Економіка > Корупція

grominfo.eu

Як обиратимуть керівника САП

Четвер, 28 січня 2021 18:02
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии 25 січня розпочався процес відбору головного антикорупційногопрокурора. Від прозорості та якості конкурсу залежать доля розслідувань топ-корупції у найближчі п’ять років і підтримка з боку міжнародної спільноти.

25 січня розпочався процес відбору головного антикорупційного прокурора. Від цього конкурсу залежить, чи матиме генпрокурорка можливість втручатися в розслідування, а також чи працюватиме новий керівник САП на результат і чи не братиме прикладу зі свого попередника. Центр протидії корупції (ЦПК) веде список справ, у яких деякі прокурори САП, а також їхній попередній керівник Назар Холодницький особисто зливали перспективні розслідування.

Попри всі недоліки і питання до членів Конкурсної комісії за парламентською квотою, все ж ключовою в цьому процесі є участь міжнародних експертів, обраних Радою прокурорів. Без голосів щонайменше двох міжнародних експертів жодне рішення комісії не буде прийняте. Повний склад комісії дивіться тут.

Такий підхід максимально наближає рівень конкурсу до того, за яким відбирали суддів Вищого антикорупційного суду, — чи не найуспішнішого суддівського конкурсу в історії країни. Відбір суддів ВАКС став зразковим саме через роль міжнародних експертів, які також стали запорукою успіху конкурсу до Національного агентства з питань запобігання корупції.

Принцип обов’язкового врахування голосів міжнародних експертів був ключовою перепоною під час визначення правил конкурсу. Члени Конкурсної комісії за парламентською квотою спочатку довго не погоджувалися на затвердження цього принципу, а пізніше кілька разів намагалися його змінити.

Чому? Тому що кожен потенційно недоброчесний чи «зашкварений» кандидат просто не має шансів на перемогу. Непояснювані статки, незаконні чи сумнівні рішення або недостойна поведінка в минулому — все це явно не відповідає критеріям доброчесності та професійної компетентності. Кандидати з подібними плямами потраплять під ретельний рентген без жодних шансів на успіх. На цьому тлі шанси професійних і досвідчених кандидатів значно зростають.

Водночас через очевидну контрольованість окремих членів комісії з боку влади та навіть проросійських сил порядок конкурсу не міг бути ідеальним. Очевидно, що ці дірки використовуватимуть під час конкурсу, аби вдаватися до маніпулювання.

Конкурс не буде простим і швидким: аналіз етапів і порядків підтверджує, що процес триватиме щонайменше 3–4 місяці. Тривалість може залежати від кількості кандидатів, а також від можливих епідемічних обмежень.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


Порядок проведення конкурсу

Конкурс на керівника САП починається від моменту його оголошення. На прийом документів від кандидатів дається 21 день. Перелік документів уже оприлюднено на сайті Офісу генерального прокурора.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


Імовірні маніпуляції та як їм запобігти

Найголовнішою проблемою залишаються члени комісії за квотою Верховної Ради, які очевидно намагатимуться затягувати процес або маніпулювати під час нього. Найбільш проблемною є визначена комісією система виставлення балів кандидатам на кожному етапі співбесід і завдань.

Порядок передбачає, що після всіх етапів конкурсу переможцем стане кандидат, який у підсумку набере найбільше балів на всіх етапах конкурсу. Бали виставлятимуть члени комісії, а за квотою парламенту їх більше — шість проти чотирьох. Очевидно, що окремі члени комісії за квотою парламенту намагатимуться штучно завищувати бали певним кандидатам і занижувати іншим.

Проте, якщо представники ОПЗЖ чи групи «За майбутнє» в комісії наважаться на такі маніпуляції, це не залишиться непомітним і точно стане причиною скандалу. Адже всі бали, як і роботи кандидатів, оприлюднюватимуться, а самі засідання є абсолютно публічними і транслюватимуться.

Тобто синхронне завищення балів від представників парламенту одним кандидатам і їх заниження іншим буде, по-перше, очевидним і точно змусить реагувати міжнародних експертів у комісії. По-друге, кількість балів за результатами суб’єктивної оцінки членів комісії (наприклад, співбесіди щодо професійних якостей) матиме набагато меншу вагу порівняно з балами за тести на знання законодавства та загальні здібності.

