Суспільство > Різне

grominfo.eu

Сексизму ні! Як в Україні хочуть боротися з гендерним насиллям і карати за нього

Неділя, 24 січня 2021 16:00
E-mail Друк PDF
Новости и события в Украине и зарубежом. Политика, экономика, общество, культура, спорт, наука, образование, технологии За визначення сексизму взялися у парламенті

Днями група депутатів Верховної Ради на чолі з представником "Слуги народу" Олександром Качурою зареєструвала два законопроєкти, що стосуються проявів сексизму.

І вже наступного дня у суспільстві розпочалася полеміка з цього приводу, чи потрібні такі ініціативи, що саме вони можуть дати Україні, що зміниться у проявах сексизму, який завжди був в Україні, після того, як його документально опишуть і визначать. Про все це – далі у нашому тексті.

Що таке сексизм

Поняття сексизму надзвичайно глибоке та багатогранне, у ньому чимало змінних, багато "надбудов" і "поверхів". Причина такої розлогості і багатозначності конкретного поняття у тому, що явище сексизму як розподіл за статтю існувало з самого початку історії світу і поки не може бути викоріненим повністю у жодній культурі жодної національності.

Сексизм фактично є приниженням або виділенням людини за її статтю. Це упереджене ставлення до особи або її дискримінація у вигляді негативного ставлення або антипатії по відношенню до людей певної статі.

Традиційно поведінка з ознаками сексизму вживається по відношенню до жінок, проте зустрічаються випадки і стосовно чоловіків. Фактично це чоловіча дискримінація по відношенню до жінок.

Сексистські упередження зустрічаються у всіх суспільствах світу, у тому числі у сучасних спільнотах з високим рівнем культурного розвитку. Сексизм ж є частиною різних соціальних інститутів, таких як сім’я, освіта, охорона здоров’я, релігія, — і присутній у таких галузях суспільного життя як політика, економіка, медіасфера.

Ідеологія сексизму відкрито або завуальовано протиставляє жінок і чоловіків одне одному, приписуючи їм протилежні якості. Також сексисти виправдовують панівне становище чоловіків і підлегле становище жінок, виправдовуючи це природним виникненням такого "балансу".

За який "сексизм" хочуть штрафувати в Україні: аналіз законопроєкта

За словами Олександра Качури, існує рекомендація Комітету міністрів Ради Європи для України щодо законодавчого запровадження поняття "сексизм". На підставі цих рекомендацій і був напрацьовані законопроєкти.

До Верховної Ради було подано два проєкти законів – № 4598 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони проявів сексизму у суспільстві" та № 4599 "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо встановлення відповідальності за прояви сексизму у суспільстві".

Перший визначає поняття "сексизму" і вносить зміни до кількох законів, що заборонятимуть його прояви. Другий визначає покарання для тих, хто проявлятиме сексизм по відношенню до інших.

Що пропонують називати сексизмом. Відповідно до законодавчої ініціативи, сексизмом є будь-які дії, жести, візуальні прояви, промовлені або написані слова, практика або поведінка, в основі яких лежить ідея про те, що людина або група людей гірші за інших через свою стать, які проявляються у громадській або приватній сфері, в інтернеті і направлені на:

- порушення власної гідності або прав людини чи групи людей;

- сексуальну, психологічну шкоду або страждання особи чи групи осіб;

- створення загрозливого, ворожого, принизливого або образливого середовища;

- перешкоджання незалежності або повноцінному здійсненню прав людини з боку особи чи групи осіб;

- підтримку та посилення ґендерних стереотипів.

Що не буде проявом сексизму. У законопроєкті прописані випадки, які не можуть бути проявами сексизму і дискримінацією за ознаками статі:

- спеціальний захист жінок під час вагітності, пологів і грудного вигодовування дитини;

- обов’язкова строкова служба для чоловіків, передбачена законом;

- різниця у пенсійному віці для жінок і чоловіків, передбачена законом;

- особливі вимоги з охорони праці жінок і чоловіків, пов’язані з охороною репродуктивного здоров’я.

Куди і як скаржитися на прояви сексизму. Законопроєктом пропонується у п. 1 ч. 2 ст. 262, де йдеться про дрібне хуліганство, додати слово "сексизм". Відтак, у частині відповідальності документ прирівнює ці два явища. Також у документі прописано послідовність дій у разі скарги на прояви сексизму. Скаржитися можна у державні органи, органи місцевого самоврядування і посадовим особам, до Національну поліцію, уповноваженому Верховної Ради з прав людини.

