Суспільство > Медицина

grominfo.eu

Реальна реформа чи зміна вивіски? Що сталося із МСЕК та чи можна там здолати корупцію

Вівторок, 29 жовтня 2024 10:09
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии Минулий тиждень в Україні відзначився скандалом із фальшивими інвалідностями прокурорів та неймовірним багатством керівників медико-соціальних експертних комісій (МСЕК).

На скандал відреагував президент України Володимир Зеленський. З цього приводу він навіть зібрав РНБО, після якого видав указ про реформування МСЕК, що передбачає розпуск цієї структури з 31 грудня 2024 року.

У Кабміні вже затверджено план реформування МСЕК, у Верховній Раді вже підготовлено законопроєкт про реформування МСЕК, а керівник Мінздраву вже прийняв кадрові рішення та заявив, хто буде виконувати функції центральної МСЕК. Наскільки важлива реформа МСЕК та чи вдасться подолати корупцію у цій сфері, розбирався «Апостроф».

«Інваліди» в строю

Нагадаємо, що першими фіктивними інвалідами виявились прокурори Хмельниччини. Як сказав генпрокурор України Андрій Костін, інвалідність оформив 61 прокурор Хмельницької області, в тому числі і керівник Олексій Олійник. Після скандалу Андрій Костін подав у відставку, почали масово звільнятись і прокурори з інвалідністю.

Потім, як виявилось, крім прокурорів, випадки з фіктивних інвалідностей є і в інших держорганах - митниці, податковій, місцевих адміністраціях і навіть у Пенсійному фонді.

22 жовтня відреагував на корупційний скандал керівник СБУ Василь Малюк, який заявив, що 64 посадовці МСЕК отримали підозри і було скасовано 4106 висновків про інвалідність.

Більше того, за словами Малюка, було викрито діяльність 8-ми угруповань, до яких входили представники МСЕК у Харківській, Рівненській областях та на Закарпатті.

За результатами перевірок, було звільнено керівництво Центральної МСЕК, керівників профільного департаменту МОЗ.

Президент своїм указом доручив у найближчі три місяці провести перевірку і перегляд необґрунтованих рішень щодо інвалідності, які були видані МСЕК, стосовно чиновників.

Для чого чиновникам фейкова інвалідність

Слід зазначити, що фіктивну інвалідність чиновники і не тільки роблять для того щоб: а) отримувати виплати та пільги, як, наприклад, прокурори; б) отримати звільнення від мобілізації.

Що стосується прокурорських. Якщо вони визнані особами з інвалідністю першої або другої групи, то мають право отримувати пенсію по інвалідності в розмірі 60% немаленької заробітної плати.

Тут варто додати, що Пенсійний фонд досить часто відмовляє людям в нарахуванні пенсій, в тому числі і по інвалідності. Причина – брак коштів. Як писав «Апостроф», аналітики OECD (Організація економічного співробітництва та розвитку) опублікували детальний звіт про ситуацію в українській пенсійній системі та дійшли невтішного висновку. У Пенсійному фонді України існує великий дефіцит коштів, який під час війни тільки збільшується. Але, як видно, прокурорам великі пенсії по інвалідності все ж таки виплачують, можливо за рахунок тих, хто їх реально потребує.

Крім того, група інвалідності — це ще й певний соціальний захист для працівника прокуратури. У цьому випадку без його згоди не можуть перевести на службу в інший регіон, а також звільнити чи скоротити.

Що замість МСЕК

«Після того, як МСЕК припинять свою діяльність як окремі юридичні особи, їхні функції буде передано кластерним і надкластерним лікарням», - пояснив міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко.

Ляшко також повідомив, що всі кластерні і надкластерні лікарні підключені до Електронної системи охорони здоров'я. Рішення про встановлення інвалідності ухвалюватимуться на основі даних, записаних у ЕСОЗ і це дасть змогу чітко відстежувати, який лікар, коли і який діагноз вносить, які дослідження і коли проводилися.

З 28 жовтня функції Центральної медико-соціальної експертної комісії виконуватиме Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності. Відповідний наказ підписав міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.

Що це таке і як воно буде працювати, поки не відомо і викликає багато питань.

У громадських організаціях, які об’єднують людей з інвалідністю, реформу МСЕК поки не коментують. Наприклад, голова Українського товариства сліпих Владислав Більчич зазначив у розмові з «Апострофом», що у членів їх організації проблем з МСЕК не було, з вимогою хабара з боку працівників МСЕК інваліди по зору не стикались.

