Економіка > Бізнес

grominfo.eu

Примус до хабарів: в Україні розпочинаються податкові перевірки бізнесу

Понеділок, 11 грудня 2023 11:12
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии Відновлення перевірок підприємств від України вимагає МВФ

Фіскальні органи поновлять податкові перевірки бізнесу. Скасування мораторію на такі перевірки, запровадженого у зв'язку з російським вторгненням, є умовою отримання чергового траншу МВФ, який в умовах можливого скорочення західної фінансової допомоги є вкрай важливим для нашої країни. З іншого боку, багато положень закону про податкові перевірки, який вже набрав чинності, є досить розмитими, а тому створюють благодатний ґрунт для корупції.

"Апостроф" розбирався, до чого слід готуватися вітчизняним підприємцям.

З другої спроби

Податкові перевірки бізнесу повертаються. 5 грудня відповідний законопроєкт №10016д підписав президент України Володимир Зеленський, і 7 грудня, після опублікування в офіційній пресі, він набув чинності як закон.

Скасування мораторію на проведення податкових перевірок було одним із зобов’язань України згідно з меморандумом, укладеним з Міжнародним валютним фондом (МВФ). Впровадити цю норму парламент мав ще з 1 липня нинішнього року, проте статті щодо податкових перевірок були видалені з законопроєкту, який якраз готувався до другого читання. Такий відступ від власних зобов’язань не був оцінений МВФ, який в нинішньому році остаточно перейшов у питанні фінансування України до концепції "гроші в обмін на реформи". І парламенту разом з урядом довелося в терміновому порядку все ж таки розробляти і ухвалювати новий законопроєкт.

Передбачалося, що він набере чинності з 1 грудня, до чергового перегляду меморандуму. І така можливість технічно була, оскільки на підпис президенту закон відправився 27 листопада. Проте з цим вийшла затримка, через що термін набрання чинності пересунувся на тиждень, що є ще одним порушенням домовленостей з МВФ. Залишається сподіватися, що попри два зриви термінів фонд все ж таки зарахує виконання цього "маяка" й ухвалить рішення щодо чергового траншу поточної програми фінансування.

Доля транша на близько 900 мільйонів доларів буде вирішуватися 11 грудня.

Ризик – неблагородна справа

Отже відтепер на українські підприємства очікують податкові перевірки. Проте передбачається, що вони не будуть суцільними. Парламенту та уряду вдалося домовитися з фондом про те, щоб вони поширювалися на підприємства, де присутні певні фактори ризику.

Таким чином, окрім підприємств, задіяних у виробництві підакцизної продукції, організації азартних ігор та наданні фінансових послуг (для них перевірки було відновлено ще в липні), на візити податкових інспекторів слід чекати платникам податків, які у 2021 році мали:

- в два рази більшу дебіторську заборгованість ніж кредиторську;

- рівень сплати податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість менший ніж 50% по галузі;

- річний дохід понад 10 мільйонів гривень, а витрати - понад 75% від суми річного доходу.

Водночас, закон звільняє від перевірок ФОПів першої та другої груп, а також підприємства, розташовані на тимчасово окупованих територіях або територіях, де йдуть бойові дії.

Вітчизняний бізнес новину про повернення перевірок сприйняв досить спокійно.

"Бізнес-середовище дуже чутливе до неадекватних рішень влади, - розповів "Апострофу" координатор експертних груп Економічної експертної платформи Олег Гетман. - І коли розглядається законопроєкт, який передбачає значні корупційні ризики чи перешкоджання роботі бізнесу, всі бізнес-асоціації бурхливо на нього відгукуються. Наприклад, зараз вони активно виступають проти законопроєкту №5420 про криміналізацію контрабанди. Проте у випадку із даним законом такої реакції не було. Це говорить про те, що в цілому цей закон бізнес влаштовує".

За словами експерта, представники бізнес-середовища брали участь в розробці законопроєкту, їхні рекомендації щодо формулювань критеріїв ризику були враховані.

Не довіряй, а перевіряй

Головна мета законопроєкту - підвищення податкових надходжень до бюджету, проте, на думку фахівців, сподіватися на чудеса в цій сфері не варто.

"Звичайно, перевірки дадуть певне зростання платежів, проте воно буде не надто великим - скоріше за все, в межах статистичної похибки", - вважає Олег Гетман.

Проте податківці виступають за повернення перевірок. І у них для цього є власні резони.

