Суспільство > Медицина

grominfo.eu

Як держава може допомогти вирішити проблему дефіциту ліків

Понеділок, 28 березня 2022 17:07
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии
Питання забезпечення ліками нині стоїть як ніколи гостро

У перші дні війни до аптек стали вишиковуватися черги. Через воєнну агресію РФ українці вимушено робили стратегічний запас не тільки води та їжі, а й ліків. Особливо це актуально для пацієнтів із хронічними захворюваннями.

Так, у перший день війни, згідно з даними аналітичної системи дослідження ринку PharmXplorer/«Фармстандарт» компанії Proxima Research, аптечний продаж ліків зріс більш ніж удвічі, порівняно з аналогічним днем минулого року, і продовжував зростати високими темпами в перші 11 днів війни.

Найвищий попит у цей період був на лікарські засоби для лікування артеріальної гіпертензії, протизапальні та протипростудні засобу, анальгетики й антибіотики, препарати для лікування цукрового діабету. Активно скуповувалися психолептичні засоби, антисептики й дезінфектанти. Обсяги аптечного продажу кровоспинних засобів зросли в кілька разів. А рештки ліків стрімко зменшувалися, оскільки були проблеми з поставками.

Зараз обсяги продажів знижуються. Порівняно з аналогічним періодом минулого року, показники навіть нижчі. Однак інколи це пов'язано не зі зниженням попиту, а з обмеженою кількістю аптек, які працюють, часом їхньої роботи, обмеженими поставками, а також із тим, що населення вже зробило певний запас ліків. Крім того, понад три мільйони українців у пошуках безпечного місця для життя мусили переміститися за межі країни.

На період воєнного стану Мінздоров’я дозволило залучати до роботи в аптеках та інших медзакладах медсестер, лікарів, провізорів і студентів останніх років навчання. І багато аптек, які в перші дні війни припинили роботу, зокрема через нестачу персоналу, відкриваються знову. Працівники мереж аптек «911» і «Доброго дня» постраждали від обстрілів на робочих місцях під час виконання обов'язків. Однак, попри небезпеку, фармацевти готові допомагати іншим.

Поступово ситуація стабілізується. Через тижнів два, коли початковий шок минув, стали з'являтися документи, які спрощують діяльність у воєнний час, зокрема аптек. Було спрощено умови імпорту, отримання ліцензій, ввезення медпрепаратів, зареєстрованих для інших ринків. Однак проблем залишається чимало.

З деяких позицій лікарських засобів ситуація із залишками все ще критична. Наприклад, із залишками препаратів для зниження артеріального тиску, окремими позиціями інсулінів, заспокійливих засобів та препаратів йоду. Загроза застосування Путіним ядерної зброї спровокувала прагнення до доступного захисту — йоду.

Із 25 березня в аптечні заклади України почала надходити нова партія левотироксину (препарату, який використовують для тіреоїдної терапії) — понад 213 тис. упаковок препарату L-тироксин від «Берлін-Хемі». Крім того, дистриб'ютори зі складів вітчизняної компанії АСІНО в аптеки доставляють препарат «Еутирокс», який також містить діючу речовину левотироксин. Але дефіцит ще не закрито.

Наказом № 384 від 26.02.22 Мінздоров’я впровадило в дію процедуру екстреної реєстрації ліків; дозволило обіг ліків, зареєстрованих в Україні, з маркуванням для інших ринків. Однак отримання ліцензій на імпорт сьогодні гальмує Держлікслужба. Нинішньої складної процедури не змінили. При цьому частина імпортерів провела релокацію своїх складів на західну Україну, але імпортувати не може. В умовах воєнного стану доцільно дозволити укладати прямі контракти не тільки з виробниками, а й дистриб'юторами виробників на інших територіях. Процедура отримання ліцензії в Мінекономіки за декларативним принципом не працює, бо немає зворотного зв'язку. Жоден виробник чи дистриб'ютор не відпустить лікарські засоби суб'єктові без ліцензії. Тобто має бути дозвільний документ із реквізитами, номером, датою, адресою здійснення діяльності.