«У нас все зрозуміло. У 18 років незрячий звертається до МСЕК і йому призначають групу інвалідності пожиттєво», - каже Більчич.

Також нічого поганого про МСЕК не можуть сказати і в об’єднанні інвалідів «Джерело натхнення» Голосіївського району столиці.

«Робота МСЕК нас задовольняє, хабара з нас ніхто не вимагав», - каже виданню голова організації Світлана Одинець. - Про реформу МСЕК чули, але, деталі не знаємо».

Законопроєкт вже готовий

Між тим, у Верховній Раді вже готовий законопроєкт про реформування МСЕК.

«Звичайно, що цей законопроєкт написали не за один день, - каже в коментарі «Апострофу» член комітету ВР України з питань здоров’я нації, медичної допомоги, мед страхування Дмитро Гурін. - Законопроєкт реформування МСЕК пішов на погодження в органи центральної влади ще до скандалу. Це планова історія. Міністр обіцяв, що з кінця року зміниться система, вони давно над цим працюють. На мій погляд законопроєкт дуже якісний і ми чекаємо його найближчим часом в парламент».

«Планується запровадити європейську модель, - пояснює нардеп. - Реформа змінює сам принцип оцінки — замість того, щоб дати людині статус і забути про неї, оцінюється втрата функціональності спеціальною комісією зібраною під кожного конкретного пацієнта з лікарів і спеціалістів по реабілітації, і розробляється план, як цю функціональність повернути. Тобто якщо раніше держава намагалась здихатись цієї людини, то зараз задача повернути її до активного і максимально повного життя в суспільстві».

Дмитро Гурін звертає увагу на те, що це корінна зміна, а геть не зміна вивіски, як вважається.

У зв’язку з ліквідацією МСЕК і необґрунтованими виплатами пенсій фейковим інвалідам, інваліди реальні б’ють на сполох, боячись, що і їхні мізерні пенсії теж ліквідують.

«Законопроєкт щодо реформування МСЕК, розроблений МОЗ, не торкається питань соціальної підтримки людей з інвалідністю, він регулює тільки оцінку втрати функціональності і реабілітації. Проте міністерка соціальної політики вже заявила, що після реформи продовжується дія всіх пільг і виплат», - каже Дмитро Гурін.

Чи допоможе реформа побороти корупцію

«МСЕК – це наслідок радянщини. Вся ідея в тому, щоб видати людині інвалідність і забути про неї. А тепер під час війни ця система стала розсадником корупції, бо дає можливість не йти в армію. МСЕК, як думаю, це зараз найкорумпованіша структура і добре, що її ліквідовують, - вважає нардеп Гурін. - Я думаю, що за півроку нова система налаштується».

А от політтехнолог Олексій Голобуцький сумнівається в тому, що нова система поборе корупцію при наданні інвалідності.

«Думаю, що нова система на перших порах, може дні два, буде працювати чисто, але потім знову будуть застосовані нові схеми, - пояснює в коментарі «Апострофу» Голобуцький, - розумієте, це бізнес, який кришує кримінал. Тут питання політичної волі еліти, звичайно, не у вигляді кампанійщини, як зараз. Потрібно дати чіткий сигнал, що корупція недопустима в нашому колі, і чиновники його зчитають».

На думку політтехнолога, побороти корупцію в Україні не можливо.

«Корупція – це кровоносна система, яка дозволяє людям існувати. У нас люди, на жаль, толерантні до корупції. Якщо можна якесь питання вирішити грошима, то вони його вирішують», - каже Голобуцький.

Між тим, заступник командира Третьої штурмової бригади Максим Жорін заявив, що суспільство повинне проконтролювати розслідування і добитися покарання всіх винних у корупційних схемах.