"Податкова активно підтримує новий закон, оскільки для неї кожна перевірка - це можливість взяти хабар, - розповів "Апострофу" експерт CASE Україна Володимир Дубровський. - Згідно з опитуваннями, які проводилися раніше серед українських підприємців, близько 20% з них під час проведення перевірок були вимушені давати хабарі".

Якщо ж говорити про збільшення надходжень до бюджету, то, на думку експерта, воно не буде великим, оскільки більшість ураїнських підприємців не є такими затятими ухилянтами, як вважається.

"Частина керівників уряду й парламенту дотримуються тієї думки, що якщо бізнес жорстко не контролювати, то він взагалі не платитиме податків, - говорить Володимир Дубровський. - Саме тому в свій час під керівництвом Миколи Азарова податкова адміністрація створювалася саме як інструмент тиску на бізнес. І одним з головних її завдань було стягнення штрафів та нарахувань. Податківці навіть мали планові показники щодо цього".

Тим часом, таке ставлення з боку держави є значним перебільшенням. За словами експерта, абсолютна більшість податків в Україні сплачується добровільно.

"Це підтверджує досвід 2022 року, - каже Дубровський. - Попри російське вторгнення, значне падіння економіки і повний мораторій на перевірки, надходження від податків скоротилися всього на 5%. Тобто абсолютна більшість підприємств сплачували їх без тиску з боку податківців".

Втім держава не надто схильна довіряти підприємцям.

"В нашій податковій системі закладена презумпція винуватості бізнесу, - каже "Апострофу" керівник аналітичного напряму мережі "АНТС" Ілля Несходовський. - Кожен підприємець вважається ухилянтом, якого ще не викрили податківці. Саме на цьому переконанні, наприклад, заснована система блокування податкових накладних. Досвід показує, що в більшості випадків воно є безпідставним. 80% накладних розблоковуються після наступного розгляду. В решті випадків підприємства подають до суду, і він в 95% випадків ухвалює рішення на їхню користь. Таким чином, обгрунтованим є блокування лише дуже невеликої кількості накладних".

Прийдуть (майже) до всіх

Повернення перевірок не призведе до значного підвищення ефективності оподаткування ще й тому, що податкова служба не має достатніх для цього можливостей.

"Відносно підприємств, які займаються виробництвом і реалізацією підакцизних товарів, перевірки відновлено було ще в липні, - говорить Ілля Несходовський. - Але чи відбувся прорив у боротьбі з ухиленнями від податків на цих підприємствах? Ні, не відбувся. А якщо принципових змін не відбулося в галузі, де масштаби ухилень сягають мільярдів, то які є підстави вважати, що перевірки змінять ситуацію в менш ризикованих галузях?"

На думку експерта, інституційна неспроможність податкової служби робить неефективними будь-які перевірки. І при нездатності здійснювати ефективний контроль за діяльністю бізнесу збільшення її повноважень призводить не до покращення якості роботи, а тільки збільшує корупційні ризики.

Цьому ж сприяють і положення нового закону, в яких сформульовані надто розпливчасті критерії для груп ризику.

"Ризикоорієнтовані процедури потребують дуже зваженого підходу, - пояснює Володимир Дубровський. - У нас є велика традиція вибіркового застосування законодавства. Тому, якщо критерії перевірок прописані не дуже докладно, то це дає великий простір для маніпуляцій та хабарництва".

Єдиний чіткий критерій, зазначений в законі, - відсутність перевірок для підприємств з річним доходом менше 10 мільйонів гривень.

"Ця сума трошки вища, ніж верхня межа для спрощеної системи оподаткування, - каже Дубровський. - Інші ж критерії сформульовані досить широко й не дозволяють відокремити дійсно ризиковані підприємства від сумлінних платників. Фактично це означає, що податківці можуть завітати з перевірками до всіх підприємств, які не знаходяться на спрощеній системі".
Tags:     МВФ      корупція      бізнес      хабарі      підприємці      податкові перевірки

  • 04-12-24 -
    Рада скасувала збільшення податків для ФОП "заднім числом"

  • 01-10-24 -
    Ліміт на перекази з "карти на карту". Що потрібно знати про обмеження НБУ з 1 жовтня

  • 01-09-24 -
    Фірма Ахметова щомісяця отримувала зайві кошти за електроенергію на Донеччині

