Політика > Навколо Світу

grominfo.eu

Повернення "Стамбульських угод": про що домовлятимуться Ердоган та Путін

Середа, 26 червня 2024 11:02
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган має намір провести зустріч з Путіним найближчим часом.

Чого добиватимуться один від одного Москва та Анкара, з’ясовував Фокус.

Голова МЗС Туреччини Хакан Фідан повідомив, що найближчим часом відбудеться предметне обговорення візиту Володимира Путіна до країни. "Наш президент раніше запрошував його, йшлося про його прибуття до нас. Але спочатку в Росії були вибори, потім у нас. Найближчими днями лідери знову обговорять це питання", — сказав Хакан Фідан в ефірі телеканалу Haberturk.

Зі свого боку спікер Кремля Дмитро Пєсков, коментуючи заяву турецького дипломата, акцентував на опрацюванні зустрічі Путіна з Реджепом Тайїпом Ердоганом в Казахстані. Як повідомляють росЗМІ, йдеться про окремі двосторонні перемовини двох лідерів на полях саміту Шанхайської організації співробітництва (ШОС), який відбудеться 3 — 4 липня.

Востаннє Ердоган і Путін зустрічалися у вересні 2023 року в Сочі. Втім, якраз напередодні Саміту миру у Швейцарії міністр закордонних справ Туреччини відвідав Росію, де взяв участь у зустрічі БРІКС і був прийнятий Путіним, а також очільником тамтешнього МЗС Лавровим.

Загалом, про плани відвідати Туреччину з офіційним візитом Володимир Путін повідомив ще у грудні 2023 року. Пізніше Реджеп Тайїп Ердоган говорив, що чекає на зустріч із російським візаві після 31 березня 2024-го. Однак зустріч постійно переносилася, як пояснював Пєсков "через розбіжності графіків президентів".

Принагідно зазначимо, що Туреччина не підписала і не ратифікувала Римський статут Міжнародного кримінального суду (МКС), тому арешт на території цієї країни Путіну не загрожував. Між тим, він все ж таки вирішив зустрітися з Ердоганом на нейтральній території, у ролі якої цього разу виступить Казахстан.

Експерти, з якими поспілкувався Фокус, переконані, що де б не відбулася зустріч турецького та російського лідерів, останній апріорі перебуватиме у ролі веденої, а не ведучої сторони.

Турки досить успішно грають росіянами

"Турки завжди говорять про зернову угоду або Стамбул, як певне свідчення впливу їх країни. Гадаю, на цьому ж акцентуватиме Ердоган і під час зустрічі з Путіним. Тобто, така собі нейтральна дипломатична лінія в той час, коли насправді між Туреччиною та Росією існує чимало політичних розбіжностей, наприклад, по Лівії, Сирії, Кавказу. Ці розбіжності нікуди не дінуться, але поки що тенденція загалом така, що РФ йде на політичні поступки Туреччині в різних питаннях, а не навпаки. Ба більше, Ердоган повсякчас викручує Росії руки, намагаючись отримати від неї максимум", — зауважує у розмові з Фокусом директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.

Туреччина, наголошує експерт, як продавала Україні зброю, так і продаватиме, а Путін на зустрічі з Ердоганом "ніяк вплинути на це не зможе, як би йому того не хотілося б".

"Взагалі, слід констатувати, що турки граються з росіянами доволі успішно. Інша річ, що нас, українців, дратує, що ось, мовляв, країна НАТО тисне руку міжнародному злочинцю. Але та ж Угорщина чи Словаччина поводяться ще гірше і часом представники їхньої влади таке городять, що хочеться покрутити вказівним пальцем біля скроні", — підкреслює експерт.

Наголосивши на тому, що Туреччина – "це не Угорщина, а 17-та економіка світу", Ігор Семиволос резюмував: "Так, ця економіка переживає наразі складнощі і так, у турків в головах зараз чимало різних тарганів, але в кого, запитується, їх сьогодні не має? Тому, я переконаний, що Путін не здатен якимось чином відкоригувати генеральну лінію Туреччини, зокрем й стосовно Криму, який Ердоган називає українською територією".

У Ердогана є досить особлива функція

Попередньо наголосивши на тому, що перемовні позиції пана Ердогана наразі значно сильніші за путінські, політолог Тарас Загородній у розмові з Фокусом робить наступний акцент: "Думаю, Ердоган буде викручувати руки Путіну стосовно знижок на газ, нафту, впливу в тому ж Казахстані, Середній Азії, тощо. Можна припустити, що Путін може вимагати від Ердогана дозволу на допуск військових кораблів ЧФ РФ в Чорне море, що Туреччина, керуючись доктриною Монтре, заборонила. Втім, чи піде на це Ердоган – не просто питання, а дуже і дуже велике питання".

