Політика > Різне

grominfo.eu

Успіхи ЗСУ та "єдиний марафон": як сформувалося уявлення українців про перемогу

П'ятниця, 24 листопада 2023 10:09
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии Згідно із соцопитуваннями, більшість українців вірять, що перемога у війні — це вихід на кордони 1991 року.

При цьому влада формулює перемогу ширше. А експерти кажуть, що з перемогою необов'язково настане завершення війни. Фокус розбирався, якою має бути перемога в уявленні українців і що на це впливає.

"В Україні немає запиту на перемогу", — таку думку озвучив ветеран АТО Мартін Брест у програмі "Хто з Мірошниченком?".

За його словами, українці не розуміють, якою буде перемога, а тому навіть ті, хто добре знається на військових питаннях, не може чітко сказати, на якому етапі бойових дій ми перебуваємо.

"Що це буде? Ми вийдемо на якісь кордони? Або ми підірвемо Кремль? Якщо я не знаю результату, я не можу прорахувати етапи його досягнення, на якому етапі війни ми перебуваємо", — додав Брест.

Як показують результати соцопитувань, понад 80% українців вважають перемогою звільнення всіх окупованих територій України. Такий меседж озвучують і представники влади.

Так, виступаючи у вересні 2023 року на Раді Безпеки ООН, президент України Володимир Зеленський назвав два основні пункти, які входять до мирного плану з припинення війни в Україні:

повне виведення всіх російських військ і військових формувань, включно з Чорноморським флотом, з усієї території України в межах кордонів 1991 року;

повне повернення Україні контролю над усім державним кордоном і виключною економічною зоною в Чорному та Азовському морях, а також у Керченській протоці.

"Власне, тільки виконання таких двох пунктів матиме результат чесне, надійне і повне припинення бойових дій", — додав президент.

При цьому військово-політичне керівництво країни періодично озвучує додаткові критерії, формулюючи відповідь на запитання — що таке перемога.

Секретар Ради національної безпеки й оборони Олексій Данілов, наприклад, вважає, що перемога — це не тільки звільнення всіх територій, а й ядерне роззброєння РФ. А також припинення існування Росії в її нинішніх межах.

"Справжня Перемога України — це розпад Росії, зникнення її як цілісного суб'єкта історії та політики", — зазначав Данілов.

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний говорив, що перемога — це також створення сильної армії, яка не дасть РФ можливості повторити те, що трапилося.

"Україна повинна зробити все, щоб усе, що сталося і почалося 24 лютого 2022 року, ніколи в житті не повторилося", — зазначав Залужний.

Більшість не згодні на компроміси

У різні періоди повномасштабного вторгнення РФ соціологи запитували українців — що для них перемога у війні. За словами генерального директора КМІС Володимира Паніотто, понад 80% респондентів, відповідаючи на це запитання, кажуть — звільнення всіх окупованих територій.

"Ми провели сім досліджень, запитували — "чи згодні українці на територіальні поступки для якнайшвидшого досягнення миру і збереження незалежності". У шести дослідженнях з травня 2022 по травень 2023 року тільки 10% погоджувалися, решта були проти", — каже Фокусу Паніотто.

За словами соціолога, думка респондентів могла змінюватися залежно від додаткових запитань. Наприклад, якщо українців запитували — "чи згодні вони на компроміси, якщо в разі триваючої війни збільшиться загроза їхньому власному життю та життю їхніх близьких" — кількість тих, хто не згоден, знижувалася.

"Якщо ситуація з безпекою стає гіршою, у прифронтових регіонах кількість людей, які згодні на компроміси, збільшується. При цьому компроміси в дослідженнях пропонуються різні. Коли ми запитуємо — "чи згодні українці, щоб Крим залишився у складі РФ" — категорично "ні". Але якщо, наприклад, респондентам пропонують варіант заморожування війни на кілька років, упродовж яких окуповані території перебуватимуть під протекторатом ООН — тобто, не належатимуть ані Росії, ані Україні — більше людей погоджуються", — додає Паніотто.

Експерт вважає, що розуміння "перемоги" сформувалося під впливом двох чинників — успіхів ЗСУ на фронті та інформаційної політики, що транслюється через ЗМІ. Після початку повномасштабної війни в Україні посилився процес, який соціологи називають "угруповання навколо прапора". У той період рівень довіри до президента і ЗСУ сильно зріс. Реальні успіхи на фронті — звільнення Херсона, Харківської області — вплинули на формування уявлення людей про те, якою може бути перемога, а єдиний марафон — зміцнив ці уявлення.

Наразі, за словами соціолога, українці відчувають певне розчарування в результатах контрнаступу, що також, імовірно, впливає на розуміння перемоги.

"Останнє дослідження про те, чи згодні українці на компроміси, ми провели в жовтні 2023 року: 14% відповіли позитивно. Ми не запитували, чи відчувають українці розчарування, але припускаємо, що кількість згодних на територіальні поступки збільшилася на 4% з цієї причини. Усі наші дослідження ми проводили до статті [Головнокомандувача ЗСУ Валерія] Залужного, де він говорив, що все пішло не зовсім так, як планувало керівництво країни. Думаю, ця стаття теж вплинула на українців", — зазначає експерт.

