Економіка > Різне

grominfo.eu

Під ковпаком "Газпрому". Молдова знову на порозі енергокризи і їй потрібна допомога України

Вівторок, 10 грудня 2024 11:12
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии У Молдові назріває енергетична криза, яка може перерости в політичну.

Чому в цьому зацікавлена Росія і хто може допомогти Кишиневу, – розбирався спецкореспондент РБК-Україна Юрій Дощатов.

Молдова вже два роки не купує газ у російського "Газпрому", але її енергетична залежність від РФ залишається досить великою, що підтверджують останні події у країні.

Днями прем'єр-міністр Молдови Дорін Речан заявив, що проситиме парламент оголосити надзвичайний стан в енергетичному секторі. НС збирається запровадити і Придністров'я. Все через те, що в Молдові недостатньо запасів газу, і є ризики для електропостачання країни. "Існують ризики часткового, якщо не повного порушення постачання не лише газу, а й електроенергії", – заявив Речан.

Правий берег країни зараз закуповує газ у Європі – близько 1 млрд кубометрів на рік. Цей газ може бути російського походження, але для Молдови це не важливо – для Кишинева головне, що країна не залежить від контрактів із "Газпромом" (не враховуючи Придністров'я – ред.).

Російський газ в обсязі до 2 млрд кубометрів транзитом через Україну отримує лише непідконтрольне Кишиневу лівобережне Придністров'я. Цей газ використовується у тому числі для Молдавської ДРЕС, яка на 90% забезпечує електроенергією правий берег.

Нестача газу – проблема №1

Наразі Молдова зіткнулася одразу з кількома проблемами в енергетиці. Перша - нестача газу. Газ мала закуповувати компанія "Молдовагаз", мажоритарним акціонером якої є "Газпром", та Energocom. Але протягом весни-літа вони не запаслися ресурсом, і зараз потреба в газі забезпечена лише на 80%. Закупівлі газу проходили на Румунській товарній біржі і зберігався він у ПСГ Румунії та України. В Україні зберігати газ дешевше, оскільки обсяги сховищ значно більші. Нині у Кишиневі з'ясовують, хто з цих компаній винен більше.

Через недостатні запаси Молдові тепер доводиться закуповувати газ у Європі набагато дорожче. В результаті його ціну для побутових споживачів та бізнесу з грудня довелося підвищити на 27,5% – до 16,74 леїв (38 гривень). Після цього, 5 грудня, за допущені "управлінські помилки, що спричинили критичну ситуацію", було звільнено міністра енергетики Віктора Парлікова.

Політик вважає, що звільнений несправедливо і відповідальною за ситуацію називає компанію Energocom, а проблему з газом – перебільшеною. "Тема природного газу в Молдові відіграє набагато меншу роль, ніж представляється в інформаційному просторі. У Молдові 65% будинків опалюються печами і як основний енергетичний ресурс використовують дрова, всіх все одно хвилює тема газу", – заявив Парліков в ефірі TV8.

Наприкінці листопада Парліков проводив переговори в РФ з керівництвом "Газпрому" щодо можливостей постачання газу або через Україну, або через Туреччину. Але результатів вони не дали. "Газпром" лише вкотре нагадав Кишиневу про борг у 709 млн доларів, який, за його версією, накопичився ще 2021 року за постачання газу по старому контракту. Однак Кишинів як не визнавав, так і не визнає цього боргу.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


Проте в Молдові все ж таки сподіваються, що після припинення транзиту через Україну РФ перенаправить обсяги газу на альтернативний шлях поставок – через Туреччину.

"Газпром" має договірні зобов'язання, і ми виходимо з того, що вони їх виконають... Технічно та комерційно "Газпром" має можливість продовжувати постачання газу до регіону (Придністров'я – ред.) незалежно від ситуації з транзитом через Україну. Тому це питання їх вибору - виконувати існуючий контракт чи ні", - повідомили в Міністерстві енергетики РМ.

Там підтвердили, що позиція Кишинева полягає в тому, щоб "не перешкоджати зусиллям "Газпрому" постачати газ до Придністровського регіону як через територію України, так і альтернативними маршрутами".

