Політика > Сусіди

grominfo.eu

Всі проти Санду. Чого очікувати від виборів у Молдові і чи буде російський реванш

П'ятниця, 18 жовтня 2024 09:12
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии У цю неділю, 20 жовтня, у Молдові відбудуться президентські вибори та референдум про вступ до ЄС.

Які є шанси у кандидатів та чим загрожує можливий реванш проросійських сил – читайте в матеріалі журналіста РБК-Україна Романа Кота.

20 вересня в Молдові відбудуться президентські вибори. І від них цього разу залежить куди більше, ніж зазвичай. За результатами голосування стане відома відповідь на вкрай важливе питання: чи здобуде Кремль чергову політичну перемогу на південних кордонах України.

Для України можливий програш нинішньої проєвропейської президентки Маї Санду точно означатиме появу нової проблеми з півдня.

"Це суттєво ускладнить взаємодію з сусідньою республікою. Може погіршити ситуацію з погляду двосторонніх стосунків та добрі домовленості щодо транзиту українських товарів, в тому числі залізницею, через Придністров'я до південних українських портів, які використовуються для експорту. Також буде проблема із постачанням озброєнь на територію України", – каже РБК-Україна політичний аналітик, керуючий партнер PGR Consulting Group LLC Руслан Рохов.

Водночас від Молдови Україна отримує вкрай обмежену гуманітарну допомогу, військової ж фактично немає. Навіть чутливе для Києва питання фактичного російського сателіта – самопроголошеного Придністров'я, більшість молдовських політиків намагаються оминати. Хоча президент країни Мая Санду публічно регулярно висловлює підтримку Україні.

Одна з причин такої підкресленої нейтральності полягає в тому, що Молдова залишається політично розділеною. В країні досі мають неабиякий вплив чи відкрито проросійські сили, чи замасковані агенти Кремля.

Плани Санду та опозиції на виборах

Загалом передвиборчу ситуацію у Молдові можна описати як "забіг Маї Санду на другий термін з перешкодами". Це тест на довіру до проєвропейського керівництва Молдови, адже Мая Санду перебуває на посаді президента з 2020 року. І рейтинги справді дають їй серйозні шанси на перемогу.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


Згідно з опитуванням Aspen Institute/Watchdog Moldova від 7 жовтня, Санду має рейтинг 36,1%. На другому місці – висуванець Партії соціалістів, колишній генеральний прокурор Александр Стояногло з 10,1%, за ним – популіст Ренато Усатий із 7,5%. Незалежна кандидатка, колишній башкан Гагаузії (автономний регіон на півдні Молдови – ред.) Ірина Влах отримала 4,1%.

Всі троє суперників Санду раніше були пов'язані з Росією, але зараз не роблять на цьому акцент.

"Немає явного прокремлівського наративу в цій кампанії, хоча загалом по коментарях, які дають кандидати, по тому що вони обіцяють, по головних гаслах можна судити про те, за які цінності вони виступають. Наприклад, жоден з кандидатів, крім Маї Санду і Октавіана Цику, не каже, яке його ставлення до того, що відбувається в Україні. Що дає нам право відносити їх до категорії Путінферштеєрів",– каже Youtube-каналу РБК-Україна політичний аналітик, колишній представник Молдови в Раді Європи та ООН Олексій Тулбуре.

Putinversteher перекладається з німецької як "ті, хто розуміє Путіна". Це узагальнююча назва проросійських сил у Європі від "Альтернативи для Німеччини" до "Національного об'єднання" Марін Ле Пен у Франції та інших крайніх правих чи крайніх лівих партій. Кандидати від таких політичних сил виступають за безумовний мир, припинення вогню, що кінець кінцем означає капітуляцію України і мир на умовах Росії.

Та, як видно з опитувань, Мая Санду не набирає понад 50% голосів, потрібних для перемоги у першому турі. І саме на це робить ставку опозиція. Проросійські сили обрали стратегію – йти на вибори різними колонами, знаючи політичні реалії Молдови, коли кандидата можуть досить просто зняти з виборів.

