Політика > Різне

grominfo.eu

Символічна політика

Середа, 30 травня 2012 19:01
E-mail Друк PDF
За відсутності особливих досягнень у царині реальної політики діюча влада на чолі з президентом Януковичем все більше вдається до експлуатації символів у своїй буденній роботі.

Наявність безпрецедентної повноти влади жодним чином не спонукає вище державне керівництво до впровадження успішних практик державного управління, подолання кризових явищ у суспільстві та економіці.

І навіть попри такі очевидні, здавалося, провали у сфері державного будівництва, рейтинги президента та очолюваної ним партії стабільно перевищують психологічну планку в 20%.

Відповідно до даних останніх соціологічних опитувань, якби вибори президента відбувалися на початку травня 2012 року, майже 22% виборців (з тих, хто готовий взяти участь у виборах) віддали б свої голоси діючому главі держави.

Ув’язнена лідерка опозиції Тимошенко могла б розраховувати лише на 16% голосів. З огляду на такі електоральні реалії, які жодною мірою не корелюють зі станом справ в економічній, соціальній і гуманітарній сферах, виникає закономірне запитання: завдяки чому маятник суспільної підтримки такий поблажливий до нинішніх владоможців?

Відповідь на це питання, очевидно, лежить поза межами раціонального сприйняття дійсності.

Маючи засоби для тотального домінування в політичному дискурсі на тлі інтелектуального та ідеологічного примітивізму учасників опозиційного руху, партія влади вдало продукує смисли, засновані на традиційних політичних символах.

І не важливо, що використовувані владою політичні та ідеологічні маркери є пустою обгорткою, в яку можна загорнути будь-що, навіть тотальне обмеження громадянських прав і свобод, як це відбувається нині, – значна частина суспільства, в силу історичного досвіду та політичної інерції, звикла сприймати символи в якості елементів реальної політики.

В перекладі з грецької термін "символ" означає "об’єднання, з’єднання" і походить від грецького "symbolon" – умовний речовий розпізнавальний знак для членів певної групи людей, таємного товариства; речовий або умовний код, що позначає або нагадує певне поняття, образ, втілює якусь ідею.

Політичні символи, які впливають переважно на емоційну складову людської сутності, є потужним інструментом здійснення політичної влади через значний потенціал психологічного впливу, адже люди інстинктивно вірять в їх важливість.

Наприклад, в 1903 році завдяки виходу з 2-го об’єднавчого з’їзду РСДРП опозиційних до Леніна делегатів, "ленінці", які перебували в меншості, почали іменувати себе "більшовиками".

Від самого початку президентства Януковича його супроводжували не надто прихильні символи: то двері парламенту зачинилися прямо перед його носом в ході інавгурації, то вінок впав під час спільної з Медведєвим церемонії покладання квітів. Проте в подальшому президент та його оточення почали використовувати символи на свою користь.

Головним символом в діяльності президента став символ реформ – не самі реформи, але всього лише їх віртуальний образ. Спекуляції на термінології дозволили не лише переконати частину суспільства в проведенні якихось позитивних перетворень, але й повсякчас лякати чиновників невідворотністю відповідальності за провал цих же таємничих реформ.

Насправді ж, гучним словом "реформи" декорували будь-які законодавчі ініціативи незалежно від їх спрямування і отриманих результатів.

Це стосується так званих адміністративної (звільнення частини держслужбовців), пенсійної (підвищення пенсійного віку), судової (нівелювання ролі Верховного Суду) та низки інших "реформ".

Чільне місце в пантеоні символів діючої влади посідає конституційна реформа.

Під її прапором в Україні вже третій рік відбувається поступова трансформація конституційно закріпленої форми державного правління – чи не основної складової конституційного ладу, право на зміну якого, відповідно до 5 статті Конституції, належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.

Відбувається це шляхом революційних в масштабах світової правової доктрини рішень Конституційного суду, ординарних законів і підзаконних актів.

Символічна конституційна реформа ще на етапі формування складу уповноваженого на розробку проектів цієї самої реформи органу – конституційної асамблеї – зайшла так далеко, що незабаром, на підставі прийнятого 17 травня 2012 року закону, всі органи державної влади включно з парламентом зобов’язані будуть буквально ловити слова президента про напрями бюджетної політики і на їх основі готувати проекти бюджетів всіх рівнів.

Важко навіть уявити, яких масштабів набуде конституційна реформа після початку активної роботи конституційної асамблеї.