Кишинів боїться кризи у Придністров'ї

Якщо поставок через Туреччину не буде, то в Кишиневі очікують ускладнень на лівому березі - там можуть виникнути проблеми з виробництвом електроенергії. "Це призвело б до кризи в Придністровському регіоні і, ймовірно, спричинило б хвилю внутрішньо переміщених осіб на правий берег"- заявили в Міненерго РМ.

Технічно можливості постачати до Придністров'я газ, який закуповується в Європі, є. Але він буде дорожчим. "Найбільша проблема полягає у забезпеченні оплати за газ у Придністровському регіоні, оскільки населення там звикло до дуже низьких тарифів, що навіть близько не покривають реальну вартість газу", – зазначили в Міненерго Молдови.

В уряді країни вже почали готувати мешканців Придністров'я до можливого підвищення цін на газ. Віце-прем'єр Молдови з реінтеграції Олег Серебрян попередив, що тарифи на правому та лівому березі можуть бути однаковими.

"За цей газ треба буде платити за ринковою ціною. Уряд надасть допомогу, можуть застосувати механізм компенсацій у холодний період, але про пільгові ціни для лівого берега не йдеться, оскільки газ закуповуватиметься на ринку, і за нього потрібно платити. Мешканці придністровського регіону платитимуть за газ стільки ж, скільки й решта Молдови. Є рівноправність, на правому та на лівому березі одні й ті самі громадяни, ми не робимо жодної різниці”, – сказав Серебрян.

Електроенергія – проблема №2

Друга проблема - електроенергія. За відсутності російського газу в Придністров'ї можуть виникнути серйозні ризики скорочення генерації електроенергії. Місцева ДРЕС фактично контролюється Росією, якій нічого не варто навіть за наявності альтернативного газу, якщо не повністю зупинити станцію, то скоротити виробництво електроенергії до обсягів, необхідних лише регіону. Джерела видання у Києві кажуть, що Кишинів враховує таку ймовірність і на робочих міжнародних зустрічах говорить про це.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


Дефіцит електроенергії теоретично можна покрити за рахунок імпорту з Румунії. Але практично з цим також можуть виникнути труднощі, вважає молдавський експерт в енергетиці Сергій Тофілат. "У Румунії теж створився дефіцит. Вони беруть (е/е – ред.) в Угорщині, Болгарії. Виходить, що на Балканах виник дефіцит, ціни підскочили, бо немає нормального поєднання з континентальною Європою – там ціни нижчі. Якщо ми ще увіллємося у цей ринок, ціни ще підскочать", – заявив він в ефірі Jurnaltv.md.

Якщо повністю замінити газ та електроенергію імпортом із Європи, то ціни у Придністров'ї зростуть у рази. "Тоді мешканці (Придністров'я – ред.) зазнають економічного шоку: ціна на газ зросте у 15 разів, а на електрику – у чотири. Кишиневу доведеться десь займати до 300 мільйонів євро на рік", – говорив Тофілат ще у березні 2024 року.

Його слова підтверджують, що в Молдові чудово знали та обговорювали можливі проблеми з постачанням енергоресурсів, але все ж сподівалися на продовження співпраці з Росією і не вдалися до пошуку альтернативи.

Чи може Молдові допомогти Україна

Невеликі обсяги газу та електроенергії Молдові теоретично могла б поставити Україна. Але сьогодні, враховуючи військову ситуацію та постійні обстріли енергооб'єктів, це практично неможливо, сказало РБК-Україна джерело в українському уряді.

"Раніше ми їм давали електроенергію. Але не зараз", – сказав співрозмовник. При цьому, за інформацією видання, Молдова просила Україну про допомогу з постачанням вугілля, яким хотіли замінити газ під час виробництва електроенергії. Але за характеристиками українське вугілля їм не підійшло.