Приміром, так сталося у листопаді 2023 року, за два дні до місцевих виборів. Прем’єр-міністр Молдови Дорін Речан підписав рішення про те, щоби зняти партію "Шанс" з виборів та скасувати реєстрацію усіх її кандидатів. Ця політсила належить Ілану Шору – одіозному олігарху-втікачу, який засуджений у Молдові за участь у крадіжці 1 млрд євро з банківської системи та зараз переховується у Москві.

Раніше політик очолював партію, що носила його ж прізвище – "Шор". Навесні минулого року Конституційний суд Молдови оголосив її "неконституційною". Однак Шор на такий випадок купив запасну партію "Шанс" з такою ж символікою, як і "Шор". І навіть після зняття другої партії про остаточну поразку Шора не можна говорити. Він підготував кандидатів-дублерів. Тож в умовах Молдови таке політичне свавілля, як би до нього не відноситись, було одним з небагатьох способів заблокувати відверто проросійські сили.

Під президентські вибори Шор намагався просунути нового кандидата Василе Боля, а також створити вже третій блок партій – "Перемога". Однак, і кандидату, і блоку партій відмовили у реєстрації.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


"Якби був відомий єдиний кандидат від Кремля, його б поточна влада республіки Молдова зняла б з виборів. Як це відбулось з Василе Боля, який був конкретно афілійований з групою партій, яку курує Ілан Шор",– каже Рохов.

За його словами, Ілан Шор залишається головним фінансистом політичного реваншу Росії в Молдові. Він, зокрема, виступає як адміністратор в організації електоральних сіток скупки виборців.

"У нього в мережі понад 130 тисяч громадян республіки Молдова, які щомісячно отримують фінансування загальним обсягом близько 15 млн доларів. Це не враховуючи, що є ще видатки на засоби масової інформації, підконтрольні телеграм-канали, роботу пропагандистів, штабів",– каже експерт.

В день виборів всі 130 тисяч мають проголосувати за кандидата, якого вкажуть координатори Шора.

Всі ці факти стали відомі завдяки розслідуванням журналістів та молдовської влади.

Отже, Маї Санду протистоїть ціла група проросійських кандидатів, які охоплюють більшість електорального спектру. У випадку другого туру всі вони мають об'єднатися навколо одного, який залишиться в перегонах. Найімовірніше, таким кандидатом стане Александр Стояногло, колишній Генпрокурор Молдови. На вибори його висунула партія соціалістів на чолі з проросійським екс-президентом країни Ігорем Додоном.

Попри наявний рейтинг трохи більше 10%, він має цілком реальні шанси перемогти. У другому турі неабияку роль відіграють антирейтинги, адже виборці голосують не стільки "за", скільки "проти". З іншого боку, електоральна сітка у 130 тисяч голосів – це навіть для великої України багато. А в значно меншій Молдові мова йде про 10% виборців.

Референдум як політична технологія та символ

Аби оминути таку пастку, в команді Маї Санду роблять ставку на перемогу в першому турі. "Чисті" рейтинги їй цього зробити не дозволяють. Тож один з виходів – привести на дільниці якомога більше "своїх" виборців. Це суттєвий чинник, адже як правило, на президентських виборах у Молдові явка складає близько 50%. Це означає, що майже половина прихильників того чи іншого кандидата залишається вдома. Аби мобілізувати цей резерв, у команді Маї Санду оголосили референдум про вступ до Європейського Союзу, який пройде одночасно з першим туром виборів.

"Можна констатувати, що одночасний референдум з президентськими виборами – це політтехнологічний хід для того, щоб пов'язати європейський вибір з перемогою конкретного кандидата на посаду президента. Щоб мати більшу ймовірність перемогти у першому турі",– каже Рохов.

За опитуванням CBS-Axa, європейський вектор Республіки Молдова підтримують 63% населення. Проти – 32%. Не визначилися 3,2%. При цьому, частка тих, то планує проголосувати на референдумі складає 68,3%. Однак, чи вистачить цих голосів для перемоги у першому турі – залишиться інтригою до самого дня голосування.

Сам по собі референдум консультативний, але навіть у такій формі він буде мати важливе символічне значення.

"Якщо зараз референдум провалиться, це дасть можливість опонентам євроінтеграції та Кремлю посилити пропагандистський тиск на Молдову, заявляючи про те, що уряд тягне країну туди, куди народ не хоче. Якщо референдум відбудеться, це укріпить проєвропейський курс та надасть нових сил проєвропейським партіям",– каже Тулбуре.