  • 21-08-24 -
    В Україні готують податки "на Uklon, Glovo та OLX": ЗМІ дізнались про два плани влади

  • 09-05-24 -
    Людина справи. Що відомо про новий кейс Коломойського

  • 08-05-24 -
    Коломойському повідомили про підозру в організації замовного вбивства

  • 01-03-24 -
    Автор звинувачень проти Коломойського не приходить на допит, - адвокат

  • 27-02-24 -
    Перезагрузка "налоговой полиции". Зачем нужна реформа БЭБ и что не так с идеей власти

  • 22-02-24 -
    Кримінальна справа Коломойського розвалюється — експерт про нові деталі слідства

  • 13-02-24 -
    Історія нафтопродуктів Курченка. За що Пашинському загрожує до 12 років?

  • 09-02-24 -
    Україна може підвищити податки, якщо не отримає фінансову допомогу від США – Bloomberg

  • 06-02-24 -
    Нові авто та нерухомість. За яке майно в Україні треба сплатити податок на розкіш

  • 30-01-24 -
    Підприємців позбавлятимуть верифікації за порушення правил агроекспорту до деяких країн ЄС

  • 24-01-24 -
    Мазепу выпустили из СИЗО под залог – Forbes

  • 08-11-23 -
    Полювання на "Кабанчика": влада хоче оподаткувати всіх українців

  • 22-10-23 -
    Російський олігарх розповідав, що став "тіньовим" власником всього Forbes, - WP

  • 11-10-23 -
    З 1 жовтня в таксі зобов'язані видавати касові чеки - Податкова

  • 28-09-23 -
    Осінь олігарха. Як Коломойський втратив владу і опинився на лаві підсудних

  • 22-09-23 -
    Гра з нульовою сумою: як вплине зростання мінімалки на бізнес

  • 06-09-23 -
    Кабмін погодив повне повернення податкових перевірок з 1 жовтня

  • 02-09-23 -
    Коломойському вручили підозру за шахрайські схеми

  • 01-08-23 -
    В Україні повернулися довоєнні податки: майже 55 тис. бізнесів втратили пільги

  • 12-06-23 -
    Повернення податків на довоєнний рівень з 1 липня не буде, - нардеп

  • 30-05-23 -
    Нардепи підтримали податкові зміни, які можуть дати до 10 млрд грн

  • 19-05-23 -
    Боротьба з олігархами. У чому звинувачують менеджмент компаній Фірташа та Коломойського

  • 01-05-23 -
    ГЕТМАНЦЕВ ПРОПОНУЄ ЗМЕНШИТИ ШТРАФ ДЛЯ ВЛАСНИКІВ ОФШОРІВ - ЗАКОНОПРОЄКТ

  • 26-04-23 -
    Єврокомісія погодила заборону на імпорт олії в Польщу з України

  • 15-04-23 -
    Єврокомісія надасть українському бізнесу €7,5 млн грантів: хто зможе отримати

  • 11-04-23 -
    Ахметов ініціює арбітраж проти РФ за захоплені активи, зокрема "Донбас Арену"

  • 13-03-23 -
    Україна торік стала третім найбільшим імпортером зброї у світі – SIPRI

  • 20-02-23 -
    Податкова "амністія" в Україні: як працює під час війни

  • 30-01-23 -
    Кабміну пропонують скасувати майже 50% ліцензій і дозволів для бізнесу

  • 28-01-23 -
    Податки: Кабмін схвалив законопроєкт по скасуванню "спрощенки з 2%" із 1 липня

  • 16-01-23 -
    Перший пішов: Зеленський наклав санкції на компанію-партнера російського 1xBet, — ЗМІ

  • 06-01-23 -
    Компанія UPG, за якою стоїть білоруський олігарх і син Лукашенка, прорвалася на польський ринок

  • 28-12-22 -
    Податкова оприлюднила графік документальних перевірок на 2023 рік: який бізнес потрапив до переліку

  • 09-12-22 -
    Бізнесу дозволять закуповувати та зберігати до 2 тонн палива для генераторів

  • 28-11-22 -
    Історія Ахметова в Україні може скінчитись: Конституційний суд реанімував справу про незаконність приватизації Укррудпрому

  • 07-11-22 -
    Укрнафта, Мотор Січ та інші підприємства переходять у власність держави — ЗМІ

