернутися до Польщі та Словаччини, оскільки "якщо інтереси цих країн будуть дотримані, спротив має зникнути". Варшава та Братислава виступали проти через загрозу припинення транзиту газу по їхній території.

Міністерство економіки також підтримувало тісні контакти з Маттіасом Варнігом із керівництва Nord Stream 2 AG. Він - колишній агент таємної східнонімецької поліції "Штазі" та друг Володимира Путіна.

Міністерство не здавалося, коли багато країн виступили проти "Північного потоку-2". Будівництво намагався зупинити новий президент США Дональд Трамп. Його адміністрація запровадила санкції проти операторів.

Тоді компанія Nord Stream 2 AG профінансувала створення кліматичного та екологічного фонду у землі Мекленбург-Передня Померанія. Організація прагнула обійти санкції та допомогти завершити будівництво газопроводу. Коли на посаду президента в 2021 році вступив Джо Байден, санкції були пом'якшені і Nord Stream 2 AG уникла штрафів.

"Вже у червні 2021 року польський парламент звернув увагу на розміщення російських військ поблизу українського кордону та загрозу серйозного конфлікту на кордонах ЄС", - зазначає газета. Сейм закликав до негайної зупинки проекту, висловивши солідарність з Україною та країнами Центральної Європи, яким загрожує російський експансіонізм.

Але міністерство економіки Німеччини не відреагувало. На початку вересня 2021-го "Північний потік-2" було завершено, проте він застряг на стадії сертифікації. За кілька місяців Росія повномасштабно вторглася в Україну, проект заморозили, а 26 вересня 2022-го обидва "Північні потоки" були підірвані.

Розслідування триває досі.

На якій стадії справа про підрив "Північних потоків"

Потужні вибухи розірвали три із чотирьох ниток газопроводу "Північний потік" у міжнародних водах Балтійського моря. За деякими оцінками, за тиждень в атмосферу було викинуто понад 500 кілотон метану.

Північноатлантична рада НАТО назвала це "безрозсудним та безвідповідальним актом саботажу", а Путін - "актом міжнародного тероризму".

Вибухи сталися у виняткових економічних зонах Швеції та Данії, і обидві країни розпочали окремі розслідування. Початкова версія полягала в тому, що за вибухами, швидше за все, стоїть Москва.

Швеція закрила справу на початку лютого 2024 року, заявивши, що її юрисдикція не застосовується, оскільки не завдано шкоди ані громадянам, ані інтересам держави. За кілька днів завершили розслідування в Данії. Як заявила поліція Копенгагена, диверсія була навмисною, слідство - складним та масштабним. Але при цьому не надала деталей.

Для експерта з розвідки з університету в Оденсі Томаса Вегенера Фрііса справа "Північного потоку" - це гра без переможців, принаймні з датської точки зору. Місцева поліція та її секретна служба PET користуються найвищим рівнем довіри, і це одна з причин, чому не було критичних питань чи навіть обурення щодо припинення розслідування.

Винятком є Бо Ельк'єр із датської щоденної газети Information. Репортер працює над розслідуванням із вересня 2022 року. За його словами, зрозуміло лише те, що підрив був актом навмисного саботажу. Він також зазначив, що біля одного з місць диверсії військово-морський флот Данії стежив за російськими суднами. У справі 112 фотографій цих кораблів, але вони жодного разу не публікувалися.

На сьогодні слідство щодо підривів "Північних потоків" ведуть лише у Німеччині. Але про статус розслідування майже нічого невідомо. Німецький генеральний прокурор Єнс Роммель заявив NDR, що федеральна прокуратура перебуває в контакті зі слідчими органами інших країн. Проте деталі не коментуються.

"У зв'язку з розслідуванням, що триває, додаткова інформація не може бути надана", - додав він.

США, Росія чи Україна? Основні версії

Хоча поліція та спецслужби Данії та Швеції ніколи публічно не називали підозрюваних, у пресі висуваються кілька версій. Одна з них належить американському журналісту Сеймуру Хершу, чию репутацію дискредитовано через його любов до теорій змови.

У лютому 2023 року він опублікував статтю з посиланням на поінформоване джерело, в якому йшлося про нібито причетність США та Норвегії. Доповідь спростували в Осло та Вашингтоні. Не дивно, що Москва стала єдиною, хто погодився із цією версією.

У березні 2023-го вийшов матеріал The New York Times про те, що за підривами стоїть якась "проукраїнська група". Потім були публікації Die Zeit, ARD і SWR. За їхніми даними, версію про причетність до атак противників Путіна, не пов'язаних з керівництвом України, викладено в доповіді німецької розвідки.

Нібито за кілька днів до вибухів у тому районі побувала 15-метрова яхта "Андромеда" з невідомим вантажем. Судно орендувала польська компанія, що належить двом українцям. В операції нібито брали участь 6 осіб. Яхту повернули неприбраною, на столі в каюті було виявлено сліди вибухівки. Матеріали розвідки не містили інформації про замовників та виконавців.