Опозиція намагається провалити референдум, використовуючи все ті ж сітки виборців та агресивну пропаганду. Однак, тут немає єдності.За словами Тулбуре, частина проросійських сил закликає прийти і проголосувати на референдумі, частина – не брати бюлетень на дільниці.

Так само в контексті референдуму активізувалася проблема Придністров'я. Перша спроба дестабілізувати Молдову через цю невизнану республіку відбулася в березні цього року. Тоді "з’їзд місцевих депутатів" Придністров'я звернувся до Росії, а також інших країн та організацій по захист, нібито через економічну блокаду з боку Молдови. Тоді звернення залишилося без відповіді. Не в останню чергу, через те, що місцеві придністровські еліти не бажали лізти на рожен та повноцінно включатися в конфлікт за вказівкою Кремля.

Зараз же Придністров'я звинуватило Молдову у небажанні враховувати голоси мешканців невизнаної республіки на референдумі. Ба більше, у заяві зовнішньополітичного відомства Придністров'я йдеться навіть про можливість провести свій власний референдум.

Офіційна влада Молдови заявила, що "це маніпуляція, найімовірніше, виконана за вказівкою зовнішніх сил". Разом з тим, поблизу Придністров'я у так званій зоні безпеки буде відкрито три десятки дільниць для придністровців.

На президентських виборах "карту Придністров'я" активно не розігрували, але цього не можна виключати у майбутньому.

Інтрига на майбутнє

Хто б не виграв президентські вибори, для Молдови політична турбулентність ще триватиме принаймні протягом наступного року. Услід за президентськими відбудуться і парламентські вибори. Формально це має статися до осені, однак співрозмовники РБК-Україна не виключають, що вибори відбудуться раніше.

"Саме парламент формує уряд, фактично офіційну політику Молдови відносно всіх внутрішніх питань. І тут ми бачимо значно більші загрози, ніж на президентських виборах. Якщо в президентських виборах шанс перемогти Санду має 50 на 50, то можливість її партії сформувати монобільшість, як це було в цьому складі парламенту, близька до нуля",– каже Рохов.

Наразі партія Маї Санду PAS досягла своєї електоральної стелі у 30-33%, тож для формування коаліції їй будуть потрібні союзники. Проблема в тому, проєвропейських партій, які б змогли подолати прохідний бар'єр поки що немає.

Водночас опозиційні сили, що відзначилися під час президентської кампанії мають великі шанси потрапити в парламент. І зрештою сітки Шора дозволяють йому завести своїх людей під будь-яким брендом.

"Відтак, сьогодні в інтересах України поява нових політичних сил в Молдові, в електоральному центрі та справа для того, щоб вони зайшли в парламент. Щоб разом з PAS мати шанс сформувати проєвропейську більшість",– зазначає Рохов".

Наразі в Молдові поставлено на карту дуже багато. Тож буквально у найближчому майбутньому може з'явитися ще більше крутих поворотів, на які доведеться реагувати з Києва.
Tags:     Молдова      ООН      банк      Додон

  • 01-02-25 -
    Фіцо заявив, що командир "Грузинського легіону" нібито планував переворот у Словаччині

  • 27-01-25 -
    Вибори в Білорусі: результати екзит-полів, реакція опозиції та України

  • 26-01-25 -
    Білоруси "обирають" Лукашенка на сьомий термін

  • 23-01-25 -
    ISW проаналізував, як Росія приховує "економічні труднощі" через війну в Україні

  • 22-01-25 -
    "Розсердимося та дамо відсіч": Орбан погрожує Україні програшем за зупинку транзиту газу з РФ

  • 16-01-25 -
    "Обмін територіями", без НАТО і без армії: Путін озвучив ультиматум для завершення війни, деталі

  • 03-01-25 -
    \Фіцо погрожує обмежити допомогу українцям у Словаччині через зупинку транзиту

  • 29-12-24 -
    РФ прагне виключити Талібан і ХТШ зі списку терористів, - ISW

  • 27-12-24 -
    Небезпечний блеф Кремля: які ризики несуть для України нові заяви Лаврова щодо війни