Є велика проблема з логістикою. Якщо раніше дистриб'ютори розвозили асортименти по аптеках, то на сьогодні стандартні умови для мереж — приїжджайте й забирайте. Відкривається склад і комплектується замовлення. Навіть невеликі мережі шукають транспорт, аби приїхати, скомплектувати поставку, а потім розвезти по своїх аптеках. Дистриб'ютори працюють тільки за попередньою оплатою. Термін поставки — близько семи днів. Але не факт, що замовлене сьогодні буде в наявності на день відвантаження.

Потрібна також логістика з України — можливість забирати вантажі на митних складах із сусідніх країн. Багато закордонних перевізників не хочуть їхати в Україну, остерігаючись потрапити під обстріли, і шукають тих, хто погодитися перетнути територію нашої країни.

Спростити вимоги до приміщення і повернутися до системи аптечних кіосків — пунктів видачі ліків від базових аптек, які працювали б за графіком і могли б продавати життєво необхідні ліки на територіях, де аптек мало або переважна більшість їх закрита (як, наприклад, на Софіївській Борщагівці в Києві).

Є проблема вимивання асортиментів, пов'язана також із волонтерською діяльністю, коли за списками з аптек забирають однаковий асортимент. Представники аптечних мереж пропонують Держлікслужбі скоординуватися хоча б із однією волонтерською організацією, яка адресно доставляла б ліки вразливим категоріям населення через певні аптеки. Цільове замовлення та інформація про нього в Держлікслужбі спростять процес.

Наказом Мінздоров’я № 366 від 25 лютого 2022 року «Про затвердження Реєстру лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, станом на 18 лютого 2022 року» з 3 березня й по 1 липня відтерміновано дію нової програми реімбурсації. Компенсації підлягають лікарські засоби, включені до попередніх реєстрів.

Представники аптечних мереж пропонують максимально розширити програму «Доступні ліки» життєво необхідними препаратами та тими, які переважно використовують незахищені верстви населення. Наприклад, гормони й антигормони; протипаркінсонічні препарати. Це дозволило б аптекам відпускати ці ліки швидше і стало б допомогою вразливим верствам населення.

***

Згідно зі згаданим дослідженням, ціни в аптеках для топ-10 торгових назв ліків, порівняно з довоєнними, зросли на 14%. Однак це загальна температура по палаті. Одні аптечні мережі підвищували ціни більше, інші — менше. Одні позамежно страхувалися, не розуміючи, скільки коштуватимуть долар і євро завтра. Інші закладали свої ризики меншою мірою, зберігаючи милосердя та розуміючи ситуацію. Коли держава вибирає, з ким співпрацювати, коли визначає активність і участь, вона, як і пересічні українці, має моніторити ці ціни.

Щоб усі розуміли, кому саме із власників аптечних мереж слід подякувати, а кому— побажати все життя купувати анальгін в ампулах по 300 гривень, ми й публікуємо нашу інфографіку.

Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии


Алла Котляр,
редактор відділу соціум DT.UA

  • 26-04-24 -
    Без "обмежено придатних": українців ділитимуть на чотири категорії за станом здоровʼя

  • 17-11-23 -
    Медичний канабіс. Що це таке і як Україна працює над його легалізацією

  • 04-11-23 -
    Гепатит А в Україні. Що потрібно знати про вірус і чи є вакцина

  • 21-09-23 -
    Нові ризики для тих, хто пройшов ВЛК: чи скасують висновки обмежено придатним

  • 22-02-23 -
    "Відмовимося від дурості": у Раді розповіли, як реформують лікарську комісію під час мобілізації

  • 21-12-22 -
    Мільйони українців зіштовхнуться із психічними проблемами через війну, — ВООЗ