Примітно, що навіть Путін назвав версію про "проукраїнську групу" безпідставною. Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус застеріг від поспішних висновків. Український слід вважається непереконливим, оскільки на яхті не було спеціального обладнання. Крім того, залишається відкритим питання, як диверсанти могли б потай провезти велику кількість вибухівки.

Проте "Андромеда", як і раніше, у центрі уваги слідчих. На думку Бо Ельк'єра, довести цю версію складно, оскільки через погоду на Балтійському морі люди на маленькій яхті мали лише один день на чотири надзвичайно складні занурення. Тим більше, що місця вибухів на відстані понад 70 км один від одного.

Журналіст-розслідувач схиляється до російського сліду. Незадовго до диверсії в зоні атаки були одразу шість російських кораблів. До них входять спеціальний корабель "СС-750" з міні-підводним човном на борту і два буксири, здатні виконувати операції на глибині 70-80 метрів за допомогою крана та барокамери. "Якщо ви спитаєте мене, я знаю, в якому напрямку вказує стрілка", - додав він.

У справі про підриви на "Північних потоках" досі більше запитань, ніж відповідей. Як пишуть західні ЗМІ, матеріали тримають під суворим контролем через дипломатичні наслідки того, що в результаті можуть виявити.

  • 19-11-24 -
    У Балтійському морі між Литвою та Швецією пошкодили ще один кабель зв’язку

  • 30-10-24 -
    У Британії сталася пожежа на верфі атомних підводних човнів

  • 17-10-24 -
    Судна "тіньового флоту" РФ залишають нафтові плями по всьому світу – ЗМІ

  • 12-10-24 -
    У Лівані внаслідок ізраїльського удару були поранені миротворці ООН

  • 03-10-24 -
    Ізраїль завдав авіаудару по Бейруту, є загиблі – ЗМІ

  • 01-10-24 -
    Ізраїль вдарив по Дамаску у Сирії: троє людей загинуло, серед них відома телеведуча

  • 18-09-24 -
    Reuters: Ізраїль заклав вибухівку в тайванські пейджери "Хезболли"

  • 16-09-24 -
    МЗС закликало Червоний Хрест і ООН долучитися до захисту прав цивільних на Курщині

  • 16-09-24 -
    CNN: Підозрюваний в імовірному замаху на Трампа підтримував Україну

  • 16-09-24 -
    Повінь у Європі: "Укрзалізниця" повідомила, які рейси скасовано

  • 29-08-24 -
    ФБР показало зброю, з якої стрілець намагався вбити Трампа

  • 14-08-24 -
    Польська прокуратура заявила, що підозрюваний у підриві "Північного потоку" виїхав до України

  • 04-08-24 -
    Іран стверджує, що лідера ХАМАС убила ракета малої дальності

  • 19-07-24 -
    Стався масштабний збій у роботі Microsoft: постраждали компанії по всьому світу

  • 15-07-24 -
    "Я повинен був померти": Дональд Трамп уперше прокоментував замах на себе

  • 14-07-24 -
    У Трампа стріляли: всі подробиці того, що сталося

  • 24-06-24 -
    Наступ Ізраїлю на Ліван може спровокувати Іран на відповідь – топвійськовий США

  • 17-06-24 -
    У Чехії на військовому полігоні здетонував боєприпас, є постраждалі

  • 21-05-24 -
    В Ірані визначили дату дострокових виборів президента

  • 20-05-24 -
    Президент і міністр закордонних справ Ірану загинули в авіакатастрофі

  • 16-05-24 -
    Після замаху Фіцо прооперували, загрози життю нема – ЗМІ

  • 22-04-24 -
    Ціллю атаки Ізраїлю по Ірану став куплений у РФ комплекс ППО С-300, — NYT

  • 12-04-24 -
    Російські хакери через пошту Microsoft викрали листування урядовців США - CISA

  • 01-04-24 -
    Іран попередив Росію про загрозу безпеці перед терактом у Підмосков'ї, - Reuters

  • 28-02-24 -
    США завдали ударів по 230 об'єктах єменських хуситів – Пентагон

  • 04-02-24 -
    США і Британія завдали нових ударів по хуситах у Ємені

  • 03-02-24 -
    США завдали авіаудару по проіранських об'єктах в Іраку та Сирії

  • 21-01-24 -
    В Ізраїлі відбулись масові протести з вимогою відставки Нетаньягу

  • 13-01-24 -
    Хусити помилково атакували танкер з російською нафтою

  • 12-01-24 -
    Застосовували підводний човен, били по радарах і ракетах: що відомо про удар по хуситах у Ємені

  • 26-12-23 -
    Ізраїль потребує понад 8 млрд доларів на оборону для продовження війни

  • 01-12-23 -
    Ізраїль відновив бойові дії у Секторі Газа і заявив, що ХАМАС порушив умови перемир'я

  • 14-11-23 -
    ЦАХАЛ оприлюднив докази того, що бойовики ХАМАСУ зберігали зброю в дитячій лікарні

  • 07-11-23 -
    США мають чотири цілі на Близькому Сході – Пентагон

  • 07-11-23 -
    В ЦАХАЛ заявили, що можуть дістатися до будь-якої точки на Близькому Сході