Вочевидь, навіть "трійки НКВС" видаватимуться дитячими пустощами у порівнянні з конституційними новелами, пропонованими членами конституційної асамблеї за результатами "узагальнення практики реалізації Основного Закону України, з урахуванням досягнень та тенденцій розвитку сучасного конституціоналізму".

Маємо визнати, що провідні державні інститути (президент, парламент, Конституційний суд), які відповідають за правотворення, не розглядають право в якості санкціонованих державою загальнообов’язкових норм поведінки.

Вони маніпулятивно розширюють фокус праворозуміння за рахунок існуючих моделей суспільно-політичних відносин, наявного рівня правової культури в державі та практики вибіркового правозастосування.

Все це дозволяє не просто де-факто змінювати модель взаємодії органів державної влади, але й нав’язувати елементи російської моделі керованої (або фасадної) демократії з президентом-арбітром на чолі держави, формуючи символ всесильного батька-президента.

Не даремно в російській правовій науці вже давно дискутуються питання, пов’язані з необхідністю виокремлення в окремий вид президентської гілки влади. Не виключено, що на часі з’явитися схожим процесам й в Україні.

Не менш показовим символом, експлуатованим владою, є фінальна частина Чемпіонату Європи з футболу. Повторюючи словосполучення "Євро-2012" й граючи на європейських амбіціях частини українського суспільства, очільники держави вивели з економіки безпрецедентні кошти, не спромігшись натомість завершити навіть першочергові приготування.

Останні реляції віце-прем’єра Колеснікова про намір "доробити" трасу Київ-Житомир вже після футбольного чемпіонату не лише дисонують з попередніми бравурними запевняннями про нібито повну готовність України до зустрічі іноземних гостей, але й значно розширюють відомі горизонти чиновницького лицемірства.

Адже жодні "недопрацювання" не можуть перекрити собою ефект самого факту проведення Євро в Україні, завдяки чому кожен українець може не лише відчути себе трішки ближче до Європи, але й стати, нехай на місяць, цією самою Європою.

Неможливо не згадати й символічну "мовну реформу", яка стала чи не єдиною можливістю для кількох не обтяжених жодними позитивними почуттями до своєї країни регіоналів триматися в центрі суспільної уваги.

"Борці" за права всіх не україномовних громадян під акомпанемент підбадьорливих вигуків ідеологів формування "Русского мира" пропонують перетворити Україну на унікальну в світовому вимірі територію без будь-яких мовних обмежень – такий собі рай для космополіта.

І дарма, що Європейська хартія регіональних мов або мов меншин містить норму про те, що її положення не повинні шкодити офіційним мовам і необхідності вивчати їх. В Україні, нагадаємо, єдиною державною мовою, відповідно до статті 10-ї Конституції, є українська.

Що казати, якщо навіть боротьба з корупцією у виконанні представників правлячого режиму, носить суто символічний характер і подається громадянам так, ніби після "посадки" останнього члена уряду екс-прем’єра Тимошенко саме явище "корупція" зникне з політичного лексикону.

І якби не Інтернет, ЗМІ та поки ще наявна можливість подорожувати до більш розвинених країн, які, на превелике щастя, стараннями влади ще не перетворилися на символи, українці б ніколи не дізналися, що Україна посідає 152 місце з 183 в рейтингу сприйняття корупції (або 41 місце з 43 за опитуваннями топ-менеджерів, поступаючись лише Колумбії та Бразилії).

163 місце з 179 за рівнем економічної свободи, 145 місце (серед 183 країн) за сприятливістю умов для підприємницької діяльності, а податкова система України за витратами часу і ресурсів займає 181 місце з 183 (гірше тільки у Венесуелі і Білорусі).

Лише завдяки символам нинішні політичні лідери мають можливість створювати видимість роботи, повністю ігноруючи реальний стан справ в державі і суспільстві.

Адже самі по собі символи вже виступають сформованими феноменами політичної системи, які виконують свою функцію в силу смислового навантаження.

Інша річ, що використання символів у політичній діяльності має бути спрямоване на підвищення рівня власної легітимності та досягнення позитивних результатів.

А от з цим у влади суттєві проблеми: неподоланний когнітивний дисонанс, який виникає у більшості українців від споглядання прірви між дійсністю та офіційними рапортами українських чиновників, провокує не лише загострення психічних хвороб, але й відчуження влади від її суверенного джерела – народу. Символічна влада має символічну легітимність.