«Не так давно публікували цифри про нуль реальних вироків для корупціонерів МСЕК. Ці цифри мають змінитися, інакше можна взагалі ні на що не сподіватися в цій країні. І не менш важливо, щоб нова система не відкрила просто нові можливості для охочих заробити», - підсумував військовий.
Tags:     МСЕК      чиновник

  • 09-12-24 -
    Безкоштовні обстеження в Україні: що входить до пакета медичної допомоги сімейного лікаря

  • 03-12-24 -
    Пандемия Covid-19 могла произойти из-за утечки из китайской лаборатории, — комитет конгресса США

  • 30-09-24 -
    "Найстрашніше для нас": докторка наук розповіла, чи призведе хвороба Х до нової пандемії

  • 19-08-24 -
    Медогляд за 20 хвилин і неврахування діагнозів: які є підстави для оскарження ВЛК

  • 07-08-24 -
    Українців атакує FLiRT: головний санітарний лікар розповів, в чому небезпека нового варіанту коронавірусу

  • 06-08-24 -
    Після скандалу МОЗ створює раду з контролю відновлення "Охматдиту": хто увійде

  • 22-06-24 -
    Холера: українцям дали поради, як не заразитися

  • 19-06-24 -
    У МОЗ повідомили, як зменшити рівень шуму від генераторів

  • 16-06-24 -
    ПРОХОДЖЕННЯ ВЛК: ЧИ ОБОВ'ЯЗКОВО ЦЕ РОБИТИ ЧОЛОВІКАМ ДО 25 РОКІВ

  • 09-06-24 -
    ВЛК в Україні: нові правила і чи треба йти самому без направлення

  • 26-04-24 -
    Без "обмежено придатних": українців ділитимуть на чотири категорії за станом здоровʼя

  • 17-11-23 -
    Медичний канабіс. Що це таке і як Україна працює над його легалізацією

  • 04-11-23 -
    Гепатит А в Україні. Що потрібно знати про вірус і чи є вакцина

  • 21-09-23 -
    Нові ризики для тих, хто пройшов ВЛК: чи скасують висновки обмежено придатним

  • 22-02-23 -
    "Відмовимося від дурості": у Раді розповіли, як реформують лікарську комісію під час мобілізації

  • 21-12-22 -
    Мільйони українців зіштовхнуться із психічними проблемами через війну, — ВООЗ

  • 04-12-22 -
    Вчені назвали продукти, через які можна підхопити коронавірус

  • 10-08-22 -
    МОЗ: COVID-19 нікуди не подівся, захворюваність зростає

  • 01-08-22 -
    Тепер лише за рецептом. Правила купівлі антибіотиків в Україні змінилися

  • 31-07-22 -
    Електронний рецепт. Ціни на антибіотики в Україні підскочили на 15-20%

  • 18-05-22 -
    У ВООЗ хвилюються, що Маріуполем може поширитись холера

  • 12-05-22 -
    Північна Корея повідомила про перший випадок COVID-19

  • 30-03-22 -
    ЄС надасть Чехії, Словаччині та Молдові вакцини для українських дітей-біженців

  • 28-03-22 -
    Як держава може допомогти вирішити проблему дефіциту ліків

  • 11-03-22 -
    ВООЗ рекомендувала Україні знищити патогени в лабораторіях через вторгнення РФ

  • 03-03-22 -
    Понад 500 іноземних колег-медиків готові надавати медичну допомогу в Україні

  • 28-02-22 -
    Актуальна мапа працюючих аптек по всій Україні

  • 18-02-22 -
    В Україні вже 4,67 млн випадків COVID-19, за добу - 34 938

  • 17-02-22 -
    В Україні вже 4,63 млн випадків COVID-19, за добу - 33 330

  • 10-02-22 -
    В Україні вже 4,42 млн випадків COVID-19, за добу - 41 694

  • 09-02-22 -
    В Україні більше 38 тисяч нових випадків COVID

  • 07-02-22 -
    До 60 тисяч за добу. МОЗ прогнозує ріст COVID-заражень: коли саме

  • 05-02-22 -
    Україна отримає партію "Молнупіравіра": що відомо про таблетки від COVID

  • 01-02-22 -
    Українці вже можуть завантажити в "Дії" сертифікат про "бустер"

  • 30-01-22 -
    Антибіотики в Україні продаватимуть лише за е-рецептом: коли саме і як їх отримати

  • 25-01-22 -
    Українцям заплатять за бустерну вакцинацію

  • 24-01-22 -
    Вакцинація дітей від коронавірусу. Хто та як може отримати щеплення

  • 24-01-22 -
    Пенсіонери відсьогодні можуть купити ліки за "ковідну" тисячу

  • 19-01-22 -
    Уряд планує скоротити строк дії COVID-сертифікатів

  • 19-01-22 -
    В Україні вже 3,78 млн випадків COVID-19, за добу антирекорд січня - 12 815