Молдова збиралася закуповувати газ у НАК "Нафтогаз України" ще 2020 року. У грудні 2019 року, коли ще не було підписано новий транзитний контракт між НАК і "Газпромом", уряд РМ домовився з ЄБРР про акредитив на 50 млн доларів на випадок припинення транзиту. Передбачалося, що за ці гроші НАК і якості екстренної підтримки купить 0,4 млрд кубометрів газ у Європі і продасть його Молдові. Але акредитив не був використаний, оскільки транзит газу через Україну продовжився – "Нафтогаз" та "Газпром" підписали 30 грудня 2019 року новий контракт на транзит, термін дії якого спливає 31 грудня 2024 року.

Криза та її наслідки

Враховуючи комплекс проблем та невирішених питань, енергетична криза в Молдові цілком ймовірна. І вона буде не першою. Три роки тому в країні вже оголошували надзвичайний стан в енергетиці, коли восени 2021 року "Газпром" не хотів продовжувати контракт на закупівлю газу з "Молдовагаз", вимагаючи сплати боргу. Але тоді сторонам вдалося домовитись і контракт було продовжено на 5 років.

Наприкінці 2022 року РФ намагалася спровокувати кризу, скоротивши постачання газу до 5,7 млн кубометрів на добу. Такий обсяг газу повністю споживає Придністров'я. У РФ розраховували, що Кишинів забере цей газ для правого берега. Але план не спрацював, і Молдова почала купувати газ у Європі.

Нова криза може бути набагато серйознішою. До парламентських виборів у Молдові залишилося кілька місяців. Вони мають пройти влітку, але в країні вже говорять про дострокові вибори.

Енергетична криза в Молдові може стати вирішальним фактором на парламентських виборах, сприяючи зростанню популярності проросійських сил, які обіцяють "вирішити проблему" енергопостачання. У Гагаузії проросійські політики вже почали проводити мітинги з вимогами відставки уряду та президента Майї Санду, повідомляє молдавське агентство IPN.

Якщо до початку року вирішити енергетичні проблеми не вдасться, а поки це малоймовірно, країна зіткнеться з відсутністю газу і, можливо, з проблемами з постачанням електроенергії. Цілком імовірно, що труднощі триватимуть недовго – саме стільки, щоб люди відчули залежність від постачання енергоносіїв з РФ. Після чого Москва може піти на якісь "поступки", скажімо, погодиться на постачання газу через Туреччину.

Іншим питанням, яку ціну доведеться заплатити Кишиневу за такі "поступки" ? Експерт з питань енергетики Центру аналізу європейської політики (СЕРА) Сергій Макогон взагалі вважає, що в мета Москви – змусити Київ продовжити транзит російського газу. "Я особисто не бачу в Молдові критичних енергетичних ризиків. Думаю, цей скандал був штучно створений проросійськими силами, у тому числі, щоб підірвати довіру до чинного проєвропейського уряду і змусити Україну продовжити транзит російського газу після 2024 року", – заявив він у коментарі РБК- Україна. Але, дозволивши транзит Молдові, Україна не зможе відмовити Словаччині, яка також зацікавлена продовжувати отримувати газ через Україну.

Теоретично постачання газу до Молдови через Україну може продовжитися, якщо "Молдовагаз" змінить контракт з "Газпромом" і почне купувати газ на східному кордоні України. Такий варіант для транзиту не лише до Молдови, а і до інших країн допускали і в "Нафтогазі", і уряді України.

Крім того, Молдова теоретично може закачувати газ на зберігання до українських ПСГ, а потім відбирати його за необхідності. Поки що, за інформацією молдавських ЗМІ, Європейська комісія попросила Кишинів підготувати план на випадок припинення транзиту газу через Україну та готова надати підтримку, щоб гарантувати енергобезпеку країни.
Tags:     Газпром      Молдова      Транзит газу

  • 18-12-24 -
    Обнал "Вовиной тысячи": как действует "схема" и как с ней бороться

  • 13-12-24 -
    Індія продовжує зміцнювати економічні зв'язки з Росією, - ISW

  • 13-12-24 -
    "Укренерго" збільшило графіки відключень світла через ракетну атаку

  • 12-12-24 -
    Оборонний бюджет США на 2025 рік не містить продовження лендлізу – Маркарова