Штрафи за сексизм. Відповідно до законопроєкту № 4599 пропонується встановити відповідальність за прояви сексизму, розширивши статтю 173-2 Кодексу про адміністративні правопорушення.

Такі правопорушення караються накладенням штрафу від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170 – 340 грн) або громадськими роботами на термін від 30 до 40 годин, або адміністративним арештом на термін до 7 діб.

Такі ж повторні дії тягнуть за собою штраф від 20 до 40 неоподатковуваних мінімумів (340 – 680 грн), громадські роботи від 40 до 60 годин або адміністративний арешт до 15 діб.

Історія питання в Україні

В Україні поки немає регулярних чи постійних заходів на національному рівні, що могли б дієво контролювати чи впливати на прояви сексизму, зменшуючи їхню частоту. Проте існують інструменти контролю за боротьбою з сексистською рекламою:

Кампанія проти сексизму в політиці та ЗМІ "Повага", що працює з 2014 року і робить медіаприводом сексистські повідомлення (рекламу, телепередачі, виступи публічних осіб), проводить просвітницьку роботу про сексизм та моніторить український медіапростір на гендерну чутливість; інструмент Ліги захисту прав жінок "Гармонія рівних" "Поскаржитись на сексизм" (дозволяє миттєво повідомити через онлан-форму про сексистьку рекламу), освітньо-аналітичний ресурс Гендер в деталях (публікує тематичні матеріали про жіноцтво, гендерну нерівність та подолання стереотипів).

Як у світі справи з сексизмом

Питання проблеми побутового сексизму та гендерного насильства на високому державному рівні надзвичайно гостро стоїть зараз у світі. Зазвичай це дії, спрямовані на жінку лише через те, що вона – жінка. У різних країнах різні види гендерного насильства проявляються частіше чи рідше – через особливості менталітету та культурного розвитку.

До категорії гендерного насильства входять такі види злочинів за ознакою статі:

- Гендерцид — вбивства людей через їхню стать чи у зв'язку з нею; убивство жінок чи чоловіків.

- Фізичне насильство: побої (у контексті сімейного насильства), насильство над проституйованими жінками, насильство над жінками з вадами здоров'я, небезпечні б'юті-практики (бинтування ніг, шийні обручі, нав'язування пластичної хірургії, моделей, танцівниць, спортсменок), торгівля органами;

- Сімейне насильство, у тому числі над дітьми: фізичне (побої), сексуальне (подружні зґвалтування (секс без згоди), розбещення, педофілія), психологічне (приниження, обмеження контактів та ізоляція партнерки від людей, переслідування, патологічні ревнощі), економічне: обмеження прав внаслідок відбирання грошей);

- Психологічне насильство: переслідування, цькування, залякування, шантаж, знущання, приниження;

- Сексуальне насильство: зґвалтування, примусову проституцію і порнографію, сексуальне рабство, торгівлю людьми, сексуальні домагання, сексуальна об'єктивація;

- Табуювання жіночої фізіології та подвійні етичні стандарти щодо сексуальної поведінки і інтимних виборів;

- Міф про красу та небезпечні для життя б'юті-практики для жінок (китайське бинтування ніг, шийні обручі, корсети, пластичні операції, жорсткі дієти), стандарти зовнішності, дискримінація за зовнішнім виглядом при прийомі жінок на роботу.

- Дискримінація на ринку праці: неоплачувана робота, традиційність роботи, яку виконують жінки (хатня робота, виховання, догляд за літніми та неповносправними), різниця зарплат,

- Заборона або несхвалення особам певної статі займатися певними професіями або обіймати посади тільки на тій підставі, що вони належать до тієї чи іншої статі.

У світі триває боротьба за права жінок та зменшення проявів сексизму. Йдеться зокрема про феміністичну мовну реформу, запровадження фемінітивів (включення до мови всіх гендерів із позбавленням від зневажливих/негативних конотацій), активний феміністичний рух за права жінок. Розвиваються і впроваджуються міжнародні кампанії, такі як HeForShe, а також флешмоби (MeToo, ЯНеБоюсьСказати), інформаційні кампанії для подолання сексизму в медіа, такі як "Жінки в червоному" проти упередженості у Вікіпедії".