  • 04-12-22 -
    Вчені назвали продукти, через які можна підхопити коронавірус

  • 10-08-22 -
    МОЗ: COVID-19 нікуди не подівся, захворюваність зростає

  • 01-08-22 -
    Тепер лише за рецептом. Правила купівлі антибіотиків в Україні змінилися

  • 31-07-22 -
    Електронний рецепт. Ціни на антибіотики в Україні підскочили на 15-20%

  • 18-05-22 -
    У ВООЗ хвилюються, що Маріуполем може поширитись холера

  • 12-05-22 -
    Північна Корея повідомила про перший випадок COVID-19

  • 30-03-22 -
    ЄС надасть Чехії, Словаччині та Молдові вакцини для українських дітей-біженців

  • 11-03-22 -
    ВООЗ рекомендувала Україні знищити патогени в лабораторіях через вторгнення РФ

  • 03-03-22 -
    Понад 500 іноземних колег-медиків готові надавати медичну допомогу в Україні

  • 28-02-22 -
    Актуальна мапа працюючих аптек по всій Україні

  • 18-02-22 -
    В Україні вже 4,67 млн випадків COVID-19, за добу - 34 938

  • 17-02-22 -
    В Україні вже 4,63 млн випадків COVID-19, за добу - 33 330

  • 10-02-22 -
    В Україні вже 4,42 млн випадків COVID-19, за добу - 41 694

  • 09-02-22 -
    В Україні більше 38 тисяч нових випадків COVID

  • 07-02-22 -
    До 60 тисяч за добу. МОЗ прогнозує ріст COVID-заражень: коли саме

  • 05-02-22 -
    Україна отримає партію "Молнупіравіра": що відомо про таблетки від COVID

  • 01-02-22 -
    Українці вже можуть завантажити в "Дії" сертифікат про "бустер"

  • 30-01-22 -
    Антибіотики в Україні продаватимуть лише за е-рецептом: коли саме і як їх отримати

  • 25-01-22 -
    Українцям заплатять за бустерну вакцинацію

  • 24-01-22 -
    Вакцинація дітей від коронавірусу. Хто та як може отримати щеплення

  • 24-01-22 -
    Пенсіонери відсьогодні можуть купити ліки за "ковідну" тисячу

  • 19-01-22 -
    Уряд планує скоротити строк дії COVID-сертифікатів

  • 19-01-22 -
    В Україні вже 3,78 млн випадків COVID-19, за добу антирекорд січня - 12 815

  • 18-01-22 -
    Симптоми "Омікрону". МОЗ офіційно опублікував список

  • 15-01-22 -
    В Україні вже 3,74 млн випадків COVID-19, за добу - 10 569

  • 11-01-22 -
    В Україні планують дозволити вакцинацію дітей віком від 5 років

  • 10-01-22 -
    Україна скоротить дію covid-сертифікатів-МОЗ

  • 09-01-22 -
    У МОЗ закликали готуватися до чергової хвилі COVID

  • 06-01-22 -
    Україна вводить бустерну вакцинацію від COVID для всіх старше 18 років

  • 05-01-22 -
    Вакцинація нещеплених вчасно дітей від поліомієліту розпочнеться наприкінці січня, – МОЗ

  • 04-01-22 -
    У Японії заявляють, що розробили "довічну вакцину" проти Covid-19

  • 04-01-22 -
    У Франції виявили штам ковіду IHU: що про це відомо

  • 04-01-22 -
    В Україні вже понад 3,67 млн випадків COVID-19, за добу - 1 746

  • 03-01-22 -
    Бустерну дозу можуть дозволити для всіх охочих – санлікар

  • 31-12-21 -
    47,3% дорослих українців отримали принаймні одне щеплення проти коронавірусу

  • 30-12-21 -
    ВООЗ попередила про ризик "цунамі" заражень дельтою та омікроном

  • 29-12-21 -
    У МОЗ нагадали, коли викликати "швидку" в разі COVID

  • 28-12-21 -
    В Україні закриватимуть пологові відділення: хто потрапить під скорочення у 2022 році

  • 28-12-21 -
    В Україні вже близько 3,65 млн випадків COVID-19, за добу - 2 248