  • 11-12-24 -
    Їжа все дорожче: скільки українцям коштуватиме новорічний стіл

  • 11-12-24 -
    Адміністрація Байдена може посилити санкції проти експорту російської нафти – Bloomberg

  • 10-12-24 -
    Сім категорій: хто з українців може отримати подвійний страховий стаж

  • 05-12-24 -
    Соціальне житло для українців: що задумала влада

  • 04-12-24 -
    Сигарети подорожчають з 1 січня: Рада підвищила податок

  • 04-12-24 -
    Енергетика України потерпає від "Шахедів": що не так із "багаторівневою" системою захисту

  • 02-12-24 -
    Стара-нова епоха Трампа: чи готова Європа збільшити допомогу Україні на вимогу США

  • 29-11-24 -
    “Будемо вважати це помилкою друкаря”: Податки зростуть все-таки у грудні

  • 29-11-24 -
    Через удари РФ 3 діючі АЕС в Україні скоротили виробництво електроенергії, — МАГАТЕ

  • 28-11-24 -
    Голова Держфінмоніторингу Ігорь Черкаський звернувся до колег з нагоди Дня працівника системи фінансового моніторингу

  • 27-11-24 -
    Україна не качатиме газ із РФ. Чи готова Європа і в чому ризик для Молдови

  • 19-11-24 -
    Сума штрафу від ТЦК може подвоїтись через 15 днів: юристка розповіла подробиці

  • 14-11-24 -
    Пенсійні перспективи українців: працювати довше, платити більше

  • 13-11-24 -
    В Україні ввели відключення світла для бізнесу

  • 11-11-24 -
    Від нафти до електромобілів. Як перемога Трампа вплине на енергетику США та Європи

  • 11-11-24 -
    В Україні вводять екстрені відключення світла: у чому причина

  • 06-11-24 -
    Нафта і золото дешевшають на новинах із США

  • 05-11-24 -
    Держфінмоніторингом укладено Меморандум про взаєморозуміння з Expertise France

  • 05-11-24 -
    Україна на шляху до ЄС: як нашій країні не залишитися без робочих рук

  • 31-10-24 -
    Штраф за неоновлення даних: юрист роз'яснив наслідки його несплати

  • 31-10-24 -
    В Україні оголосили про початок опалювального сезону: якими будуть тарифи на газ і опалення

  • 28-10-24 -
    У двох областях України застосовано графіки відключення світла: що відомо

  • 28-10-24 -
    Бензин та дизель подешевшали: що буде з цінами на пальне до кінця року

  • 26-10-24 -
    FATF ухвалила рішення щодо продовження санкцій проти Росії: всі країни закликали бути пильними

  • 21-10-24 -
    В "Укроборонпромі" призначили нового гендиректора: було 20 претендентів

  • 15-10-24 -
    В Україні вводять єдину соціальну допомогу: хто її може отримати, та скільки заплатять

  • 14-10-24 -
    Опалювальний сезон 2024 року. Що буде з тарифами та чи виростуть платіжки

  • 12-10-24 -
    Знеструмлення у восьми областях - Міненерго

  • 10-10-24 -
    Галущенко розповів, що врятує генерацію України від руйнувань

  • 07-10-24 -
    ДП "Документ" підвищить вартість оформлення документів в Україні

  • 06-10-24 -
    Найбільший банк Кіпру закрив близько 20 тисяч рахунків росіян

  • 05-10-24 -
    В Україні підвищують податки: наскільки біднішими ми станемо

  • 03-10-24 -
    "Охматдит" оголосив тендер на зимову консервацію за 10 млн: цьогоріч лікарню не відремонтують

  • 03-10-24 -
    Саудівська Аравія може підірвати російську економіку збільшенням видобутку нафти, - Politico

  • 29-09-24 -
    Новий порядок виплат у разі смерті чи інвалідності воїна: що змінилося, і яка сума допомоги

  • 29-09-24 -
    Ліміт на карткові перекази, нові податки і не лише. Головні зміни жовтня в Україні

  • 27-09-24 -
    Оподаткування посилок в Україні: плюси та мінуси

  • 26-09-24 -
    Рішення про збільшення ліміту імпорту електроенергії для України очікується до кінця року

