Економіка > Бізнес

grominfo.eu

Боротьба з олігархами. У чому звинувачують менеджмент компаній Фірташа та Коломойського

П'ятниця, 19 травня 2023 12:05
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии СБУ та БЕБ повідомили про підозри ряду топ-менеджерів енергетичних компаній, які мали відношення до Дмитра Фірташа та Ігоря Коломойського.

Підозру отримав й сам Фірташ. РБК-Україна розбиралося, в чому саме звинувачується тепер уже екс-керівництво компаній і чому правоохоронні органи стали проявляти таку активність.

Боротьба з олігархами в енергетичній сфері в Україні розпочалася ще минулого року. Кабмін 28 травня передав активи 26 операторів газорозподільних мереж (облгазів) до управління "Чорноморнафтогазу" (дочка НАК "Нафтогаз України"). З них 20 облгазів входили до компанії Дмитра Фірташа – РГК. До моменту передачі ці активи були заарештовані, оскільки з 2017 року компанії не платили за використання газорозподільних мереж. До речі, ще 2021 року Україна пообіцяла МВФ, що облгази та газзбути, які теж були пов'язані з Фірташем, не матимуть спільного бенефіціара. Проти самого Фірташа, який уже давно мешкає в Австрії, Україна ввела санкції ще 2021 року за роботу його заводу "Кримський титан" в окупованому Криму.

Потім у листопаді 2022 року частки в компанії "Укрнафта" (50% +1 акцій залишилися у НАК "Нафтогаз України") і "Укртатнафта" втратив Ігорь Коломойський з партнерами. Акції було передано в управління Міністерству оборони. У квітні акції другої за величиною газовидобувних компаній України "Укрнафтобуріння", де була частка Коломойського, передали в управління АРМА.

І якщо досі боротьба з олігархами велася шляхом відбору активів, то зараз розпочався новий етап. Топ-менеджерам, і навіть одному з олігархів, а саме Дмитру Фірташу, повідомили про підозри у скоєнні кримінальних злочинів. Одного із менеджерів уже заарештовано.

Фірташ

На початку поточного тижня Служба безпеки України повідомила про підозру ряду топ-менеджерів компаній, підконтрольних бізнесмену Дмитру Фірташу. Серед них: "Регіональна Газова Компанія" (РГК), ТОВ "ЙЕ ЕНЕРГІЯ" та п'ять облгазів.

Підстави для підозри виникли внаслідок розслідування, яке СБУ проводило спільно з Бюро економічної безпеки. Спільними зусиллями було викрито “масштабну схему” розкрадання газу з газотранспортної системи України.

У місцях проживання організаторів схем уже проведено обшуки, щоправда, в СБУ не кажуть, у кого саме. "П'ятьма фігурантами про підозру повідомлено заочно, оскільки вони ховаються від правосуддя за кордоном. Вирішується питання про оголошення їх у міжнародний розшук", - повідомили у СБУ.

Окрім менеджерів до організаторів схеми зараховано і особисто Фірташа – йому також повідомлено про підозру. З огляду на те, що Фірташ не в Україні, ймовірно, заочну підозру виставлено саме йому та ще деяким колишнім керівникам компаній, які за інформацією видання, теж за кордоном.

Усі підозрюються у порушенні ч.3 ст.27, ч.5 ст.191 та ч.3 ст.27, ч.3 ст.209 Кримінального кодексу України (присвоєння, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, скоєні в особо великих розмірах організованою групою, легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом) .

РГК об'єднувала 20 міськ- та облгазів, що становило майже 70% усіх газорозподільних мереж країни. Ці активи було заарештовано минулого року, оскільки з 2017 року компанії не сплачували за використання газорозподільних мереж. В результаті держскарбниці, за даними Державного бюро розслідувань, було завдано збитків майже на 1,5 млрд гривень. У червні 2022 року активи було передано "Чорноморнафтогазу" (дочка НАК "Нафтогаз України").