Списати або підтасувати результати тестів теж не вийде, враховуючи участь міжнародників. Будь-які спроби маніпуляцій із балами можуть коштувати Україні західної підтримки.

Також обрані за парламентською квотою члени Конкурсної комісії можуть продовжувати спроби блокувати важливі рішення. Наприклад, просто не давати необхідної кількості голосів для прийняття певного рішення на кожному етапі, якщо це рішення не влаштовуватиме кураторів від своєї квоти (потрібно п’ять голосів). Це затягуватиме процес, але такі спроби також будуть публічними та очевидними.

За інформацією Центру протидії корупції, квота парламенту узгоджувалася із заступником голови офісу президента Олегом Татаровим, який наразі є підозрюваним у справі НАБУ. Татаров, однак, залишається в своєму кабінеті на Банковій з усіма можливостями впливати на комісію та з очевидним конфліктом інтересів. Саме тому, якщо в офісі президента дійсно не хочуть проблем із підтримкою на Заході, Татаров має бути офіційно відсторонений від посади. Хоча ми впевнені, що для цивілізованих західних країн нонсенсом є вже те, що його досі не звільнили. Але і в цьому разі серйозним запобіжником є саме міжнародні експерти в комісії.

Окрім маніпуляцій під час конкурсу, очевидним інструментом незаконного впливу на нього залишається скандальний Окружний адміністративний суд міста Києва. Саме туди, за законом, мають направляти скарги щодо конкурсу і рішень комісії. Оскільки частина суддів, як і одіозний голова ОАСК Павло Вовк, також зацікавлені в зриві конкурсу або впливі на його результати, вони точно спробують за звичною для себе схемою втрутитися в процес.

Наприклад, зашлють на конкурс близьких до себе кандидатів, які в подальшому намагатимуться скасувати результати, або призупинити конкурс, або заборонити комісії приймати певні рішення. Єдиним запобіжником у цьому процесі буде швидке оскарження таких рішень до вищих інстанцій. Під час конкурсу до ВАКС недоброчесним кандидатам не вдалося реваншувати з допомогою ОАСК.

***

22 січня країни G7 вийшли із повідомленням про те, що очікують від України прозорого відбору керівника САП. Ще раніше посольство США і представництво ЄС в Україні публічно нагадували: «Комісія повинна розпочати прозорий процес, в основі якого — доброчесність та заслуги кандидатів. Від цього буде залежати наша подальша підтримка».

Західні партнери України точно слідкуватимуть за конкурсом і визначенням переможця на посаду нового керівника САП. Наразі є великі шанси на обрання достойного кандидата, однак за умови, що він виявить сміливість і візьме участь у конкурсі.

Олена Щербан, Центр протидії корупції
Tags:     конкурс      ТСК      САП      Центр протидії корупції

  • 26-04-24 -
    Міністра Сольського звільнили під заставу у майже 76 мільйонів

  • 26-04-24 -
    Суд обрав запобіжний захід Сольському

  • 11-04-24 -
    Розкрадання 26 мільйонів: на оборудках з пальним викрили ексгосподарників СБУ

  • 04-04-24 -
    Заволодіння 100 мільйонами на закупівлях в УЗ: посадовця СБУ Шила взяли під варту

  • 02-04-24 -
    Заволодіння майже 100 млн на трансформаторах для УЗ: детективи викрили ексрадника ОП та посадовця СБУ Шила

  • 21-03-24 -
    Затримали колишнього високопосадовця ЗСУ з продовольчого забезпечення тилу

  • 07-03-24 -
    Справу екснардепа Деркача залишили в антикорупційному суді

  • 04-03-24 -
    МАЛЮСКА ПОЯСНИВ, ЧОМУ В УКРАЇНУ ВІДМОВЛЯЮТЬСЯ ЕКСТРАДУВАТИ ТОП-КОРУПЦІОНЕРІВ

  • 27-02-24 -
    Держдеп США: Україна може зробити більше для боротьби з корупцією

  • 24-02-24 -
    Новий корупційний скандал у Міноборони, розтрачено 14 мільйонів: як діяла схема

  • 22-02-24 -
    Ексочільник ВЛК з мільйоном доларів: СБУ розповіла подробиці затримання