  • 25-09-24 -
    Нові податки, старі борги та низькі зарплати: що очікує українців у держбюджеті-2025

  • 23-09-24 -
    Укренерго розповіло про відключення в областях

  • 19-09-24 -
    Проект з постачання польської електроенергії Україні фактично "заморожено", - джерело

  • 18-09-24 -
    Большой отель в центре Киева продали с аукциона

  • 17-09-24 -
    Боржники з аліментів обнуляють рахунки, позбуваються майна та тікають за кордон

  • 16-09-24 -
    Стратегічна інвестрада України ухвалила Єдиний портфель публічних проєктів

  • 07-09-24 -
    Держфінмоніторинг бореться з рф: правоохоронцям передано підозрілі фінансові операції на 208 млрд гривень

  • 03-09-24 -
    Кудрицького звільнено за згодою сторін. Хто очолить "Укренерго"

  • 03-09-24 -
    "Укренерго" оновило дані про відключення світла сьогодні

  • 02-09-24 -
    Зеленський підписав закон про підвищення акцизів на бензин, дизель та автогаз

  • 30-08-24 -
    Енергетики уточнили графіки відключень світла в Україні на 30 серпня

  • 29-08-24 -
    Збільшено обсяг відключень у Києві і 15 областях

  • 28-08-24 -
    Нехватки газа не будет, но есть угрозы для больших городов: чего ожидать от отопительного сезона

  • 28-08-24 -
    Росія знайшла схему для обходу санкцій на свої танкери для продажу газу - Reuters

  • 27-08-24 -
    У вівторок буде застосовано декілька черг відключень

  • 26-08-24 -
    Зростання цін проти економічного росту. Чому інфляція може визначити долю виборів у США

  • 26-08-24 -
    "Ситуація складна": міністр енергетики про відключення світла через ракетний удар

  • 23-08-24 -
    Виробники продуктів в Україні підвищують ціни: що дорожчає найшвидше

  • 22-08-24 -
    Росія хоче зберегти транзит газу до ЄС через Україну: навіщо це Путіну та "Газпрому"

  • 21-08-24 -
    Уряд планує змінити розрахунок пенсії

  • 19-08-24 -
    Німеччина повідомила, що передала Україні систему IRIS-T ближньої дії

  • 19-08-24 -
    В Україні знову відключатимуть світло: як довго це триватиме

  • 17-08-24 -
    Режим Лукашенка нарощує торговельну співпрацю з окупованими РФ частинами України, – ЦНС

  • 16-08-24 -
    Інфляція на нулі. Що приховує стабільність цін під час війни

  • 14-08-24 -
    Fitch тимчасово погіршило рейтинг України до обмеженого дефолту

  • 08-08-24 -
    Транзит російського газу через Україну впав до мінімуму з травня 2023 року

  • 06-08-24 -
    Уряд дозволив не відключати від електроенергії деякі підприємства

  • 05-08-24 -
    Графіки відключень світла можуть повернутися: чого очікувати найближчими місяцями

  • 02-08-24 -
    Туреччина ратифікувала угоду про "торговельний безвіз" з Україною

  • 01-08-24 -
    Тарифи на "комуналку" в Україні з 1 серпня: що подорожчає і наскільки

  • 31-07-24 -
    Ціна на нафту злетіла через вбивство лідера ХАМАС

  • 31-07-24 -
    ГУР завершило масштабну тижневу кібератаку на фінсектор РФ, - джерела

  • 30-07-24 -
    Відключення світла у восьми областях - Укренерго

  • 29-07-24 -
    Паспорти РФ знайшли у власників мережі, яка надає українцям "швидкі" гроші

  • 27-07-24 -
    Генератори, зарядні станції та сонячні панелі подешевшають із 27 липня, — Митна служба

  • 24-07-24 -
    З ремонту вивели ще один атомний блок: світла стане більше

  • 21-07-24 -
    Угорщині і Словаччині загрожує паливна криза

  • 19-07-24 -
    У "Новій пошті" стався збій: що відомо
  •