"ЙЕ-Енергія" об'єднувала газзбути, які понад 10 років продавали газ споживачам.

Судово-економічна експертиза діяльності компаній проводилася за період 2016-2022 років та встановила, що загальна сума збитків може бути понад 18 млрд гривень. Лише протягом 2021 року незаконна діяльність фігурантів справи завдала державі збитків на понад 4,2 млрд гривень. "За матеріалами слідства, посадовці "облгазів Фірташа" розкрадали понад 70% коштів, які передбачалися на закупівлю блакитного палива. Фактично йдеться про присвоєння грошей звичайних українців, які сплатили за комунальні платежі", - зазначають у СБУ.

СБУ повідомила, що облгази купували газ у підконтрольних Фірташу компаній (ймовірно, мова про "ЙЕ-Енергія" – ред). Але насправді отримували менше ніж 30% від проплаченого обсягу газу. "Дефіцит, що утворився через цю махінацію, покривали за рахунок блакитного палива, яке знаходилося у державній власності – облгази просто відбирали "недоотримане" паливо з газотранспортної системи України", - йдеться у повідомленні СБУ.

Подібні "махінації" теоретично були можливі у 2021 році, повідомив колишній топ-менеджер однієї з державних енергокомпаній. Вони стосувалися використання газу на виробничо-технологічні витрати (ВТВ) – для створення та регулювання тиску в мережах. Облгази отримували тариф за розподіл газу від населення, і з нього 40-50% повинні були цільово використовувати на закупівлю газу для власних витрат газу по ВТВ. Але вони ці гроші кудись відправляли, газ не отримували, а відбирали його із газових мереж ОГТСУ і за небаланси не розраховувалися", - зазначив співрозмовник. Газ для ВТВ мав закуповуватися за ринковою ціною, а 2021 року вона сильно зросла. При цьому у тарифах на розподіл, затверджених НКРЕКУ, було закладено старі низькі ціни на газ. При цьому уряд не дозволяв продавати газ для ВТВ облгазам за ціною ПСО (як для населення).

Протистояти відбору, наголосив співрозмовник, було неможливо. "Труба одна. Якщо її перекрити, всі споживачі без газу залишаться. Цим вони і прикривалися", - сказав він. За даними СБУ, облгази сплатили ОГТСУ лише 30% від загальної вартості відібраного газу.

Але ці порушення стосуються 2021 року. Що ще ставиться в провину керівництву компаній, ані в СБУ, ані в БЕБ не уточнюють. Джерела на ринку припускають, що порушення з 2016 року також можуть бути пов'язані з використанням газу для ВТВ.

У Group DF, яка об'єднує весь бізнес Фірташа, заявляють, що всі звинувачення є безпідставними. "Серія обшуків на підприємствах Групи, кримінальні справи, підозри та безпідставні звинувачення, про які повідомили в СБУ, не мають під собою юридичного ґрунту і є частиною корупційного тиску на бізнес групи", - йдеться в повідомленні Group DF.

Коломойський

Підозру у заволодінні чужим майном отримав в.о. першого заступника голови правління "Укртатнафта" у 2019-2022 роках. Про це 17 травня повідомило Бюро економічної безпеки. За інформацією РБК-Україна, мова про Руслана Ляпка , який вже перебуває під вартою.

Це друга підозра екс-топ-менеджеру компанії. У лютому йому повідомили про підозру в умисному ухиленні від сплати податків на 1,3 млрд гривень.

Цього разу підозра виникла через виробництво "лівих" нафтопродуктів на Кременчуцькому НПЗ понад 72 тис тонн нафти. Нафту, за твердженням БЕБ, було незаконно відібрано з митного складу, а паливо, вироблене з неї, реалізували без урахування бухгалтерських документів.