На переконання політолога, в темі російсько-української війни Ердоган діятиме за наступною схемою: спочатку "виб’є" у Путіна знижки на все, що тільки можливо для себе в обмін на контакт з офіційним Києвом: "Ердоган напевно пообіцяє Путіну поговорити з Зеленським, а потім розведе руками і скаже: "Ну, ти знаєш, я його про те і те попросив, а він (Зеленський – ред.) відповів: "Ні". Ердоган так завжди поводився".

Між тим, на думку політолога, "у Туреччини завжди була специфічна функція". "Наприклад, цій країні, як члену НАТО, дозволяється значно більший простір для різноманітних маневрів, ніж для інших. І станом на сьогодні Ердоган – один з небагатьох пристойних людей, які ще зустрічаються з Путіним. Але ще раз підкреслюю – це така в нього функція. До речі, цілком ймовірно, що він передасть Путіну також і якісь побажання від американців", — підсумовує Тарас Загородній.

Путін використовує Туреччину задля виправдання агресії

Зі свого боку політолог Ігор Чаленко, коментуючи Фокусу майбутню зустріч Ердогана та Путіна зауважує наступне: "Очевидно, що і Ердоган, і Путін будуть пробувати продемонструвати сигнал необхідності реінкарнації турецького перемовного майданчика в контексті майбутніх переговорів з Україною, які рано чи пізно мають відбутися. Зверну увагу на те, що Туреччина підтримала з одного боку альтернативний, так званий мирний план Китаю та Бразилії, а з іншого – підписалася під комюніке Глобального саміту миру. Це якраз наочно демонструє, що Туреччина й надалі займає позицію начебто нейтральної країни, яка готова забезпечити майданчик для майбутніх перемовин Києва та Москви".

Підкресливши, що Анкара позиціонуватиме себе в якості сторони, що готова надати свої послуги в просуванні мирного процесу, політолог констатував: "Росія, звісно ж, буде дякувати Туреччині за її активність в цьому плані, але, думаю, апелюватиме до Стамбулу зразка 2022 року, дорікаючи Україні та Заходу, які, мовляв, зірвали переговорні напрацювання. Власне, Путін розглядає участь Туреччини з точки зору ретроспективи для того, щоб пояснити продовження своєї агресії проти України. Але водночас, Путін хоче поєднати Стамбул-2022 з так званими реаліями на землі і відповідною віддачею РФ п’яти українських регіонів. Звісно ж, на це ніхто не піде, але Кремль, тим не менше, поки що не відмовляється від цієї своєї абсурдної в усіх сенсах ідеї".

Макрон теж хоче діалогу з Путіним

У зазначеному контексті слід нагадати нещодавню зустріч у Стамбулі президентів Зеленського та Ердогана, які за підсумками рандеву говорили про своє бачення щодо закінчення війни. "Із самого початку ми робимо внесок у завершення війни на основі переговорів. Ми готові приймати мирний саміт, до якого буде залучено й Росію", — заявив тоді Ердоган. Він також нагадав про переговори, які відбувалися у Стамбулі в перші тижні після повномасштабного вторгнення Росії.

Зокрема, наголосивши на тому, що "тоді не було зроблено дипломатичних кроків щодо використання столу переговорів, який ми побудували для встановлення миру", президент Туреччини, водночас підкреслив, що його країна підтримує територіальну цілісність, суверенітет і незалежність України.

До речі, не лише пан Ердоган може контактувати з Путіним найближчим часом. Президент Франції Емманюель Макрон, який наразі тримає досить таки жорстку позицію по відношенню до РФ, несподівано заявив про готовність говорити з російським лідером задля обговорення "ключових питань".

"Я вірю в силу діалогу, і я продовжив би діалог з Володимиром Путіним. В останні кілька місяців його не було, але я не виключаю цього на ту чи іншу тему, зокрема щодо атомних електростанцій або про щось інше", — сказав Макрон у подкасті Gnration Do It Yourself.