  • 14-02-24 -
    Яйця втридорога: НАБУ виявило схему завищених харчових закупівель в Міноборони

  • 19-01-24 -
    Суд арештував третього фігуранта у справі про поставки неякісного одягу для ЗСУ

  • 11-01-24 -
    НАЗК стверджує, що Шмигаль розголосив інформацію про викривача корупції і хоче покарати прем'єра

  • 09-01-24 -
    Голова Львівщини відмежувався від скандалу з Гринкевичем, з яким підписував угоди і позував на фото

  • 08-12-23 -
    Коломойський, Князєв та закупівлі для армії. Деталі гучних "схем" та топ-хабарів

  • 23-11-23 -
    ВАКС заарештував колишнього очільника Держспецзв’язку на 2 місяці

  • 06-09-23 -
    НАЗК ДОСІ НЕ СТВОРИЛО ПРОЗОРОГО МЕХАНІЗМУ ПЕРЕВІРКИ ДЕКЛАРАЦІЙ ПРАЦІВНИКІВ СПЕЦСЛУЖБ ТА НОСІЇВ ДЕРЖТАЄМНИЦІ

  • 10-08-23 -
    Хабар за землю: ВАКС арештував нардепа Гунька з заставою в 30 мільйонів

  • 08-08-23 -
    МІНОБОРОНИ ЗАПЛАТИЛО БЛИЗЬКО 27 МЛРД ГРН ЗА ЗБРОЮ, ЯКУ НЕ ОТРИМАЛО – ЦПК

  • 08-08-23 -
    ДБР уже розслідує понад сотню справ через зловживання військкомів

  • 26-06-23 -
    Голову Тернопільської облради затримали на хабарі

  • 19-06-23 -
    Купували шоломи за завищеними у 4 рази цінами: у Міноборони розгорівся новий скандал

  • 14-06-23 -
    Екс-суддя Чаус отримав 10 років в'язниці за хабарництво

  • 08-06-23 -
    Скандал із закупівлями для армії: ВАКС пом'якшив запобіжний захід ексзаступнику міністра оборони

  • 29-05-23 -
    Резніков прокоментував суди з компаніями, які не виконали поставки

  • 25-04-23 -
    НАБУ прийшло з обшуками в Житомирську ОВА

  • 22-04-23 -
    Дело о закупках для ВСУ: бывшим топ-чиновникам Минобороны сообщили о подозрении

  • 24-01-23 -
    Скандал навколо Міноборони: у Раді вирішили вдарити по корупції новим законом

  • 24-01-23 -
    ВАКС відмовив в арешті Коболєва

  • 10-02-22 -
    НАБУ затримало депутата Київради Трубіцина та інших причетних до отримання хабаря

  • 03-02-22 -
    Народного депутата Кузьміних оголосили в розшук

  • 01-02-22 -
    Венедіктова підписала підозру "слузі" Кузьміних, якого викрили на хабарі

  • 25-01-22 -
    Брати хабарі стане простіше: у чому проблема обов'язкового техогляду та як його покращити

  • 21-01-22 -
    ЗМІ опублікували запис розмови чиновників про корупцію на об’єкті в Чорнобилі: "Гроші сп***жені"

  • 28-12-21 -
    ВАКС відмовився судити експертку у справі "труби Медведчука"

  • 20-12-21 -
    Навиписував собі премій на мільйони: радник міністра отримав підозру – слідство

  • 09-12-21 -
    У Медведчука НАЗК виявило незадекларованого майна на рекордні 73 млн гривень

  • 07-12-21 -
    Фігурант справи Онищенко Юрій Дубинський не заплатив 30 мільйонів Укргазвидобуванню, визнавши провину

  • 23-11-21 -
    Газовою оборудкою влади з Коломойським зайнялось НАБУ, - нардеп

  • 28-10-21 -
    У НАБУ понад 10 заяв щодо "грошей в конвертах" у Раді – Ситник

  • 18-10-21 -
    Антикорсуд виправдав ексміністра інфраструктури Омеляна

  • 07-10-21 -
    НАБУ описало схеми з присвоєнням землі в Одесі

  • 06-10-21 -
    Венедіктова підписала підозру Труханову у справі НАБУ про махінації з землею