Орієнтовна вартість продукції становить понад 2 млрд гривень. За останньою інформацією, Подільський суд Києва рішенням від 12 травня визнав, що нафту відібрали не умисно, а в рамках виконання "мобілізаційного завдання" з метою запобігти можливості її знищення на місці колишнього зберігання в Одесі. У рішенні йдеться про те, що після перекачування нафти резервуари, де вона зберігалася, були зруйновані внаслідок обстрілів. Відсутність у них нафти дозволила уникнути техногенної катастрофи через розлив чи горіння сирої нафти.

Як уточнили РБК-Україна джерела, знайомі з ситуацією, під час перекачування нафту справді не розмитнювали, і відповідно податки не були сплачені. Але суд визнав, що у рамках виконання "мобілізаційного завдання" передачу нафти було проведено без порушення митних правил, оскільки дії здійснювалися не за наміром, а в рамках виконання "мобілізаційного завдання".

Сьогодні компанія "Сокар", якій належить частина нафти, веде переговори про долю свого товару з новим керівництвом "Укртатнафти".

Коментарів від колишнього керівництва УТН не було. А в "Укрнафтобурінні" назвали дії щодо їхньої компанії незаконними .

Чому такі активні СБУ та БЕБ

Активність СБУ та БЕБ у справах щодо діяльності компаній олігархів голова аналітичного департаменту ІК Concorde Capital Олександр Паращій пов'язує з бажанням показати ефективність роботи цих структур після зміни керівництва.

"Раніше СБУ та БЕБ критикували за відсутність результатів роботи. Зараз після зміни керівництва вони ці результати показують. Справи щодо компаній Фірташа та Коломойського дуже гучні, а люди люблять, коли карають олігархів", - наголосив експерт. Щоправда, він не виключив, що відбувається просто переділ власності на користь нових олігархів.

Але, на думку директора Центру досліджень енергетики Олександра Харченка, держава зараз робить правильну річ, повертаючи активи, які не були приватизовані, а фактично перебували у приватному управлінні.

"Повертається контроль над активами, які розійшлися різними кишенями та використовувалися для фінансування олігархічних чи політичних сил. Там ставився потрібний менеджмент і просто кралися гроші. Але питання, як буде гарантовано якість управління у держкомпаніях? Чи не повториться ситуація із приватним контролем над цими активами?", - наголосив експерт. Він також зазначив про ризики судових розглядів з боку колишніх власників активів, які захочуть їх повернути після війни. "Причому ці ризики настільки ж ймовірні, як і ризики переходу активів у тіньове управління", - вважає Харченко.

Джерела видання, близькі до ОП, наголосили, що на Банковій дії СБУ та БЕБ вважають підтвердженням того, що ці структури після зміни керівництва "нарешті почали працювати". "Поки що це перші ластівки. Попереду буде ще багато цікавих справ”, - наголосив співрозмовник.

 • 09-05-24 -
  Людина справи. Що відомо про новий кейс Коломойського

 • 08-05-24 -
  Коломойському повідомили про підозру в організації замовного вбивства

 • 01-03-24 -
  Автор звинувачень проти Коломойського не приходить на допит, - адвокат

 • 27-02-24 -
  Перезагрузка "налоговой полиции". Зачем нужна реформа БЭБ и что не так с идеей власти

 • 22-02-24 -
  Кримінальна справа Коломойського розвалюється — експерт про нові деталі слідства

 • 13-02-24 -
  Історія нафтопродуктів Курченка. За що Пашинському загрожує до 12 років?