  • 27-06-24 -
    ПАРЄ ухвалила резолюцію про підтримку українських біженців

  • 27-06-24 -
    Ле Пен заявила, що не дозволить відправити французькі війська в Україну

  • 27-06-24 -
    Байден та Трамп проведуть перші дебати

  • 25-06-24 -
    ЄСПЛ визнав Росію винною у порушенні прав людини у Криму

  • 25-06-24 -
    Рада ЄС продовжила тимчасовий захист для українців

  • 24-06-24 -
    У Німеччині судитимуть політика за використання гасла нацистів

  • 22-06-24 -
    США таки встановили обмеження на удари ЗСУ по території РФ, - WP

  • 21-06-24 -
    РФ не зможе перемогти Україну, якщо Захід мобілізує свої ресурси для опору, — ISW

  • 21-06-24 -
    У діях Путіна побачили відкриття фронту з країнами Балтії

  • 20-06-24 -
    Між США та Британією спостерігається ворожнеча через вступ України до НАТО, — ЗМІ

  • 20-06-24 -
    Столтенберг відреагував на пакт КНДР і Росії

  • 20-06-24 -
    Білий дім про візит Путіна до КНДР: Росія хоче зібрати коаліцію

  • 19-06-24 -
    Для виробництва зброї: РФ скуповує у Китаю західні високотехнологічні верстати, — FT

  • 19-06-24 -
    F-16 від США будуть розміщені на території України, - Білий дім

  • 18-06-24 -
    У Євросоюзі поки що відклали погодження кандидатів на ключові керівні посади

  • 18-06-24 -
    Кірбі сказав, коли Україна вступить до НАТО

  • 18-06-24 -
    "У приватних розмовах": Трамп підтримує Україну і може виступити за удари по РФ, — сенатор

  • 17-06-24 -
    Лідери ЄС зустрінуться ввечері, щоб затвердити керівництво Євросоюзу на 5 років

  • 17-06-24 -
    НАТО обговорює розгортання більшої кількості ядерної зброї через загрозу з боку РФ і Китаю

  • 17-06-24 -
    Швейцарія хоче обговорити підсумки Саміту миру з Росією й Китаєм

  • 16-06-24 -
    Готували роками: США занепокоєні ймовірною війною Ізраїля проти Лівану, – CBS News

  • 16-06-24 -
    Саміт миру у Швейцарії: що відбулось у перший день зустрічі

  • 15-06-24 -
    Вплив Саміту миру буде обмеженим без підтримки союзників росії – Reuters

  • 15-06-24 -
    Прорив Ле Пен у Франції та гра Макрона: чи варто боятися Україні

  • 15-06-24 -
    У Швейцарії стартує дводенний Саміт миру

  • 14-06-24 -
    HIMARS, IRIS-T та бронетехніка. Німеччина виділила новий пакет допомоги Україні

  • 14-06-24 -
    Байден заявив про підготовку "плану перемоги" України

  • 14-06-24 -
    Офіс президента опублікував повний текст безпекової угоди України з США

  • 13-06-24 -
    Байден підпише угоду про безпеку з Україною під час саміту G7

  • 13-06-24 -
    Передача Україні активів РФ та "попередження" Китаю. Чого чекати від саміту G7 в Італії

  • 12-06-24 -
    Орбан домовився з НАТО: Угорщина не буде підтримувати Україну й не блокуватиме рішень Альянсу щодо неї

  • 12-06-24 -
    США надішлють Україні ще одну систему Patriot, - Associated Press

  • 11-06-24 -
    Мирний саміт щодо України: у підсумковому документі не буде пункту про виведення військ РФ, — ЗМІ

  • 11-06-24 -
    Шольц анонсував постачання Україні Patriot, IRIS-T та ракет у найближчі "тижні та місяці"

  • 11-06-24 -
    В США зняли 10-річну заборону на передачу зброї "азовцям"

  • 10-06-24 -
    В уряді Німеччини кажуть, що не будуть підштовхувати українців до повернення додому

  • 10-06-24 -
    Гостра інтрига. Які шанси у Байдена та Трампа виграти президентські вибори у США

  • 10-06-24 -
    Вибори до Європарламенту: головні підсумки

  • 09-06-24 -
    Почався головний день виборів до Європарламенту

  • 09-06-24 -
    Патріотичне мілітарі Зеленського та діловий костюм Байдена - стилiстка розiбрала образи зустрічі двох президентів

  • 07-06-24 -
    Байден вибачився перед Зеленським за затримку з постачанням Україні зброї

  • 07-06-24 -
    Шольц пояснив дозвіл Україні використовувати німецьку зброю для ударів по РФ