  • 18-01-22 -
    Симптоми "Омікрону". МОЗ офіційно опублікував список

  • 15-01-22 -
    В Україні вже 3,74 млн випадків COVID-19, за добу - 10 569

  • 11-01-22 -
    В Україні планують дозволити вакцинацію дітей віком від 5 років

  • 10-01-22 -
    Україна скоротить дію covid-сертифікатів-МОЗ

  • 09-01-22 -
    У МОЗ закликали готуватися до чергової хвилі COVID

  • 06-01-22 -
    Україна вводить бустерну вакцинацію від COVID для всіх старше 18 років

  • 05-01-22 -
    Вакцинація нещеплених вчасно дітей від поліомієліту розпочнеться наприкінці січня, – МОЗ

  • 04-01-22 -
    У Японії заявляють, що розробили "довічну вакцину" проти Covid-19

  • 04-01-22 -
    У Франції виявили штам ковіду IHU: що про це відомо

  • 04-01-22 -
    В Україні вже понад 3,67 млн випадків COVID-19, за добу - 1 746

  • 03-01-22 -
    Бустерну дозу можуть дозволити для всіх охочих – санлікар

  • 31-12-21 -
    47,3% дорослих українців отримали принаймні одне щеплення проти коронавірусу

  • 30-12-21 -
    ВООЗ попередила про ризик "цунамі" заражень дельтою та омікроном

  • 29-12-21 -
    У МОЗ нагадали, коли викликати "швидку" в разі COVID

  • 28-12-21 -
    В Україні закриватимуть пологові відділення: хто потрапить під скорочення у 2022 році

  • 28-12-21 -
    В Україні вже близько 3,65 млн випадків COVID-19, за добу - 2 248

  • 26-12-21 -
    В Україні планують виробляти CoronaVac

  • 24-12-21 -
    В Украине зафиксировали новый вариант штамма "Дельта" — НАН

  • 23-12-21 -
    В Україні вже 3,63 млн випадків COVID-19, за добу - 7 312

  • 22-12-21 -
    В Україні всі центри вакцинації закриють на два дні: названо дати

  • 21-12-21 -
    Підтверджено. Штам "Омікрон" поширюється швидше і заражає вакцинованих, - ВООЗ

  • 20-12-21 -
    "Омікрон" в Україні. МОЗ надало 5 рекомендацій для населення: деталі

  • 17-12-21 -
    МОЗ розширило список професій з обов'язковим щепленням від ковіду

  • 17-12-21 -
    G7 про Omicron: Найсерйозніша загроза охороні здоров'я у світі

  • 17-12-21 -
    Локдауну не буде, але маски залишаться надовго, - Шмигаль Джерело: https://censor.net/ua/n3305697

  • 15-12-21 -
    В Україні почнуть робити вакцинацію від COVID для дітей від 5 років, але не в цьому році

  • 14-12-21 -
    Бідність, голод і нерівність. ВООЗ розповіла, що буде після закінчення пандемії

  • 13-12-21 -
    В Україні введуть третю дозу від COVID. Голова МОЗ сьогодні підпише наказ

  • 10-12-21 -
    Названі симптоми штаму Омікрон, при яких потрібно терміново звертатися до лікаря

  • 08-12-21 -
    "Омікрон" можуть нейтралізувати три дози вакцини Pfizer, - дослідження

  • 07-12-21 -
    COVID назавжди. Наступні пандемії будуть ще гіршими

  • 29-11-21 -
    Штам "Омікрон". Ляшко розповів, що відомо про новий вид COVID

  • 27-11-21 -
    Симптоми "на пам'ять". Що таке постковідний синдром і кому він загрожує

  • 25-11-21 -
    Ми не можемо виключати, що ревакцинацію від COVID-19 доведеться робити щороку, – ВООЗ

  • 21-11-21 -
    В Україні кількість COVID-щеплень різко впала

  • 19-11-21 -
    МОЗ попереджає про фейк щодо виплати "ковідної тисячі", який розганяють у соцмережах

  • 18-11-21 -
    Медиків, які виступають проти щеплень, покарають - МОЗ

  • 15-11-21 -
    Ізраїль схвалив вакцинацію дітей віком від 5 до 11 років

  • 09-11-21 -
    Обов'язкова вакцинація. Медиків також планують включити до списку професій, - Ляшко

  • 08-11-21 -
    Не хочеш укол, тримай таблетку: як будемо вакцинуватися від коронавірусу
  •