  • 26-12-21 -
    В Україні планують виробляти CoronaVac

  • 24-12-21 -
    В Украине зафиксировали новый вариант штамма "Дельта" — НАН

  • 23-12-21 -
    В Україні вже 3,63 млн випадків COVID-19, за добу - 7 312

  • 22-12-21 -
    В Україні всі центри вакцинації закриють на два дні: названо дати

  • 21-12-21 -
    Підтверджено. Штам "Омікрон" поширюється швидше і заражає вакцинованих, - ВООЗ

  • 20-12-21 -
    "Омікрон" в Україні. МОЗ надало 5 рекомендацій для населення: деталі

  • 17-12-21 -
    МОЗ розширило список професій з обов'язковим щепленням від ковіду

  • 17-12-21 -
    G7 про Omicron: Найсерйозніша загроза охороні здоров'я у світі

  • 17-12-21 -
    Локдауну не буде, але маски залишаться надовго, - Шмигаль Джерело: https://censor.net/ua/n3305697

  • 15-12-21 -
    В Україні почнуть робити вакцинацію від COVID для дітей від 5 років, але не в цьому році

  • 14-12-21 -
    Бідність, голод і нерівність. ВООЗ розповіла, що буде після закінчення пандемії

  • 13-12-21 -
    В Україні введуть третю дозу від COVID. Голова МОЗ сьогодні підпише наказ

  • 10-12-21 -
    Названі симптоми штаму Омікрон, при яких потрібно терміново звертатися до лікаря

  • 08-12-21 -
    "Омікрон" можуть нейтралізувати три дози вакцини Pfizer, - дослідження

  • 07-12-21 -
    COVID назавжди. Наступні пандемії будуть ще гіршими

  • 29-11-21 -
    Штам "Омікрон". Ляшко розповів, що відомо про новий вид COVID

  • 27-11-21 -
    Симптоми "на пам'ять". Що таке постковідний синдром і кому він загрожує

  • 25-11-21 -
    Ми не можемо виключати, що ревакцинацію від COVID-19 доведеться робити щороку, – ВООЗ

  • 21-11-21 -
    В Україні кількість COVID-щеплень різко впала

  • 19-11-21 -
    МОЗ попереджає про фейк щодо виплати "ковідної тисячі", який розганяють у соцмережах

  • 18-11-21 -
    Медиків, які виступають проти щеплень, покарають - МОЗ

  • 15-11-21 -
    Ізраїль схвалив вакцинацію дітей віком від 5 до 11 років

  • 09-11-21 -
    Обов'язкова вакцинація. Медиків також планують включити до списку професій, - Ляшко

  • 08-11-21 -
    Не хочеш укол, тримай таблетку: як будемо вакцинуватися від коронавірусу

  • 07-11-21 -
    Нова партія. Україна отримала по COVAX майже 3 млн доз вакцини Moderna

  • 07-11-21 -
    Перша країна в світі запровадила обов'язкову ковід-вакцинацію дітей

  • 05-11-21 -
    Британія першою у світі схвалила таблетки від коронавірусу

  • 05-11-21 -
    В Україні вже 3,03 млн випадків COVID-19, за добу - 26 488

  • 03-11-21 -
    У Польщі почали тестувати українську вакцину від COVID

  • 02-11-21 -
    У "Дії" з'явилася можливість отримати COVID-сертифікат на підставі ПЛР-тестів

  • 01-11-21 -
    Різкий спад. В Україні 13 936 нових випадків COVID: ситуація в областях

  • 31-10-21 -
    Спрощено отримання COVID-сертифікатів у Дії

  • 29-10-21 -
    Протипоказання для вакцинації від COVID-19 — МОЗ опублікував детальне роз’яснення

  • 29-10-21 -
    В Україні діти повинні носити маски в громадських місцях: з якого віку

  • 28-10-21 -
    У Києві запроваджують жорсткі обмеження: що і коли буде заборонено
  •