  • 06-06-24 -
    Висадці в Нормандії — 80 років. Чи відкриє Захід другий фронт проти Росії та чого боїться

  • 05-06-24 -
    США анонсували нові постачання озброєння Україні найближчими тижнями

  • 05-06-24 -
    ЗМІ: Саміт миру може домовитись про подальше "залучення представників РФ"

  • 04-06-24 -
    Бельгія пропонує позбавити Угорщину права голосу в Євросоюзі – ЗМІ

  • 04-06-24 -
    Шольц: Удари німецькою зброєю по цілях в РФ не загрожують ескалацією

  • 03-06-24 -
    Саміт миру по Україні. Хто та чому відмовляється від участі

  • 03-06-24 -
    ЗМІ дізналися, як Росія фінансує пропаганду в ЄС

  • 03-06-24 -
    "Росія на нас не нападала": Сійярто пояснив, чому РФ має бути на мирному саміті щодо України

  • 01-06-24 -
    Бельгія не дозволяє з F-16 бити по РФ

  • 01-06-24 -
    Жертва основного інстинкту: що буде з Трампом після вердикту суду

  • 31-05-24 -
    США дозволили Україні бити по РФ наданою зброєю. У Зеленського вказали на важливий нюанс

  • 31-05-24 -
    Журі присяжних визнало Трампа винним за всіма звинуваченнями

  • 30-05-24 -
    США ЗАНЕПОКОЄНІ УДАРАМИ ПО РОСІЙСЬКИХ ЯДЕРНИХ РАДІОЛОКАЦІЙНИХ СТАНЦІЯХ ‒ WP

  • 28-05-24 -
    Україна підписала безпекову угоду з Бельгією

  • 28-05-24 -
    Є прихований мотив. Чому Зеленський публічно покликав Байдена і Сі Цзіньпіна на Саміт миру

  • 27-05-24 -
    Японія, Південна Корея та Китай планують домовитися про широку співпрацю

  • 27-05-24 -
    Шольц розповів, як Путін доводив йому, що Україна "належить" Росії

  • 26-05-24 -
    Столтенберг пояснив, чим загрожує співпраця Китаю з РФ у війні проти України

  • 24-05-24 -
    Байден пропустить Саміт миру заради передвиборчого збору коштів у Голлівуді – Bloomberg

  • 24-05-24 -
    Поруч з Путіним: чим завершиться суд над керівництвом Ізраїлю

  • 24-05-24 -
    Цілі для ATACMS у Росії. Коли США дозволяти атакувати військові об'єкти РФ

  • 23-05-24 -
    Білий дім заявив, що не має інформації про можливі факти постачання зброї до Росії з Китаю

  • 23-05-24 -
    Путін, попри невдачу, продовжить переконувати Захід кинути Україну і дозволити її знищити, - ISW

  • 22-05-24 -
    Норвегія, Іспанія та Ірландія вирішили визнати Палестину державою

  • 19-05-24 -
    Гра на ураження. Як і чому російська пропаганда впливає на союзників України

  • 18-05-24 -
    Україна зверталася до США щодо скасування заборони бити по РФ американською зброєю, - WSJ

  • 17-05-24 -
    "Рішення просте": у США різко відповіли на "мирну" заяву Цзіньпіна після зустрічі з Путіним

  • 17-05-24 -
    Україна може використовувати зброю від США лише в межах своєї території, - Пентагон

  • 16-05-24 -
    Сі Цзіньпін заявив Путіну, що китайсько-російські зв'язки мають продовжуватись "поколіннями"

  • 16-05-24 -
    У Португалії підтвердили участь у Саміті миру

  • 14-05-24 -
    Україна отримає нову далекобійну зброю - Нуланд

  • 13-05-24 -
    Зеленський їде до Мадриду для підписання угоди з безпеки з Іспанією, - ЗМІ

  • 12-05-24 -
    Шольц зробив заяву про українців у Німеччині: працевлаштованим нічого не загрожує

  • 10-05-24 -
    НАТО має готуватися до війни з Росією - Камерон

  • 10-05-24 -
    Від Парижу до Будапешта: навіщо Сі влаштував турне по Європі

  • 09-05-24 -
    Китай розгорнув кампанію боротьби з незаконними зовнішніми посиланнями в Інтернеті

  • 08-05-24 -
    ЄС про кількох євродипломатів на "інавгурації" Путіна: це не підважує підтримку України

  • 07-05-24 -
    Швеція готує зміни для українців, які живуть у країні: чого чекати
  •