  • 01-11-23 -
    КПП "Рафах" відкрили для часткової евакуації іноземців та поранених

  • 26-10-23 -
    Готують наземну операцію: ізраїльська армія провела нічний рейд в Сектор Гази

  • 18-10-23 -
    Ракетний удар по лікарні в Газі: в арабських країнах спалахнули масові протести

  • 14-10-23 -
    Ізраїль вдарив по палестинцях під час евакуації з Сектора Гази – The Washington Post

  • 13-10-23 -
    Human Rights Watch звинуватила Ізраїль у використанні білого фосфору

  • 12-10-23 -
    Ізраїль атакував елітний підрозділ ХАМАС у Газі: ліквідували високопоставленого офіцера

  • 11-10-23 -
    Кількість жертв в Ізраїлі перевищила 1200 осіб, ЦАХАЛ атакував будинок родичів військового командира ХАМАС

  • 10-10-23 -
    Це воєнний злочин – Human Rights Watch розкритикувала облогу сектора Гази

  • 09-10-23 -
    Ізраїль контролює всі райони, але на території ще можуть бути терористи ХАМАС

  • 09-10-23 -
    Удари по базах бойовиків та вплив Ірану на атаку ХАМАС: головні події в Ізраїлі за ніч

  • 12-09-23 -
    У Лівії через прорив дамби від повені загинуло щонайменше 2 тисячі людей

  • 10-09-23 -
    Хунта Нігера звинуватила Францію у підготовці збройного вторгнення до країни

  • 25-08-23 -
    "Вагнерівці" у Білорусі активізувалися після зникнення Пригожина? Що кажуть прикордонники

  • 31-07-23 -
    Теракт у Пакистані: терорист-смертник підірвав себе на з'їзді політичної партії

  • 17-04-23 -
    Іран дав тюремні терміни 10 військовим за збиття літака МАУ в 2020 році

  • 14-04-23 -
    Шойгу підняв по тривозі весь Тихоокеанський флот РФ

  • 27-03-23 -
    Протести в Ізраїлі: демонстранти підійшли до будинку Нетаньягу, їх розганяли водометами

  • 13-02-23 -
    Землетрус у Туреччині та Сирії: понад 36 000 жертв

  • 06-02-23 -
    У Туреччині стався сильний землетрус: у країні оголошено найвищий рівень тривоги

  • 29-01-23 -
    У Міноборони Ірану заявили, нібито атака безпілотників на завод була "невдалою"

  • 15-01-23 -
    У Непалі розбився пасажирський літак з 72 людьми на борту, всі вони загинули

  • 23-11-22 -
    У Сирії ліквідували іранського офіцера, який відповідав за дрони та ракетну програму

  • 16-11-22 -
    "Малоймовірно": Байден заявив, що вибух у Польщі міг бути викликаний не ракетою з РФ, — Reuters

  • 14-11-22 -
    Виновника теракту в Стамбулі затримано, - МВС Туреччини

  • 30-09-22 -
    Пентагон: Зарано говорити, хто стоїть за пошкодженням "Північного потоку"

  • 29-09-22 -
    У Швеції виявили ще один витік газу з "Північних потоків"

  • 28-09-22 -
    Три країни підтвердили вибухи на "Північному потоці". В ЄК обіцяють рішучу відповідь

  • 27-09-22 -
    Аварія на ПП: Данія підвищує рівень готовності

  • 01-08-22 -
    Ситуація загострюється. Що відбувається між Сербією та Косово

  • 18-07-22 -
    Шольц виключив скасування санкцій ЄС, якщо війна закінчиться на умовах Росії

  • 17-07-22 -
    Францію та Іспанію охопили лісові пожежі: тисячі людей було евакуйовано

  • 17-07-22 -
    У Греції розбився український літак з боєприпасами

  • 04-07-22 -
    Стрілянина в Копенгагені: кілька людей загинули

  • 25-05-22 -
    Школяр відкрив вогонь у початковій школі в США, понад 20 загиблих

  • 31-03-22 -
    Чи готовий Азербайджан іти на конфронтацію з Росією?

  • 21-03-22 -
    Пасажирський літак розбився в Китаї, на борту було понад 130 людей

  • 04-03-22 -
    Чехія запровадила надзвичайний стан через наплив біженців з України

  • 20-01-22 -
    Білл Гейтс прогнозує пандемії, страшніші за COVID

  • 11-01-22 -
    Помер глава Європарламенту Давид Сассолі

  • 08-01-22 -
    МВС Казахстану: затримано майже 4,5 тисячі людей, серед них іноземці

  • 07-01-22 -
    МВС Казахстану заявило про 2,3 тис. затриманих та загибель 18 силовиків. Про вбитих протестувальників мовчать

  • 06-01-22 -
    Росія направила військових до Казахстану. Вони увійдуть до складу "миротворців" від ОДКБ

  • 06-01-22 -
    Масштабна операція по "зачистці" проходить в Алмати

  • 05-01-22 -
    Казахстан: у мережі поширюють "вимоги протестувальників" про повне перевантаження влади

  • 05-01-22 -
    Сутички біля мерії Алмати. Кількість постраждалих йде на десятки
  •