Сергій Балан

Джерело
Tags:     владa народ      чиновник

  • 30-04-24 -
    В Україні планують спростити міжнародний розшук

  • 22-04-24 -
    Операція "Майдан-3" триває - Буданов

  • 19-04-24 -
    Речницю Сил оборони півдня Гуменюк звільнили

  • 16-04-24 -
    Зеленському направили на підпис законопроект про мобілізацію

  • 16-04-24 -
    Закордонний паспорт в обмін на військовий квиток: що чекає на українців за кордоном за новим законом про мобілізацію

  • 13-04-24 -
    За адресою, на роботі, на блокпосту. Повістки можуть вручати не тільки ТЦК

  • 11-04-24 -
    В Україні можуть запровадити новий статус замість "обмежено придатного". Що відомо

  • 09-04-24 -
    Кадрові зміни в ЗСУ. Звільнено командувачів ОК "Південь" та "Захід", - джерела

  • 09-04-24 -
    Керівник Мінкульту відреагував на хейт довкола бронювання працівників цирку та медіа

  • 05-04-24 -
    Мобілізувати треба з 18 років: чи піде влада на цей крок

  • 24-03-24 -
    У Раді розповіли, що хочуть зробити з "обмежено придатними" до служби в ЗСУ

  • 18-03-24 -
    Батальйон "Інвалід": всіх непридатних 2-3 групи на перекомісію

  • 06-03-24 -
    WSJ дізнався про участь України у війні в Судані проти Росії

  • 01-03-24 -
    Демобілізація та відтермінування: у Раді розглянули правки до законопроєкту про мобілізацію

  • 29-02-24 -
    Тиск спрацює? Що дадуть Україні зміни в управлінні держпідприємствами

  • 27-02-24 -
    Клименко пояснив, чому не мобілізують поліцейських

  • 22-02-24 -
    Зеленський дозволив іноземцям служити в Нацгвардії

  • 10-02-24 -
    Чотири завдання для Сирського: чи зможе новий головком змінити хід війни

  • 09-02-24 -
    Кабмін розширив повноваження ТЦК на час мобілізації: що зміниться

  • 04-02-24 -
    Україна та Франція наблизилися до фіналізації угоди про гарантії безпеки

  • 01-02-24 -
    Мобілізація в Україні: хто не підлягатиме призову за новим законопроектом

  • 31-01-24 -
    Кабмін передав у Верховну Раду оновлений законопроєкт про мобілізацію

  • 23-01-24 -
    У Раді зареєстрували законопроєкт про множинне громадянство. Про що в ньому йдеться?

  • 13-01-24 -
    Умєров розповів, які дрони отримає Україна завдяки новій допомозі від Британії

  • 12-01-24 -
    В оборонному комітеті розповіли, які зміни планують внести до законопроєкту про мобілізацію

  • 24-12-23 -
    У Мінцифри зробили заяву на тлі чуток про повістки в "Дії"

  • 19-12-23 -
    Британія допоможе Україні зміцнити морський потенціал – The Telegraph

  • 09-12-23 -
    Чарівне слово "де­мобілізація": хто воюватиме проти російських окупантів

  • 07-12-23 -
    Список з сюрпризами: стало відомо яку зброю Україна попросила у США

  • 04-12-23 -
    Студенти, строковики і не лише: у Раді розповіли деталі можливих змін у мобілізації

  • 24-11-23 -
    Успіхи ЗСУ та "єдиний марафон": як сформувалося уявлення українців про перемогу

  • 23-11-23 -
    Кремль почав реабілітувати найманців "Вагнера", які влаштували заколот, - британська розвідка

  • 08-11-23 -
    Важливий день. Україна сьогодні очікує рішення від ЄС щодо початку переговорів: що відомо

  • 05-11-23 -
    "Мобілізують кожного п'ятого": чому служити в ЗСУ будуть не всі

  • 01-11-23 -
    Мобілізація в Україні: чи вручатимуть військовозобов'язаним жінкам повістки в листопаді

  • 24-10-23 -
    "Нові можливості": СБУ ледь не ліквідувала главу Генштабу ЗС РФ Герасимова, — WP

  • 22-10-23 -
    Чи скасують відстрочку для "літніх студентів": в Раді дали пояснення

  • 17-10-23 -
    "Людей без досвіду на війну не заберуть": чому Ізраїль не закрив кордони в перші дні війни

  • 05-09-23 -
    Уже з 1 жовтня: кому з жінок доведеться стати на військовий облік