  • 27-12-24 -
    Путін відкинув пропозицію мирного плану, яку розробляє команда Трампа – ISW

  • 25-12-24 -
    РФ відкидає перегляд умов для переговорів з Україною, - ISW

  • 17-12-24 -
    Небензя: Росія готова йти на переговори з тими, хто готовий прийняти реальність

  • 14-12-24 -
    Роскомнадзор заблокував росіянам доступ до Viber

  • 13-12-24 -
    Молдова вводить режим надзвичайного стану

  • 12-12-24 -
    В уряді Польщі чекають швидкого перемир'я в Україні

  • 30-11-24 -
    Що дають Путіну погрози "Орешником" — висновки ISW

  • 29-11-24 -
    Ще одна Угорщина? Чи стане Румунія новим проблемним сусідом України після виборів

  • 27-11-24 -
    Румунський "Трамп": як проросійський політик перемагає на виборах президента

  • 22-11-24 -
    Путін посилює ядерні погрози, а бійці КНДР можуть нічого і не навчитися в боях проти України — висновки ISW

  • 06-11-24 -
    Путін поки не планує вітати Трампа з перемогою на виборах – Пєсков

  • 04-11-24 -
    Вибори в Молдові і перемога Маї Санду: результати голосування та заяви кандидатів

  • 01-11-24 -
    Росія проти ЄС/НАТО. Другий тур виборів президента Молдови зберігає інтригу

  • 25-10-24 -
    "Жодних перемовин": Путін заявив, що отримав від України секретну мирну пропозицію

  • 23-10-24 -
    На саммите БРИКС Россия попытается создать механизмы поддержки войны против Украины, - ISW

  • 22-10-24 -
    "Тепер Молдова може піти в бік Москви". Що означають результати виборів у сусіда України

  • 21-10-24 -
    Санду заявила про безпрецедентні фальсифікації і не поспішає визнавати результати голосування

  • 07-10-24 -
    Фіцо заявив Шмигалю про "холодне ставлення" щодо вступу України у НАТО, але не в ЄС

  • 30-09-24 -
    У Кремлі відповіли, чи варто чекати ядерного удару після масованих дронових атак на РФ

  • 29-09-24 -
    Польща перешкоджатиме вступу України до ЄС: чому поляки згадали Волинську трагедію та що робити Києву

  • 24-09-24 -
    Спроби блокувати вступ України в ЄС через Волинь вписуються в політику Путіна – Дуда

  • 24-09-24 -
    Кремль готовий до переговорів з Україною тільки на умовах її капітуляції, — ISW

  • 17-09-24 -
    Журналісти викрили агенцію-підрядника Кремля із дезінформації, що дискредитує Україну

  • 12-09-24 -
    Путін дав наказ: Forbes розповіло деталі контратак ЗС РФ в Курській області

  • 10-09-24 -
    ISW: Кремль намагається знайти посередників для переговорів з Україною

  • 06-09-24 -
    Лукашенка втягують у війну: для чого РФ запускає "Шахеди" в бік Білорусі

  • 03-09-24 -
    Медведєв пригрозив тим, хто спробує заарештувати Путіна за ордером з Гааги

  • 02-09-24 -
    Путін раптом знову передумав: каже, ніколи не відмовлявся від переговорів

  • 31-08-24 -
    Туск: Україна не буде членом ЄС, якщо не врегулює історичні проблемні питання з Польщею

  • 28-08-24 -
    "Плюнь на ту Росію": Лукашенко заявив про пропозицію Заходу про перехід на бік України

  • 27-08-24 -
    "Вказує на серйозну підготовку": в ISW оцінили можливе вторгнення Білорусі в Україну

  • 21-08-24 -
    "Все стало на свої місця": у РФ розповіли, коли погодяться на мирні переговори з Україною

  • 19-08-24 -
    "Зривати було нічого": Захарова відреагувала на таємні переговори України та РФ у Катарі

  • 15-08-24 -
    Буря у склянці. Навіщо Путін та Орбан влаштували політичну виставу через нафту та санкції

  • 13-08-24 -
    Блефує в угоду Путіну. Навіщо Лукашенко підтягує танки до кордону з Україною

  • 02-08-24 -
    "Немає ніякої панацеї": у Путіна пригрозили Україні знищенням літаків F-16