  • 05-10-22 -
    Коломойський навідався в НАБУ

  • 19-09-22 -
    McDonald’s відновлює роботу в Україні: як та коли почнуть відкриватися ресторани

  • 08-09-22 -
    Як підготувати будинок до холодів без опалення: поради для українців на випадок важкої зими

  • 31-08-22 -
    Навіщо повернули податки на імпорт: у Раді пояснили причини

  • 12-08-22 -
    Компанія Коломойського заради 2 млн грн може створити боргів на газовому ринку на пів мільярда гривень

  • 08-08-22 -
    Зеленский поручил Шмыгалю разобраться с лицензиями российского букмекера 1xBet на работу в Украине, — СМИ

  • 25-07-22 -
    Meta відкрила центр підтримки малого бізнесу України

  • 13-07-22 -
    Twitter подав до суду на Ілона Маска

  • 11-07-22 -
    Україну чекає сезонний пік споживання: що буде з дизелем і бензином

  • 27-06-22 -
    Ахметов подав проти Росії позов до ЄСПЛ щодо компенсації збитків

  • 23-06-22 -
    Росія зруйнувала 23 ТЦ в Україні. Які втрати понесла торгівельна галузь за час війни

  • 20-06-22 -
    Газовий бізнес Фірташа – все, монополію отримав "Нафтогаз". Що це означає для населення та ринку

  • 16-06-22 -
    IKEA продає свої заводи в РФ та скорочує працівників

  • 07-06-22 -
    Фірташ йде з ринку газу. Хто забере його бізнес і на що чекати споживачам

  • 04-06-22 -
    "Епіцентр" втратив контроль над торговими центрами у Херсоні

  • 26-04-22 -
    Ілон Маск купив Twitter за 44 мільярди доларів

  • 02-04-22 -
    Прокуратура США виявила спроби російських олігархів ухилитися від санкцій

  • 30-03-22 -
    Податки для компаній, що працюють у Росії та Україні, зростуть у 1,5 раза, — законопроєкт

  • 17-03-22 -
    "Не знаю як жити": співвласник "Альфа банку" Фрідман відреагував на санкції

  • 08-03-22 -
    Як отримати 6500 гривень тим, хто втратив роботу через війну: інструкція Мінцифри

  • 15-02-22 -
    Ахметов планує повернутися до України 16 лютого – ЗМІ

  • 09-02-22 -
    ФОПам розширили можливості працювати без касових апаратів

  • 08-02-22 -
    Ілона Маска хочуть засудити за твіт

  • 03-02-22 -
    Конкуренція TikTok: Meta Цукерберга за ніч втратила 200 мільярдів доларів

  • 26-01-22 -
    У Раді домовились створити постанову про відтермінування штрафів для ФОП

  • 24-01-22 -
    Атаки влади на білий бізнес призведуть до відтоку інвестицій та втечі інвесторів, - ЗМІ

  • 10-01-22 -
    Рада може відстрочити штрафи для ФОПів - Гетманцев

  • 03-01-22 -
    Вартість послуг іноземних інтернет-сервісів суттєво зросте вже в січні через нововведення по ПДВ

  • 30-12-21 -
    АМКУ дозволив Хмельницькому і партнерам придбати "Більшовик"

  • 29-12-21 -
    АМКУ оштрафував завод Коломойського на 80 млн гривень

  • 24-12-21 -
    Уряд скасував обов'язкові касові апарати для підприємців у селі

  • 23-12-21 -
    Українські рекламодавці будуть платити за користування Google та Facebook

  • 21-12-21 -
    Roshen Порошенка оштрафували на 280 мільйонів за монополізм

  • 14-12-21 -
    Апеляційний суд скасував рішення ОАСК на користь Коломойського в справі ПриватБанку

  • 07-12-21 -
    Банкрутство чи містифікація: що відбувається з імперією Маска

  • 02-11-21 -
    У Кабміні вирішують, як підтримати бізнес у "червоних" зонах

  • 28-10-21 -
    Хмельницький та Черновецький змовилися, щоб заплатити мінімальну ціну за "Більшовик" – джерела

  • 19-10-21 -
    Осінь олігархів

  • 18-10-21 -
    Зеленський заявив, що не займався відмиванням грошей, хоча офшори використовував

  • 11-10-21 -
    У МВС створили Офіс захисту бізнесу

  • 28-09-21 -
    Полювання на ФОПів: хто хоче остаточно загнати малий бізнес в тінь
  •