  • 23-08-23 -
    Україна погодилась на "гібридний трибунал" для Росії, але зі змінами

  • 18-08-23 -
    Туреччина збудує другий корвет для потреб ВМС України

  • 17-08-23 -
    Зеленский одобрил продолжение военного положения

  • 22-07-23 -
    300 тисяч невиїзних: Арахамія цікавиться, чи заборонити виїзд за кордон родичам держслужбовців

  • 11-07-23 -
    У Білому домі розповіли, чому США вирішили надати Україні касетні боєприпаси

  • 10-06-23 -
    У Міноборони обіцяють алгоритм вступу до НАТО

  • 25-05-23 -
    В ГУР розповіли про "розстрільний список" України

  • 20-05-23 -
    Байден оголосить про новий пакет військової допомоги Україні після зустрічі з Зеленським – Politico

  • 08-05-23 -
    Зеленський зробив 9 травня Днем Європи, а День перемоги запропонував на 8 травня

  • 05-05-23 -
    Минобороны предлагает ставить на воинский учет призывников только до 25 лет: среди причин мобилизация

  • 02-05-23 -
    Україні нічого не відомо про "мирну місію" Ватикану – ЗМІ

  • 19-04-23 -
    До воєнкоматів по-новому: де в Україні можуть видати повістку

  • 10-04-23 -
    Київ змінив свої плани через витік у США - ЗМІ

  • 02-04-23 -
    В Україні почав діяти закон про е-резидентство

  • 01-04-23 -
    Митрополит Павло отримав підозру від СБУ

  • 31-03-23 -
    "Ніхто за бороди таскати не буде": Данілов розкритикував УПЦ за небажання залишити лавру

  • 29-03-23 -
    Зеленський запросив Сі Цзінпіна в Україну

  • 21-03-23 -
    Британська розвідка: У РФ готуються помилувати вцілілих в’язнів-"вагнерівців", які пройшли війну

  • 21-03-23 -
    Нові поставки зброї Україні та візит Сі Цзіньпіна в РФ: новини за 20 березня

  • 02-03-23 -
    В Україні планують оптимізувати роботу військкоматів

  • 22-02-23 -
    Виступ Байдена у Варшаві та візит прем'єра Італії до Києва: новини за 21 лютого

  • 21-02-23 -
    Байден відвідав Україну та нова військова допомога від США: новини за 20 лютого

  • 20-02-23 -
    Байден їде до Польщі через рік війни в Україні: Bloomberg розкрив мету візиту

  • 12-02-23 -
    Кабмін оновив правила виїзду за кордон для чиновників

  • 09-02-23 -
    Росія на кордоні із сусідніми країнами хоче встановити систему розпізнавання облич

  • 09-02-23 -
    Україна почне готувати кадровий резерв для Криму, – Верещук

  • 06-02-23 -
    В Україні продовжать воєнний стан і мобілізацію: Зеленський вніс законопроєкти до Ради

  • 28-01-23 -
    "Ніде не прописано". Чи повертатимуть з-за кордону чоловіків в Україну для мобілізації

  • 23-01-23 -
    Військове керівництво отримало завдання створити резерви особового складу – Зеленський

  • 13-01-23 -
    Велика делегація Єврокомісії відвідає Україну 2 лютого

  • 05-01-23 -
    Макрон пообіцяв Україні необхідну військову техніку: що саме поставить Франція

  • 04-01-23 -
    Кабмін затвердив новий порядок військового обліку в Україні: що змінилося

  • 17-12-22 -
    Зеленського просять ветувати закон про посилення відповідальності для військових

  • 18-11-22 -
    Танки, САУ, ППО. Чим посилять українську армію західні партнери за підсумками "Рамштайн-7"

  • 04-11-22 -
    Рада ухвалила важливий закон щодо мобілізації та "броні" співробітників: кого не заберуть до армії

  • 01-11-22 -
    В МЗС закликали відкликати запрошення Путіну на саміт G20 та виключити Росію

  • 21-10-22 -
    Маск запитав у Медведєва, як справи в Бахмуті

  • 04-10-22 -
    Електронне громадянство. Хто може стати е-резидентом та як це допоможе Україні

  • 01-10-22 -
    Зеленський скасував осінній призов і відтермінував демобілізацію

  • 08-09-22 -
    Військовий облік для жінок відклали на рік – Маляр

  • 05-09-22 -
    Військовий облік жінок. У Міноборони назвали три спеціальності, які потрібні Генштабу
  •