 • 09-02-24 -
  Україна може підвищити податки, якщо не отримає фінансову допомогу від США – Bloomberg

 • 06-02-24 -
  Нові авто та нерухомість. За яке майно в Україні треба сплатити податок на розкіш

 • 30-01-24 -
  Підприємців позбавлятимуть верифікації за порушення правил агроекспорту до деяких країн ЄС

 • 24-01-24 -
  Мазепу выпустили из СИЗО под залог – Forbes

 • 11-12-23 -
  Примус до хабарів: в Україні розпочинаються податкові перевірки бізнесу

 • 08-11-23 -
  Полювання на "Кабанчика": влада хоче оподаткувати всіх українців

 • 22-10-23 -
  Російський олігарх розповідав, що став "тіньовим" власником всього Forbes, - WP

 • 11-10-23 -
  З 1 жовтня в таксі зобов'язані видавати касові чеки - Податкова

 • 28-09-23 -
  Осінь олігарха. Як Коломойський втратив владу і опинився на лаві підсудних

 • 22-09-23 -
  Гра з нульовою сумою: як вплине зростання мінімалки на бізнес

 • 06-09-23 -
  Кабмін погодив повне повернення податкових перевірок з 1 жовтня

 • 02-09-23 -
  Коломойському вручили підозру за шахрайські схеми

 • 01-08-23 -
  В Україні повернулися довоєнні податки: майже 55 тис. бізнесів втратили пільги

 • 12-06-23 -
  Повернення податків на довоєнний рівень з 1 липня не буде, - нардеп

 • 30-05-23 -
  Нардепи підтримали податкові зміни, які можуть дати до 10 млрд грн

 • 01-05-23 -
  ГЕТМАНЦЕВ ПРОПОНУЄ ЗМЕНШИТИ ШТРАФ ДЛЯ ВЛАСНИКІВ ОФШОРІВ - ЗАКОНОПРОЄКТ

 • 26-04-23 -
  Єврокомісія погодила заборону на імпорт олії в Польщу з України

 • 15-04-23 -
  Єврокомісія надасть українському бізнесу €7,5 млн грантів: хто зможе отримати

 • 11-04-23 -
  Ахметов ініціює арбітраж проти РФ за захоплені активи, зокрема "Донбас Арену"

 • 13-03-23 -
  Україна торік стала третім найбільшим імпортером зброї у світі – SIPRI

 • 20-02-23 -
  Податкова "амністія" в Україні: як працює під час війни

 • 30-01-23 -
  Кабміну пропонують скасувати майже 50% ліцензій і дозволів для бізнесу

 • 28-01-23 -
  Податки: Кабмін схвалив законопроєкт по скасуванню "спрощенки з 2%" із 1 липня

 • 16-01-23 -
  Перший пішов: Зеленський наклав санкції на компанію-партнера російського 1xBet, — ЗМІ

 • 06-01-23 -
  Компанія UPG, за якою стоїть білоруський олігарх і син Лукашенка, прорвалася на польський ринок

 • 28-12-22 -
  Податкова оприлюднила графік документальних перевірок на 2023 рік: який бізнес потрапив до переліку

 • 09-12-22 -
  Бізнесу дозволять закуповувати та зберігати до 2 тонн палива для генераторів

 • 28-11-22 -
  Історія Ахметова в Україні може скінчитись: Конституційний суд реанімував справу про незаконність приватизації Укррудпрому

 • 07-11-22 -
  Укрнафта, Мотор Січ та інші підприємства переходять у власність держави — ЗМІ

 • 05-10-22 -
  Коломойський навідався в НАБУ

 • 19-09-22 -
  McDonald’s відновлює роботу в Україні: як та коли почнуть відкриватися ресторани

 • 08-09-22 -
  Як підготувати будинок до холодів без опалення: поради для українців на випадок важкої зими

 • 31-08-22 -
  Навіщо повернули податки на імпорт: у Раді пояснили причини

 • 12-08-22 -
  Компанія Коломойського заради 2 млн грн може створити боргів на газовому ринку на пів мільярда гривень

 • 08-08-22 -
  Зеленский поручил Шмыгалю разобраться с лицензиями российского букмекера 1xBet на работу в Украине, — СМИ

 • 25-07-22 -
  Meta відкрила центр підтримки малого бізнесу України

 • 13-07-22 -
  Twitter подав до суду на Ілона Маска

 • 11-07-22 -
  Україну чекає сезонний пік споживання: що буде з дизелем і бензином