Перемога не означає кінець війни

Поняття "перемога" і "кінець війни" можуть сильно відрізнятися, вважає військовий експерт, полковник запасу ЗСУ Олег Жданов. За його словами, гарантувати, що з виходом на кордони 1991 року війна завершиться, досить важко.

"Тому що якщо Росія не зазнає остаточного розгрому на полі бою, якщо вони відступлять, все може продовжитися в ізраїльському варіанті. Військово-політичне керівництво країни зобов'язане чітко сформулювати мету нашої перемоги і що для нас перемога. Тому що для звичайних українців перемога це звільнення територій і відновлення суверенітету України. А далі будемо дивитися за обставинами", — каже Фокусу Жданов.

Голова Українського центру безпеки і співробітництва Сергій Кузан також зазначав у розмові із Фокусом, що в Україні, як і раніше, немає чіткого позначення, чим має завершитися війна — перемир'ям чи капітуляцією ворога. Найкращим сценарієм була б капітуляція Москви. У такому разі контроль над ядерною зброєю перейшов би до міжнародної спільноти.

"Що мають на увазі ті, хто розмірковують про завершення війни? Деокупація територій України необов'язково призведе до повного завершення бойових дій. Якщо Росія збереже ракетний і авіаційний арсенал, вона може продовжити завдавати ударів", — говорив Кузан.

  • 30-04-24 -
    В Україні планують спростити міжнародний розшук

  • 22-04-24 -
    Операція "Майдан-3" триває - Буданов

  • 19-04-24 -
    Речницю Сил оборони півдня Гуменюк звільнили

  • 16-04-24 -
    Зеленському направили на підпис законопроект про мобілізацію

  • 16-04-24 -
    Закордонний паспорт в обмін на військовий квиток: що чекає на українців за кордоном за новим законом про мобілізацію

  • 13-04-24 -
    За адресою, на роботі, на блокпосту. Повістки можуть вручати не тільки ТЦК

  • 11-04-24 -
    В Україні можуть запровадити новий статус замість "обмежено придатного". Що відомо

  • 09-04-24 -
    Кадрові зміни в ЗСУ. Звільнено командувачів ОК "Південь" та "Захід", - джерела

  • 09-04-24 -
    Керівник Мінкульту відреагував на хейт довкола бронювання працівників цирку та медіа

  • 05-04-24 -
    Мобілізувати треба з 18 років: чи піде влада на цей крок

  • 24-03-24 -
    У Раді розповіли, що хочуть зробити з "обмежено придатними" до служби в ЗСУ

  • 18-03-24 -
    Батальйон "Інвалід": всіх непридатних 2-3 групи на перекомісію

  • 06-03-24 -
    WSJ дізнався про участь України у війні в Судані проти Росії

  • 01-03-24 -
    Демобілізація та відтермінування: у Раді розглянули правки до законопроєкту про мобілізацію

  • 29-02-24 -
    Тиск спрацює? Що дадуть Україні зміни в управлінні держпідприємствами

  • 27-02-24 -
    Клименко пояснив, чому не мобілізують поліцейських

  • 22-02-24 -
    Зеленський дозволив іноземцям служити в Нацгвардії

  • 10-02-24 -
    Чотири завдання для Сирського: чи зможе новий головком змінити хід війни

  • 09-02-24 -
    Кабмін розширив повноваження ТЦК на час мобілізації: що зміниться

  • 04-02-24 -
    Україна та Франція наблизилися до фіналізації угоди про гарантії безпеки

  • 01-02-24 -
    Мобілізація в Україні: хто не підлягатиме призову за новим законопроектом

  • 31-01-24 -
    Кабмін передав у Верховну Раду оновлений законопроєкт про мобілізацію

  • 23-01-24 -
    У Раді зареєстрували законопроєкт про множинне громадянство. Про що в ньому йдеться?

  • 13-01-24 -
    Умєров розповів, які дрони отримає Україна завдяки новій допомозі від Британії

  • 12-01-24 -
    В оборонному комітеті розповіли, які зміни планують внести до законопроєкту про мобілізацію

  • 24-12-23 -
    У Мінцифри зробили заяву на тлі чуток про повістки в "Дії"

  • 19-12-23 -
    Британія допоможе Україні зміцнити морський потенціал – The Telegraph

  • 09-12-23 -
    Чарівне слово "де­мобілізація": хто воюватиме проти російських окупантів

  • 07-12-23 -
    Список з сюрпризами: стало відомо яку зброю Україна попросила у США

  • 04-12-23 -
    Студенти, строковики і не лише: у Раді розповіли деталі можливих змін у мобілізації

  • 23-11-23 -
    Кремль почав реабілітувати найманців "Вагнера", які влаштували заколот, - британська розвідка

  • 08-11-23 -
    Важливий день. Україна сьогодні очікує рішення від ЄС щодо початку переговорів: що відомо

  • 05-11-23 -
    "Мобілізують кожного п'ятого": чому служити в ЗСУ будуть не всі

  • 01-11-23 -
    Мобілізація в Україні: чи вручатимуть військовозобов'язаним жінкам повістки в листопаді