  • 30-07-24 -
    Угорщина спростила умови в’їзду для росіян і білорусів – ЗМІ

  • 24-07-24 -
    Ліміт (не)обмежений. Чому РФ не зможе воювати роками, або коли у Путіна закінчаться люди

  • 24-07-24 -
    Міністр оборони Польщі: Україна не вступить до ЄС без вирішення "Волинського питання"

  • 22-07-24 -
    У РФ вигадали новий спосіб залучення "контрактників" без мобілізації, — ISW

  • 19-07-24 -
    Росія розширює географію учасників "євразійській системі безпеки", — ISW

  • 18-07-24 -
    ISW: Російські ЗМІ готують громадськість до тривалої війни

  • 13-07-24 -
    Білорусь готує операції під чужим прапором на кордоні з Україною, щоб показати китайцям свою силу, – ЦНС

  • 06-07-24 -
    Путін використав Орбана, щоб відмовитись від припинення вогню шляхом переговорів, — ISW

  • 02-07-24 -
    Угорське питання. У чому суть претензій до України та що відомо про "ультиматум" Орбана

  • 18-06-24 -
    ISW: Путін намагається готувати наступників режиму з числа своїх родичів і дітей чиновників

  • 14-06-24 -
    Путін втрачає Кавказ: що означатиме вихід Вірменії з ОДКБ

  • 12-06-24 -
    Росії потрібні нові снаряди: навіщо Путін зібрався до Кім Чен Ина

  • 06-06-24 -
    Путін пригрозив, що може завдавати удари по країнах, які постачають Україні зброю

  • 05-06-24 -
    Диверсії або теракти: чим реально може загрожувати РФ у відповідь на атаки її РЛС

  • 28-05-24 -
    Кремль оцінив перспективи конференції в Саудівській Аравії

  • 28-05-24 -
    ISW: Росія може підписати з Суданом угоду про обмін зброєю

  • 23-05-24 -
    В ГУР заявили, що знають кількість та місцезнаходження бункерів Путіна

  • 19-05-24 -
    Кремль знову заговорив про "буферну зону" в Україні: ISW пояснив, навіщо це росіянам

  • 16-05-24 -
    Сейм Польщі схвалив зміни правил допомоги українським біженцям

  • 16-05-24 -
    Бій на виснаження. Як Путін готується до затяжної війни та "мілітаризує" Росію

  • 15-05-24 -
    Путін хоче "гарантій безпеки" для Росії та відкритий до діалогу щодо України

  • 14-05-24 -
    Війна буде довгою. Що відомо про нового міністра оборони РФ Бєлоусова, котрим Путін замінив Шойгу

  • 08-05-24 -
    ISW: Росія в обхід санкцій закупила обладнання для літаків на $500 млн

  • 06-05-24 -
    "Ні з ким розмовляти": Лавров прокоментував можливі мирні переговори з Україною

  • 01-05-24 -
    Справа проти заступника Шойгу може торкнутися інших чиновників РФ, - розвідка Британії

  • 29-04-24 -
    "Доведеться виправдовуватися": Пєсков заявив, що долю Зеленського однозначно "вирішено"

  • 25-04-24 -
    Польща готова допомогти Україні повернути чоловіків призовного віку - Міноборони

  • 05-04-24 -
    ISW: Пєсков, Шойгу і Лавров активізували інформаційні операції

  • 01-04-24 -
    Країна-терорист вимагає від України видати "терористів", зокрема голову СБУ

  • 29-03-24 -
    "Не буде потрібно нічого визнавати": Лавров висловився про легітимність Зеленського після 20 травня

  • 26-03-24 -
    "СВО" закінчилася: яку "повноцінну" війну задумав Путін проти України

  • 22-03-24 -
    "Бракує 300 тис. рил". РосЗМІ повідомили, що міноборони РФ планує масовий набір в армію для повторного наступу на Харків

  • 19-03-24 -
    "Рекордна перемога" на виборах: Путін створив умови для тривалої окупації України, — ISW

  • 18-03-24 -
    Путін вперше згадав про смерть Навального і відзначився цинічною заявою

  • 18-03-24 -
    Путін після "перевиборів" лякає Третьою світовою в разі конфлікту РФ з НАТО
  •