  • 14-11-24 -
    "Треба займатися рекрутингом, а не бусифікацією": військові висловились про ідею розформування ТЦК

  • 12-11-24 -
    Опитування: Третина українців готові до територіальних поступок РФ заради миру

  • 12-11-24 -
    "Цифровізація послуг ТЦК – це добре. Але чому все роблять через пень-колоду?" Що розповідають українці про надання відстрочок онлайн

  • 08-10-24 -
    Мобілізація в Україні: як виявляють військовозобов'язаних, які не оновили дані

  • 25-09-24 -
    Через заяву Гнезділова про СЗЧ відкрили справу про дезертирство: підозру не повідомляли

  • 23-09-24 -
    У нас немає іншого виходу, як розраховувати на тих, хто вже є у війську

  • 20-09-24 -
    Мобілізація "Укрпоштою": хто першим отримає повістку та які виникнуть проблеми

  • 18-09-24 -
    Усик прокоментував своє затримання: Сталося непорозуміння

  • 10-09-24 -
    Остерігайся електро­самоката! Водії без прав і знань ПДР

  • 22-08-24 -
    Опитування: 76% українців переконані, що росіяни не сприймають Україну як незалежну державу

  • 19-08-24 -
    Маск заперечив, що дарував Кадирову кібертрак "Тесла"

  • 12-08-24 -
    "Резерв+" стане онлайн-ТЦК: в Міноборони розповіли, коли запрацюють нові функції в застосунку

  • 06-08-24 -
    Князєв і Тандир більше не судді. Вища рада правосуддя звільнила обох

  • 05-08-24 -
    В Україні демографічна криза: смертність утричі перевищує народжуваність

  • 27-07-24 -
    Як працює онлайн-бронювання через "Дію": досвід критично-важливих підприємств

  • 17-07-24 -
    Слухали "Ласковый май", дивилися "Битву екстрасенсів" на ТНТ. Як мовні конфлікти розколюють Україну

  • 16-07-24 -
    Не гарматне м’ясо: як воюють колишні ув’язнені у лавах ЗСУ

  • 05-07-24 -
    Зміни в мобілізації з 16 липня: чи вручать повістку чоловікові, який оновив дані

  • 04-07-24 -
    Стало відомо, скільки людей оновили дані в Резерв+

  • 04-07-24 -
    Речі, які знадобляться на полігоні та на фронті: що покласти в "мобілізаційну валізку"

  • 21-06-24 -
    "Ми не можемо порахувати": міністр МВС зізнався, що не знає, скільки зброї на руках у цивільних

  • 19-06-24 -
    Опитування: У Польщі погіршується ставлення до українських біженців

  • 13-06-24 -
    60% українців вважають, що головна ціль РФ – геноцид і знищення нації

  • 10-06-24 -
    Рідні полонених отримуватимуть сповіщення у "Дії": як це працюватиме

  • 31-05-24 -
    Затримують навіть після оновлення даних: коли чоловіків можуть з вулиці доставити до ТЦК

  • 30-05-24 -
    Дезертирство і перевищення повноважень: чим займатиметься військова поліція в Україні

  • 30-05-24 -
    Дані оновили 1,3 млн військовозобов’язаних: в МОУ повідомили, скільки з них – броньовані

  • 27-05-24 -
    Посилення мобілізації: хто може перевіряти у чоловіків військовий квиток

  • 23-05-24 -
    Страховка, перевірки та європротокол. Що змінить новий закон про "автоцивілку"

  • 22-05-24 -
    Міносвіти ще доопрацьовує програмне забезпечення для надання довідки про здобувача освіти для відстрочки від призову

  • 18-05-24 -
    Застосунок Резерв+ для військовозобов'язаних вже можна завантажити

  • 12-05-24 -
    Мобілізація в Україні: хто має право на "бронь"

  • 01-05-24 -
    П'ять варіантів служби для жінок: як українок мобілізують до ЗСУ

  • 22-04-24 -
    Маск хвилюється через відсутність стратегії виходу з війни, в ОП відповіли

  • 13-04-24 -
    В базах МВС є дані про сотні тисяч можливих ухилянтів, - Клименко

  • 06-04-24 -
    Виводять гроші та розлучаються: як законопроєкт про мобілізцію вплинув на поведінку українців

  • 04-04-24 -
    Які пільги дає статус УБД військовим і як їх отримати: всі деталі

  • 04-04-24 -
    "Це нонсенс": співробітники ТЦК не можуть затримувати людей на вулиці, — омбудсмен

  • 03-04-24 -
    Студенти, спортсмени, волонтери. Хто може виїжджати за кордон під час війни і що для цього потрібно

  • 02-04-24 -
    Поліція пояснила, як доставляє до центрів комплектування людей, яких розшукують ТЦК

  • 27-03-24 -
    Укриття повинні бути відкриті. Українців закликають не ігнорувати тривогу