  • 30-09-21 -
    "Скрутки" на мільярди: чому податкова програє війну з корупційними схемами

  • 07-09-21 -
    Не зміг підтвердити, що має біткоїнів на 13 млн: НАЗК вимагає відповідальності для голови ДРС

  • 03-09-21 -
    СБУ викрила на хабарі начальника Льотної академії НАУ

  • 01-08-21 -
    НАЗК виявило ознаки кримінальних порушень у 12 деклараціях, зокрема нардепів і судді ВСУ

  • 30-07-21 -
    Розтратив півмільярда: ДФС оголосила в міжнародний розшук екс-голову банку

  • 28-07-21 -
    Януковича і сина хочуть заочно заарештувати у справі про Межигір'я

  • 12-07-21 -
    Повноваження АМКУ хочуть розширити: комітет Ради визнав закон корупційним

  • 24-06-21 -
    Україна просить оголосити екс-голову ПриватБанку Дубілета в розшук Інтерполу

  • 03-06-21 -
    ВАКС ув’язнив суддю на 6 років з конфіскацією за хабар в тисячу євро

  • 01-06-21 -
    Прийняли закон про портал повідомлень про корупцію

  • 26-04-21 -
    НАЗК викликало Рабіновича для пояснень

  • 22-04-21 -
    НАБУ оголосило в розшук сина Гладковського Ігоря

  • 06-04-21 -
    НАБУ затримало рідного брата Павла Вовка при отриманні $100 тисяч – Лещенко

  • 30-03-21 -
    СБУ викрила корупційний механізм користування земельними ділянками Мін'юсту

  • 19-03-21 -
    НАБУ перевіряє Льовочкіних на причетність до розкрадання коштів Держінвестпроекту – Схеми

  • 12-03-21 -
    Перед скасуванням частини антикорупційної реформи судді КСУ писали заяви про самовідвід, але самі собі відмовили - «Схеми»

  • 11-03-21 -
    Запрацював оновлений реєстр корупціонерів

  • 10-03-21 -
    Правоохоронці розкрили корупційну схему видачі дозволів на вогнепальну зброю

  • 24-02-21 -
    Хабарі та розтрата коштів на «Великому будівництві»: про що повідомляла СБУ

  • 19-02-21 -
    Директор розбрату. Чому Ситника знову хочуть звільнити і що очікує НАБУ

  • 10-02-21 -
    НАБУ розпочало розслідування щодо закупівлі вакцини від коронавірусу

  • 01-02-21 -
    Байден має намір передати Україні матеріали на причетних до корупції бізнесменів – ексчлен Ради нацбезпеки США

  • 26-01-21 -
    Після призначення Татарова в ОП його оточення збагатилося активами Микитася – ЗМІ

  • 26-01-21 -
    НАБУ закрило справу проти Парубія, але ВАКС скасував це рішення

  • 22-01-21 -
    Директор департаменту охорони здоров'я Житомирської ОДА вимагав відкат за виділення коштів лікарні на кисневе обладнання

  • 18-12-20 -
    "Енергоатом" починає процес проти РФ щодо компенсації за активи в Криму

  • 15-12-20 -
    Директор НАБУ Артем СИТНИК: Скасування Конституційним судом створення Вищого антикорупційного суду знищить систему боротьби з корупцією на корню

  • 03-12-20 -
    Справа Микитася: хабар за експертизу і «підозрюваний» Татаров

  • 19-11-20 -
    Прокуратура повідомила про підозру у заволодінні 9 млн грн при будівництві залізничного сполучення Київ-Бориспіль

  • 12-11-20 -
    СБУ викрила системне вимагання хабарів на митному посту в аеропорту "Бориспіль"

  • 10-11-20 -
    У правовій прострації

  • 06-11-20 -
    У Держрезерві тотальне розкрадання - Мінекономіки

  • 05-11-20 -
    Голову Чернігівської РДА затримали на хабарі

  • 30-10-20 -
    У КС пояснили своє скандальне рішення і заявили, що за антикорупційну реформу

  • 30-10-20 -
    Зеленський увів у дію рішення РНБО для відновлення роботи антикорупційних органів

  • 29-10-20 -
    Керівників порту "Південний" викрили у зловживаннях на 47,5 млн грн
  •