  • 24-10-23 -
    "Нові можливості": СБУ ледь не ліквідувала главу Генштабу ЗС РФ Герасимова, — WP

  • 22-10-23 -
    Чи скасують відстрочку для "літніх студентів": в Раді дали пояснення

  • 17-10-23 -
    "Людей без досвіду на війну не заберуть": чому Ізраїль не закрив кордони в перші дні війни

  • 05-09-23 -
    Уже з 1 жовтня: кому з жінок доведеться стати на військовий облік

  • 23-08-23 -
    Україна погодилась на "гібридний трибунал" для Росії, але зі змінами

  • 18-08-23 -
    Туреччина збудує другий корвет для потреб ВМС України

  • 17-08-23 -
    Зеленский одобрил продолжение военного положения

  • 22-07-23 -
    300 тисяч невиїзних: Арахамія цікавиться, чи заборонити виїзд за кордон родичам держслужбовців

  • 11-07-23 -
    У Білому домі розповіли, чому США вирішили надати Україні касетні боєприпаси

  • 10-06-23 -
    У Міноборони обіцяють алгоритм вступу до НАТО

  • 25-05-23 -
    В ГУР розповіли про "розстрільний список" України

  • 20-05-23 -
    Байден оголосить про новий пакет військової допомоги Україні після зустрічі з Зеленським – Politico

  • 08-05-23 -
    Зеленський зробив 9 травня Днем Європи, а День перемоги запропонував на 8 травня

  • 05-05-23 -
    Минобороны предлагает ставить на воинский учет призывников только до 25 лет: среди причин мобилизация

  • 02-05-23 -
    Україні нічого не відомо про "мирну місію" Ватикану – ЗМІ

  • 19-04-23 -
    До воєнкоматів по-новому: де в Україні можуть видати повістку

  • 10-04-23 -
    Київ змінив свої плани через витік у США - ЗМІ

  • 02-04-23 -
    В Україні почав діяти закон про е-резидентство

  • 01-04-23 -
    Митрополит Павло отримав підозру від СБУ

  • 31-03-23 -
    "Ніхто за бороди таскати не буде": Данілов розкритикував УПЦ за небажання залишити лавру

  • 29-03-23 -
    Зеленський запросив Сі Цзінпіна в Україну

  • 21-03-23 -
    Британська розвідка: У РФ готуються помилувати вцілілих в’язнів-"вагнерівців", які пройшли війну

  • 21-03-23 -
    Нові поставки зброї Україні та візит Сі Цзіньпіна в РФ: новини за 20 березня

  • 02-03-23 -
    В Україні планують оптимізувати роботу військкоматів

  • 22-02-23 -
    Виступ Байдена у Варшаві та візит прем'єра Італії до Києва: новини за 21 лютого

  • 21-02-23 -
    Байден відвідав Україну та нова військова допомога від США: новини за 20 лютого

  • 20-02-23 -
    Байден їде до Польщі через рік війни в Україні: Bloomberg розкрив мету візиту

  • 12-02-23 -
    Кабмін оновив правила виїзду за кордон для чиновників

  • 09-02-23 -
    Росія на кордоні із сусідніми країнами хоче встановити систему розпізнавання облич

  • 09-02-23 -
    Україна почне готувати кадровий резерв для Криму, – Верещук

  • 06-02-23 -
    В Україні продовжать воєнний стан і мобілізацію: Зеленський вніс законопроєкти до Ради

  • 28-01-23 -
    "Ніде не прописано". Чи повертатимуть з-за кордону чоловіків в Україну для мобілізації

  • 23-01-23 -
    Військове керівництво отримало завдання створити резерви особового складу – Зеленський

  • 13-01-23 -
    Велика делегація Єврокомісії відвідає Україну 2 лютого

  • 05-01-23 -
    Макрон пообіцяв Україні необхідну військову техніку: що саме поставить Франція

  • 04-01-23 -
    Кабмін затвердив новий порядок військового обліку в Україні: що змінилося

  • 17-12-22 -
    Зеленського просять ветувати закон про посилення відповідальності для військових

  • 18-11-22 -
    Танки, САУ, ППО. Чим посилять українську армію західні партнери за підсумками "Рамштайн-7"

  • 04-11-22 -
    Рада ухвалила важливий закон щодо мобілізації та "броні" співробітників: кого не заберуть до армії

  • 01-11-22 -
    В МЗС закликали відкликати запрошення Путіну на саміт G20 та виключити Росію

  • 21-10-22 -
    Маск запитав у Медведєва, як справи в Бахмуті

  • 04-10-22 -
    Електронне громадянство. Хто може стати е-резидентом та як це допоможе Україні

  • 01-10-22 -
    Зеленський скасував осінній призов і відтермінував демобілізацію

  • 08-09-22 -
    Військовий облік для жінок відклали на рік – Маляр

  • 05-09-22 -
    Військовий облік жінок. У Міноборони назвали три спеціальності, які потрібні Генштабу

  • 29-08-22 -
    Зеленський присвоїв держнагороди міністрам, співакам, кварталівцям і журналістам УП і ЄП
  •