 • 27-06-22 -
  Ахметов подав проти Росії позов до ЄСПЛ щодо компенсації збитків

 • 23-06-22 -
  Росія зруйнувала 23 ТЦ в Україні. Які втрати понесла торгівельна галузь за час війни

 • 20-06-22 -
  Газовий бізнес Фірташа – все, монополію отримав "Нафтогаз". Що це означає для населення та ринку

 • 16-06-22 -
  IKEA продає свої заводи в РФ та скорочує працівників

 • 07-06-22 -
  Фірташ йде з ринку газу. Хто забере його бізнес і на що чекати споживачам

 • 04-06-22 -
  "Епіцентр" втратив контроль над торговими центрами у Херсоні

 • 26-04-22 -
  Ілон Маск купив Twitter за 44 мільярди доларів

 • 02-04-22 -
  Прокуратура США виявила спроби російських олігархів ухилитися від санкцій

 • 30-03-22 -
  Податки для компаній, що працюють у Росії та Україні, зростуть у 1,5 раза, — законопроєкт

 • 17-03-22 -
  "Не знаю як жити": співвласник "Альфа банку" Фрідман відреагував на санкції

 • 08-03-22 -
  Як отримати 6500 гривень тим, хто втратив роботу через війну: інструкція Мінцифри

 • 15-02-22 -
  Ахметов планує повернутися до України 16 лютого – ЗМІ

 • 09-02-22 -
  ФОПам розширили можливості працювати без касових апаратів

 • 08-02-22 -
  Ілона Маска хочуть засудити за твіт

 • 03-02-22 -
  Конкуренція TikTok: Meta Цукерберга за ніч втратила 200 мільярдів доларів

 • 26-01-22 -
  У Раді домовились створити постанову про відтермінування штрафів для ФОП

 • 24-01-22 -
  Атаки влади на білий бізнес призведуть до відтоку інвестицій та втечі інвесторів, - ЗМІ

 • 10-01-22 -
  Рада може відстрочити штрафи для ФОПів - Гетманцев

 • 03-01-22 -
  Вартість послуг іноземних інтернет-сервісів суттєво зросте вже в січні через нововведення по ПДВ

 • 30-12-21 -
  АМКУ дозволив Хмельницькому і партнерам придбати "Більшовик"

 • 29-12-21 -
  АМКУ оштрафував завод Коломойського на 80 млн гривень

 • 24-12-21 -
  Уряд скасував обов'язкові касові апарати для підприємців у селі

 • 23-12-21 -
  Українські рекламодавці будуть платити за користування Google та Facebook

 • 21-12-21 -
  Roshen Порошенка оштрафували на 280 мільйонів за монополізм

 • 14-12-21 -
  Апеляційний суд скасував рішення ОАСК на користь Коломойського в справі ПриватБанку

 • 07-12-21 -
  Банкрутство чи містифікація: що відбувається з імперією Маска

 • 02-11-21 -
  У Кабміні вирішують, як підтримати бізнес у "червоних" зонах

 • 28-10-21 -
  Хмельницький та Черновецький змовилися, щоб заплатити мінімальну ціну за "Більшовик" – джерела

 • 19-10-21 -
  Осінь олігархів

 • 18-10-21 -
  Зеленський заявив, що не займався відмиванням грошей, хоча офшори використовував

 • 11-10-21 -
  У МВС створили Офіс захисту бізнесу

 • 28-09-21 -
  Полювання на ФОПів: хто хоче остаточно загнати малий бізнес в тінь

 • 22-09-21 -
  Аграріям пояснили, скільки податків та у які строки доведеться платити

 • 20-09-21 -
  В Україні блокували схему незаконних поставок товарів із РФ і Китаю

 • 13-09-21 -
  Бізнес можуть вивести з-під обмежень "жовтої" та "червоної" зон: названо умову

 • 07-09-21 -
  Податкова амністія почалася: хто з українців під прицілом
 •