  • 27-03-24 -
    Повістка у поштовій скриньці. Як дізнатися про штраф від ТЦК і чи треба платити

  • 26-03-24 -
    За що можуть штрафувати військовозобов'язаних і скільки доведеться сплатити: пояснення

  • 25-03-24 -
    Не пропустив "швидку" - забрали права. В Україні хочуть суттєво підвищити штрафи для водіїв

  • 26-02-24 -
    "Українську Вікіпедію редагують патріоти, але є там і російська "п'ята колона"

  • 08-02-24 -
    Віра Балабух: В Україну переселятимуться "кліматичні біженці" з Африки і Азії

  • 06-02-24 -
    Ім'я їм - Легіон: як іноземці за Україну воюють

  • 05-02-24 -
    В Україні потеплішає до 15 градусів: з чим це пов’язано та чи очікувати повернення морозів

  • 31-01-24 -
    "Чітких правил немає": у ЗСУ прокоментували "вилов" чоловіків на вулицях співробітниками ТЦК

  • 17-01-24 -
    "За командою стежили близько року": Bihus.Info оприлюднив нову заяву щодо співробітників та наркотиків

  • 11-01-24 -
    Не надається автоматично: як чоловікам отримати відстрочку від мобілізації

  • 27-12-23 -
    Наступний рік може бути ще важчим, - генерал Тарнавський

  • 13-12-23 -
    Якудза у Вікіпедії: хто стоїть за корупцією в українському інтернеті

  • 24-11-23 -
    Військові вважають, що ця зима буде легшою за минулу, і пояснили причини

  • 18-11-23 -
    В Україні кардинально змінюють правила отримання прав водія: головні нововведення

  • 16-11-23 -
    За розпалювання ненависті покарають, погрози військовим — не доведуть до суду: що загрожує Ірині Фаріон

  • 15-11-23 -
    Налаштувала проти себе військових і російськомовних: головні скандали за участю Ірини Фаріон

  • 07-10-23 -
    Повітряна тривога під час уроків: як підготувати школяра

  • 30-09-23 -
    Військовий облік жінок: кому треба піти у ТЦК та чи можна виїжджати за кордон

  • 02-09-23 -
    Девальвація понтів. Чому фронтові ветерани стануть новою силою в післявоєнній Україні

  • 16-08-23 -
    Мобілізація в Україні: кому восени першим вручать повістку в ТЦК

  • 08-08-23 -
    Заборонити – це легко: як повернути мільйони українців додому

  • 29-07-23 -
    Дружина напрокат: як чоловіки намагаються виїхати з України

  • 06-06-23 -
    Microsoft заплатить 20 млн доларів через незаконний збір інформації про дітей

  • 14-04-23 -
    ЗМІ не знайшли прізвища Онуфрія в базі анульованих паспортів МВС Росії

  • 03-04-23 -
    Мінцифри після війни планує провести масштабний перепис населення

  • 14-03-23 -
    Немає боєприпасів і кваліфікованих військ: стан ЗСУ значно погіршився, — WP

  • 25-02-23 -
    Як стати оператором Patriot: Повітряні сили оголошують набір на навчання

  • 17-01-23 -
    48% жителів дев’яти країн ЄС хочуть швидкого кінця війни, навіть ціною втрати Україною територій

  • 18-12-22 -
    За єдиними правилами: як тепер працюватимуть "Пункти незламності" в Україні

  • 20-09-22 -
    Більшість українців вірять, що керівництво країни діє злагоджено, розколу немає – опитування

  • 16-07-22 -
    Російські рокери скандальною агіткою "Я остаюсь" визнали, що Путін відкинув їх у 90-ті

  • 15-07-22 -
    Українців закликали не розповсюджувати особисту інформацію полонених: чому це небезпечно

  • 13-06-22 -
    До 5 млн людей можуть не повернутися до України - демограф

  • 30-05-22 -
    Білл Гейтс прогнозує нову пандемію

  • 26-05-22 -
    У Маріуполі росіяни "вчитимуть" дітей все літо, щоб русифкувати. Україномовні книжки знищать

  • 24-05-22 -
    Є важлива умова. Чи відкриються школи в Україні з 1 вересня

  • 20-05-22 -
    В Україні стартував етап підтвердження участі в мультимедійному тесті, яким замінили ЗНО

  • 20-05-22 -
    Денісова: Понад 3 тисячі вчителів перевчаються, щоб вчити за стандартами РФ

  • 18-05-22 -
    У МОН розповіли, чи отримають атестати випускники з окупованих територій
  •